DE VALLEI HB Pik ze er maar uit... het zijn tien tegen één De C3ruYter's/koffieklanten 1 V Een pak zonder koken havermout voor 50 cent A VOORDEEL VOORDEEL DE KOFFIE- EN THEEZAAK Veenendaal kon het in eerste competitiewed strijd niet verder brengen dan een 1-1 gelijk spel d m mrmwmmï Wt wÈÊmS% 4 vrn M Voor de Jeugd De Zoon Burgemeester Dovo won met slechts één doelpunt verschil van Owios V.R.C leed geflatteerde neder laag tegen W.H.C. Triangel-Boys won plaatselijke ontmoeting tegen S.V. Panter Scherpenzeel won met 1-0 van Oranje-Wit D.V.S.A. boekt overwinning op Scherpenzeel Ook Desto kon G.V.V.V. niet weerstaan ;4: De Gruyter is beroemd om zijn pittige geurige koffie. Altijd krakend vers, van eigen branderij naar eigen winkels. Geen wonder dat De Gruyter's koffie bijna huis aan huis de voorkeur heeft. Melanges naar ieders smaak, passend voor ieders huishoudgeld, j En niet te vergeten: 10% korting! Dat maakt dubbeltjes^,voordeel uit! Elk derde pak Trexop of zelfwerkend wasmiddel GRATIS Elk tweede pak stijfsel voor halve prijs JtLasS Jager en honden DE GROENE MUS Veenendaal heeft het in de eerste competitiewedstrijd niet tot winst gebracht. Niet omdat het er niet inzat, maar om de doodeenvoudige reden dat de voor hoede de geboden kansen niet wist te benutten. In de eerste helft ging het wel. Er werd toen vlot en in een behoorlijk tempo gevoetbald. Het was dan ook in die periode dat de Veenendalers enkele niet te missen kansen kregen, die echter alle verprutst of een prooi voor de behoorlijk in vorm zijnde Drutense doelman werden. Toch was de voorhoede niet bepaald slecht te noemen. Zij waren snel en bouw de in samenwerking met de achterhoede soms heel aardige aanvallen op, maar juist de kracht voor het laatste stootje werd gemist. De achterhoede leek deze middag ook niet voor honderd procent voldoende. Er waren herhaaldelijk van die kleine foutjes die het grootste gevaar kunnen opleveren. Het spel van na de hervatting was van veel minder kwaliteit dan in de eerste helft. Vooral de thuisclub zakte erg af. Dit was dan ook de oorzaak dat de gasten gelijk konden maken en daarmee een kostbaar puntje in de wacht slepen. Veenendaal ging direct goed van start en het leek erop dat zij ook meteen de leiding zouden gaan nemen. Anton Muller kwam vrij voor het doel, maar jammer genoeg ging het schot van deze actieve speler juist over. In de tiende minuut was het Jan Heikamp die een geheide kans kreeg, doch langs de verkeerde kant van de paal schoot. Eindelijk kwam Veenendaal dan toch aan de leiding. Dat was in de zesentwin tigste minuut, toen Jan Heikamp zich in de linkerhoek vrij speelde en een keurige voorzet gaf, waaruit de bal op beheerste wijze door Kees Henzen in het doel werd geplaatst (1-0). Hoewel zich daarna aan beide kanten nog reëelen scoringskansen ontstonden, kwam er voor de rust geen verandering meer in de stand. Na de thee was Veenendaal weer me teen in de aanval. Het was echter links buiten Toonen die bij een Drutense uitval Wie gemeend heeft dat het pas gepro moveerde OWIOS uit Oldenbroek Dovo weinig moeilijkheden in de weg kon leg gen, heeft zich wel vergist. Het was voor al in de eerste helft goed oppassen voor de rood-witten om niet weer de kous op de kop te krijgen, temeer daar er vijf goede Dovo-doelpunten nodig waren om met 2-1 te winnen. Het was de scheids rechter die om een of andere duistere reden aanleiding vond om maar zo zonder meer drie prima doelpunten af te keuren. Een strafschop voor openlijk haken bleek de scheidsrechter ook te zwaar te vinden. Hij gaf daarvoor in de plaats een vrije trap vanaf de rand van het strafschop gebied. Deze vrije trap werd door Jan Kroesbergen ge'nomen en naast geschoten. De gasten begonnen in een vrij hoog tempo en riepen met vloeiende combina ties al meteen de Dovo-achterhoede in het geweer. Al spoedig was het 0-1 in het voordeel van de gasten toen een van* de lat terug springende bal in het Dovo-doel geplaatst werd. Eerst daarna werd Dovo wakker en kon zich iets los werken. De aanvallen die moeizaam werden opgebouwd werden echter allen een prooi van de in goede vorm zijnde doelman Wittingen. Toch maakte Dovo voor de rust drie doelpunten. Er was er echter maar één op uea uaSo ap ui puoA apeuaS aip scheidsrechter. Dit doelpunt werd na een half uur gescoord door Van Zetten. Zo ging met een 1-1 gelijke stand de rust in. Na de thee nam Dovo meteen het heft in handen. De gasten kwamen nog wel eens tot de aanval, maar gevaar was er niet meer bij. Schoeman maakte al spoe dig een keurig doelpunt, maar ook dit kon de scheidsrechter niet bekoren. Eindelijk in de negentiende minuut was het Klaas van Hal die na keurig individueel spel juist op tijd afgaf aan Bertus Kroesber gen die ineens inschoot (2-1). Daarna was het gebeurd met de gasten, maar een doelpunt stonden zij niet meer toe. met een onhoudbaar schot de partijen weer op gelijke voet bracht (1-1). Daarna zakte het spelpeil steeds meer af. Vooral de Veenendalers schenen de moed op te geven en wanneer zij nog eens tot een aanval kwamen dan was het de doelman die roet in het eten strooide. Aan de andere kant moest v. d. Pol enkele malen handelend optreden wat hem ook deze middag vrij goed af ging. Toch maakte Veenendaal na een half uur nog een goed doelpunt, toen de bal bij een schot van Ahton Muller achter de doellijn weggekopt werd. Waarschijnlijk is dit de scheidsrechter die overigens prima leidde, ontgaan want hij kende geen doelpunt toe. Het laatste kwartier geloofde men het wel en schenen beide clubs met het ge lijke spel tevreden te zijn. Ondanks weinig krachtsverschil kreeg VRC in Wezep toch een grote nederlaag te slikken. Een nederlaag die voor het grootste deel te wijten was aan de door tastendheid van de WHC-midvoor, die vier van de zes doelpunten voor zijn re kening nam. Het was al reeds 3-0, voor Jansen uit een strafschop het eerste Veenendaalse doelpunt kon scoren (3-1). Ongeveer vijf minuten voor tijd maakte Cornelissen er zelfs nog 3-2 van. Verder kwam het ech ter niet want nog voor de rust was het weer 5-2. Na de hervatting stelde VRC alles in het werk om een doelpunt te maken, maar alle aanvallen werden afgeslagen door de stug verdedigende achterhoede. Ondanks dat VRC voortdurend in de aanval was werd het bij een uitval toch nog 6-2 met welke stand het einde kwam. Triangelboys bleek in de derby tegen S.V. Panter over heel wat meer kwali teiten te .beschikken dan de sigarenma kers. De Boys vormden als ploeg een veel beter geheel, terwijl Panter naast systeemloos spel ook nog met een voor hoede tobde, die elke aansluiting miste. Het was bij Triangelboys weer Slot boom die het grootste aandeel in de doel punten had. Bij Panter waren Middel hoven en v. d. Poel onbetwist de beste spelers. In de tiende minuut werd het reeds 0-1 door een goed genomen vrije trap waarbij doelman Aalbers niet eens de tijd had om te reageren. Enkele minuten later noteerden de Boys, zij het dan door Pan ter betwist, hun tweede doelpunt (0-2). Daarna kwam Panter er iets beter in en wist een serie aanvallen op te bouwen waarvan de afwerking echter alles te wensen overliet. Na de thee was het al spoedig 0-4. Het moest echter eerst 0-5 worden voor v. d. Poel de eer voor zijn club kon redden. Dat waas juist nadat Van Essen van Pan ter wegens beledigen van de scheids rechter, het speelveld moest verlaten. Panter zag er deze middag wel goed ver zorgd uit in haar nieuwe blauw-wit kleu ren. Scherpenzeel heeft zondagmiddag op het bezoekende Oranje-Wit een 1-0 over winning behaald. Alhoewel er maar één doelpunt is gevallen, is de overwinning der blauw-witten geen moment in gevaar geweest. De Oranje-Wit-doelman was uitstekend in vorm en al was het vele malen ten koste van een hoekschop, hij wist toch talrijke fraaie schoten onscha delijk te maken. Ondanks de warmte speelde Scherpen zeel een hoog tempo en vooral het zeer goede spel van rechtsbinnen J. Rootse- laar viel op, hij behoorde deze middag tot de beste spelers van het veld. Het samenspel van Scherpenzeel was beter verzorgd en men was over alle linies de meerdere van de gasten in deze sportieve strijd die onder prima leiding stond. In de eerste minuten ontstonden er reeds zeer gevaarlijke situaties voor het doel der gasten. In de elfde minuut wist Oran je-Wit even door te breken, maar men schoot meters naast. Toen in de zeven endertigste minuut Rootselaar de bal vrij speelde gaf hij midvoor Van Eist een mooie maar moeilijke kans tot scoren. Een schitterend schot volgde en de doel- verdediger was geslagen (1-0). Na de pauze was het weer hetzelfde spelbeeld, een oppermachtig Scherpen zeel en een stug verdedigend Oranje-Wit. Dat de score niet hoger werd was onge twijfeld te danken aan de Oranje-Wit- doelman, die zijn werk uitstekend heeft gedaan. Daartegenover heeft doelman Rebing geen enkel schot te verwerken gekregen, alleen maar enkele terugge speelde ballen. Met de 1-0 voorsprong voor Scherpenzeel kwam het einde van een wedstrijd die ondanks de warmte op hoog peil stond. Het zaterdagelftal van Scherpenzeel kwam zaterdag tegen DVSA niet tot grote prestaties. De voorhoede bleef ver bene den de maat, alleen J. Valkerburg maak te hierop een uitzondering. J. van As meende blijkbaar dat voetballen bestond uit het hier en daar heen schoppen van de bal. J. Methorst speelde als linkshalf veel beter dan in de voorhoede en was zijn plaats volkomen waard. Doelman A. ter Burg liet deze middag de bal te veel los, hetgeen Scherpenzeel in de eerste minuten reeds een doelpunt kostte. DVSA beschikte over een prima ploeg en de techniek en het samenspel was over het geheel beter dan bij Scherpen zeel. Het was dan ook aan de stugge Scherpenzeelse verdediging te danken dat het 4-2 bleef. De scheidsrechter leidde uitstekend. In de eerste minuten profi teerde DVSA reeds van een fout van doelman Ter Burg en het was 0-1. Na een kwartiertje wist J. Valkenburg zich keurig vrij te spelen. Zijn prachtig aangegeven bal kon T. Aarsen gemakke lijk inschieten (1-1). Toen in de achtentwintigste minuut Valkenburg weer verwarring wist te stichten in de DVSA-verdediging, speelde een der verdedigers de bal met de hand. A. Vcnk strafte dit af (2-1). Men had echter maar kort plezier van deze voor sprong want vier minuten later maakte Breeschoten met een prachtig schot ge lijk. Toen in de achtendertigste minuut doelman Ter Burg te laat reageerde bij een hoekschop, maakte Breeschoten er 3-2 van. Na de pauze was het DVSA wat de klok sloeg, al v/erden zij niet gevaarlijk. Scher penzeel was echter niet in staat het doel der gasten nog in gevaar te brengen. MUSKETIERS WINT MET GROTE CIJFERS VAN S.O.V.A. In de eerste helft was Musketiers ster ker dan SOVA maar door gebrek aan afwerking van de opgezette aanvallen konden zij het voor de rust niet verder brengen dan een 1-0 voorsprong. Na de thee werd SOVA volkomen over speeld door een hoog tempo spelende Musketiersploeg en de score werd dan ook met de regelmaat van de klok op gevoerd. Toen de scheidsrechter voor de laatste maal floot, had Musketiers een verdiende 5-0 overwinning behaald. Spelers in kleedlokaal bestolen Dank zij de nederlaag van Jonathan staat GVVV reeds na twee wedstrijden met twee punten voorsprong aan de kop. De Veenendalers wonnen in een vlotte en in hoog tempo gespeelde wedstrijd met 2-0 van het sterke Utrechtse Desto. Het was niet alleen het snelle en actieve spel van de voorhoede, die deze strijd besliste, maar ook in belnagrijke mate de verrichtingen van de stoere verdedi ging met doelman v. d. Pavert aan het hoofd, die bergen werk verzette. Jammer was, dat na deze prettige wed strijd enkele Veenendalers bij het aan kleden belangrijke geldbedragen uit hun kleding miste. Het bestuur van GVVV heeft onmiddellijk het bestuur van Desto en de bond van deze onverwachte tegen slag op de hoogte gebracht. Zoals gezegd werd het een goede en in hoog tempo gespeelde wedstrijd, waarin de Veenendalers overwegend in de meer derheid waren, dank zij het feit dat zij steeds het middenveld bezet wisten te houden. Na een half uur spelen werd het 0-1 toen Ditewig na een doorschuifbal van Leppers goed doordrukte. Tot de rust ontspon zich daarna een gelijkopgaande strijd waarin beide ach terhoeden echter geen kansen toestonden. Na de hervatting was het meteen weer GVVV dat ten aanval trok. Het tweede doelpunt kwam echter pas in de vijfen twintigste minuut. Linksbinnen v. d. Bo- venkamp gaf een pass naar Leppers, die op zijn beurt de Utrechtse doelman naar zich toe trok en daarna de bal beheerst in het doel plaatste. Vijf minuten later werd het heel gevaarlijk voor de Veenen dalers. De Desto-midvoor brak door en kwam vrij voor v. d. Pavert. Hij loste een hard schot van ongeveer vier meter afstand. Toen de Utrechtse aanhang al juichte voor een doelpunt, zweefde v. d. Pavert naar de goede hoek en stompt« vallende de bal weer het veld in. In de aangegeven woningen mag de huisvrouw gratis De Gruyter's koffie schenken. Als zij zich bekend maakt aan De Gruyter, Postbus 276, 's-Hertogenbosch. krijgt zij gratis een kilo Goudmerkkoffie. jgigj - COC-3|' tot en met 23 ïeot 1958 Een van De Gfuyler s winkels te Arnhem mi annus ÜE 580917 Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondent!» t» richten aan tante Jos, p»r adres Parallelweg 10, Veenendaal ONZE JARIGEN 25 sept. Ineke de Man 25 Wybe v.d. Kuinder 25 Dick van Kesteren 25 Erna Hardeman 26 Wim van Engelenhoven 27 Betsy v.d. Heuvel 28 Annie v.d. Haar 28 Riekje en Marie v. Nil 28 Dries v.d. Heuvel 30 Adry Slotboom 30 Beppie Bos 1 okt. Evert Bos Gefeliciteerd 1 OPLOSSING RAADSELS I. Pols - oven - Levi - snip. II. k - bas - Timor - kamille - Kaleb alp - e - kamille III. een strijkkwartet I. pels - ezel - Lena - slak II. a - Eli - beker - Alkmaar val - r - Alkmaar III. een schoen - baars - NIEUWE RAADSELS Voor ouderen I. Hoeveel dubbeltjes moet je tot een stapeltje maken om de hoogte van één dubbeltje (op zijn kant) te krij gen? II. Hersengymnastiek 1. Is de vleermuis een vogel, een insekt of een zoogdier? 2. Iemand die een eendenkooi houdt is een 3. Hoe noemt men een dame te paard? 4. Hoe heet een rode Turkse muts. 5. Hoe noemt men de dagen tussen 19 juli en 18 augustus? 6 Noem twee delen van dé huid. III. Zet de cijfers 1 tot en met 24 op een rij. Hieronder komt een bekend spreekwoord. 16 - 9-23-12 een der ledematen 2-14-22- 8-19- 7 plaats in Zd. Hlnd. 21 - 3- 5-24- 3- 2-22 een zoon van Jacob (O.T.) 1-6-4 deel van het ambtsgewaad v. predikanten, rechters 18-11-20-17-15 vis (fam. der makrelen) Voor jongeren I. In welke schelpen leven nooit die ren? II. 1. Hoe noemt men vogels die in de winter naar warmere oorden trek ken? 2. Hoe noemt men de maand sept. ook wel? 3. Wie is de stichter van het Leger des Heils? 4. Welke pruik kost niets maar is erg onaangenaam. 5. Hoe noemt men een glazen visbak? 6. Hoe heet een standplaats voor au to's? III. Zet de cijfers 1 tot en met 15 op een rij. Hieronder komt dan de naam van de stedendwinger, bekend uit de Va derlandse geschiedenis. 12 - 2 - 7-10 een cijfer onder de tien 6- 9- 3-11- 5-11 een plaats dicht bij Veenendaal 15 - 3 - 1 - 1-10-11 dit doet een klein hondje 9- 5- 7-12- 3 bloeit in augustus en sept in onze omgeving 4-14-13-8 een jongensnaam. Beste jongens en meisjes, Misschien hebben jullie niet allemaal de PRIJSVRAAG gelezen waarover ik in ons vorige hoekje schreef. (Zie „de Val lei" van woensdag 10 sept.) Voor deze kinderen wil ik een en ander nog even in 't kort herhalen. Door mee te doen heb je kans een mooie prijs te winnen. De oudere neven en nichten (van ll-16jr.) maken een kort opstel (onderwerp vrij). De jongere neven en nichten (tot 11 jaar) maken een tekening (onderwerp vrij). Duidelijk naam en leeftijd op je werk vermelden. Inzendingen tot 25 september aan het bureau van „De Vallei", Paral lelweg 10. Ook de zilverpapieractie voor de blinden is weer begonnen. Materiaal kan worden ingeleverd aan het zelfde adres. Zoek maar gauw papier en begin aan opstel of tekening. Maak het zo mooi je kunt. Allemaal hartelijke groeten van Tante Jos (een spel om buiten te spelen) Aan weerskanten van een flink groot stuk terrein is een hazenhonk. In één van deze beide honken wachten alle ha zen. Er zijn een jager en 2 of 3 honden, die goed kenbbaar moeten zijn (b.v. een zakdoek om de arm geknoopt). De hazen trachten van het ene honk naar het an dere te komen. De jager en zijn honden trachten hen te vangen. Als een hond een haas pakt, moet hij hem vasthouden tot de jager komt en het slachtoffer met drie tikken „afmaakt". Alleen de jager kan dus aftikken, -de honden kunnen, alleen of in samenwerking trachten de hazen vast te houden tot de komst van de jager. Als alle hazen zijn afgemaakt op één na wordt die ene jager in het volgend spel, en de laatste 2 of 3 de honden. De hazen trachten zo vaak mogelijk heen en terug te lopen. Jan Mus, verbazend eigenwijs Liep vlak langs onze deur Die deur was pas geschilderd In 'n mooie groene kleur De grijze mussenveertjes Ze waren eensklaps groen Jan Mus vond dat wel aardig FEUILLETON van de DOOR TOM LODEWIJK 14 Trek het je niet an, jö, hij vroeg er om. Maar vijf minuten later kwam de jongste bediende van het kantoor zeg gen dat Rob bij meneer Korrenga moest komen. In het kantoor zat de Lange, nog wat witjes, op een stoel en schoot een hatende blik naar zijn tegenstander. Meneer Korrenga zat achter zijn bu reau. Koster stond terzijde, zijn arm leunend op de plint van de betimmering. Zeg ehVan Liempden, als je denkt dat ik je gehuurd heb om hier mijn personeel tegen de grond te slaan, dan ben je toch wel slecht ingelicht, zei meneer Korrenga hem op barse toon. Wat zijn dat voor manieren? Denk je dat ik van mijn garage een wildwest wil maken? Rob schudde het hoofd en zweeg. Wat sta je daar nou of je geen tien kunt tellen? Daarnet was je ook zo bedremmeld niet! Er zal wel een aanleiding zijn geweest - kwam de stem van Koster beachtzaam en zijn ogen monsterden vol verdenking de bleke held in de stoel. Ik gooide een poetsdoek naar hem toe, sprak de Lange voor zijn beurt en toen kwam ie op me af en sloeg me half dood. Is dat zo? informeerde meneer Korrenga, maar zijn koude ogen keken critisch-ongelovig. Ik heb hem één klap gegeven, zei Rob stug. Nou, dat is dan wel een goeie ge weest, constateerde meneer Korrenga, met zijns ondanks iets van appreciatie in zijn stem en hij nam de flinke jon gen tegenover hem scherper op. Ik geloof veeleer, kwam Koster er tussen, dat de val op de tegelvloer de oorzaak is geweest dat meneer hier het vaantje streek. Van 't begin af is ie al bezig, be schuldigde de Lange, vraagt u het maar aan de anere jongens. Die lef- gooser. Spaar me je vocabulaire, verzocht meneer Korrenga. Ik zal dit zaakje oderzoeken. Jij, Pieters (dat was de zondagse naam van de Lange) kunt wel weer aan je werk en gooi voor taan niet meer met poetsdoeken. Met jou, Van Liempden, moet ik een ernstig woordje spreken. De Lange verdween met een triom fantelijke blik en ging in de werkplaats ijverig vertellen, dat die opschepper daar binnen voor zeven centen kreeg van de baas, tot Gijs hem welwillend verzocht zijn kaken op elkaar te hou den, anders kon hij voor de tweede keer op de tegeltjes gaan slapen. Vertel me eens precies, vroeg me neer Korrenga, wat er gebeurd is. Ga daar zitten. Ik wil weten wat er in m'n bedrijf voorvalt en ik moet geen ruzies. Als jij je hier niet thuis voelt en met de mensen niet kunt opschieten, dan kan ik je niet gebruiken. Ik moet een goede geest onder mijn personeel heb ben. Rob keek naar Koster, maar die staarde uit het raam. Ik kan met de meesten goed op schieten, zei Rob, maar er zijn er een paar die me niet mogen. De Lange is er één van. Hij gooide me de poetsdoek naar het hoofd toen ik koffie stond te drinken daardoor morste ik alle koffie over m'n kleren. De heer Korrenga keek naar de blauwe overall, waarop de donkere plekken nog zichtbaar waren. Akkoord, zei hij, 't is geen fijne grap, maar daar moet je tegen kunnen. Dat is nog geen reden om iemand bijna naar de andere wereld te slaan. Dat was ook de reden niet - ant woordde Rob en voelde hoe hij fleur de. Wat was de reden dén? Hij zei, iets. Ietsietswét? Dat ehhij wierp weer een blik naar Koster, dat kan ik niet zeg gen. Was 't zo erg? Niet zo ergzo gemeen. Gemeenzohm hm. Nou ja, Van Liempden,. ik geef je nog één waarschuwing, je houdt je handen thuis. Je ziet maar dat je 't met je mond afdoet. Ik wil geen gevechten in m'n bedrijf. Als 't nog eens gebeurt ga je er onherroepelijk uit. Rechtsom keert en de groeten! En daarmee kon Rob gaan. In de garage ging een zacht gejoel op toen hij weer binnenkwam. Maar vlak achter hem liep Koster. En die wierp zo'n koude, waarschuwende blik in de richting van de Lange en zijn kornuiten, dat deze zich verschrikt over hun werk bogen. Want als chef Koster begon, was het niet mis. Toen de middagpauze was aange broken, nam Koster hem even apart. Geen gekheid Rob, zei hij, wat is er precies gebeurd. Ik moet het weten. Ik kan hier geen heibel in de zaak hebben. Jij gaat eruit of zij gaan eruit. Zo erg is het toch niet? vroeg Rob verschrikt. Zo erg is het wel. Het werk lijdt er onder. Ik moet geen veten tussen het personeel. Ik moet betrouwbare werkers die goed met elkaar overweg kunnen. Vooruit er mee. Toen vertelde Rob het hele verhaal, natuurlijk zonder de naam van Rie te noemen. Nou nou, vond Koster, zoveel drukte om een meisje. Jö, dat zijn de meiden niet waard. Rob schoot plots in een lach, toen Koster daar zo onbewust het oordeel velde over zijn bloedeigen dochter. Waar lach je om? vroeg die een beetje grimmig. Neem me niet kwalijk, bond Rob in, ik lachte u niet uit. Was ze het waard, dat je het voor haar opnam? informeerde de chef arg wanend. Of was het maar zo'n zo'n scharreltje. Rob aarzelde en zei toen glimlachend Ik vond ze het waard en u zoudt er net zo over gedacht hebben. Toen glimlachte ook de chef. Nou ja, zei hij, wees voorzichtig jong. Meneer Korrenga is een recht vaardig mens, maar onverbiddelijk als het om het werk gaat. Jij bent een nieuweling en je moet je gedekt hou den. Eet ze! Die middag aan tafel vertelde hij het verhaal. Rie zat er bij en at mechanisch door. Nou ja, zei Koster en bediende zich nog eens van de piepers, ik zeg: jö, waar maak je je druk om. Niet één meid is dat waard! Op dat moment schoot zijn dochter aan de overkant van de tafel, opeens in de lach. Ze verslikte zich haast en de tranen kwamen haar in de ogen. Is dat nou zo om te lachen? in formeerde Koster verbaasd. Ik schijn daarmee iets heel grappigs gezegd te hebben, want die vent begon er ook al om te grinniken. Jadat kan ik me voorstellen, snikte Rie. Wat heb je? vroeg Koster arg wanend. Nou, zei ze en droogde haar lach- tranen, ik zal het u maar vertellen. Gisteravond werd ik op de Lange Zijl lastig gevallen door twee zogenaamde heren, een lange vent en een rooie, misselijke kereltjes. Ze liepen naast me op, ze wouen met me naar de bios, ik kon ze niet kwijt. Toen kwam Rob achter me aan en nam me van ze over. De heren waren nogal kwaad. En dat is nu het hele eiereneten. Vandaar de ruzie. Dus jij, zei Koeter met langge rekte verbaasdheid in zijn stem, was de oorzaak van de heibel vanmorgen! Zijn vrouw glimlachte geheimzinnig en knipoogde naar Rie. Ik denk het wel, gaf ze toe, maar ik ben het met u eens: niet één meid is de moeite waard om je er druk over te maken! Die middag kwam de jongste be diende weer in de garage om Pieters te roepen. Hij ging opgewekt mee en wierp Rob een uitdagende blik toe. Hij zou er nog wel eens de boter bij doen. Hij zou dat ventje wel mores leren! Een kwartier later kwam hij terug. Hij keek niet naar Rob. Hij ging zeer ijverig aan het werk. En toen zijn maat, de Rooie, slinks informeerde wat er aan de hand was, wees hij hem zeer onparlementair terug. Gijs, van zijn werkbank, zag het en grijnsde. En toen hij even later langs Rob liep, zei hij gehaast: - Let op mijn woorden, van de Lange heb je geen last meer. Rob keek verbaasd. Maar de volgende dagen bewezen, dat Gijs gelijk had gehad. (Wordt vervolgd). HOOFDSTUK VIII Twee harten. Het nieuwe leven begon te wennen Rob kreeg steeds meer schik in zijn werk. De chef, Koster, waardeerde hem en liet hem steeds meer verant woordelijke klusjes opknappen. Ver schillende klanten hadden gezegd, dat Korrenga blij mocht zijn met zo'n keu rige vent in de zaak. En de eigenaar die zich altijd hulde in een waas van Want hoor wat riep hij toen? „Zeg jongens kom eens kijken Je weet niet wat je ziet Ik ben geen grauwe mus meer Ik ben nu een parkiet" De kat van buurman Peters Keek eensklaps om de hoek Weg vlogen alle mussen Ze waren plotseling zoek Jan Mus, die al zijn veren Met verf had ingesmeerd Kon helemaal niet vliegen 't Ging glad en al verkeerd Want alle veertjes pikten Wat keek die kat al blij Hij riep: „Die mus is binnen" „Jan Mus, je bent voor mij"! Daar zat het arme musje Daar kwam de grote kat „Ach," dacht het arme diertje „Nu word ik zo gevat" De kat sloop langzaam nader Maar rook tot zijn verdriet Zo'n verflucht aan dat musje Hij lustte 't diertje niet Toen ging het plotseling gieten En dat was goed bedoeld Want het geverfde musje Werd netjes schoon gespoeld Jan Mus vloog naar de dakgoot Maar voelde zich heel klein Hij piepte tot zijn vriendjes ,,'k Wil geen parkiet meer zijn" drukte en ongenaakbaarheid, liet zijn scherpe, taxerende ogen meer dan eens op Rob rusten. En op een avond zette hij zich achter zijn schrijfmachine en schreef een brief aan zijn vriend Bik kers. De jongeman, die je me gestuurd hebt - zo luidde de brief - heeft het hier in het begin natuurlijk wel moei lijk gehad en ik heb hem niet gespaard. Je weet, aan protectie geloof ik niet. Maar ik denk dat hij het redt. Hij doet zijn werk met plezier. Hij is zeer ijve rig en werkt nauwkeurig, wat nodig is in een bedrijf als dit. Als die jongen zich wat meer theorie eigen kon ma ken, kon hij het ver brengen. Maar ik ben bang, dat hij in dit land, met al die diploma's en eisen, weinig kansen heeft. Hij is uit het goede hout ge sneden, want ik kan me voorstellen dat dit voor hem niet makkelijk is, maar hij slaat er zich flink doorheen. Als je zijn vader spreekt, zeg dan maar, dat ik trots zou zijn op zo'n zoon. Maar helaas, ik heb alleen maar. dochters, waarmee ik overigens zeer in m'n schik ben, zoals je weet Bikkers liet niet na, de inhoud van de brief aan burgemeester Van Liempden te laten lezen. Die zat lang met het papier in z'n handen. Tenslotte tóch een Van Liempden, zei hij zacht, als het maar een kérel wordt, hoe dan ook, dan mag ik nog niet ondankbaar zijn Rob was zich van dat alles niet bewust, toen hij op zijn kamer ijverig zat te te kenen aan een doorsnee van een rem- trommel. Ook dit werk deed hij graag. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1958 | | pagina 4