Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ongekend groot aantal deelnemers aan goed voorbereide wolmars mum ©pnm Voor de KANTONRECHTER Vijf en dertig jaar geleden opende wij len Ds. M. Jongebreur de Chris telijke ULO aan de Vaartbrug MULDER Prachtig weer bij begin van Winkelweek Dank zij Jeugdspaarwet boven spaargeld en rente tien procent premie 32e jaargang WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 Nr. 73 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Uitstekend voorbereid Concurrenten moedigden elkaar aan Dinsdag weer halve-dagmarkt Wat nu weer... Twee auto's over de kop op Rijksweg nr. 12 BRILLEGLAZEN Zeiss Punktal BIJ HELDER WEER VANAVOND NOORDERLICHT ELST Markt in centrum Veel animo voor reclame optocht UNIEKE KANS VOOR DE JONGEREN Ideaal spaarplan „De Zilvervloot" JUBILEUM IN ALLE SOBERHEID HERDACHT Van „kopschool" met 30 tot ulo met 300 leerlingen Let op de buslichtingen LUIMEREN Politie-cordon om Groot-Batelaar? assurantiekantoor alle Verzekeringen HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent TOEZEGGING VAN BEROEP N.H.-KERK De Centrale Kerkeraad van de N.H.-ge meente alhier heeft een toezegging van beroep gedaan aan Ds. P. de Jong, N.H. predikant te Kcotwijkerbroek. Dank zij het buitengewoon mooie „wandcl"-wcer en een prima voorbereiding is de tweede wolmars in Veenendaal een groot succes geworden. Van heinde en ver waren de tippelaars komen opdagen om dit grootse wandelgebeuren mee te maken. Het zou te ver voeren alle plaatsen vanwaar de deelnemers aanwezig waren op te noemen. Om een beknopt beeld te geven noemen we wandelaars uit Haarlem, Culemborg, Waddenooyen, Huizen, Arnhem, Ede, Wageningen, Scherpenzeel, Soest, Amers foort, Rhencn en nog vele anderen. Daarnaast natuurlijk niet te vergeten de grote deelname uit Veenendaal zelf. Het totaal aantal deelnemers bedroeg 1835. Een dergelijk aantal is by een wandeltocht in Veenendaal nog nooit bereikt. Het geheel was verdeeld over 76 groepen en 290 individuelen. Een goed begin is het halve werk, zo hebben de organisatoren blijkbaar ge dacht, want de start verliep buitenge woon snel. Er is toch werkelijk wel enig iykmanschap voor nodig om binnen drie Vtwartier een zo gioot .aantal wandelaars door de smalle in- en uitgang van de Hollandia Trico de straat op te loodsen. Misschien zou een in- en uitgang op het achtergelegen terrein nog meer mo gelijkheden bieden. Het parcours was buitengewoon goed en rnet de meeste zorg gekozen. Het werd zodoende niet zo maar een wandeltocht, maar tevens het beleven van mooi natuurschoon dat de bosrijke omgeving biedt. De enthou siaste reacties van de wandelaars zijn wel het beste bewiis hiervan. Ook de sportieve geest ontbrak niet bij de wandeltocht. In Eist, waar de groepen elkaar na de grote rust tegenkwamen, zagen we o.m. twee wandelverenigingen uit Ede, Blauw-Wit en Natuurvrienden. Genoemde verenigingen, die in het wan delen niets voor elkaar onderdoen en I daardoor grote concurenten zijn moedig den elkaar met luide uitroepen aan tot grotere prestaties. In cafe Sportlust, te Eist, waar de grote rust werd gehouden, deed men zijn uiterste best om alles zo vlot mogelijk te laten verlopen. Voor een dergelijke toeloop bleek de accomo- datie niet voor de volle honderd procent geschikt maar niettegenstaande dat is al les goed verlopen. Bij binnenkomst in Veenendaal stond de Scheepjeswolharmonie aan het sta tion opgesteld om de wandelaars met pittige marsmuziek nieuw leven in te blazen voor de finish. Toen de prijswinnaars de prachtige prijzen, die met eer. jepasselijk woord werden uitgereikt door de heer Spanj er- berg, in ontvangst hadden genomen, be hoorde deze geslaagde wolmars weer tot het verleden. De prijzen werden als volgt verdeeld: Dinsdag 7 oktober a.s. zal voor het eerst weer de halve-dagmarkt worden gehouden, n.l. tot één uur 's middags, 's Zaterdags zal de gehele dag markt worden gehouden. AANTAL ENTINGEN TEGEN KINDERVERLAMMING LIGT DIT JAAR LAGER Het resultaat van de eerste injectie ronde van de inenting tegen kinder verlamming van de kinderen, geboren in 1950 en 1951, kan niet erg overtui gend worden genoemd. Van de 771 kinderen, die in de ge meente Veenendaal werden opgeroe pen, verschenen er rond 590, die, be houdens een enkele uitzondering, de eerste injectie ontvingen. Dit aantal inentingen ligt, in ver houding, beduidend lager dan vorig jaar, teen de kinderen, geboren in de jaren 1952 tot en met 1957 werden in geënt. De inentingen vonden wederom plaats in het gebouw voor gezondheids zorg. De administratie was in handen van de afdeling inentingen der ge meentesecretarie, terwijl de plaatse lijke doktoren, bijgestaan door wijk verpleegsters, de entingen verrichtten. De tweede injectie aan de kinderen, geboren in 1950 en 1951 zal binnenkort - over enkele weken - worden gege ven, terwijl de kinderen, geboren in 1952 t.m. 1957 pas vorig jaar de derde prik zullen ontvangen. NIEUWE DIRECTEUR ARBEIDS BUREAU Vorige week vermeldden wij reeds de benoeming van de heer H. B. Scholtens tot directeur van het gewestelijk arbeid- bureau te Veenendaal, in de vacature ontstaan door het vertrek van de heer J. P. Havinga. De heer Scholtens, die per 1 novem ber a.s. is benoemd, werd in 1917 geboren en begon zijn loopbaan op het geweste lijk arbeidsbureau te Leeuwarden als chef van de afdeling ontslag en aanstel ling. Daarna was hij plaatsvervangend directeur van het arbeidsbur. te Drachten en vervolgens in gelijke functies werk zaam te Zaandam en Almelo. BETROUWBAARHEIDSRIT WORDT OVERGEREDEN In de betrouwbaarheidsrit van de Mo tor- en Automobielclub Veenendaal, ge houden op 15 september a.s. was een foutje geslopen. Verschillende rijders kwamen hierdoor op een verkeerd spoor terecht en er werd protest aangetekend. Dit protest is thans toegewezen en he denavond zal de rit worden overgereden. Van de zijde der organisatie geeft men de verzekering, dat deze rit foutloos is uitgezet. Start om half acht en finish, zoals gewoonlijk, bij hotel „La Montagne" Op een heuvel in Kent is een Ro meins-Britse heidense begrafenistempel ontdekt, die gewijd is aan twee personen die in loden kisten waarschijnlijk tussen 290 en 310 na Christus begraven zijn. In Iowa (VS) bouwt men aan een vliegtuig zonder vleugels, die geen start of landingsbaan nodig hebben. Dit toestel start loodrecht en gaat pas op behoorlij ke hoogte bij grote snelheid in horizon tale vlucht over. Het Nieuw-Zeelandse parlement heeft een wetsontwerp goedgekeurd met in gang van 1 april de militaire dienstplicht af te schaffen. Het beroeps leger zal wor den uitgebreid. Een tienjarige hond in Castelfranco werd door zijn baas geschonken aan een neef die 300 km verder woonde. De hond heeft echter kans gezien in acht dagen tijds zijn oude baas weer op te zoeken. Nederland is het dichtstbevolkte land ter wereld. De gemiddelde dichtheid is 300 personen per vierkante kilometer. In 1900 telde ons land 5 miljoen inwoners, terwijl in het jaar 2000 dit aantal rond de 20 miljoen zal liggen. Op de Indische Oceaan verging een zeilboot met aan boord de visser Bajeun uit Atjeh. Vijf dagen later spoelde na een hevige storm een geweldige dode haai aan met in zijn maag de nog levende Bajeun. Bij een verkeersongeval in Calcutta zijn vorige week vijf personen gedood en zes gewond. Men schrijft het ongeluk toe aan de grote duisternis op straat ten gevolge van een staking van het perso neel ener gasfabriek. Dr. Werner von Braun had op gym nasium een heel slecht cijfer voor wis kunde. Thans geldt hij in de vrije wereld als de meest gezaghebbende autoriteit op het gebied van de „ruimtevaart" Te Boston is maandag de Amerikaan se atoomduikboot „Skate" teruggekeerd van een reis, waarbij het vaartuig 31 dagen achtereen onder water is gebleven. Het vaartuig heeft een bemanning van 92 leden. Op Rijksweg nr. 12, ter hoogte van de Nieuweweg alhier, zijn zondagmor gen twee auto's met elkaar in botsing gekomen en over de kop gevlogen. Hierbij werden vijf personen gewond, van wie één ernstig. De materiële schade aan de auto's was groot. Toen de bestuurder van een Duitse personenauto, de 24-jarige heer W. Pennou uit Bochum, een voor hem rij dende wagen, bestuurd door de 29- jarige heer H. N. Berendse uit Nijme gen wilde passeren, bemerkte hij te laat, dat een derde auto hem reeds aan het inhalen was. De Duitser zocht weer de rechterzijde van de weg op, doch vloog tegen de achterzijde van de auto van de heer B., die de macht over het stuur verloor. Zijn auto dook van de weg af en dui kelde langs het zes meter hoge talud naar beneden. Ook de Duitser bleef zijn auto niet de baas en ook hij sloeg enige malen over de kop, waarbij de auto op de rijbaan bleef liggen. De heer Pennou liep een hoofdwonde en een zware hersenschudding op; zijn passagier, de 27-jarige W. Behlau, even eens uit Bochum, kwam er met een hoofdwond en enige kneuzingen af. Van de Nederlandse auto bleef de bestuurder, de heer Berendse, onge deerd, doch zijn broer werd, evenals zijn vader en moeder, licht gewond. Ook één der oudste wandelverenigingen in Veenendaal, de V.S.W., was weer present bij de Wolmars. Leden van Hermandad uit Veenendaal onder leiding van Adjudant Hoevens, aan de wandel. 10 K.M. 1. Blauw Wit, Ede 459 pur.ten 2. Groentjes, Veenendaal 450 3. S.S.S., Veenendaal 439 4. Tippelaars, Scherpenzeel 434 5. Woudlopers, Amerongen 427 6. Chr. Techn. Sch., V'daal 426 Extra prijs voor beste schoolgroep Patrim. School, Veenendaal 424 15 K.M. 1. Olympia, Soest 729 2. Natuurvrienden, Ede 680 3. Chr. V.G.L.O. 1, V'daal 651 4. Chr. Jeugdgroep, Waddenooyen 645 5. de Jonge Zwervers, Wageningen 624 20 K.Mf 1. Natuurvrienden, Ede 742 2. Blauw wit, Ede 741 3. Olympia, Soest 740 4. Spencer Hey, Culemborg 728 Semi militairen 1. Politie Haarlem 2. Politie Veenendaal Hollandia Trico en Pehavee liepen bui ten mededinging. WIELRIJDSTER BIJ STOPLICHT AANGEREDEN De wielrijdster, mej. M. d. H. werd bij het stoplicht op de kruising Hoofdstraat- Hoogstraat aangereden door een bestel wagen. Mej. d, H. reed in de Hoofdstraat en stopte voor het stoplicht. Plotseling werd zij aangereden door een haar ach teropkomende bestelwagen, nadat zij reeds van haar rijwiel was gestapt. Zij kwam te vallen en liep enig lichamelijk letsel op, doch kon, na verbonden te zijn, haar weg vervolgen. De bestuurder van de bestelwagen reed evenwel door, doch werd reeds een uur na de aanrijding aangehouden door de Veenendaalse politie. Het bleek de heer W. E. v. S. uit Rhenen te zijn, die niet in het bezit van een rijbewijs was en het daarom raadzamer gevonden had om door te rijden. Uiteraard maakte de politie proces-ver- baal tegen hem op. EEN SPECIALE AANDACHT VOOR UW Vraag het gemerkte brilleglas Hoofdstr. 51 - Tel. 3184 - Veenendaal ZIEKENFONDS LEVERANCIER Bij helder weer zal vanavond van 9 uur tot ongeveer 10 uur in noord- noordoostelijke richting het noorder licht weer te bewonderen zyn. Op 4 september, 27 dagen geleden, was het Noorderlicht zeer duidelijk en prachtig van kleur. Niet alle plaatsen op aarde genieten het voorrecht dit zeldzaam mooie natuurverschijnsel te kunnen aanschouwen. Er zijn uitgestrekte ge bieden, waar het nooit gezien wordt en vele volken kennen zijn schoonheid niet. Het poollicht is dichter bij de aard oppervlakte dan enig ander astrono misch object, behalve de meteoren, want die bereiken soms de aarde. Waarnemingen hebben geleerd dat tussen het aantal zonnevlekken en het optreden van het noorderlicht een zeer nauw verband bestaat. De periode die ligt tussen het optre den van Noorderlicht bedraagt meestal 27 dagen. Een zonnevlekkengroep na melijk heeft voor een volledige omwen teling om de zon 27 dagen nodig. Op 4 september j.l. was het noorderlicht aanwezig en 27 dagen daarna, dus van avond, zal het weer terugkeren en bij een heldere hemel in al zijn pracht te bewonderen zijn. GESLAAGD VOOR DE BOEKHANDEL Heden is in het Singermuseum te La ren officieel het einddiploma voor de boekhandel uitgereikt aan mej. H. van Manen alhier. Mede door het fraaie herfstweer van de afgelopen dagen is het begin van de door de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijver heid" georganiseerde winkelweek een succes geworden. Direct na de opening, vrijdagmorgen 9 uur, werden al veel inkopen gedaan en de winkelstraten vertoonden een gezellige drukte. De rode bussen kregen een groot aantal oranje bonnen te verwerken. Als eerste onderdeel van het pro gramma maakte vrijdagavond het mu ziekkorps van het Garnizoen Ede een mars door de winkelstraten waar het overal bijzonder druk was. Ruim een jaar geleden werd dit korps opgericht en .maakte een buiten gewoon goede indruk op de Veenen daalse bevolking. Ook zaterdagmiddag was het druk in Veenendaals straten en uit de omtrek waren velen naar Veenendaal gekomen om inkopen te doen. Hetzelfde beeld toonde de maandag avond toen de braderie werd gehou den. In de Hoofdstraat en Hoogstraat stonden de winkeliers achter de markt kramen hun waren te verkopen en bij tijden moesten de bezoekers tussen de etalages en kramen doorschuifelen. Al hoewel Pluvius tot dusver zich nog niet had laten zien, vond hij het nu toch tijd de winkelweek met een bezoek te ver eren, want tegen 9 uur, tevens het ein de van de braderie, begon het te rege nen. Dinsdagavond werd de zogenaamde vossenjacht gehouden. Hierbij moesten ditmaal geen personen, maar voorwer pen gezocht worden. Het nog af te werken programma vermeldt voor donderdag een grote reclame-optocht. Bijna 70 wagens waren reeds in het begin van de week ingeschreven voor GH 01201, GH 09430, GO 06352, GP 01302, GP 09881, GS 02701, GV 05752, GY 00904, GZ 05804, HA 09012. De bovengenoemde nummers geven recht op het vervoer van twee per sonen naar de Wereldtentoonstelling in Brussel. De bonnen moeten zo spoedig mo gelijk ingeleverd worden op het bureau Hoofdstraat 98 Dank zy de zojuist van kracht geworden Jeugdspaarwet hebben de jongeren thans de kans gekregen hun spaargeld in een veel sneller tempo te zien aan groeien dan voorheen. Behalve de rente ontvangen zy namelyk ook een belas tingvrije rijkspremie van tien procent, zowel over spaargeld als rente. De over heid wil hiermee een krachtige bijdrage leveren aan de persoonlijke bezitsvor ming. Ter propagering van de unieke mogelijkheid, die hiermee de jongeren wordt geboden, is men begonnen met de Zilvervlootactie, waarmee wordt her innerd aan Piet Heins overwinning op de Spaanse vloot. Daarby staan twee dingen voor ogen: Dit heldenfeit verschafte Piet Hein en zijn maats behalve roem ook een flinke premie van staatswege, terwijl ook de gemeenschap ervan profiteerde. Zonder dat men nu de jongeren wil aansporen om eveneens op kaapvaart te gaan, vraagt men toch wel aandacht voor het feit, dat met het deelnemen aan het ideaal spaarplan „De Zilvervloot" zowel het persoonlyk als het algemeen belang wordt gediend. AANMOEDIGING De premie is op zichzelf reeds be langrijk omdat daardoor het spaar tegoed wordt vermeerderd. Maar van niet te onderschatten be lang is ook, dat zij het sparen wil aan moedigen en de spaaxzin onder de jongeren bevorderen. Dat is van veel betekenis, omdat een groot deel van de jonge mensen thans niet actief spaart. Toch kunnen zij veel profijt hebben van hun spaargeld. Op een bepaald moment hebben ook zij een kapitaal (tje) nodig, maar veelal ontbreekt het dan juist. Hoeveel jongens en meisjes bijvoorbeeld willen graag gaan trou wen, maar moeten nog jaren wachten, doordat ze te laat zijn gaan sparen en niet voldoende geld hebben voor de huwelijksuitzet. Hebben ze echter mee gedaan aan ideaal spaarplan „De Zil vervloot", dan hebben ze een aardig bedi-ag bij elkaar. Vooral als bijvoor beeld beide partners sparen omdat uiteraard over beide spaargeld (plus rente) namelijk de premie wordt uit gekeerd. Maar ook bij de financiering van een bedrijfs- of beroepsuitrusting is zelfgespaard geld een welkome aan vulling. Dat zij dus zelf profiteren van wat ze nu opzij leggen, is wel duidelijk, maar, zoals gezegd, ook de gemeenschap wordt er beter van. In de steeds toe nemende vraag naar kapitaal (verband houdend met de sterk groeiende nood zaak van industrialisatie, woningbouw enz.) kan in bescheiden mate worden voorzien. VRIJWILLIG Men moet overigens goed beseffen, dat de deelneming aan de spaarrege ling geheel vrijwillig is. Ook als de spaarovereenkomst gesloten is, kan men op elk gewenst tijdstip ophouden. Wil men echter de premie ontvangen, dan moet er minstens zes jaar gespaard zijn. Op dezo iegel zijn twee uitzon- De Koningin Julianaschool, afdeling ulo, bestaat vijfendertig jaar. Geen feit om luidruchtig de feesttrompet voor te steken. Daarvoor is het een te bescheiden jubileum. Het werd dan ook in de kring van leerkrachten en leerlingen in alle soberheid herdacht: j.l. maandag wapperde de vlag boven het schoolplein en de leerlingen kregen om drie uur 's middags vrijaf. Anderzijds heeft de Christelijke ulo immer een dermate belangrijke plaats in het Veenendaalse onderwijs ingenomen, dat wij dit zevende lustrum niet zonder meer kunnen laten passeren. 29 september 1923 opende de Ned. Herv. predikant, wijlen ds. M. Jongebreur, als voorzitter van het schoolbestuur, het schoolgebouw aan de Vaartbrug. Begonnen met 3 leerkrachten, het hoofd der school incluis, en een leerlingen aantal van 30 a 40 groeide deze, rondom Veenendaalse, school uit tot een kolos saal onderwijsinstituut met - thans - 300 leerlingen en 12 leerkrachten, bene vens twee vakonderwijzers. Het geheel - sedert 1950 is aan de Koningin Julianaschool ook een lager- onderwijsafdeling verbonden - wordt geëxploiteerd door de Vereniging tot bevordering van Christelijk onderwijs in Veenendaal, de oudste Christelijke deze optocht, die ongeveer een kilome- schoolvereniging ter plaatse, in welker bestuur drie kerkgenootschappen zijn vertegenwoordigd, n.l. door de heren G. C. van Schuppen, voorzitter; Mr. J. F. van Leeuwen, secretaris; P. N. van Galen, penningmeester, T. van Beek, A. van den Bosch, J. H. van den Bosch, H. Brouwer, D. H. Hootsen, C. N. van Kuijk, W. N. A. van Schuppen en Jac. Turkesteen. Er is momenteel één - christelijk gereformeerde - vakature. AANBESTEDING PASTORIE DER NED. HERV. KERK Zaterdagmiddag heeft te Eist in ge bouw „Pniël" de aanbesteding plaats gehad voor de bouw van de pastorie avond 9 uur en maandagavond 9 uur. van de Ned. Herv. Kerk en voor het Alle bonnen moeten dus vóór maan- optrekken van een muur langs de kerk. dagavond 9 uur zijn ingeleverd. De uit- ter lang zal worden. De opstelling vindt in de Stations wijk plaats en de optocht vertrekt 's middags om 3 uur en 's avonds om 7 uur. Als extra attractie komen de Hollan dia Trico meisjes vrijdagavond van 7 tot 8 uur op de markt vrolijke wijsjes zingen onder leiding van Gijsbert van Zanten. Er zijn nog drie buslichtingen, na melijk donderdagavond 9 uur, vrijdag- De uitslag was: Bouw pastorie: W. Rebergen 24985, A. Klomp Zn. 25450,B. v. Spanje 25721,—; C. Klomp 27060,—; gebr. Van Spanje 27362, Optrekken muur, gebr. Van Spanje 2463,—; C. Klomp 2580,—; W. Re- bergen 2750,A. Klomp 2840, B. van Spanje 2890, Schilderwerk gastorie: T. Eimers 2340,—; F. v. d. Berg 2843,—. slag van de eerste vier dagen van deze winkelweek zijn: le lijst d.d. 26-9-'58: FL 07595, GH 04468, GO 05903, GP 04161, GQ 09858, GT 02378, GV 05001, GY 06730, GZ 04343, HC 04109. 2e lijst d.d. 27-9-'58: FL 07928, GH 01560, GH 03355, GJ 04128, GO 08077, GP 03782, GQ 08935, GV 06876, HA 09100, HC 06166. 3e lijst d.d. 29-9-'58: Het waren wijlen Ds. Jongebreur en wijlen de heer Jochem van Schuppen, die in 1923 de eerste stoot gaven tot oprichting van de Chr. uloschool. Mede aan de vooruitziende blik van deze op richters dankt Veenendaal, dat toenter tijd nog géén 7000 inwoners telde, haar school voor uitgebreid lager onderwijs, de zogenaamde kopschool. Deze - aan vankelijke - naam is als volgt te ver klaren. Aan enkele lagere scholen was een klas verbonden voor uitgebreid lager onderwijs, een zogeheten Franse klas. Vele ouderen onder onze lezers zullen zich b.v. de „Franse klas van meester Wijnveld" nog herinneren. Het bestuur van de Vrije Chr. School aan de Nieuweweg en de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk nu, besloten een drachtig de „koppen" (Franse klassen) van deze beide scholen samen te voe gen tot één nieuwe „kopschool", de Chr. Uloschool. De Ulo startte in vier lokalen, onder leiding van wijlen de heer R. J. Prins, bijgestaan door twee leerkrachten, t.w. Mej. T. Jager en de heer H. A. van Essen. De laatsten kunnen bogen op een uitzonderlijke staat van dienst aan de school; mej. Jager bleef tot aan haar pensionering, enige jaren geleden, aan de school verbonden en de jubilea van de heer Van Essen gaan gelijk op met de ulo, m.a.w. hij is tot op de huidige dag op de Chr. ulo werkzaam. A. V., fabrieksarbeider te Eist, zou met zijn bromfiets op de Markt te Veenendaal niet voldoende rechts gereden hebben en daardoor was hij in botsing gekomen met een fietsend meisje. Vrijdag voor het Wageningse kanton gerecht werd J. v. d. S., een gemeente arbeider, die bezig was geweest het marktplein te vegen, als getuige gehoord en deze verklaarde, dat V. een plotselinge zwenking naar links had gemaakt, toen hij een met een touw om zijn lichaam hangende melkbus wat naar achteren had willen schuiven. Na de aanrijding, die lichte schade op geleverd had, was V. bereid gebleken de mankementen te laten herstellen, niet omdat hij, zoals hij vertelde schuld aan de botsing had, maar omdat zijn zwager toch fietsenmaker was, zodat het hem weinig geld gekost zou hebben. De fiets was evenwel door de politie meegenomen naar het bureau, waardoor hij hem niet naar zijn zwager had kunnen transporteren. Getuige v. d. S. pleegt meineed, zei V. Ik heb zeer beslist geen zwenking ge maakt. Het was juist het meisje, dat plot seling naar links kwam. Ook anderen hebben aan de politie gehad om een huis. De officier achtte de feiten wel be wezen en eiste 12,- of 5 dagen met toe wijzing van 20,25 vergoeding voor de schade aan de fiets. De rechter maakte er 15,- of 6 dagen van om V. gelegenheid te geven in hoger beroep te gaan. Dat wilde hij namelijk. U veroordeelt me onschuldig, zei V. nog. En ik wil een vervolging wegens meineed instellen tegen getuige v.d.S. Dan gaat u maar naar de politie, be sloot de rechter. Voor mevrouw E. H. S., huisvrouw te Gelders Veenendaal, werd het vrijdag voor het Wageningse kantongerecht een onverwachte vrijspraak. Zij was n.l. met haar rijwiel zo onverhoeds de Hoofdstraat in Veenendaal overgestoken, dat een verklaard, dat u het was, die een fout bromfietser met haar in botsing was ge- beging, repliceerde rechter v. d. Brand, j komen. Dat kan ik niet geloven, hield V. vol. De tenlastelegging vermeldde, dat zij Deze getuige liegt in ieder geval. We heb- gereden zou hebben, doch zelf vertelde ze ben al eens een keer verschil van mening met de fiets aan de hand de rijbaan op gewandeld te zijn. Dat werd ook inderdaad bevestigd door de verklaringen in het proces-verbaal en derhalve kon de beschuldiging, dat ze on voorzichtig gefietst had niet bewezen worden. Van de mogelijkheid de zaak op nieuw aanhangig te maken, dan natuur lijk met het verwijt, dat ze onvoorzichtig gelopen had, wilde de officier afzien. Men moet sportief blijven, oordeelde hij. Mevrouw S. had er niet het minste be zwaar tegen. Op de Nude te Rhenen had de 19-jarige elektricien C. S. uit Arnhem enige tijd geleden met zijn fiets het achterspatbord van een voor hem rijdende fietser ge raakt, was daarna gaan slingeren en werd tenslotte door een juist passerende auto aangereden. Vrijdag verscheen S. voor het Wage ningse kantongerecht om zich voor deze vreemde capriolen te verantwoorden. Ik reed met een stel andere jongens toen de voorste van ons plotseling moest remmen, vertelde verdachte. Ik fietste achter hem en wilde eveneens vaart ver minderen. Dat lukte echter niet omdat mijn pedalen in de dode stand stonden. Ik botste tegen zijn achterspatbord en slingerde de berm in. Om de bomen daar te vermijden zwenkte ik weer naar links de weg op, waar helaas een auto reed, die mij greep. Het is natuurlijk wel een heel mooi deringen: Bij huwelijk ontvangt men desge wenst na drie jaar de premie, bij over lijden van één der ouders reeds na één jaar. Bij voortijdige verbreking van de overeenkomst wordt natuurlijk wel het ingelegde geld met de rente uitbetaald; de rijkspremie echter niet. In beide gevallen kan men eventueel een deel van het tegoed met de premie daarover in ontvangst nemen en ver der blijven doorsparen óf een nieuwe overeenkomst sluiten en dus opnieuw beginnen. Dat men geheel vrij is in de beste ding van het gespaarde bedrag, be hoef nauwelijks gezegd. Ook de keuze van de spaarbank wordt aan de spaar der overgelaten. Elke bonafide spaar bank doet aan de actie mee, alsmede elk postkantoor en elke boerenleen bank. WIE KUNNEN DEELNEMEN Wie kunnen nu aan de aantrekkelijke spaarregeling deelnemen? Dat is vlug gezegd: alle jongens en meisjes, die reeds 15 maar nog geen 21 jaar oud zijn. Zij, die in militaire dienst zijn ge weest kunnen nog een overeenkomst sluiten voor hun 24ste verjaardag. Men kan sparen van het zelf ver diende loon, maar bijvoorbeeld ook van zijn zakgeld. De ouders kunnen zo mo gelijk hun kinderen een handje hel pen. Ook in dat geval is het wenselijk dat de jeugd zelf zoveel mogelijk wordt betrokken bij het sparen, omdat niet voldoende benadrukt kan worden hoe belangrijk het is om reeds op jeug dige leeftijd vertrouwd te raken met het sparen. (Zie verder pagina 2) In een uitvoerig schrijven van een Edes raadslid aan het college van bur gemeester en wethouders van Ede wordt de aandacht gevestigd op de toestanden in de reclasseringsgemeen- schap Groot-Batelaar te Lunteren. „Verpleegden uit deze inrichting, die beheerd wordt door het Leger des Heils, hebben reeds vele wandaden ge pleegd en maken deze streek onveilig. Talrijke winkeliers en particulieren zijn opgelicht, soms voor duizenden guldens. Ook hebben zij de reiskas van de voetbalvereniging tweehonderd gulden lichter gemaakt, voor honderden gul dens aan fototoestellen ontvreemd, gouden ringen en horloges gestolen, taxihouders opgelicht, meisjes aange rand enzovoort. Enige tijd geleden zijn zelfs wapens op de Batelaar aangetroffen om bij nachtelijke strooptochten zonodig te worden gebruikt. Er wordt dringend verzocht afdoen de maatregelen te treffen om aan deze toestand een einde te maken. Het leg gen van een politiecordon rond de ge bouwen zou het meest afdoende zijn, maar deze maatregel zal wel praktisch onuitvoerbaar zijn. Gezien de vele misdrijven genieten de verpleegden blijkbaar een vrijheid, die niet in overeenstemming is met een verantwoorde zorg voor de veiligheid van de bevolking en haar bezittingen. De van gemeentewege genomen maat regelen zouden kunnen bestaan in het scheppen van waarborgen, dat de ver pleegden in elk geval na zonsonder gang er niet op uit kunnen trekken om deze streek onveilig te maken. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan zou de burgemeester als hoofd van politie de gemeente een grote dienst bewijzen, indien hij de zaak bij het Ministerie van Justitie aanhangig maakt." Aldus in grote trekken de brief aan B. en W. van de gemeente Ede. EERSTE UITBREIDING BLEEF ONGEBRUIKT Omstreeks 1932 kwam de eerste uit breiding tot stand: van 4 op 6 lokalen. Deze uitbreiding bleef ongebruikt tot 1936, want pas na 1936 waren alle lo kalen volgegroeid. Inmiddels had de heer J. G. Thoo- mes op 1 oktober 1936 de „macht" van de heer Prins, die met pensioen ging, overgenomen. Het leerlingenaantal was intussen gegroeid tot 90 kinderen en aan het onderwijzend personeel werd toegevoegd de heer A. Augusteijn, die met de heer H. Thijs thans ook nog deel uitmaakt van de „oude garde". De uitbreiding in 1939 - twee lokalen, een natuurkundelokaal en een bestuurs kamer - was goed en wel gereed, toen verhaal over die op een dood punt staan- KT de trappers, maar tegen de politie hebt U '»5,rd= en h? N<?er," iets heel anders verteld, wist rechter v.d. Brand, volgens het proces-verbaal hebt u toegegeven te laat gemerkt te hebben, dat er geremd moest worden. U zou af gaande op die lezing, dus niet voldoende opgelet hebben. Verdachte ontkende ten stelligste, dat hij niet goed opgelet had en dat hij tegen de politie-agent, die hem verbaliseerde, niets over de trappers gezegd zou hebben. Hoe 't zij, het is in een fractie van een seconde mogelijk de pedalen van een dood punt uit in de remstand te krijgen. Dat u desondanks ergens tegenop gebotst bent, duidt erop, dat u veel te dicht achter de jongen voor u reed. 't Was ze ker een soort show-rijden, veronderstel de de officier. Nee, beslist niet, riposteerde verdachte. Mede in verband met de 25.- schade, die verdachte reeds betaald had aan de de autobestuurder, eiste de officier 10.- (Zie verder pagina 2) landse leger beslag legde op de school. Tijdelijk kreeg men onderdak in de „Ritmeester" en na de meidagen van 1940 was de school weer vrij snel be schikbaar. (Zie verder pagina 2) KERKE WIJK 167 - TEL. 3000 VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1958 | | pagina 1