Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaalse Lampegietersavond-feest was af TROONREDE VAN H.M. DE KONINGIN Voor de KANTONRECHTER mm omm MULDER Wat nu weer EDERVEEN BIJ OPENING DER STATEN-GENERAAL ELST 32e jaargang WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 Nr. 69 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Belangstelling voor dit feest neemt toe Jeugd lieeft liaar best gedaan Jury had het moeilijk Keukenbrandje aan Wester singel ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN FINANCIERINGEN V.A-V. naar Harderwijk „Panda" op televisie Bevredigende resultaten van Najaarsbeurs Zonnebloem werd vijf meter hoog Hond vloog tegen bromfiets: dame ernstig gewond ZWEMSEIZOEN TEN EINDE Aanbesteding 18 flatwoningen Westersingel Tweehonderd en dertig jongens en meisjes vierden zonnig zwemfeest in bad-Ouweliand Buurtvereniging Westersingel hield vliegerwedstrijd Leden der Staten-Generaal, BRILLEGLAZEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLE9 ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het traditionele Lampegietersavondfeest is op uitbundige wyze gevierd Was de belangstelling voor dit feest de laatste jaren niet meer zo groot, ditmaal overtrof het ieders verwachtingen. Duizenden, zowel groot als klein, waren op de been en het geknal van de gillende keukenmeiden en zevenklappers was niet van de lucht. Ongetwijfeld hoort dit geknal by de Lampegietersavondsfeer, doch het ware beter geweest hiermee te wachten tot de kleintjes veilig thuis zouden zyn. In de grote drukte zag men nu veel huilende kleintjes die, bang geworden door het geknal, hun lampion zelfs niet meer durfden vasthouden. Omstreeks acht uur vertrokken de muziekkorpsen vanaf de drie verzamel punten naar de markt. Langs de routes stond het zwart van de mensen en on der vrolijke marsmuziek trok de op tocht door de straten. Op slag van halluf negen was alles op de Markt opgesteld. Burgemeester Bakker beklom het spreekgestoelte en sprak zijn jeugdig gehoor toe. In zijn toespraak zei spreker o.m. de jeugd erg dankbaar te zijn voor de medewerking van alle kinderen om het Lampegie tersavondfeest zo schitterend te doen slagen. „Onze voorouders moesten hun werk verrichten in hutten bij het licht van raapolielampjes, de zogenaamde snot neuzen", zei spreker, „maar tegenwoor dig is er prachtig elektrisch licht. Wij zijn bevoorrecht. Wij 'hebben genoten van de kleurige en fleurige stoet, van de prachtige lampions en kalebassen en van de even zo mooie costuums." Met een „Leve Veenendaal", dat door de jeugd enthousiast werd overgeno men, besloot burgemeester Bakker zijn toespraak. Onder het spelen van de op de Markt opgestelde muziekkorpsen begon de jury aan haar moeilijke taak de diverse praalwagens, groepjes en individuelen te keuren. Werkelijk een moeilijke taak! Fantastisch waren de werkstukken, waar ongetwijfeld vele uren aan be steed zijn. Zonder anderen tekort te doen noemen we o.a. „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" van de Molenstraat, met een roerloos liggende Sneeuwwitje „liet Zigeunerkamp" van de Bcslnnn- school, dat zelfs zigeunermuziek voort bracht. Een „afdeling Schotten", ge vormd door de padvindersgroep „De Zwervers", compleet met rokjes en ba ret. „Een prachtige huifkar" van de Lindenlaan, getrokken door een grote Haas vertrok de optocht weer naar het punt van uitgang, waar de stoet ont bonden werd. Het Lampegietersavond feest werd verder grotendeels in de huiselijke kring gevierd met de bij dit feest behorende salie-melk. De meer oudere jeugd zocht het buiten en stak nog menig voetzoekertje af terwijl de gillende keukenmeiden tot laat in de avond de Hoofdstraat beheersten. Veenendaal kan terugzien op een ge zellige en mooie Lampegietersavond. De fam. v. d. Cr., woonachtig in de flat aan de Westersingel, werd maan dagmiddag j.l. omstreeks twee uur op geschrikt door een brandje in de keuken. Toen de brand werd ontdekt had een groot gedeelte van het houtwerk in de keuken reeds vlam gevat. Met in allerijl gewaarschuwde buren werd met emmers water erger voor komen. Niettemin was er een grote ra vage ontstaan door brand- en water schade; de inboedel was evenwel ver zekerd. In 1957 bedroeg het in ons land door het publiek bestede bedrag aan vermaak ruim 138 miljoen gulden. Voor elke gul den die het publiek uitgaf, betaalde het gemiddeld 19 cent belasting. Vlakbij de nieuwe 5000 meter lange dam over de Wolga in de Sowjet-Unie zal een kunstmatig meer worden ge vormd ter grootte van 340.000 hectare. Hierdoor zullen de bewoners van 120 dor pen en kleine steden moeten verhuizen. Oost-Duitsland gaat Hollandse-Nieu we eten. Na langdurig overleg heeft de Nederlandse Bond van Haringhandelaren een overeenkomst met Oost-Duitsland ge sloten tot levering van 72.000 vaten ge zouten haring. Verleden week woensdag zijn twee straatschenders door de straten van At hene gevoerd met kaalgeschoren hoofden en de lachlust opwekkende kleding. Om hun hals hing een bord met de woorden: „Wij zijn nozems. Wij hebben een dame lastig gevallen. In het Italiaanse plaatsje Carleone bij Palermo heben onbekenden een week geleden vanuit een hinderlaag drie man nen doodgeschoten. Vermoedelijk is dit een wraakoefening van personen uit de Italiaanse onderwereld. Te Kingston Jamaica is onlangs het huwelijk voltrokken tussen de 109-jarige George Francis en de 60-jarige Urselena Sounders. Op de bruiloft speelde een or kestje rock ,n roll. Mike Mazurki, oud-wereldkampioen zwaargewicht worstelen en nu een van Amerika's belangrijkste komieken, zal een rol vervullen in de film gome Like It Hot. Hoofdrolspelers zijn Marilyn Mon roe en Tony Curtis. Volgens geruchten zou de Spaanse troonpretendent, de 21-jarige Juan Car los, verliefd zijn op de filmster Ava Gardner. Ava is 37 jaar en „versleet" reeds drie echtgenoten. Bijna vijf miljoen kinderen in Indo nesië krijgen dit jaar geen onderwijs. De regering heeft geen geld om de nodige scholen te bouwen, terwijl er ruim 43.000 onderwijzers werkloos zijn. KEBKEWUK -TEL.SOOO VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America levende bok. „Het Indianenkamp", waar een echte cowboy vastgebonden stond aan een boom. Laatstgenoemde groep had een heel toepasselijke spreuk die luidde: „Als straks de saliemelk wordt [opgediend, Zijn blank, bruin en rood weer dik [bevriend." Het was geen wonder dat de jury niet direct kon beslissen, maar na rijp beraad kende zij de volgende prijzen toe: Praalwagens: le prijs „Zigeuner kamp", wisselbeker. 2e prijs „Indianen" van de Jan van Nassaulaan; 3e prijs „Sneeuwwitje", Molenstraat. Groepen: le prijs „Acacialaan" met Chinezengroep; 2e prijs „Elfjes en Zon nebloem" van de Boslaan; 3e prijs „El fenkoningen'' van dë' Nieuwe weg. Individuelen: le prijs: Matthijs Wes- selo, Zandstraat, met uitgesneden kale bas. 2e prijs Wim Sipman, Eenvoudlaan 25, met uitgesneden kalebas. 3e prijs: JJan Kranenburg en Henny van Daa- len met „Poppenkast". Na de prijsuitreiking bij Hotel De BEVORDERINGEN BIJ DE POLITIE De Veenendaalse agenten van gemeen tepolitie A. Gossen en C. Prins, zijn door burgemeester A. Bakker bevorderd tot hoofdagent. Zaterdag a.s. zal de juniorenploeg van de Veenendaalse atletiekvereniging deelne men aan de door de Harderwijkse vereni ging AVVOG georganiseerde singelloop. Zij hebben in deze wedstrijd een halve meter hoge wisselbeker te verdedigen, welke vorig jaar in hun bezit kwam. Ook de senioren zullen zich in de strijd werpen in een wedstrijd over vijf km. De belangstelling gaat vooral uit naar hetgeen Steven Drost zal presteren op deze voor hem vreemde afstand. NIEUWE TELEFOONAANSLUI TINGEN IN VEENENDAAL 2311 J. N. Boelens, Stationssingel 22 2923 C. H. J. v. Enter, Kerkewijk 7, Zuid NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN IN LUNTEREN 684 Mevr. M. R. Engelen-v.Snippenberg, Wilbrinkstraat 17. 495 Fa. de Vries-Zeilstra, Vijfsprong- weg 18. Te beginnen op 11 oktober a.s. zal de bekende Panda-strip voor de kinderen op de televisie uitgezonden worden. De geestelijke vader van deze strip, de auteur Lo Hartog van Banda, heeft het geheel speciaal voor de televisie omge werkt. De serie staat onder regie van Ben Klokmans. De najaarsbeurs te Utrecht is weer ten einde. Alhoewel uit de loketkaartenver- koop bleek, dat de categorie kijkers voor al de eerste week is weggebleven, bleek het aantal detaillisten en inkopers in ver gelijking met vorig jaar vrijwel konstant. De zakelijke belangstelling was goed en er werd over het algemeen rustig en weloverwogen gekocht, grotendeels ter aanvulling van de voorraad. De buitenlandse bezoekers aan de beurs waren afkomstig uit totaal 65 landen. De heer Van Rhee aan de Oudedijk te Ederveen heeft een collectie zonnebloe men gekweekt, die een zeldzame hoogte van vijf meter bereikte. Om te voorkomen dat de bloemen knakken heeft de heer Van Rhee ze moe ten stutten. Een van de deelnemende groepen aan de Lampegietersavondoptocht, een groep kabouters met prachtige lampions. WINTERPROGRAMMA CHRISTELIJKE VROUWENBOND GEREED De eerste ledenvergadering van de af deling Veenendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond zal worden gehouden op 18 september a.s. in ,,'t Trefpunt". Spre ker is de heer E. van Ginkel te Veenen daal over het onderwerp: „Bloemen schikken en verzorging van kamerplan ten." Het winterprogramma van de N.C.V.B., dat thans geheel gereed is, vermeldt verder: 23 oktober a.s. spreekt mej. Lize Stilma te Amsterdam over „Vluchtelin genkampen"; 20 november a.s. is er een filmavond van de Ver. voor Ned. Fabri kaat} op 18 december wordt het kerst feest gevierd en op 15 januari hoopt Ds. H. S. J. Kalff uit Bennebroek te spreken over „Israël, de jonge staat". Ab Spaargaren te Apeldoorn sluit de rij van sprekers als hij komt vertellen over „Liftend naar Rome". Met de jaarvergadering op 19 maart wordt het winterseizoen gesloten. POSTDUIVENNIEUWS De duiven van de „Snelpost" vlogen dit weekeinde vanaf Vilvoorde (België), een afstand van ongeveer 145 km. De eerste duif kwam binnen om 10.25.49 uur en vloog met een snelheid van 1140.7 meter per minuut. De uitslag: D. G. v. d. Schans 1; G. Diepeveen 2; C. van Ginkel 3, 4, 5, 10; C. Donkelaar 6, 9; J. van 't Veen 7, 12; B. Feijth 8; G. v. d. Weerdhof 11; H. Ul- rich 13. DIVERSE GEMEENTEWERKEN AANBESTEED Op het gemeentehuis werden maandag J.l. de volgende werken aanbesteed, uit te'voeren voor de gemeente Veenendaal: a. de aanleg van een riool enz. in een gedeelte van de Nijverheidslaan, nabij de Groeneveldselaan en de Industrielaan, het uitvoeren van: b. bestratingswerken enz. in een gedeelte van de Groeneveldselaan, Nijverheids laan, De Smalle Zijde en de Parallelweg; c. het plaatsen van hekken rond een opslagterrein aan de Ambachtsstraat. De uitslag van deze aanbesteding was alsvolgt: fa. R. Groenenberg, Amersfoort met 86.800,als hoogste inschrijver; fa. B. Rijkeboer, Amersfoort met 86.300, N.V. Aannemings- en Wegenbouwbedrijf v/h P. Henzen H.J.zn., Eist (U.) met 85.000,aannemersbedrijf J. Merbis, Veenendaal met 83.800,en de fa. A. Kosters en Zn., Eist (U.) met 76.700, als laagste inschrijver. De gunning is aangehouden. De hond van de heer B. heeft woens dagmiddag j.l. aan de Rode Haan een ongeluk veroorzaakt, waardoor mevr. C. uit Rhenen ernstig aan haar knie werd gewond. Mevr. C. reed op haar bromfiets, toen de hond plotseling van het erf kwam rennen en tegen de bromfiets vloog. Zij kwam hierbij te vallen en verwond de haar knie zo ernstig, dat opneming in het Julianaziekenhuis alhier nood zakelijk bleek. Aan het einde van het zwemseizoen heeft ook „Het Bergbad" weer haar poorten gesloten. De zwemliefhebbers, die helaas maar een viertal maanden hebben kunnen genieten van het water, zullen hun zwempak weer op moeten bergen tot volgend jaar. Het afgelopen seizoen kenmerkte zich door de vele wedstrijden die ge houden werden en georganiseerd wa ren door de Veenendaalse Zwem Club en niet te vergeten het 25-jarig bestaan van „Het Bergbad" dat met een feest- week gevierd werd. Het is te hopen dat de zwemliefheb bers een volgend jaar langer van de zomer kunnen genieten als nu het ge val was. In hotel „De Korenbeurs" werd door architect G. de Geit aanbesteed het bou wen van 18 etagewoningen aan de Wes tersingel, voor rekening van Patrimo niums Bouwvereniging. De hoogste inschrijfster voor het hoofd werk was de fa. B. C. Drost te Veenen daal met 230.900,— en de laagste in schrijfster Bouwbedrijf Boers alhier met 202.460,Loodgieterswerk: hoogste in schrijfster fa. Jac. Bouman met 15.690,—; laagste inschrijfster fa. E. van de Pol, Gelders Veenendaal met 14.975. Schil derwerk: hoogste inschrijfster fa. P. van Dijk alhier met ƒ.21.300,—; laagste in schrijfster fa. C. Mol, Rhenen, 14.700,—. De gunning Is aangehouden. Het was byna niet te geloven, dat de Rhenense Zwem- en Poloclub „De Fo rellen" afgelopen zaterdagmiddag het badseizoen 1958 ging afsluiten. Het was in één woord stralend zomerweer op deze dertiende september en de belang stelling in het fraaie natuurbad op de Grebbeberg was dan ook byzonder groot. De vele belangstellenden hadden zich - gelokt door het heerlgke zonnetje - rondom het 50-meterbad geschaard, toen om half drie het zwemfeest werd in gezet met vlotje varen. De organisatoren hadden de handen overvol, want voor dit zwemfestyn hadden zich - schrikt u niet - maar liefst 230 deelnemers aangemeld. Er was dan ook nog meer te doen, zoals boegspriet lopen, hindernisbaan, teiltje varen, schoteltjes duiken, koekhappen, zaklopen, bandje duiken en vanzelfspre kend waterpolo. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat het soms op een heksenketel geleek. Maar - en daar ging het uiteindeiyk toch om - de jeugd genoot met volle teu gen. Een bijzonder zware middag was het voor badmeester Sj. de Vries, die 's avonds geen stem meer over had. Hij werd naarstig bijgestaan door de heer Ton van Dijk, die met speciale toestemming van zijn legercommandant uit de herhalingsoefeningen was gestapt, om mee te helpen by de organisatie. Eén van de hoogtepunten van de mid dag was ongetwijfeld de polowedstrijd tussen een ploeg, samengesteld uit be stuursleden van de 11> ellen cn een sterke vertegenwoordiging van de veteranen uit het bad-Ouwehand, bijgenaamd „De Ouwe Hap". Die ouwe hap had het voor deze gelegenheid prima „versierd". Het polo-gezelschap - want de vete ranen kwamen zo ongeveer met een dub bel zevental naar voren - had zich kunst baarden, kunstneuzen, kunstbrillen en kunstsnorren aan laten meten en de stoere borsten en vette ruggen waren volgeschilderd met allerlei lachwekkende opschriften. Ook de Forellenbestuurders, voor zover aanwezig, lieten zich niet onbetuigd. Ook zij hadden gezorgd voor „decoratie". Nadat alle spelers zich breeduit hadden laten fotograferen, door wie maar een plaatje van dit koddige gezelschap wilde hebben, gingen zij met feesthoeden-en-al te water. En alsof geen van allen de zwemkunst machtig waren, hadden zij zich voorzien van één of meer luchtgor- dels, om maar vooral niet tot zinken te worden gebracht. De vele toeschouwers hadden er veel plezier om. Er was veel belangstelling voor de vliegerwedstrijd welke de buurtvereni ging „De Westersingel" zaterdagmid dag j.l. voor de jeugd had georgani seerd. Jammer genoeg was er slechts wei nig wind en gingen maar vijf vliegers omhoog. Niettemin moest de jury, be staande uit mej. J. Bouman en de he ren T. van Beek en E. J. van Latum, een veertig vliegers keuren. De prijzen voor de mooiste vliegers gingen naar 1. Z. Geurtsen, 2. S. van Kooten, 3. J. Nellestyn. De eerste prijs voor het beste staan in de lucht werd toegekend aan H. Bos. Tweede werd H. v. d. Grift en derde J. v. d. Pest. De Veenendaalse vliegerspecialist, de heer T. v. Beek, liet ook hier de jeugd weer eens zien wat men met knutselen bereiken kan. HQ liet o.a. een kunstig gemaakte vlinder, een vogel en een vliegtuig zien. De prijswinnaars van de vliegerwed- stryd. Rechts de jury: de heer T. van Beek, mej. Bouman en de heer E. J. van Latum Forellenbestuurder Ouwehand himself verdedigde voor zijn ploeg werkt lijk met leeuwenmoed - hoe kan het ook anders - hel doel. Met tijgersprongen wierp hij zich af en toe op de bal. Maar toch kon hij niet verhinderen, dat de Ouwe Hap - de eerlijkheid gebiedt vast te stellen, dat zij een grote numerieke meerderheid had - met 3-1 won. Maar dat was voor iedereen bijzaak. Eerst laat behoorde het feest tot het verleden, doch niet dan nadat de jongens- ploeg van de Forellen een ploeg uit Woestduin te Doorn met 4-0 klop had gegeven. In het bad-restaurant maakte de voor zitter van de R.Z. en P.C. de uitslag be kend. De volgende jongens en meisjes vielen in de prijzen: Vlotje varen: Greet Beekman, Gerda van Manen, Henny van Dam, Bert de Kroon, Jopie v. d. Oosterkamp, Henk de Graaf, Jan Polstra, Hein Runge, Eppie Keijman. Kuipje varen: Karin Deen, Steintje Lieuwen, Edith Schildkamp, Mieke Welt- man, Tonny Volmer, Gerrit Gerssen, Wim van Laar, Eppie Keijman, Jan van Daa- len. Boegspriet lopen: Garrie Bosch, Karin Deen, Alja Berck, Jan van Gelderen, Wim Bor, Gerard Baars en Zeger van Thuijl. Dinsdagmiddag om tien minuten voor half twee opende Hare Majesteit de Koningin de Staten-Generaal in de Ridderzaal te 's-Gravenhage met het uit spreken van de Troonrede, welke als volgt luidde: Het jaar, dat achter ons ligt, heeft in de wereld geen ontspanning ge bracht. Meer dan ooit heeft ieder volk de plicht bij te dragen aan het behoud van vrede en vrijheid op de grondslag van het recht Onze taak is het ervoor te zorgen, dat Nederland een gezonde partner is, zowel in een hecht verband van het koninkrijk als in het wijdere kader van de internationale samen werking. De sociaal-economische ontwikkeling in ons land vertoont zowel gunstige als minder gunstige aspecten. Het ver stoorde evenwicht in onze nationale economie is mede ten gevolge van de getroffen maatregelen in belangrijke mate hersteld. De goud- en deviezen reserves hebben een welkome verstevi ging ondergaan, al blijft een verdere aanvulling gewenst. In het afgelopen jaar zijn de kosten van levensonder houd niet gestegen. De ontwikkeling van de werkgele genheid wordt thans echter met name door de aarzelende internationale con junctuur voelbaar beïnvloed. In het al gemeen is niettemin, nu ook de in fe bruari 1958 aangekondigde maatrege len ter bestrijding van de werkloosheid hun uitwerking doen gevoelen, de om vang van de werkloosheid niet alar merend. De stijging is tot staan geko men. Speciale zorg blijft vereist voor een aantal gebieden, waarop zich dan ook in het bijzonder het industrialisa tiebeleid en de politiek der aanvullende werkgelegenheid richten. Reeds getroffen en inmiddels aan gekondigde fiscale maatregelen met be trekking tot de investeringen zullen aan de werkgelegenheid ten goede ko men. Bevordering van de exportont wikkeling is van vitaal belang. Al is de overbesteding voor het mo ment tot staan gebracht, zo ziet ons volk zich niettemin geplaatst voor de oplossing van een aantal moeilijke fi nanciële, economische en sociale pro blemen. De ontwikkeling in Indonesië legt bijzondere lasten op nationale eco nomie en rijksbegroting. Belangrijke subsidieposten, met name de huursub sidies en de zuivelsubsidies, drukken zwaar op de begroting en beperken daardoor zeei, welhaast te zeer, de fi- Hindernisbaan: Gerda van Manen, An- kie Landman, Mieke Woudenberg, Dickie v. d. Oosterkamp, Ronny Livingstone, Mieke Weltman, Frans Rense, Gerrit Groenen, Ries van Apeldoorn en Willem Bor. Bordjes duiken: Zeger van Thuijl, Bert Koetsier, Gerda van Manen, Dickie v. d. Oosterkamp, Dini v. d. Heuvel, Mieke Woudenberg en Karin Deen. Er was een extra prijs voor de jongste deelnemer van het feest, de vijfjarige Kees de Roos. In zijn slotwoord wees de voorzitter, de heer A. J. Bovenschen, erop, dat de zwemclub in Rhenen een flinke injectie had gekregen door de toetreding tot het bestuur van mevrouw A. de Vries-Veld- huizen, die tevens heeft gefungeerd als trainster, waardoor vele wedstrijden kon den plaats vinden en evenzovele polo ontmoetingen. Het bestuur is voornemens gedurende het gesloten seizoen naarstig door te werken en de leden niet alleen overdekt te laten zwemmen, maar ook op ander terrein de zwemsport betreffen- den in de winter te binden. Hij bracht dank aan allen, die aan het welslagen van deze sluitingsmiddag had den meegewerkt en overhandigde als blijk van waardering voor het vele werk enkele geschenken aan badmeester De Vries en diens echtgenote, alsmede aan assistent Ton van Dijk. In dit dankwoord werden tevens betrokken de heer Ouwe hand voo rhet gratis afstaan van het bad gedurende de wedstrijden en de trainings avonden en de heer B. de Kroon voor het beschikbaarstellen van materiaal voor het zwemfeest. Verschillende winkeliers uit Rhenen hadden belangeloos prijzen geschonken, hetgeen een sympathieke geste mag wor den genoemd. Zondagavond om zes uur werd ,de stop' uit het zwembad getrokken en zo liep dan het water-1958 weer weg, als slot van een voor het tweede jaar van bestaan van van „De Forellen" zo vruchtbaar zwem seizoen. J. P., assistent op een laboratorium te Veenendaal, was met zijn bromfiets op het rijwielpad langs de Kerkewijk in zijn woonplaats bij het inhalen tegen een an dere bromfietser gebotst en hem werd tenlaste gelegd bij het passeren niet vol doende naar links te zijn uitgeweken. Vrijdag voor het Wagenings kantonge recht hield P. echter vol, dat de aanrij ding niet door hem veroorzaakt was, doch door de aangeredene, R. J. P., landbouwer te Ravenswaay, dier juist op het moment, dat hij belde om er voorbij te rijden naar links was gezwenkt. Een zelfde mening was ook een duorijder van verdachte toegedaan, die niet als getuige ter zitting opgeroepen was, maar wiens verklaring in het proces-verbaal was opgenomen. Verdachte zelf had bij de botsing geen schade opgelopen, doch R. J. P., die als beledigde partij voor het hekje verscheen, diende een schadevordering in. De repa ratie aan de bromfiets had hem 49,- gekost, doch daarnaast was ook zijn jas bij de valpartij onherstelbaar vernield en had hij vijf weken niet kunnen werken. Er is in deze zaak geen schuld te bewijzen, noch van de een, noch van de ander, zeide Mr. Pfeil, de officier, in zijn requisitoir. Dat betekent, dat dus vrij spraak moet volgen en de beledigde par tij de schadevordering niet toegewezen kan krijgen. Het was reëler geweest van beide betrokkenen, wanneer zij, inplaats van naar de politie te stappen, besloten hadden de schade te delen. In dergelijke twijfelgevallen, waarin de feiten geen duidelijke taal spreken en men misschien wel beiden schuld kan hebben, is het steeds maar het beste wanneer ieder een deel van de kosten op zich neemt. Ook verdachtes vader, die ter zitting aanwezig was, zag dit in en bood aan de de halve schade te betalen. Recter v. d. Brand vonniste hierop met vrijspraak. J. S., los-arbeider te Rhenen, wat eerst op 11 en daarna op 13 mei in zijn woon plaats op een motor gesignaleerd zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. De tweede keer had hij bovendien geen rij bewijs kunnen tonen. Verdachte, een Hongaar, die onlangs, na de revolutie tegen het communistisch bewind, uit zijn land vluchtte, leverde het Wageningse kantongerecht vrijdag nog al moeilijkheden op, daar hij nage noeg geen Nederlands verstond, zodat een dame uit Arnhem als tolk moest fun geren. Gelet op de debatten, die verdachte en tolk voor de balie voerden, schijnt het Hongaars een breedsprakige taal te zijn, maar tenslotte bleek toch, dat hij de eer ste keer zonder rijbewijs gereden had omdat hij voor de motor, die hij tweede hands voor de handel gekocht had, een koper gevonden had. Hij wilde het voer tuig gaan afleveren toen de politie hem staande hield. De eis luidde 25,- of 10 dagen, maar rechter v. d. Brand verlaagde tot 10,- of 4 dagen in verband met de slechte financiële positie van verdachte. De zaak van de dertiende mei bleef nog wat duister. Verdachte verklaarde name lijk, dat hij op hemelvaartsdag mee had willen doen aan de motorcross, die toen in Rhenen gehouden werd. Hij zou - ver moedelijk op een weer andere motor - voor deze rit aan het trainen zijn geweest op een afgesloten, daarvoor aangewezen terrein. Er zou dan ook geen rij- of ken tekenbewijs nodig zijn geweest. Het proces-verbaal vermeldde evenwel, dat S. op de Cuneralaan getoerd zou heb ben en dat is wel degelijk een openbare weg. Het gerecht wilde het helemaal precies weten en besloot daarom de tweede zaak aan te houden tot nader datum. Dan zal de betrokken agent als getuige gehoord worden. Aan een op de Nieuweweg te Gelders Veenendaal rijdende personenauto had A. S., koopman te Rotterdam, geen voor- I rang verleend toen hij - eveneens met een personenauto - de afrit van rijksweg 12 afkwam. Ik had al even stilgestaan om een paar wagens te laten passeren, zo ver klaarde S. voor het Wageningse kanton gerecht. Daarna zag ik niets meer aan komen en trok ik dus op. Plotseling kwam er echter nog een volkswagen met een vaart van meer dan 80 km aanscheuren en die greep mijn auto. Die snelheid mocht hij daar voeren. Er is geen enkele reden hem dat te ver wijten, oordeelde de rechter. Maar hij heeft me in het geheel niet gezien. Dat heeft hij zelf tegen me gezegd protesteerde verdachte. U had hem moeten zien. 't Is dus duidelijk uw verzuim, luidde de repliek. De eis luidde 30,- of 12 dagen, doch rechter v. d. Brand vond, dat verdachte geen redelijk excuus dat tot clementie kon leiden had aangevoerd. Het werd 60,- of 12 dagen. H. H., bakker te Ederveen, had geen voorrang verleend toen hij met zijn be stelauto van de Kade rijksweg 24 te Ede opreed. Een botsing met een juist nade rende vrachtauto was er het gevolg van. Bovendien was er nogal wat schade ont staan en had H. een hoofdwonde opge lopen. 't Was allemaal mijn schuld, gaf H. vrijdag voor het Wageningse kantonge recht vlot toe. Hoe het mogelijk is be grijp ik niet, maar ik heb hem eenvoudig niet gezien. Het werd, na een eis van 40,- of 16 dagen, 30,- of 12 dagen. nanciële bewegingsvrijheid. De rege ring heeft besloten advies te vragen aan de Sociaal-Economische Raad over de vraag of, en zo ja, op welke wijze tot een verantwoorde beperking van de subsidielast kan worden gekomen. De regering zoekt overigens in over leg met het bedrijfsleven naar midde len om het moeilijke vraagstuk van de aanpassing der melkproduktie aan de vraag naar zuivelprodukten, zo moge lijk in samenwerking met andere lan den, tot een meer bevredigende oplos sing te brengen. Een andere factor, die het huidige uitgavenpeil in sterke mate beïnvloedt, is de omstandigheid, dat het Rijk in 1959 voor het eerst weer de volledige last der financiering van de woning- wetbouw te dragen krijgt. De hoge woningproduktie in het ach ter ons liggende jaar was een bemoe digende factor in de voortdurende strijd tegen de woningnood. De terug gang van de economische ontwikkeling heeft echter tijdelijk een ongunstige in vloed uitgeoefend op het aantal in aan bouw genomen woningen. Mede ten ge volge van de maatregelen tot het her stel van het economisch en financieel evenwicht is de woningproduktie thans weer stijgende, zodat verwacht mag worden, dat zowel in 1958 als in 1959 met de bouw van 80.000 woningen een aanvang zal worden gemaakt. Tenslotte ondervindt het uitgavenpeil de gevolgen van onze snelle bevol kingsgroei en de daarmede gepaard gaande economische, sociale en cultu rele activiteiten, met name ook ten be hoeve van investeringen voor woning bouw, onderwijs, wegen, kanalen, wa terwerken enz. Een hoog niveau van besparingen voor het welzijn van ons volk nu en in de toekomst is dringend geboden. Het beleid zal daarop dan ook gericht blijven. Ook bij de uitwer king van het bezitsvormingsbeleid op onderscheidene terreinen zal met deze omstandigheid rekening worden ge houden. De begroting 1959 vertoont een te kort. Dit is in de huidige situatie van de conjunctuur binnen zekere grenzen, aanvaardbaar, al is grote voorzichtig heid geboden. Ondanks het ten slotte toch hoge totaalbedrag van de uitgaven is bij de voorbereiding van de begro ting sterke beperking betracht. Een be roep op de kapitaalmarkt ter financie ring van het mede door de genoemde factoren veroorzaakte begrotingstekort is noodzakelijk. Dit beroep - en daar mede de omvang van het begrotings tekort - zal zijn grenzen dienen te vin den in de eisen, die aan de kapitaal markt uit anderen hoofde zullen wor den gesteld. Daarbij valt, naast, de be hoeften van het bedrijfsleven, meer in het bijzonder te denken aan die van de gemeenten, die hun kapitaaluitga ven ook in de toekomst slechts met langlopende leningen zullen mogen fi nancieren en bovendien nog staan voor de noodzaak van een geleidelijke con solidatie van hun vlottende schuld. Deze noodzakelijke begrenzing van het beroep van het Rijk op de kapitaal markt en dus ook van het begrotings tekort heeft het gevolg, dat niet te ont komen valt aan een verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen. Handhaving van onze concurrentie positie op de internationale markten blijft een van de fundamentele voor waarden voor een evenwichtige econo mische ontwikkeling, vooral met het oog op de werkgelegenheid. Derhalve is ook in het komende jaar een zo sta biel mogelijk loonniveau noodzakelijk. De steeds groter wordende onder linge afhankelijkheid van landen en werelddelen gebiedt een actief beleid op het terrein van de internationale sa menwerking. Naast het werk van de Verenigde Naties steunt de regering derhalve krachtig alle pogingen tot nauwere samenwerking van de vrije wereld. Historisch gezien is in korte tijd veel bereikt, maar nog steeds treden de vrije landen onvoldoende eensgezind op. Verdieping en uitbreiding der sa menwerking is noodzakelijk. GYMNASTIEKUITVOERING GOED GESLAAGD De gymnastiekuitvoering die de sport vereniging „Oranje-Wit", zaterdagavond op het plein naast de O.L. school te Eist gaf, is uitstekend geslaagd. De demon straties, die onder leiding stonden van mevr. C. v. Ruremonde uit Veenendaal en de heer D. Klumpenaar uit Rhenen, werden op een vlotte manier gebracht. Vooral de vrije oefeningen waren een lust voor het oog. Ook de oefeningen van de dames waren bijzonder goed. Voor de ze gymnastiekuitvoering was een grote belangstelling. Aan het einde van de a- vond dankte de voorzitter van de S.V. „Oranje-Wit" de heer van Koten voor de grote belangstelling. BALLON UIT BELGIE GEVONDEN IN ELST Zondagmiddag werd in de Elsterse bossen een ballon gevonden waaraan een kaartje was bevestigd, met het verzoek deze op te zenden aan het gemeentebe stuur van Lebbeke in Oost-Vlaanderen, Belgie. Aan dit verzoek is inmiddels vol daan. De ballon werd gevonden door mevr. N. Struycken-v. Lienden. Blijkbaar is deze ballon afkomstig van een wed strijd. EFN SPECIALE AANDACHT VOOR UW Vraag het gemerkte brilleglas Zeiss Punktal Hoofdstr. 51 - Tel. 3184 - Veenendaal ZIEKENFONDS LEVERANCIER

De Vallei | 1958 | | pagina 1