DE VALLEI FROUFROU Jan en Koos aan Zee PIJNLIJKE VOETEN een pak frou-frou voor 25 cent samen voor 35 cent DE KOFFIE- EN THEEZAAK DE NIEUWE DIKTATOR Een pak figuurvermicelli en een zakje edelbouillonpoeder Voor de Jeugd f\ Voor de Boer VOOR DE VROUW DIKWIJLS EIGEN SCHULD? De Zoon Burgemeester Bij aankoop van 15.— De Gruyter- artikelen Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Job Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal ONZE JARIGEN 14 aug. Matti van Hardeveld 14 Henk van Resteren 15 Hendrik van Wakeren 15 Roelof van Beek 15 Japie Bos 16 Goudknopje 16 Piggelmee 16 Lette Bos 17 Cornelia Wartman 17 Tonny Maesbergen 18 Arjen Visser 19 Henny van Holland 20 Janny van Leeuwen Oplossing raadsels I. Onderwijzers II. Kerkrade - Alkmaar - Marum - Putten - Eelde - Raalte - Eindhoven - Nunspeet - Kamperen. III. Het kon voor 60 cent, want de goud smid had één deel van drie schakels kun nen gebruiken. Drie maal los, drie maal vast. I. Jan Klaassen uit de poppenkast. II. School. III. Kip - lip - wip. Nienwe raadsels Voor ouderen I. Zet de cijfers 1 tot en met 28 op een rij. Hieronder moet een bekend spreek woord komen. 14 6 16 18 1 zoetwatervis 27 22 5 17 17 21 uitgestr. grasvl. (Rusl.) 4 23 12 9 3 19 26 wapen (Ind.) 8 15 10 25 7 hertachtig dier 28 16 26 3 ambtskleed (pred. rechter) 20 24 13 11 10 2 loods voor vliegtuig II.Ik wordt dunner naarmate ik ouder word en overleef het jaar nooit, maar ik breng in m'n korte leven heel veel mensen nut en wijsheid. Jan en Koos woonden in een plaats die rondom door bos was ingesloten. Je kon er fijn spelen in die bossen, maar toch vonden de jongens het ook heerlijk om eens een tijdje aan zee door te brengen. Nu, dat kon want in mei was er al een brief gekomen van oom Frans en tante Bep uit Egmond aan Zee, of de jongens er plezier in zouden hebben een paar weken van de zomervakantie aan zee door te brengen. De jongens behoefden niet lang te denken over hun antwoord. Per kerende post ging er een brief tee- rug, dat ze heel graag wilden komen. Ze hadden al eens eerder in Egmond gelogeerd maar toen waren ze nog erg klein en vader en moeder waren er bij. Nu mochten ze alleen gaan logeren. Het duurde lang voor het half juli was. maar eindelijk was het toch zo ver en reisden de jongens, vergezeld van hun vader naar de badplaats, waar het 's zo mers zo heerlijk bedrijvig kon zijn met al die badgasten. Vader kon niet lang in Egmond blijven (hij had nog geen vakan tie) en na de jongens nog eens terdege allerlei raadgevingen op het hart gebon den te hebben, vertrok hij weer. Eén van die goede raadgevingen was natuurlijk: „Ga niet te ver in zee, want al kun je een beetje zwemmen, de zee is altijd onbetrouwbaar". Oom en tante voegden hun waarschuwingen bij die van vader, zodat Jan en Koos wel goed door drongen waren van de gevaren die de zee kon opleveren. In hun hart vonden ze dat eigenlijk wel een beetje overdreven. Zo'n vaart zou het wel niet lopen, Je merkte toch wel wanneer je niet verder kon gaan, grote mensen maakten zich vaak bezorgd om allerlei dingen, maar ze waren nu al twaalf en dertien jaar, dus heus geen baby's meer. Opgewekt trokken ze de volgende mor gen met tante naar het strand. Oom moest nog één dag werken, dan kreeg ook hij vier weken vakantie. Kinderen hadden oom Frans en tante Bep niet, maar de jongens wisten heel zeker dat ze zich geen ogenblik zouden vervelen in Egmond aan Zee. Ze begonnen met een reusachtige vesting te bouwen aan het strand, terwijl tante heerlijk in haar strandstoel zat te lezen. Er was tamelijk veel wind en geen zon, maar koud was het niet. De zee leek grauw en de rollers, die met hun eentonig geruis op het strand uitliepen, hadden witte schuimkoppen. De jongens lieten af en toe hun werk in de steek om een eindje de zee in te lopen. Heerlijk om de golven tegen je blote rug te voelen petsen, je werd soms helemaal overspoeld. Toen de vloed op kwam liep de gracht om hun vesting vol water en tante was genoodzaakt haar strandstoel een eind naar achteren te verplaatsen. Het was druk aan het strand. Lange rijen kinderen liepen hand in hand de telkens terugwijkende golven na en ze juichten als een nieuwe met kracht tegen hun benen sloeg. Jan en Koos slo- III. Vos Uit elk dezer dieren- Eend namen moet één letter Spin gekozen worden. Bunzing Van boven naar Bever beneden vormen Muis deze letters de naam Leeuw van een vuur- Haas spuwende berg. Voor jongeren. I. Waarom hipt een muis en trippelt een kip bij het lopen? II. Zet 17 cijfers op een rij (beginnen bij 1) Hieronder moet een spreekwoord ko men. 9 7 11 5 17 maakt de bakker 1 14 2 5 een beroep 10 8 13 16 4 6 een profeet uit het O.T. 3 16 2 12 een getal 6 15 3 neef van Abraham III. Ik ben een viervoetig dier van vijf letters. Verander mijn eerste letter dan word ik iets wat sommige mannen dra gen. Verander dan weer mijn laatste let ter en ik word een zoetwatervis. ten zich al gauw bij het groepje aan en genoten volop van het spel met de gol ven. Wat sliepen de jongens die eerste nacht in Egmond! Geen wonder, de hele dag hadden ze gewerkt met hun schop als polderjongens de wind had hun aldoor om de oren geblazen. En eten dat die knapen hier deden! Tante zat verstomd te kijken naar de bergen boterhammen die ze naar binnen werkten. De volgende dag trok oom er op uit met z'n beide neven. Tante zei dat ze vandaag weer eens een beetje moest wer ken, want de wind had nogal wat zand door de gaten en kieren geblazen. Toen de jongens met oom aan het strand kwamen was het er al weer erg druk. 't Was een vrolijk gezicht al die kleu rige badpakjes en hel gekleurde wind schermen op het gele zand. Plotseling zei Koos: „Kijk eens oom, wat zou daar te doen zijn?" Koos wees in de richting van de badhokjes, waar veel mensen op elkaar drongen. Ze zagen ook een paar agenten, die van hun paarden sprongen en de mensen achteruit dreven. Nu konden oom en de jongens zien wat er aan de hand was. Twee mannen lagen geknield naast het lichaam van een jongen. „Een drenkeling", zei oom, „ze zijn bezig kunstmatige ademhaling toe te passen". De jongens waren onder de in druk gekomen. „Is die te ver in zee ge gaan oom", vroeg Jan, „en hoe hebben ze hem er uit gekregen?" „Dat laatste weet ik niet jongens, mis schien door de reddingsbrigade maar hij zal zich zeker wel te ver in zee gewaagd hebben". „Een stommerik," zei een man, die langs oom en de jongens liep „de knul kon niet zwemmen, en was bij eb naar de laatste zandbank gekuierd met vloed wilde die terug wandelen en kwam in een zwin terecht waar ie lekker koppie onder ging, ze zullen 't ook nooit leren". „Is hij dood?" vroeg oom. „Nee, de bri gade had 'm nog al gauw bij de kladden, hij is al weer boven water". De man liep door. „Wat is dat oom een zwin?" vroeg Koos. „Laten we hier in deze kuil gaan zitten jongens." zei oom, dan zal ik jullie 't een en ander vertellen over muien en zwinnen, 't lijkt niet kwaad dat jullie er iets van weten, je ziet een ongeluk is gauw gebeurd. (Wordt vervolgd) V E R K E E R PARKEERTERREINEN ONDER LONDENS' PARKEN? Een speciale commissie heeft aan de Engelse minister van Verkeer een rap port uitgebracht over de mogelijkheid onder Hyde Park en Green Park par- keergelegenheden te maken voor auto's. Deze ondergrondse parkeerplaatsen be hoeven geen noemenswaardige schade toe te brengen aan de schoonheid van de parken, aldus het rapport. De aanleg van de ondergrondse parkeergelegenheden zou het parkeren aan de buitenzijde van de parken tegen kunnen gaan. Een van de leden van de commissie wees er op, dat de schoonheid van de parken wel schade zou worden toegebracht door au to's toe te staan van de gehele lengte van sommige wegen gebruik te maken. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Hieonder volgt een opgaaf van nieuwe telefoonaansluitingen in Veenendaal: 2232 Gem. Best. v. Veenendaal, Berg weg 38 3131 Kerkvoogdij der Herv. Gem., Kerkewijk 47b 2543 J. Timmerman, Dr de Visserstr. 53 2205 J. Woliers, Dr de Visserstr. 43 Ederveen: 472 A. Snitselaar, Hoofdweg 93 BEZWAARSCHRIFTEN betreffende aan vullende bijdragen voor oorlogsschade aan bedrijfsuitrusting. Zoals bekend is gemaakt worden vele getroffenen, die een bezwaarschrift heb ben ingediend tegen aftrek van molest- verzekeringsuitkeringen bij de vaststel ling van de aanvullende bijdrage voor het herstel en de heraanschaffing van door de oorlog verloren levende have en be- drijfsinventaris, door de Overheid uitge nodigd om binnen twee maanden een be wijs van onvermogen - afgegeven door de burgemeester van hun woonplaats - of een bewijs van storting van 10.op postrekening nummer 552770 van 's Rijks schatkist toe te zenden aan de Cultuur technische Dienst, Nieuwe Haven 105, Schiedam. Deze getroffenen worden aan geraden onverwijld schriftelijk contact op te nemen met het Adviesorgaan voor Oorlogs- en Rampschade van de Stichting voor de Landbouw i.l. (Veilinggebouw, Marialaan 104, Nijmegen) of desgewenst zo spoedig mogelijk een bezoek te bren gen aan een zitdag van dat orgaan. Het is van belang dat deze getroffenen tege lijk met het bovenbedoelde bewijs een aanvullend bezwaarschrift indienen. Dat aanvullend bezwaarschrift zal hen dan direct door het Adviesorgaan worden toe gezonden. De kans dat dit bezwaarschrift tot succes leidt is naar de mening van het Adviesorgaan groot. NIEUW TENTOONSTELLINGSGEBOUW IN PARIJS Het nieuwe tentoonstellings- paleis in Parys nadert z(jn voltooiing. De bijgaande foto geeft een goed beeld van de moderne l\jnen van het gebouw, waar van een van de grote bijzonderheden is, dat het enorme driehoekige dak door geen enkele pilaar gesteund wordt. Men hoopt het paleis volgende maand in ge bruik te nemen. CONFERENTIE VARKENSHOUDERS Op 24 september a.s., na afloop van de wekelijkse Bossche Varkensmarkt zal in het Casino te Den Bosch een conferentie gehouden worden voor varkenshouders, die wederom georganiseerd is door Calvé. Op deze bijeenkomst zal spreken de heer Joh. de Veer, voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees en Prof. Dr. Hirschfeld, Hoogleraar in de Zoo techniek te Utrecht. Aan het slot zal een voorlichtingsfilm over de varkenshouderij vertoond wor den. UITGAVE VOETBALAGENDA 1958 - 1959 Onder redactie van de sportjournalist Herman P. Kuiphof is bij N.V. Lochemse Handels- en Courantdrukkerij voorheen J. H. Scheen een voetbalagenda 1958-1959 uitgegeven. Deze goed verzorgde agenda is geïl lustreerd met tal van fraaie fotos en ook voor de pool-liefhebbers zijn diagrammen opgesteld voor alle wedstrijden in het ko mend seizoen. Verkrijgbaar bij Boekhan del of rechtstreeks bij de uitgever. Voeten van winkelmeisjes, verkoop sters, buffetjuffrouwen en kapstertjes, ze zijn er zó uit te halen. Nu we in de warmere dagen zijn, ko men er weer andere voetklachten dan uit de wintertijd, waarin winterteen met al zijn nare gevolgen van zich doet spreken. Toch is dat allemaal niet nodig, want door onwetendheid op het gebied der voetverzorging wordt er meer geleden dan nodig is. Bij het aanschaffen van nieuwe schoe nen wordt meestal de eerste fout ge maakt: Men is namelijk van mening, dat nieuwe schoenen gerust wat krap mogen zitten, omdat ze wat uitgelopen moeten worden. Dat is verkeerd. Een schoen, zo wel een nieuwe als een oude, moet ruim zitten, de tenen mogen niet tegen de neus stoten; alleen om de wreef behoren ze strak- te zitten. Immers wanneer een nieuwe schoen direkt goed loopt blijft het juiste model er vanzelf in, terwijl de voeten worden behoed voor knellen en een te zware druk, die veelal de oorzaak is van verschillende voeteuvels. Door knellende schoenen wordt o.a. de bloeds omloop gestremd, met als gevolg: Winter voeten. En als men bovendien niet op past voor tocht en natte voeten, Is de ramp helemaal niet te overzien en bete kent een gezonde vorstperiode een lange lijdensweg. Wanneer men aanleg heeft voor wintervoeten is het aanbevelens waardig in het najaar al te beginnen met zoute wisselbaden tot halverwege de kui ten. Nu de schoenenmaat: een heel teer punt. Een te kleine schoen staat immers zo elegant, toch is het werkelijk om Uw ei gen bestwil als U zich niet meer laat ver leiden door die enige zwarte pump met hoge hak, die U eigenlijk een halve maat te klein is Nu kunt U wel zeggen dat U die maat al meer hebt gedragen, maar verlangt Uw voet werkelijk naar die maat? Een aardig hulpmiddeltje om de juiste schoenmaat te weten te komen is het vol gende: Zet Uw voet even op een natte doek en direkt daarna op een droge plek op het zeil. Op die manier krijgt U een nauwkeurige afdruk van Uw voet en wanneer U nu bij het begin en het eind een streepje zet en dan de legte van die afdruk opmeet, kunt U achter de juiste schoenmaat komen. Tel bij de opgemeten lengte l'/a cm en vermenigvuldig dit getal met V/i. Een voorbeeld ter verduidelijking: Lengte voet 24V2 cm en lVt cm is 26 cm x 1 Vï is 39 cm. En dat is dan de maat „39". Een voetspecialist past dit systeem ook toe wanneer hij ter bestudering van de te behandelen voeten een afdruk wil heb ben; alleen met dit verschil, dat hij met blauwdrukken werkt, i.p.v. natte voeten. Ter voorkoming van transpirerende voeten dienen de voeten droog gehouden te worden. Er zijn speciale zooltjes in de handel, die de hyperdrosis voorkomen en die absoluut onschadelijk zijn voor de huid en bovendien de nylons niet bescha digen. Wist U tussen haakjes, dat nylon kousen transpiratie bevorderen? Om nu nog even op die hoge hak terug te komen: een te hoge hak kan beter ver meden worden. Omdat de steunpunten van het lichaam onder de hiel rust, wordt deze door een hoge hak overgebracht op de voorvoet, hetgeen doorgezakte voeten kan veroorzaken. Voor anderen is het lo pen op sportschoenen weer verkeerd, voor die gevallen is een driekwart hak weer aan te bevelen. Maar ja, ijdelheid en persoonlijke smaak spelen een zo grote rol, dat men dikwijls ten koste van ge zonde voeten de mode volgt. Een kijkje in een archief van voetaf drukken zou U ook een beangstigend dui delijk beeld geven van het aantal ver vormde en „slechte" voeten, die er zijn. Alle ijdelheid zou bij het bekijken van deze droevige voorbeelden als sneeuw voor de zon verdwijnen. Interessant is het, dat uit deze blauw drukken het beroep gelezen kan worden, kelners, kappers, winkelmeisjes, buffet juffrouwen zijn er zo uit te halen. Door het lange staan krijgen de voetspieren n.l. niet de juiste beweging. In dergelijke gevallen kan echter veel bereikt worden met goede voetmassage. Een advies tot besluit: Loop nooit lan ger dan één of twee dagen op het zelfde paar schoenen. Het is n.l. noodzakelijk om de schoenen geregeld tijd te gunnen uit te wasemen. Wij zouden niet durven beweren, dat de grote regiem-verandering in Rusland voor het westen kwam als een don derslag bij heldere hemel. Na de dood van „Vadertje" Stalin - 5 maart 1953 - was het voor ons alleen maar de vraag: wie zal uiteindelijk de opvolger van deze diktator worden? Reeds dadelijk na de dood van Stalin be gon de strijd om de macht - een strijd, die het westen, voor zover dit mogelijk was, met belangstelling volgde en die het als een zuiver Russische binnenlandse aangelegenheid zag. Deze strijd deed den ken aan het bekende verhaal van de tien kleine negertjes, waarvan er telkens een verdween. Na de dood van Stalin werd het Rus sische volk schijnbaar rijp gemaakt voor een meerhoofdig leiderschap. Besluiten door één leider genomen konden nooit vrij zijn van eenzijdigheid - en zelfs durf de Chroestsjef het aan, de stralenkrans van onfeilbaarheid, die diktator Stalin had, weg te nemen en de wereld te tonen, welk een louche figuur deze man in we zen was. Hoewel later veel van wat toen mede gedeeld is teruggenomen, bewijst dit en kele feit reeds, dat deze Chroestsjef een man is, die wat aandurft. Men herinnert zich, dat na de dood van Stalin het presidium van de Russische communistische partij op tien man werd gebrachtde tien kleine negertjes, die stuk voor stuk het veld moesten ruimen. Denken wij aan Malenkof, Molotof, Kaga- nowits, Worosjilof (nu herkozen als pre sident), Beria en anderen, die stuk voor stuk werden weggewerkt en op een of andere manier de strijd om de macht ver loren. In die fel gevoerde strijd schoof het driemanschap Malenkof-Beria-Molotof een man naar voren, die in hun ogen weinig kwaad zou kunnen doen. Beria en Malenkof zagen in Chroestsjef een 2e rangsfiguur die zij tegenover de heers zuchtige Malenkof konden stellen om hem daarna naar hun hand te zetten. Zij hadden zich in de figuur van Chroestsjef schromelijk vergist. In korte tijd zag Chroestsjef er kans toe, de politiechef Beria weg te werken en in het geheim terecht te laten stellen. Met Molotof ging het niet veel beter, ofschoon hij niet ter dood werd gebracht. Maarschalk Zjoekof werd uit dankbaar heid voor zijn hulp om Beria te elimine ren, bevorderd tot lid van het centrale comité der partij. Later zag Chroestsjef er kans toe, zich ook van de bij velen populaire Zjoekof te ontdoen. Malenkof die aanvankelijk premier was gebleven, werd eveneens ten val gebracht en werd door Boelganin opgevolgd. De twee-een heid: de „firma B. en C." - het tweeman schap Boelganin-Chroestsjef was ontstaan en dit tweetal bezocht tal van landen in het oosten en zelfs in het westen (Enge land), om de nieuwe Russische politiek die werd of zou worden gevoerd uit te dragen, waarbij de gemoedelijke figuur van Boelganin er veel toe bijdroeg om op de gedachte te komen, dat er tóch wel iets in Rusland was veranderd. Maar het liep anders want ook Boel ganin is van het politieke toneel ver dwenen. De Opperste Sovjet juichte de be noeming van Chroestsjef tot premier in plaats van Boelganin geestdriftig toe en - als een goed verliezer - stemde ook Boelganin vóór. Daar Chroestsjef tevens secretaris-generaal van de Russische Communistische Partij is gebleven, heeft hij thans dezelfde, de hoogste macht in het Russische rijk welke destijds ook dik tator Stalin had. Wat is nu de betekenis van deze bin nenlandse Russische aangelegenheid voor het westen? Och, in feite verandert er niet veel. Insiders in de politiek wisten al lang, dat Chroestsjef eigenlijk de leider van Rusland was. Het voordeel is, dat men weet, met wie men te doen heeft. Als het ooit tot een top-conferentie zal komen, weet het westen nu met zeker heid, dat het te maken heeft met een man, die voor zijn besluiten geen rugge spraak behoeft te houden met anderen. Als er voorwaarden worden gesteld, weet men, van wie die komen: van de Rus sische alleenheerser - wiens macht in de Sovjet-Unie onbeperkt kan worden ge noemd. En nu is het alleen nog maar de vraag: zal hij die macht ten goede often kwade aanwenden? De toekomst zal het leren! reclame geldig tot en met 19 aug. 1958 deGruyter 080813 FEUILLETON van de DOOR TOM LODEWIJK Want onder verbaasde uitroepen ar riveerde daar plots Frits Rij kens, de zoon van de Rijkstuinbouwconsulent. Blozend, lachend stond de jonge adel borst in de blauwe uniform met de rode kraag daar opeens midden in de groep en feliciteerde mevrouw Van Liemp- den. Waar kom jij opeens vandaan? vorste zijn verbaasde vader. Verlof! antwoordde de zoon. Ik heb nog geprobeerd jullie op te bellen, maar het duurde me te lang. Ha, Vera, hoe is het met jou? Mevrouw Van Liempden glimlachte, want die kameraadschappelijke, onver schillige toon bedroog haar niet. Het was niet alleen haar verjaardag, die de jonge Rij kens naar het burgemeesters huis gedreven had. Er waren wel eens geheimzinnige brieven uit Den Helder gekomen, waarover Vera nooit sprak... Vera's grijze ogen lachten hem tegen. Ik dacht dat jij zo'n hekel had aan verjaarsvisites? Die neem ik op de koop toe, fluis terde hij veelbetekenend en toen zag ze de blik in zijn ogen veranderen. Ze za gen haar niet meer aan, maar staarden naar een ander. Vera wendde het hoofd en zag Isabeau staan, slank, tenger en koninklijk. Frits Rij kens, zei de jongen en maakte een lichte buiging alvorens hij haar de hand toestak. Mijn dochter Isabeau, stelde me vrouw Bikkers haastig voor. Een knap paar, die twee. Maar niets gedaan. De vader... tuinbouwinspecteur of zoiets... geen vooruitzichten. Enfin, Isa wist dat evengoed. Maar Isabeau vond dat het helemaal geen kwaad kon, voor vanavond deze jonge knappe adspirant-zeeofficier voor haarzelf te reserveren. Ze leefde op be wondering en had nooit genoeg scalpen aan haar gordel. Nu kunnen we veilig feest vieren, stelde ze vrolijk vast Prikt dat ding echt? vroeg ze met kinderlijke angst wijzend naar de korte ponjaard, die Frits droeg. Frits voeide zich mannelijk gestreeld. Volgende keer zal ik een houwit- zer meenemen, beloofde hij, dat helpt beter. Wat is een houwitzer? wilde Isa weten en kreeg Frits meteen op zijn praatstoel. Vera wendde zich weer naar mevrouw Laarman en Rob luisterde geduldig naar de vertogen van Hans, die nog niet uitgepraat was over de zweefvliegclub. Maar onder het praten gingen zijn ogen naar de hoek van de salon, waar de donkerblauwe uniform en het goud gele a vond japonnetje maar steeds naast elkaar bleven. Hij zag hoe Vera de kamer uit ging „om eens even te kij ken of alles in de keuken op rolletjes liep" en dacht er het zijne van... Later op de avond werd er gedanst. De heren, behalve de notaris, die jicht had en meneer Bikkers die niet dan sen kon of deed alsof, streden om de eer, de schone Isabeau ten dans te mo gen leiden. Frits danste met Vera en lachte en schertste, maar zijn ogen volgden het slanke figuurtje, dat zo gracieus walste. Rob danste plichtma tig met mevrouw Laarman en met me vrouw Bikkers, die tegen hem schert ste over de aantrekkingskracht van uniformen „of het nu een agent was of een generaal". Mevrouw Bikkers, snap te hij, zag de flirtation maar met lede ogen en inwendig moest hij lachen, maar dan dacht hij aan Vera, zijn zus. En hij danste niet meer, maar keek in een hoekje toe. Toen zette Hans Bikkers een tango op. Die is voor mij, zei Frits en stapte op Isabeau loc. Zijns ondanks bewonderend, keek Bob toe. De anderen staakten het dan sen en schaarden zich rond de parket vloer. Want Frits en Isabeau maakten van dit dansnummer een schouwspel vol gratie en charme. Ingewikkelde fi guren makend, leidde de jonge adel borst het meisje met feilloze zekerheid. Ze schenen één. En toen de laatste klank verstorven was, klapten de an deren spontaan in de handen. Die marine van ons kan wel wat, lachte de notaris goedmoedig. Met zó'n partner..., voegde de bur gemeester er met duidelijke bewonde ring aan toe. Het had hem herinnerd aan de dagen, dat Agnes en hij op de dansvloer triomfen vierden, en zijn ogen zochten zijn statige, nog altijd knappe vrouw. M'n compliment, Frits! lachte Ve ra en Rob voelde opeens, hoeveel hij van zijn zuster hield. Vera kón tegen haar verlies! Daarna danste Frits met Vera en toen weer met Isabeau. Hij verdeelde zijn attenties nauwgezet tussen de bei de meisjes. Maar toch ging Vera met hoofdpijn naar bed. En Rob lag nog lang wakker. Hij had niet met Isabeau gedanst.... HOOFDSTUK III In de garage. Het verhaal tot hiertoe: Rob, de zoon van burgemeester Van Liempden van Heerwaarden kan met leren niet meekomen en gaat niet over naar de vierde klas van de H.B.S. Zijn leraar adviseert zijn vader, de jongen eenvoudig een vak te laten leren, omdat hij zelfs voor de ambachtsschool niet over genoeg studiehersens beschikt. Rob maakt op een verjaardag ken nis met Isabeau, de dochter van de industrieel Bikkers, aan wie hij terstond zij hart verliest en wier moeder een huwelijk tussen de twee wel zou willen, maar Isabeau flirt liever met de adelborst Frits Rij kens, die al jaren bevriend is met Rob's zuster Vera. Rob's knieën beefden toen hij voor de deur van zijn vaders studeerkamer stond. Kom straks even op m'n kamer, ik heb wat met je te bepraten, had de burgemeester gezegd. En Rob voelde intuïtief dat dit gesprek voor hem van grote betekenis zou worden. Hij wist ook wel hoe slecht het er voor stond op school. Zou zijn vader hem wéér naar een andere school sturen, een kostschool misschien? Zou hij opnieuw zijn hersens moeten afpijnigen met een studie die hij niet doorzag en waarvan hij niet wist te profiteren? De burgemeester keek naar zijn zoon, toen deze schoorvoetend de ka mer binnenkwam. Zijn hart kroop sa men. Daar stond zijn enige zoon, zijn stamhouder, een flinke, sterke, gezon de kerel. Alle wegen stonden voor hem open. Duizenden jongens met een dub bel stel hersens zouden vinger en duim aflikken naar de kansen die Robbert van Liempden van Heerwaarden wer den geboden. En de jongen greep ze nietkón ze niet grijpen blijkbaar. Dit uur, wist de burgemeester, zou misschien wel het zwaarste van zijn leven zijn. In dit uur begroef hij alle toekomstdromen die hij gedroomd had over deze zoon. En hij deed dat, om de jongen niet ongelukkiger te maken. Misschien kon hij zich nu ontplooien. Misschien, wie weet, zelfs zo ver, dat hij mettertijd, zij het langs een minder gebruikelijke weg, tóch zichzelf een positie wist te scheppen waarin hij de naam die hij droeg eer zou aandoen. Aan die hoop klemde de vader zich vast (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1958 | | pagina 4