Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken mum omm MULDER R.K. bibliotheek krijgt geen subsidie Wethouders De Ruiter en Van Kuijk weer gekozen EDERVEEN AMERONGEN RENSWOUDE ACHTERBERG SCHERPENZEEL ELST Wat nu weer... HYPtmmanrm FINANCIERINGEN 32e jaargang WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 Nr. 65 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL: INSTALLATIE NIEUWE RAADSLEDEN Ds. R. KOK GAAT NAAR EDE Gemeentelijke commissies benoemd Bij oversteken van Kerkewijk door motor gegrepen Gouden bruidspaar Bromfietser gegrepen door bus en op slag gedood Marktberichten Uitslag fotowedstrijd lichtweek Amerongen BRILLEGLAZEN ALARM IN DE VENEN (III) Daeren derff niet eenen timmerman bij comen Angstvol jaarbegin 1587 TREKKERSRONDE 1958 GROOT SUCCES Collecte dierenbescherming ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning HE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Men had gisterenavond in de vergadering van de nieuwe gemeenteraad weer de juiste toon weten te vinden om een vrouwelijk raadslid te verwelkomen, n.I. met een fijn en sieriyk bloemstukje. Het vrouwelijke raadslid waardeerde de geste van b. en w. dan ook zeer, getuige haar bedankje, waarmee haar gedegen betoog by één der laatste agendapunten begon. Overigens was mevrouw H. Buddingh-dc Vries Lentsch niet het eerste vrouwelijke raadslid van Veenen daal. Zy had reeds een voorgangster gehad in de persoon van mevrouw Scholte- Bleuel, die na één vergadering weer van het gemeenteiyk toneel verdween, maar niettemin in de voorlaatste raadsvergadering ook met een bloemetje werd ontvangen. De welkomstwoorden van burgemeester A. Bakker golden echter het gehele nieuwe college van vroede vaderen, dat behoudens drie leden weer in de oude samenstelling zitting mocht nemen. Naast mevrouw Buddingh verschenen als nieuwe leden de heren G. Vos (S.G.P.) en F. P. Stal (K.V.P.). Na het afleggen van de eed, c.q. de belofte door de nieuwe raadsleden, zei burgemeester Bakker o.m., dat hij een felicitatie bij de aanvaarding van een zo gewichtig, belangrijk en aanzienlijk ambt wel zeer op zijn plaats achtte. U hebt beloofd, aldus de voorzitter, dat u de belangen van de gemeente Veenen daal met al uw vermogen zult voor staan. Dit wilde volgens spreker niet zeggen, dat ieder raadslid deze belan gen ook gelijk zou zien. De een ziet deze belangen niet precies gelijk als de ander. Maar hij hoopte toch, dat bij een ieder de belangen van de gemeente zouden prevaleren boven de belangen van een bepaalde partij. De burgemeester hoopte, dat God de raad zou sparen en dat deze samen met het college van b. en w. in staat zou worden gesteld om veel goeds voor de gemeente Veenendaal te doen. Ik heb, zo vervolgde hij, in de twaalf jaar dat ik burgemeester ben, niet te klagen gehad over de leden van de raad. En ik hoop dan ook dat de sa menwerking op de oude voet zal wor den voortgezet. Een speciaal welkomstwoord richtte spreker tot de drie nieuwe leden van de raad en wel in 't bijzonder tot me vrouw Buddingh. Hij hoopte, dat het bloemetje een voorbode mocht zijn tot het prettig verkeren in de raad. Met de installatie van een nieuwe gemeenteraad hangt samen de wethou dersverkiezing. Over deze wethouders- verkiezing was in een vorige vergade ring al het nodige te doen geweest. Toen nam immers de raad het besluit, dat men tot de a.s. grenswijziging zal voortgaan op de oude voet, n.I. met twee wethouders. STAPPEN TERUG... De heer T. Verkuijl (PvdA) motiveer de in dit verband de stemmen van zijn fractieleden. Het vooroverleg tussen de verschillende fracties had namelijk geen overeenstemming met de PvdA opgeleverd. Deze partij erkende inder daad de C.H.U. als de grootste raads fractie en dus met het recht op een wethouderszetel, maar wat de tweede zetel betreft meende de P.v.d.A. zijn recht te kunnen doen gelden vóór de A.R.-partij. De A.R. partij moet hier uit, aldus de heer Verkuijl, niet de con clusie trekken, dat het gaat om de per soon. Integendeel. Maar wat er ging gebeuren schreef de heer Verkuijl toe aan een tekort aan inzicht op staatkun dig gebied bij de prot.-chr. partijen. De heer Verkuijl noemde reeds de burge meester als A.R.-lid van het college van b. en w. De heer S. Kroesbergen (A.R.) be streed de woorden van de heer Joh. van Hardeveld (P.v.d.A.) - indertijd in een vergadering gesproken - als zou de kwaliteit van de wethouders terug gelopen zijn. In de twee jaar, dat de heer Van Kuijk wethouder was ge weest was volgens de heer Kroesbergen overduidelijk het tegendeel gebleken. Deze had volgens hem zijn hele per soon ingezet en allen waren het er over eens, dat deze volkomen op zijn plaats was. De heer Van Hardeveld: Sinds het overlijden van wethouder Middelhoven zijn wij meer dan twee stappen terug gegaan. De heer Van Galen kon de P.v.d.A. in tegenstelling tot de heer Kroesber gen wel begrijpen. Anderzijds moest volgens deze spre ker de P.v.d.A. begrip tonen voor de prot.-chr. fracties, daar deze moeilijk een wethouder de laan uit konden sturen. De heer F. P. Stal (K.V.P.) noemde het argument van de P.v.d.A., dat de burgemeester ook A.R. was, een sterk argument. Het meest ideale zou volgens de heer Stal evenwel zijn: een derde wethouder. Na de stemming, waarby de heer Ant. de Ruiter 15 stemmen op zich verenig de en de heer C. N. van Kuijk 11 stem men, kwamen de beide heren wederom als wethouders op hun zetels terug. ANDERHALF UUR STEMMEN De nieuwe raad was uiterst spraakzaam en de nieuwe leden lieten zich bij de verschillende discussies niet onbetuigd. Vóór zij aan het woord kwamen werd on geveer een anderhalf uur van de verga dering in beslag genomen voor het kie zen van de verschillende commissies (zie elders in dit nummer). Het was te verwachten, dat de heer F. P. Stal niettegenstaande zijn entree in de raad, het prae-advies van burge meester en wethouders, inzake het niet- verlenen van subsidie aan de R.K. uit leenbibliotheek „Gillis van Schonebeke" niet zonder meer voorbij zou laten gaan. Hij moest - als jongste - echter eerst het woord laten aan de nestor van de raad, de heer Joh. van Hardeveld. Deze vond het vreemd, dat bij de ingekomen stukken in de vorige vergadering twee verzoeken van dezelfde materie waren. Het ene verzoek werd wel behandeld en het andere werd door B. en W. terugge nomen tot een volgende vergadering - deze vergadering. Later bleek, dat de heer Van Hardeveld de mening was toe gedaan, dat B. en W. hiermee het ver zoek om verhoging van het subsidie van de Chr. Openbare leeszaal en bibliotheek (Zie verder pagina 4.) Ds. R. Kok, predikant der Chr. Ger. Kerk, Hoofdstraat alhier, heeft het op hem uitgebrachte beroep van de Chr. Geref. Kerk te Ede aangenomen. Dit betekent uiteraard, dat ds. Kok voor het beroep van de gemeente Drieber gen heeft bedankt. Ds. Kok, die de gemeente Veenendaal 28 jaar als predikant heeft gediend, is in Veenendaal, zowel in als buiten de kring van zijn gemeenteleden, een be kende en geziene figuur. Hij werd op 13 oktober 1890 in Hoen- koop bij Oudewater geboren en begon zijn predikantenloopbaan in 1915 te Aagtekerke. In 1925 ging ds. Kok naar Gouda en in 1930 nam hij het beroep van de Gereformeerde Gemeente te Veenendaal aan, waar hij op 6 maart van dat jaar door ds. Fraanje werd be vestigd en op 9 maart zijn intrede deed. Dat de scheidende predikant van het begin af zijn ambt uiterst serieus heeft opgevat bewijst wel het feit, dat hij omstreeks 25 jaar geleden zich op één zondag te voet naar Scherpenzeel, Wa- geningen, Rhenen of Ederveen begaf om daar te gaan preken. Vijf a zes uur lopen op één zondag met daarbij nog driemaal preken was in die tijd geen zeldzaamheid! Ds. Kok heeft vóór de laatste oorlog het belangrijkste aandeel gehad in de stichting van de Geref. Gemeente school, terwijl hij in de meidagen van 1940 veel voor de Veenendaalse eva- cué's, die in andere plaatsen verble ven, heeft gedaan. In de oorlogsjaren heeft hij zich onderscheiden als een zeer verdienstelijk vaderlander. Vanaf 1950 vormde de predikant met zijn gemeente, na afscheiding van de Ger. Gemeente, een zelfstandig kerk genootschap, terwijl men zich in 1956 aansloot bij de Chr. Geref. Kerk. Drie jaar geleden herdacht ds. Kok zijn 40-jarig jubileum als predikant en daarbij tevens zijn 25-jarig verblijf als voorganger te Veenendaal. Tijdens de gisterenavond gehouden raadsvergadering werden de volgende commissies gekozen: Raadscommissie van bystand voor de financiën, belastingen en volkshuisves ting: (voorzitter, wethouder C. N. van Kuijk); G. J. van Deelen, E. C. Diepeveen; W. van Galen en Joh. van Hardeveld. Personeelszaken: (voorzitter, wethouder C. N. van Kuijk); Jac. Slok; J. Scholten; T. Verkuijl; mevrouw H. Buddingh-de Vries Lentsch. Openbare werken: (voorzitter, wethou der Ant. de Ruiter); M. Bastmeijer, J. van Eden; Jac. Slok en G. Vos. Grondbedrijf: (voorzitter, wethouder Ant. de Ruiter); W. van Galen; J. H. H. Jansen; P. G. van Ojik en F. P. Stal. Georganiseerd overleg: leden: Jac. Slok; P. G. van Ojik en T. Verkuijl; plaatsverv. leden: mevrouw H. Buddingh-de Vries Lentsch; J. Scholten en J. H. H. Jansen. Burgerlijke instelling voor maatschap pelijke zorg: raadsleden: S. Kroesbergen; J. Scholten en T. Verkuijl; overige in gezetenen: C. Versteeg (voorziening va cature). Commissie nazien schoolrekeningen: F. P. Stal; J. Scholten en Joh. van Harde veld. Huurcommissie: voorzitter: Mr. J. F. v. Leeuwen; le vice-voorzitter: Ant. de Ruiter; 2e vice-voorzitter: C. N. v. Kuijk; leden: J. Scholten; T. Verkuijl; G. G. de Ruijter en G. de Geit. Woonruimte-adviescommissie: G. Croes; G. Da velaar; J. van den Dikkenberg; T. M. van Beek en Joh. Slok (leden); J. van Hardeveld en J. C. van Rijswijk (plv. le den). Commissie tot wering van schoolver zuim: G. van Beek; P. N. van Galen; J. A. van der Does; S. de Man; A. C. Schil- peroort; S. Kroesbergen en C. van Ame rongen. Bij het oversteken van de Kerkewijk is de heer G. D., wonende aan de Berg weg alhier, maandagavond omstreeks half acht door een motor, bestuurd door de heer G. C. v. I. uit Ochten gegrepen en in zorgwekkende toestand naar het Julianaziekenhuis alhier overgebracht. De heer G. D. kwam met zijn bromfiets via het rijwielpad uit de richting Rhenen en stopte om de Kerkewijk over te steken en de Bergweg in te draaien. Hij merkte, doordat vermoedelijk het uitzicht door een stilstaand motorvoertuig enigszins werd belemmerd, een hem achteropko mende motor niet op. De motorrijder zag geen kans meer de bromfietser te ontwijken en greep hem in de flank. In bewusteloze toestand werd de heer D. in het Julianaziekenhuis op genomen. Achteraf bleek, dat hij een her senschudding had opgelopen en enkele handbeentjes had gebroken. De echtgenote van de motorrijder, die op de duo zat, kreeg een shock; de motor rijder liep geen ernstige verwondingen op. De bromfiets werd volkomen vernield, doch het motorrijwiel slechts licht be schadigd. GESLAAGD VOOR MANNEQUIN Onze plaatsgenote, mej. H. v. Essen, slaagde bij het te Arnhem gehouden examen voor mannequin. Woensdag 17 september a.s. hopen de heer Z. de la Mar en mevrouw A. M. de la Mar-Westerhuis de dag te her denken, dat zij vijftig jaar geleden met elkaar in het huwelijk traden. Uit het huwelijk van het bruidspaar, waarvan de bruid 80 jaar is en de bruidegom 74 kruisjes telt, zijn drie kinderen ge boren en tien kleinkinderen. Het zal het bruidspaar op 17 septem ber a.s. zeker niet aan belangstelling ontbreken in hun woning aan de Den nenlaan nr. 29. Bij het oversteken van de Cunera- weg is de 63-jarige landbouwer B. Verwoerd, wonende aan de Middel- buurtseweg onder de gemeente Rhenen, zaterdagmiddag j.l. gegrepen door een N.B.M.-bus. en op slag gedood. De heer Verwoerd kwam op zijn bromfiets uit een tegenover het Ju lianaziekenhuis gelegen zandweg ge reden en merkte bij het oversteken van de Cuneraweg een met behoor lijke snelheid naderende N.B.M.-bus niet op. De chauffeur van de bus deed alle moeite om de bromfietser te ontwijken doch zonder resultaat. Het slachtoffer werd tegen het betonnen wegdek ge slingerd. De bus kwam bij deze ma noeuvre in de berm van de weg te recht. De heer Verwoerd was op weg naar de naast het Julianaziekenhuis ge legen tennisbaan, waar zijn zoons aan het werk waren. Het ongeval trok zoveel - onnodige - belangstelling, dat het verkeer op de Cuneraweg aanmerkelijk werd ge stremd. Eierenmarkt: aanvoer 114.000 stuks. Prijzen van 15,tot 15,25 en 7, tot 12,voor de kleine eieren. Alles per 100 stuks. Handel traag. Biggenmarkt: Aanvoer 75 stuks. Prij- Het hierna volgende punt: benoeming zen van 55,tot 65,per stuk. Handel willig. KIND VIEL UIT RAAM Het tweejarig dochtertje van de fam. Van H., aan de Hoofdweg (hoek Nieu- weweg) te Ederveen, viel vrijdagavond uit het raam van haar slaapkamer, dat vier meter boven de begane grond ligt. Het meisje maakte enkele salto's en kwam op het grind voor het huis te recht. Dr. Van Ringelestijn, die onmid dellijk werd ontboden, kon niets meer dan wat schaafwonden constateren, zo dat dit ongeluk wonder boven wonder goed is afgelopen. Ds. SCHIPPER BEROEPEN Door de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Ederveen is een beroep uitgebracht op ds. K. Schipper van Waspik. Ds. Schipper hoopt reeds woensdag 3 september een bezoek aan de ge meente te brengen en zal 's avonds voorgaan in de Dienst des Woords. Dinsdagavond vond in het hotel „Het Rode Hert" de preisuitreiking plaats van de fotowedstrijd die de Winkeliersvere niging Amerongen tijdens de lichtweek had georganiseerd. De uitslagen waren alsvolgt: le prijs M. W. Struycken-Elst, 2e prijs D. J. v. d. Brink-Amerongen en 3e prijs D. Klomp-Amerongen. OPENLUCHTSPELEN OP DE HAZENBERG In de reeks zomeravonduitvoeringen EEN SPECIALE AANDACHT VOOR UW Vraag het gemerkte brilleglas Zeiss Punktal Hoofdstr. 51 - Tel. 3184 - Veenendaal ZIEKENFONDS LEVERANCIER die op de Hazenberg gegeven worden, komt zaterdagavond 6 september a.s. regisseur Hans Berk met het open luchtspel „De Herbergierster" de aan dacht vragen. Dit vermaarde Italiaanse blijspel is reeds diverse malen opge voerd en het belooft een goede avond te worden. Begin der voorstelling 8 uur. INBRAAK ZONDER RESULTAAT In de nacht van zondag op maandag j.l. hebben één of meer onbekenden zich toegang verschaft tot een tweetal houten gebouwtjes in de gemeente Renswoude. In de consumptietent van de heer J. Vink werd een raam ver nield, terwijl aan een materiaal-opslag- plaats van de Rijkswaterstaat het slot werd verbroken. Blijkens een eerste controle werd echter niets vermist, zo dat het vermoeden bestaat, dat de on bevoegden niets konden vinden dat van hun gading was, dan wel in hun duistere bezigheden zijn gestoord. De rijkspolitie ter plaatse stelt een onderzoek in. HOOGSTE EER VOOR „MENTOR" Vrijdag a.s. worden te Oosterbeek de jaarlijkse landskampioenwedstrijden gehouden voor honden aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Politie honden Vereniging. Door aangesloten afdelingen worden de honden geselec teerd en de beste hond hiervan afge vaardigd. Door de afdeling Utrecht is voor dit kampioenschap aangewezen de hond „Mentor" van de postcomman- dant der Rijkspolitie te Achterberg. Voor dit kampioenschap worden 8 of 9 honden aangewezen. COLLECTE „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" In de week van 8 tot 14 september zal voor het fonds „Draagt Elkanders Lasten" de jaarlijkse collecte worden gehouden in Scherpenzeel. Naast de t.b.c.-bestrijding verleent het fonds hulp bij tal van noden op het terrein der volksgezondheid. Collectanten kun nen zich bij de volgende adressen op geven: J. Vermeulen, Glashorsterdijk 9, H. K. Bakker, Oosteinde 129, E. v. d. Dikkenberg, Nieuwstraat 7 en G. Esser, Pr. Irenelaan 19. De overval op de Veenendalers, eind 1586 gepleegd door de Engelse soldaten, bewapend met courtelassen, brede korte zwaarden, en bussen of vuurroeren, liep voor Gysbert Jansz. Hespell, een dergenen die zich weer naar de markt te Rhenen hadden durven begeven, slecht af: hy werd neergeschoten. Claes Ger- ritsz. bleef voor ongeveer duizend gulden borg voor de anderen, die huiswaarts mochten keren. Hij met nog vyf of zes personen werd echter door de ruiters naar Doesburg en Bronkhorst over de IJsel gebracht Hiermede eindigden wy onze bydragen in dit blad van 16 juli j.l. De toestand in Veenendaal en om geving werd onhoudbaar. De te Utrecht wonende veenraden staken de hoofden bijeen en vaardigden Nicolaes van Ypen naar Den Haag af om generaal Sir John Noritz, een van Leycesters bekwaamste bevelhebbers, de Raad van State en de Engelse ambassadeur Thomas Wilkes, die in oktober 1586 Killigrens was komen vervangen als lid van genoemde Raad, te herinneren aan de brieven die de stadhouder van Gelderland, Utrecht en Overijsel Adolf van Meurs, graaf van Nieuwenaar, over de ongeregeldheden hun had ge zonden en er bij hen met kiem op aan te dringen in gunstige zin te antwoor den, opdat de gevangen veengenoten zonder losprijs te betalen zouden wor den vrijgelaten. Men wist te Veenen daal echter niet waar de schuldige Engelse ruiters in garnizoen lagen, noch de naam van hun ritmeester. Via de Utrechtse magistraat wees veenraad Herman Scharpinck, die wij een vorig maal al eens ontmoet hebben, de stad houder nog eens op de sauvegarde- akten, volgens welke de gevangenen vrijgelaten moesten worden. Zijn Ge nade antwoordde, dat hij eerstdaags naar Rhenen zou komen. Maar zie, twee gevangenen kwamen juist voor het sluiten der stadspoorten te Rhenen aan. Het waren Thijs Jansz. en Claes Lenartsz., die verhaalden hoe in Doesburg een schrijven van het Arnhemse stadsbestuur ontvangen was, dat de ruiters echter genegeerd had den. Ons tweetal kwam het losgeld halen, waarvoor Claes Gerritsz. borg gebleven was. Op Sinterklaasdag schrijft Schar pinck dat de naam van de verantwoor delijke Engelse ritmeester waarschijn lijk op zijn paspoort voorkwam - de luitenant van de ruitercompagnie on dertekende namelijk dergelijke stuk ken. De Utrechtse veenraden vermoed den dat het de compagnie van sir John gelders gelaeden sijn". Begin 1587 gaan er in Veenendaal geruchten „dat tho Woudenberch ver- gaderinge van volck sal vallen, die wellicken ons by aventueren alhier oeck wel souden kommen besoucken oft overlast aendoen, waerdeur int eynde een verloop mochte commen dat die veenen leech ende desolaet bleven." De schrik slaat de mensen om 't hart: zij vrezen nieuwe gewelddaden. De veenraden vragen advies aan hun col lega's in Utrecht: evacueren of bhj- ven? Nieuwe sauvegarde vragen of vertrouwen op de reeds verleende? 't Een is al even riskant als 't andere. Nieuwe geruchten dringen in Vee nendaal door: enige dorpen in de om geving zijn door de Engelsen ontboden te komen praten om tot een vergelijk te komen. „Twelck ons dunckt, dat zy nyet en sullen dorffven laeten om nae to khomen, overmits die andere nu veel middellen schynen tho hebben, om over die ysel te comen ende selve dorpen oft huysluyden te beschadigen, die hier inne onwillich mochten ge vonden worden." Geven die dorpen toe, dan ziet het er voor Veenendaal slecht uit. Bovenal vreest men het „perickel van brandt als anders, die by eenige moetwilligen aldaer lichtelijck soude konnen worden gesticht." De vraag rijst: moet Veenendaal gemene zaak maken met de andere dorpen om zo doende plundering en brandstichting af te kopen? Of moet men het getij trotseren en „die groote swarichceijt van vangen en spannen, mitsgaders tperickel vanden brandt" moedig af wachten? In 't laatste geval zullen „die meeste nabueren haeren woonplaetzen veriaeten ende sich inde steden be- gheven". Dan zal de rode haan victorie kraaien op de verlaten huizen; schut ten, bruggen en dijken zullen verwaar lozen, de griften, wijken en waterkan», gen vervuilen en dichtslibben. Later zal het enorme kosten vergen, „die veenen in alle haere behoirlycke ge- staltenisse ende gebruyek navigabel (bevaarbaar)" te maken. Het oude stuk zegt vervolgens iets dat de betekenis van de veenderij al hier goed doet uitkomen, al is het beeld wellicht geflatteerd in de harte- kreet der Veenendalers: „oeck te meer aengemerekt dat alle steden van dese geünieerde landen die souteketenen, brouwers, verwers, backers ende alle andere, van alle behoerlycke provisie van brant (d.w.z. bevoorrading van turf) geblootet ende berooft sullen syn ende blyven". Verbijsterd ziet men de „enorme onverwinnelycke ende gron- telycke bederffnisse" tegemoet. De kanselarij te Arnhem en de Sta ten van Utrecht adviseren de Veenen dalers „goede wacht ende toesicht te houden datter gheen brant gesticht en werde". Lakoniek vervolgt de missive „als onlancx tot twee reysen (keren) toe gebeurt ees". De overheid wilde de dorpsbewoners een hart onder de riem steken, maar ons lijkt het maar een schrale troost te schrijven „mit goede toesichte alsulcke zwaricheyden thoe verhoeden zoo veel mogelick". Toch blijkt de moed enigszins teruggekeerd (Zie verder pagina 2.) -B- Expo in 't klein. Rotterdam bouwt een hoge uitkijktoren waar in 1960 een tuinbouwtentoonstelling gehouden zal worden. Op een hoogte van 95 meter komt een restaurant met glazen wanden. -8- Repatrianten uit Indonesië. Vanaf jan. Op de foto: Veel belangstelling voor het Volksdansen onder het „Blikkium". Links op de foto, de jeugdherbergvader Ilolie- rook, die ook belangstellend toeziet. De nationale trekkersronde 1958 van de Ned. Jeugdherberg Centr., die dit week einde in de jeugdherberg ,De Eikelkamp' te Eist werd gehouden is, begunstigd door fraai zomerweer, een volledig suc ces geworden. Dit was de achtste maal dat aan het einde van een trekkersseizoen in „De Eikelkamp" de trekkersronde werd ge houden, waaraan door ongeveer 800 trek kers is deelgenomen. De jeugdherberg was omgebouwd tot een dorp genaamd „Sandalendorp" en had o.a. eigen radio- omroep en een eigen courant (Sandalen- bode). Ook de trekspo trok veel belang stelling. Hier was een soort atomium te zien in de vorm van een 15-meter hoge zuil met bovenaan 6 meter lange armen, alles van conservenblikjes, waaraan grote gekleurde ballen waren opgehangen. Dit bouwsel had de naam „Blikkium" gekregen. Als eerste werd zaterdagmid dag in het openluchttheater de jaarver gadering van de Ned. Jeugdherberg Cen trale gehouden, waarna de rest van de dag werd doorgebracht met zang, spel en sport. Tot slot werd een grote fakkel optocht gehouden met ongeveer 500 brandende fakkels, wat een fantastisch aanzicht bood. Ook zondag was het in het „Sandalendorp" een gezellige drukte. Het moet voor moeder en vader Holie- rook en de assistenten een grote voldoe ning zijn, dat deze nationale trekkers ronde 1958 weer uitstekend is geslaagd. Van 1 tot en met 6 september wordt in Eist weer de jaarlijkse collecte gehouden voor de dierenbescherming. Noritz was geweest. Zy wensten een ernstig onderzoek, want, bleef de zaak ongestraft, dan zouden de overvallen zich herhalen en ook schippers en an dere arbeiders het slachtoffer worden. Scharpinck meldt nog dat de vaar- meester Goert Aalbertsz. naar de Grebbe was gegaan om de toestand van de schutten of sluizen op te nemen. Helaas, hij viel tweemaal in handen der Wageningse soldaten, „die hem elcx naeckt uuqtgelogen hebben ende tgene dat hem behaechden namen sij mede, alsoe datter inde grebbe nie- mants passeeren en mach". Van de Grebbesluis vond hij de ene vleugel gebroken, „die wy gaerne lae ten maecken souden. Dan daer en derff niet eenen timmerman bq comen". Zó beangst was men. Claes Gerritsz. schreef heimelijk uit Doesburg, dat de overvallers behoor den tot de compagnie van generaal No ritz. Hij drong ook aan op betaling van de losgelden. De stadhouder vaardigde een nieuw sauvegardebevel uit, 14 december in Veenendaal bezorgd. Betreurd werd het, dat de gouverneur 's nachts door Rhenen was gekomen in de richting Utrecht, zodat men hem nóg niet op de ernst van de toestand had kunnen wijzen. Toch blijkt er enige ontspan ning te zijn ingetreden, want Schar pinck schrijft „op ghysteren ende eer gisteren syn der een goet deel schepen uuijt gevaren, ende oick in gevaren. Daerder onder die uuijtstromende scheepen geweest sijn xxviii die opt van dit jaar heeft Nederland 4.200 repa trianten uit Indonesië opgenomen en voor deze mensen werk gevonden. ■8- Naar het vrije westen. In één week tijds zijn 5070 vluchtelingen uit Oost- Duitsland in West-Berlijn en de bonds republiek aangekomen. -8- Amerika wil dollars. Op 4 september 1954 schoten de Russen boven de Japanse zee een Amerikaans vliegtuig neer. Ame rika heeft nu een schadevergoeding in gediend bij de Russen voor een bedrag van 1.355.650 dollar. -8- Mensen met vleugels. Amerikaanse technici hebben een rugzak-helikopter geconstrueerd met een 40 PK motortje, waarmee men, met volle tank, 10 uur in de lucht kan blijven. De snelheid bedraagt 60 km per uur. -8- Hoofdrekenen overbodig. Zweden neemt binnenkort het grootste elektrisch brein in gebruik, dat ongeveer drie mil joen gulden heeft gekost. Het brein be rekent o.m. lonen en voorspelt verkoop cijfers. ■8- Wie wil een auto. In een grote auto- fabriek in Engeland kwam onlangs de miljoenste bedrijfswagen gereed. Dit aan tal werd gefabriceerd vanaf 1931. -8- Ponden van Churchill. Een van de eerste bijdragen voor stichting van een Churchill College voor Wetenschap in Cambridge was van Sir Winston zelf. Bedrag 25.000 Pond (ruim tweehondervijf- tigduizend gulden). ■8- Grote order van Polen. Polen heeft in Engeland een grote order geplaatst voor levering van 80 autobussen. De waarde van deze order beloopt ongeveer een half miljoen Pond. KERKE WIJK ««7 •TEl.SOOO-VEENENOAAl

De Vallei | 1958 | | pagina 1