r tafelkleden EEST EDERVEEN RENSWOUDE Produktiviteitsbevordering geen mode, maar noodzaak HET OOG VAN SIVA van f 44.- nu f 29.50 Veteranen-tournooi G.V.V.V. - NEVEDA a.s. vrijdagavond Marktberichten Gevonden en verloren voorwerpen Wat is produktiviteit? Voor de boer Voor de vrouw o-o-o-o-o-o-o-o-o o-o-o-o-o-o-o-o-o DONDERDAG en VRIJDAG KOOPJES DEZE WEEK mooie pluche MANUFACTUREN 9 BEDDEN ME OtK ANTEN VEENENDRfll GORTSTR.39 Ttlff. 2321 In aansluiting op ons bericht omtrent de te spelen wedstrijd tussen G.V.V.V. en Neveda om de derde en vierde plaats in het veteranen-tournooi werd ons mee gedeeld dat deze wedstrijd op vrijdag 15 augustus a.s. op het Merinos-terrein ge speeld zal worden. Aanvang der wed strijd om 6.45 uur. CLUBCOMPETITIERIT „BATAVIEREN" De Veenendaalse bromfietsclub „De Batavieren" organiseerde voor haar leden de tweede clubcompetitierit, waar veel belangstelling voor was. De rit, met een afstand van ongeveer 32 km, ging via Achterberg, Rhenen en Eist. De uitslag was alsvolgt: 1 C. v.d. Haar 14 strafpnt; 2 P. Hensbergen 21 str.pnt.; 3 A. G. J. Dorresteyn 24 str.pnt.; 4 E. v. Resteren 28 str.pnt.; 5 J. d. Ruiter 28 str.pnt. WEDVLUCHT POSTDUIVENVER. „DE SXELPOST" De Veenendaalse postduivenvereniging „De Snelpost" hield deze week een wed vlucht met als beginpunt Chauny. De af stand bedroeg ongeveer 321 km. De duiven werden te 7.25 uur gelost, de eerste duif meldde zich te 12.45.23, het geen een snelheid van 1000,5 m. per min. betekende. De uitslag was als volgt: O. Verwoerd 1, 38, 51; P. W. van Zetten 2, 3. 19, 24, 27, 28, 47; W. A. Eimers 4, 43; C. van Ginkel 5, 13; H. Ulrich 6, 35; Boven- kamp'Rozenboom 7, 8, 9, 16, 20, 23, 33; J. v. Geerenstein 10, 22, 26, 37, 53; A. van Asselt 11; G. Scherrenburg 12, 49; J. van 't Veen 14, 30, 36; D. G. Schans 15; H. L. Spies 17; C. Donkelaar 18; G. J. van Ma nen 21, 25, 34; B. v. Resteren 29; N. van Barneveld 31; Joh. v. Manen 32; G. v.d. Weerthof 39, 40; C. v.d. Weerd 41, 48; R. Blankenstein 42; C. van Asselt 44; A. D. v.d. Bosch 45, 46; G. Diepeveen 50; G. de Geit 52. Een ander deel van de duiven vloog vanaf Hoek van Holland, een afstand van ongeveer 98 km. De uitslag was hier: P. W. van Zetten 1; G. de Geit 2, 9; A. van Asselt 3, 12; J. v. Nieuwamerongen 4, 17; H. L. Spies 5, 21; G. J. van Manen 6; O. Verwoerd 7; Joh. van Manen 8, 19; G. v.d. Weerthof 10; W. A. Eimers 11, 16, 22; A. D. v.d. Bosch 13; C. van Asselt 14; J. van Geerenstein 15; J. v. 't Veen 18, 24; J. v. Doorn 20; G. Diepeveen 23; Bovenkamp/ Rozenboom 25; C. v.d. Weerd 26. V.Z.C. 3 WINT POLOTOURNOOI VOOR RESERVE ZEVENTALLEN NA SPANNENDE FINALE Het derde zevental van V.Z.C. is er in geslaagd de eerste prijs in de wacht te slepen van het tournooi, dat zaterdaga vond jl. in het Bergbad werd gehouden. Aan dit tournooi namen vervolgens nog deel Vahalis I uit Tiel en „de Rijn" I uit Wageningen. De eerste wedstrijd van dit tournooi werd een 2-1 overwinning van „de Rijn" op een onervaren V.Z.C. 2, waarvan de voorhoede wat al te lichtvaardig om sprong met de vele doelrijpe kansen. V.Z.C. 3 plaatste zich op onverwacht gemakkelijke wijze in de finale door een 5-3 zege op de Tielenaren, die in de strijd om de derde en vierde plaats V.Z.C. 2 klopten met 3-1. De finale bracht legio spanning en sensatie. V.Z.C. kwam via een 2-0 voorsprong op een 4-2 achter stand, welke echter door welgemikte schoten van van Dijk en Hardeman nog juist op tijd kon worden weggewerkt: 4-4. Strafworpen brachten de beker voor nog een jaar in de prijzenkast van V.Z.C. Aangevoerd 120.000 eieren. Prijzen gro te eieren f 14.50 - f 15.25. Prijzen kleine eieren f 9.— tot f 12.Handel redelijk. Biggenmarbt. Aangevoerd 85 biggen. Prijzen f 50.tot f 68.—. Handel matig. Op de eiermarkt te Ede bedroeg de aan voer maandagmorgen 230.000 stuks. De handel was redelijk. Er werden per hon derd stuks prijzen besteed van 14.75 tot 15.75 voor grote en 8.— tot 13.50 voor kleine. HOND VEROORZAAKT ONGEVAL Zondagmiddag omstreeks 2 uur is de heer T. uit Eist met zijn bromfiets komen te vallen doordat hij een hond voor zijn wiel kreeg. De heer T. en zijn duo pas- sagiere liepen lichte ontvellingen op, de bromfiets werd beschadigd. ORANJE-WIT WERD UITGESCHAKELD IN EIGEN SERIE WEDSTRIJDEN In de serie-wedstrijden van Oranje-Wit die zondag op het terrein te Remmerden werden voortgezet, kon Oranje-Wit het te gen HDS uit Leersum niet bolwerken en verloor met 1-3. Oranje-Wit speelde deze wedstrijd met 5 invallers. De eerste 25-minuten was het een een tonige wedstrijd met weinig elan waar schijnlijk was het warme weer hier de oorzaak van. In de 25ste min. brak plot seling de rechtsbuiten van HDS door en terwijl de gehele achterhoede van Oran je-Wit bleef staan, vermoedelijk wegens vermeend buitenspel, kon hij de bal in het doel plaatsen 0-1. Maar nog geen min. later kwam Oranje-Wit terug en H. Doornspeek wist de gelijkmaker te sco ren. Na de thee kreeg H. Doornspeek in de 13e min. de kans zijn club de leiding te geven maar zijn schot ging net naast. Zeven min. voor tijd wist Cornelissen voor HDS te doelpunten 1-2. Toen even later uit een schermutseling voor het O- ranje-Wit-doel het derde doelpunt voor HDS ontstond was Oranje-Wit geslagen. De wedstrijd Maurik - R. K. V. V. V. eindigde in een royale overwinning voor Maurik (5-0). ADVENDO VERLOOR VAN MATJAN De voetbalvereniging Advendo '57 te Ederveen speelde zaterdag een oefen wedstrijd tegen Matjan uit Veenendaal. Het eerste elftal van Advendo speelde tegen Matjan I, een behoorlijke wedstrijd, maar moest desondanks een 6-4 neder laag incasseren. Matjan nam de leiding, maar Advendo maakte spoedig gelijk toen Greuter een keihard schot tegen de lat richtte en de terugspringende bal door Groeneveld werd ingeschoten. (1-1). Nog voor de rust nam Matjan een 2-1 voorsprong. Direct na rust liep Matjan tot 3-1 uit, maar nu kwam Advendo aan bod. Een Matjan-achterspeler schoot de bal hoog in zijn eigen doel (3-2) en een solo-aktie van Greuter betekende 3-3. De butant midvoor van Heerdt wist Advendo zelfs de leiding te geven, maar tegen het einde bleek Matjan meer uithoudingsver mogen te bezitten en scoorde nog drie treffers zodat de eindstand 6-4 werd. Advendo 2 verloor van Matjan 2 met grote cijfers 6-0. ZOMERAVONDCONCERT De muziekvereniging Ons Genoegen te Renswoude hoopt zaterdagavond 16 aug. a.s. op het plein vóór het kasteel een concert te geven onder leiding van de di rigent, de heer P. Hoolhorst. Het bestuur van de vereniging zou daarbij gaarne zien dat de rumoerige jongelui niet alleen, maar onder toezicht dit concert bezoeken. In het tijdvak van 5 aug. t.e.m. 12 aug. 1958 werden aan het bureau van politie te Veenendaal de navolgende voorwer pen als gevonden, c.q. verloren aangege ven. Gevonden: rood plastiek kindertasje schaar, geel met zwart damesportem., muntbilj. f 2.50, grijs konijn, lipssleutel, 21 stuk crankspieen, grijs kinderbeugel- tasje, bruin glacé herenhandschoenen, wit kinderschoentje, blauw plastiek kinder regenjasje, grijs beige damervest, grijs colbertjasje, zilverkleurige armband, bruine herenportemonnaie, zilverkleurige armband, wieldop Volkswagen en wit kussensloop half gevuld met stambonen. Verloren: Groene damesvulpen, grijze damervulpen, rood kinderportem., zuster- insigne, bruin lederen portem. houten lat rolluik vrachtauto, grijs jongens col bertje, blauw grijs regenjas, beige da mesportem. met ritssluiting, jongens rij wiel, paspoort, aansteker (gas), zwart speelgoedbeertje, marine blauw zomer jurk en bruin lederen pantoffel, zilveren schakel armbandje, jongenszwembroek, bruin lederen damesportem. en bruine herenportem., blikopener. ZR. DINGEMANSE VERTREKT Zr. Dingemanse, belast met de wijk- en kraamverpleging van de vereniging Het Groene Kruis te Renswoude heeft ver zocht per 1 september a.s. te worden ont slagen, aangezien zij met ingang van deze datum als zodanig is benoemd in de ge meente Bergen (NH.). Zr. Dingemanse is in het dorp algemeen bekend en geacht en heeft haar werk steeds tot volle te vredenheid verricht. Zij is in Renswoude werkzaam geweest vanaf 1 maart 1952 en heeft vrij spoedig een begin gemaakt met de kraamverzorging, waaraan vóórdien door het Groene Kruis vrijwel geen aan dacht aan werd besteed. Voor de vereni ging betekent het derhalve een tegenval ler een dergelijk geroutineerde kracht te verliezen. Gelukkig is het bestuur er in geslaagd een nieuwe kracht aan te trek ken. Dank zij de ontwikkelde activiteit is eveneens met ingang van 1 september a.s. in deze functie benoemd mej. J. Bos uit Zoetermeer. Mej. Bos is 30 jaar oud en was laatselijk vervangster in Huis ter Heide. De werkzaamheden van het Groe ne Kruis in Renswoude kunnen derhalve doorgang vinden. ROKEN Als een rookwedstrijd gehouden wordt Is dat een bijzonder soort van sport Niet de snelste wordt daar favoriet Wie te vlug trekt, komt er zeker niet Men stopt zijn pijp in het begin Na 't startsein gaat de brand er in Men zet zich neer op zijn gemak En houdt de brand in de tabak Men doet het kalmpjes, langzaam aan Waakt, dat de pijp niet uit zal gaan Kijkt gedurig rechts en links opzij Zo gaat het eerste kwartier voorbij De rokers trokken met ambitie Tijdens de rokers competitie 't Paltshof zag dra blauw van rook En rustig door ging het gesmook Op den duur leek het een afvalrace Zelfs is er een roker bij geweest Die 't kwartier niet vol kon maken En na 14 minuten de strijd moest staken No. twee volgde ook al spoedig Die overbleven, trokken moedig Zo dachten zij, zich naar de zege Doch 't viel de meesten toch wel tegen Als pijproker ben ik maar leek (Hoogstens een pijp tabak per week) Doch komt er weer zo'n strijd in Rhenen Dan lijkt het me nuttig, flink te trainen En bereikt men misschien een resultaat Dat vele minuten hoger gaat J.M. GROTE BELANGSTELLING VOOR BLOEMENCORSO MIDDEN NEDERLAND Het bloemencorso Midden - Nederland dat zaterdagmiddag in Leersum werd ge houden mocht zich, mede dank zij het ideale zomerweer, in een enorme belang stelling verheugen. Uit de verre omtrek waren de bezoe kers samengestroomd om dit jaarlijkse evenement te aanschouwen. Gelukkig re gende het dit keer eens niet, zodat de belangstellenden van het gebodene ge noten hebben. Op de Lomboklaan ston den 44 praalwagens opgesteld, waar men ze kon bezichtigen. Onder de vele wagens merkten wij ook enkele wagens uit Vee nendaal op o.a. van de firma De Haas. die met reclame volkswagens meereed. Hierna begon de optocht, waaraan 3 muziekkorpsen meewerkten. De kleur rijke stoet werd vergezeld van lieftallige bloemenmeisjes die gratis anjers uitdeel den. Dit viel kennelijk vooral bij de he ren in de smaak. De eerste prijs in de afd. Praalwagens ging naar de brandweer uit Leersum. Ook de wagen met een copy van de Leersumse kerk in bloemen was fraai verzórgd. De organisatoren van dit Bloemencor so kunnen weer terug zien op een uit stekend geslaagde middag. Dagelijks komt men tegenwoordig in kranten en vaktijdschriften woorden tegen zoals: efficiency, specialisatie, parallelisatie en produktiviteit. De lezer die de inhoud van deze begrippen niet of onvoldoende kent, is al gauw geneigd deze „ingewikkelde dingen" maar over te slaan. Hij beschouwt ze, vaak gemaks halve, als bedenksels van degenen die hun krantenartikel een „duur" tintje trachten te geven. Of hij meent, dat die modewoorden, net als de Magneetlijn van Dior, over een tijdje wel weer door nieuwe creaties zullen worden ver- ..Zou men echter de moeite nemen de betekenis van die veelgebezigde uit drukkingen te leren kennen, dan krijgen deze kranten- en tijdschriftartikelen wel degelijk inhoud en zo zou menige middenstander tot de conclusie kunnen komen, dat hij met die wetenschap zijn voordeel kan doen. Laat ons b.v. het begrip „produktiviteit" eens nader beschouwen in verband met de middenstandsonderneming. Spreekt men over produktiviteit in de middenstand dan bedoelt men de verhouding tussen de hoeveelheid goe deren en diensten, die aan de consu ment worden verschaft en de hoeveel heid kosten, die daarvoor worden ge maakt. De produktiviteit kan in twee richtingen toenemen: 1. ofwel door verlaging van de kos ten bij gelijkblijvende hoeveelheid en kwaliteit van aan de consument ver schafte goederen en diensten; .HERSTELLINGSOORD VOOR VOGELS.' De conservator van Texel's natuur-his- torisch museum, de heer G. de Haan, heeft een „herstellingsoord voor vogels" ingericht, waar op het ogenblik enkele meeuwen (slachtoffers van telefoondra' den) en een Jan van Gent (een stookolie slachtoffer) verblijven. De dieren ont vangen een prima verzorging totdat zjj weer in staat z|jn op eigen wieken te leven. .Op de foto: De Jan van Gent aan de maaltijd temidden van de andere „lopende patiënten" BESTRIJDING ABORTUS BANG. Spreiding van het nemen van bloed monsters voor de bestrijding van abortus Bang. Kent u dat mopje (het heeft een heel lange, grijze baard) over het bevel van de brand weercommandant „Een kwartier vóór het uit breken van een brand dient elke brandwacht zich in uni form en met uitrusting bij de commandant te melden." Het is, zoals gezegd, een oud mopje en het is helemaal niet erg als u daar nou niet onbe daarlijk om lacht. Toch, dat mopje herhaalt zich, maar dan is het beslist helemaal niet grappig meer, in het leven van alledag. Telkens namelgk als mensen, die b(j de B.B. zouden kunnen komen, op de vraag of zij het willen, antwoorden: „Man, er is toch niets aan de hand. Als het nodig is, kun je me vin den." Als de klap komt, komt zij onverwacht. Dat geldt voor oorlogen, dat geldt voor vredesrampen. De lessen van 1940 en van 1953 hebben dat toch wel ge leerd. Wie wacht tot de nood aan de man komt, is te laat. Wie nu nog helper en redder in de nood kan worden, maar het niet doet, zal het straks niet verder brengen dan tot lastpost en sta-in-de-weg, aan wie met beleefde aandrang ge vraagd zal worden de B.B. niet voor de voeten te lopen. De rundveebeslagen, welke op 31 juli 1958 A.B.R.-vrij of abortusvrg waren verklaard, vallen onder de heffing ter bevordering van de bestrijding van de abortus Bang. Op 31 juli 1959 komt de zaak echter iets anders te liggen. Dan vallen onder de heffing alle rundveebeslagen welke niet abortusvrg zijn verklaard. Een A.B.R.-vrij beslag kan slechts" tot een abortusvrij beslag opklimmen nadat van alle runderen van dat beslag (be halve ongeënte runderen jonger dan 12 en geënte runderen jonger dan 18 maan den) bloedmonsteronderzoeken met gun stig resultaat zijn verricht. Het is te ver wachten dat er vóór 31 juli 1959 zeer I veel aanvraag zal zijn voor bloedmon- w steronderzoeken ten doel hebbende om het betrokken beslag abortusvrij ver klaard te kunnen krijgen. Bovendien moet rekening gehouden worden met de veehouders wier belangen onder de heffing vallen en die met de gezondheidsdienst voor dieren een over eenkomst hebben gesloten tot het beta len van een heffing van 1,25 (in plaats van 2,50) per rund en per kwartaal. Het beslag van deze veehouders moet, tot het abortusvrij is verklaard, jaarlijks aan een bloedmonsteronderzoek worden onderworpen. Het afnemen van het bloed voor de bloedmonsteronderzoeken verricht de dierenarts op verzoek van de veehouder. Waarschijnlijk zal er een neiging bestaan dit bloedafnemen vooral te laten doen in de staltijd. Wanneer iedereen aan die neiging gevolg geeft bestaat grote kans op ernstige teleurstellingen. Het kan dan immers gebeuren, dat de dierenarts door opeenhoping van aanvragen te laat komt om het bloedonderzoek nog tijdig te doen plaatsvinden. Ook kan het laboratorium dan een zodanige top in zijn werk krij gen, dat een nauwelijks of niet meer in te halen achterstand ontstaat. Spreiding in het bloedonderzoek is dus noodzakelijk. Teneinde deze zo goed mo gelijk tot stand te brengen, is het ge wenst dat de veehouders die hun beslag vóór 31 juli 1959 aan een bloedmonster- onderzoek wensen te onderwerpen, zich vroegtijdig met hun dierenarts in verbin ding stellen. Dit is de enige weg welke [ertoe kan leiden dat de in het belang van de betrokken veehouders noodzakelijke spreiding bij het bloedmonsteronderzoek tot stand komt. ZOU UW DOCHTER WEL KLEUTER LEIDSTER WORDEN f Uit door een Nederlands Kamerlid ge stelde vragen blijkt, dat het salaris van een kleuterleidster door de Minister nog steeds niet is vastgesteld. De meisjes werken reeds 2V& jaar op onbekende arbeidsvoorwaarden. Hoe is het mogelijk? Ministeriële molens malen langzaam! 2. ofwel door aanbieding van meer of betere goederen en diensten met ge lijkblijvende kosten. Men kan het dus zowel in de hoe veelheid als in de kwaliteit zoeken. Het effect is in beide gevallen het zelfde: een verlaging van de kosten per eenheid van de goederen en dien sten. Nu kèn deze kostenverlaging tot een prijsverlaging leiden en dan heeft de consument een voordeel. Er zullen meer goederen en diensten worden om gezet, hetgeen van invloed is op de rentabiliteit van de bedrijven en ver der op de werkgelegenheid en de koop kracht van de J^volking en dus weer op de omzetteri.' Als de kostenverlaging niet tot uit drukking komt in een prijsverlaging, is de hogere produktiviteit van directe invloed op het rendement van de be drijven. De welvaart van de midden stander zal daardoor toenemen, althans tijdelijk. De middenstander dient n.l. wel te bedenken, dat wanneer hij de voordelen die produktiviteitsverhoging oplevert niet ten goede laat komen aan zijn afnemers, zijn concurrentie kracht zal verzwakken. Hij loopt dan de kans uitgeschakeld te worden van het produktie- en distributieproces. Opvoering van de produktiviteit is noodzaak Verhoging van de produktiviteit is een algemeen belang en een belang voor iedere zakenman. Vooral onder de huidige omstandig heden is opvoering van de produktivi teit ook in de middenstandsonderne ming bijzonder belangrijk. De concurrentie is de laatste jaren, nu er sprake is van een „kopersmarkt", d.w.z. nu het aanbod van goederen in vele gevallen de vraag overtreft, aan zienlijk scherper geworden. Voor de ondernemers, die zich vestigden in de tijd, toen de goederen nog schaars wa ren en we een „verkopersmarkt" ken den, betekent dit de eerste kennisma king met de concurrentie. Vooral deze zakenlieden zullen zich de kunst moe ten eigen maken hun kostencijfer kri tisch te bekijken en hun onkosten zo veel mogelijk te drukken. De nieuw gevestigde bedrijven heb ben bovendien het nadeel, dat hun kos ten over het algemeen veel hoger lig gen dan die van oudere bedrijven. De middenstander ziet zich thans voor het probleem geplaatst, de stij gende kosten (lonen, sociale lasten, ho gere eisen van de klant) op te vangen, terwijl hij zijn prijzen volgens de scherpe concurrentie niet of onvoldoen de kan verhogen en dit met het oog op het algemeen belang ook niet gewenst is. Daartoe is hij alleen maar in staat, duktiviteit in zijn onderneming bevor dert. Het grootbedrijf schenkt jarenlang grote aandacht aan de produktiviteits bevordering en boekt op dit terrein belangrijke successen. De middenstand zal er - in al zijn geledingen - voor moeten waken, hierbij niet achter te blijven. KLEINE KAPITALIST. Leendert Goudeketting woonde vroe ger heel bescheiden in een kelder aan de Nieuwe Achtergracht in Amsterdam. In maart van dit jaar won hg in de voetbaltoto een prijs van 66.000,en na aftrek van de belasting hield hij nog een bedrijfskapitaal over voor zijn han del op de markt. Hg ging niet naar de Rivièra, maar woont nu in een lief huisje in Amstelveen's dreven en blijft de een voudige jongen, die hij altijd is geweest. MET EEN TEKORT VAN 965.000,— sluit de Britse Padvindersbeweging de in 1957 gehouden wereld-jamboree. Ofschoon het Nationaal Hoofdkwartier wel in staat is dit verlies op te vangen, heeft de beweging toch de Engelse re gering om steun gevraagd. Het Conservatieve Lagerhuislid, de heer John Holt, was van mening, dat een deel van het verlies toch wel door de schatkist moest worden opgevangen met het oog op de belangrijkheid van een „wereldjamboree voor internationaal be grip en goodwill". Het merkwaardige van dit bericht is evenwel, dat een gedaan beroep om hulp op particuliere instellingen geen enkel resultaat had gehad. Tableau. ZUINIGHEID IS TOCH MAAR ALLES! Manheer Goedzak haalde in een boze bui zijn geld van de bank omdat het hem verveelde steeds „omzetprovisie" te be talen van geld dat niet productief was. In huis gekomen, borg hg het tgdeiyk op achter de gashaard. Zgn vrouw, thuiskomend van het „op- ruimings-slagveld", had het koud en stak de gashaard aan. Later hoorde ze van het koopje, dat mynheer Goedzak zichzelf had bezorgd Hoe te handelen Als men inziet, dat verhoging van de produktiviteit nodig is, rijst de vraag: „hoe kan iit dat in mijn eigen bedrijf bereiken?" Veel middenstanders zuilen geneigd zijn te denken, dat de produktiviteit in hun bedrijf niet kan worden opgevoerd, omdat zij niet in dezelfde mate als de industrie kunnen mechaniseren. jkr bestaan eenter voor een midden stander verschillende andere mogelijk heden voor het bereiken van een ho gere produktiviteit: doelmatiger wer ken, verbetering van werkmethoden, betere gereedschappen en machines, betere organisatie en betere admini stratie. Het gaat er niet om meer uren te maken, maar de uren, die men werkt beter en doeltreffender te besteden. Men behoeft het niet zozeer in grote dingen te zoeken. Hoeveel kleine ver beteringen zouden in het bedrijf kun nen worden verwezenlijkt, als men de moeite nam de gang van zaken in het bedrijf te analyseren en te bekritiseren. Om enige voorbeelden te noemen: Is de inrichting van de winkel of werk plaats doelmatig? Hoeveel uren heeft net verkopend personeel niets te doen? Verschaft de boekhouding voldoende inzicht in het bedrijf? Hoe groot is de omzetsnelheid? Kan het assortiment niet worden verbeterd en zijn de voor raden soms niet te groot? Voor elke onderneming ligt hier een taak. En wat de middenstander indivi dueel niet kan, zou kunnen gebeuren in samenwerking met anderen. De sterke ontwikkeling van de inkoop- combinaties en de groei van het vrij willig filiaalbedrijf bewijzen, dat in sa menwerking iets kan worden bereikt. Voor verschillende branches zijn thans produktiviteitsonderzoekingen gaande (bakkers, slagers). In de vakbladen is hieraan de nodige bekendheid gegeven. Voor de middenstander in het bij zonder geldt, dat hij zich slechts kan handhaven als hij zijn economische functie zo doelmatig mogelijk verricht. Het gaat er om aan de consument meer of betere goederen en diensten tejr be schikking te stellen tegen de laagst mo gelijke kosten. Als de middenstand zijn economische functie niet goed vervult, zullen andere groepen klaar staan om zijn plaats in te nemen. Middenstander, „let op U saeck". Middenstanders die nader op de hoogte wensen te worden gesteld van de me thoden die er bestaan om tot produk tiviteitsverhoging te komen, kunnen zich o.a. wenden tot de middenstands consulent in hun provincie. De adres sen der middenstandsconsulenten zijn: Gelderland: Drs. J. Jacobs, Boven- brugstraat 29, Arnhem. Tel. 08300-25830 Utrecht: R. Pleysier, Plompetoren- gracht 14-16, Utrecht. Tel. 030-10755. De consulenten willen, desgevraagd, gaarne op bijeenkomsten van midden standers over dit onderwerp het woord ZOMERTIJD EIERENTIJD. In ons land worden met uitzonde ring van de Paasdagen in de zomer maanden de meeste eieren gegeten. Dat is wel te begrijpen, want eieren zijn ge makkelijk om mee te nemen op een dagje uit, gemakkelijk klaar te maken voor de warme maaltijd en ze passen best bij kropsla en allerlei andere slagerechten, die we nu eenmaal in het warme jaar- getgde graag opdienen. Veel mensen zijn best tevreden wan neer ze altyd een zacht gekookt ei by het brood of een hardgekookt ei bg de sla krijgen. Voor degenen, die wel eens wat anders met eieren willen doen, laten wij enige recepten volgen. Recepten voor 4 personen. Groente-omeletjes (4 stuks): 4 eieren, 150 g soepgroenten of boontjes, spitskool of savoyekool en een uitje (50 g ham of andere vleeswaren), zout, boter of mar garine (aroma). De groenten zonodig schoonmaken, wassen en zeer fgn sngden. De ham of het boterhamvlees eveneens fgn snijden. Groenten en vlees dooreenmengen en de massa in vieren verdelen. In een koekepan boter of margarine laten smelten. Een ei loskloppen met wat zout (aroma) en een portie groente er mee vermengen. De massa over de bodem van de pan laten lopen en vlug aan weerszijden gaar en bruin bakken. De overige eieren en groente op dezelfde manier verwerken. De omeletten zonodig warm houden boven heet water. Desge wenst de omeletten vlak voor het opdie nen met geraspte kaas bestrooien of er tomatenketchup bg geven. Deze omeletten kunnen bg de warme maal tg d of op het brood worden gegeven. Gevulde tomaat met ei (koud gerecht) 4 middelmatig grote tomaten, 4 hard gekookte eieren, een paar gekookte aardappelen, desgewenst een klein restje gekookte boontjes, slasaus of olie en azgn, zout, peper of nootmuscaat, peter selie, selderg- of kervelgroen (zure au gurkjes). De tomaten wassen, van een kapje ontdoen en uithollen. De tomaten met zout (en peper of nootmuskaat) be strooien en omgekeerd wegzetten. De eieren, aardappelen en desgewenst boon tjes en augurkjes in stukjes snijden en er met slasaus of olie en azijn, zout, pe per of nootmuscaat een slaatje van ma ken. Zorgen, dat het mengsel niet te zuur is. Een weinig fgngesneden peter selie-, selderg- of kervelgroen in tweeën sngden en schuin in het slaatje zetten. Een stukje groen of wat slasaus als gar nering aanbrengen. Het vruchtvlees van de tomaten kan in een saus of soep worden verwerkt. ER GEBEUREN ELKE DAG NOG WONDEREN. Klaas de Voogd uit Zandvoort is daar het levend bewys van. Zestien jaar lang sukkelde hg met zyn blindheid, maar veertien dagen geleden werd hij door een professor geopereerd en thans kan hg met één oog weer zyn vrouw zien. „Het is allemaal, dank zy Trine" zegt hg met een dankbare blik op zyn ega. 16 Zo snel zijn benen hem kunnen dragen spoedt Aram zich de trappen af. Broek, zijn trouwe dienaar, die juist op weg is naar zijn slaapvertrek, kijkt vreemd op, als hij zijn meester langs ziet snellen. „Roep de manschappen bij eikaart" schreeuwt Arqm hem toe, er zijn indringers op de binnenplaats!" Even later - staan Aram en de zijnen oog in oog met de vreemde krijgers. „Wat heeft dit te beduiden!" zegt de jonge ridder op scherpe toon. Eén der Oosterlingen, kenne lijk de aanvoerder van het groepje, treed naar voren. „Vergiffenis grootmachtige, dat wij geweldadig bin nendringen in uw huis, wij geen kwade bedoelingen hebben, wij hier gekomen om te zoeken oog van Siva onze godheid. Dat gestolen is door boosaardig man, die zich waarschijnlijk bevinden binnen deze muren." (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1958 | | pagina 2