Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken mm$ ©mm Anderhalf millioen kubieke meter zand moet ttDe Dikkenberg" prijs geven MULDER Groot Britannië, invasie in het hogerhuis Juiste offerzin burgerij kan traditie in ere houden De heer Ten Kate onder grote belangstelling ter aarde besteld Nat slot aan de geslaagde feestelijkheden in 25-jarig „Bergbad" 32e jaargang WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 Nr. 63 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzee! Oorspronkelijk plan: een vijver maken Ruim 400.000 kubieke meter zand reeds afgegraven Wat nu weer... ft De westduitse vrouw verslijt gemid deld 7 8 paar nylons per jaar, terwijl de Amerikaanse 12 tot 14 paar nodig heeft. De Nederlandse vrouw neemt ge noegen met 9 10 paar nylons jaarlijks. -B- Walvissen worden in de toekomst ge dood door middel van elektriciteit. Er zijn harpoenen gemaakt die met een dun kabeltje aan het schip verbonden blijven, waarvan ze afgeschoten worden. Op deze wijze is de walvis binnen 10 minuten dood. ft Het schip van de toekomst, zo rond als een bord, zal niet meer in, maar boven het water varen. Dit reuzenbord zweeft op een luchtkussen en kan een snelheid bereiken van 200 km per uur. ft Amerika graaft tweede Panama-kanaal, ongeveer 18 km noordelijker dan het te genwoordige kanaal. Lengte van het nieuwe kanaal is 90 km, waarvan een groot deel onder 300 meter hoog rots gebergte door zal gaan. ft Bij aanvaring geen deuken meer in de wand. Een Duitse scheepswerf bouwt in serie kleine motorboten, die geheel van kunststoffen zijn gegoten en een grote elasticiteit bezitten. ft Te Perm (Rusland) heeft Dr. P. Tsjis- tjakow onlangs zijn 90ste verjaardag ge vierd. In de loop der jaren heeft deze geleerde 10.000 oogoperaties verricht en 80 wetenschappelijke werken geschreven. Bromfietser tegen vrachtauto Op voetgangers ingereden ALLE VERZEKERINGEN TN FINANCIERINGEN ELST Molen te Eist staat er kaal bij een Speciale aandacht BRILLEGLAZEN Zeiss Punktal EDE RHENEN Reis naar de maan Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van vcrschyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 15 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Degene, die zich de moeite wil getroosten over de Oude Veense Grindweg, een slecht wegdek met veel kuilen, in de richting Rhenen te gaan, komt niet zo ver van het Bergbad vlak langs het, overigens met recht, zogenaamde „zandgat" in de Dikkenberg. De enorme afgraving ligt precies tussen het landgoed Prattenburg en Remmerstein. Door zijn vrij steile ligging en de scherpe kleurentegenstelling van het donkere bos met het gele zand is deze zandkuip vanuit de Gelderse Vallei al van verre te zien. By helder weer zyn zelfs de draglines, waarmee het „gele goud" gedolven wordt, van vrij grote af stand te herkennen. Wat niet van verre te zien is, zyn de rulle sporen door de zandauto's op de afvoerwegen achtergelaten, die by regenachtig weer moeiiyk begaanbaar worden. nist de volgende dag zijn machine terug vond met alle ruiten kapot en ontelbare deuken veroorzaakt door grote stenen, die vermoedelijk als projectielen dienst hebben gedaan Misschien wordt het dal in de toekomst nog eens een openluchttheater, wie weet? Een of twee grote draglines wroeten dag in dag uit in het zand en bij iedere hap van de dragline-bak wordt de kuil groter. Bij normale weersomstandighe den halen de draglines in één maand gemiddeld 8000 kubieke meter zand uit de berg, dat allemaal met auto's afge voerd wordt. Voor het laden van één auto moet de draglinebak ongeveer viermaal gevuld worden, wat betekent dat iedere auto per rit vijf kubieke meter zand vervoert. Deze enigszins lomp uitziende zandauto's hebben ster ke motoren, die ze ook nodig hebben, vooral als men bedenkt dat één zo'n vracht om en de bij zeven ton weegt. Bij deze zware belasting is het te be grijpen dat de zandauto's niet tegen een steile helling op kunnen komen, om welke reden de berg op zodanige wijze is afgegraven, dat rondom de kuip van boven naar beneden een zes tal taluds zijn gemaakt in de vorm van een kurkentrekker. Op deze wijze kun nen de auto's gemakkelijker het diep ste punt van de afgraving bereiken en, eenmaal volgeladen, weer precies zo terugkeren. Het diepste punt van de kuip is momenteel, gerekend vanaf de hoogste zijde van de Dikkenberg, circa 30 meter. Tot nu toe hebben de drag lines ruim 400.000 kubieke meter zand uit de berg „gehapt" en de auto's ton nen zand vervoerd. De bedoeling is an derhalf millioen kubieke meter weg te halen, zodat de afmeting van het zand gat veel groter wordt. De uitbreiding zal zich echter oostelijk in de breedte gaan verplaatsen, zodat het aantal ta luds, ook al om instorting tegen te gaan, groter wordt. WAAR BLIJFT AL DAT ZAND? Waar gebouwd wordt is zand nodig. Er zijn ook diverse soorten zand. Onder het geen men bij de Dikkenberg afgraaft is veel leemzand te vinden wat niet overal voorkomt. Dit soort zand wordt veel ge bruikt bij wegenaanleg. Ook bij huizen bouw is zand onmisbaar. Velen zullen zich nog de zandauto's herinneren die hun vrachten dagelijks afleverden bij de aanleg van de Noord-Zuidverbinding Vee- nendaal-Oss. Op het ogenblik wordt het zand veel in de Betuwe gebruikt bij de aanleg van vele verkavelingswegen, waarvan het transport, sinds de opening van de Rijnbrug bij Rhenen, geen moei- lijheden meer oplevert. Tevens zijn vele huizen in Veenendaal gebouwd met be hulp van zand uit „De Dikkenberg." WAT IS DE TOEKOMST VAN „HET ZANDGAT"? Zodra de afgraving ten einde is, waar mee het zandgat bijna vier keer zo groot zal zijn als nu, verdwijnen alle taluds waardoor gladde hellingen ontstaan. Over de gehele oppervlakte van het gat wordt dan zwarte grond gestort, waarop jonge boompjes geplant worden, wat inmiddels aan de westkant van het zandgat gebeurd ■B- Laat uw auto over de grens wassen. Een garagehouder in Düsseldorf bezit een volautomatische wasmachine voor auto's, die in drie minuten de auto schoon aflevert. ■B- Ponies hebben een goed leven in de V.S. Er bestaat een enorme belangstelling voor ponies in Amerika, waar reeds 200.000 ponies worden gehouden. Zelfs bij grote postorderhuizen kan men voor 299 dollar (ongeveer 1100 gulden) een goed opgevoede pony bestellen. -B- Gastvrij onthaal voor vluchtelingen. Ongeveer 21.000 uitgeweken Hongaren vonden toevlucht in Engeland. Hiervan worden er 4.000 opgeleid voor werk in de mijnen. is. Door deze aanplant zal er een prachtig dal ontstaan waar, in tegenstelling tot andere landerijen, vrije wandeling is. Het diepste punt van de kuil ligt nog circa drie meter boven het grondwater en aanvankelijk was de bedoeling zo ver te graven, dat de kuil vol water zou ko men te staan. Deze vijver zou dan dienen als drinkgelegenheid voor het wild, dat nog vrij veel voorkomt op de berg. Het daar werkzame personeel heeft al meer dere malen herten en wilde zwijnen kun nen sporen, die 's nachts de zandkuil met hun bezoek vereren, waarschijnlijk op zoek naar water. Toch heeft men afgezien van dit plan, wat zowel voor het wild als voor onze omgeving jammer is, ook al omdat de omgeving van Veenendaal dun bezaaid is met vijvers. Men heeft ge meend dit plan niet door te laten gaan, vooral ook omdat men bang was voor de vernielzucht van de jeugd, die onlangs een dragline bij het soldaatje spelen als tank gebruikt heeft en de dragline-machi- De 18-jarige bromfietser L. uit Ingen reed vrijdagmiddag met zijn bromfiets tegen een vrachtauto, bestuurd door de heer v. d. B. alhier. De bestuurder van de vrachtauto, die op de Kerkewijk reed, zwaaide plotseling zonder te kijken, het terrein van de Pan ter sigarenfabrieken op. De hem achter opkomende bromfietser kon niet meer remmen en vloog tegen de vrachtauto. Met een gecompliceerde armbreuk werd hij naar het Julianaziekenhuis vervoerd. De bromfiets werd beschadigd. Het stoffelijk overschot van de heer E. J. ten Kate, in leven hoofd van de Chr. scholen voor buitengewoon lager onderwijs - de Prinses Wilhelminaschool en de Oranjeschool alhier - is vrijdagmiddag j.l. onder zeer grote belangstelling op de algemene begraafplaats alhier ter aarde besteld. De heer Ten Kate, die op zijn vakantiereis op vrijdag 15 augustus j.l. tydens het zwemmen in het meer van Geneve by het plaatsje Vevey in Zwitserland door verdrinking om het leven kwam, bereikte de Ieeftyd van byna 38 jaar. De heer Ten Kate was sedert 1951 hoofd van de chr. b.l.o.-scholen. De overledene was een geziene figuur in Veenendaal, die een zeer vooraanstaande plaats in het kerkelijk en verenigingsleven innam. Dit kwam ook tot uitdrukking in de verschillende toespraken welke in de aula van de begraafplaats werden ge houden. Hiervóór werd in het verenigings gebouw aan de Eikenlaan, van waaruit het stoffelijk overschot werd uitgedra gen, een korte rouwdienst gehouden door Ds. W. Goedhart. Leden van de blokploeg van de Be scherming Bevolking, waarvan de heer Ten Kate lid was, fungeerden als Uiterste concentratie bij de wastobben- race in „Bergbad" Alle dreigende wolkenluchten ten spyt bleef het droog tydens de feestavonden welke vorige week woensdag, donderdag en vrijdag in „Bergbad", ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan, werden gehouden. Op de slotavond evenwel, op zaterdag, leek het erop, of men alle regen kreeg, welke de avonden ervoor niet gevallen was. Het goot! Maar de organisatoren waren niet van hun stuk te brengen. Niet door het uitvallen van de geluids installatie tydens de zwemshow op de openingsavond - welke gedwongen pauze van een uur het publiek tussen twee haakjes sportief opnam en zonder morren doorbracht - en niet door de wolkbreuk op zaterdagavond. Het programma ging door. Wel enigs zins later dan volgens de aankondiging, maar toch kon omstreeks acht uur de waterpolowedstrijd VZC I Zeus I (Nij megen) een aanvang nemen. Een zeer aantrekkelijke wedstrijd, waarbij een handvol toeschouwers VZC met 4-2 zag winnen van de Nijmegenaren. Jammer genoeg was één der komische springacrobaten uit Schiedam door ziekte verhinderd. Herman Bouman moest het nu alleen doen, maar het werd er behou dens een enigszins korter durend optre den niet minder om. Dolkomisch waren de solo's van deze springclown. Toen het kwartet Piet Stellaart uit Utrecht de eerste muzikale noten over het bad zond nam de regen af en naar mate de avond vorderde het aantal be zoekers toe. Al met al werd het nog een feestelijke slotavond. Vóór deze slotavond werd op vrijdag avond een aspirantentournooi gehouden, waaraan deelnamen de jongenskam pioenen van de Veenendaalse zwemclub, AZC 82 (Arnhem), Neptunus (Amersfoort) en DWK (Barneveld). De beker ging naar de Veenendaalse jongens, die in de eerste ronde DWK versloegen met 7-2 en in de finale zegevierden met een 4-1 overwin ning op AZC. De tweede prijs was voor AZC en de derde prijs voor Neptunus. De belangstelling voor het zwemfeest voor de jeugd, dat de hele zaterdagmid dag in beslag nam, was groot. Zowel van de zijde van de deelnemende meisjes en jongens als van de toeschouwers. Het werd een leuke middag met een on gedwongen optreden van enthousiaste jeugd. In het ondiepe bad werden met de niet-zwemmers spelletjes gedaan, waarbij een groot aantal prijzen in de wacht wer den gesleept. De hoogtepunten van het zwemfeest speelden zich af in het diepe bad en één van deze hoogtepunten was wel de was tobbe-race, waaraan een vijftiental jon gens deelnamen. Kees van Hardeveld was - met wasteil - de snelste, gevolgd door Evert v. d. Poel, Nico van Dijk en Jan Sukkel. De eerste prijswinnaars waren: bordjes duiken, kleine meisjes: Ina Bosveld; grote meisjes: Betsy Sukkel; kleine jongens: A. de Vries; grote jongens: C. Riemsdijk. Hinderniszwemmen, meisjes: Beppie Bos, jongens: Wim v. d. Pest. Afvalrace: kleine meisjes: Annie v. d. Kraats; grote meis jes: Thea Keman; kleine jongens: Rein van Wely; grote jongens: Wim van der Meer. Onder waterzwemmen, jongens: Simon Kleefsman, kop- en schotelrace, meisjes: Beppie Bos. De prijzen bestonden uit waardevolle sport- en badartikelen, als badminton- sets, badtassen e.d., terwijl iedere eerste prijswinnaar daarnaast een medaille ont ving. De 26-jarige G. v. d. S. reed zaterdag avond met zijn bromfiets pardoes op een aantal voetgangers, die op de Rembrandt- laan liepen, in. De bromfietser sloeg tegen de grond en liep een hersenschud ding op. Hij werd naar het Julianazieken huis overgebracht. De voetgangers liepen geen verwondingen op. SLIJPSTEEN SPATTE UIT ELKAAR Toen de 65-jarige d. v. d. w. aan het werk was met een elektrische slijp steen, spatte dit apparaat plotseling uit elkaar, met het gevolg, dat de heer v. d. w. ernstige verwondingen aan het gelaat opliep. Na in een ziekenhuis te zijn behandeld kon hij naar huis wor den vervoerd. BENOEMING BIJ POLITIE Per 1 oktober a.s. is benoemd tot agent van gemeentepolitie te Veenendaal, de heer L. van der Waal, thans agent van gemeentepolitie te 's-Gravenhage. ASSURANTIEKANTOOR KERKEWIJK 167 •TE1.S009 - VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America slippendragers. Namens het bestuur van de Chr. b.l.o.-scholen sprak als eerste de heer C. Goote. Deze prees de overledene en noemde hem een zeer actief en plichts getrouw mens, die altijd veel liefde voor zijn werk had gehad. De heer Goote wenste mevrouw Ten Kate, haar kinderen en familie Gods onmisbare zegen toe. Mej. P. André, hoofd van de stich ting Heimerstein te Rhenen, was de spreekbuis van de collega's van de overledene. In een gevoelvolle toe spraak herdacht zij de overleden col lega. De heer Ten Kate vatte zijn werk, om het intellectueel tekortkomende kind op een zo hoog mogelijk plan te brengen, als een grote taak op, aldus mej. André. Nadat een hoofdbestuurder van de Ned. Christel. Onderwijzersvereniging enkele woorden had gesproken, her dacht de heer J. Bulthuis, het waar nemend hoofd der Chr. b.l.o.-scholen, de heer Ten Kate. Spreker noemde hem een zeer goed hoofd en een blij moedig mens. De dienst in de aula werd geleid door Ds. W. Goedhart, die las uit Openba ringen 21 vers 1 t.m. 5a en aan de groeve het Onze Vader bad. Een broer van de overledene, de heer W. ten Kate, dankte namens de familie voor de grote belangstelling. Onder degenen die de teraardebestel- bij woonden, merkten we o.a. op de beide Veenendaalse wethouders, de he ren Ant. de Ruiter en C. N. Kuijk (bur gemeester A. Bakker was door ambts bezigheden verhinderd) het plaatselijk hoofd van de Bescherming Bevolking, de heer J. H. Wilmink, de schoolarts, mevr. Buunk-van Engelen, nagenoeg alle hoofden van de Veenendaalse scholen, ander onderwijzend personeel, bestuursleden van de Ned. Herv. Evan gelisatiever. „Sola Fide", oud-collega's van de heer Ten Kate uit andere plaatsen en vele leerlingen met hun ouders. De korenmolen van de familie Van Om meren tussen Eist en Amerongen staat er momenteel maar kaal bij. Woensdagmid dag heeft n.l. de molenbouwer Koppens en zijn zoons de twee wieken van de molen afgenomen. De wieken waren zo door weer en wind aangetast, dat, voor zij naar beneden waren getakeld, zij in drie stukken naar beneden vielen. Eerst wordt nu de buitenroe (wiek) ge stoken, waarna het windpeluw kan wor den vervangen, waarbij heel wat vakman schap te pas komt. Maar ja wat dacht u, het zoontje van de molenbouwer die 12 jaar is, helpt in de vakantie al mee en loopt net boven in de kap of het dagelijks werk is. We zullen maar zeggen, jong geleerd is oud gedaan. Koningin Elisabeth van Engeland heeft nieuw bloed gebracht in wat voor velen in Engeland beschouwd werd als een reeds gemummificeerde instelling: The House of Lords het Hogerhuis. Niet alleen benoemde zij een tiental nieuwe „peers" maar vier daarvan warendames, en daarvan had den er slechts twee blauw bloed! Het Engelse Parlement bestaat uit twee huizen: The House of Commons, of het Lagerhuis, waarvan dé leden gekozen worden door de stemgerechtigde burgers, en The House of Lords of het Hogerhuis, waarin automatisch zitting hebben al diegenen die de titel van „Peer" dragen, hetzij geërfd of bij hun leven verkregen. De betekenis van het Hogerhuis is aanzienlijk minder dan die van onze Eerste Kamer. Het kan bepaalde wetten aannemen (die dan nog door het Lagerhuis moeten worden goedgekeurd) maar verder kan het eigenlijk al leen maar de wetgeving vertragen, door een wet, voorzien van op- en aan merkingen, terug te zenden naar het Lagerhuis. De taak van het Hogerhuis bestaat hierin, dat ervaren en hoogstaande man nen een in het Lagerhuis aangenomen wet nog eens op al haar mérites bekij ken en daarover advies geven. MAUSOLEUM Voor velen is het Hogerhuis niet veel meer dan een mausoleum, waarin de Lords, die er (voor hun leven) deel van uitmaken, reeds zijn bijgezet vóór ze gestorven zijn. Het telt officieel tussen de 8 en 900 leden, maar de vergader zaal heeft slechts 250 zitplaatsen en die zijn lang niet alle bezet. Verreweg de eens een vertragingsactie, maar de koningin (eigenlijk de regering) kan gemakkelijk iemand in de adelstand verheffen en het zou een klein kunstje geweest zijn, zóveel nieuwe Labour- lords te benoemen, dat de oude stijf- koppen-met-het-blauwe-bloed altijd te overstemmen zouden zijn geweest! De regering ziet echter ongaarne, dat meeste lords komen nimmer opdagen, deze eerbiedwaardige instelling, waar- Een nadeel van het lordschap is, dat van Labour de opheffing bepleit, hele- men geen zitting kan nemen in het Lagerhuis, dus uitgesloten is van de praktische politiek. Het Hogerhuis vormt ook het hoog ste beroepscollege in de rechtspraak en een aantal vooraanstaande rechtsge leerden heeft daarin ambtshalve zit ting. Ook de aartsbisschoppen en de hoofdbisschoppen van de Anglicaanse kerk zijn qualitate qua leden van het Hogerhuis. De functie van de speaker, de voor zitter, verschilt in sterke mate van die van zijn collega in het Lagerhuis. Daar is de speaker de man die de zittingen in de volle zin des woords leidt, al zegt hij, in tegenstelling tot zijn titel (spre ker), zelden of nooit iets. In het Hogerhuis behoeft de man die op de „woolsack" zit, zelf niet eens lord te zijn. Heel precies genomen, staat zijn zetel niet eens „in" het Ho gerhuis. En hij heeft ook niet zoveel te vertellen als de speaker van het Lager huis, de lords maken zelf de dienst uit. Hij heeft naast zich de Heer Deurwaar der van de Zwarte Roede (Gentleman- Usher of the Black Rod) en de Ser- geant-at-Arms, die de orde in het Huis moeten bewaren. LORDS AND LADIES Het aanzien van het Hogerhuis zakte steeds meer. De lords zijn in meerder heid conservatief en vooral tijdens het Labourbewind probeerden ze nogal VOOR UW Vraag het gemerkte brilleglas Hoofdstr. 51 - Tel. 3184 - Veenendaal ZIEKENFONDS LEVERANCIER maal verzinkt in onbetekenendheid en heeft nu een tiental nieuwe lords ge creëerd. Dat is op zichzelf niet zo iets bijzon ders, maar vier van de tien zijn vrouwen. En al die eeuwen heeft nog nimmer een vrouw, al was ze lady bij geboorte, een zetel in het Hogerhuis verworven! Vijfendertig jaren geleden heeft een feministe uit Wales, lady Rhondda, een poging gewaagd, maar de lord Chancellor, de speaker van het Hogerhuis, stak er een stokje voor. In het Lagerhuis ging het gemakke lijker, ofschoon niet zonder strijd. Daar was het de vinnige Lady Astor, die als eerste vrouw de heilige hallen binnen trad, en Churchill verklaarde later dat het net was of een dame zijn badkamer was binnengekomen, terwijl hij zich stond te scheren. Lady Astor, Amerikaanse van ge boorte, behoort niet tot de uitverkoren vier. Lady Rhondda mocht de triomf niet meer beleven, de oude strijdster voor vrouwenkiesrecht was juist een paar dagen tevoren overleden. De dames, die thans met de titel „Lady" zitting hebben in het Hoger huis, hebben zien vooiai verdiens lelijk gemaakt op het gebied van maatschap pelijk werk voor vrouwen en meisjes. De jongste, Dame Katharina Elliott, is 55 jaar. Zulke barre spring-in-'t-velds zijn ze dus niet meer en stuk voor stuk alleszins achtbaar. Het lijkt wel of men, voor de allereerste keer, de lords niet teveel heeft willen prikkelen en de tegenstellingen niet al te scherp heeft willen maken. De nieuwe ladies hebben voor het leven zitting in het Hogerhuis. Maar haar titel is niet erfelijk. Haar kinde ren slepen er nog iets uit, die krijgen de titel „The Honourable" nog nét een tikkeltje meer dan gewoon. Het allerminst profiteren de echtge noten van nieuwe vrouwelijke Hoger- huisleden. Alle eer is voor de Lady- mevrouwmeneer blijft doodge woon: meneer! RUNDVEEFOKDAG OP 5 SEPTEMBER Voor de vijfde maal organiseert de rundveefokvereniging Lunteren en om streken een rundveefokdag. Deze lustrum- fokdag wordt gehouden op vrijdag 5 sept. op de markt te Ede. Dat men deze fokdag niet meer aan de Meulunterseweg houdt, ofschoon deze plaats veel meer in het centrum van het district ligt, is hoofd zakelijk een gevolg van het feit, dat het bestuur van de Edese marktvereniging bereid bleek een stevige subsidie te geven ter compensatie van de meerdere reis kosten naar Ede. De fokdag zal 's morgens om negen uur worden geopend door burgemeester H. M. Oldenhof. Dan volgt de keuring van on geveer 200 dieren van het zwartbont Hol lands veeslag. Deze keuringen zijn zowel individueel als in groepen van één eige naar. Verder zal ook een vijftiental jonge stieren van goede afstamming worden aangevoerd, die te koop zijn. Tenslotte is er een demonstratie van afstammelin gen van de bekende K.I.-stieren Adema en Sjoerdje Anna's Adema. Al met al zal deze fokdag een goede indruk geven van de stand van de rund- veefokkerij in een groot deel van de Gel derse Vallei. Voor de prijswinnaars zijn er acht fraaie bekers beschikbaar. Tijdens de fokveedag zal de firma Den- kavit uit Voorthüizen op de markt aan wezig zijn met fokkalveren en modelkal- verhokken. Ook zal er een tentoonstelling zijn van melkmachines en tractoren. Dit waren drie oudjes, die wij hun me ning vroegen. We zijn ervan overtuigd, dat zij de tolken waren van het hele ge zelschap, dat weer lange tijd op deze dag kan teren. Namens de ouden van dagen dankte de heer L. Baars het comité, de ordonnansen en de politiemannen en overhandigde hen een kleine attentie. Feestelyke klanken, voortgebracht door de muzikanten van „Ons Genoegen", kondigden zaterdagavond de blyde intocht aan van de Rhenense oudjes, die met 35 luxe wagens en een drietal autobussen van de N.B.M. het traditionele uitstapje hadden gemaakt. De druilende regen was oorzaak, dat er weinig be langstelling was, maar dat deed aan de feestvreugde niets af. Na het verlaten vn de wagens volgde menig rondedansje op het Fred, van der Paltshof, waar namens het gemeentebestuur wethouder J. Boelhouder een korte toespraak hield. Daarin legde hy het accent op de offerzin van de burgery. „Het heeft ditmaal nogal wat moeite gekost om de nodige financiën voor deze tocht bij elkaar te krijgen", zei de heer Boelhouder, „laat een ieder volgend jaar naar draagkracht offeren, dan blijft deze traditie in ere." Na dank gebracht te hebben aan de or ganisatoren en alle medewerkenden, sprak namens het comité, de heer W. Stolk, in verband met afwezigheid van voorzitter Kuipers, die vanwege een ern stig auto-ongeval in het ziekenhuis van IJselstein is opgenomen. De heer Stolk dankte de politie, autobezitters, de be volking voor de bijdragen, evenals de Rhenense slagers en Dr. Wijchers en diens echtgenote voor de medische ver zorging tijdens de tocht. Ook de collec tanten en zelfs de stadsomroeper, die gratis zijn stentorstem had geleend voor het bekend maken van allerlei mededelingen, werden niet vergeten. Dit jaar liep de tocht over De Bilt, waar in„Het Kalfje" een kopje koffie werd gedronken. Langs de Vecht ging de reis verder naar Loosdrecht en Hilver sum, waar in „Anna's Hoeve" uitgebreid werd gedineerd. De hier aanwezige speel tuin vond veel aftrek. De oudjes gevoel den zich kennelijk weer jong in deze om geving. Via Amersfoort, Woudenberg en Veenendaal bereikte de karavaan weer veilig en wel de Grebbestad. En wat zeiden de oudjes er zelf van? De heer D. D. van Eldik vond het een mooie dag. „We reden weg met slecht weer en we kwamen er mee thuis, maar daar tussen was het mooi. Het was weer af. Ook wat het diner en de consumpties betreft." Mej. N. de Man was niet erg lekker toen ze in de auto stapte. „Maar onder weg was het helemaal over. Het diner was een koningsmaal." De heer J. Meijer: „Prima, volop ge noten, prettige dag. Helemaal niet moe." Was het nu zondag echt geen maan-dag Maandag was het wel weer zon-dag Die aanhef moge zonderling schijnen 'k Help graag uw twijfel aan 't [verdwijnen Want de kunstmaan, zondag gelanceerd Ging, daar 't geen maan-dag was, [Verkeerd Daags daarna realiseerde ik mij pas Dat het naast maandag, ook nog zon-dag [was Alles staat in 't teken van de maan Die zondag de lucht is ingegaan Spoedig daarna, deelden radio en kranten [mee Stortte de maanraket in zee Door een ontploffing plaats gevonden Na slechts zevenenzeventig seconden Nu was 't gelukken, één op tien Nog aan de hoge kant misschien Zo was de mening naar men beweerde Van een groot deel der geleerden Wij staan nu nog maar aan 't begin Gaat de tweede maan het luchtruim in Met groter kans om goed te slagen 't Blijven allemaal nog open vragen Persoonlijk ben ik niet nieuwsgierig Voel mij soms toch onplezierig Als ik denk, waar 't op uit zal lopen Laat ons echter maar het beste hopen 'k Maak voorlopig geen reisje naar de [maan 't Is mij hier veel te ver vandaan. J. M.

De Vallei | 1958 | | pagina 1