DE VALLEI VOOR HALVE PRIJS deGruyter een tablet chocolade een tube mayonaise voor 40 cent DE KOFFIE- EN THEEZAAK Vrijda VETERANENTOERNOOI eavond finale tussen Ritmeester en Neveda ELST GVVV verloor met 6-2 van VRC Veenendaal reeds in de voorronde voor de K.N.V.B.-beker uitgeschakeld Voor de Jeugd in het handige nieuwe CELLO-PACK 'OiJVUl SALAD CREAM rrls Prijs slechts 39ot. De Zoon Burgemeester Nevada G.V.VV. 2-1 Doelman Van de Pavert in vakantiestemming Jan en Koos aan zee Hebt U óók al geprobeerd? O Deze week vindt dan eindelijk na veel verwikkelingen de finale plaats van het veteranentoernooi. Wegens het terugtrekken van Veenendaal komt vrijdag avond om 6.45 uur Ritmeester uit tegen Neveda, dat vrijdag j.l. met 2-1 van G.V.V.V. won. Omdat de tweede prijs niet uitgereikt wordt, staan in deze wed strijd de eerste en de derde prijs op het spel. G.V.V.V. zal dan genoegen moeten nemen met de vierde prijs. Ondanks dat Neveda met tien man speelde is zij er toch in geslaagd de overwinning tegen G.V.V.V. in de wacht te slepen. Vooral de eerste tien minuten werd hard gewerkt, waarbij Van de Pest ge legenheid kreeg het eerste doelpunt te scoren (1-0). Hoewel G.V.V.V. daarna soms een tikkeltje meer in de aanval kwam, was het toch Neveda, dat door Van de Loosdrecht de voorsprong groter maak te (2-0). Twaalf minuten in de tweede helft zag Leppers kans de stand op 2-1 te brengen. Er zat toen van alles weer in en tien minuten voor tijd kwam de ge lijkmaker. Dat dacht men althans, maar de scheidsrechter besliste anders. Hij had namelijk een overtreding ge constateerd tegen Hardeman, waardoor het doelpunt werd afgekeurd en Ne veda een vrije trap toegewezen kreeg. Hoewel G.V.V.V. het met de gang van GECOSTUMEERD VOETBAL In het kader van het 25-jarig bestaan van de sportvereniging „Oranje-Wit" werd zaterdagavond op het sportterrein te Remmerden een veteranenwedstrijd ge speeld tussen twee elftallen van spelers die in de jaren 1933-1936 actief aan het voetbal deelnamen. De oudjes waren wat stram en stijf, maar er was veel publiek komen kijken en daar ging het om, want de baten waren bestemd voor een feest middag voor de jeugdleden. In de pauze was er gecostumeerd voetballen waarbij danig is gelachen. In het veld liep zelfs een politieagent, die veel aan een vroe gere opperwachtmeester deed denken, al leen deze had een baard. Ook liep in het veld een verklede man als vrouw, men kon goed merken dat hij die rol wel eens meer heeft gespeeld. Al met al was het een gezellige avond. AMERONGEN WINT SERIEWEDSTRIJ DEN VAN ORANJE-WIT In de finale van de seriewedstrijden van „Oranje-Wit" te Eist heeft zondag middag DVSA uit Amerongen beslag we ten te leggen op de eerste prijs. Eerst kwamen tegen elkaar uit DVSA- Fortissimo, welke wedstrijd door DVSA met 2-0 werd gewonnen. In de wedstrijd Maurik-HDS wist HDS te winnen met 2-3. Hierna moesten de winnaars kampen om de eerste en tweede plaats. In de eerste helft kwam Amerongen voor te staan met 3-2. Na de rust zette HDS alles op alles en de linksbuiten had al spoedig succes (3-3). Toen er een gevaarlijk mo ment voor het doel van Amerongen ont stond raakten enkele spelers handgemeen en werden enkele klappen uitgedeeld, maar scheidsrechter Blankenspoor uit Veenendaal wist de kemphanen te schei den en even later kon worden doorge speeld. Vier minuten later kon Viegen voor Amerongen scoren (4-3). Even later werd het door dezelfde speler (5-3). Schuilen- burg wist even voor tijd de achterstand voor HDS nog te verkleinen tot 5-4 waar mee tevens het einde kwam, zodat HDS met een tweede plaats genoegen moest nemen. Verkeer ENGELSE PARKEERMETERS VINDEN GROTE AFTREK De Engelse parkeermeters blijken in de gehele wereld grote aftrek te hebben. Een enkele fabriek ontving in april j.l. export-orders voor niet minder dan 16.000 stuks! Op de tweede na-oorlogse horlo ge- en klokkententoonstelling, welke van 14 tot 26 oktober a.s. onder het bescherm heerschap van de Duke of Edingburgh in Goldsmit's Hall in Londen zal worden gehouden, zal ook de Park-O-mete te zien zijn. Ofschoon vele parkeermeters zich nog in een stadium van experimen teren bevinden, is de Park-O-mete in verschillende landen, zoals Australië, Nieuw-Zeeland, Rhodesia, Zuid-Afrika en Zwitserland met groot enthousiasme be groet, zowel door de handel als door de pers. Australië is met 6750 parkeermeters ver uit de grootste importeur, met Nieuw- Zeeland met ruim 4300 als goede tweede. Het optimisme van de Britse fabrikan ten van parkeermeters is gebaseerd op het feit, dat Zwitserland thans ook al bij na 1700 Engelse parkeermeters in gebruik heeft. Deze parkeermeters werken op een klok. De fabriek welke de Park-O-meter vervaardigt, is thans ook aan de markt gekomen met een snelheidsmeter, waar mee de politie onmiddellijk kan consta teren of een voorbij rijdende auto de maximum-snelheid overtreed. Het is een electronisch, draagbaar instrument. Het wordt op het ogenblik door de Britse politie, maar ook reeds in het buitenland op zijn bruikbaarheid beproeft. zaken niet erg eens was, werd de zaak toch weer bijgelegd en de wedstrijd uitgespeeld. Neveda komt dus vrijdagavond in de finale uit tegen Ritmeester, op het Merino's-terrein. Het pas naar de K.N.V.B. gepromoveer de GWV, speelde zaterdag aan de Buurt- laan een oefenwedstrijd tegen VRC. Hoewel er nog wel enige verwachtin gen van deze wedstrijd waren, is het over het geheel genomen maar een mati ge vertoning geworden. In de eerste helft ging het nog wel, maar na de hervatting was het uitgesproken slecht, terwijl soms wat al te fors spel het soms nog onsmake lijk maakte. De vrij hoge score is ongetwijfeld te wijten aan het lauwe en onvakkundige optreden van doelman v. d. Pavert. Wordt Veenendaal zal van verder bekeren moeten afzien. Reeds in de eerste wed strijd van de voorronde voor de K.N. V.B.-beker, werd in de laatste seconde van de vierde verlenging met 3-2 ver loren van Amersfoortse Boys. Hoewel Veenendaal technisch de betere ploeg was, misten zij de nodige vechtlust om zich de op winst gebrande Amersfoor- ters van het lijf te houden. Daarbij kwam nog, dat de Veenendalers nu niet bepaald het sterkste elftal in het veld gebracht hadden. Vooral het niet meespelen van spil Gerritsen bleek een grote verzwakking voor de achterhoe de te zijn, terwijl ook midvoor Hei kamp om bepaalde redenen niet meer van de partij was. Nu opereerde Rebergen aanvankelijk als midvoor. Het ontbrak hem echter aan de zo nodige medewerking van de andere voorhoedespelers, zodat succes uitbleef. Na ongeveer een kwartier spelen na men de Amersfoorters de leiding (1-0). Dit was het sein voor de Veenendalers om ook eens wat te laten zien. Er wer den dan ook wel een serie vrij goede aanvallen opgebouwd, maar het bleek alles te wensen over te laten. Eerst na de hervatting wist Rebergen met een harde schuiver de partijen weer op gelijke voet te brengen (1-1). Niet lang daarna was het weer Re bergen, die nu naar links afgezwenkt zijnde, de Boys-doelman verschalkte (1-2). Men dacht niet anders dan dat Vee nendaal deze wedstrijd wel zou gaan winnen. In de laatste, minuut echter wisten de Amersfoorters te profiteren van een fout in de Veenendaalse ach terhoede, waarmede het toch nog weer gelijk werd (2-2). Verlenging moest dus de beslissing brengen. We zagen toen een steeds weer aanvallend Veenendaal, tegen de stug verdedigende gastheren. In de laatste seconde van de vierde verlen ging brak de thuisclub door en bracht het tot een derde doelpunt, waarmee de nederlaag voor Veenendaal een feit werd. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Job Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 22 aug. Jan Quint Coby Hogendoorn Piet v.d. Heuvel Lia Schuit Ada Weelink Joppie Maesbergen Annie Rozeboom Hartelijk gefeliciteerd OPLOSSING RAADSELS I krakende wagens lopen het langst II een scheurkalender III Vesuvius I om vooruit te komen II beter laat dan nooit III paard- baard - baars NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I M'n eerste deel draagt ieder mens Vijfvoudig aan zijn hand En met m'n tweede deel daarin Kom je door het ganse land En mijn geheel draagt ied're vrouw Vaak aan haar hand. Raad het maar gauw! II In onderstaande namen zitten de be roepen van twee mannen verborgen: B.O.O.K. WEMKER FRANK BITA III Welke plaatsnaam kun je hier van maken? B 1 um (Friesland) -ijk k (Gelderland) S t d (Limburg) B - - s - m (Nrd. Holland) -o-v-r-e- (Drente) O-d-wa- - r (Zd. Holland) Voor jongeren: 1 10 11 12 I. Van links naar rechts: 1. Wat roept de kerkklok? 5. Hoe noem je een klein kind wel eens? 6. Muzieknoot (do-re-mi-fa-sol-la-si) 7. Wat zegt de koetsier als het paard moet stilstaan? 8. Muzieknoot. 9. Als moeder Je roept zeg je: „Ja, ik kom 10. Als moeder het schoonmaakt tranen haar ogen. 12. Die jongen is wispelturig, hij heeft Van boven naar beneden: 1. In de stad rijden veel 2. Hoe noem je je zelf? 3. Jongensnaam (verk.) 4. Dieren, die onder de grond graven. 10. Als 5 horizontaal, als 2 horizontaal. II. 'k Zou Je nu eens willen vragen Welke ogen nooit brillen dragen Ze doen pijn en menigeen Draagt ze overal mee heen. III. Welke bloemennamen kun je hier van maken? d - - 1 - a g - u - sb - oe - - eeu - en - ek a - jer d - ad - - ol - ego a (Vervolg) Zo zaten oom Frans en de beide jon gens heerlijk in een grote kuil aan het strand en oom begon te vertellen: „De oorzaak dat er nog al eens iemand in de Noordzee verdrinkt, jongens, is, dat de mensen te weinig afweten van de zee en haar bodem vlak voor het strand. Zodoende komen ze voor onaangename verrassingen te staan. Iedereen zou eigen lijk iets af moeten weten van de getij stromen en de zandbanken, muien en zwinnen, in de zeebodem vlak voor het strand. Laat ik beginnen bij de getijstro men. Die worden veroorzaakt door eb en vloed en bewegen zich regelmatig van de kust af en er naar toe. De zandbanken die meestal in twee tot vier rijen voor de kust liggen kan men, ook bij vloed, herkennen aan de schuimende strepen. Gaat er nu een bader, die de zwemkunst niet, of onvoldoende beheerst, bij laag water naar een der verste zandbanken, dan kan het gebeuren dat hij plotseling, als hij terug wil keren naar het strand, in een geul tussen twee zandbanken te recht komt. Die geul heet een zwin en door de opkomende vloed staat daarin het water dan ineens veel hoger. Dat heeft die jongen van zo pas waarschijn lijk ondervonden. deze doelman veelal beschouwd als een der meest attractieve doelverdedigers van Veenendaal, zaterdag leek het alsof hij er totaal uit was. Later bleek dat hij zijn ene arm moeilijk gebruiken kon, wegens een schouderblessure. Nadat VRC al direct na de aanvang een goede kans door Jansen om zeep gebracht had, was het in de twaalfde minuut Lep pers die uit een voorzet van Ditewig GVVV de leiding gaf (1-0). Lang duurde de vreugde echter niet, want nog geen minuut later bracht C. Heikamp de partijen weer op gelijke voet (1-1). Tien minuten later was het Cornelissen die er met een ver hoog schot, dat geheel verkeerd door v. d. Pavert beoordeeld werd, 1-2 van maakte. Nadat het door Jansen 1-3 geworden was, zagen Harde- veld en Ditewig kans om gezamenlijk doelman Van Kooten te passeren (2-3). Verder kwam GVVV niet meer, want na de rust had VRC weinig moeite om met medewerking van v. d. Pavert de score tot 2-6 op te voeren. Wel dient nog gezegd te worden dat van GVVV-zijde nog enkele behoorlijke aanvallen ondernomen werden, maar doelman Van Kooten groeide toen tot vrij grote hoogte en wist met zweefduiken en tijgersprongen elk gevaar te bezweren. Woensdagavond speelt GVVV weer thuis tegen Dovo. Grotere verrassingen leveren vaak de muien op, de geulen die zich dwars op de kust tussen de zandbanken uitstrek ken en waardoor bij vloed zowel als bij eb het water met kracht terug stroomt naar zee. Begrijpen jullie het jongens?" Oom greep een stokje en begon te te kenen in het witte zand. ZEE mui (zandb.) mui (zandb.) mui (zandb.) mui zwin zwin zwin mui (zandb.) mui (zandb.) mui (zandb.) mui zwin zwin zwin STRAND Jan en Koos knikten. Het was hun duidelijk. „Wie in zo'n mui raakt", vervolgde oom, „wordt meegesleurd, steeds verder van 't strand af en als men dan niet weet hoe men handelen moet, is men verloren. Het is van belang dat men in zo'n geval weet waar de wind vandaan komt, met andere woorden hoe de driftstroom loopt. De mensen zijn geneigd tegen de stroom in te zwemmen om zo het strand te be reiken. Maar het is onbegonnen werk jongens. Het put uit en ze schieten geen steek op. Je moet je gewoon mee laten drijven." „Dus Je gewoon de zee in laten drijven oom?" vroeg Koos. „Juist Koos, maar daarbij profiteren van de, door de wind veroorzaakte stroom. Komt de wind uit het zuiden, op onze zandtekening dus van links, dan moet je, als je je in het tweede mui bevindt, rustig met de stroom mee- zwemmen, doch daarbij naar rechts aan houden. De windstroom helpt je dan na korte tijd op een van de zandbanken, die je zelf kunt herkennen aan de schuim- streep. Van bank naar bank zwemmend, daarbij steeds profiterend van de stroom, kun je dan het strand bereiken, want ook in de zwinnen staat een stroom naar de muien toe." „Brrr", zei Jan, ,,'t lijkt me toch maar beter om te zorgen niet in zo'n mui te recht te komen, 'k geloof niet dat ik het er zo netjes zou afbrengen als oom het hier op de tekening aanwijst." „Nee", zei Koos, „ik blijf er ook maar liever een beetje uit de buurt." „Wel jongens", zei oom, ,,'t is nóg moei lijker de zee te leren kennen zoals die is tussen golfbrekers, pieren en havenhoof den. Daar heeft men ook nog te rekenen met vloed- en ebstromen, die om de hoof den heen krullen. Ga daar dus liever nooit zwemmen. En verder jongens, zorg ervoor dat de zee je nooit „beentje kan lichten." Ga er nooit verder in dan tot borsthoogte." „Vast niet oom", zeiden de neven en ze meenden het werkelijk, want na alles wat oom ze verteld had leek het hun maar beter de zee te beschouwen als een vriend die soms een beetje vals speelt. „En nu gaan we een badhokje huren", lachte oom, „en we lopen een flink eind het water in, dat kan want het is eb." De jongens sprongen op, als oom er bij was waren ze niet bang, die kende de kuren van de zee op zijn duimpje. Ha, wat was het heerlijk die zilte golven om je lijf te voelen spoelen, de jongens kre gen er maar niet genoeg van. Ze keken met bewondering naar oom Frans, die kon zwemmen als een otter. Jammer toch, dat er in Bosdorp, waar ze woon den, geen zwembad was, waar ze de kunst konden leren, maar later wilden ze zwem men leren, vast en zeker. 'k Ga later aan de zee wonen", zei Jan, „dan kun je zo vaak zwemmen als Je wilt." „Kom hier", riep oom, die juist weer proestend boven water kwam, „ik zal jullie de schoolslag leren, oefen maar wat in deze vakantie dan leer je het van zelf en volgend jaar zwemmen jullie als waterratten." CHOCOLADE reclame Bij aankoop van 250 gram koffie of 50 gram Oploskoffie bij aankoop van een blikje zalm van 59 cent geldig tot en met 26 aug. 1958 580820 ,,'k Wou het", zuchtte Koos en hij zwaaide houterig z'n armen zijwaarts, 't Ging nog niet zo best. „Volhouden", lachte oom, „de aanhou der wint ook hier." Na een lange dag aan het strand onderbroken door een gezellig etentje in een der vele restaurants, waar ook tante was gekomen, gingen de jon gens die avond naar huis waar ze het bed nauwelijks voelden, of ze sliepen al. Ze brachten heerlijke dagen door in Egmond en toen ze weer naar Bosdorp reisden, hadden ze de voldoening, dat ze allebei een paar slagen konden zwemmen. FEUILLETON van de DOOR TOM LODEWIJK Maak je maar niet zo dik, dun is de mode, hoorde hij de stem van Koster achter zich. De chef verdween weer. En Rob begreep dat hij de eerste proef door staan had. Koster liet hem alléén tobben, en dat zou hij niet doen als hij bang was dat het mis ging. Die morgen vloog voorbij. Meneer Kor- renga was door de hal gewandeld, hij had hem zien praten met Koster, gevoeld dat ze het over hem hadden. Hq was dankbaar, dat de grote baas niet kwam kijken. Dat baarde te veel opzien. Hij moest maar stilletjes opgaan in de grote hoop van het personeel. Hy voelde bq intuïtie dat hij verloren was, indien de een of ander hem kon doodverven als een vrindje van de baas. Om twaalf uur loeide een sirene en Kos ter tikte hem op de schouder. Eten, mannetje, om één uur is 't weer beginnen. Was gauw je handen, daar is 't waslokaal. De weduwe Hooimeyer had het maal al op tafel staan. Eenvoudige, degeiyke kost. Rob had honger en at als een wolf. Zijn hospita keek glimlachend toe. Wie werkt moet eten, zei ze. Als je niet genoeg hebt, kan je nog een boter ham krijgen, ik heb het met de aardap pels maar zo'n beetje afgemikt O nee, zei Rob blozend, er is ge noeg en inderdaad bleven er nog aard appels over. Die bak ik wel voor je op als je vanavond thuis komt, zei juffrouw Hooi meyer, dan lust je nog wel een warm hapje, denk ik. Rob knikte dankbaar. Hier zou hy niet tekort komen. Wel een beetje bevangen richtte hy zijn schreden weer naar de garage, die nauwelijks tien minuten verder lag. Hq was te vroeg. De jongens zaten nog bui ten, rug tegen de muur. De meesten gin gen tussen de middag niet naar huis, na men hun brood mee in een stikkezak en dronken koffie in de cantine. Daar heb je meneer. Dat was de lange natuurlqk. Wat zit je toch tegen die knul te zaniken, vond een ander, die Tinus bleek te heten. Laat hem met rust,. Ik hou niet van die opscheppers, zei de lange luid. Mot je 's in de spiegel kijken, ried een zware vent, die er niet naar uitzag, dat hij nog geen twintig was, met een slaperig gezicht, waaronder echter een paar spiedende oogjes opmerkzaam de wereld inkeken. Gqs, heette de kolos, bleek de droogkomiek van de troep te zqn, en de lange kon tegen hem niet op, en wqdde dus verder zqn aandacht aan Rob. Die ging tegen de muur staan en wachtte tot de sirene zou klinken. De lange kwam op hem toe. Jou sm staat me niet aan, zei hq ruw. Vans geiyken, antwoordde Rob ef fen, in de trant van zqn vriend Joep. Toen hq binnen kwam merkte hij dat vele anderen al reeds klaar waren. Een lange jongen met een bleek gezicht kwam op hem af. De anderen dromden om hem heen. Wie ben jy vroeg hy autoritair. Ik ben Rob van Liempden, ant woordde Rob kort en wie ben jq Dat gaat jou geen bliksem an. Merci, antwoordde Rob en draaide zich om. Hij wilde niet meteen twist zoe ken. Hij duwde zijn handen onder de kraan, poeierde er het wasmiddel over heen dat de smeerolie moest wegwerken. Babbels genoeg, constateerde de lange overluid. Rob zweeg en droogde zijn handen. Niet zóveel als jij, antwoordde hij toen. Eet ze! Hq hoorde enkele jongens lachen en de lange iets snauwen. Het werd hem een beetje wee om de maag. Moest dat nu al zó? En hij kon niet naar Koster gaan, hq moest dit zelf uitvechtenMis schien inderdaad uitvechten. Wat bedoel je daarmee? Precies wat ik zeg. Ik zei al, je hebt te veel babbels, mannetje. Jongens, we moesten dit moe derszoontje maar eens ontgroenen, vin den jullie niet? Met zqn achterste in de afgewerkte olie! riep geestdriftig een roodharig manneke met felle groene oogjes, die de trouwe paladqn van de lange bleek te zqn en door de anderen kortaf Rooie werd genoemd. Rob aarzelde. Zyn hart was goed ge noeg om een flink robbertje te knokken. Hij zou zqn huid duur verkopen, en die lange moest nodig eens een flinke rechtse op zijn kaak hebben, dat zou hem minder spraakzaam maken. Maar moest hij de eerste de beste dag dat hij hier was, al gaan vechten? Opeens begreep hq, dat dit de toeleg was. De lange wilde hem voor de chef te kijk zetten als een op schepper en vechtersbaas, en hq moest erg oppassen want velen van deze jon gens begrepen instinctief dat hq niet zo als zq waren, een arbeidersjongen, en zouden tegen hem party trekken. Dat zat er trouwens bq de lange waarschqn- lijk ook achter. Als je wat wilt, antwoordde hij, dan graag na de werktyd. Nu heb ik wel wat anders te doen. Maak jq hier de dienst uit? infor meerde de lange dreigend. Er is nog tqd genoeg om jou te dopen, mannetje. Kom, jongens, we zullen hem inwijden! Opeens schoof de grote figuur van Gys, de reus, zich tussen Rob en zijn be lager. Jq blqft met je fikken van deze gooser af, zei hq kalm, en als je wat witl, dan niet met z'n allen. Dan jullie samen maar, en als 't werk afgelopen is. Niet met z'n allen tegen één. Anders doe ik óók mee, en dan zullen we eens zien wie er met zijn gatje in de olie gaat. Rob be greep niets van het luid gelach dat plots opsteeg. Pas later zou hij ervaren hoe nog niet zo heel lang geleden dezelfde Gijs, het gezwets van de lange moe, hem als een baby naar het washok had ge dragen en de koudwaterkraan op zqn achterste delen had laten sproeien om hem wat af te koelen, zoals de toe lichting luidde. De lange wierp Rob een hatende blik toe en liep weg. Je mot je niet laten koejeneren door die krentekakker, zei Gijs grof tegen Rob, en van dat ogenblik af kon de reus bq Rob geen kwaad meer doen. Het werd een vermoeiende dag. Rob was aan het werktempo nog niet ge wend. Hq was bij Marsman gewoon alles op zijn zeven gemakken te doen onder gezellig geklets met Joep. Hier was het opschieten geblazen. Koster kwam kij ken hoe het ging. (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1958 | | pagina 4