Hoe ,Rhenus' speelde DEQrOOTGTE NEDERLANDSE BEürUVBN DE KOLEIM n.U. H. Hiensch 6 Zo. Hoefötoof •RHENEN mofcotóen RHENEN De Zoon Burgemeester TWEEDE BLAD DE VALLEI VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958 Nr. 66 S V. PANTER VERLOOR IN AMERSFOORT MET 4-1 VAN POSTHOORN VIGORLUBE Trouwrijden „Garage Leewis" Voor het stookseizoen 1958/1959 brengen wij de nieuwste modellen kolenhaarden en kachels van de beste merken, o.a. In oliestook een pracht sortering van merken als: Vakkundige plaatsing. GEMEENTE EDE geroutineerde typiste Voor verven en stomen naar Hardeveld komen Voor de vrouw Doornroosje uit de ether EDE Matjan dat van nu af onder de naam SVP gaat uitkomen, speelde in Amers foort een zogenaamde verbroederings wedstrijd tegen Posthoorn. Het was n.l in het vorige seizoen tegen deze club dat de ellende voor de Pantermensen begon. Zij hebben thans in een vriendschappe lijke en sportieve strijd laten zien, dat het ook wel anders kan. Zij gingen met 4-1 ten onder, maar toonden zich waardige verliezers. Er werd aan beide kanten maar matig voetbal te zien gegeven. Toch was Panter zeker niet de mindere. Zij wisten zelfs tot tien minuten in de tweede helft de score blank te houden, zij het dan deels door het feit dat doelman Aalbers goed op dreef was. Toen het door te zacht te rugspelen op de doelman echter 1-0 voor Posthoorn geworden was, bleek het hek van de dam te zijn. Panter zakte af en in een kort tijdsbestek werd het 4-0. Een kwartier voor tijd wisten de Vee- nendalers het enige tegenpuntje te scoren PFrjg p^WHPIF^ Renswoude verloor met liefst 6-0 van Veenendaal 2 Renswoude speelde aan de Bergweg tegen Veenendaal 2 en verloor met 6-0. Toch zag het er voor de rust niet naar uit, dat de score zo hoog zou worden, want met tien man spelende gaven de rood-witten in die periode behoorlijk par tij. Groots voetbal was het nu bepaald niet maar met een compleet elftal zouden Stutvoet en zijn mannen zeker gevaarlijk hebben kunnen worden. In elk geval zag men nog kans om voor de thee de achter stand op 1-0 te houden. Na de hervatting bleek het tempo echter niet hoog genoeg om de Veenendalers van repliek te dienen. De score werd dan ook geleidelijk aan opgevoerd tot 6-0. Zondag speelt Renswoude haar eerste competitiewedstrijd tegen Scherpenzeel. Dat het in deze strijd zal gaan spannen behoeft geen betoog. „Rhenus" ontving zondag de Amster damse voetbalvereniging „Sport", waar van bestuur en leden met twee auto bussen naar Rhenen waren gekomen, om de strijd aan te binden op „Can- dia". Om tien uur arriveerden de Am sterdammers in de Grebbestad, waar het Rhenusbestuur hen opwachtte. De gasten kregen een verversing, terwijl voorzitter G. B. Runge het welkomst woord uitsprak. Vervolgens werd de tocht voortgezet naar Ouwehands Dierenpark, waarna men naar het sportcomplex ging om het eerste en het tweede elftal van Rhenus partij te geven. Allereerst werd de ontmoeting Rhe nus 2 Sport 2 gespeeld. Het werd een 5-4 overwinning voor de gasten, nadat de rust met een 2-2 gelijke stand was ingegaan. Het was een mooi gelijk opgaande strijd, waarvan een gelijk spel de juiste verhouding was geweest. Om drie uur betraden de spelers van het eerste elftal van Rhenus de gras mat om de strijd aan te binden met Sport 1. Elf spelers van Rhenus wilden het resultaat van hun training laten zien en de nederlaag van het tweede wreken. Zij namen behoorlijk revanche, want zij versloegen Sport maar liefst met 8-0. We constateerden in dit elftal een herboren Rhenus. Het spelpeil is hard vooruitgegaan. De wedstrijd liep wat men noemt op rolletjes. Uit doelpunten van T. Spies, Van Drumpt en Van Baa- ren stond het na drie minuten al 3-0. Van Baaren en Ophof verhoogden de score tot 5-0, waarmee de rust inging. Na de thee werd aan de gastheren door de voorzitter van Sport een fraaie ets aangeboden van de Amsterdamse Westertoren. Voorzitter Runge dankte in een hartelijk speechje. Scheidsrechter Tewis floot vervol gens voor de tweede helft. De score werd door de groen-witten opgevoerd door goals van Spies, Ophof en Van Baaren. Sport zette alles op alles om de eer te redden. De Rhenenaren gaven ech ter geen krimp. Scheidsrechter Tewis leidde de wed strijd verdienstelijk. ADVENDO VERLOOR VAN MERINOS De voetbalvereniging Advendo speelde zaterdag in Veenendaal de laatste oefen wedstrijd voor het begin van de compe titie op a.s. zaterdag. Deze generale repe- Itdere bus is voorx/en van een garantiezede/ van thp American resrmd la bora rories Voor GARAGES en BEDRIJVEN Depothouder te Veenendaal en omgeving: Veenendaalsche Olie Combinatie. Kerkewijk 71a- - Tel. 2314 Veenendaal Voor Uw adres Nlenweweg 41 Veenendaal Telefoon 2535 Moderne Bruidsauto en 6-8 pers. auto's Beckers Brandaris Linco Interno Etna E. M. Jaarsma Thebos' Hoenson - Beckers - Tarakan - Nobel - Faber - E. M. Jaarsma - enz. - enz. Zandstraat hoek Julianastraat Veenendaal - telefoon 2026 Ter secretarie der gemeente is plaats voor een in de rang van schrijver of klerk. Salaris resp. f 2.323,80 tot f 3.861,80 en f 3.203,61 tot f 4.662,63 Ulo-diploma of gevorderde studie daarvoor vereist. Vaardigheid in het werken op een elektrische schrijf machine strekt tot aanbeveling. Aanstelling boven het minimum is mogelijk. Sollicitaties met uitvoerige toelichting binnen 8 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan de secretaris. Beatrixstraat 37 - Telefoon 2415 ENIGST BEDRIJF TER PLAATSE SPECIAAL in BRILLEN Hoofdstraat 51 Veenendaal titie tegen een combinatie van de Meri no's leverde Advendo een 4-3 nederlaag op. Desondanks zien de zwart-witten het eerste competitietreffen in Nijkerk tegen NSC met vertrouwen tegemoet. Tegen Merino's vielen er voor de rust geen doelpunten, ondanks de veldmeer- derheid van Advendo en de vele kansen die men echter negeerde. Na rust schudde de Merino's-midvoor Van Kruistum enkele Advendo-spelers van zich af en scoorde prompt (1-0). Hierna werd de Advendo-defensie wat onzeker en maakte ook de doelman wat foutjes, die door Merino's werden uitge buit. Na een half uur stond het al 4-0 voor de Veenendalers. Toen kwam Ad vendo echter terug, eerst door Greuter, die een voorzet van rechts op zijn wreef nam (4-1), waarna rechtsbuiten Groene- veld met een omhaal de stand op 4-2 bracht. Even voor het einde zorgde de zelfde speler voor de 4-3 eindstand. GROOT GEBREK AAN SCHEIDS RECHTERS HAP - KINDJE - HAP Happen doet een kleuter gewoonlijk wel graag. Toch heeft bijna ieder gezin met kleine kinderen gedurende lange of korte tijd met eetproblemen te kampen, Heel veel komt dit door te grote be zorgdheid van de moeder.dat haar kleu ter niet genoeg eet of dat hij maar zo weinig dingen lust. Door deze bezorgd heid kan iedere maaltijd opnieuw een tijd van spanning en onrust zijn. De kleuter voelt dit aan en lust dan werkelijk niet veel meer of hij gebruikt de situatie om zijn moeder naar zijn hand tezetten. An dere oorzaken van niet-eten kunnen zijn oververmoeidheid, gebrek aan eetlust door te veel snoep of een ongezellige ma nier van het eten bereiden en opdienen. Voor goede kleur, smaak en geur is de kleuter zeer gevoelig. Vóór alles dient men er voor te zorgen dat de maaltijden op geregelde tijden worden gebruikt, rustig en onder zo min mogelijk spanning. Dit laatste is natuur- De K.N.V.B. afdeling Utrecht heeft gemakkeliik gezegd en semakkeliik voor een groot gebrek aan scheidsrechters, SemakkeilJk gezegd en gemakkelijk voor vooral in de Zuidoosthoek waartoe o.m. fenomen; maar de praktijk valt het Rhenen, Veenendaal en Scherpenzeel ang n mee" behoren. Om dit tekort op te heffen zal de scheidsrechterscommissie van de K.N.V.B. afdeling Utrecht een koste loze opleidingscursus voor scheidsrech ters organiseren. In het bijzonder wordt op bovengenoemde plaatsen een beroep gedaan aan deze cursus mee te doen. Personen, die de leeftijd van 35 jaar niet beduidend hebben overschre den en niet jonger zijn dan 18 jaar, kunnen zich voor het volgen van deze cursus tot 15 september aanmelden bij de afdelingsadministratie: Biltstraat 194, Utrecht. Bij voldoende deelname zal de cursus gelijktijdig te Amers foort, Utrecht en Hilversum worden gehouden. De clandestiene zender „Doornroos je" is niet meer. Op 31 augustus jJ. werd door opsporingsambtenaren van PTT in samenwerking met de Rijks politie te Wezep, deze zender opge- Geef Uw kleuter niet meer dan hij aan kan. Het helpt dikwijls te beseffen wat de kleuter aan voedsel nodig heeft: de hoeveelheid wordt namelijk veelvuldig overschat. Zogenaamde slechte eters eten in veel gevallen heus niet minder dan zij nodig hebben. De porties van de jonge kleuters behoeven niet veel groter te zijn dan die van de baby ook al zit hij nu mee aan tafel. Zij kunnen het beste heel gelei delijk opgevoerd worden.Daarbij moeten wij niet uit gaan van het idee, dat een kleuter op een zekere leeftijd nu beslist zo en zo veel brood of aardappelen moet eten. De grootte van de porties daarvan kunnen we gerust aan het kind overlaten. Dit geldt in mindere mate voor melk, groente, vlees, vis en ei. Het is gewenst, dat het kind daarvan dagelijks een be paalde hoeveelheid gebruikt. Weigert het, dan kunnen we beter kalm-aan doen of een paar dagen wachten dan een scène maken en die portie opdringen. Hieraan moet U trachten de hand te honden. spoord en in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen de 23- Als dagelijkse hoeveelheid melk wordt jarige B. v. O. en de 31-jarige A. V., tenminste Vt liter aanbevolen. Liefst ge- beiden fabrieksarbeider te Wezep. ven we die in kleine porties tegelijk: b.v. een klein bordje pap aan het ontbijt, een bekertje melk of karnemelk in de loop van de ochtend en bij de boterham enz. Van groente is om te beginnen 100 g voldoende. Dat is ongeveer een flinke eetlepel. Bij de jonge kleuter moeten we nog wel oppassen met kool, uien en prei. Een kind van een paar jaar kan gerust alle groentesoorten eten. Ook alle vruch tensoorten worden dan wel verdragen. Als het mogelijk is geven we de kleu ter iedere dag een plak kaas en wat vlees (35 a 50 g) of voor de variatie vis of een ei. Ook hiervan kan hij gewoon met de r-est van het gezin mee eten. Het is b.v. niet nodig om speciaal voor hem altijd gehakt te nemen. Zeer vette lappen (zo als spek en speklappen) en sterk gerook te of gekruide vleeswaren zijn voor de kleintjes echter minder geschikt. Vaak maakt moeder de kleutervoeding te vet: flink boter op het brood, een extra klontje boter of schepje jus over de aard appelen en groenten. Een vette voeding kan gauw de eetlust wegnemen en wordt door sommige kleuters niet lekker ge vonden. Voordelen biedt een vette voe ding niet. Ongeveer 2 lepels boter of mar garine per dag is heus niet te weinig (deze hoeveelheid levert al ongeveer een zevende van het benodigde aantal calo rieën). Veel suiker, jam, strooisels en andere zoetigheid is ook niet goed. Deze artike len hebben niet veel beschermende waar de en kunnen de eetlust remmen. Het is dan ook niet juist om de smaak voor zoe tigheid te versterken door b.v. alle groen ten met suiker af te maken of nagerech ten extra zoet te maken. Kleuters kunnen alles eten! Voor de kleuter behoeven we trouwens in het algemeen het voedsel niet anders klaar te maken dan voor de rest van het gezin. Hij kan gerust brood met korst en al eten, het eten behoeft niet steeds fijn- geprakt te worden en van rauwe slaatjes kan hij best meegenieten. Het is zelfs aan te bevelen om de kleine op gezette tijden rauwe, harde vruchten of groenten te geven; dat is goed voor de ontwikkeling van zijn gebit. Eerst zal de rauwkost geraspt of fijngesneden ge geven worden, later kan de kleuter af- happen. Ook niet te vers brood vraagt een goede oefening van het gebit. Laten „BRITTANNIA" GEMEERD IN MAK VAN WAAY. In het museum Mak van Waay aan het Rokin in Amsterdam, is men op het ogenblik bezig met het in richting van de tentoonstelling van wer ken, vervaardigd door de leden van de Nederlandse vereniging van Zeeschilders. Deze tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van de vlootschouw 1958 deze week in de hoofdstad. Uit de talrijke schilderijen van het Engelse Koninklijke jacht „Brittannia" op het IJ, gemaakt bij gelegenheid van het Britse Koninklijke bezoek aan Nederland, zal er één worden uitgezocht door een jury om te worden aangeboden aan H.M. Koningin Elizabeth van Engeland. Deze foto laat zien hoe de schilder Sluyters Jr., lid van de jury, zijn werk, gewijd aan de „Brittannia" een plaatsje geeft aan de wand. we dan aan de andere kant geen tandbe derf in de hand werken door veel kle verige snoep te geven. Vooral snoepen in bed is funest. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Ede brengen ter algemene kennis, dat ge legenheid zal worden gegeven tot kos teloze inenting en herinenting tegen de pokken in het gebouw van de gemeen telijke geneeskundige dienst, Brouwer straat 3, Ede, op dinsdag 9 september 1958, van 15 tot 16 uur. De geschiktste tijd om kinderen in te enten ligt in de leeftijd van drie maanden tot twee jaar. Het is gewenst tevoren de huisarts te raadplegen. De ouders dienen het trouwboekje mee te brengen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat kideren die minder dan 14 dagen ge leden een injectie tegen kinderverlam ming, difterie kinkhoest of tetanus hebben ontvangen, voor deze inenting niet in aanmerking komen. FEUILLETON van de DOOR TOM LODEWIJK 12 Rob kleurde als een pioen en was toch blij dat het hoge woord er uit was. En dankbaar, dat Koster hem niet ge vraagd had waarom hij er niet voor voelde. Deze mensen hadden een aan geboren tact, constateerde hij, en ze zeilden prompt langs alle moeilijke kwesties heen. Dat hij kleurde was om het meisje, dat er bij zat. Moest ze we ten dat hij een stommeling was? Hoe bedoelt u? vroeg hij een beet je onnozel. Nou, als je b.v. een schriftelijke cursus neemt van een goed instituut. Je kunt er net zo lang over doen als je wilt. Je hebt vrije tijd genoeg. Er zullen dingen zijn die je niet snapt, nou ja.... kijk es, ik heb zelf ook op die manier wat meer moeten opschar relen. Koster was op zijn beurt een beetje verlegen, de jongen moest niet denken dat hij hem zat aan te halen, misschien kan ik je een beetje hel pen. Ik ben geen licht als leraar, hoor, maar ik doe het dan maar op z'n jan boerenfluitjes. Rob dacht ingespannen na. Een schriftelijke cursus. Geen leraar, geen jongens, geen drang tot opschieten. Rustig werken op zijn kamer. Tekenen, opeens greep hem de bekoring van dat toekomstbeeld. Het blankhouten tekenbord, het witte papier, de haken en driehoekenzó'n ezel was hij toch niet dat hij dat niet voor elkaar kreeg? Kijk es, ging Koster voort, op zo'n school leer je een hoop dat je strikt genomen niet nodig hebt. Rob knikte instemmend en dacht aan Karei de Kale en het ministerie-Thorbecke. Zo'n cursus autotechniek bepaalt zich tot het noodzakelijke. En als je die onder grond eenmaal hebt, dan krijg je mis schien de smaak te pakken. In ieder geval, wat je leert is nooit weg. Rob was al half besloten. En Koster zou hem helpen. Hij mócht Koster. En hij mocht deze moederlijke vrouw. En misschien was dit meisje er dan ook welmaar dat was niet zo prettig. Hij werd warm bij de gedachte dat ze hem zou zien stuntelen, dat die heldere ogen misprijzend of medelijdend naar hem zouden kijken Koster stond op. Ik heb boven nog een prospectus liggen van de cursus die ik zelf gevolgd heb. Die is nu al wat verouderd natuurlijk, maar dan weet je zo'n beetje waar het om gaat. Ik weet zeker dat de baas het ook zal waarderen als je er wat bijleert. Je moet zien dat je boven andere jongens uitkomt, zoals die lange sladood, die ik liever vandaag dan morgen zie ver trekken, en die rooie vrind van 'em. Die zie je iedere avond op de Hoge- dijk met een sigaret, fluitend naar de grieten, of ze zitten in de bios. Jij kunt wel verder, Rob. Wie weet, misschien kun je later als vertegenwoordiger de weg op, dan is het goed als je alles van de wagen af weet. Wacht, ik haal de rommel even. Meteen was hij opge staan. Moeder Koster was in de keu ken aan 't koffie filtreren. Opeens was hij met het meisje alleen. De studie ligt jou zeker niet zo bar, hè? vroeg ze rondweg. Hij voelde met ergernis dat hij kleurde. Geneer je niet, zei ze glimlachend, niet iedereen heeft een studiekop. Als je een paar goeie handen aan je lichaam hebt en je gebruikt je gezond verstand, kun je het een eind brengen. Dat zie je aan m'n vader. Die is als loopjongen begonnen. Rob voelde opeens de overweldigen de begeerte eens tegen iemand te kun nen zeggen hoe het precies zat. Eens vrijuit te praten. Iemand te hebben te genover wie hij niet behoefde te zwij gen, schuilevinkje te spelen. Maar hij bleef zwijgen. Je moet het doen, zei ze toen be slist. Probeer het, Rob. Je voelt je veel zekerderen toen bloosde zij. Rob maakte een nerveus gebaar. Hoe had dit meisje zijn onzekerheid ge merkt? En zo rustigweg geconstateerd? En op een manier die hem niet ver nederde? Ik ga het ook proberen, ant woordde hij opeens, maar ik ben hele maal geen genie.... Rie. Móet dat dan? vroeg ze en toen kwam Koster weer binnenstommelen, beladen met schrifturen. Het was al half elf toen Rob weer door de stille straten liep. Zijn hoofd gonsde. Die cursus, dat was in orde. Koster had hem een en ander laten zien. Het leek hem niet zo vreselijk moeilijk. Er waren lastige berekeningen bij, maar Koster zei, dat je daar doorheen moest kijken, en als je snapte waar het om ging, dan deden die cijfers er niets toe. Hij hoefde ook niet beslist dat diploma te halen, al zou het wel mooi zijn. Mee- licht van de lamp op het strakke blon- pikken wat je kon, de rest laten schie- de haar, de vrijmoedige ogen boven de ten, misschien leerde je dat later van- rechte neus en die vastbesloten mond, zelf. Koster zou het prospectus en een die toch zo innemend glimlachen kon? proefles voor hem aanvragen. Volgen de week zou hij terugkomen en dan tisch en nuchter, dit andere meisje. In de kamer met het pluche tafelkleed, de koffie op het lichtje, de familiefoto's op de schoorsteen. Met de eenvoudige, eerlijke werkman, die haar vader was, de blozende, wat dorpse moeder, de nauwe gang met de kapstok, de pen dule met coupes. En danRie. Zo heel gewoon. Zo weinig romantiek, zo weinig elégance. En tochwas ze niet een goed type? Waren haar een voudige kleren niet goed, smaakvol en keurig? Was het geen rustig genoegen geweest, haar te zien zitten, wat onver schillig maar toch niet lomp, met het zouden ze samen eens kijken. Volgende weekdan zou hij ja, zou het meisje, zou Rie er ook weer zijn? Rob liep langzamer, diep in naden ken verzonken. Voor hem doemde een ander beeld op: diepblauwe ogen in een matbleek gezicht, ravenzwart haar, een slank, aristocratisch figuurtje, een mond die zo mysterieus glimlachen kon. Isabeau! In gedachten zag hij haar weer zweven met de jonge adelborst over het gladde parket. Hij hoorde weer haar stem, haar lage, melodieuse stem. Hij zag haar in haar elegante avondjurk, in de patricische omgeving van het burgemeestershuis. En daartegenover zette hij nu, cri- Nog verder gingen zijn gedachten. en toen duwde hij nijdig zijn handen in zijn zakken. Hij zat tussen de wal en het schip. Wat moest dat worden in de toekomst? Maar toen zijn hoofd het kussen raakte sliep hij binnen twee minuten als een roos. HOOFDSTUK VI Ontmoeting. Rob liep de Wagenstraat uit en de Lange Zijl op, de winkelstraat van Lierhoven, de „stijfselbaan" zoals de ouderen de brede straat noemden die vroeger een gracht was geweest, waar langs nu vele winkels en filiaalbedrij ven zorgden voor een feestelijke ver lichting, en waar twee bioscopen felle rode en groene neonschitteringen zon den door het gebladerte van de sta tige bomen, die nog niet alle hadden moeten wijken voor het drukke ver keer. Hij had een auto moeten weg brengen naar een cliënt, een advocaat op de Groenmarkt. Mevrouw had hem twee kwartjes in de hand gedrukt het was een zeer merkwaardige erva ring. Zijn eerstefooi! Een beetje bedremmeld had hij staan kijken naar de beide zilveren geldstukjes en pas toen hij zag, dat mevrouw een beetje scherp naar hem keek, besefte hij, dat hij onbeleefd was. 't Leek of 't hem niet genoeg was! Ik dank u wel me vrouw, had hij gezegd en de argwaan in haar ogen was toegenomen op zijn toon. Hij wist niet, dat ze, in de kamer te ruggekeerd, tegen haar man gezegd had: Zeg, Korrenga heeft toch geen zoon? Drie dochters, bij m'n weten, had de advocaat geantwoord. Hoezo? Er kwam zoëven iemand de wa gen terugbrengen en ik gaf hem een paar kwartjesen hij stond er net naar te kijken of hij ze nog nooit ge zien had! En de manier waarop hij be dankte! Zo correct! Ik zal toch geen blunder geslagen hebben, dacht ik, en de zoon van de baas twee kwartjes fooi gegeven hebben? (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1958 | | pagina 3