Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK Veenendaal krijgt belangrijke - internatio nale - industrie binnen haar poorten Wist V. fa* J* F* TAK Exploitatie door meerdere, grote, industrieën Dodelijk ongeval op de Kerkewijk Groene Kruisgebouw voldoet aan alle eisen WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 32e jaargang VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 Nr. 68 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzee Ultra-modern bedrijf - novum voor Nederland-op solide basis Principe: spinnen-weven taboe verklaard wereld mark voor reiswekkersl Agenda „Hollantor" gaat begin 1959 draaien Ned. Herv. Evang. „Sola Fide" wordt kerkelijk ingeschakeld Hij is 7,50 waard 3 LP 036384 Zendingsavond trok veel bezoekers Groene Kruis in 1903 opgericht Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Ledental groeit Inmaakkruidcn Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschynlng DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Een nieuwe, internationale, textielindustrie heeft Veenendaal als plaats van vestiging gekozen. Met de oprichting van dit bedrijf is niet alleen Veenendaal, maar heel Neder land een belangrijke industrie rijker geworden. Deze industrie - „Hollantor" genaamd - zal vervaardigen en in de handel brengen z.g. non-woven stoffen (Nederlandse benaming: vezelvlies), waarvan de toepassingsmogelijkheden, dank zij een intensief vooronderzoek, nog voortdurend worden uitgebreid. De industrie zal een novum voor Nederland betekenen, n.l. een ultra-modern en volledig geautomatiseerd bedryf. In het nieuwe project wordt enerzijds deelgenomen door een Engelse industrie, t.w. Lantor Ltd., gevestigd te Manchester, anderzijds door een groep Neder landse bedreven, waaronder de Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij N.V. Omtrent het punt van vestiging in Veenendaal, personeelsbezetting e.d., kon men ons op dit moment nog geen inlichtingen verstrekken, doch zéér binnenkort zullen hierover nadere publicaties geschieden. Het staat evenwel nu reeds onomstotelijk vast, dat de vestiging van het nieuwe bedrijf in Veenendaal in een yltempo moet en kan geschieden. In een door Hollantor uitgegeven perscommuniqué wordt tenminste als tydstip waarop de industrie zal gaan draaien aangegeven: begin 1959. Naast de V.S.W. zijn als Nederlandse bedrijven bij de industrie betrokken: Kon. Ned. Katoenspinnerij N.V. te Hen gelo, N.V. Tilburgse Katoenspinnerij te Tilburg, Kon. Textielfabrieken Nijver- dal-ten Cate N.V. te Almelo, N.V. Spin nerij Oosterveld te Enschede, N.V. Stoomspinnerij Twenthe te Almelo. In Lantor Ltd. - de buitenlandse vestiging, uit welke naam ook de Ne derlandse benaming is te verklaren - wordt samengewerkt door de pioniers van de non-woven stoffen: de West Point Manufacturing Company te West Point-Georgia, U.S.A. en de bekende Engelse stoffenfabrikant Tootal Ltd., die in Lancashire reeds een nieuw be drijf hebben opgericht, dat het Lantor vezelvlies maakt. Nu de Europese markt bezig is een feit te worden, hebben de genoemde bedrijven besloten tot een hechte sa menwerking op dit nieuwe terrein; een samenwerking, welke zal resulteren in een ultra-modern, volledig geautoma tiseerd bedrijf, dat een novum voor Nederland zal zijn. Een aantal van deze Nederlandse bedrijven had reeds contact door hun gezamenlijke techni sche onderzoekingen op het gebied van vezelverwerking in het algemeen. De vezelverwerking buiten de klassieke methode van het spinnen-weven-finis- hen om, vloeide daaruit logischerwijze voort. Hollantor kreeg de licentie voor de Benelux en Duitsland en in overleg met Lantor Ltd. zal door dit bedrijf de gehele Westeuropese markt worden bediend. De productie van vezelvliezen door Hollantor geschiedt op opzienbarende wijze, volgens een geautomatiseerd procédé, waarop men patent heeft ver kregen. De fabricage is louter het werk van machine-units: een aantal machi nes, welke aan de ene kant de grond stoffen opnemen en aan de andere zijde het product in één arbeidsgang afle veren. Het betreft hier een geheel nieuwe ontwikkeling in de textielfabricage. Het principe van spinnen en weven is sedert de oude Egyptenaren niet ver anderd: wat vroeger met de hand werd gedaan doet nu de machine. Echter, bij non-woven stoffen moet men de gedachte aan spinnen en we ven geheel van zich afzetten. Van de vezels, die uit de baal komen, wordt een vlies gevormd. Door de impreg nate met kunstharsen, welke vervol gens worden gestabiliseerd, wordt aan Op de foto: De zwaar beschadigde bromfiets onder de wielen van de aanhangwagen De 74-jarige heer G. J. Wennekes, wonende alhier, is gisterenmorgen op de Kerkewyk met zyn bromfiets onder een zware vrachtauto met aanhanger terechtgekomen en op slag gedood. De heer Wennekes, toezichthouder bij de bouwwerken in het Franse Gat, reed met zijn bromfiets op het rijwiel pad op de Kerkewijk, in de richting van de Hoofdstraat. Toen een hem ach teropkomende zware vrachtauto met U i k W Hoofdstraat 91 Tel. 3034 VEENENDAAL Maandag 15 sept.: stertocht Lampe- gietersavond. 9 uur start bij „La Montagne" v. Lampegietersavond- rit. Dinsdag 16 sept.: concert door het U.S.O. in het verenigingsge bouw Eikenlaan. Aanvang 8 uur. Woensdag 17 sept.: modeshow Hein van Schuppen in gebouw „Eltheto" |1 Aanvang 15.00 en 20.00 uur. Don- derdag 18 sept.: vergadering afd. Veenendaal N.C.V.B. in ,,'t Tref punt". Aanvang 7.45 uur. Luxor §H Theater: vrijdag t/m maandag „Da- Ëg kota incident" toegang 14 jaar. U Dinsdag t/m donderdag „Duel aan de bloedrivier" toegang 18 jaar. aanhanger van het transportbedrijf Fr. uit Rotterdam, bestuurd door de heer V., de J. G. Sandbrinkstraat in wilde draaien, kwam het slachtoffer onder de achterwielen van de aanhangwagen. Dokter C. P. Engel, die in de nabij heid van de plaats van het ongeval woont, was onmiddellijk ter plaatse, doch kon slechts de dood constateren. De bromfiets werd zwaar beschadigd. De Veenendaalse politie stelt een on derzoek in. het vlies de gewenste sterkte gegeven. Oorspronkelijk werd dit fabricage systeem ontworpen voor industriële doeleinden. De bijzondere eigenschap pen van dit materiaal deden de toe passingsmogelijkheden snel uitbreiden. Vezelvlies bezit een gelijkmatige sterkte en heeft, door de niet-gerichte ligging van de vezels, in alle richtingen even veel rek. Bovendien is het aantal vezelvaria ties en -combinaties nagenoeg onbe perkt en ook wat betreft het chemische bindmiddel („binder") van de vezels kan een keuze worden gedaan uit vele al naar gelang de bestemming welke het materiaal krijgt. Uit dit alles vloeit voort, dat het pro ductieprogram van Hollantor zeer flexibel moet zijn - en dat is het ook - zodat de non-wovens in een veelheid van dikten, breedten, gewichten en kleuren zullen worden vervaardigd. Van deze vele toepassingsmogelijk heden der vezelvliezen kunnen worden genoemd: tussenvoering en schouder vullingen voor de confectie-industrie; voering voor de schoenen-, alsmede de plastic-industrie; op vulmateriaal, vilt en filters voor diverse technische toe passingen, halffabrikaat voor de pre- cisie-industrie en tenslotte: verpakking van chemicaliën. Het spreekt echter wel vanzelf dat deze nieuwe ontwikkeling in de tex tielindustrie - hoe spectaculair sommige toekomstbespiegelingen ook mogen zijn - nimmer het klassieke gesponnen en geweven produkt zal verdringen. De vervaardiging van de vezelvliezen steunt in belangrijke mate op de grote textieltechnische en -chemische erva ring van West Point en Tootal waaraan thans ook de waardevolle resultaten van de Nederlandse onderzoekingen worden toegevoegd. Wil een zo volkomen geautomatiseerd bedrijf als Hollantor economisch pro duceren, dan zullen aanzienlijke inves teringen rendabel moeten worden ge maakt door de vervaardiging van grote series artikelen. De Euromarkt biedt hiervoor talrijke afzetmogelijkheden, welke deze grote produktie kunnen op vangen. Het eerste produkt van Hollantor, Firet genaamd, vindt hoofdzakelijk zijri toepassing als tussenvoering voor de confectie-industrie en is uit voorraad leverbaar. Tot aan het tijdstip, waarop het Nederlandse bedrijf - in Veenen daal - zal gaan draaien (begin 1959) geschiedt bevoorrading uit productie van Lantor Ltd. BIJZONDER JUBILEUM OP RITMEESTERFABRIEKEN Eén dezer dagen was het 50 jaar ge leden dat de heer G. v. Eden, Groen v. Prinstererstraat 13 te Veenendaal, chef van de afdeling sorteerderij, in dienst trad bij de Ritmeester sigarenfabrieken. De heer Van Eden begon zijn loop baan als 12-jarige jongen en na eerst als sorteerder werkzaam te zijn ge weest, zag hij later zijn voorbeeldige staat van dienst bekroond met de aan stelling tot chef van de afdeling sor teerderij. Op deze gedenkwaardige dag mocht de jubilaris reeds vele gelukwensen in ontvangst nemen. De officiële huldiging zal plaats vinden op 19 september, te gelijk met meerdere jubilarissen van genoemd bedrijf. Door een besluit van de provinciale kerkvergadering zal de Ned. Herv. Evang. „Sola Fide" binnenkort een zelfstandig kerkgenootschap vormen in Veenendaal. Na een langdurig overleg met de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk van Veenendaal, die de Ned. Herv. Evang. „Sola Fide" niet als een op kerkrech telijke basis gevormd zijnd kerkgenoot schap erkent, heeft de provinciale kerkvergadering een deel van de ver antwoording van „Sola Fide" op zich genomen. Er zal nu een noodcommissie benoemd worden, bestaande uit een predikant, twee buitengewone ouderlingen en twee buitengewone diakenen, die „So la Fide" zal besturen. Bovenstaande houdt in dat de naam van het kerkgenootschap gewijzigd zal worden en de predikant, ds. Goedhart, opnieuw zijn intrede in Veenendaal zal doen. Ook is het dan mogelijk gewor den de H. Doop te bedienen en belijde- denis des geloofs af te leggen. Het nieuwe Groene-Kruisgebouw aan de Eikenlaan. Om de babies zoveel mo gelijk tegen kou te beschermen zal de overdekte stalling ook aan de achter zijde dichtgemaakt worden. 22 augustus j.l. was het precies een half jaar geleden dat het Groene Krui» verrijkt werd met het daarachter liggende „Gebouw voor Gezondheidszorg" (ingang Eikenlaan). Aanvankelijk liep niet alles direct op rolletjes en moest hier en daar iets bijgeschaafd worden teneinde al de diensten goed te doen veriopen. Nu echter is het zover dat men de stichting van het nieuwe gebouw als uit stekend geslaagd mag noemen. Alle specialisten zyn uiterst tevreden, aismede de leiders van de consultatiebureaux voor t.b.c., voor zuigelingen en kleuters. Ook de controlerende artsen van ziektewet en ziekenfonds voelen zich in het nieuwe gebouw thuis. De Groene-Kruisvereniging in Veenendaal, één der meest nuttige verenigingen kan trots zijn op zulk een gebouw. Vorige week is de Valleiriks uitge geven bij Optiek Westera Rhenen en niet gevonden. Daardoor stygt de waarde van de nieuwe ryksdaal- der tot 7,50. Het nummer luidt dit keer: De premie wordt contant uitbetaald b|j inleveren op ons bureau vóór a.s. donderdag 12 uur In de Chr. Gereformeerde kerk aan de Hoofdstraat is woensdagavond j.l. een gecombineerde zendingsavond gehouden voor de Chr. Gereformeerde gemeenten van Veenendaal, Ede en Bennekom-Wa- geningen. De opkomst op deze avond was buiten gewoon goed en Ds. W. Heermo sprak hierover in zijn openingswoord zijn blijd schap uit. Het woord was vervolgens aan Ds. J. Jongeleen, Chr. Ger. predikant te Wage- ningen, die een zendingsverhaal vertelde, getiteld „Een fakkeldrager". Hierin ver haalde de spreker over de levensgeschie denis van Ds. J. T. van der Kemp, die ge ruime tijd als zendeling in Afrika heeft vertoefd. De Ned. Herv. predikant te Zegveld, Ds. I. Kok hield een meditatie over Open baringen 22, vers 17 (le gedeelte) met als onderwerp: „Het biddend uitzien", terwijl tenslotte Ds. A. Bikker, oud-zendeling ver telde over zijn werk onder de koppen snellers op Celebes. Ds. R. Kok sloot de avond. Sedert de oprichting van „Het Groe ne Kruis te Stichts en Gelders Veenen daal" (zo luidt de ware naam) in 1903 heeft deze vereniging alles gedaan om het doel wat zij zich gesteld heeft te bereiken, wat heel vaak onder moeilij ke omstandigheden geschiedde. Wat is het doel dan van deze ver eniging? Een volledig antwoord hierop zou te uitgebreid worden, maar de vier hoofdpunten welke in de statuten ver meld staan, zeggen eigenlijk alles. De ze zijn namelijk: a. het verlenen van hulp en hulpmid delen bij epidemische en gewone ziektegevallen. b. het nemen en ondersteunen van ziekten. maatregelen ter voorkoming van c. het bevorderen der algemene ge zondheidsbelangen. d. de bestrijding der tuberculose als volksziekte. Vóór de ingebruikname van het nieuwe gebouw, was het Groene Kruis in het ietwat sombere gebouw aan de Kerkewijk gevestigd. De benodigde ruimte werd te klein en op een alge mene vergadering werd besloten tot uitbreiding. Het resultaat was een prachtig gebouw aan de Eikenlaan dat zoals gezegd uitstekend voldoet. In het oude pand aan de Kerkewyk blijft voorlopig nog de badinrichting en het magazijn, terwijl de overige ruimte Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 EXPERT. Attillio Pollastri wil als expert in dienst treden van de Italiaanse regering. Waarschijnlijk wil hij, nu hij 75 jaar is geworden, geen risico meer lopen. Want Attillio bracht een belangrijk deel van zijn leven in Italiaanse gevangenis sen door wegens het maken van valse bankbiljetten. Op dit ge bied geldt hij in zijn land onder vakgenoten als niet te evenaren. Op zijn oude dag wil hij nu de staat van zijn kennis laten pro fiteren door de Italiaanse Bank een methode aan de hand te doen bankbiljetten te drukken die niet zijn na te maken. HOPELOOS. Toen Husein Cochtoe uit de gevangenis te Smyrna kwam, stapte h(j regel recht naar de rechtbank om te verklaren dat hy hopeloos ver liefd was geworden op de vrou welijke rechter die hem drie jaar geleden tot drie jaren ge vangenisstraf had veroordeeld. Gedurende die drie jaren, zei hjj, heb ik in mijn cel alleen maar aan haar gedacht. Na deze verklaring heeft men hem opnieuw opgesloten, dit maal wegens „belediging van een magistraat in functie." AVOND. „Waar zou mijn man toch elke avond heengaan?' vroeg een dame zich dag na dag af. Toen zij eens op een keer om 9 uur thuis kwam vond zij hem met zijn pantoffels aan op z'n gemak de krant zitten lezen. TEMPERATUUR. Goede af zet vinden ijskasten tegenwoor dig onder de Eskimo's. Zij heb ben die niet nodig om hun eet waren te koelen, maar in tegen deel om ze op een behoorlijke temperatuur te houden. BOEK. Het meest verkochte boek in de Franse badplaatsen heeft tot titel: „Moeten de vrou wen opnieuw slavinnen wor den?" SOEP. Dit boek had ge schreven kunnen zyn door de heer X. te Saint Louis, die van de rechter vergunning kreeg van zijn vrouw te scheiden om dat zij hem de soep te heet had opgediend waardoor hjj zijn verhemelte had verbrand. SNOR. Bij de opname van een zoenscène voor de film „De wet" was Jules Dassin plotse ling zijn (valse) snor kwijt. Een seconde later zag hij dat het ding van plaats verwisseld was en nu onder de neus van zijn tegenspeelster Gina Lollobrigi- da hing. BED. Logees in de 4000 ka mers van het Rivière-hotel te Havanna kunnen vanuit hun bed door middel van een tele visietoestel en een huistelefoon roulette spelen. Deze rijke lieden hebben nu dus helemaal geen reden meer om op te staan. ROOKLOOS. De Parijse commissaris van politie heeft chauffeurs van taxi's verboden te roken, behalve wanneer hun klanten er toestemming toe ge ven. KNIE. Nu de nieuwe mode kortere rokken voorschrijft gaan de Amerikaanse dames er toe over een tikje rouge op hun knieën aan te brengen. TOERBRUG. Van 15 sept. tot 28 okt. zal een luchtbrug Amerikaanse toeristen naar de Franse Rivièra brengen. Vier duizend toeristen zullen daar mee een bezoek van vier dagen aan Cannes en van twee dagen aan Parijs brengen. De lucht vaartmij, die deze luchtbrug op touw heeft gezet, maakt er re clame voor onder het motto: „Laten we Frankrijk bezoeken, vóór naar de maan te gaan." MOE. 's Werelds beste ten nisspeler, de Zuid-Amerikaan Gonzales, heeft verklaard dat hij geen tennisraket meer kan zien en nooit meer het woord tennis wil horen. Hij kan zich dat nu veroor loven, want hij toucheerde voor zijn wereldreis met het tennis- circus Kramer een bedrag van 250.000 gulden. OOR Duitse ingenieurs heb ben het kleinste radiotoestel ter wereld vervaardigd. De bedoe ling is dat men het toestelletje in zijn oor meedraagt. PARTIJ. Een enquête heeft aan het licht gebracht dat 66 van de Fransen geen enkele naam van een politieke party kan opnoemen. Vóór 13 mei dacht slechts 1 van hen dat De Gaulle het land zou kunnen redden. Op 22 augustus was dit percentage gestegen tot 67! ASTROLOGIE. De nieuwste mode te Rome is zich met een der figuren uit de Dierenriem te laten tatouëren. dient als woongelegenheid' voor huis bewaarder en wijkzusters. Met de groei der bevolking in Vee nendaal steeg ook het aantal leden van het Groene Kruis. Op 1 januari 1956 noteerde men 4304 leden, terwijl dit aantal in 1958 5076 bedroeg. Dit is een verheugend feit en degene die lid is steunt niet alleen een goed doel, maar profiteert tevens van de vele voor delen die het lidmaatschap biedt. Elk jaar wordt door het bestuur, dat door de leden gekozen wordt, een algemene vergadering belegd waar leden tegen woordig dienen te zijn. Helaas is dit niet altijd het geval. Het bestuur zou gaarne zien dat de belangstelling voor deze vergaderingen zich wat uitbreidt. Voor de uitvoering van de diverse diensten is veel geld nodig. Naast de van overheidswege toegewezen subsi die verkrijgt de vereniging haar geld middelen uit de contributies van leden en toevallige baten. Ondanks de per 1 januari 1958 verhoogde contributie maken de sterk gestegen kosten en so ciale voorzieningen het moeilijk een sluitende exploitatierekening te krijgen. Ook de administratieve eisen die te genwoordig gesteld worden aan het Groene Kruis voor verkrijging van subsidie zijn bijzonder ingewikkeld. Niettegenstaande deze bezwaren breidt het Groene Kruis zich steeds meer uit, wat het beste te zien is aan de groei van het ledental en de vele diensten die verricht zijn. In 1957 bijvoorbeeld behandelde deze vereniging o.a. 2714 gevallen van ziekenverpleging, 718 van zuigelingenzorg, 145 t.b.c.-bestrijding, 13 kankerbestrijding, 136 bejaardenzorg en 59 gebrekkigenzorg. Ook de bad inrichting werd veel bezocht, 11.000 be zoeken, zowel van leden als van niet- leden. Hopenlijk zal het Groene Kruis in de toekomst nog veel nuttig werk verrichten. dat de jeugd, in verband met het aanstaande Lampegietersavondfeest, al enige tijd bezig is zich voor te bereiden op genoemd feest? dat in het nieuwe Julianazieken- huis in totaal 47 km draad gebruikt is voor verlichting e.d.? dat de voetgangers nog moeten wennen aan de beveiligde oversteekplaats bij de Markt? dat de wandelclub Hollandia Tricot uit Veenendaal bij de onlangs gehouden Airborne-wandeltochten in de afdeling seniorenvereniging een tweede prijs heeft gewonnen? dat aan deze wandeltocht ook is deelgenomen door de Chr. Technische school, die een zesde plaats wist te be machtigen in de afdeling schoolgroepen? dat het verkeersbord in de Sand brinkstraat inmiddels de Kerkewijk de rug heeft toegekeerd? dat de laatste tijd door de Heilige Hermandad intensieve verkeerspatrouilies gehouden worden? per pakje 35 ct Apoth.-ass. drogist Tel. 2576 - Hoofdstr. 106 - Veenendaal

De Vallei | 1958 | | pagina 1