Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken juliana-ziekenhuis binnenkort in gebruik KELTDM WAAR IS DE VALLEI-RIKS? De groten willen geen oorlog J- F» TAK Wist U Veenendaal heeft een volwaar dige Leeszaal en Bibliotheek RENSWOUDE ACHTERBERG GOUDEN BRUILOFT 32e jaargang VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958 Nr. 60 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel S. BOS De heer E. J. ten Kate verdronken Vios houdt jaarlijkse jongveekeuring Hij is 7,50 waard 3 AA 784535 En daarom ondanks alle gekrakeel en dreigingen - vrede» Kort verhaal over het carillon voor Rhenen Stichting carillonfonds cunera- toren Rhenen Hoe krijgen de flat bewoners hun melk bezorgd? Concert „Ons Genoegen" uitgesteld Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: VV. P. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het enige ziekenhuis in Nederland wat voorzien is van zwevende vloeren Het nieuwe Juliana-ziekenhuis aan de Cuneraweg zal, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, op 6 september a.s. voor het eerst in gebruik genomen wor den. De kinderafdeling zal dan geheel overgebracht worden naar het nieuwe ge bouw, waarna de diverse andere afdelingen geleidelijk zullen volgen. Dit deelde de heer Spoon, hoofd-administrateur van het Juliana-ziekenhuis, ons mede in een vraaggesprek wat wij met hem mochten hebben. De bouw van het nieuwe ziekenhuis is bijna voltooid en naar modernste eisen des tijds ingericht. „Als alles volgens plan verloopt, hopen wij op 6 september a.s. in het nieuwe gebouw de kinderafdeling in gebruik te nemen", vertelde de heer Spoon ons. De verschillende andere afdelingen zullen dan geleidelijk volgen. Alle inwoners in de omtrek ontvangen per post een invitatie om het nieuwe zie kenhuis te komen bezichtigen. Wij zijn er van overtuigd, dat de belangstelling hiervoor groot zal zijn, zei de heer Spoon, en om een te grote toeloop te voorko men zullen de bezoekers in alfabetische volgorde gerangschikt worden. Bijvoor beeld op maandag de letters A t.e.m. D enz. Door de welwillende medewerking van de heer Spoon, die zich een uitstekend verteller toonde, zijn wij in de gelegen heid gesteld een rondgang door het nieuwe gebouw te maken. Aan de hand van hetgeen wij gezien en gehoord hebben zullen wij trachten onze lezers alvast een indruk te geven van hetgeen gepresteerd is of nog zal worden. Oude „zieken"-huis wordt „zus tershuis. OPLEIDING TOT VERPLEEG STER NU OOK MOGELIJK Zeer velen in onze omgeving hebben het „oude" ziekenhuis (zoals het nu ge noemd wordt) weieens van binnen gezien. Hetzij als patient of als bezoeker en allen waren het er wel over eens, dat een nieuw gebouw geen overbodige luxe was. Ook voor het personeel was geen voldoende woonruimte aanwezig, wat iets beter werd toen enige tijd geleden aan de westkant van het ziekenhuis een pa viljoen werd gebouwd. Gelukkig wordt ook dit nu anders. Aan de oostkant wordt eenzelfd paviljoen bijgebouwd terwijl ook het oude ziekenhuis tot woonruimte voor het personeel zal dienen. Mede dank zij deze vrijgekomen ruimte is men nu voor het eerst in staat een opleiding voor zusters te beginnen. Reeds jaren werd dit als een groot gemis gevoeld, maar helaas de ruimte ontbrak. Terecht is men er dan nu ook verheugd om dat het Juliana-zie kenhuis vanaf heden in staat is zelf het verplegend personeel op te leiden. Bij al dit nieuwe is ook de nodige aan dacht besteed aan de omgeving van de gebouwen. De prachtige wegen, die naar het nieuwe gebouw zullen voeren, wor den op zodanige wijze aangelegd, dat geen enkele weg de andere kruist. Eveneens krijgt iedere weg een bestem ming waarvan niet afgeweken mag wor den. Zo zal de weg die naar de voorkant van het gebouw loopt uitsluitend bestemd zijn voor bezoekers. Weer een andere mag alleen gebruikt worden voor zieken auto's, die aan de zuidkant van het ge bouw naar binnen gereden kunnen wor den, zodat een patient niet in de buiten lucht overgenomen behoeft te worden. Ook voor het personeel zijn aparte toe gangswegen en ingangen. Voor het ge bouw wordt een grote parkeerplaats voor bezoekers aangebracht. ZWEVENDE VLOEREN, UNIEK IN NEDERLAND. Bij de inrichting van het nieuwe zie kenhuis is er naar gestreefd van de nieuwste middelen gebruik te maken, waarin de ontwerpers volledig zijn ge slaagd. Ook het vraagstuk: „hoe krijgen we de grootst mogelijke sitlte in het ge bouw", is op sublime wijze opgelost. In duitse tijdschriften had men namelijk ge lezen, dat in Duitsland diverse zieken huizen voorzien waren van zwevende vloeren. In Nederland was hiervan geen voorbeeld te vinden, zodat om de goed koopste weg te bewandelen, de construc tie uit technische lectuur werd gehaald. Nu moeten wij U eerlijk bekennen dat toen de heer Spoon ons hierover vertel de, onze eerste gedachte was dat deze vloeren op een of andere merkwaardige wijze in de lucht hingen. Maar dit bleek niet het geval te zijn. Een zwevende vloer bestaat namelijk uit twee lagen. De on derste is van massief gewapend beton dat tijdens de zware regenval van maandagavond vele straten in Veenen daal blank stonden? dat er dientengevolge auto's waren die door de straat-zeeën niet verder wil den omdat er water in de benzine geko men was? dat het in de Zandstraat zelfs zo erg was, dat de riolering het niet meer kon bolwerken? dat daardoor het water de straatste nen finaal uit hun fatsoen drukte? dat het getroffen gedeelte inmiddels weer door Gemeentewerken gerepareerd is? dat in Amerongen wilde konijnen, hazen en herten in de kom van het dorp hun voedsel komen zoeken? dat deze dieren helemaal niet schuw zijn maar veel schade aanrichten aan het gewas? dat de bevolking met lede ogen moet toezien hoe hun tuinen worden geruï neerd? dat er niet op de dieren geschoten mag worden omdat het jachtseizoen nog niet geopend is? dat de dieren op klaarlichte dag de moed hebben op deze manier aan de kost te komen? dat Amerongen bij avond tot in de verre omtrek te zien is aan de lichtgloed die boven het dorp hangt? It Horlogerie Hoofditraat - Veenendaal die zich bij alle verdiepingen over het gehele oppervlak van het gebouw uit strekt. Daarop is een isolatie-laag aange bracht, gemaakt van een rubber-substan tie. De beton en rubber-isolatie laag zijn in de vertrekken afzonderlijk nog eens bedekt met gebitumeerd kraft papier dat weer volgestort werd met beton waarop tenslotte de vloerbedekking is aange bracht die voor de diverse vertrekken varieert. Hieruit volgt dus dat ieder ver trek een „eigen" vloer heeft en de tril lingen zich hierdoor niet kunnen voort planten. UITBREIDING TE ALLEN TIJDE MOGELIJK. Bij de verdere inrichting van het ge bouw is er rekening mee gehouden dat de capaciteit, die nu 102 bedden is, te allen tijde uitgebreid kan worden. Het platte dak, waarop de patiënten met goed weer kunnen verblijven, biedt een fan tastisch uitzicht op de omgeving en is op zodanige wijze geconstrueerd, dat er in dien het nodig mocht blijken, zonder meer een nieuwe verdieping bovenop ge bouwd kan worden. Ook in de keuken, wasserij en ketelhuis zijn ruimten open gelaten voor eventuele uitbreiding. Moet een patient van de begane grond naar een hoger gelegen verdieping ver voerd worden, dan maakt men gebruik van de lift. Wij zullen U vast verklappen dat de lift niet door bezoekers gebruikt mag worden, vanzelfsprekend met uitzon dering van oude en hulpbehoevende mensen. Behalve deze lift is er ook een spijzen-lift aangebracht, waarmee alle verdiepingen vanuit de centrale keuken van eten voorzien worden. De verpleeg ster die het eten op de kamers uitdeelt heeft een grote rijdende verwarmingskast tot haar beschikking, waarin zij het eten wat uit de spijzen-lift gehaald is, warm houdt en uitdeelt aan de patiënten Iedere patient kan dus zelf bepalen hoeveel eten hij hebben wil. viel ons op dat de kleur van de deuren op iedere afdeling weer anders was. Dit heeft men gedaan ten behoeve van de bezoekers. Degene die bij een patient op bezoekt komt, ontvangt van de portier een in kleuren gedrukte bezoekers-kaart, welke kleur overeenkomt met die van de verdieping waarop de patient ligt. Met deze kaart kan de bezoeker dus direct de juiste verdieping vinden en hoeft dan alleen nog maar het nummer van de ge wenste kamer op te zoeken. Zo zouden we door kunnen gaan met het opsommen van alle verbeteringen en nieuwigheden. Zoals het gebruik van dubbele ramen die geheel kantelbaar zijn, zodat het wassen hiervan geen moeilijk heden oplevert. Plastic-wiegen op de kinder-afdeling; waardoor de moeders hun kleintjes steeds kunnen zien. Op ie dere kamer een zuurstof-kraantje waar door het gesjouw met zuurstof appara ten tot het verleden behoort. Al het materiaal is rollend en kan hier door gemakkelijk verplaatst worden. Op de poli-afdeling is een kleine cantine waar koffie en koek verkrijgbaar is. Enz. enz. Wij kunnen ons indenken dat de heer Spoon veel belangstellenden verwacht want het is werkelijk de moeite ten volle waard het nieuwe Juliana-ziekenhuis te bezichtigen. Hedenmorgen bereikte ons het tra gische bericht dat de heer E. J. ten Kate met zijn echtgenote en kennissen op vakantiereis in Zwitserland is ver dronken. De heer Ten Kate, die de leeftijd van 37 jaar bereikte, was hoofd van de Chr. scholen voor buitengewoon lager on derwijs alhier. Hij laat een vrouw en vijf kinderen na. Omtrent de juiste toedracht van het ongeval is op dit moment nog niets bekend. De fok- melkcontrole vereniging VIOS is voornemens op 29 augustus a.s. haar jaarlijkse jongveekeuring te houden. Deze keuring zal plaats vinden bij ho tel La Montagne aan de berg en begint om 9.30 uur. Belangstellenden verwijzen wij ook naar de advertentie in dit num mer. INSCHRIJVINGSTERMIJN VOOR ZWEMFESTIJN VOOR DE JEUGD VERLENGD Voor de jeugdmiddag, welke zaterdag 23 augustus wordt gehouden, is de in schrijvingstermijn verlengd tot woens dag a.s. Vorige week werd de Vallei-riks uitgegeven bij groentehandel Rosbag in de Herenstraat te Rhcnen en is niet gevonden. Hierdoor is de waar de van de nieuwe rijksdaalder ge stegen tot 7,50. De nieuwe riks draagt het rode nummer Indien men deze vóór a.s. donder dag 12 uur v.m. op ons bureau be zorgt, wordt de vinderspremie uit betaald. „Ik begryp het niet, ik begrijp het niet, je weet niet wat je hoort en (of) wat je ziet!" Een paar regels van een bekend refrein, dat men van tijd tot tyd via de radio kan horen. Het is toepasselijk op alle mogelijke dingen en zeker op het wereldgebeuren in groot formaat, op de internationale politiek. Vroeger werd tussen de grote en kleine, vooral de grote landen, de geheime diplo matiek bedreven in conferenties en als regel kwam er geen krant en geen journalist aan te pas. Tegenwoordig flitsen de nota's, verklaringen, inter views etc. tussen de staatslieden heen en weer over zaken van wereld belang, over vrede of dreigende oorlog en een paar uur later of korter kan men het in de kranten lezen, door de radio horen wat de grote heren gezegd, geschreven of getelefoneerd hebben, hoe ze er over denken, wat ze willen en bedoelen. Nu de gemeenteraad van Veenendaal zijn goedkeuring heeft verleend tot ver hoging der subsidie voor de Chr. Openbare Leeszaal en hierdoor ook het Rijk een hogere subsidie geeft, is onze plaats een volwaardige Openbare Leeszaal en Bi bliotheek rijk geworden. Het lijkt ons alleszins wenselijk eens te vertellen, wat dit nu eigenlijk betekent en van welke waarde dit voor Veenendaal en omgeving is. In de eerste plaats iets over de, door deze subsidieverhoging mogelijk gemaak te openstelling der leeszaalDeze is voor ie dereen toegankelijk, men behoeft hier voor dus geen leesabonnement te hebben. Men vindt er tal van tijdschriften en periodieken van de meest uiteenlopende aard, waaruit men een keuze kan doen en op zijn gemak tijdens de openingsuren lezen. Ieder vindt hier wel iets van zijn gading om er een aangenaam en leer zaam uur mee door te brengen. En wil men over een of ander onderwerp iets weten, dan zijn er de naslawerken, waar in men het zeker vinden zal. Wij menen niet beter te kunnen doen, dan U hier bij een opgave te geven van de momen teel ter inzage liggende tijdschriften o.m. „Het Beste" - „Reader's Digest" - „Het boek van nu" - „Cobouw" - „Elsevier" - „Foto" - „Luister" - „Het metaalbedrijf" - „Moeder" - „Na vijven" - „Natuur en techniek" - „Niveau" - „Ontmoeting" - „Plaatselijke kerkbladen" - „Radio-elec- tronica" - „De spiegel" - „Syllabus"-„Ta- baksdetailhandel" - „Textielindustrie" - „Tijdschrift voor maatschappelijk werk" - „Vacature" - „Vraag en aanbod" - De vrouw en haar huis" - „Vrij Nederland"- „Wereldkroniek" - „Wikor". Behalve deze kan men vele naslawer ken raadplegen o.a. woordenboeken, at- Iedere verdieping heeft een mooie bre- lassen en encyclopedieën. de gang waar de deuren van de zieken zalen aan weerszijden op uit komen. Het We geloven dan ook wel, dat deze lees zaal in een grote behoefte voorziet en het Na 33 jaar krijgt Rhenen weer een carillon. Lang heeft de burgerij van het stadje aan de Grebbeberg ervoor moeten sparen. Maar vrijdag 15 augustus 1958 was het dan toch zover, dat de eerste klokken, zeven in getal, bij de firma A. H. van Bergen te Heiligerlee werden gegoten. In 1925 was er een burgemeesters- feest in het Grebbestadje geweest. In de feestpot was f 300.overgebleven. Het feestcomité wilde dat geld graag bestemmen voor een goed doel en zo constitueerde zich een voorlopige com missie, die resulteerde in de Stichting Carillonfonds Cuneratoren. Er werd een akte gepasseerd bij de plaatselijke notaris, waarna begonnen werd met de inzameling van gelden onder de burge rij om het oorspronkelijke bedrag van f 300,te vergroten en er uiteindelijk een beiaard van aan te schaffen. Reeds in 1932 kon aan de firma Van Bergen te Heiligerlee de opdracht wor den verstrekt voor de bouw van een klokkenspel van 29 klokken. Het was het eerste carillon, dat na de middel eeuwen weer in Nederland werd gego ten. Het stond zozeer in de belangstel ling dat het werd geëxposeerd op de Utrechtse Jaarbeurs. Daarna kwam het naar Rhenen en het werd opgesteld op de Panorama molen, daar de Cuneratoren toen in zo'n erbarmelijke toestand verkeerde, dat men bang was, dat het gedreun van de klokken het monument zou doen instorten. Iedere donderdagoch tend tijdens de markt werd het be speeld door de heer Piet Hoolhorst, plaatselijk orkestdirigent en beiaardier, die nu nog deel uitmaakt van het stich tingsbestuur. Doch nog vóór de weer prachtig ge worden toren de beiaard kon bevatten, brak de oorlog uit. En de bezetters lie ten het zo moeizaam bij elkaar ge brachte Rhenense carillon in de smelt kroes verdwijnen. Het was de nieuwste burgemeester van Rhenen, Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, die na de oorlog de draad weer opnam. Hij gaf de stoot tot de renaissance van de stich ting en haar commissie, waarin veel oud-gedienden en zoons van oud-ge- dienden zitting namen en zo sterk was de weerklank bij Rhenens bevolking, dat men de benodigde gelden voor een 4-octaafs beiaard van 47 klokken in bij na zes jaar tijds bijeen kreeg, waarbij is inbegrepen een vol-automatisch spel. De laatste geldinzamelingsactie was een wel zeer bijzondere. Rhenens be bouwde kom telt 75 straten. In iedere straat werd een medewerker gevonden om bij de bewoners maandelijks een van te voren afgesproken vaste bijdra ge op te halen. Het gemeentebestuur leefde mee, door iedere bijdrage te ver dubbelen. Deze actie liep van Pinkste ren 1956 tot juni 1958 en zorgde ervoor, dat ook de laatste f 15.000,binnen kwam. Leen 't Hart, de bekende Delftse beiaardier en directeur van de eerste Nederlandse Beiaardschool te Amers foort, luidde deze actie op bijzondere wijze in met een beiaardconcert vanuit de Cuneratoren aan de vooravond van Pinksteren 1956. Dit concert was in de Nieuwekerkstoren te Delft op de band opgenomen en werd met een 1000-watt installatie vanuit Rhenens Cuneratoren her-uitgezonden. Het was echter dan echt en het gaf de laatste stoot aan de totstandkoming van het thans in aan bouw zijnde klokkenspel. Nog dit jaar zal het in de inmiddels geheel gerestaureerde open achterkant van de Cuneratoren in Rhenen worden aangebracht. Op de grootste klok staat te lezen: „Anno 1958 is deze beiaard van 47 klokken uit naam van de burgerij aan geboden aan het gemeentebestuur van Rhenen door de Stichting Carillonfonds Cuneratoren." OOGST VAN DE STRAAT Aan het politiebureau te Rhenen werden gedurende de afgelopen week de volgende voorwerpen aangegeven als verloren: verpleegstersinsigne nr. 34797; bruine zonnebril in lederen etui; beige plastic dameshandtas inhouden de drie portemonnees, kl. bruin, rood en beige; zwarte damesregenjas van linnen met parelmoeren knopen; rood plastic damesregenjasje; trouwring; zwarte stenen armband; grijze regen jas; fototoestel; bruin lederen porte monnee inh. pl.m. ƒ2,met rits; foto box vermoedelijk merk Kodak in br. lederen tas. Gevonden: groen badpak met hand doek; 82 centen in een papiertje; kleine hond bruin met zwart; damesarmband met witte steen; souvenirlepeltje met embleem van De Koerheuvel; bril met bruin montuur en bril met dikke gla zen. is verheugend dat de Gemeente Veenen daal de openstelling hiervan mogelijk heeft gemaakt. Een ieder kan hier kos teloos profiteren van al hetgeen er aan wezig is. In de tweede plaats is er de biblotheek, welke naast romans in de Nederlandse taal en in vreemde talen, ook een uitge breid aantal werken bevat voor studie en algemene ontwikkeling. De aanschaffing De Veenendaalse melkhandelaren gaan zich binnenkort beraden over de vraag hoe de melkbezorging in Veenendaal, met name van flatwoningen, uitgevoerd zal worden. Hiervoor wordt op 9 sep tember a.s. een vergadering belegd met de Vertrouwenscommissie waarin ver tegenwoordigsters van de Veenendaalse huisvrouwen zitting hebben. Zoals bekend zijn er overal te lande moeilijkheden gerezen omtrent de melkbezorging bij flats. Het aangekondigde concert van de muziekvereniging „Ons Genoegen" dat op a.ê. zaterdagavond gehouden zou worden, kan wegens omstandigheden niet doorgaan en wordt voor enkele weken uitgesteld. van de nieuwste romans en ontwikke- lingslectuur gaat onverminderd door en hierdoor blijft de bibliotheek op een hoog peil. Dat vooal de studieafdeling in een behoefte voorziet, blijkt uit het feit, dat hier 38"/» van het totaal, in het le half jaar werd uitgeleend. We merken nog op, dat wanneer een gewenst boek niet voor handen is, dit voor de belangstellende bij andere bibliotheken wordt aangevraagd. Tenslotte is er nog de jeugdafdeling, waar de meisjes en jongens hun hart kunnen ophalen aan prettige en verant woorde jeugdlectuur. In de komende maanden zullen aan deze afdeling vele nieuwe boeken worden toegevoegd. Dat de meisjes en jongens „hun" bibli otheek op prijs weten te stellen, blijkt wel hieruit, dat maandelijks meer dan duizend jeugdboeken worden uitgeleend. Er is een voortdurend groeiende be langstelling voor de bibliotheek. Werden in het le halfjaar 1957 8716 romans voor volwassenen en 3019 studiewerken uitge leend, zo bedroeg dit in het le halfjaar 1958 11144 romans en 4294 studiewerken, een toename dus van resp. 28"/» en 41"/». Het streven der Stichting Chr. O.L.B. blijft er op gericht, de Rijks- en Gemeen tesubsidie door het steeds meer beschik baar stellen van goede lectuur en zo meer ten goede te doen komen aan de gehele bevolking van onze plaats en omgeving en het stemt tot voldoening dat men er meer en meer van bewust wordt van welk belang deze instelling is. Grote sortering BADMUTSEN - BADTASSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCREME en OLIE in diverse prijzen Toeristenkaartjes GRATIS Tel. 2576 Hoofdstraat 106 MIERENNEST IN BLACKPOOL. Rond half augustus valt in Engeland het hoogtepunt van de vakanties, een feit dat dan ook duidelijk te merken is aan de drukte in de diverse vakantieoorden. Het strand van Blackpool b.v. lijkt nu op zonnige dagen een enorm mieren nest, voornamelijk wanneer men dat strand ziet vanaf de top van de be faamde 140 meter hoge toren zoals de fotograaf, die deze opname maakte. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 PREDIKBEURT Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. C. van Viegen. Bedoelen, ja? Dat is maar de vraag. De politiek is, bg alle „openhartigheid" en openbaarheid, een ragfijn, tamelijk duister en onbegrijpelijk spel geworden. Over de mensen zegt een wat ruig spreekwoord: je kunt ze wel voor de kop kijken, maar niet er in. Dat geldt dito voor de politiek, of het nu kleine of gro te politiek is. Ook het spreekwoord: „tussen de regels lezen", gaat hier niet op. Feiten. Maar we kunnen wel een paar alge mene, tastbare feiten vaststellen. Er zijn maar twee grootmachten, die momenteel beslissen over de kwestie van oorlog en vrede. Amerika en Sovjet-Rusland. Dat is geen openbaring, dat kan iedereen weten en begrijpen. De „balance of power", het machtsevenwicht, dat voor heen, vóór de eerste wereldoorlog, gedu rende enkele tientallen jaren, de vrede in de wereld, in Europa althans, heette te waarborgen (de Driebond Duits landOostenrijkHongarijeen Italië enerzijds, Rusland, Frankrijk en Enge land anderzijds (Entente Cordiale) zijn teruggebracht tot slechts twee wereld machten. Al de andere landen, hoe groot of klein ook, kunnen slechts meespelen in een ondergeschikte rol. Dat geldt voor het eertgds zo machtige imperium En geland, evenzeer voor Frankrijk, dat drie eeuwen lang de situatie in Europa vrij wel beheerste, hoezeer de heer De Gaulle thans ook probeert de vergane glorie van zijn land op te vijzelen of op te poetsen. En het Verre Oosten, waar circa de helft van de wereldbevolking woont? Eenmaal wellicht zullen China (600 mil joen mensen) en India (240 miljoen) een machtig woord meespreken in het we reldbestel. Dat is nog toekomst. Alles wijst er op, dat Rusland en Amerika, ondanks alle wederzijdse tegenstellingen, verwijten en beschuldigingen, beslissen of er oorlog .of - rode zal zijn in de wereld. Als ér aan de ene of andere kant geen stommiteiten of waanzinnigheden wor den begaan zal er vrede zijn, althans geen grote- of wereldoorlog. Beiden vre zen en duchten elkaar. Amerika heeft geen belang bij oorlog, Rusland evenmin, althans voorlopig nog niet. „Tot aan de rand". John Foster Dulles, de 69-jarige Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, heeft na de landing van Amerikaan se mariniers in Libanon gezegd: Wij be wegen ons daarmee tot aan de rand van een wereldoorlog. Inderdaad, als Rus land een sterke tegenzet had gewaagd, had het zover kunnen komen. Maar Rus land bepaalde zich tot troepenconcentra ties aan de Turkse grens. Het wilde geen oorlog. Althans niet om een paar landjes zonder macht, zonder sterke legers en zonder olie zoals Libanon en Jordanië. Ongeveer hetzelfde als tijdens de Korea- kwestie, toen de Verenigde Naties in grepen en Zuid-Korea verdedigden tegen de Chinese hulptroepen en z.g. Chinese „vrijwilligers". In beide gevallen bleven en blijven de Russen „thuis". Zij willen geen oorlog zolang de zaak zo riskant is en de uitslag zo onzeker. Rusland kan wachten, zo zegt een oud spreekwoord uit de Tsarentijd. Het heeft bijna zonder oorlog een groot deel van de wereld veroverd. In de laatste wereld oorlog moest het vechten omdat Hitier begon tegen Rusland. Alle Russen we ten, meer dan enig ander volk, welke ontzaglijke offers een moderne oorlog eist. Maar ook geen enkele andere natie heeft via de oorlog zulke enorme voor delen behaald als juist Rusland, niet in de eerste plaats door te vechten, maar door weergaloze diplomatieke handig heid en brutaliteit der Russen waarte gen wijlen president Roosevelt, licha melijk en geestelijk verzwakt, het heeft moeten afleggen. Waarom zouden zg? De Russische leiders weten, dat zij, dank zij Rusland's geweldige militaire macht, te land, ter zee, op het water en onder het water (600 uiterst modern uit geruste duikboten) de sterkste partij zijn en een groot deel van de wereld kun nen veroveren behalve Amerika. Waarom zouden zij zich in een uiterst hachelijk avontuur storten met zoveel onzekerheid? Zg kunnen bij verrassing in een half uur de grootste steden van Amerika met hun miljoenenbevolking in een puinhoop veranderen, maar tenzij de heer Chroetsjof en andere Kremlin- groten krankzinnig of door machts waanzin worden bevangen en dat lijkt, gezien hun bijzondere intelligentie en hun uitgekookte diplomatieke knap heid helemaal niet waarschijnlijk peinzen ze daar zelfs niet over. Want zij kunnen op hun vingers uitrekenen, dat het heel kort daarop de weerwraak van Amerika zou kunnen verwachten. Waarom zouden ze dan beginnen? En waarom zou Amerika het even machtige Rusland tarten. Het is altijd zo geweest: grote lui doen elkaar geen kwaad. Als regel tenminste. En daarom lacht men in het Kremlin om de troepenlandingen van Amerika en Engeland in het mid den-Oosten. Zulke kleinigheidjes! Het vuurtje wat op te rakelen, dat kan ook: besprekingen tussen Chroesjtsjew en Mao Tse-toeng en een gemeenschappe lijk uitgegeven verklaring waarin het heet, dat de twee grote communistische mogendheden volledige overeenstem ming hebben bereikt ten aanzien van de huidige internationale toestand en hun onderlinge betrekkingen. En zo duurt het diplomatieke spelletje met nota's en contra-nota's, het eindeloos gepraat al jaren lang, over deze of gene topconfe rentie, maar steeds voort. Er is nog nooit iets positiefs uit voortgekomen en dat kan men ook niet verwachten, ge zien de tegenstellingen. Bg dit alles één troost: Laat de heren maar confereren en nota's produceren. Als er geen wonderen gebeuren, zulleïl zy het nooit eens worden. Maar ook geen oorlog dank zij het machtsevenwicht en de allesbeheersende vrees voor het al lerergste: een derde wereldoorlog! TROUWRING IN EEN FLES. Bij de N.V. Oliefabrieken Duyvis kreeg men dezer dagen bij het lege fust een fles retour met als inhoud een gouden trouwring. De huisvrouw, die deze ring mist, kan zich met de fabriek in verbinding stellen, met opgave van de datum van trouwen en initialen. HOEVEEL LUISTERAARS EN KIJKERS TELT NEDERLAND? Op laugustus 1958 bedroeg het aantal aangegeven radio - ontvangtoestellen 2.438.983 tegen 2.426.902 op 1 juli 1958. Het aantal geregistreerde televisietoe stellen steeg in het zelfde tijdvak van 315.878 tot 325.395 (t.e.m. 11 aug. 328.773) Op laug. 1958 waren er 514.029 aange slotenen op het draadomroepnet tegen 515.550 op 1 juli 1958. Het echtpaar Maarten Bergwerff en Antje Bergwerff-Lub, wonende Hoofdweg 104 te Ederveen hoopt op woensdag 20 aug. a.s. haar 50-jarige echtvereniging te her denken. Bruid en bruidegom mogen zich nog in een uitstekende gezondheid ver heugen. De bruidegom is 75 jaar, de bruid 74. NIEUWE BROMFIETSREGELING Sinds 24 juli 1958 bestaan er blijkens het kort geleden verschenen K.B. tot wij ziging van het wegenverkeersregelement drie soorten bromfietsen: 1. bromfietsen welke na 1 juli 1958 als voertuig zijn goedgekeurd, dus o.m. niet sneller kunnen rijden dan 40 km per u. (en als blijk daarvan een rijkskeur dra gen); 2. bromfietsen waarvan de motor na 1 juli 1958 is goedgekeurd, dus niet snel ler kan dan 40 km per uur en waarvan het voertuig een remvertraging heeft van minimaal 3.86 m/sec*. 3. bromfietsen waarvan de motor vóór 1 juli 1958 in de Staatscourant is gepubl- ceerd: dus de bestaande bromfietsen. Deze laatste categorie is echter slechts tot 1 jauari 1963 toegelaten en moet dus -zegt ook de R.A.I. in een persbericht- over 4>/t jaar uit het verkeer zijn ver dwenen. De bestaande 800.000 bromfiet sen moeten dus binnen deze termijn zijn uitgestorven. Dit is nogal cru en we geloven dat het laatste woord hierover nog iet is gespro ken en geschreven. Het moet onaan vaardbaar geacht worden, dat tiendui zenden wellicht honderdduizenden zuinig bereden kalme bromfietsen over 4'/2 jaar niet meer op de weg zouden mogen ko men. Met ingang van 1 oktober 1958 is de gele plaat verplicht voor alle bromfietsen. Bij voertuigen waar deze plaat niet kan worden aangebracht mogen twee gele vlakken (16x16 cm) ter weerszijden, vóór het stuur, worden geschilderd. De kwestie van de buddy-seat is nu ook opgelost. De rechter had uitgemaakt dat een buddy-seat geen gewoon zadel is en dat bromfietsen met een zodanig za del dus geen echte bromfiets waren. De eis van een „voor rijwielen gebruikelijk" zadel is nu vervallen. Passagiers van bromfietsers mogen niet meer a la amazone meerijden. Zij moeten aldus de nieuwe wetsbepaling— „hun voeten aan weerszijden van het voertuig doen ruste op voetsteunen". Tegen het hinderlijk lawaai van brom fietsen, speciaal tegen de jeugdigen die met opzet de uitlaat doorboorden, kan nu beter worden opgetreden door de nieuwe bepaling dat bromfietsen een, over de gehele lengte gasdichte, uitlaat moeten hebben. (Uit „De Kampioen"). Het gouden bruidspaar is afkomstig uit 27 jaar in Ederveen, waar de bruidegom ren behartigt hun zoon de zaak daar de de bruidegom niet stil want hij verzogt n afmeting heeft. De bruid is eveneens nog kei, waar dan blijkt dat haar geheugen e 20 aug. zal een grote schare familieleden feliciteren, terwijl ook de relaties en ken langstelling ongetwijfeld zullen tonen. Maassluis, maar woont nu al gedurende een kruidenierszaak dreef. De laatste ja- vader zich wat terugtrok. Overigens zit og dagelijks de tuin. die een behoorlijke zeer vitaal en helpt nog vaak in de win- n concentratie nog goed is. Op woensdag uit Zuid-Holland het bruidspaar komen nissen uit Ederveen en omgeving hun be- WAAR IS HET EIND? Wat Jules Verne in 't verleden In zijn boek toen uitgegeven Neeschreef over de nieuwe tijd Werd nadien meest ook werkelijkheid 't Leek eens dwazen pennevrucht Zoals 't veroveren van de lucht 't Is fantasie dacht men bij 't lezen Zoiets kan toch nooit mogelijk wezen Heeft Verne zelf wel kunnen dromen Dat het geschrevene ooit uit zou komen Toen de auto op de wegen kwam En ook de vliegerij een aanvang nam Werd een nieuw tijdperk ingeluid Veel van 't voorspelde kwam reeds uit Wat voorheen onmogelijk werd geacht Wordt nu daag'lijks in praktijk gebracht Het boek, in 80 dagen om de aarde Had voor de toekomst toch veel waarde Want veel, wat daarin werd geschreven Kan men nu elke dag beleven Tegenwoordig staat men nergens voor Men vaart zelfs onder de ijskap door Als leek staat men meestal niet stil Wat 't voor de toekomst zeggen wil Is dat alles ten goede of ten kwade Men kan er zich lang op beraden Deze tijd bewijst dat het een feit is Dat Verne's boek goed bij de tijd is

De Vallei | 1958 | | pagina 1