Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vereniging van Veenendaalse brandweerlieden bestaat 25 jaar Wist 17... Lampegietersavond belooft weer een succes te worden fa» J» F» TAK KELTIM WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Knipperbollen gaan eindelijk bran den, verkeersveiligheid verhoogd Onderscheiding voor de heer Van Deelen Wethouders benoemd RENSWOUDE EDERVEEN 32e jaargang VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958 Nr. 66 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Heel vroeger was de brandweer een ongeorganiseerd apparaat Een „peerd van De Haas" voor de wagen Fietsende spuitgasten V. S. BOS 1 Veenendaal had tweede nevelspuit Gediplomeerde spuitgasten Adspiranten zegevieren in clubkampioenschappen Veenendaalse zwemclub Premie nu weer 5,- 1 AW 337310 Onbegrijpelijk van PersoneeJsuitbreiding, de controle op Het heeft heel wat voeten in de aarde' de in het verkeer verscherpen UIT DE RAAD VAN AMERONGEN: Stertocht naar de markt Mooie prijzen beschikbaar Eindelijk ELST Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Inmaak kruidr ii Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Bedactle: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bft dc agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Toen opperbrandmeester Tj. Jarings, hiertoe aangezocht door de toenmalige burgemeester van Veenendaal, Mr. J. J. P. C. van Kuijk, omstreeks 1931 het mes in het Veenendaalse brandweerwezen zette was het met deze instelling maar vrij droevig gesteld. Er was een aantal lieden, dat zich brandweerman kon noemen, omdat ze bij het kraaien van de rode haan als zodanig de spuit hanteerden, maar door bleef het dan ook by. Oefenen was er niet veel bij; het „vakmanschap" stond op een laag peil, hoewel dit niet kan worden toegeschreven aan de manschappen zelf, want zij „stonden" in tijden van nood „hun brandje". Het blusmateriaal bestond uit een voor deze tijd wel zeer lachwekkende motorspuit, voortbewogen door paardentractie. Toentertijd al een verouderd apparaat, dus ge doet er goed aan niet in de - mogelijk opgetekende - historie der Veenendaalse brandweer naar deszclfs conditie te gaan speuren, want het staat zonder meer wel vast, dat het een gammel instrument was. Een eigen paard was bij de brand weer niet voorradig. Bij brandmelding werd de eerste de beste ros, welke in de stalhouderij van De Haas voorhan den was, ingespannen en op vier ijzeren wielen holderdebolderde Veenendaals motorspuit naar de plaats des onheils, met in haar kielzog nagenoeg de ganse Veenendaalse burgerij, want in die weinig enerverende dagen was een brandje natuurlijk een voor niemand te versmaden evenement. Met de brandmelding en de water- winplaatsen was het al geen haar beter. Er was geen sirene om te laten loeien en over het tegenwoordige huisalarm systeem zullen we maar helemaal zwij gen. Was er in die tijd brand, dan wer den de spuitgasten zo goed en zo kwaad als het maar ging opgetrommeld door middel van ordonnansen en de enkele telefoonaansluitingen, waarover Vee nendaal beschikte. Het duurde meestal wel even voor dat men de eerste waterstraal op de vlammen kon richten. Het uitrukken kostte al de nodige minuten - verza melen van de brandweerlieden, inspan nen van het paard - maar was men eenmaal op het terrein van de brand gearriveerd, dan was men er nog niet. De waterwinplaatsen waren schaars. Slechts hier en daar trof men een brandput aan en voor de rest was men aangewezen op open water. Kortom, de Veenendaalse brandweer was een ongeorganiseerd apparaat, hoewel de leden van goeden wille wa ren. En het was dus geen overbodige luxe om aan een krachtige reorgani satie te beginnen. Inmiddels had Veenendaal waterlei ding gekregen en werd de reorganisatie ter hand genomen. Nieuwe manschappen werden aan geworven en ingedeeld in vier ploegen. Iedere ploeg kreeg een „blusdistrict" toegewezen. Er was een ploeg Gort straat met commandant Kleijer aan het hoofd; een ploeg Zandstraat met commandant Vogelaar, een ploeg Markt met commandant De Haas en een ploeg Gasfabriek met commandant Strubbe. Het geheel stond weer onder leiding van opperbrandmeester Jarings. Elke ploeg beschikte over een wa gentje op volgummi-banden, waarop aanwezig: 125 meter slang met stand en straalpijpen. De paardentractie werd vervangen door mankracht, daar de voortdrijving vap de miniatuur- brandweerwagentjes bestond uit fietsende brandweermannen. Ten opzichte van het paard al een hele verbetering en wat belangrijker was: er werd trouw geoefend en er ontstond een hechte band tussen de brandweermannen onderling. En uit die dagen dateert dan ook de oprichting van de Vereniging van de Vrijwillige Brandweer van Veenendaal; een vereniging, welke door de brand weerlieden onderling werd opgericht en binnenkort haar vijfentwintigjarig bestaan gaat vieren. Met de brandmelding en de oproe ping van de leden was het toen soms nog naar gesteld. Wat nu soms passeert met de brandweer van Veenendaal en omliggende plaatsen, n.l. dat er op een twijfelachtig territorium - zoals on langs nog gebeurde - een aantal brand weren ten tonele verschijnt - geschied de toen plaatselijk. Het kwam voor, dat men de ploegen van alle vier de Vee nendaalse districten als „tour-de-fran- dat in de maand augustus op het arbeidsbureau Veenendaal 213 werk zoekende mannen en 20 vrouwen in geschreven stonden? dat een plaatselijke amateur band de eervolle uitnodiging heeft ge kregen in Duitsland te komen spelen? dat het verkeersbord „nadering voorrangsweg" in de Sandbrinkstraat al enige tijd met het front in de rich ting van de Van Schuppenbrug staat? dat het verkeer komend vanaf de richting Postkantoor op deze wijze niets aan dit verkeersbord heeft? dat de voetgangers ook al last hebben van bedoeld bord omdat het te dicht bij de grond is aangebracht? dat echter het „hoofd-stoten" aan de brievenbus bij de Marechaussee kazerne voorbij is? dat de N.B.M.-bussen in Rhenen in de toekomst een andere route zullen gaan volgen? dat tijdschriften e.d. nog altijd van harte welkom zijn in de lectuur bakken van het Roode Kruis die op vele punten opgesteld zijn? Horlogerie Hoofditraat - Veenendaal ce"-renners naar een onbetekenend schoorsteenbrandje zag peddelen. Na de installatie van een sirene kwam er ook op dit punt verbetering en zo zag men de Veenendaalse brand weer van lieverlede groeien naar wat het nu is. Kort na de rij wielentractie-periode deed het eerste automobiel zijn intrede. Een oude T-Ford werd door de dienst van gemeentewerken omgewerkt tot manschappenwagen en het is nog niet zo lang geleden, dat dit bejaarde ve hikel („maar het motortje was nog pri ma") bij een brandje nog even uit de toon kwam vallen naast het moderne materiaal. In 1937 werd de brandweer verrijkt met een nieuwe tweewielige motor spuit, getrokken door een automobiel, die dienst deed als trekker, materiaal- en manschappenwagen. Wederom een omgebouwd voertuig en tot enige jaren na de oorlog beschikte de brandweer feitelijk nooit over materiaal waar zij recht op had. De tweede wereldoorlog kwam. Met alle nare gevolgen van dien. Ook voor de Veenendaalse brandweer. In de mei dagen van 1940 evacueerde de brand weer compleet met spuiten naar veili ger oorden. In de oorlog was het nacht waken geblazen, eerst met een vaste wacht van vier man, later met zeven. De sterkte van het korps kwam van 25 op 35 manschappen. De commandanten Van Hardeveld en Van Holland deden hun intrede. Na de bevrijding werkte men nog steeds met hetzelfde aftandse materiaal. Dit is nu echter veranderd, want in de laatste tien jaar heeft de Veenendaalse brandweer een grote sprong op mate- riaalgebied gemaakt. Het begon met de nevelspuit, te dan ken aan de voortvarendheid van het gemeentebestuur en - niet in de laat ste plaats - commandant Jarings. Deze kreeg enige jaren na de oorlog lucht van een nieuwtje op brandblussings- gebied: de nevelspuit. De heer Jarings naar Eindhoven, de enige gemeente, die over een dergelijke „wonderspuit" be schikte. Enthousiast kwam hij terug en hij wist burgemeester en wethouders te bewerken dit apparaat eens te gaan bekijken. Het resultaat: de gemeente Veenen daal kwam als tweede Nederlandse ge meente in het bezit-van een nevelspuit, een spuit welke op dit moment tot de brandweerinventaris van nagenoeg elke grote en middelgrote plaats behoort. De nevelspuit werd gevolgd door een zeer moderne autospuit en nóg staat er meer op het verlanglijstje van de veel. maar niet tè veel eisende brandweer mensen, n.l. een ladderwagen. Het moet hier gezegd worden, dat de uitgaaf voor deze wagen reeds op de gemeentebe groting was geplaatst. De bestedings beperking bracht er de klad in. Intussen heeft er ook een belangrijke mutatie plaats gevonden in de leiding van het brandweerkorps. De* heer Ja rings werd enige jaren geleden opge volgd als commandant door de heer N. Th. van der Veen. Onder diens leiding oefenen en vergaderen nu de Veenen daalse brandweerlieden, van wie het merendeel het diploma brandwacht eerste klas in de zak heeft. Het is een hecht korps, de Veenen daalse brandweer. Dit bewijst wel het feit, dat men naast het door de ge meente Veenendaal gevormde korps, onderling een vereniging van brand weerlieden oprichtte. En dat men nooit eindeloos hoeft te zoeken naar een ver vanger,. als men aanvulling nodig heeft. Er bestaat ambitie voor het „vak" van brandweerman: in verschillende ge vallen is de functie zelfs stilzwijgend overgegaan van vader op zoon. 23 leden telt de brandweervereniging momenteel; met de heer Jarings als erelid. De meeste grote bedrijven en zaken in Veenendaal zijn donateur van de vereniging. Vanzelfsprekend zal dit 25-jarig brandweerjubileum Veenendaal niet ongemerkt voorbijgaan. Begin oktober a.s. wordt het gevierd met een groots défilé voor het gemeen tebestuur en een receptie, waarop een ieder de gelegenheid krijgt de jubile rende vereniging te feliciteren. Daarnaast staat er dan nog een fa miliefeestje voor de brandweermannen met hun dames op het programma. Met een intern karakter natuurlijk. Maar dan hebben de brandweer lieden, die immer aan de weg timmeren en aan hardvochtige kritiek blootstaan, dan naar onze mening wel verdiend. Thea Keman en Wim van der Meer, bei den veertien jaar, zijn gisterenavond dub- belvoudig clubkampioen geworden van de Veenendaalse zwemclub. Zowel bij de grote jongens ea meisjes als bij de dames en heren plaatsten deze aspiranten zich als de beste all-roundzwemmer over drie slagen: de vrije slag, de schoolslag en de rugslag. Hiermee legden zij voor de twee de maal beslag op de vorig jaar ingestel de aspirantenbeker en voor de eerste maal op de dames- en herenwisselbeker, welke vorig jaar werden gewonnen door resp. Anita Veenendaal en Jan Bakker. Wim van der Meer zwom nog een beker bij elkaar; de wisselbeker 100 m. vrije slag heren, waarmee hij Ton van Dijk, die deze beker vorig jaar won, onttroonde. De deelneming aan deze clubkampioen schappen welke in tegenstelling tot andere jaren over drie avonden werden verdeeld was redelijk. Het besluit van de tech nische commissie om het evenement op drie avonden te houden bleek te voldoen. Hierdoor heeft iedereen gelijke kansen gekregen en was niemand gehandicapt door moeheid op het laatste nummer als hij b.v. reeds twee slagen gezwommen had. Volledige uitslagen van deze clubkam pioenschappen in ons volgende nummer. C.J.B.T.B. HERVAT ACTIVITEITEN De C.J.B.T.B. te Veenendaal is weer voornemens diverse cursussen en wed strijden voor het komend seizoen te or ganiseren. Na de zeer geslaagde landdag in Zetten, waar de wisselbeker werd her overd, is wel komen vast te staan dat de C.J.B.T.B.-kring zich uit de onderste ge lederen heeft opgewerkt en een belang rijke plaats inneemt in het Gelders tech nisch landbouwjongerenwerk. Door het behalen van de eerste en tweede prijs bij de beoordeling van biggen op bacon- kwaliteit en de tweede prijs voor de jongvee beoordelingswedstrijden, is deze vereniging gerechtigd mee te dingen naar het landelijk kampioenschap. Voor de komende winter bestaan de plannen o.m. uit het aankopen van een veescheermachine, een cursus Engels beginners en gevorderden, een cursus voor tractorenkennis en één voor een doelmatige varkensvoeding. Ook zullen vergaderingen en propaganda-avonden gehouden worden. Allereerst zal de vakante voorzitters functie onder de hamer moeten komen, teneinde in deze moeilijkheid te voorzien. Ditmaal werd de Valleiriks gevonden. De gelukkige vinder, de heer J. D. Boogaard, Larikslaan 40 alhier kreeg bg inlevering de vinderspremie ad. 12,50 uitbetaald. De ryksdaalder was deze keer uitgegeven by fa. Fr. Diepe- veen, Hoofdstraat, Veenendaal. De nieuwe riks met een waarde van 5,- draagt het rode nummer: By inlevering vóór a.s. donderdag 12 uur v.m. op ons bureau wordt de pre mie in contanten uitbetaald. De veelbesproken knipperbollen voor oversteekplaatsen van voetgangers gaan nu branden! Na eerst om onbegrijpelijke redenen op de Kerkewük nabü de Tekenschool geplaatst te zijn (waar ze nooit dienst gedaan hebben) heeft men nu de twee knipperbollen die Veenendaal rijk is, overgebracht naar de Hoofd straat vlakbij de Markt, waar ze één dezer dagen definitief hun taak gaan vervullen. gehad dit ..kunststuk" te volbrengen, en doet tevens haar uiterste best de ver- Herhaalde malen is er over geschreven keersveihgheid in Veenendaal op te voe- en ook de publieke opinie was verre van r De heer Van Deelen, sinds kort afgetreden als wethouder der gemeente Ame rongen, ontving dinsdagmiddag 2 september uit handen van burgemeester Mar tens de eremedaille in goud van de Orde van Oranje-Nassau, voor de vele dien sten die hij aan de gemeente Amerongen bewees. Het zal zeer zeker voor de heer Van Deelen, die de S.G.P. vertegenwoordigde en ook heel veel voor Over berg deed, een gerechtvaardigde voldoening zijn, dit werk op deze manier be loond te zien. Op maandag 15 september a.s„ de maandag die het dichtst by de zeventiende september ligt, zal Veenendaal traditiegetrouw zyn Lampegietersavond gaan vieren. Als het maar enigszins kan is iedere Veenendaler dan, met of zonder lampion of uitgesneden kalebas, op straat te vinden. Het is, in het byzonder voor de jeugd, een fijne avond. Verkleed en trots op hun mooie lampion trekt de jeugd al zingend door de straten, terwyl later op de avond thuis een lekkere kop saliemelk gedronken wordt. Om dit specifieke Veenendaalse feest zoveel mogelijk in ere te houden heeft de Veenendaalse winkeliersvereniging, evenals vorige jaren, een stertocht ge organiseerd. Om acht uur vertrekken respectievelijk de harmonie „Caecilia" van het Slot. de Bruïneplein, de Scheep jes wolharmonie vanaf hoek Gortstraat- Munnikenweg en het Chr. Tamboers- en Pijperkorps vanaf hoek Pr. Bernhardlaan- VEENENDAALSE SCHAAK VERENIGING OPENT SEIZOEN September is de maand waarin vele verenigingen opnieuw tot activiteit komen. Zo ook de Veenendaalse Schaakver eniging, die op woensdag 10 september 's avonds half acht in 't Trefpunt het winterseizoen opent met een snel schaakwedstrijd voor leden en belang stellenden en 17 september met haar onderlinge competitie start. Deze vereniging speelt met drie tien tallen in de competitie van de Ooste lijke Schaakbond en wel in de le, 2e en 3e klasse. De speelavonden zijn op woensdag vastgesteld en er is voor ieder, onge acht speelsterkte, gelegenheid voor een gezellige partij schaak. Door vertrek van enige leden heeft de vereniging het afgelopen seizoen een gevoelig verlies geleden; aanvul ling met nieuwe leden zou daarom zeer toegejuicht worden. Gezien de toene mende belangstelling voor het schaak spel, ook in Veenendaal, zullen onge twijfeld vele „huisschakers" de gele deren van deze Veenendaalse vereni ging willen versterken door lid te wor den. De grote voldoening, die dit spel haar beoefenaars geeft èn de prettige sfeer op de clubavonden zullen er zeker voor zorgen dat ze er geen spijt van hebben. Buurtlaan, met als einddoel de Markt. De groepen en kinderen met een lam pion kunnen zich bij de verschillende muziekkorpsen aansluiten, zodat op slag van „halluf negen" de drie optochten op de Markt verzameld zullen zijn, al waar burgemeester Bakker de deelnemers zal toespreken. Daarna zal een jury be oordelen welke groep of praalwagen voor een prys in aanmerking komt. Na de be oordeling vertrekken de optochten naar het punt van uitgang. De prijzen bestaan dit jaar, uitgezon derd de wisselbeker, uit geld. Er zijn drie prijzen voor praalwagens, drie prijzen voor groepen van meer dan 10 personen en drie voor kleinere groepjes. De door de gemeente van Veenendaal beschikbaar gestelde wisselbeker, die vorig jaar ge wonnen werd door de Chr. Nat. school I, verandert nu misschien van eigenaar, al hoewel deze groep natuurlijk haar uiter ste best zal doen de troffee te behouden. Om voor keuring in aanmerking te ko men moet men zich tijdig op één van de drie bovengenoemde verzamelpunten mel den. Een opwekking aan de Veenendaalse bevolking om mee te doen aan de Lampe gietersavond is eigenlijk overbodig, want Veenendaal weet zijn Lampegietersavond te vieren. „TALOELAH" VAN DE KUNSTKRING De Kunstkring N.V.V. te Veenendaal begint haar nieuwe seizoen op zater dag 20 september a.s. in het Vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan met de opvoering van het toneelstuk „Taloe- lah" door de toneelgroep Puck. De regie van dit stuk is in handen van Eric van Ingen, de technische leiding door Henk Riggeling. De medespelenden zijn Sara Heyblom, Aaf Bouber, Nell Knoop, Herman Bouber, Jeannette van der Heyden, Stine Lerou, Bob Verstraete en Lucas Wensing. Als nu de lichtjes branden gaanwordt dit de veiligste oversteekplaats voor voetgangers. Binnen een straal van 50 meter is de voetganger by het oversteken verplicht hiervan gebruik te maken. gunstig te noemen. Tydens de reconstruc tie van de Kerkewijk zijn deze, overigens nuttige, knipperbollen aangekocht ter verhoging van Veenendaals verkeersvei ligheid, in het bijzonder die van de voet gangers. De algemene verwachting was toen dat deze bollen in de Hoofdstraat opgesteld zouden worden, maar wie schetst ieders verbazing toen men op zekere dag ontdekte dat de bollen op een, althans voor voetgangers betrekkelijk onbelangrijk punt op de Kerkewijk neer gezet waren! Een feestverlichting voor de zojuist gereedgekomen Kerkewijk of een beetje indruk maken, dacht men. Dat ze niet direct in de Hoofdstraat geplaatst werden was wel te verklaren, deze straat zou namelijk ook gereconstrueerd worden. Maar waarom dan niet gewacht totdat de reconstructie achter de rug was? Ieder een wachtte nu op het geknipper van de bollen maartevergeefs. Een lange tijd hebben de inmiddels „beroemde" bol len doelloos staan wachten tot ze over geplaatst werden naar de Hoofdstraat. ZOMERAVONDCONCERT De muziekvereniging „Ons Genoegen" te Renswoude zal op zaterdagavond 6 sept. a.s. een concert geven op het plein voor het kasteel, onder leiding van de dirigent, de heer P. Hoolhorst uit Rhenen. Voor dit concert is speciaal de zaterdag avond uitgezocht omdat men verwacht dat dan meer belangstelling zal worden getrokken. Het bestuur van „Ons Genoegen" ver zoekt hierbij tevens aan de oudere jeugd, tijdens de uitvoering de nodige stilte in acht te willen nemen. Nu is het dan zover dat ze dienst gaan doen. In tegenstelling tot vele andere plaatsen, waar de knipperbollen maar enkele uren per dag in werking zijn, zul len ze in Veenendaal de gehele dag bran den. Hiermee bereikt men dat het rijdend verkeer eraan zal wennen dat de voet ganger, die gebruik maakt van deze over steekplaats, ten allen tijde voorrang heeft bij het oversteken. Ook een voordeel hier van is dat men niet hoeft te kijken of de bollen al dan niet in werking zijn. De verkeersregels voor een dergelijke over steekplaats zijn al in een vorig nummer van dit blad vermeld en men doet er goed aan hiervan terdege nota te nemen, want aan kennis van verkeersregels ont breekt nog wel eens het een en ander. En het is ook in eigen belang dat men hiervan goed op de hoogte is. Nu nog zijn er mensen die 's avonds minutenlang voor het gele knipperlicht staan te wachten, terwijl dit alleen betekent: let op, ge vaarlijk kruispunt. In 1957 kwamen in onze gemeente 90 aanrijdingen voor met als slachtoffers: 1 dode en 29 gewonden en er werden 620 processen-verbaal opgemaakt ter zake van verkeersmisdrijven en overtredingen. Het wettig gezag zal, mede als gevolg NIEUWS VOOR POSTZEGEL VERZAMELAARS De eerste vergadering van de Veenen daalse Philatelistenvereniging „De Vallei" in het nieuwe seizoen zal worden gehou den op woensdag 10 sept. a.s. om half acht in de kantine van de ijzerfabriek Van Leeuwen aan de Schoolstraat. Tevens zal deze vereniging een jeugd- competitie organiseren met een daaraan verbonden tentoonstelling. Voor de beste verzamelingen Nederland is een prysje beschikbaar. ZONDAG A.S. DERBY RENSWOUDE-SCHERPENZEEL Voor de afdeling Utrecht van de KNVB zal zondag a.s. de competitie voor het seizoen 1958-1959 een aanvang nemen. Voor Renswoude staat de wedstryd tegen Scherpenzeel als nummerl op het programma. Deze wedstryd is voor de voetbal-enthousiasten in Renswoude en Scherpenzeel een ieder jaar terugkerend hoogtepunt op het gebied van spanning en sensatfe. Mede doordat beide elftallen zich nog niet op z'n sterkst hebben getoond, valt een voorspelling heel moeihjk te doen. Hopenlijk, dat het een spannende en sportieve wedstrijd zal worden waarin de sterkste mag zegevieren. WINKELIERSVERENIGING ORGANISEERT AVONDMARKT In de dinsdagavond j.l. gehouden raads vergadering is besloten ten behoeve van de winkeliersvereniging „Renswoude" ontheffing te verlenen van het bepaalde in de Winkelsluitingswet 1951. Zodoende is deze vereniging in de gelegenheid op woensdag 10 september a.s. op het plein aan de hoek van de Oude Holleweg een avondmarkt te organiseren. Ter plaatse zal dan een aantal kramen worden op gesteld, die door de plaatselijke winke liers kunnen worden gehuurd voor het verkopen van allerlei artikelen. Gezien de belangstelling, die voorgaan de jaren voor deze markt bestond, kan succes reeds bij voorbaat verzekerd wor den geacht, mits de weersomstandigheden niet bepaald ongunstig zijn. NED. HERV. GEM. ZONDER KOSTER EN CONCIERGE De kerkeraad en de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente in Renswoude zoe ken gegadigden voor betrekkingen van concierge voor het gebouw Rehoboth en koster voor het kerkgebouw. In deze va catures moet zo spoedig mogelijk worden voorzien, aangezien de heren G. Oskamp en J. Vink hiervoor per 1 oktober a.s. ontslag hebben gevraagd. WOUDWEG KRIJGT BESTRATING De Woudweg in Eist die al enkele jaren in een erbarmelijke«toestand ver keerde, en waarover reeds eerder is geschreven, zal over twee maanden in een moderne weg zijn herschapen. De nieuw aan te leggen Irenestraat die op de Woudweg aansluit is reeds zo goed als klaar. De Woudweg die de verbin ding vormt tussen Franseweg en de Rijksstraatweg is tevens toegangsweg naar de nieuwbouw. Eerst zal het ge deelte vanaf de Irenestraat tot Rijks straatweg worden uitgevoerd en daar na Irenestraat tot aan de Franseweg. Dit wordt gedaan omdat er anders geen verbinding meer zou zijn met de nieuwbouw. De Woudweg zal een Ijreedte krijgen van zes meter en een wegdek van klin kers. Aan weerszijden zal tevens een trottoir komen van twee meter, met tegels belegd. Deze werkzaamheden worden uitgevoerd door de aannemers de erven P. Henzen, Eist (U.). Na opening door burgemeester Martens legden de leden van de nieuwe raad in zijn handen de eed af. Hierna volgde de benoeming van de wethouders. Voorzitter hoopt dat er opnieuw een goede geest en een prettige samenwerking zal heersen. De heer Dagnelie acht het onjuist dat in Amerongen geen linkse wethouder ge kozen wordt, gezien de zetelverhouding zes rechts en vyf links. Een dergelijke uitzondering is alleen hier en in Den Helder het geval. Als spreker juist is in gelicht zullen ook thans weer twee recht se wethouders gekozen worden. Dit stand punt vindt spreker kleingeestig. De heer Wildeman is het hier mee eens. Het woord democratie neemt hij met een korreltje zout in deze. Spreker acht het optreden der kerkelijke partijen dictatoriaal. De heer v. d. Dikkenberg (SGP) zal de rechtse partijen steunen, hoewel er ver schil is in opvattingen, omdat zij rekening houden met de verordening Gods. De heer Blankestijn zegt dat de stem van de likse partijen altijd verloren is gegaan. Spreker keurt de houding der j rechtse partijen af. De democratie is hier ver te zoeken, hetgeen spreker zeer spijt, j De heer Van Barneveld wil, nu hij woorden gehoord heeft als: dictatuur, kleingeestig en ondemocratisch het stand- punt van de A.R. uiteenzetten. De A.R. kan met de P.v.d.A. niet in zee gaan zo lang deze party zich door anderen in deze gemeente laat adviseren. Bovendien hebben de verkiezingen uitgewezen dat de rechtse partijen enorm zijn vooruit gegaan in Amerongen. Enkele kleine par tijtjes zitten alleen in de raad met recht se hulp. De A.R. zal zich niet laten in- timideren en haar eigen weg kiezen. Wethouder De Bonte zegt dat er meer uitzonderingen zijn dan de twee die de heer Dagnelie noemde. Hoewel voor de linkse partijen een teleurstelling, is op 28 mei al uitgemaakt wat de kiezers wil len. Naar deze stem zal spreker luisteren. Hierna volgt stemming. Wethouder De Bonte krijgt zes stemmen vijf blanco en is herkozen. In de vacature Van Deelen krijgt de heer Van Barneveld zes stem men en vijf blanco, waardoor de heer Van Barneveld is gekozen. In zijn dank woord zegt de heer Van Barneveld, dat hij in de twaalf jaar dat hij als jongste raadslid zitting had, slechts één doel ge kend heeft, n.l. het belang van alle ge meentenaren. Ve^rzitter wenst beiden ge luk en ziet de komst van de heer Van Barneveld in het college van B. en W. met vertrouwen tegemoet. MEDEDELING De aanleg van het verlengen van de Pr. Beatrixlaan is gegund aan de laagste in schrijver, de heer Marbis uit Veenendaal voor 26.850,-. ONBEWOONBAARVERKLARING Besloten wordt de onbewoonbaarver klaring van de woning Donkerstraat 5 wegens het brengen in bewoonbare staat op te heffen. De woningen: Burg. v. d. Boschstraat 89, Nederstraat 22 en Neder- straat 9 worden onbewoonbaar verklaard. AANVULLING POLITIEVERORDENING Open vuren en kampvuren zullen alleen gebrand mogen worden na verkregen ontheffing. De heer Schreuders infor meert of deze ontheffing definitief is. Voorzitter moet telkens opnieuw worden aangevraagd. De heer Dagnelie is het niet eens met de bepaling omtrent de kamp vuren. Er is altyd goede leiding aanwezig en we worden toch al teveel aan banden gelegd, aldus spreker. De heer Brinkman is het hier mee eens, maar zal noodge dwongen voor stemmen omdat door het branden van open vuren reeds vaak loos alarm is gemaakt. Z.h.st. aangenomen. VERKOOP GEDEELTE INDUSTRIETERREIN Voorgesteld wordt het bedrijfspand thans in huur aan de heer Noot en bezit der gemeente, tegen de kostende prijs 18.073,34 te verkopen, alsmede het aan liggende perceel, groot 1050 m2 voor 5.250,- aan de heer C. H. de Koning te Breukelen. De heer Tenge informeert waarom niet verkocht wordt tegen de verkoopswaarde i.p.v. tegen de kostende prijs. Adviseert de huurovereenkomst niet te ontbinden voor de koop tot stand is gekomen. Voorzitter zegt dat men gaarne indu strie wil aantrekken en B. en W. de zekere weg zullen bewandelen. De heer Blankestijn vraagt of dit nieuwe bedrijf meer zal betekenen dan het oude. Voor stel met algemene stemmen aanvaard. AANKOOP GROND Besloten wordt van de heer A. Berend- sen, Burg. v. d. Boschstraat 49 een perceel grond te kopen, groot 1365 ca., voor 6.910,50. Deze grond is bestemd voor woningbouw. ONTEIGENING Met zeven van de acht eigenaren is overeenstemming bereikt over de aan- Alle verre beringen Hypotheken Verkoop v«ate goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 VOOR DOORGAAND VERKEER GESTREMD De straat „Zwijnsbergen" in Eist is wegens de asfaltering van de Rijks straatweg voor onbepaalde tijd voor doorgaand verkeer gestremd. MET CHRISTELIJK ONDERWIJS IN ELST BEGONNEN De vereniging „School met de Bijbel" te Eist is j.l. dinsdag met het geven van onderwijs begonnen. Voorlopig zijn de kinderen voor nood onderge bracht op drie plaatsen en wel in het gebouwtje „Pniël" naast de Herv. Kerk, in de schilderswerkplaats van de heer Viegen aan de Rijksstraat en in de kerk van de Ger. Gemeente aan de Schoolweg. Het onderwijzend perso neel bestaat momenteel uit de hoofd onderwijzer de heer Boeve uit Kam perveen en de onderwyzeressen mevr. Hoogenboom uit Leersum en mej. Keur uit Driebergen. Op het ogenblik wordt aan een tachtigtal kinderen van vier leerjaren les gegeven, die over acht weken in de definitieve noodschool zullen trekken. Deze noodschool zal verrijzen aan de Prinses Irenestraat, welke straat juist is gereed gekomen. De permanente school zal komen te staan in het verlengde van de Beatrix- straat op het voormalige land van de heer Henzen. koop van gronden, gelegen tussen de ma rinewoningen en de Koenestraat. Ook de ze grond is nodig voor woningoouw. Met de heer v. d. G. uit Langbroek is geen overeenstemming bereikt. Eerst werd een bedrag van 5.622,80 geboden. Als laatste poging tot een minnelijke schikking werd boven dit bedrag 200 m3 zwarte grond aangeboden te storten bij zijn boerderij. De heer v. d. G. wil 400 m3 zwarte grond boven het genoemde bedrag. De raad moet nu uitmaken hoe te handelen. Hoe wel de heer Tenge van mening is dat men niet te spoedig tot onteigening moet over gaan, acht spreker deze eis toch te hoog. De heer Hasselaar vraagt zich af of het niet aantrekkelijker is het verschil van 200 m3 toch in de loop van twee jaar te leveren dan te onteigenen. De heer Dag nelie waarschuwt dat dergelijke gevallen vaker kunnen voorkomen. Voorzitter wijst eveneens op de konsekwenties. De heer Schreuders vraagt of de heer v. d. G. met de kans op onteigening op de hoogte is. De heer Wildeman acht het verstandiger nu de partijen betrekkelijk dicht bij elkaar gekomen zijn en bij ont eigening risico blijft, nogmaals te onder handelen. Bovendien dreigt de woning bouw te stagneren. Maakt er een voorstel van. De heer Tenge gelooft niet dat als nog akkoord wordt bereikt. We moeten nu een besluit nemen, anders wordt nog meer tijd verloren, aldus spreker. De heer Brinkman vraagt of de aannemer van deze kwestie op de hoogte is. De heer Van Barneveld zegt dat het grootste bezwaar van de betrokkene is, dat hij niet wist dat dit punt in de raad zou komen. De heer De Bonte deelt mede, dat indien B. en W. niets naders van v. d. G. hoorden, na de laatste bespreking en hij bij zijn besluit bleef, evenals B. en W., de raad zou moeten beslissen. De heer v. d. G. antwoordde hierop: „Breng het dan maar in de raad." Voorstel B. en W. wordt aangenomen met de heer Wilde man tegen. RONDVRAAG De heer Schreuders vraagt waarschu wingsborden aan te brengen op gevaar lijke punten in Overberg. De heer Dag nelie wijst op de onmogelijke plaats van de waterleidingputten in de voortuintjes aan de Julianalaan. Spreker vraagt of de grasmat van het nieuwe sportterrein in derdaad nog te zwak is. Voorzitter zal een deskundige van de Ned. Heide Mij verzoeken hierover in de raad te komen spreken. Ook de heer Van Mourik is aller minst tevreden. De enige mogelijkheid om een goede grasmat te krijgen, acht spreker omploegen en opnieuw inzaaien, maar dan deskundig. Spreker dankt B. en W. en de raad voor het grondig opknap pen van de openbare school. De heer Blankestijn wenst burgemeester Martens geluk met zijn nieuwe benoeming als bur gemeester van Amerongen. De heer Wildeman wenst een besloten vergadering inzake de waterleiding. Hier na sluiting. KIND ONDER VRACHTWAGEN Donderdagavond tegen zes uur werd het 4-jarig dochtertje van de fam. P. van de Nieuweweg te Ederveen op de Hoofd weg aldaar gegrepen door een vracht wagen van de fa. v. d. B. uit Rhenen. Het meisje kwam de Nieuweweg uit rijden op een kinderfietsje en wilde aan de overkant van de Hoofdweg een ijsje kopen. Zij stak echter plotseling en on verwacht de Hoofdweg over, zodat de chauffeur van de vrachtwagen haar niet meer kon ontwijken, hoewel hij uit alle macht remde. Het kind werd met een gebroken bo venbeen naar het Julianaziekenhuis te Ede overgebracht. per pakje 35 ct Apoth.-ass. drogist Tel. 2576 - Hoofdstr. 106 - Veenendaal DIVERSE NOVITEITEN OP NAJAARSBEURS Van 2 tot en met 11 september wordt in Utrecht de Najaarsbeurs 1958 gehouden. In de gebouwen op het Vredenburg zijn ondergebracht consumptie-artikelen en lichte gebruiksgoederen, terwijl het Croe- selaanterrein is gereserveerd voor de groepen woningtextiel en kleinmeubelen, elektrische huishoudelijke apparaten, naai- en breimachines, de efficiency-af- deling en de „Doe het Zelf'-tentoonstel- ling. De tentoongestelde artikelen zijn ver deeld in 44 groepen, waaronder diverse noviteiten zijn te bespeuren. Zo zullen er o.m. non-iron wasborden te zien zijn, vervaardigd van plastic en een wekker in de vorm van een schemerlampje, dat tegelijk met het aflopen van de wekker vanzelf gaat branden en na vijf minuten ook weer vanzelf uitgaat. Een Amster damse firma laat een nieuw massage apparaat zien, gemaakt volgens een ver beterde Indische methode met 11 kogels. Massage hiermee verzekert slankheid en maakt het lichaam jong en mooi. Weer een andere firma toont een veelzijdige patentdrijver voor de hengelsportliefheb bers, die kan drijven, glijden, slippen en zelfs hangen. Verder een draagbare band- rekorder ter grootte van een klapcamera waarvan de microfoon zeer klein is en aan de jasrevers kan worden bevestigd, een geheel nieuwe keukenuitzet met oren vervaardigd uit kunststof, een theezeefje voorzien van gleufjes in plaats van gaat jes tegen verstoppingen en een kap voor bromfiets- en motorrijders voorzien van een ruitenwisser die in beweging wordt gebracht door een aan de kap bevestigde waaier welke door de luchtstroming gaat draaien. Bovenstaande is maar een greep uit de bonte verscheidenheid van de ten toongestelde artikelen.

De Vallei | 1958 | | pagina 1