DE VALLEI Veenendaal verloor in de laatste minuut in Velp van V.V.O. Sportvereniging Oranje-Wit bestaat 25 jaar HET OOG VAN SIVA Voor de Jeugd TWEEDE BLAD „DE VALLEI' VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 Nr. 72 Stromende regen maakte terrein glad en zwaar S.V. Panter leed 6-0 nederlaag tegen Eemnes Triangelboys kon op eigen terrein Sova niet weerstaan Fris voetbal bracht V.R.C. grote overwinning op S.K.V. G.V.V.V. tegen D.O.S.C juist met de hakken over de sloot Advendo verloor in Stroe met 5-1 Merino's verloor met 4-1 van Montfoort Kulan kon het thuis tegen Vallei vogels niet bolwerken Rhenus - Scherpenzeel 1-2 Musketiers en SDVB schieten in eigen doel Scherpenzeel verloor met 1-0 van Hierden o-o-o-o-o-o-o-o-o o-o-o-o-o-o-o-o-o WEDSTRIJD Te veel van het goede Toen ieder zich reeds met een gelyk spel verzoend had, rolde in de laatste minuut van de wedstrijd V.V.O.-Veenendaal, by een scrimage voor het Veenen- daal-doel, de bal tergend langzaam en buiten het bereik van doelman v. d. Pol, naar de doellijn. Gerritsen deed nog een wanhopige poging om redding te bren gen, maar rolde met bal en al het doel in. Dit doelpunt betekende voor de Veenendalers een nederlaag, in een wedstrijd die voor het sjouwen en ploeteren in de stromende regen zeker met een gelijk spel beloond had moeten worden. Bij de aanvang van de wedstrijd schieten, verdween de bal toch via de kwam Veenendaal er maar heel weinig aan te pas. De Velpse jongens bouwden al combinerende enkele keurige aan vallen op, die echter door foute af werking alle op niets uitliepen. In de twintigste minuut lukte het echter wel. Midvoor Gerritsen legde de Veenen- daalse achterhoede in de luren en scoorde met een keurige kopbal het eerste Velpse doelpunt (1-0). Na een half uur spelen kreeg de V.V.O. voorhoede een pracht van een kans om de score te verhogen. Dat dit geen doelpunt werd, was wel voor een groot deel te danken aan Van Soest, die zijn tegenstanders dermate hinder de, dat afwerken niet meer mogelijk was. Ondanks de gladheid verplaatste het spel zich toch vrij snel, waardoor ook de geelblauwen wat meer in de aanval kwamen. In de 32e minuut speelde Kees Heikamp zich keurig vrij, maar alleen voor het doel aangekomen, schoot hij de bal precies in de handen van doelman Wielhezen. Tien minuten voor de rust was het wel raak. Bij een ogenschijnlijk ongevaarlijke aanval kreeg Jan Heikamp de bal te pakken en ondanks dat hij te lang wachtte met S.V. Panter heeft het in Eemnes ook niet tot een draaglijk resultaat weten te brengen. Dank zij de onproduktieve voor hoede moesten zij met een 6-0 nederlaag genoegen nemen. In de eerste helft was er heus niet zo veel krachtsverschil, maar zoals gezegd werden de geboden kansen weer niet be nut. De Eemnessers deden dit wel en wisten ondanks behoorlijk werk van doel man Aalbers reeds voor. de rust een 2-0 voorsprong te bereiken. Na de hervatting gaf ook de achter hoede het op, waardoor de gastheren zonder veel moeilijkheden de stand tot 6-0 konden opvoeren. Naar wij vernemen heeft Panter nog enkele goede krachten die thans nog niet mee mogen spelen. Mogelijk dat vei-ande- ring komt wanneer deze jongens vrij ko men. Dat zal wel nodig zijn ook als Pan ter zich in de 2e klasse wil handhaven. Triangelboys verloor in een matige strijd met 3-2 van het Amersfoortse Sova. Het laat zich aanzien dat deze nederlaag in hoofdzaak te wijten is aan onderschat ten van de tegenstander. Het vertoonde spel in aanmerking genomen hadden de Boys deze wedstrijd ook niet behoeven te verliezen, temeer daar door doelpunten van Rebergen en Bos al spoedig een 2-0 voorsprong was bereikt. Nog voor de rust wisten de gasten de achterstand echter terug te brengen tot 2-1. Na de thee geloofden de Boys het schijnbaar wel, want al spoedig maakten de Amersfoorters weer gelijk (2-2). Vervolgens ontspon zich een fel duel om het winnende doelpunt dat ondanks grote tegenstand van de Veenendalers, door Sova gewonnen werd (2-3). VRC heeft het kunststukje uitgehaald om het Wageningse SKV een 6-2 neder laag toe te brengen. De geel-blauwen hebben deze overwinning in hoofdzaak te danken aan het vlotte en doortastende spel van de actieve voorhoede, die on danks een listige buitenspelval, de score steeds hoger wist te brengen. Hoewel VRC van het begin af het meest in de aanval was, moest het toch nog een half uur duren voor Cornelissen aan zijn eerste doelpunt toe was. Vijf minuten tevoren hadden de gasten bij een hunner spaarzame uitvallen een doelpunt gepro duceerd, maar dat werd afgekeurd wegens buitenspel. Ook het Veenendaalse doel punt was buitenspel, maar dit was de arbiter ontgaan. Hoewel VRC in de meer derheid bleef kwamen er voor de rust toch geen doelpunten meer. Na de hervatting ging het echter wel, want al spoedig moest doelman Jansen vissen, bij een bekeken bal van Cornelis sen, wel protesteerden de Wageningers tegen dit doelpunt wegen buitenspel maar dat feest ging niet door (2-0). Na een kwartier spelen was het De Koning die de stand op 3-0 bracht. Ook Jansen nam natuurlijk zijn aandeel in de doelpunten, want na dat een goal van Cornelissen was afgekeurd wegens te fors optreden tegen de Wageningse doel man, maakte Jansen er 4-0 van. De Veenendalers gingen het toen iets kalmer aandoen, maar dit was meteen het sein voor de gasten om hem op te zetten, wat in vrij korte tijd twee tegen- punten opleverde (4-2). In de laatste minuten kwamen de Vee nendalers nog even naar voren. Toen Cornelissen tegen de lat schoot was 'het De Koning die de terugstuitende bal in het SKV-doel joeg (5-2), terwijl Jansen de eindstand op 6-2 bracht. paal in de verste hoek (1-1). Veenendaal kwam er daarna beter in en gaf de gastheren soms handen vol werk. Juist voor de rust vuurde A. Muller nog eens met alle geweld op het doel af. Het schot werd echter keu rig gestopt door doelman Wielhezen. Acht minuten in de tweede helft hadden de Veenendalers geluk. Door fout terugspelen van de achterhoede produceerde V.V.O. een doelpunt. De scheidsrechter keurde echter dit doel punt af wegens buitenspel. Hoewel Veenendaal wat meer in de aanval kwam, verschenen de gastheren soms toch heel erg snel voor het Vee nendaalse doel, maar de achterhoede met v. d. Pol aan het hoofd, wist steeds weer redding te brengen. Verschillende goed opgezette aanval len van Veenendaal liepen op niets uit, omdat ook deze keer de voorhoede niet tot grootse dingen in staat bleek. Drie minuten voor tijd leek het of het toch nog lukken zou. Sukkel kreeg de bal vrij en loste een keurig schot, waarbij de bal echter even keurig ge stopt werdr In de laatste minuut kwam aan de andere kant bovenomschreven doel punt, waarmede Veenendaal met een gelijk spel in het vooruitzicht toch nog verloor. Hoewel GVVV drie minuten in de twee de helft een 3-1 voorsprong had tegen DOSC uit Den Dolder, is het toch heus niet meegevallen om de overwinning in de wacht te slepen. Na het derde Vee nendaalse doelpunt zetten dé gasten een stevig offensief in dat na een kwartier spelen met twee goede doelpunten de par tijen weer op gelijke voet bracht. Een kwartier voor tijd was het Schols die met een vreselijk hard schot GVVV nog maals de leiding gaf, welke, zij het dan met hard werken, tot het einde gehand haafd kon blijven. In de eerste helft hadden de Veenen dalers een licht overwicht dat met de 2-1 voorsprong bij de rust redelijk werd uit gedrukt. Na negen minuten spelen was het Bud ding die uit een voorzet van Van Harde- veld zijn club de leiding gaf (1-0). Toch waren de bliksemsnelle aanvallen van de gasten geenszins van gevaar ont bloot. Dat ervaarde de Buurtlaanbewoners in de vijfentwintigste minuut toen zo'n snelle doorbraak met een doelpunt be loond werd (1-1). Tien minuten later was het echter weer Budding die er 2-1 van maakte. Wel kwamen er in de nog resterende tijd twee Veenendaalse doelpunten, maar deze wer den onverbiddelijk afgekeurd, terwijl en kele goede schoten van de goed op dreef zijnde Schols een prooi voor de Dolderse doelman werden. Drie minuten na de hervatting was het Van Hardeveld die met een goede kopbal de stand op 3-1 bracht. Daarna kwamen de gasten aan het woord die kans zagen om GVVV werke lijk even van de kaart te spelen. Resul taat: twee goede doelpunten waarmede een 3-3 gelijke stand bereikt werd. Een kwartier voor het einde kwam het hier boven omschreven doelpunt van Schols waarmede nog juist de overwinning in de wacht gesleept werd. De voetbalclub Advendo kan nog maar niet op toeren komen in de nog prille competitie. Ook in de uitwed strijd tegen Stroe moesten de jongens uit Ederveen met een 5-1 nederlaag genoegen nemen. Het veldspel van Ad vendo wettigde een dergelijke neder laag niet, maar het korte spel van de voorhoede is te steriel en heeft niet de verrassing om tot doelpunten te komen. Men mist in de zwartwitte gelederen de man die met een vlijmend schot een aanval kan afronden. Advendo was in het begin voor het doel van Stroe te vinden, maar Stroe schoot beter en bij haar uitvallen had de thuisclub succes. Driemaal werd het Advendo-doel voor de rust doorboord. Na de rust werd ook het spel van Stroe wat beter verzorgd en zocht men het niet langer in de lange trappen naar voren. Stroe liep uit tot 4-0 en eindelijk zorgde R. de Fluiter voor een tegenpunt (4-1). Even voor tijd mocht Stroe een hoekschop nemen, die recht streeks in het Advendo-doel terecht kwam (5-1). Teneinde wat meer schotvaardigheid te verkrijgen zal Advendo in de wed strijd tegen Hulshorst op a.s. zaterdag haar team drastisch wijzigen. Merino's heeft het in Montfoort niet tot winst kunnen brengen. Toch hadden de wolmensen meer verdiend dan een 4-1 nederlaag. Vooral voor de rust waren zij zeker niet de minderen, doch reeds in die periode konden de gastheren met een paar gelukkige doelpunten een voor sprong bereiken die tevens de eindstand werd. Na tien minuten spelen was het Meri no's die met een goed door Van Kruistum genomen strafschop de leiding kon nemen (0-1). Tien minuten later was het echter alweer gelijk en niet lang daarna zelfs 2-1, toen de Merino's-achterhoede bleef staan voor vermeend buitenspel. De Vee nendalers raakten toen wel een beetje van de wijs, wat tot gevolg had dat Mont foort nog voor de thee de score tot 4-1 kon opvoeren. Hoewel de Veenendalers na de hervatting alles in het werk stelden om de achterstand in te lopen, bleek het toch niet mogelijk om door het sterk verdedigende Montfoort heen te breken. Het bleef 4-1. Kulan leed in eigen huis een nogal on gelukkige nederlaag tegen het Scherpen- zeelse Valleivogels. Krachtsverschil was er niet zoveel. In de tweede helft waren de Veenendalers zelfs voordurend in de aanval, maar het sterk verdedigende Val leivogels liet beslist geen doelpunt toe. Na tien minuten spelen kon Henzen een Kulan-aanval op keurige wijze af ronden (1-0). Maar nog geen vijf minuten later was het alweer gelijk (1-1). Toen in de twintigste minuut de scheidsrechter inplaats van een verdiende vrije trap een stuitbal op korte afstand van het Kulan- doel gaf werd het 1-2. Door een blunder van doelman Budding konden de gasten even later hun voorsprong vergroten tot 1-3. Hoewel Kulan zich hardnekkig ver weerde kon toch voor de rust de stand nog op 1-4 gebracht worden. Na de thee waren de Veenendalers steeds in de aanval. De gehele periode speelde zich dan ook af op de Scherpen- zeelse helft, maar een doelpunt kon Kulan toch niet opbrengen. Toch werd het nog 1-5 maar dat deed Kulan zelf door middel van een der achterspelers. Dinsdag 23 september was het 25 jaar geleden dat de sportvereniging Oranje- Wit werd opgericht. De ruim 300 leden tellende vereniging heeft deze hele zomer al in het teken gestaan van dit jubileum. Verschillende sportgebeurtenis sen hebben reeds plaatsgevonden. Zelfs is er een film van Eist en zijn ver enigingsleven gemaakt op initiatief van Oranje-Wit. Deze film zal in de eerste week van oktober worden vertoond. Verder hoopt Oranje-Wit dit jubileum feestelyk te vieren, de jeugdleden hebben hun feest al gehad. Voor de ouderen gaat het nog gebeuren en wel op 4 oktober, in de zaal van Van Leth aan de Veenendaalsestraat. Op 27 september zal het bestuur recipiëren in café „De Morgenster", wat ook een hele drukte zal worden, want de sportvereniging is bijzonder populair. Hierboven een opname van het elftal De vereniging werd op 23 september waarmee men 5y de oprichting begon te 1933 opgericht in een tijd dat men in Eist spelen en de meeste successen behaalde, nog niet veel sport kende. De vereniging Deze (oto is voor enkeIe weken geleden heeft zijn onstaan te danken aan een par tijtje straatvoetbal, waarna men besloot een vereniging te stichten. Daartoe werd een vergadering belegd in het achter huis van de fam. v. Koten, waar veel vergaderingen werden gehouden. De op richting werd een feit en men voerde de naam „Sparta", ontleend aan het veld achter de sparren, wat toen een heide veld was. Voor de oprichting werd het clubje in Eist „sparrenploeg" genoemd. Het eerste bestuur bestond toen uit Joh. Honders, H. van Koten en L. Bosch. In 1934 kwamen zij voor het eerst in competitieverband uit, 3e klasse U.P.V.B. en met succes, want zij promoveerden direct naar de tweede klasse. Twee jaren later kwamen zij zelfs uit in de eerste klasse U.P.V.B. Daar heeft men tot 1940 in gevoetbald. Met het behalen van het eerste klasserschap organiseerde het toen malige bestuur een wedstrijd tussen Wa- geningen en Velox uit Utrecht. Tevens werd toen de naam „Sparta" gewijzigd in „Oranje-Wit". De huidige voorzitter, de heer R. van Koten, die al zijn vrije tijd in het belang van de sportvereniging „Oranje-Wit" stelt, is, met onderbreking van een paar jaar, vanaf 1937 voorzitter. De oorlog bracht Oranje-Wit harde klappen toe, doordat liefst acht spelers het vaderland moesten gaan dienen. In 1942 telde de vereniging zelfs nog maar 21 leden en na enkele wedstrijden werd het elftal uit de competitie teruggetrok ken. Ja, toen zag het er niet best uit voor Oranje-Wit. Maar na de wereldbrand Op een tengevolge van de regen zeer glad „Candia"-terrein bond Rhenus de strijd aan tegen Scherpenzeel. De gastheren hadden het spel vol ledig in handen, hetgeen wel het meest tot uiting kwam in het door T. Spies bekroonde offensief vóór rust (1-0). De wedstrijd verliep zeer spannend. Enkele opgelegde kansen werden door Rhenus gemist, waarna vlak vóór rust Scherpenzeel de gelijkmaker scoorde (1-1). Ook na de thee gaf Rhenus opnieuw de toon aan, welhaast tot het einde van de wedstrijd. Onophoudelijk werd op het doel van Scherpenzeel gebeukt, doch de gasten hadden zich zo sterk in de verdediging teruggetrokken, dat er voor de groen-witten geen doorkomen aan was. Tien minuten na rust maakte Scher penzeel er 1-2 van en deze voorsprong wenste de ploeg kennelijk ten koste van alles te behouden. Men is daar wonderwel in geslaagd. Wanneer Rhenus een klein beetje meer geluk had gehad, was de over winning ongetwijfeld op de Grebbeberg gebleven. genomen tijdens veteranenwedstrijden. werd weer vol goede moed begonnen. In 1947 kwam de afdeling gymnastiek tot stand. Ook een toneelgroep werd in het leven geroepen, die al verschillende prachtige uitvoeringen heeft gegeven. Vanaf die tijd ging het steeds fortissimo met de sportvereniging Oranje-Wit, nu telt men ruim 300 leden met een actief bestuur bestaande uit R. van Koten, voor zitter; J. van Aalten, secretaris; G. L. Hulsman, penningmeester en de leden H. J. Peters, H. Bijsterbos, H. Honders en J. Somer. Op het ogenblik speelt het eerste elftal in de tweede klasse K.N.V.B. afdeling Utrecht. In de wedstrijd Musketiers-SDVB, die met een 3-2 stand eindigde, werd door beide ploegen een doelpunt ca deau gedaan. Direct al na de aftrap ging Musketiers in de aanval en spoe dig met succes, want de links-back van S.D.V.B. schoot in eigen doel (1-0). S.D.B.V. ging het hek toen verhangen en was voortdurend in de meerderheid, maar de achterhoede van Musketiers, met een uitstekend in vorm zijnde doel man Honders, wist de aanvallen af te slaan, totdat vijf minuten voor de rust een speler van Musketiers het voor beeld van SDVB volgde en ook in eigen doel schoot (1-1). Na de thee kwam Musketiers met een gewijzigd elftal in het veld, wat een hele verbetering bleek. Het doel van SDVB werd met goede schoten belaagd maar de uitstekend spelende doelman wist alle ballen te stoppen. Toch wist SDVB een aanval op te bouwen die door de achterhoede van Musketiers corner werd verwerkt. Dit was uitstel van executie want de rechtsbuiten van SDVB kopte de goed genomen corner prachtig in (1-2). Enkele minuten later kreeg G. Hen zen van Musketiers de bal te pakken, omspeelde enkele spelers en schoot de bal zuiver in de hoek (2-2). Aanval na aanval volgde, maar de doelman van SDVB weerde zich fantastisch. Toch kon hij niet voorkomen dat bij één van de laatste aanvallen een hard schot doel trof (3-2). Het zaterdagelftal van Scherpenzeel kan nog maar steeds niet op dreef ko men tegen het toch heus niet sterk spelende Hierden. De achterhoede toonde zich weer bijzonder sterk en vooral nu B. Methorst het doel ver dedigde, die zich maar een moeilijk te passeren doelman toonde. De voorhoede (30) Aram komt bij met een dof gevoel in het hoofd. Verwezen kijkt hij om zich heen. Waar bevindt hij zich? Hij ligt op een rustbed, dat met kostbare oosterse tapijten is overtrokken. Moeizaam richt hij zich op. De grond lijkt te deinen onder z'n voeten, maar als hij een blik uit het kleine venster werpt beseft Aram, dat dit gevoel niet uit zwakheid voortkomt. De grond deint werkelijk, hij is aan boord van een schip. Hij tracht zich te herinneren, wat zich hiervoor heeft afgespeeld. Vage beelden warrelen hem voor de geest. SylvesterHet oog van SivaEn tenslotte de ontmoeting in het bos met de oosterse krijgers. Op onvaste benen wankelt Aram naar de kajuitsdeur en opent deze. Boven hem spant zich een strakblauwe lucht. Daar nadert over het dek één der schepelingen en zodra hij Aram ziet roept de man een luid bevel naar het achterschip. (Wordt vervolgd). Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, V een endaal Beste neven en nichten, Ik kreeg nog maar enkele opstellen en tekeningen voor de wedstrijd, die vorige week in ons hoekje stond. Kom jongens en meisjes, zendt ook iets in! Misschien hebben verschillende van jullie een en ander niet gelezen. Daarom zal ik de inzendtermijn nog maar wat verlengen, om jullie gelegenheid te geven nog mee te doen. De prijzen zijn: voor de ouderen een boek en een tafeltennisspel, voor de jongeren een grote bal en badmintonspel. De neven en nichten tot 11 jaar maken een tekening. Je mag zelf weten wat je wilt tekenen. De oudere jongens en meis jes (van 11 tot 16 jaar) maken een opstel. Ook jullie mogen zelf een onderwerp kiezen. Niet vergeten naam, leeftijd en geboortedatum op je werk te schrijven. Inzendingen tot 6 oktober aan het bureau van „De Vallei", Parallelweg 10. Steek maar gauw van wal en probeer één van de mooie prijzen te bemachtigen. Alle kinderen wiens ouders „De Vallei" lezen, kunnen meedoen. Hartelijke groeten van Tante Jos. Beste Gerda, Je briefje heb ik ontvangen. Bedankt voor het zilverpapier. Je vriendinnetje mag gerust meesparen. Je schrijft heel netjes. Zit je in de vijfde klas? Doe dan ook mee aan onze wedstrijd; in dit zelfde hoekje staat er iets over geschreven. Je kunt vast wel een opstelletje maken. Hoor ik nog eens weer iets van je, je krijgt altijd antwoord. Vertel me nog eens iets over school of zo. Heb je ook broertje of zusjes? Dag Gerda groeten van T. J. ZILVERPAPIERACTIE Zilverpapier ontvangen van Gerda v. d. Berg, Rhenen en de Chr. Nat. school I, waarvoor hartelijk dank! OPLOSSING RAADSELS I. 13 dubbeltjes. II. 1. zoogdier; 2. kooiker; 3. amazone; 4. fez; 5. hondsdagen; 6. opperhuid- lederhuid. III. blaffende honden bijten niet. I. In oorschelpen. II. 1. trekvogels; 2. herfstmaand; 3. William Booth; 4. bokkepruik; 5. aquarium; 6. parkeerterrein. III. Frederik Hendrik. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Probeer eens of je de juiste woorden kunt vinden op de plaatsen waar de let ters door elkaar zijn gezet: „Ik ben geboren in Leighirelee", zei de zeeman, „je weet wel, waar knelkok wor den gegoten. Ja juist, in de provincie Rogginnen. In dezelfde provincie bezocht ik de zeevaartschool n.l. in Lijfzeld. Sindsdien heb ik er heel wat afgevaren. Ik bezocht Mirakea, Stariëlau, Kifara enz. Wat ik daar allemaal zag? Nou, Kolken- warbres in Wen kroy, rangoeske in Sta riëlau en de Fatelgreb bij Datspaak. Heel mooi allemaal, maar ik ben toch blij als na een reis de fiere Tarmitoniren van onze Rogginense hoofstad weer zie." II. Bij onderstaande woorddelen moeten jullie één letter ervoor en één letter er achter plaatsen om goede woorden te krijgen. Alle beginletters zijn gelijk, ook alle slotletters zijn gelijk: oude katten en iedere oude kat had drie jonge katten bij zich. Hoeveel voeten waren er nu in de molen? III. Ik ben een mooie bloem; verander mijn laatste letter dan kom ik uit de schoorsteen; verander weer mijn laatste letter dan word ik een kleur. OER ARBIE ERK LUI NU ARKA ER AN OORT OLO III. Ik word verkocht bij de slager, ver ander mijn eerste letter en ik word een verblijfplaats van een roofvogel, verander nog eens mijn eerste letter dan ben ik iets wat alleen in de wintermaanden voorkomt. Voor jongeren: I. - - X - - - - - X - X - - - - - X - - - - X - - - - - - X - - - - - X - X - - X - - - le rij bruine drank (voor grote mensen) 2e rij zwart en taai lekkers 3e rij gebak 4e rij het vet van de melk 5e rij zuur melkprodukt 6e rij dik, bruin en zoet 7e rij dunne pudding 8e rij broodbelegging, geel en pittig 9e rij dun, rond chocolaadje Op de kruisjeslijn komt een beroep. II. Een molenaar kwam in zijn molen, die vier hoeken had; in elke hoek ston den vier zakken, op iedere zak zaten drie echter is steeds het zwakke deel van de ploeg; men beschikt over te weinig doorzettingsvermogen en spelinzicht. Nu rechtsbuiten Valkenburg ontbrak, was de fut er helemaal uit. Hierden beschikt over geen grote ploeg. Zij zijn echter erg hard en lomp. De gehele wedstrijd wist Hierden zich een veldmeerderheid te verzeke ren. Scherpenzeel moest zich tot uit vallen beperken, die praktisch zonder gevaar waren. De sterke Scherpenzeel achterhoede wist de Hierdense voorhoede goed in bedwang te houden. Direct zetten de gasten een offensief in. Doelman Met horst toonde dan ook in de eerste mi nuten dat zijn opstelling een verster king was en hield op keurige wijze zijn doel schoon. Na 37 minuten spelen werd slecht wegwerken van Cozijnsen hun noodlottig en de stand was 0-1. Na de thee kwam Scherpenzeel enkele minuten geducht opzetten maar nu toonde de voorhoede zijn zwakheid. Men was niet in staat om het de Hier dense achterhoede moeilijk te maken. Hierden nam het spel weer in handen en het spelbeeld viel weer terug als voor de rust en daar de hardwerkende Scherpenzeel achterhoede geen doel punt meer toestond, moest Hierden met een magere maar verdiende 1-0 overwinning genoegen nemen. Op een zaterdagmorgen mochten de kinderen van de vijfde klas een uur eer der naar huis. Meester moest naar een vergadering en daarom mocht de klas om elf uur al vrij. Er ging een gejuich op toen meester het vertelde. Dat was even wat. De hele zaterdagmiddag voor de boeg en dan zo maar een uur er bij. Wim en Toos, de tweeling, vonden het ook prachtig. Vader had beloofd dat ze die middag mee mochten om te gaan vissen. Samen in de boot de rivier op. Heerlijk. Vader was een beste hengelaar, het zou een prachtige middag worden, te meer daar Wim en Toos ook ieder een hengel mee mochten nemen. Ze holden samen hard naar huis, want de hengel van Toos moest nog even nagezien worden. Moeder was niet thuis, die was even een boodschap doen, maar dat was niet erg, de achterdeur was open. De kinderen liepen samen naar de zolder en Wim had al gauw Toos' hengel in orde gemaakt. „Fijn", zei Wim, „vanavond gebakken vis bij de boterham." „Dat moet je nog afwachten", lachte Toos, „we moeten ze eerst nog vangen." „Laat vader maar lopen", zei Wim, „die komt nooit platzak thuis." Toen riep moeder van beneden dat er pruimen in de keuken stonden en dat ze ieder wel een handvol mochten nemen. Dat lieten ze zich geen twee keer zeggen. Om het hardst holden ze naar de keuken. Moeder dekte in de kamer vast de tafel. „Lieve mensen", zei Wim, „wat een pruimen, het lijkt wel een fruitwin kel". „Ja", zei Toos, „moeder wil vanmid dag pruimen wecken en jam maken, ze zegt dat ze dat mooi kan doen als wij weg zijn." Wim en Toos namen ieder een flinke handvol grote blauwe pruimen en samen gingen ze op de drempel van de keuken zitten smullen. De pruimen waren heer lijk rijp, er bleef niets aan de pit zitten. Ze zaten daar fijn, want de pitten konden ze achter de keuken fijn in het putje gooien, dan kraaide er geen haan naar. Dat was maar goed ook, want na de eer ste handvol volgde er nog een handvol en daarna een derde en een vierde. „Oef", zei Toos, „ik schei er uit, ik kan niet meer, je kunt goed zien Wim, dat we er van gegeten hebben". Wim keek ook al een beetje schuldig naar de bakken met pruimen op het aanrecht, ja je kon best zien dat ervan gesnoept was. „Ik denk dat moeder het zo niet bedoeld heeft", zei Toos een beetje benauwd, „als ze maar niet kwaad is." Dat zou een strop zijn, vond Wim, stel je voor dat ze niet mee mochten vissen. Wat dom ook eigenlijk om zoveel pruimen te eten, hij voelde zich helemaal niet lekker met zoveel pruimen in zijn maag. „Zeg Wim", zei Toos, „ik heb nog een gulden in mijn spaarpot, zal ik er gauw wat pruimen bij halen hier op de hoek bij De Vries, dan merkt moeder misschien niets." Dat vond Wim een goed idee. Toos haalde gauw haar gulden en kocht drie pond pruimen, die ze handig over de beide bakken op het aanrecht verdeelden en toen leek het tenminste weer wat. Toen vader thuis was en het eten op tafel stond, zei moeder: „ziezo, nu gaan we vlug eten, dan kunnen jullie gaan vissen en ik kan me aan mijn pruimen wijden. Waren ze lekker, Wim en Toos?" „O ja, heel lekker", zei Wim, maar onder tussen voelde hij zich verre van prettig. Ook Toos keek benauwd om zich heen. 't Leek wel of er iemand met een mes in haar buik stak. Wim deed maar een heel klein beetje eten op zijn bord en begon er langzaam van te eten. „Smaakt het niet Wim", zei vader, vooruit kerel, goed eten, met een lege maag kun je niet vis sen." Maar toen legde Wim z'n mes en vork neer en zei: „Ik heb toch zo'n pijn in m'n buik." „Wat raar", zei moeder, „zou dat van die pruimen komen, zoveel heb je er toch niet gegeten Wim." Voor Wim kon antwoorden zei Toos: ,,'k Heb ook zo'n pijn in m'n buik" en ze schoof haar bord een heel eind weg. ,,'k Begrijp er niets van", zei moeder, „hoeveel prui men hebben jullie dan toch wel gegeten?" En toen moest het hoge woord eruit. „Wel vijf grote handen vol", zei Wim met een benauwd gezicht. Moeder schudde haar hoofd. „Vijf grote handen vol, dat is tien handen samen en ik kon aan de bakken niet zien dat er pruimen uit wa ren." „Jawel", zei Toos, „je kon het best zien, maar toen heb ik gauw wat pruimen ge haald voor de gulden die nog in mijn spaarpot zat." „Aha", zei vader, „zo komen de snoe pers te pas. Nou jongens, kruip maar gauw in bed, zin in vissen zullen jullie nu wel niet hebben, dat is dan meteen je straf, de vrije middag om te vissen schiet er bij in." Met witte gezichten trokken Wim en Toos af. Moeder had nog wel medelijden met het tweetal, maar ze kon er ook niets aan doen. Even later lagen Wim en Toos in hun bed. Ze hoor den vader weggaan en de tranen van spijt sprongen in hun ogen. Kreunend lagen ze de hele middag onder de dekens. Af en toe moesten ze er eens uit, naar een plekje in de gang 's Avonds kwam vader terug met drie mooie snoekbaarzen. „Nou jongens", zei vader, die eens even bij het tweetal ging kijken, „moet je een stukje snoekbaars of liever een paar pruimen?" „Ik wil niets, niets", zuchtte Toos, die er het ergste aan toe was. „Bewaar me maar een stukje snoekbaars tot morgen vader, ik voel me al weer wat beter", zei Wim. En dat deed vader toen maar. De volgende dag was de pruimenziekte weer voorbij, maar door hun gesnoep hadden ze dan toch maar een fijne middag ver speeld. „Dat overkomt ons niet weer", zei Wim, „al staan er ook tien bakken met pruimen in de keuken." En Toos was het hier roerend mee eens.

De Vallei | 1958 | | pagina 3