Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken R*K* bibliotheek J- F* TAK D Wereld van WEEK-tot-WEEK Wist U t 1 WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Eerste concert Utrechts Stedelijk Orchest RENSWOUDE Vuurgevechten in Casal di Principe OVERBERG 32e jaargang VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1958 Nr. 64 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel A.S. DINSDAG RAADSVERGADERING vraagt voor de tweede keer om subsidie Bestuur kan zienswijze van de raad niet delen Lening voor noodlokalen hervormde ulo Ontspanningscentrum bejaarden weer geopend het wereld merk voor reiswekkersl BOS Nu de oranjebollen gaan knipperen! Brand in hooiberg Weer achttien woningen Waarde opgelopen tot 12,50 1 AZ 266232 MOZART: Ouverture „Lucio Silla" PAGANINI: Vioolconcert in D gr. t. ELST Trekkersronde in „Eikelkamp" begonnen SCHOTEN IN HET WITTE DOEK Kinderen van 14 jaar met revolvers HOE MEER DODEN HOE MEER KIJKERS EDERVEEN Nieuwe Rhenense raad dinsdag bijeen W ethoudersverkiezing Verkiezing vail wethouders met de volgende voor- wethouders SCHERPENZEEL Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Jtedactic; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven t>ö de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VAL 1 ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs ƒ1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Voor de tweede maal staat de gemeenteraad a.s. dinsdagavond een verzoek te wachten van de Stichting R.K. Uitleenbibliotheek „Gillis van Sehonebeke" alhier om subsidie. Reeds in de vergadering van 17 april van dit jaar besliste de raad afwijzend op eenzelfde verzoek en wel uit overweging, dat in Veenendaal een openbare leeszaal en bibliotheek is gevestigd, uitgaande van de Stichting „Chr. Openbare Leeszaal en Bibliotheek", welke is bestemd voor een ieder, zonder onderscheid van godsdienstige overtuiging, politieke gezindheid of maatschappelijke stand en die rijks- en gemeentelijke subsidie geniet. Naar de mening van de raad was er daarnaast voor subsidiëring van een tweede uitleenbibliotheek geen plaats. Het bestuur van de R.K. bibliotheek denkt er evenwel anders over en kan zich met de zienswijze van de Veenendaalse raad niet verenigen. Daarom werd de raad verzocht zijn beslissing te herzien. B. en W. wijzen er in hun voorstel nogmaals op, dat, wanneer een subsidie) aan de R.K. bibliotheek zou worden toegekend, het redelijk en billijk is eenj dergelijk subsidie, ter wille van de consequenties, eveneens toe te kennen aan andere verenigingen en stichtingen, die op dit terrein werkzaam zijn, b.v. het Chr. Jongemannen Verbond, enz. Ons standpunt, zo schrijven B. en W., is dan ook sinds ons vorige prae-advies niet gewijzigd. Zij stellen de raad voor wederom afwijzend te beschikken. beslist op verzoeken om de huurver hogingen van 5°/o en 25% niet toe te passen op woningen, die als gevolg van verwaarlozing, welke aan de verhuur der is te wijten, kennelijk niet voldoen aan de eisen, die daaraan in verband met de instandhouding en bewoonbaar heid redelijkerwijze kunnen worden gesteld. De huurcommissie treedt om de drie jaar in zijn geheel af en zal dus nu op nieuw moeten worden benoemd. B. en W. hebben de volgende aanbeveling ter benoeming opgesteld: voorzitter: a. Mr. J. F. van Leeuwen, b. R. H. de Ruiter; eerste vice-voorzitter: a. Ant. de Ruiter, b. W. v. Galen, tweede vice- voorzitter: a. C. N. van Kuijk, b. Jac. Slok, categorie huurders: a. S. Kroes- bergen, b. J. Scholten, categorie huur ders: a. T. Verkuijl, b. J. van den Dik- kenberg, categorie verhuurders: a. G. G. de Ruijter, b. C. A. van Stuijven- berg, categorie verhuurders: a. G. de Geit, b. D. Boers. Het is natuurlijk bekend, dat van de onder a. en b. genoemden één persoon moet worden gekozen. Het merendeel van de aanbevolen heren had reeds zitting in de huurcommissie tijdens de vorige periode. Ook zal de raad moeten overgaan tot het benoemen van drie leden van de gemeenteraad, die zitting hebben in het bestuur van de burgerlijke instel ling voor maatschappelijke zorg. Thans maken namens de raad deel uit van deze commissie de heren S. Kroesber- gen, J. Scholten en T. Verkuijl. O.i. mag gevoegelijk worden aange nomen, dat een groot deel van de a.s. raadsvergadering in beslag zal worden genomen met stemmingen, want ten slotte komen B. en W. nog met een lijst van raadscommissie, waarvoor de nodige leden zullen moeten worden benoemd. Bij het voorstel aan de raad tot het aangaan van twee geldleningen is o.m. een geldlening waaruit de bouw van vier noodlokalen van de Ned. Herv. ulo-school kan worden gefinancierd. De N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten heeft medegedeeld, dat zij, naar aanleiding van een tot de minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen gericht verzoek de gemeente een dergelijke lening, groot 43.000, kan aanbieden. B. en W. stellen voor de aangeboden lening te accepteren. UITBREIDING VAKKEN CHR. TECHN. SCHOOL De vereniging tot oprichting en in standhouding van chr. nijverheidsscho len voor jongens en meisjes voor Vee nendaal en omstreken verzoekt de raad om afgifte van een noodzakelijkheids verklaring voor de vakken „fijnmetaal- bewerken en elektro-techniek" aan de Chr. techn. school te Veenendaal. B. en W. hebben de patroons- en werkliedenorganisaties in Veenendaal over deze aangelegenheid gehoord en zijn met deze organisaties van mening dat door het instellen van deze twee vakken in een behoefte zal worden voorzien. COMMISSIEBENOEMINGEN Voorgesteld wordt de leden van de woonruimte-adviescommissie, de heren G. Groes, G. Davelaar, J. van den Dik- kenberg (voorzitter) en Joh. Slok, op nieuw voor een jaar te herbenoemen. De heer N. van Kuijk, lid van deze commissie sedert 1947, wenst niet voor een herbenoeming als zodanig in aan merking te komen. In zijn plaats wor den aanbevolen: 1. T. M. van Beek en 2. A. H. van Stuijvenberg. Aangezien de heer T. M. van Beek plaatsvervangend lid was zal bij diens benoeming een vacature bij de plaats vervangende leden ontstaan, waartoe B. en W. de raad het volgende dubbel tal aanbieden: 1. J. C. van Rijswijk en 2. A. van Hardeveld. Tenslotte wordt voorgesteld het an dere plaatsvervangende lid, de heer J. van Hardeveld te herbenoemen. In 1955 werd door de raad een huur commissie ingesteld. Deze commissie Op maandag 1 september a.s. zal het Ontspanningscentrum bejaarden weer voor het nieuwe seizoen geopend wor den. Voorhands zal het nog zijn ge huisvest in gebouw Eltheto aan de Fluiterstraat en van maandag tot en met vrijdag 's middags van 2 tot 5 uur toegankelijk zijn. Er wordt weer ge legenheid gegeven tot diverse spelen, twee biljarts zijn aanwezig, terwijl ook tijdschriften en dagbladen niet ontbreken. Alle Veenendaalse bejaar den van elke gezindte zijn weer van harte welkom en gezien de resultaten van voorafgaande jaren, zullen de oudjes hun weg naar het centrum, het zij voor het eerst of bij hernieuwing, weten te vinden. dat bij de bouw van het Juliana- ziekenhuis 320 kilometer betonijzer van 10 m.m. doorsnee gebruikt is? dat deze lengte van het betonijzer gelijk is aan de afstand Maastricht-Gro- ningen? dat het stoplicht van de N.S. op de Rembrandtlaan in werkelijkheid niet brandt, maar dat dit een weerschijn is van het invallend daglicht? dat de postzegelautomaten in Vee nendaal veel te verduren hebben van de jeugd? dat deze automaten vaak weigeren omdat ze volgestopt zijn met allerlei voorwerpen zoals ijzerdraad en steentjes? dat dezelfde automaten als ze niet weigeren nog steeds postzegels van 10 ct leveren? dat het in de bedoeling ligt deze om te bouwen tot 12-cents-postzegel-leveran- ciers? dat het Ritmeester Mannenkoor woensdagmiddag voor de radio gezongen heeft? dat vanaf heden de knipperbollen waarschijnlijk niet meer in deze rubriek zullen voorkomen? Hoofdstraat 91 Tel. 3034 Ofschoon ieder burger geacht wordt de wet te kennen, komt het wel wenselijk voor, die kennis weer wat op te halen, nu ook in Veenendaal een volgende stap ge zet wordt voor een veiliger verkeer. Verkeer is samenspel; beide partijen moeten dus de spelregels kennen. Voor de voetgangers-oversteekplaats met de knipperbollen zijn dat de volgen de: Voor de voetgangers: 1. binen een afstand van 50 meter mag alleen worden overgestoken op de aan gegeven oversteekplaats; 2. men mag de oversteekplaats niet be treden indien een voertuig of tram zo dicht genaderd is, dat de bestuurder dit voertuig redelijkerwijze niet vóór de oversteekplaats tot stilstand kan brengen; 3. men dient de oversteekplaats onmid- dellijk te verlaten indien een politie auto, brandweerauto of ziekenauto, gebruikmakend van hun sirene of bel, een begrafenisstoet of een militaire colonne, nadert. Voor de bestuurders van voertuigen (d.i. dus van de fiets tot het motorvoer tuig): 1. deze moeten een voetgangers-over steekplaats met matige snelheid na deren en het door hen bestuurde voer tuig zonodig doen stoppen vóór de 2. 3. oversteekplaats; een voertuig dat voor de oversteek plaats stilstaat mag niet voorbijgere den worden; de voetganger die zich op de oversteekplaats bevindt, mag niet gehinderd worden; bij verkeerslichten mogen deze be stuurders slechts zo oprijden en krui sen dat de voetganger op de oversteek plaats niet in gevaar gebracht wordt; 4. het stilstaan met voertuigen, rij- of trekdieren of vee binnen een afstand van 5 meter vóór een voetgangers oversteekplaats is verboden. Het bovenstaande geldt alleen voor oversteekplaatsen met oranje knipper bollen, die in werking zyn. Aan de andere oversteekplaatsen kan men als voetganger geen bijzondere rech ten ontlenen en is men aangewezen op het fatsoen van de voertuigbestuurders. Woensdagmiddag omstreeks drie uur is een hooiberg van de heer Van Zetten aan de le Melmseweg. waarschijnlijk door hooibroei, tot de grond afgebrand. Hier door ging ongeveer 2500*kg hooi en 150 bossen haver verloren. De in de onmid dellijke nabijheid staande houten nood woning liep, mede door de gunstige wind richting, geen schade op. De brandweer van Gelders Veenendaal was het vuur na een half uur spuiten meester. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Patrimoniums Bouwvereniging bouwt op een terrein aan de Westersingel, hoek Gerard Lairessestraat, een flat gebouw van achttien woningen in woonlagen van drie. Opdracht tot de openbare aanbesteding is reeds ge schied. Voor de derde maal is de Valleiriks, vorige week uitgegeven bij Electro- Technisch Bureau Fr. Diepeveen in de Hoofdstraat te Veenendaal, niet gevonden. Het gevolg hiervan is dat de waarde gestegen is tot 12,50 wat het zoeken naar de riks de moeite waard maakt. Degene die vóór a.s. donderdag 12 uur v.m. de Valleiriks met het rode nummer op ons bureau inlevert ontvangt in contanten de vinderspremie. 2. 3. Het programma voor het eerste con cert in het seizoen 1958/1959 van het Utrechts Stedelijk Orchest, dat op dins dag 16 sept. a.s. zal worden gegeven in het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan ziet er als volgt uit: 1. Ouverture „Lucio Silla", K.V. 135 van W. A. Mozart. Delen: Mol to Allegro - andante - molto allegro. Concert no. 1 voor viool en orkest van D gr. t., opus 6 van N. Paganini. Delen Allegro maestoso - adagio espressivo - Rondo. Allegro spiri- tuoso. Symphonie IV in G gr. t., opus 88 van A. Dvorak. Delen: Allegro con brio - Adagio - Allegretto grazioso, Allegro ma non troppo. Toelichting op het programma. In december 1772 vond te Milaan de eerste opvoering plaats van het ,Dram- ma per musica in tre atti', ,Luccio Silla' van de toen 16-jarige Mozart. Zijn va der, Leopold Mozart, schreef enthou siaste brieven aan zijn vrouw over het succes van de opera. Er hadden 20 op voeringen achter elkaar plaats. Dit was de laatste opera welke Mozart voor Italië schreef. Niccolo Paganini geldt voor de groot ste vioolvirtuoos, die de wereld ooit ge kend heeft. Hij was bovendien een fas- Nederland heeft er vandaag een dorp bijgekregen, genaamd „Sandalendorp" dat drie dagen zal blijven bestaan. Dit namaakdorp is gebouwd in de jeugdherberg de „Eikelkamp" te Eist, waar de achtste nationale trekkers ronde van de Nederlandse Jeugdher berg Centrale dit jaar wordt gehouden, als afsluiting van het seizoen 1958. De ingang van de jeugdherberg is her schapen in een erepoort, terwijl bij de ingang een expositie is van opgeplakte voetzolen afkomstig van trekkers die beetgenomen waren met een aprilmop. Het geheel is ingericht als een echt dorp met lanen en straten, zelfs is er een heus standbeeld van de uitvinder van de sandalen, genaamd „Johannes de Loper". De bouwers van het dorp zijn ook nog geïnspireerd door de expo want in het dorp is een „Trekspo" en een „Blikkium" een soort atomium van conservenblikjes. Aan deze natio nale trekkersronde zullen ongeveer 1000 trekkers deelnemen. PERSONENAUTO BIJ BOTSING BESCHADIGD Woensdagmiddag is bij de groente handelaar A. van Dam op de Veenen- daalsestraat een personenauto in bot sing gekomen met een vrachtwagen. De vrachtwagen die een voor hem rijden de wagen wilde passeren kwam hierbij teveel op de linkerweghelft waardoor een uit tegenovergestelde richting ko mende personenauto uit Rotterdam, na eerst de vrachtauto geraakt te hebben, tegen een boom reed. De vier inzitten den kregen lichte snij wonden door rondvliegend glas terwijl de wagen aan beide zijden flink beschadigd werd. cinerende figuur op het podium met zijn magere gestalte, zijn brandende blik, zijn in menig opzicht demonisch uiterlijk. Hij werd in 1782 te Genua ge boren als zoon van een havenarbeider, werd waarschijnlijk tot wonderkind gedrild en gaf reeds op 10-jarige leef tijd zijn eerste concert, dat een enorme sensatie verwekte. Hij kreeg van een rijke dame een kostbare Guarneriviool ten geschenke en maakte daarmee concertreizen door heel Italië. Plotseling is hij voor 5 jaar van het toneel verdwenen. Volgens sommigen heeft hij toen in de gevan genis gezeten, doch omtrent het leven van Paganini zijn zoveel praatjes in omloop, dat men lang niet alles moet geloven. Ook het verhaal, dat hij ge durende deze gevangenisjaren zijn spel tot zulk een virtuoze volmaaktheid heeft ontwikkeld, moet dus met een korreltje zout genomen worden. Van zijn twintigste jaar af was Pa- (Zie verder pagina 2.) Grote sortering BADMUTSEN - BADTASSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCREME en OLIE in diverse prijzen Toeristenkaartjes GRATIS Tel. 2576 Hoofdstraat 106 DE RAAD KOMT BIJEEN Dinsdagavond 2 september a.s. om acht uur komt de nieuw-gekozen gemeente raad van Renswoude voor de eerste maal in vergadering bijeen. Aangezien echter geen nieuwe leden zijn verkozen, zal de samenstelling gelijk zijn aan die van de oude raad. Of ook de heren H. Vermeulen en H. Lokhorst als wethouder zullen te rugkeren, wordt in deze vergadering be slist. De agenda vermeldt de volgende pun ten: Beëdiging raadsleden, verkiezing wet houders, vaststelling van de orde van plaatsneming der leden voor de aanvan gende zittingsperiode, toekenning van een duurtetoeslag en een compensatie voor de huurverhoging over het 2e halfjaar 1958 voor het gemeentepersoneel, wijzi ging van de studietoelageverordening en de salarisverhoging, vaststelling van de onderwijsvergoedingen over 1957, verhu ring van de woning in het gemeentehuis aan de heer E. Eskes, het aangaan van een geldlening ad 5000,- met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, vast stelling van de verhoogde huurprijzen der woningwetwoningen, verlening van ontheffing voor een aanslag in de hon denbelasting, huur van een lokaal van het gebouw Rehoboth en beschikbaar stelling van dit lokaal aan de Chr. kleu terschool, vaststelling van een aantal pensioensgrondslagen en een van de gemeente-begroting dienstjaar 1958. Het zandgat op de Dikkenberg waar over wij woensdag j.l. schreven. Wan neer de afgraving ten einde is, zal het gat viermaal zo groot zqn als op de foto. (Van onze correspondent) NAPELS, augustus. Er klopte iemand. De carabinieri, die de deur van de kazerne in het op twee kilometer van Napels gelegen Casal el Principe ging opendoen, vond er een met een mes in de deur geprikt papier waarop het vol gende stond te lezen: „Ik daag u uit me te grijpen. Wie me wil arresteren zal met lood worden ontvangen. Indien u een begrip wil krijgen van de wijze waarop ik me zal verdedigen moet u de ochtendbladen van morgen lezen". Deze boodschap was ondertekend door Vittorio Simeone, koning van de Mau- Mau van Casal di Principe. De brigadier snuffelde de ochtendbladen door en zag een foto van Vittorio, gezocht wegens twee moordaanslagen en de nodige diefstallen. In plaats van op de rustige jongen uit Casal leek hij nu op een bandiet op Texas: een patronengordel rond het lichaam en aan weerszijden een zware Colt op de heup. Enkele dagen later werd Vittorio niettemin gearresteerd, na zes carabinieri te hebben verwond. Voor het politierapport van Casal is een dergelijke gebeurtenis bijna alle daags, want hoewel Giuliano hier nim mer regeerde, is de omgeving niette min het koninkrijk der misdadigers. Nergens in Europa is de criminaliteit zo hoog als hier. Al twee duizend jaar geleden stuurden de Romeinse keizers hun onwillige soldaten en te lakse ambtenaren naar deze streek toe om dat ze er zeker van waren, dat ze er spoedig vermoord zouden worden en totnogtoe is er niet veel veranderd. Het politie-rapport van 1957 vermeldt negen moorden, vijftig pogingen tot moord, die veertig gewonden eisten. Het aantal diefstallen, oplichterijen en vechtpartijen is tienmaal zo talrijk als de bevolking van deze twaalf vier kante kilometers. Dezer dagen arri veerde er in Casal een Engelse pro fessor, gezonden door het Instituut voor Criminele Statistiek. Zijn eerste conclusie was, dat er veel te veel wa pens in het dorpje waren. De autori teiten antwoordden echter: „Bij ons is de revolver zo iets als de eerste sleutel die men krijgt om wat later thuis te komen. De jongens van veertien jaar krijgen een revolver ten geschenke, gelijk met hun eerste lange broek. Daarna gaan ze Tom Mix spelen, het geen betrekkelijk weinig doden eist. De professor hield ook staande, dat de vijf bioscopen van het dorpje teveel westerns te zien gaven, vol doden en vuurgevechten. De bioscoopdirecties zeiden echter in koor: „Wat wilt u? Zaken zijn zaken. Niemand gaat hier naar de bioscoop om de kweelstem van Tino Rossi te horen of om de benen van Martine Carol te zien. Als er geen doden op het witte doek vallen, zitten we met een lege zaal. Hoe meer doden des te meer kijkers. Boven de twaalf doden moeten we in het algemeen losse stoelen bijplaatsen." De professor besloot zijn studie tij dens de voorstelling van een western voort te zetten. Het bleef vrij rustig in de zaal, hoewel het al zeven keer tot handgemeen was gekomen voordat het gevaarlijke ogenblik aanbrak. De hoofdrolspeler Jeff Chandler zat in een stoel (op het witte doek) toen hij van achteren door zijn vijand werd beslo pen, die hem een mes in de rug wilde steken. „Nee, lafaard, niet van de achter kant", riep men uit verscheidene mon den. Gelijktijdig klonken er geweer schoten in de zaal en de professor voel de de kogels langs zijn oren fluiten. Het doek bleek op twaalf plaatsen doorboord te zijn. Toen is de professor weer naar Lon den teruggekeerd. KERKELIJKE BIJDRAGE De kerkvoogdij der Ned. Herv. ge meente te Renswoude hoopt op maan dagavond 1 sept. a.s. de derde zitting te houden voor het in ontvangst ne men van de kerkelijke bijdragen. De genen die hun bijdragen geheel of ge deeltelijk wensen te voldoen kunnen van 7 tot 9 uur in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk terecht. ZATERDAGAVOND MUZIEK De verjaardag van H.K.H. Prinses Wil- helmina op 31 augustus a.s. hoopt de mu ziekvereniging „Ons Genoegen" te Rens woude zaterdagavond a.s. muzikaal te herdenken. Bij gunstige weersomstandig heden zal een rondgang door het dorp worden gemaakt, terwijl tevens de moge lijkheid wordt overwogen om op het kasteelplein een concert te geven. BEJAARDEN MAAKTEN GEZELLIG UITSTAPJE De Ederveense bejaarden maakten woensdagmiddag hun jaarlijkse auto tocht, ditmaal begunstigd door stralend zomerweer. Door plaatselijke autobezitters wer- wijziging i den de Ouden van Dagen tegen het 'oor het middaguur van huis afgehaald en zo vertrokken van het beginpunt 44 be- I jaarden naar de mooie plekjes op de De gemeenteraad van Rhenen zal in zijn nieuwe samenstelling dinsdagavond om 8 uur ten gemeentehuize voor de eerste maal bijeenkomen. Om het geheugen nog even op te frissen zij vermeld, dat de heren G. v. d. Steeg, M. C. van den Berg, J. Menting, J. van Dijk, J. J. Plaet en L. van Viegen, niet meer terug keren. Voor hen in de plaats komen de heren H. J. van Dongen, A. Bouman, C. Hensen, Mr. J. Deen, P. Kosters en T. van Lienden. De fracties zullen als volgt samengesteld zijn: P.v.d.A. (5): D. de Jong, JJ. Boelhouder, Mr. J. Deen, G. van Gesink, C. Hensen; C.H.U. (3): W. Klaassen, P. Kerkstra, T. van Lienden; S.G.P. (2): G. J. Verwoert, A. Bouman; Vrije Partij (2): E. P. van Dijk, P. Kos ters; A.R. (1): H. Griffioen; V.V.D. (1): H. J. van Dongen; Prot. Kiesvereniging (1): H. Drost. Als eerste punt staat op de agenda de beëdiging. Daarna vindt de verkie zing plaats van twee wethouders. Er bestaat geen enkele aanwijzing die gaat in de richtingvan een niet meer sa mengaan van P.v.d.A. en C.H.U., zodat mag worden aangenomen, dat ook nu weer beide fracties hun kandidaten over en weer zullen steunen, zodat naar verwacht mag worden deze wet houdersverkiezing met enkele ogen blikken een feit zal zijn. Direct daarop moet worden voorzien in diverse commissie-vakatures. In hun preadvies komen burgemeester en Veluwe. Zij werden begeleid door enkele le den van de commissie, t.w. de heren Mulder, Smit en Donkelaar, terwijl de dames Bos en Van Voorthuizen, als mede zuster Reynders, zich beijverden om het de oudjes zo gemakkelijk mo gelijk te maken. De wijkzuster had een gemakkelijke taak want geen der oud jes behoefde haar hulp, behoudens dan bij in- en uitstappen. De rit voerde via Barneveld, Putten, wethouders drachten: Meentcommissie: de heren G. van Gesink, P. Kerkstra en H. Griffioen, laatstgenoemde in de plaats van de heer M. C. v. d. Berg. Bestuur burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg: de heren H. Griffioen en C. Hensen, laatstgenoem de in de vakature J. van Dijk. Commissie voor georganiseerd over leg: de heren D. de Jong, T. van Lien den en G. J. Verwoert, beide laatstge noemden in de plaats van respectieve lijk de heren L. van Viegen en G. v. d. Steeg. Commissie op het beheer van het gemeentelijk studiefonds: de heer D. de Jong in de plaats van de heer J. Menting. Commissie van toezicht op de han delsavondschool: de heer H. J. van Dongen. Hiervoor is een dubbeltal ge steld, met als nummer 2 mr. J. Deen. Vakature G. v. d. Steeg. Ook voor de commissie van bijstand voor het woningbedrijf zijn twee voor drachten opgesteld, namelijk in de va- katures L. van Viegen en G. van Ge sink. Voordracht 1 luidt: 1. de heer A. Bouman; 2. de heer G. J. Verwoert. Va kature 2: 1. de heer G. van Gesink, 2. de heer C. Hensen. Overigens staan nog op de agenda Ermelo naar Uddel, waar men in de -j- omgeving van het Uddelermeer de thee uitbreidingsplan Achter- gebruikte. Voorts ging de route naar Millingen, Kootwijk en Hoog Soeren om via Beekbergen naar Loenen te gaan, waar men een tweede oponthoud had. Vanaf Loenen reed men via Dieren en De Steeg naar „De Posbank" bij Arnhem, waar de lunch werd gebruikt en waar de oudjes zich aardig amuseer den. Tegen acht uur arriveerde men bij café v. d. Linden aan de Hoofdweg, waar de bejaarden, die uiterst voldaan waren over de tocht, nog een consump tie werd aangeboden, waarna de terug tocht via Rijksweg 12 aanvaard werd. berg, geslotenverklaring gedeelte Oude Veenendaalseweg in beide richtingen, het aangaan van een geldlening van 29.000,en de invoering van de werkclassificatie voor de gemeente werklieden. VOORKEUR. Een tijdperk dat dat van de snelheid heet en waarin alleen maar wiel renners worden bewonderd - de langzaamste lieden die er bestaan - en liedjeszangers; dat de poëzie met het poëti sche verwart, dat niet meer zingt maar alleen neuriet, dat zich op de verveling werpt als gold het ik weet niet wat voor prikkelende zonde, dat de voorrang geeft aan het geld en aan de politiek, kan on mogelijk mijn voorkeur heb ben, zegt de Franse schrijver Jean Cocteau. Maar, voegde hij eraan toe, ik geniet ook niet de zijne... ZON. Wat zyn jullie toch gezegende mensen, jullie hier aan de Rivièra, altijd maar de zon! zei de dichter Jacques Prévert, tegen Picasso. Wat wil je, antwoordde Pi casso, jullie in Parijs kunnen niet alles hebben: de zon én het gouvernement! LACH. De Italiaanse ko miek Aldo Fabrizi, die in zijn land groot succes oogst, zegt dat hij een melancholisch mens is en dat dit het geheim van zijn succes is. „Het pu bliek heeft er behoefte aan zich te verstrooien met het ongeluk van een ander. Ik schenk het daartoe edelmoe dig volop de gelegenheid." WAS. Niet in een boeken kist, maar in een mand met vuil wasgoed is de spion Zar- taran uit de gevangenis te Stockholm ontvlucht. 2X2 3. Mevrouw Sylvia Beckett te Londen had zich verzekerd tegen het krijgen van een tweeling. Prompt bracht ze een drieling ter we reld. De verzekering vindt nu dat een drieling bestaat uit twee tweelingen en zal haar dubbel uitbetalen. Hierdoor kan nu de gelukkige moeder 2300 gulden aan haar driedub bele baby-uitzet besteden. KORTING. Een andere Londense verzekeringsmaat schappij geeft tien procent korting op de premie van een levensverzekering wanneer de verzekerde lid is van de ver eniging van niet-rokers. GEWAPEND. De laatste Amerikaanse bom is ingesla gen op het filmfestival te Ve netië met de komst van Tina Louise, een nieuwe ster aan de filmhemel (tegenwoordig meer bezaaid met sterren dan met goede films). Haar mana ger kondigde haar aan als „even goed gewapend" als Jayne Mansfield of Gina Lol- lobrigida om succes te ver overen. ZEESTER. Een tachtigja rige bewoonster van Marseille loopt elke morgen tien kilo meter van haar huis naar het strand om te zwemmen. Na een badpak anno 1900 te heb ben aangetrokken springt zij dan van een twee meter hoge steen in de zee, zwemt veer tig meter onder water en koestert zich daarop twee uur lang in zon en water. Ik hoop, zegt zij, nog een twintigtal ja ren van de zee te kunnen ge nieten... AANHOUDER. Sergeant Montemuro van het Ameri kaanse leger stapte voor het eerst van zijn leven een speel zaal (te Cannes) binnen en verloor prompt 500 gulden. Hij rende naar zijn hotel, kwam met vijftig gulden te rug en... verloor ze weer bij de eerste inzet. Opnieuw hol de hij naar zijn hotel en kwam met twintig gulden te rug. Daarmee won hij toen acht duizend gulden. PLANK. Zakt de moed de westerse mens in de schoe nen? In elk geval worden we minder ondernemend, want de hoogste springplank in het zwembad van een bekende Franse badplaats werd vóór de oorlog wel door twintig personen per dag gebruikt te gen nu nog maar door één of twee. RUST. In Frankrijk wor den automobilisten die „snij den" door de politie genood zaakt om een paar uur langs de kant van de weg te blijven staan. Die gedwongen rust moet hen van hun haast ge nezen. ANGST. Gedurende de laatste twintig jaar is het ro ken van sigaretten door vrou wen in Engeland verdriedub beld. De oorzaak is, zegt een expert, de angst veroorzaakt door het stijgen van de kos ten van levensonderhoud. PIL. Om vlug en diep bruin te worden behoeft men zich niet meer in te oliën. Men kan eenvoudig de nieuwste (Amerikaanse) pil innemen, die zich in de maag oplost en dan in de huidcellen dringt en daar het bruinworden ani meert. Het effect wordt ver oorzaakt door de inwerking van ultra-violette stralen. OCHTENDBLAD. „In het vliegtuig van generaal De Gaulle is een speciaal bed van 2 meter 3 centimeter gemon teerd." „Ingrid Bergman verzoend met de Amerikanen. De ban kiers boezemen haar vertrou wen in." „63 procent van de Fransen zien de toekomst van Frank rijk minder somber in dan een jaar geleden." „Een zeeman zonder schip, Louis Perez, drinkt een glas rum, steekt een sigaret aan en wordt midden op straat doodgeschoten door een on bekende die de vlucht neemt." „Omdat zij haar neus niet heeft laten corrigeren gaat de zuster van Sophia Loren trouwen met de zoon van Mussolini." „De planeten zijn óns bin nen tien jaar." MOOIE OPBRENGST COLLECTE De gehouden collecte ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen hebben in Overberg een bedrag van 121,98 opgebracht. Werkelijk een mooi resultaat, waarvoor de stichting zijn dank uitbrengt aan alle gevers (sters) en collectanten(trices). PYRAMIDE-TOERNOOI In het Pyramide-toernooi in Auster- litz heeft Scherpenzeel haar eerste wedstrijd met 3-2 van Austerlitz ge wonnen. Hierdoor wist men zich in de finale te plaatsen voor zondag a.s. De Scherpenzeelse welpen behaalden af gelopen zaterdag de eerste prijs in het welpentoernooi te Barneveld. SPELDJESDAG CAECILIA Zaterdag 30 augustus houdt de Mu ziekvereniging Caecilia haar jaarlijkse speldjesdag. Dit keer om het nadelig saldo van de bouw van het nieuwe repetitielokaal zo klein mogelijk te maken. Dit gebouw vordert zeer snel en in de maand september hoopt men het officieel te openen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1958 | | pagina 1