d;q PAUK Kq«f iftAAV&Ttöt In bl'j verwachting Voetbal Korfbal Waterpolo HET OOG VAN SIVA Burgerlijke stand KERKDIENSTEN AMERONGEN RENSWOUDE SCHERPENZEEL EDERVEEN IVO HOL: Tanden rein - Adem fris De Zoon Burgemeester „Unitas" speelt zondag thuis tegen de Duitse club Rhenania uit Kleef DOVO SKF verloor met 6-2 van Engelse korfballers Sterk bezet sluitingstoernooi van V.Z.C. Clubkampioenschappen van Veenendaalse Zwemclub Elk oogrecept OPTIEK WfcSTERA DINSDAG KOOPJES doos met 6limonadeglazen Bowlglazen Koffiekoppen Melkbekers Eerste concert Utr. Stedelijk Orchest DVORAK: Symphonie IV. Gevonden en verloren Ingekomen en vertrokken WAT LEZERS SCHRIJVEN Zondagsdienst doktoren DAMPO Et was mar zoon brandjie een woens- daggemiddag in de Melm. Een hooibergie van een paar roeie. Veur de minse een strop netuurlik, mar toch gien fik om mit vette koppe veuran in het nieuws te smijte. En an de andere kant toch weer groot genog om zegge en schrijve vier brand- weere dur lui neuze an te laate warreme. Lees et goed, beste leezers, vier brand- weerkurpse, inkluis de spuite. Een hoogst vermaakelike vertooning veur et op sensaasie beluste pebliek en een dimmestraasie van buurekraassie en ongereegeldheid. Wat, vraag ie je eige, bij zoon kwiebus- serij - want anderst is et niet - af, motte in vreedesnaam vier brandweere bij zoon hooimettefik uitspooke? As ie et mijn vraagt wiste de beste spuitgaste etzelf ok niet. Mar ze kwamme omdat ze in de spuit geroepe wiere. Die van Gelders, van Eede, van 't Veen en van Reswou. Dan mot er toch hier of daar iets scheef zitte, niewaar? Dat kan gien mins ont- kenne. Je maakt gien sterveling wijs, dat dur vier brandweere oodig zijn om zoon brandjie te blusse. Inderted is dur een heele hoop gehar rewar gewist oover de vraag, waar en hoe ver nou feitelik iedere brandweer de slange uit mocht rolle. As ik me niet vergis, is dur toe, naa een pertij krasse woorde een deegelike reegeling opgesteld. Op zoon menier, dat dur gien enkele spuit onnoodig uit zou rukke en dat dur ok gien brandweerman ze eige ontdeu- gend hoefde te maake omdat dur een kleegaa uit* een buurtgemeente op zijn terrein mit de spuit tekeer sting te gaan. Nou schijnt de klad dur al weer in ge- komme te zijn. De minse die zegge: daar hoef ie je eige toch niet druk oover te maake, Wout; beeter vier brandweere dan gien een; die mot ik deeze reis per- see ongelijk geeve. Kijk es. Vier brandweere in aksie be- teekent om te beginne: vier maal zooveul lieter beziene. Vier maal zooveul uure verzuim veur de spuitgaste en vier maal zooveul uurë uitbetaale an de brandweer- Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. yWA^IJNHA£DI_SAAKT is^óÏÏÈOj manne (ik hoop teminste, dat deeze minse daar een vergoeding veur krijge). Alles bij mekaar opgeteld maakt dat nog een heel sommegie, dat in de ver schillende kasse gebleeve zouw zijn, as tui een bietjie geurgaanieseerd opgetrooje was. En dan nog es iets. Vinne jelui een am- parte brandweer op Gelders nouw wel zoo hoognoodig? Is dat gien geldverspil- lerij? Ho, ho, gien verkeerd woord oover de Gelderse brandweermanne stuk veur stuk. Die zulle heus wel mit dur spuitjie om kunne springe. Mar et gaat om de Gelderse brandweer in ze geheel. Je maakt mijn niet wijs, dat de Veense brandweer dat stuk Gelders dur niet bij zouw kunne bespuite. De Gelderse en de Stichtse kezerne staan werachies op nog gien kielemeeter af stand van mekaar. Mar toch twee van die instellinge. Om et duur te maake. Veur dezelfde cente zouw de Veense brandweer een ladder- waage kenne anschaffe. Die wel brood- noodig is, want ik houw me hart vast as et een keer goed begint te fikke in de flette. Dan houwe we dur mit een schil- dersleertie niks an. Iedereen brult teugeswoordig wel om zelfstandigheid veur de gemeentes, mar de zelfstandigheid op dit punt wordt dan toch wel heel raar omgespronge. Daar kenne ze wat mijn betreft gerust van hoogerhand ingrijpe. Mar affijn, misschien komt alles mit et nieuwe jaar vanzellef nog veur mekaar. Dan zouwe ze omm'ers de grenze gaan verandere. Jelui kenne et gerust verder gaan ver- telle, mar denk erom: je hebt et niet van Wout Blauwkous (die et eerst nog mot zien gebeure). Ter gelegenheid van de ingebruikne ming van het nieuwe kleedlokaal op het terrein aan de Nieuweweg, speelt de R.K. voetbalvereniging „Unitas" zondagmiddag een wedstrijd tegen de Duitse voetbalclub „Rhenania" uit Kleef. De gasten zullen zaterdag om ongeveer zes uur arriveren en opgewacht worden in het zaaltje bij de „Willibrordkerk" aan de Nieuweweg. Zij worden voor dit week eind ondergebracht bij de leden van „Unitas". Na de inzegening van het kleedlokaal op zondagmiddag te 13.45 uur, spelen eerst de aspiranten tegen de jeugd van Achterveld. Daarna komen de junioren en senioren tegen Rhenania in het veld. Van de bezoekers wordt dan een vrijwil lige bijdrage gevraagd. De gehele op brengst wordt na afloop afgestaan voor een liefdadig doel. '3 Avonds is er een gezellige bijeen komst voor de le^en en donateurs, waar vanzelfsprekend ook de gasten bij tegen woordig zullen zijn. Naar wij vernemen speelt Dovo zater dagmiddag een laatste oefenwedstrijd voor de komende competitie tegen het Amersfoortse CJVV. In het kader van een uitwisselings programma van de Utrechtse korfbal vereniging „Samos", kreeg het eerste twaalftal van onze Veenendaalse korfbal club SKF woensdagavond de Engelse „Croydon Korfball Club" op bezoek. De snellere en veel beter positie kie zende Engelse spelers wonnen deze inter nationale ontmoeting met 6-3. In de eerste helft waren de spelers aan beide kanten nog wat onwennig. Niette min kwamen de Veenendalers toen reeds met 3-1 achter te staan. Hoewel het na de hervatting wel wat beter ging, moest het toch eerst 6-1 wor den, voor de thuisclub in actie kwam. Het laatste kwartier kwamen de SKF-efs pas goed los. Van krachtsverschil was er teen dan ook niet veel meer te bespeuren. De beloning voor dit zwoegen bestond uit twee prima doelpunten waardoor de eindstand op 6-3 in het voordeel van de buitenlandse gasten gebracht werd. In de middaguren hadden de gasten een bezoek gebracht aan de Ritmeester sigarenfabrieken en een koffiemaaltijd gebruikt in de kantine van de SKF, wat zeer in de smaak viel bij de gasten. De dag werd besloten met een gezellig samenzijn in de SKF-kantine. Het sluitingstournooi van de Veenen daalse zwemclub, aan het eind van het badseizoen, is zo langzamerhand traditie geworden. Dit jaar zal dit tournooi worden ge speeld op zaterdag 30 augustus a.s. (mor genavond), aanvang 6 uur. Behalve VZC I nemen aan het tournooi deel: De Pinguins (Woerden), WZC (Woerden) en mogelijk AZC 82 uit Arn hem. Een zeer sterk bezet tournooi dus met geen enkele te onderschatten ploeg, Pin guins en AZC spelen beide tweede klasse KNZB, terwijl WZC en VZC in de derde klasse uitkomen. Dit sluitingstournooi betekent niet te vens het definitieve slot van het badsei zoen 1958. Wanneer het bad wordt ge sloten is op dit moment nog niet bekend. Om de titel „clubkampioen 1958" van de Veenendaalse zwemclub zal dit jaar worden gezwommen op drie avonden, n.l. a.s. maandag-, dinsdag- en donderdag avond. Dit in afwijking met andere jaren eist nauwkeurigheid van Uw opticien. Maar ook het mon tuur moet keurig zijn. Nauw keurige aandacht besteden wij aan het een en het ander DROGISTERIJ t «UOCUllT Eig. H. v. d. Berg t./o. Gemeentehuis RHENEN helder glas 0.73 helder glas 6 voor 0.73 losse koppen - crème 0.33 crème - grote maat 3 voor0.79 Alleen dinsdag 2 sept. Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 toen de clubkampioenschappen voor alle zwemnummers op één avond werden ge houden. De techische commissie van VZC heeft evenwel gemeend, dat dit tè zware eisen stelde aan de deelnemers en heeft daarom tot een spreiding van de verschil lende nummers over drie avonden be sloten. Het programma voor deze clubkam pioenschappen luidt nu als volgt: Maandag 1 sept. a.s. 25 meter borst- crawl meisjes en jongens t/'m 12 jaar; 50 meter borstcrawl meisjes en jongens van 13 t/m 16 jaar; 100 meter borstcrawl dames en heren. Dinsdag 2 sept. a.s. 25 meter schoolslag meisjes en jongens t/m 12 jaar; 50 meter schoolslag meisjes en jongens 13 t/m 16 jaar; 100 meter schoolslag dames en heren Donderdag 4 sept. a.s. 25 meter rugslag meisjes en jongens t/m 12 jaar; 50 meter rugslag meisjes en jongens van 13 t/m 16 jaar; 100 meter rugslag dames en heren. Voor de winnaar van elk nummer is een medaille beschikbaar gesteld; terwijl bij de grote meisjes en jongens en de dames en heren de beste allround zwem mer voor de wisselbeker in aanmerking komt. Daarnaast is er voor de winnaar borstcrawl heren nog een extra beker. De clubkampioenschappen beginnen iedere avond om zeven uur. LEIDSTER OPENBARE KLEUTER SCHOOL BENOEMD Dinsdagavond 26 augustus kwam de „oude" gemeenteraad in een spoedver gadering voor de laatste maal bijeen, ditmaal wegens afwezigheid van de heer Tenje onder voorzitterschap van wethouder De Bonte. Uit de woorden van de voorzitter bleek dat de open bare kleuterschool omstreeks 1 novem ber geopend kan worden. De bouw kan binnenkort beginnen. Op de voordracht voor de functie van leidster aan deze kleuterschool komen voor: mevr. E. A. Ottoy-Pols en mej. A. de Roo. De heer Dagnelie heeft eerstgenoem de in haar huidige school bezocht en haar persoonlijkheid, alsmede de toe stand van de school, waarin zij werkte, hebben een gunstige indruk op spreker gemaakt. Deze leidster heeft veel er varing. De heer Blankestijn wijst op de ravage, die nog op het bouwterrein heerst. Hierop wordt mevrouw Ottoy- Pols met 9 stemmen vóór en 1 blanco benoemd. Wethouder De Bonte wendt zich met een hartelijk afscheidswoord tot collega wethouder Van Deelen, voor wie deze vergadering de laatste van een lange reeks betekende. „Ik heb u als een waar vriend leren kennen en daarom doet het mij leed u te zien heengaan. Namens allen wens ik u toe, dat nog vele jaren aan uw leven toe gevoegd worden en dat uw levens avond licht mag zijn" aldus wethouder De Bonte. Zichtbaar bewogen dankte wethouder Van Deelen allen waarmee hij zo prettig mocht samenwerken. AGENDA GEMEENTERAAD Dinsdagavond 2 september komt de nieuwbenoemde gemeenteraad voor het eerst bijeen ter behandeling van de volgende agenda: 1. Beëdiging raadsleden. 2. Benoeming wethouders. 3. Opheffing onbewoonbaar verkla ring Donkerstraat 5. 4. Onbewoonbaarverklaring van eni ge woningen. 5. Aanvulling politieverordening. 6. Verhuring postbureau politie. 7. Verkoop gedeelte industrieterrein. 8. Aankoop grond in uitbr.plan. 9. Onteigening. 10. Aangaan geldlening. 11. Rondvraag. SPELEND KIND ONDER MOTORRIJWIEL Dinsdagavond j.l. heeft op de Barne- veldscstraat onder Renswoude een onge val plaatsgevonden, waarbij de 9-jaar oude Gerda van Ginkel door een motor rijwiel werd aangereden en tamelijk ern stig gewond. Het kind speelde op de straat en gaf daarbij niet voldoende aandacht aan het verkeer met het gevolg, dat zij onver wachts de straat overstak en zodoende door het motorrijwiel, bestuurd door de heer V., verschillende meters werd mee gesleurd. Met een zware hersenschudding en enkele lichtere blessures is zij aan vankelijk naar haar woning vervoerd, doch moest later toch in een ziekenhuis worden opgenomen. Het motorrijwiel werd licht beschadigd. FRACIITIG CONCERT VAN FIDELIO Het harmoniegezelschap Fidelio uit Woudenberg heeft dinsdagavond in Rens woude op het kasteelplein geconcerteerd onder leiding van de dirigent, de -heer R. J. A. Adriaansz uit Zeist. Begunstigd door bijzonder goede weersomstandig heden heeft dit korps, dat in de eerste afdeling uitkomt, een prachtig concert gegeven, dat helaas niet veel belangstel ling trok. Het geheel gaf tevens een goed verzorgde indruk, mede doordat de leden waren gestoken in de eerst kortgeleden aangeschafte nieuwe uniformen. Dit be zoek aan Renswoude betrof een ruilcon- ccrt en de muziekvereniging „Ons Ge noegen" hoopt nu in de maand september a.s. een bezoek aan Woudenberg te bren gen. Het programma, dat op vlotte wijze werd uitgevoerd, bestond uit de volgende stukken: The Standard Of St. George, mars van K. J. Alford; L' Italienne A Alger, een ouverture van Rossini-Chris- tol; Dolores, een wals van Waldteufel- Wittman; Dans Espagnole no. 2 van Moszkofsky - Adriaansz; De Postkoets v. Jos Cleber; Les Saltimbanques, ouverture van L. Ganne; Maritana, fantaisie, Wal lage - J. Kessels; Royal Standard, een mars van Chesterton - H. Mortimer. Na afloop van het concert dankte de voorzitter van „Ons Genoegen", de heer E. Zweers, de dirigent en het korps voor het gebodene en sprak de hoop uit, dat „Fidelio" op de ingeslagen weg mag voortgaan. (Vervolg van pagina 1) ganini kamervirtuoos aan verschillende Italiaanse hoven. In 1828 trad hij voor het eerst op in Wenen. Schubert, die hem kort voor zijn dood hoorde, schreef aan een vriend: „Ik heb een engel een Adagio horen zingen". In Pa rijs debuteerde hij in 1831. Franz Liszt voelde zich, toen hij het spel van Paga- nini beluisterde, zozeer in zijn eerzucht geprikkeld, dat hij hetzelfde op de piano wilde bereiken, als Paganini op de viool vermocht te presteren. Ook in Berlijn, Londen, Praag en andere mu- zieksteden oogstte Paganini enorme successen. Men noemde hem een dui velskunstenaar, en zijn verschijning sprak sterk tot de romantische ver beelding. Paganini leidde een losbandig leven en stond bekend om zijn eerzucht. De dichter Heine die hem in Parijs mee maakte, schreef weinig eerbiedig over hem, als een „vampyr met een viool, die ons, zo niet het bloed uit het hart, dan toch het geld uit de zak weet te spelenToen Paganini in 1840 ge storven was, wijdde Frans Liszt aan hem een herdenkingsartikel, dat aldus begon: „Paganini's lamp uitgedoofd. Met hem verdween één van de won deren zoals het rijk der kunsten die maar een enkele maal te zien geeft. Niemand zal er ooit in slagen, zijn grootheid te evenaren of zijn roem als violist te overvleugelen. Men probeerde het wonderbaarlijke van zijn spel ver geefs te verklaren. De violisten deden alle mogelijke pogingen om het ge heim van zijn spel te openbaren, maar het bleef onopgelost. Paganini stond op een onbereikbare hoogte. Niemand kon vermoeden wat er in zijn hart om ging, want iedere toenadering tot zijn medemensen was hem vreemd." Paganini droeg op zijn concerten vrij wel uitsluitend eigen composities voor. Beroemd zijn z'n Capriccio's voor vioolsolo, die met een uiterste virtuoze bravour geschreven zijn en waarin alle mogelijke (en voor velen onmogelijke) kunstgrepen voorkomen. Voorts schreef hij een vijftal viool concerten, waarvan er één eerst korte tijd geleden werd teruggevonden. Zijn vioolconcert in D is het meest bekend geworden, doch de vertolking daarvan LAATSTE EER VOOR JOLIOT-CURIE. Het stoffelijke overschot van de grote Franse wetenschappelijke werker Frede ric Joliot-Curie is Opgebaard in de Sor- bonne-hal te Parijs. Foto: verwanten en vrienden bij de baar van Joliot-Curie. SCHIETRESULTATEN De Scherpenzeelse schutters schoten deze week de volgende resultaten. Geweer: J. Koudijs 49; H. Methorst 46; H. Valkenburg 45; A. Dusschoten 44; G. J. de Joode 44; M. Berendse 43; A. J. Berendse 43; J. Overeem 42; P. Engelenburg 42; A. Wittenberg 42. Petite carabine: R. v. Eist 47; M. Be rendse 44; H. Veldhuizen 44; A. Wit tenberg 44; J. Vermeulen 43; G. de Joode 43; H. Berendse 43; H. Valken burg 41; A. Dusschoten 41; H. Met horst 41. WEDVLUCHT „DE LUCHTPOST" De Scherpenzeelse postduivenvereni ging „De Luchtpost" nam deel aan een wedvlucht vanaf Orleans, een afstand van 530 km. In concours waren 94 dui ven, die om 6.30 uur gelost werden. De eerste duif arriveerde om 12.59.04 uur. Uitslag: 1, 2 A. Marcus; 3, 17 W. Wa- gensveld; 4 A. Veenvliet; 5, 12, 13, 19 P. v. Schaik; 6. H. v. Schaik; 7, 16, 20, 24 W. v. Ede; 8, 10 P. Wagensveld; 9, 11 J. v. Oostum; 14. G. Schipper; 15, 23 J. v. Schaik; 18, 21 J. de Jong; 22. C. Gijsbertsen. o-o-o-o-o-o-o-o-o o-o-o-o-o-o-o-o-o 'JS (21) „Het is niet mijn gewoonte jacht te maken op mijn gasten", zegt Aram scherp tot de hoofdman der Khemers, „bovendien heeft de man mij niets ontstolen. Hier is de plek waar Sylvester uit het kasteel ont snapt is." Hij gaat de anderen voor naar de plaats, waar het touw, waaraan de vluchteling zich liet zak ken, van de muur afhangt. „Welnu, zoek uw man en laat mij en de mijnen met vrede." Zonder de ooster- lingen een blik waardig te keuren draait de jonge ridder zich na deze woorden om en loopt de binnen plaats op. Als hij het kasteel binnentreedt komt Presto, zijn schildknaap hem achterop gehold, „heer Aram", klinkt zijn hoge jongensstem aarzelend, „is het wel wraak van die vreemdelingen?" „Dat zou het zeker niet zijn", glimlachte Aram „en daarom gaan ook wij helemaal ridderlijk om uw gast over te laten aan de op jacht, maar wel heel anders dan onze oosterse vrienden." En even later kijkt Presto verbaasd toe, hoe zijn meester Cesar, zijn jachthond bij zich roept en het beest laat ruiken aan een oud kledingstuk Het gescheurde boezeroen dat Sylvester droeg, toen Aram hem voor het eerst ontmoetté. (Wordt vervolgd). is slechts weggelegd voor de meest vol leerde meesters van het instrument. Gewoonlijk volstaan de violisten met één deel, doch Dick de Reus zal dit maal het vioolconcert in D. in zijn ge heel vertolken. In deze symphonie stelt Dvorak ons voor verrassingen, zowel wat vorm als inhoud betreft. Zijn ongebreidelde mu- zikantennatuur, een directe uiting be hoevende, gebruikt de klassieke vorm, zolang deze vorm huisvesting kan ver lenen aan zijn grillige invallen. Is dat niet langer het geval, dan gaat Dvoraks fantasie een eigen weg. En zo horen we in deze G-dur Symphonie een aan- vangsthema voor violoncellen in g-moll dat uitmondt in de hoofdgedachte van het eerste deel, door een fluit gespeeld en klinkend als een vogelroep. Deze gedachte beheerste het gehele eerste deel, zij het pastoraal getint in de Engelse hoorn, elastisch gespeeld door violen of krachtig geuit door hoorns of celli en alten. Onmiddellijk na de afsluiting der ex positie komen ook weer de celli met een thema dat, aanvankelijk beschouwd van weinig importantie is, maar in de doorwerking stof blijkt te leveren voor een melodisch gegeven, dat in de ver korting aanleiding tot een klein fugato wordt, hetwelk voert naar het hoogte punt: het eerste cello-thema, maar nu gespeeld door de trompetten. Het tweede thema voor clarinetten is een typisch staaltje van Dvoraks me lodie, die we ook in het tweede deel kunnen bewonderen. Een breed uitge sponnen zang der strijkers leidt naar een typisch slavisch klarinettenthema, enige malen terugkomend, waarin de diep melancholische stemming grote uitwerking heeft. Dit thema geeft de aanleiding tot een meer dramatische ontwikkeling, welke door Dvorak al spoedig afgeleid wordt naar lichtere regionen, waarin houtblazers en later strijkers een uitermate licht gezongen melodie voeren met een doorzichtige begeleiding van pizzicati en stereotype figuurtjes. Het derde deel is in alle eenvoud op gezet en spreekt voor zichzelf. Het co da herinnert ons aan de Slavische dan sen en vormt voor dit deel een pittig en abrupt slot. Het laatste deel, ingeleid door twee krachtige trompetten, is al zeer origi neel van vorm. Het hoofdbestanddeel wordt gevormd door enige variaties op een zeer eenvoudig thema door de celli voorgedragen. Het middendeel is een parodie op een treurmars, die ons langs verschillende wegen naar het coda voert, waarvan het krachtig beeld een waardig slot vormt van deze be langrijke symphonie. VEENENDAAL Geboren: Janneke Nicolette, d. v. F. C. Hoogteijling en E. A. Meijer; Gerda, d. v. E. van Hal en W. van de Bovenkamp; Hermina Hendrika, d. v. M. van Eden en A. ter Burg; Everdina, d. v. D. Meerveld en K. Roon; Elizabeth Cornelia, d. v. J. van Beek en H. van de Lustgraaf; Alber- tus, z. v. C. Hovestad en E. van de Pavert Ondertrouwd: G. Hols en D. van den Bos. Getrouwd: H. Brinks en C. Mol; G. van Appeldoorn en C. H. Donkelaar; P. Vonk en G. T. Leemkuil; C. Oosterbeek en J. L. Beekman; B. van Wijk en M. Dekker. Overleden: Cornelis Veenhuis, 67 jaar, echtg. van G. Jansen; Arie van de Craats, 80 jaar, wed. van C. Stip. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Gertrude A., d. v. A. Diepe- veen en H. W. Boers; Jacoba, d. v. D. N. Rosendaal en T. van Schaik; Arie, z. v. C Marcus en A. Gijsbertsen; Evert G., z. v. G. Davelaar en C. Drost. RHENEN Geboren: Lucas Petrus, z. v. P. van Wissen en P. Jansen; Aartje, d. v. D. van Soest en A. Nellestijn; Hendrikus, z. v. J. O. Gunther en A. Verbeek; Geert, z. v. G. Baardman en G. Schuil; Roy Edwin, z. v. M. B. de Quay en A. I. Bieri. Ondertrouwd: S. A. Agema en G. M. van Dijk; A. Braafhart en J. Helsdingen; G. ter Haar en W. Th. Stel. Getrouwd: N. J. Tollenaar en E. A. W. van Barneveld; P. Hensen en E. Brenk- man; T. G. Legemaat en B. H. Vink. Overleden: Albert Demoet, 4 dagen. AMERONGEN Geboren: Albertus, z. v. B. Keiman en A. W. van Ingen; Reint, z. v. O. Smaal en N. Loer. Ondertrouwd: C. Henzen en N. van Grootveld. Getrouwd: A. van Veenendaal en P. van Ewijk. Overleden: Jan van Ree, 56 jaar, echtg. van F. Kroeze. RENSWOUDE Geboren: Ingrid Lilly Astrid, d. v. H. E. Verhaar en J. van Schuppen; Hendrika Maria, d. v. W. R. Wagensveld en M. van Geresteijn; Heintje, d. v. A. van Deelen en Chr. van Ravenhorst; Hendrik Willem Maarten, z. v. G. van de Kaa en W. van Batenburg. Getrouwd: H. J. Beijer en G. van Veld- huisen. Overleden: Arie Verbeek, 78 jaar. SCHERPENZEEL Geboren: Rienk Pieter Wobbe, z. v. J. C. Rollema en L. Boonstra. VEENENDAAL In het tijdvak van 21 tot en met 27 aug. 1958 werden aan het bureau van politie alhier de navolgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: Kinderbroekje; damespolshorloge; grijze poes; herenportem. met inh.; donkerbl. meisjesjas; witte dameshandschoen (ny lon); regenkapje; 2 parapluies; witte da meshandschoen (zeemleder); nikkelen wieldop van auto; rood kindervestje; zil verbon van 2,50 en wollen damesvest. In hetzefde tijdvak werden als verloren aangegeven de navolgende voorwerpen: Rood lederen portem.; donkerbr. he renportem.; beige damesportem.; vestzak- horloge; jongensbril; wit konijn; witte duif; armband; aktetas met gereedschap; konijn (Vlaamse Reus) en een gans. RENSWOUDE Gevonden: een sleutel; een regenjas. Verloren: Statief voor fototoestel (zgn. driepoot). RHENEN Ingekomen: A. van Gerder g.m. H. W. B. Huis in 't Veld van Rotterdam; J. van Zanten van Utrecht; C. Olland g.m. F. J. Mijnssen van Zwolle; G. T. van der Wal van Lienden. Vertrokken: J. Vermeer naar Maarssen; H. van Essen naar Ede; A. J. de Laat naar Baarle Nassau; R. L. Wildenberg naar Kerkrade; J. H. Jonkers naar Langbroek. ZONDAGSSCHOOL „SAMUEL" Bijna een eeuw lang heeft zondags school „Samuël" het voorrecht gehad duizenden kinderen op eenvoudige wijze het evangelie te brengen. Dit stemt ons tot vreugde en noopt ons tot dankbaar heid aan God, die ons deze weldaad ge schonken heeft. De laatste jaren mogen we zelfs op vijf plaatsen zondagsschool houden. Toch moeten wij tot onze spijt opmerken, dat de laatste tijd op enkele afdelingen het kindertal minder wordt. Inzonderheid willen wij noemen de afdeling in de Boerselandse- of Beatrixschool. Wat is hiervan de oorzaak? Hiervoor kunnen gegronde redenen zijn, maar toch als wij letten op die vele kin deren, die zondagmiddags ook tussen 2 en 3 uur zich op straat bevinden of zelfs de vrijheid hebben hun eigen weg te kiezen, dan voelen we ons gedwongen een beroep te doen op de ouders van die kinderen. Ouders, laat u zelf en uw kinderen toch niet zo gemakkelijk meevoeren met de geest van onze tijd. Is niet allerwege een vervlakking en ontkerstening duide lijk merkbaar. Onthoudt toch uw kinde ren, bij alles wat gij ze geven moogt, het allerbelangrijkste, het allernoodzakelijk ste niet. De tijd is kort; ons leven is maar een handbreed gesteld. Stuurt of brengt uw kinderen naar de zondagsschool opdat ze ook daar zondags een uurtje worden bezig gehouden met de dingen van Gods koninkrijk. De Heere zegene in Zijn grote genade de middelen die hiertoe worden aange wend en Hij schenke allen die hierbij mogen werkzaam zijn wat ze daarvoor nodig hebben, zodat dit eenvoudige werk moge geschieden in afhankelijkheid van Hem, in Zijn genade kracht,, door Zijn Heilige Geest. Alle kinderen boven de 5 jaar zijn har telijk welkom. Het bestuur zondagsschool „Samuël" VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds Ver maas, 5 uur ds Eijsinga van Barneveld. Julianakerk 9.30 uur ds Wisgerhof, 5 uur ds Vroegindeweij. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds Vroeginde weij, 5 uur ds Vermaas. Sionskerk 9.30 uur kand. Voortman van Rijssen, 5 uur ds Wisgerhof. Veeneind 3 uur ds Wisgerhof. Dijkstraat 2.45 uur ds Vroegindeweij. Ned. Herv. Evang. „Sola. Fide" 10 uur ds Beekenkamp van Delft, 5.30 uur ds Goedhart. Ger. Kerk Kerkewijk 9, 10.30 en 5 uur ds Barkey Wolf van Brummen, emer. pred. Ger. Kerk (art. 31 D.K.O.) 8.15 en 3 uur ds Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 uur ds Baan van Dordrecht, 5 uur ds Kok. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 uur ds Kok, 5 uur ds Baan van Dordrecht. Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds J. A. C. de Pree. Leger des Heils zaterdag 10 u. heiligings- dienst, zondag 12 uur zondagsschool, 6.45 uur openluchtsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. R.K. Kerk Nieuweweg en Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoofmis, 5 uur Lof in de kerk aan de Nieuweweg en 7 uur Lof in de Salvatorkerk. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur ds T. van Delen van Nieuweroorda. Herv. Gem. 10.30 uur ds Pelleboer van Wageningen, 6 uur ds N. Kooreman. Ned. Prot. Bond geen dienst. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds Couvé van Bennekom. Ger. Gem. (syn.) 10 en 6 uur leesdienst, woensdag 7.30 uur ds P. v. d. Bijl. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Kooreman, 6 uur ds Vroegindeweij van Veenendaal Ger. Gem. 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 5.30 uur leesdienst, vrijdag 5 sept. 7 uur ds Mieras van Krimpen aan de IJsel. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds H. v. d. Linden. Vrijz. Herv. 9.45 uur dhr E. C. Ninaber in Bethel. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur P. W. v. d. Veen Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr B. Roest. Ger. Gem. noodgeb. 10 en 6.30 uur lees dienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Troelstra van Wageningen, 6.30 uur ds Vos van Ben nekom. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst, dinsdag 7.30 uur ds Ligtenberg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst, donderdag 7.30 uur ds Du Marchie van Voorthuysen van Leersum. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr J. v. Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. ACHTERBERG Herv. Gem. 10 en 6.30 uur ds C. van Vie- gen. Oud Ger. Gem. 10 en 4.30 uur leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds L. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. Molenaar. LIENDEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds E. S. de Lint. Alleen voor zeer dringende gevallen van zaterdagmiddag 12 uur tot maandag morgen 8 uur. VEENENDAAL. Dr. W. Remme, tel. 2061. RHENEN. Dr. G. WUchers, tel. 328. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN. Dr. W. v. Ringelestijn, tel. K 8387-201. RENSWOUDE. Dr. TH. ter Velde, tel. 450 (eigen praktijk). SCHERPENZEEL Dr. J. H. Renken Hole- voetplein, tel. K 3497-250. ELST, AMERONGEN, LEERSUM. Dr. Van Ommeren te Eist, tel. K 8377-217. BALDADIGHEID Zaterdagavond na sluitingstijd van het café-restaurant van de heer B. aan de Hoofdweg nabij De Klomp werd een aan de weg staand reclamebord, als mede een fietsenrek weggenomen. Het fietsenrek werd later op het rijwielpad aan de Rijksstraatweg gevonden, het reclamebord is nog onvindbaar. Het vermoeden bestaat dat dit uit baldadig heid is gebeurd. De zaak is overigens in onderzoek. KRITIEK OP FILM VAN DUINKERKEN De première van de Britse film .Duin kerken' in het Empire Theater, Leicester Square, riep vele herinneringen wakker in de geesten van duizenden Britten die thans de middelbare leeftijd beginnen te naderen. Het gaf ook aanleiding tot de vraag wat er gebeurd zou zijn indien dat leger van 338.000 man Britse en geallieer de troepen gevangen zou zijn genomen. Waar zouden wij de kern van het leger hebben moeten vinden dat zich tenslotte vechtend een weg baande van Egypte naar Tunesië en later een leidende rol speelde bij de bevrijding van Europa? De gesprekken over de film gingen echter niet uitsluitend over de strategie. Wanneer een zo groot aantal mensen een gebeurtenis welke in gedramatiseerde vorm op de film of op het toneel per soonlijk heeft meegemaakt, kan het niet anders of er komt kritiek los. En het merendeel van die kritiek draaide om het feit dat Duinkerken op gedisciplineerde wijze werd ontruimd en dat er geen spra ke was van een chaotische terugtocht zo als in de film wordt voorgesteld. De filmcriticus van The Times zei van deze film „Men kan vaak een film het beste beoordelen naar de scènes die in de herinnering blijven hangen. In deze film zijn er verrassend weinig. Een ster vende soldaat, moederziel alleen in een bloeiende appelboomgaard; de gemompel de gebeden van de gewonden op het strand; de kogels die het strand open rijten als een monsterlijk mes dat zich een weg uithakt tussen de in verwarring zijnde troepen. Het is niet genoeg." Niettemin trekt deze film, die door Sir Michael Balcon voor Ealing Films werd gemaakt, avond aan avond een talrijk publiek. FEUILLETON van de DOOR TOM LODEWIJK 10. Niet ongeschikt, antwoordde hij, zorgvuldig zijn woorden wikkend en wegend. Erg mededeelzaam ben je niet, zei ze met iets van argwaan in haar blik. Je zit bij Korrenga, niet? Hoe wist ze het? Maar de kogel was door de kerk. Ja, zei hij kortaf. Vandaag of morgen kom k je met een bezoek vereren, dan mag je me het bedrijf laten zien, beloofde ze. Hij schokte op. Daar was het, wat hij gevreesd had. Hij zag het gebeuren. Hij zelf onder een auto, en de Rooie: Hé jonkheer, d'r is een dame met een auto voor je. Hij zag het verbaasde ge zicht van Koster. Zijn eigen figuur- De redding kwam van meneer Bik kers. Dat moest jij maar uit je hoofd zetten freule - zei zijn trage stem. Rob heeft daar niets te vertellen en wel wat anders te doen dan elegante dames rond te leiden. Er wordt daar gewerkt en er is geen tijd voor excursies. Als je rondgeleid wilt worden, kom dan mor gen maar bij mij in de fabriek, maar trek eerst een stofjas aan. Rob herademde. Nu, lachte Isabeau, dan zal ik maar wachten tot ik een officiële uit nodiging van je krijg, Rob. Ik geloof dat je me liever niet ziet. Nee, dat bedoel ik niet, zei hij vurig, maar.... Maar....? Isabeau, och zou jij even willen helpen? Het was Vera, die merkte hoe haar broer het te kwaad kreeg en wel raad de welk spelletje Isabeau speelde. Zelfs Rob kon ze niet met rust laten, de vlinder. Laat jij je maar niet van je stuk brengen door die passiebloem van mij, ried meneer Bikkers gemoedelijk, je hebt wel wat anders te doen dan aan mooie meisjes te denken, Rob. Hier ligt je kans, als je die verprutst wordt je een nietsnut. En je kunt een man worden. Maar dat valt nooit mee, ook voor jou niet. De een heeft het moei lijk ondanks zijn afkomst, de ander dóór zijn afkomst. Je neef Henk draait er zich misschien straks mooi in, daar is hij glad genoeg voor, maar of hij langs die makkelijke weg ook een ké rel worden zal, is maar de vraag. Jij hebt een steile weg naar boven geko zen, Rob. Maar zie dat je er komt, jon gen. En als je es ergens mee zit, kom bij mij eens praten. Rob zag de oudere man dankbaar en getroffen aan. Meneer Bikkers zakte weer in zijn bespiegelende houding terug. Henk had kans gezien de dames in een woorden duel over vrouwenregering te wikkelen en Rob hoorde hoe Isabeau scherp en gevat pareerde. Het spel was weer aan de gang. Moeder, zei Vera zacht, uw brie ven moeten nog naar de post, zal ik ze even wegbrengen? Dan slip ik gauw weg. Goed kind, stemde mevrouw Van Liempden toe. Ik ga mee, zei Rob. Samen verdwenen ze onopvallend. Meneer Bikkers knipoogde tegen hen. Buiten liepen ze onder de sterren. Vera gaf hem een arm. Ik mis je zo, zei ze, het is zo stil in huis nu jij er niet bent. Hoor je nog wel eens iets van Frits? vroeg hij ronduit. Hij voelde haar verstijven. Ik kreeg eergisteren nog een brief je van hem. Een briefje. Hij herhaalde het. Ze begreep hem. Ach Rob, je weet hoe Frits is. Hij is nu kop over bol van Isabeau, en voor haar is hij een van de velen. Dat snapt en pijn weg- wrijven met hij nog niet. Maar 't zal hem wel dui delijk worden. Isabeau moet een man met naam en geld.... Dat valt niet mee tegenwoordig. Ze redt het wel. Maar jij bent inmiddels de klos. O nee, ze zei het zacht, met een zekerheid, die iets droefs had, Frits komt terug. Hij komt zéker terug. Een beetje geschroeid, z'n vleugeltjes. Frits en ik kennen mekaar zo lang. Hij kan niet eeuwig in de zon blijven kijken. Ze liepen naast elkaar voort en voel den zich sterk verbonden. Voor jou valt het zeker ook niet mee? vroeg Vera nu vrijuit. Ja en nee, gaf hij toe. Ik moet érg wennen... aan alles. Maar Veer, het is zo iets wonderlijks, iets te doen dat je kunt, dat je goed kunt doen. Ik heb nooit anders dan zuchtende en zwij gende leraren meegemaakt, vader schudde zijn hoofd en moeder keek verdrietig. Ik heb altijd gehoord: „Jij leert het nooit." En juist gisteren zei Koster, de chef, toen hij me mijn eerst- verdiende, zélfverdiende geld gaf: „Jij leert het wel." Ik stond bijna te grie nen, Veer. Hij merkte het geloof ik, al snapte hij er niks van. Laat je maar niet kisten jö, zei hij. Nou Veer, of je het gelooft of niet, maar ik was zo ge lukkig.... Ze hoorde zijn stem bewogen. O Rob, fluisterde ze, wat vind ik dat heerlijk. Dat jij dat zegt. Mag ik het aan vader en moeder vertellen, als het zo es goed uitkomt? Vertel ze niet te veel, zei hij plots mannel ijk-wijs, ze zouden het niet be grijpen. Maar ja, vertel ze maar, dat ik hier, in m'n werk, net zo gelukkig ben als vroeger bij Joep Marsman in de garage. Misschien word ik het óók wel weer, zuchtte ze. O zéker, zei hij stellig, natuurlijk word je dat. Waarom zou ik? weifelde ze. Omdat je het verdient, zei hij en sloeg met een beschermend gebaar zijn arm mo de schouder van de zuster die hem altijd beschermd had. En Rob van Liempden voelde, dat hij op weg was een man te worden. HOOFDSTUK V Op visite. Zeg, waarom ga jij niet op avond school? vroeg Koster, de chef van de werkplaats, plotseling. Ze hadden allebei gebukt gestaan over een motor met kuren. Rob had aandachtig de handige bewegingen van Koster gevolgd en al gauw gesnapt waar het om ging. Ze waren lekker op geschoten zo samen, en aan Kosters te vreden gebrom was te horen dat het werk naar zijn zin ging. Nu stond hij even recht, rekte zijn rug en keek zijn helper aan. Je bent handig genoeg en je hebt er wel kijk op ook, ging de oudere man verder op die goedmoedige moppertoon die hij altijd tegenover Rob aansloeg. Maar wil je een beetje verder komen, jongeman, dan zul je toch ook in theo rie wat moeten weten. Je kunt hier niet altijd garageknecht blijven! Als ik ten minste een jongkerel was, rustte ik niet vóór ik voor mezelf beginnen kon. Rob stond met zijn mond vol tanden. Hoe kon hij aan deze man vertellen dat een avondschool voor hem de deur ge sloten hield, aangezien hij zelfs het toe latingsexamen waarschijnlijk niet zou halen? En als dat al het geval was, dan zou hij moeilijk mee kunnen met al dat gecijfer. Hij zag er tegenop als een berg. Weer een ongeduldige leraar, weer grinnikende jongens. Op. de h.b.s. was het nog te dragen geweest. Daar zat hij tussen zijn soortgenoten. Daar boven was hij een prima voetballer en een goeie kameraad. De jongens namen het van hem, dat hij stom was.

De Vallei | 1958 | | pagina 2