DE VALLEI DEWIT Zwaar belegen kaas cq Soepballetjes sa? 69 Zoetzure Site 65 SANTOS KOFFIE Kersen op sap 3/4 literpot Speculaas "-sv:r; 35 Engelse drop SIMON DEWIT VOOR DE BOER RITMEESTER WON VETER ANEN-T OURNOOI Dovo oefende tegen V.V.O.G. uit Harderwijk en won met 4-3 G.V.V.V. speelde aan Buurtlaan gelijk tegen Bloemenkwartier Voor de Jeugd franco, j »sine",n,p#rt 1 KQ II alloc landwijn per ties lüö De Zoon Burgemeester Prijs 9sportiefste vereniging'' voor Merino's Aardappelen rooien met een verzamelrooier rekent u maar na geldig bü gemiddeld volvet,extra pikant 250 gram Uo een 250 gramspak in het bekende rode pak Bovendien 5 melkkoetjes extra Nieuwe oogst 115 100 gram FEUILLETON Uiteindelijk is Ritmeester er dan toch in geslaagd beslag te leggen op de eerste plaats in het veteranentoerooi. Vrijdag avond viel de beslissing in een wedstrijd om de eerste en derde plaats tegen Neve- da( welke eindigde in een 4-1 overwin ning voor Ritmeester. V.Z.C. NAM REVANCHE OP O.Z.V. (OUDEWATER) De Veenendaalse zwemclub heeft gis terenavond in het 25-jarige Bergbad op waardige wijze revanche genomen in de zwem- en polo-ontmoeting met OZV uit Oude water, welke tweekamp vorig jaar te Oudewater door OZV met een klein pun- tenverschil werd gewonnen. Het aantal punten, waarmee VZC dit jaar de over winning behaalde was belangrijk groter n.l. 95 tegen OZV 74 punten. De meeste winst haalde de Veenendaal se ploeg uit de zwemnummers. Het Vee nendaalse zwemmersveld was sterk be zet en het merendeel van de nummers was voor VZC. Bijzonder spannend verliep de estafette 3 X 50 meter wisselslag heren. Nadat Jan Bakker en Wim van der Meer de achter stand enorm hadden ingelopen won toch Pim Kloot van OZV nog op handslag. Tijdens het waterpologedeelte waren de VZC-aspiranten de enigen die hun ontmoeting wonnen. De wedstrijden van VZC I, VZC II en de dames tegen de zelfde ploegen van OZV eindigden alle in een 3-3 gelijk spel. Temperamentvol verliep de wedstrijd VZC I OZV I. Zó temperamentvol, dat er op een gegeven moment even tè warm werd gespeeld en scheidsrechter Unkraut uit Amersfoort maar moeilijk de touwtjes in handen kon houden. Het werd een strijd met spannende en gevaarlijke mo menten voor beide ploegen. Met de rust was het 2-1 voor VZC, ter wijl de wedstrijd eindigde in een 3-3 ge lijk spel, nadat VZC met 3-2 had achter gestaan. „RHENUS" SPEELT VRIEND SCHAPPELIJK Zondag 31 augustus speelt „Rhenus" vriendschappelijke voetbalwedstrijden tegen de Amsterdamse eerste klasser A.S.V. „Sport". Het eerste en tweede elftal van deze vereniging komen daar voor naar Rhenen. De spelers van „Rhenus" worden op het ogenblik tweemaal per week ge traind. Men hoopt een vaste kernploeg te vormen, waaruit de spelers voor het eerste elftal kunnen worden geselec teerd. De competitie begint omstreeks half september. Vermoedelijk zullen er „enkele nieuwe gezichten" in het eerste verschijnen. De eerste helft gaf een vrij gelijkop- gaande strijd te zien waarin beide clubs elkaar maar weinig toegaven. Na de thee echter verslapte de Newo steeds meer, waardoor Ritmeester vrij spel kreeg. Het was toen dan ook voor een groot deel aan de grote activiteit van doelman v. d. Bovenkamp te danken dat de score tot 4-1 beperkt bleef. Hoewel Ritmeester al spoedig enkele goede kansen kreeg was het toch Neveda dat in de elfde minuut door v. d. Loos- drecht de leiding nam (0-1). Enkele minuten later was het echter alweer gelijk, toen Van Kooten uit een voorzet van Baars ineens inschoot (1-1). Even voor de rust vuurde v. d. Kraats nog een harde kogel op het doel af, maar nu werd de bal door 'v. d. Bovenkamp gestopt en weggewerkt. Na de hervatting pakte Ritmeester di rect goed aan, maar het was weer v. d. Bovenkamp, die aanvankelijk het succes in de weg stond. Na twaalf minuten was het wel raak, toen een algemene aanval van Ritmeester met een goede kopstoot werd afgerond (2-1). Ritmeester bleef daarna overwe gend in de aanval en na nog twee treffers van de altijd beweeglijke Van Kooten, kwam met vier corners op het Neveda- doel het einde. Na afloop reikte de heer Steffers met een toepasselijk woord de prijzen uit. De beker voor de sportiefste ploeg ging dit jaar naar de Merino's. In samenwerking met de heren Ir. E. W. Bogaard en N. Hoogendoorn van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, bracht het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening onlangs in de landbouwradio- rubriek een reportage over nieuwe me thode bij de aardappeloogst. Bij de grote aardappelverbouwers in ons land heerst momenteel veel be langstelling voor het gebruik van ver- zamelrooiers. De wijze van grondbe werking vóór het poten alsmede de be werkingen na het poten zijn bepalend gebleken voor het ontstaan van klui ten in de grond. Het behouden van een goede structuur heeft het voordeel, dat ook op de zwaardere gronden gerooid kan worden met een verzamelrooier. Ten opzichte van het gebruik van de voorraadrooier geeft een verzamel rooier een belangrijke arbeidsbesparing omdat het tijdrovend rapen van aard appelen vervalt. Rooien en rapen van een gewas consumptie-aardappelen met gebruik van een voorraadrooier vraagt, inclusief de afvoer naar de boerderij, ongeveer 150 manuren per ha. Door ge bruik te maken van een verzamelrooier wordt de tijd voor ditzelfde werk ge reduceerd tot 70-80 manuren. Met een verzamelrooier is het al mo gelijk gebleken met 4 of 5 personen circa 0,75 ha consumptie-aardappelen per dag te rooien en af te voeren naar de bewaarplaats. Hierdoor is het mo gelijk geworden, dat op bedrijven waar een groot areaal consumptie-aardappe len en/of pootgoed wordt verbouwd, de Het kampioen veteranenelftal Ritmeester. V.l.n.r.: zittend: R. v. d. Heuvel, H. van Zoeren, M. H. Hoesen, A. den Hartog en J. van Beek. Staande: Chr. Baars, A. E. G. Brandsen, J. Albers, M. van Kooten, J. P. Otte, C. v. d. Craats en reserve F. Leeman. oogst kan geschieden met de eigen vaste kern van arbeiders. Verschillende werkmethoden bü het gebruik van een verzamelrooier Nog vrij algemeen worden pootgoed en consumptie-aardappelen, bij gebruik van een verzamelrooier, in zakken ver zameld. Teneinde ook de afvoer naar de bewaarplaats verder te mechanise ren, gaat men er plaatselijk al toe over de aardappelen in losgestorte toestand te vervoeren. Het gebruik van de be trekkelijk dure jute zakken komt hier mede te vervallen, terwijl ten opzichte van rooien in zakken weer minder manuren benodigd zijn, doordat het werk met minstens één man minder kan worden uitgevoerd. Naast deze ontwikkeling zien we in de praktijk, dat bij verzamelrooien in zakken nog verschillende werkmetho den worden toegepast, namelijk: 1. de volle zakken worden vanaf een aan de machine bevestigde opzak inrichting verspreid over het perceel gezet en later in een aparte werkgang geladen en afgevoerd; 2. de volle zakken van 1 rij of 1 rondgang (afhankelijk van de perceel lengte) worden op een aan de machine gekoppelde lage volgwagen geplaatst en op de kopakker overgeladen op de normale landbouwwagen, 1 of 2 per sonen verzorgen dan gelijktijdig de af voer; 3. de volle zakken worden recht streeks op een achter de rooimachine gekoppelde landbouwwagen geladen; de opvoerketting van de machine is daartoe verlengd en de opzakinrichting bevindt zich dan boven de laadvloer van de wagen. Bij methode 1 wordt meestal het rooien en de afvoer afwisselend uit gevoerd, hetgeen meer manuren vraagt dan methode 2 en 3, waar het rooien en de afvoer gelijktijdig en continu verloopt. Het werk kan bij methode 1 met één persoon minder worden uitge voerd, waar tegenover staat een be langrijk lagere dagcapaciteit; daarom moet deze methode als minder doel matig worden beschouwd. De machines Teneinde de kans op beschadiging van de aardappelen zoveel mogelijk te voorkomen, is het van belang dat de afstelling van de machine met zorg ge schiedt. Er dient op te worden gelet dat de zeefketting niet te snel draait. Van belang is dat voldoende grond tot het einde van dë zeefketting wordt meegenomen om beschadiging van de aardappelen door de snellopende zeef ketting te voorkomen. Onder gunstige omstandigheden dient de schudbeweging van de zeeforganen te worden uitgeschakeld, opdat de grond niet snel wordt uitgezeefd. Bij Dovo speelde zaterdag een oefenwed strijd tegen VVOG en had voor deze ge legenheid enkele wijzigingen in haar elf tal aangebracht. Zo bestond de rechter vleugel uit de heren Van Kooten en Slot boom, terwijl in de achterhoede J. v. d. Kraats stond opgesteld en Stomphorst het doel verdedigde. Na ongeveer twintig minuten spelen kregen de rood-witten een achterstand, die echter een tiental minuten later door Van Laar weer werd weggewerkt (1-1). Even voor de rust nam Dovo zelfs de leiding door een goed doelpunt van de naar voren gekomen J. Kroesbergen (2-1). Kort na de hervatting stonden de par tijen echter weer op gelijke voet door een fout in de achterhoede (2-2). Weer was het Dovo dat de leiding nam. Nu» door B. Kroesbergen die een corner wist te benutten (3-2). Daarna kreeg de thuisclub nog diverse kansen om de score te verhogen, maar slecht richten van midvoor Van Laar, stond succes in de weg. Toch werd het 4-2 door Van Hal, die de nauwgezette bewaking die hem ten deel gevallen was, even ontlopen kon. Omdat Van Manen tien minuten voor tijd terugspeelde op het Dovo-doel dat juist door Stomphorst verlaten was, werd het 4-3. SCHIETRESULTATEN De Scherpenzeelse schutters schoten deze week de volgende resultaten: Geweer: M. Berendse 46, A. van Dus- schoten 45, H. Berendse 44, H. Met horst 44, H. Valkenburg 43, H. Veld huizen 40, C. Valkenburg jr. 39, G. J. de Joode 38, P. Engelenburg 38. Buks: H. Veldhuizen 46, G. van Eist 44, H. Berendse 42, C. Valkenburg jr. 42, P. Engelenburg 42, J. Koudijs 42, G. J. de Joode 41, A. van Dusschoten 40. GVW speelde op eigen terrein een oefenwedstrijd tegen het Hilversumse Bloemenkwartier. Het werd mede door invallers aan beide kanten en een spiegel glad terrein, maar een matige vertoning. Met de 2-2 eindstand kunnen dan ook beide ploegen dik tevreden zijn. Nadat het al spoedig 0-1 geworden was in het voordeel der gasten, moest Van Essen wegens een blessure het strijdperk verlaten. Hij werd vervangen door Hoe- deman, wat nog niet eens een slechte ruil bleek te zijn. Toch werd het eerst nog 0-2 door niet al te snel reageren van doelman v. d. Scheur, voordat GVW ein delijk ook eens door kon stoten. Ongeveer een half uur was er gespeeld toen Hoedeman uit een voorzet van J. v. Hardeveld de stand op 1-2 bracht. Na de hervatting werd het spelbeeld er niet beter op. Wel kwam GVW iets meer in de aanval, maar een doelpunt maken bleek toch wel erg veel gevraagd te zijn. Eindelijk na twintig miuten spelen werd het na goed solospel door Hoedeman ge lijk (2-2). Wel werd daarna aan beide kanten nog een doelpunt gescoord, maar de scheidsrechter meende evenveel keren reden te hebben om deze doelpunten af te keuren. Zo bleef het 2-2. VOOR DE JEUGD UNIVERSITEITS-BOOTRACE Om twee volmaakte „achten" te hebben moeten er 16 kinderen zijn, maar ook tweeën, drieën en vieren kunnen een bootbemanning vormen. De groepen gaan op de grond zitten, allen vlak voor elkaar, alsof men werke lijk de bootbemanning vormt en de armen geslagen om degeen die voor je zit, de benen wijd uitgespreid. Op het startsignaal hopst de hele boot bemanning op hun „zit" naar de eind streep. Ze houden voortdurend de kin deren vóór hen vast. De boot die het eerst aankomt, wint de race. Dit klinkt misschien heel eenvoudig, als je 't zo leest, maar als je het goed speelt, zul je merken wat je buik- en rugspieren na afloop van de race te vertellen hebben. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal JARIGEN IN ONZE KRING 28 aug. Willy van Wakeren 28 Gert Heikamp 30 Jantje Koehoorn 31 Ali Mijnheer 1 sept. Hendrik van Slooten 1 Clara Breeschoten 1 Jopie Hutink 1 Eva Hardeman 2 Jaap van Zuidveld 3 Jan Budding Gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Vinger, hoed. Vingerhoed. II. Boomkweker, fabrikant. III. Berlicum, Nijkerk, Sittard, Bussum, Coevorden, Oudewater. I. Bim, bam, uk, do, ho, si, al, ui, nuk ken, bussen, ad, mollen, uk, ik. II. Eksterogen. III. Dahlia, goudsbloem, leeuwenbek, anjelier, gladiool, begonia. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. X - - - heldere, schuimende vloeistof X - - boom X - - - - •windrichting X - - - tijdsperiode X - - - - - plaats in Overijsel X - - - klein knaagdiertje X - - inwoner van Ierland X - ----- plaats in het Gooi Op de kruisjeslijn komt de naam van een van Jacobs zonen. II. Wie weet het? A. een drevel is 1: een knecht, die alles fout doet; 2: een hert van drie maanden oud; 3: een drijfijzer; 4: een werkbank. B: een helmstok is 1: een wandelstok met zilveren knop; 2: roerstok, voorn. voor binnenschepen; 3: een ouderwets wapen; 4: stok van een herder. C: kalief is 1: een overheidspersoon in Mohammed, landen; 2: schooier, bedelaar; 3: bazaltglooiing; 4: een lang vest met mouwen. D: Octopus is 1: een fijne borduurnaald; 2: een term uit de muziek; 3: een Japanse priester; 4: een soort inktvis. III. Waar bevatten de rivieren nooit water? Voor jongeren: I. X - - - deel van je schoen X - wordt door de kip gelegd X - - plaats, dicht bij V'daal X - - - je woont in een X - - broer van vader of moeder X - - in een vang je vis X - - - - vrucht, v. een tros geplukt Op de kruisjeslijn komt de naam van een dier, dat je in de dierentuin wel ziet. II. Wie weet het? A: een gouwenaar is 1: een inwoner van Gouda; 2: een gouden tientje; 3: een lange Goudse pijp; 4: iemand die iedereen te vlug af is. B. een hermelijn is 1: een grote wezel; 2: een kluizenaar; 3: een kippenras; 4: een spoel, in gebruik bij het weven. C: een ritnaald is 1: de larve van een kniptor; 2: de naald van een naaimachine; 3: een gedenkteken; 4: een naald om jute zakken dicht te naaien. D: een tuba is 1: de huls om Je tandpasta; 2: een koperen muziekinstrument; 3: het hoofddeksel van een oosterling; 4: een zwemvogel. III. Wat hoort alles en vertelt nooit iets verder? een juiste verhouding van de voort bewegingssnelheid en de omloopsnel heid van de draaiende delen van de machine kan veel beschadiging worden voorkomen. Wordt met een verzamelrooier recht streeks op een meerijdende wagen ge rooid, dan moet worden gelet op de valhoogte van de aardappelen vanaf de transporteur. Vooral de eerste aard appelen, welke rechtstreeks op de bo dem van de wagen vallen, worden spoedig beschadigd. Hoewel dus bij een voortgezette me chanisatie van de aardappeloogst zich verschillende nieuwe problemen voor doen, betreffende het type van machine, toegepaste methode van rooien en de afvoer van de aardappel naar de be waarplaats en het daarvoor benodigde materieel, levert het verzamelrooien gunstige financiële en bedrijfsecono mische resultaten op, waardoor de toe passing steeds meer verbreiding vindt. BOERDERIJBRANDEN JUNI 1958 De hoofdinspecteur voor het Brand weerwezen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken deelt mede, dat in de maand juni 1958 dertien boerderij bran den zijn voorgekomen, waarbij de boer derij vernield of zwaar beschadigd werd. Twee van deze branden kwamen voor in Friesland, één in Drente, twee in Overijssel, vijf in Gelderland en drie in Noord-Brabant. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 602.000. Eén van deze branden werd veroor zaakt door vonken uit motor van trans portband; twee door blikseminslag; drie door het spelen met vuur; twee door lekke schoorsteen; één door hooi- broei; één door ontploffing bij aanste ken van butagastoestel, terwijl in drie gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen 39 stuks rundvee en twee varkens om. qoecUeope woensdag 3 september Simon de Wit in Rederland I bij iedere f3.- enn aan boodschappen van I üZ VOOT gebakken met de sp» Op deze boodschappen reeds ff 1,79 extra voordeel! 69S én zoals altijd: GRATIS MELKKOETJES HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen: Tel. 201 5 ZATERDAGAVOND Het water klettert in het bad, Moes wil aan 't wassen gaan, Want naast haar zie je kleine Piet, Al in z'n hemdje staan. Het water is zo heerlijk warm, Piet duikt er lekker in, De droppels sproeien in het rond, Piet heeft het naar z'n zin. Maar moeder grijpt een dikke spons, En boent en poetst en wrijft, Zodat er van die kleine Piet Niets ongewassen blijft. ,,'t Is wel weer nodig", moppert moe, Foei kind, dat gaat toch niet, Lig stil, dan was ik je gezicht, Je lijkt op zwarte Piet" „O moeder", gilt die zwarte Piet, In moeders forse greep, „Schei nu toch uit met dat geboen. Ik heb m'n oog vol zeep." Maar moeder stoort zich nergens aan, Ze poetst die kleine Piet, Totdat je op zijn hele lijf Geen spatje vuil meer ziet. Nu wordt ons Pietje afgedroogd, Wat is hij keurig net. En glimmend gaat de kleine baas Dan heerlijk in zijn bed. INDUSTRIëLE VORMGEVING OP DE NAJAARSBEURS Op de a.s. najaarsbeurs van 2 tot en met 11 september zal een zestigtal Neder landse bedrijven, leden van het Instituut voor Industriële Vormgeving te Amster dam, gezamenlijk optreden met een keuze uit hun recente kwaliteitsproduktie. Er zullen op deze speciale Jaarbeursexposi tie, die in de Bernhardhal is onderge bracht en ongeveer 1000 m2 in beslag neemt, goed ontworpen industrieproduk- ten te zien zijn van de meest uiteenlopen de aard. Zowel tapijten als gasmeters, keukens, schoeisel, schoolinrichting, ver pakkingen, verftoepassingen, vuurvast ovengoed, elektrische apparaten groot en klein, meubelen van hout, staal, polyester enz. zullen daar worden getoond. Bij de ruim achthonderd te tonen arti kelen bevinden zich allerlei nieuwe ont werpen. Met deze manifestatie op de Utrechtse Jaarbeurs maakt het" Instituut voor Indu striële Vormgeving duidelijk hoe breed het arbeidsterrein is waarop ook in Ne derland goede industriële vormgeving haar toepassing vindt en steeds inten siever verdient te vinden. van de DOOR TOM LODEWIJK (9) lach te doen schieten, en de stemming was bepaald vrolijk toen de familie Bikkers werd aangediend en maar me teen, als kind-aan-huis, binnenkwam. Vera keek van terzijde toe met een wetende blik. Ze wist wat er gebeuren ging. In haar hart schrijnde nog de te leurstelling om de vernedering van die avond, dat Frits Rijkens, de knappe adelborst, haar had veronachtzaamd voor de mooie elegante Isabeau. Zij was de magneet die de mannen trok. Ze wist het en ze genoot ervan. Ze kon niet zonder de bewondering van het sterke geslacht leven, ze moest het middelpunt zijn. Het kon Vera niet schelen, maar ze moest van Frits af blijven, die was van haar. Nu stemde het haaj- een beetje tot voldoening te zien hoe het spel zich herhaalde. Ze zag Henks ogen oplich ten, ze zag de elegante buiging waar mee hij haar zijn hulde bracht. Isabeau bleef heel rustig, vriendelijk, maar niet toeschietelijk. De kring werd wijder en Henk, nooit om een onderwerp ver legen, ging verder met z'n Leidse his tories. Mevrouw Bikkers keek waak zaam, moest eerst eens weten wat dit voor een jongeman was en welke voor uitzichten hij had. Haar man dook in een makkelijke stoel naast Rob, liet half z'n oogleden zakken en scheen bij na te slapen, hoewel geen woord hem ontging. Henk was vastbesloten dat mooie, strakke gezichtje van Isabeau tot een lach te dwingen. Het was hem altijd nog gelukt, het zou nu ook luk ken. Vera luisterde en keek. Ze zag Isa beau haar spelletje spelen, ze hoorde haar stem vragend, een beetje plagend, tartend, uitlokkend, maar toch koel. Isabeau was weer meester van het slagveld en Henk verbeeldde zich, dat hij het was. Vera glimlachte voor zich heen. Manneneerst Frits, de onge compliceerde, frisse zeeman, nu Henk,, de galante, ervaren, beredeneerde stu dent-van-de-wereld. En Isabeau pakte ze allemaal in. Het troostte haar een beetje toen ze zag hoe Henk aan de haak spartelde, zoals Frits eraan ge sparteld had. Het was Isabeau niet om Frits begonnen. Ook niet om Henk. Het ging niet om de knikkers maar om het spel. Als Frits dat in de gaten kreeg, was alles weer goed.'En Vera zou het hem vergeven, zoals alle eeuwen door de vrouwen haar geliefden hun afdwa lingen, grofheden en tekortkomingen vergeven hebben Ook Rob had geen oog van Isabeau af. Maar ook deze avond constateerde hij, had hij geen schijn van kans tegen de geestige student, die haar in zijn conversatie wikkelde. Hij keek naar die prachtige, diepblauwe ogen, die zo koel staarden en zo stralen konden, naar dat kleine, zuiver gemodelleerde hoofd op die prachtige rechte hals, naar dat sierlijke figuurje, als van een ko ningin. Hij zag zichzelf in gedachten naast haar in de wagen, haar sterke kleine handen om het stuur, haar ra venzwarte haar wapperend in de wind. Hij zag haar naast zich in de boot, lachend in de zon. Hij zag haar in de schemering, wanneer hij zijn arm om haar heen sloeg en alleen haar ogen oplichtten naar hem. Isabeau! In de rommelige, morsige omgeving van de garage had hij aan haar gedacht. En die gedachte was het ook geweest, die hem zo pijnlijk nauwkeurig zijn han den had doen verzorgen. Hij moest Isabeau waardig zijn. Hij zou werken. Hij zou straks geld verdienen. En een maal zou hij voor Isabeau staan en haar vragen of ze met hem het leven delen wilde Hongerig staarden zijn ogen naar haar en het leek of ze het voelde. Haar ogen dwaalden terzijde, zagen hem aan, even koel-geamuseerd als ze naar de vertellende student hadden gestaard. En toen opeens schoot de zon erin en lachte ze hem toe, met een geheimzin nige verstandhouding. Hij kleurde tot onder z'n haarwortels en keek voor zich. En begon snel een gesprek met meneer Bikkers. Dat was een man naar z'n hart. Die vroeg hem ook naar z'n werk, zacht, zonder dat de anderen het hoorden, met vragen op de man af, vragen die ge tuigden van ervaring. Bikkers was zelf van onderop begonnen. Hij gaf raad, haalde eigen herinneringen op. Rob voelde zich naast deze self-made man opeens eveneens een man. Zij samen, zij waren de mensen die aanpakten met hun handen. Hij luisterde met een half oor naar Henk, die geanimeerd vertel de van een promotiediner waar ze al lemaal kachel waren geweest en haal de onwillekeurig de schouders op. Wat was de verdienste van intellectuele fuiven, tegenover de arbeid die adelde? Opeens schoof Isabeau naast hem. Zijn moeder was opgestaan om thee te schenken en Isabeau maakte van de gelegenheid gebruik van plaats te ver anderen, niet dan nadat ze er zich snel van overtuigd had dat de gezellige ver teller haar beweging met een frons volgde. Wat doe jij tegenwoordig Rob? wilde ze weten. Zijn rust en zekerheid waren heen. Ik zit in het automobielbedrijf, antwoordde hij wat verlegen. Ah zo, de onderste sport. Van de planken hut naar het witte huis! glim lachte ze. Hij mocht een boon zijn als hij wist wat ze bedoelde. Is dat alleen practijk of ook theo rie? vroeg ze verder. Hij zag haar vragend aan. Ik bedoel, verduidelijkte ze, stu deer je er nog bij? Studeren, wat? Nutechniek, economie, be drijfsleidingweet ik wat? Bewaar me, zuchtte Rob. Ze schoot in een lach. Wat doe je daar zo'n hele dag? wilde ze weten. Onder auto's kruipen met een veeg vet op je gezicht? Ze was zo akelig dicht bij de waar heid, dat hij plots voelde, dat hij op die vraag niet zonder meer kon antwoor den. Dat komt d'r ook bij, zei hij, op zijn hoede. Ik zie jou nog eens als een tweede Ford, voorspelde Isabeau en zag hem aan alsof hij reeds een autokoning was. Je moest me eens zien, dacht hij, dan zou je wel anders praten. En je collega's, gaat dat nogal? Isabeau kon beminnelijk-vasthoudend zijn, constateerde hij beducht. Hij dacht aan Gijs en de Lange en de Rooie en Tinus. Zijn collega's. Ze zouden zich krampen lachen als ze het hoorden. Hij dacht aan de ruwe grappen die ze zouden hebben als ze hém met Isabeau ragen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 4