Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken MET MR, DR. REGOUT NAAR HET UITERSTE DER AARDE VOLKSUNl VERSITEIT: WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Nieuwe lijndienstbussen van „De Haas" Fa. F. TAK Wist U. Coöp. De Klomp en omstreken vierde veertigjarig jubileum 32e jaargang VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 Nr. 72 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Daar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Agenda Waarde nu 12,50 6 LN 091239 Lustrum Koningin- Julianaschool Touringcar werd later bus Winuaars van ballon race ontvingen hun prijzen Pracht racefiets voor Henny Hazeleger VOLKSUNIVERSITEIT Mogelijkheden en moeilijkheden in het gezin Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, GEBRUIK NEO-CONSERVIET Op de grens van twee gemeenten EDERVEEN EEN OUDE BEKENDE BOS Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-20Z3 - Girono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent BENOEMING DIRECTEUR ARBEIDSBUREAU De heer H. B. Scholtens, thans plaats vervangend directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Almelo, is met in gang van 1 november a.s. benoemd tot directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Veenendaal. ZENDINGSAVOND IN „SOLA FIDE" De aangekondigde zendingsavond van de Ned. Herv. Evangelisatievereniging „Sola Fide", welke woensdag j.l. in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan werd gehouden, is jammer genoeg niet geheel volgens het programma verlo pen. De technici, nodig voor de ver toning van de zendingsfilm „Hakahana" kwamen door autopech bijna een uur te laat, waarna men het materiaal nog moest opzetten. Hierdoor moest wegens tijdnood het programma ingekort wor den. Overigens was dit erg jammer, want het gebodene was werkelijk inte ressant en de talrijke toeschouwers hebben ondanks het wachten een leer zame avond gehad. TENTOONSTELLING VAN „DE LUCHTREIZIGERS" Op vrijdag 19 september j.l. hield de E.V.P.V. „De Luchtreizigers" een leden vergadering in hun verenigingsgebouw. Op deze vergadering werd o.m. beslo ten in december een groots opgezette postduivententoonstelling te houden, waaraan alle aangesloten postduiven- liefhebbers kunnen deelnemen. Ook is deze vereniging voornemens in maart een grote bazaar te organiseren ten bate van het verenigingsgebouw. Door de schitterende prestaties die de verschillende leden der vereniging wis ten te behalen op de grote nationale vlucht Orleans, zullen vermoedelijk een aantal leden van „De Luchtreizi gers" in het bezit komen van een gou den horloge. Op deze vlucht wonnen J. A. van Eden en Van Wakeren de eerste prijs noordoost. GESLIPT MET BROMFIETS De 47-jarige Veenendaalse aannemer C. J. B. slipte met zijn bromfiets op de Kerkewijk, ter hoogte van de Patrimo- niumschool. Met een beenbreuk werd hij naar het Julianaziekenhuis te Vee nendaal overgebracht. „PIROSCHKA" IN ELTHETO De Christelijke Filmactie afd. Veenen daal zal a.s. zaterdagavond in gebouw Eltheto een filmvoorstelling houden. Gedraaid zal worden de fantastische ontspanningsfilm „Piroschka" welke in kleuren opgenomen is. TEGEN STILSTAANDE AUTO GEREDEN Waarschijnlijk verblind door de re gen reed de 25-jarige Veenendaler T. H. met zijn bromfiets op de Prins Bern- hardlaan achter op een stilstaande auto, die onder een lantaarn was ge parkeerd. De bromfietser brak zijn rechterbeen en werd per ambulance naar het Juli anaziekenhuis te Veenendaal vervoerd. illlllBiiil IIUHIiUlllillliil VEENENDAAL Vrijdag 26 sept.: 19.30 uur muzikale mars door Veenendaal. 19.30 uur toneelgezelschap „N.A.O." voor O.C.B. in Eltheto. 19.00 uur bazaar Leger des Heils in Eierhal. Zater dag 27 sept.: Wolmars. Start 14.30 uur bij Hollandia fabriek. 15.00 en 17.00 uur bazaar L. d. H. in Eierhal. „Piroschka" film van C.F.A. in El theto. Aanvang 20.00 uur. Maandag 29 sept.: Van 16.00 tot 21.00 uur straatmarkt in centrum. Speel avond bridge-club in „La Montag- ne". Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 30 sept.: Speurtocht door Veenen- daal. Aanvang 19.30 uur. Woensdag =gj 1 okt.: Cursus van Volksuniversi teit in ,,'t Trefpunt". 20.00 uur. Donderdag 2 okt.: Reclame-optocht Start vanaf Industrielaan om 15.00 en 19.30 uur. Luxor Theater: vrij dag t.e.m. maandag „Het lachkanon van de infanterie" toegang 14 jaar. Dinsdag t.e.m. donderdag „A star is born" toegang 14 jaar. RHENEN Bio Rhenen zaterdag en zondag middag „Met donderend geweld" toegang 14 jaar, zondagavond „De éénenveertigste" toegang 14 jaar. donderdag „De overmoedigen" toe gang 18 jaar AMERONGEN Zaterdag 27 sept.: Concert in Ned. Herv. kerk. Toegang vrij. ACHTERBERG Vrüdag 26 sept.: Ingebruikname orgel Ned. Herv. kerk om 19.30 uur. De eerste avond - de openingsavond - verzorgd door de Volksuniversiteit Veenendaal, is in alle opzichten een succes geworden. Vier mensen, te weten het gezin van Mr. Dr. Th. Regout, bestaande uit man, vrouw en twee dochters, hebben een „afgeladen Trefpunt" ruim twee en half uur, via de film laten mee reizen door het onmetelijke Amerikaanse continent. Het gezin van Dr. Regout reisde van het noordelijkste puntje in Alaska naar het uiterste der aarde in Vuurland. De ondernemende familie volgde op haar reis de Pan American Highway, waarvan de betiteling „hoofdweg" veel groter aandoet dan zij in werkelijkheid is, want zelfs in theorie is deze „hoofdweg" nog niet helemaal aaneensluitend. In Panama loopt deze oude migratieroute, welke de landverhuizers eeuwen geleden reeds volgden, dwars door een groot oerwoud en de auto van Mr. Regout werd hier ingescheept, terwijl de reizigers deze 800 km per vliegtuig deden. De rest van de 30.000 km. - een afstand van Nederland naar Peking vice versa - werd volledig per auto afgelegd, behoudens een klein oversteekje van een paar uur naar Vuurland. Voor het overige was de röute berijdbaar, tenminste de familie Regout kwam er door, al ging het soms via paden, welke men nauwelijks meer een weg kan noemen. Rijkelijk laat de maker de film zijn kijkers „meegenieten" van de strubbelingen, waarmee men te kampen had. Schier ondoorkoombare modder paden, zandverstuivingen, woestijnen en rotsachtige wegen volgden elkaar op, op deze eindeloze afstand. „Voor de openingsavond", aldus Dr. J. G. Thoomes, voorzitter van de Volks universiteit Veenendaal in zijn toe spraakje, „wordt getracht iets bijzon ders te krijgen. Dr. Regout is een ge zochte figuur en moeilijk te pakken te krijgen, want is hij niet ergens in India of in Vuurland dan staat hij er gens achter een katheder voor een le zing". Geen grote woorden van Dr. Thoo mes, want het gebodene door Dr. Regout bewees deze uitspraak. Na een korte inleiding werd in twee gedeelten de film vertoond. Geen saai relaas van een studiereis, maar levendige beelden van de belangrijkste oorden, welke de reizigers bezochten, verlucht met op windende belevenissen. Bij mijlpaal 0 in Fairbanks startte men en de 30.000 kilometer had men nog voor de boeg. Levendig vertelde de spreker over het leven van de Eski mo's, die in wezen nog verwant zijn aan de Indianen in het uiterste zuiden, de Ona's. In Alaska, een heerlijk en vrij land met grote wouden, bezocht men de - van oorsprong Nederlandse - familie Schnider. De heer Schnider, afkomstig uit Monnikendam, trok op jeugdige leeftijd naar Alaska en bracht het via de bekende aanvangsbaantjes van bor dewasser en schoenpoetser tot senator van Alaska. Aan de oevers van de Klondike - de van oudsher bekende goudzoekersrivier - vond men nog één daadwerkelijke goudzoeker, de 78-jarige Old Jim, nog steeds draaiende met de goudpan, maar nog nimmer één klompje gevonden. Welk een tegenstelling vormt het vervallen en uitgestorven goudzoekers plaatsje met de meest wereldse stad van Amerika: Las Vegas, in de woestijn van Nevada. Las Vegas is hét mondaine uitgaans centrum van Amerika. Gokken en hu welijken binnen 24 uur aan de lopende band. Al het gokken enz. is hier toe gestaan. Las Vegas is ook opzettelijk Ook nu weer is de Valleiriks, die vorige week uitgegeven is by het voldoen van contributie voor de Volksuniversiteit Veenendaal aan Mevr. v. d. Kuinder, Van Hogen- dorpstraat 11, niet gevonden. De riks wordt hierdoor weer 2,50 meer waard en het bankbiljet dat deze week uitgegeven wordt met het nummer zal, indien het vóór a.s. donderdag 12 uur v.m. op ons kantoor wordt ingeleverd, 12,50 opbrengen. met dit oogmerk in de woestijn ge sticht. Het is een goudmijn voor de streek. Speciale huwelijkskapellen met schreeuwende reclames stellen trouw lustigen in staat om binnen 24 uur in het bootje te stappen. Desnoods kan men in de auto blijven zitten bij de plechtigheid, want er is ook een z.g. het Ds. Maandag 29 september a.s. zal 35 jaar geleden zijn, dat wijlen Jongebreur de Chr. Uloschool, tegen woordig Koningin Julianaschool gehe ten, opende. Tien jaar geleden bij het zilveren ju bileum van de school, wat samenviel met de troonsbestijging van onze Ko ningin, verleende Hare Majesteit aan de school - als eerste in Nederland - het recht op de naam „Koningin Julia naschool". Er zal geen feestelijke viering plaats hebben van dit zevende lustrum. Wel zal maandag de vlag wapperen aan de mast op het schoolplein en een sym bool zijn van de vreugde en dankbaar heid van allen, die de school liefheb ben en haar in vernieuwd besef van verantwoordelijkheid onder Gods ze gen willen dienen en het beste voor haar zoeken. Met ingang van volgende week zal de N.V. v.h. Fa. Wed. A. W. de Haas op de lyn Veenendaal-Utrecht twee gloednieuwe en gemoderniseerde autobussen in gebruik stellen. Deze bussen, die aangepast zyn aan alle gemakken voor be stuurder en passagiers, zullen in de toekomst alle verouderde modellen gaan vervangen. Het ligt in de bedoeling de serie jaarlijks aan te vullen. Voorheen was het zo, dat een nieuwe bus allereerst dienst deed als touring car en na verloop van enkele jaren op de lijndienst ingeschakeld, werd. De in richting echter van een touringcar toont vrij veel verschillen met die van een lijndienstbus. In eerstgenoemde categorie bijvoorbeeld is de vloer vrij hoog aangebracht, door de onder de vloer aanwezige bagageruimte. Werd zo'n bus op de lijndienst ingeschakeld, dan was het vlug en gemakkelijk in- en uitstappen, wat een eerste vereiste is bij lijndiensten, soms een hele toer. De firma De Haas besloot dan ook Zaterdagmiddag herbergde hotel „De Korenbeurs" een aantal jeugdige gasten, prijswinnaars van de gehouden ballon-race, die onder het genot van een glaasje limonade hèt grote moment van de prysuitreiking zaten af te wachten. Op een der tafeltjes stond een groot aantal prijzen uitgestald waaronder de hoofdprys: een Italiaanse kinder-racefiets. eens extra genoemd mocht worden voor zijn activiteiten op dit gebied. Met een driewerf hoera voor de heer Van Pijpen besloot de heer Van Kuyk zijn toespraak. Daarna vond de prijsuitreiking plaats. De 8-jarige Henny Hazeleger, wiens ballon in Leipzig (510 km) terecht ge komen was en hierdoor de eerste prijs won, ontving als hoofdprijs de race fiets. Trots als een pauw reed hij enkele rondjes op zijn splinternieuwe „tour-de-france"-kar. De overige prijswinnaars mochten een keus doen uit de rest van de prij zen, zoals een taart, schemerlamp, stropdassen en bouwplaten en nog vele andere dingen. Vooral de kleintjes von den het nogal eens moeilijk een keus te doen bij het zien van zoveel moois. drive-in-chapel. Salt-Lake-City, de hardwerkende Mormonenstad, vormt een scherp con trast met het wereldse Las Vegas. Hier een uiterst godsdienstige bevolking. Na Mexico - dat volgens spreker hard op weg is om een grote mogend heid te worden, een groot aantal op namen over het wondere, drukke leven in Latijns Amerika en over het niet minder mysterieuze leven van de ver schillende Indianenstammen. (Zie vervolg 2e blad pag. 2.) Vóór de overhandiging van de prij zen hield de jeugdwerkleider, de heer Van gijpen, eerst nog een korte toe spraak waarin hij de prijswinnaars fe liciteerde en hun verzocht aan de men sen die de ballon gevonden en het kaartje teruggestuurd hadden, een brief te sturen. Wethouder C. N. v. Kuyk, voorzitter van het kindervakantiewerk-comité, zei vervolgens dat, zonder alle anderen tekort te doen, de heer Van Pijpen wel Het programma van de Volksuniversi teit Veenendaal vermeldt voor woensdag 1 en 8 oktober een cursus „Mogelijkheden en moeilijkheden in het gezin", welke verzorgd zal worden door de bekende radiospreker, de heer A. J. van Leusen, arts. Deze cursus, die niet toegankelijk is voor jeugdleden behandelt de betekenis van het gezinsleven voor ons persoonlijk geluk en voor het welzijn van de samen leving. De veranderingen van de moderne tijd dringen onvermijdelijk door in onze huis kamers en onbedoeld en onbewust maken wij, óók bij de opvoeding van het kind, fouten bij onze onderlinge contacten. Wanneer door vrees voor mislukking of risico het diep vertrouwen, het kenmerk van waarachtige liefde, gaat wankelen, dreigen gevaren. Dit blijkt uit de gevol- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 gen van vele waarschuwingen, verbods bepalingen en straffen. Onafhankelijk van de omstandigheden moet ieder mens in staat worden geacht „zijn eigen wereld van geluk" te bouwen. Deze problemen worden in genoemde cursus uitvoerig behandeld. Deze ongetwijfeld leerzame cursus zal worden gehouden in ,,'t Trefpunt". tegen het uitlopen van Uw winteraardappelen de echte tot laat in het voorjaar HAR DE. GAVE en KIEMVRIJE aardappelen met prima kleur. Alleen bij Hoofdstraat 106, Veenendaal. Tel. 2576 Apoth. Ass. - Drogist De toekomstige „Tour de France"- renner Henny Hazeleger op zijn met de ballonrace gewonnen racefiets. aparte modellen te bouwen. De eerste twee lijndienstbussen van deze serie staan nu nog in de garage en zullen ook meedoen aan de te houden recla me-optocht, waarna ze in gebruik ge nomen zullen worden op de lijn Vee- nendaal-U trecht. VAN ALLE GEMAKKEN VOORZIEN Bij de bouw van de nieuwe modellen is al het mogelijke gedaan het de pas sagiers zo gemakkelijk mogelijk te ma ken. Het aantal zitplaatsen bedraagt 45, zodat met de 25 staanplaatsen 70 personen gelijktijdig kunnen worden vervoerd. Aan de rechterzijde zijn twee pneumatische deuren geconstrueerd, waarvan de voorste uitsluitend dient voor instappen en de achterste alleen voor uitstappen. Het in- en uitstappen gaat zeer ge makkelijk, zodat ook oudere mensen dit zonder veel moeite kunnen doen. Iets nieuws is de verlichting en de om roepinstallatie. Tien TL-buizen van 220 Volt verspreiden een helder licht, ter wijl bij de deuren de verlichting auto matisch bij in- en uitstappen aan- en uitgaat. Alle haltes zullen duidelijk worden afgeroepen, doordat vóór de zitplaats der chauffeur een microfoon bevestigd is. De „staan"-passagiers hebben ook een goed uitzicht door de zeer grote ruiten, en twee gemakkelijk te bedie nen verwarmingselementen zorgen voor een aangename temperatuur. Om een betere gewichtsverdeling, en dus ook een betere vering te verkrijgen is de 150 PK Kromhout-underfloor- motor onder het midden van de bus gemonteerd, terwijl het bedienings mechanisme door luchtdruk bekrach tigd wordt. De carosserie is bijna 11 meter lang, 2.50 meter breed en 3.08 meter hoog. De staalconstructie is beproefd door T.N.O. te Delft. Twee grote ventilatie- luiken in de kap, die tevens uitwerp- baar zijn als nooduitgang, zorgen met vier bovenschuifruiten in elke zijwand en vier statische ventilatiekappen in de kap voor de nodige luchtverversing. Kortom, de firma De Haas en even zo Veenendaal kan trots zijn op zulk een aanwinst. Met een druk bezochte receptie en een feestavond in het gebouw „Eltheto" te Veenendaal, heeft de Coöperatieve aankoopvereniging De Klomp en omstreken dinsdag haar veertigjarig jubileum gevierd. De Klomp ligt vry dicht bij de grens tussen de gemeenten Ede en Veenendaal en zij heeft haar leden in beide ge meenten. Vandaar dan ook dat deze receptie werd bijgewoond door de voltallige colleges van burgemeester en wethouders uit beide gemeenten. Bij het begin van de receptie gaf de ken aan het adres van zijn vader, die de VOOR HET MODERNE POPPENHUIS, heeft nu een t.v.-toestel op de markt In het moderne poppenhuis mag na tuurlijk de televisie niet ontbreken. Het hoeft weliswaar geen grootbeeld te zyn, maar uiteraard moet het natuur lijk wel echt werken. Een Duitse firma gebracht, dat aan al deze eisen voldoet Op de technische jaarbeurs in West- Berlyn was het te zien in een poppen- kamer, die in een normaal tv.-toestel was ingebouwd. OPENING NIEUW WINKELPAND De Patrimoniumlaan is weer een prachtig winkelpand rijker. Vanmid dag namelijk opende de firma Harde- veld een geheel nieuwe zaak in tex- tielwaren, die de toets der kritiek glansrijk kan doorstaan. Het vroegere kantoor, met een daar voor liggend pleintje is nu omgetoverd tot een modern en smaakvol ingericht winkelpand. Zowel het vooraanzicht als het interieur bieden een verzorgde indruk. Direct al bij het binnentreden valt de grote ruimte op, die vrijgehou den is om de koper gelegenheid te ge ven de uitgestalde goederen op zijn ge mak te bekijken. Deze goederen zijn langs de zijwan den op overzichtelijke wijze uitgestald in verkoopbakken, terwijl de fraai be werkte toonbank in het achterste ge deelte van de winkel is geplaatst. Ook aan de verlichting is grote aandacht besteed. In het plafond is een soort patrijspoort aangebracht met een door zichtig koepeldak waardoor het dag licht ongeveer in het midden van de winkel valt. Bij de vele gelukwensen die de fir ma Van Hardeveld vandaag ongetwij feld heeft ontvangen voegen wij gaar ne de onze. voorzitter, de heer H. G. de Leeuw, een kort overzicht van de geschiedenis van de coöperatie. De heer De Leeuw gewaagde in zijn toespraak ook met grote waardering van het werk van de heer P. Bos, die vanaf 1919 tot 1949 directeur van de coöperatie was en thans nog steeds als adviserend bestuurslid optreedt. De lange rij van sprekers, die bij deze gelegenheid het woord voerden, werd ge opend door burgemeester H. M. Oldenhof. Evenals de meeste sprekers, die volg den, gewaagde de burgemeester ook met grote waardering van het werk van de heer H. G. de Leeuw, die tot de oprichters van de coöperatie De Klomp behoort en 35 jaar achtereen de voorzittershamer hanteert. Namens het Centraal Bureau werd deze middag het woord gevoerd door de heer Onderwater. De heer Buschman sprak namens de bond van aankoopverenigin gen in Gelderland, de heer G. van Dijk uit Barneveld namens de kring van zaak voerders en de heer J. D. van de Voort uit Lunteren namens de ring Nijkerk. Namens de afdeling De Klomp van de Gelderse Maatschappij van Landbouw werd het woord gevoerd door de heer H. P. Hoolboom. Hij bracht niet alleen de gelukwensen van zijn organisatie over, maar voegde daar een persoonlijk woord van dank aan toe voor de waarderende woorden, die deze middag werden gespro- STUCADOOR VIEL VAN STEIGER Bij werkzaamheden aan een graan silo op het terrein van de firma Bos aan de Hoofdweg te Ederveen had de stucadoor W. uit Veenendaal het on geluk van een steiger te vallen. De heer W. wilde op een lager aange brachte steiger stappen en verloor daardoor zijn evenwicht. Hij bleef be wusteloos liggen, waarna de ijlings ontboden Dr. Van Ringelestijn de eer ste hulp verleende. Met een ziekenauto werd de heer W. naar het Julianazie kenhuis te Veenendaal overgebracht, waar bleek dat hij een hersenschud ding had opgelopen. SCHOORSTEENBRAND Donderdagmorgen ontstond bij de fam. Van G. aan de Oudedijk te Ederveen een schoorsteenbrand toen men bezig was de kachel aan te maken. De brandweer uit Ederveen, die zeer snel ter plaatse was, kon het vuur in de schoorsteen na een half uurtje bedwin gen. Er ontstond enige schade aan het huisraad. eerste voorzitter van deze coöperatie is geweest. De heer H. A. v. Riessen sprak namens de C.B.T.B. en ook de jongerenafdeling van deze organisatie voerde het woord. Na afloop van de receptie verenigden de genodigden zich aan een koffiemaaltijd en daarna was er een feestavond voor de leden. Door het gezelschap Tetman de Vries uit Leeuwarden werd het toneel stuk „De tijd staat niet stil" opgevoerd. De volgende week aan te vangen, klopt die „oude bekende" weer aan uw deur. De wijk-collectanten van de Unie „Een school met de bijbel" komen dan weer bij de voorstanders van het Protestants Chr. Onderwijs de jaarlijkse bijdrage voor de Unie collecte vragen. 85V» van deze collecte wordt verdeeld onder alle Christelijke scholen in Vee nendaal en 15 wordt afgedragen aan het hoofdbestuur der Unie, die daarvan de propaganda voor ons Christelijk On derwijs voert en steun verleent aan de Christelijke Schippersscholen, scholen voor buitengewoon onderwijs, inrichtin gen voor het lichamelijk of geestelijk ge brekkige kind en vele Christelijke scholen in het buitenland. Hiervoor is veel geld nodig, zodat een royale bijdrage zéér welkom is. Zie voor nadere bijzonderheden de ad vertentie in dit nummer. dat Stichts-Veenendaal aan het be gin van dit jaar 17.164 inwoners telde? dat er toen 116 mannen meer waren dan vrouwen? dat vorig jaar ln Veenendaal 239 woningen gereed gekomen zijn? dat midden 1957 het aantal woning zoekenden 990 bedroeg? dat er in onze gemeente in totaal 18 scholen zijn? dat meer dan 6500 personen in da plaatselijke bedrijven werkzaam zijn? dat een firma hier ter plaatse ln Utrecht een grote modeshow heeft ge houden? wereld- ftwrk voor retswekker»! Hoofdstraat 91 Tel. 3034

De Vallei | 1958 | | pagina 1