DE VALLEI m Waar je ook komt... je vindt er tien tegen één De Gruyter's koffieklanten 1 VOORDEEL VOORDEEL DE KOFFIE- EN THEEZAAK Voor de Jeugd EDERVEEN ELST De Zoon Burgemeester 100 gram chocolade pastilles 25 cent goedkoper een pak afwasmiddel en een dubbel stuk huishoudzeep samen 47 cent Dovo won in Kampen verdiend van D.O.S.K. G.V.V.V. zet opmars voort en won met 6-0 van D.V.S. '33 Scherpenzeel veroverde eerste punt Doelman Budding neemt strafschop EEN KLEIN STUKJE STEENKOOL Merino's verloor thuis met 5-0 van Lopik Triangelboys kon het in Barneveld tegen S.D V.B. niet bolwerken S.V. Panter speelde thuis met 3-3 gelijk tegen Scherpenzeel Advendo schoot in eigen doel Posta-Musketiers 2-6 Elke huisvrouw, die gesteld is op krakend verse koffie, gaat naar De Gruyter. Daar geldt al jaren als vaste regel: vers gebrand, vers in de winkels. Een devies, waardoor dagelijks honderden huisvrouwen de kring van De Gruyter's koffieklanten komen versterken. In de aangegeven woningen mag de huisvrouw gratis De Gruyter's koffie schenken. Als zij zich bekend maakt aan De Gruyter, Postbus 276, 's-Hertogenbosch, krijgt zij gratis een kilo Goudmerkkoffie. tot en met 7 okt. 1958 Bij elke aankoop van een pakje thee of doosje theezakjes Dovo dat waarschijnlijk haar oude vorm heeft teruggevonden, speelde zaterdag een uitstekende wedstrijd, tegen D.O.S.K. in Kampen. Voor meer dan 2000 toeschou wers won het over alle linies sterkere Dovo, verdiend met 3-0. Toch had de score veel hoger kunnen zijn, als Kam pen niet zo zeer in de gunst bij vrouwe Fortuna gestaan had. Wel probeerde de gastheren steeds, het spel naar de Veenendaalse helft over te brengen, maar dan was het de hechte verdediging, die geen enkel doelpunt toe stond en elk gevaar in de kiem smoorde. Hoewel de rood-witten reeds voor de rust behoorlijke scoringskansen kregen was het alleen Bertus Kroesbergen, die de goede richting wist te vinden en daar mee zijn club een 1-0 voorsprong gaf. Kort na de hervatting kwam het tweede doelpunt. Van de Pol kreeg de bal op de vleugel te pakken en gaf een keurige voorzet, waarna Bertus Kroesbergen met een fantastische zweefduik, de bal in het net kopte 2-0. Natuurlijk leverde ook van Hal weer zijn aandeel in deze overwinning, be keken plaatste hij de bal over de uit lopende doelman heen in de richting van het doel. Hij had echter geen geluk, want de bal kwam via de paal weer in het veld terug. Toen was het echter Gijs Slotboom, die de bal over de doellijn kon tikken 3-0. Dat G.V.V.V. dit seizoen weer grootse plannen heeft is nu wel duidelijk. Zater dag werd in Ermelo de vierde achter een volgende overwinning geboekt. Liefst met 6-0 moest D.V.S. '33, het onderspit delven. Reeds in de eerste minuut was het raak, toen Scnolts een voorzet van v. Hardeveld benutte 0-1. Gesteund door deze voorsprong speel de de Veenendalers een partij voetbal die aan alle kanten af was. De Ermeloers kwamen er gewoon niet meer aan te pas. Toch moest het nog tot de twintigste minuut duren, voor de dui delijke veldmeerderheid opnieuw in een doelpunt werd uitgedrukt. Het was Ditewig, die profiteerde van een doorschuifbal van Hoedman, de stand op 0-2 bracht. Twee minuten later maak te Leppers, onder zeer moeilijke omstan digheden het derde doelpunt 0-3. De tweede helft bracht in het spelbeeld niet de minste verandering. Steeds waren het de Veenendalers die de toon aan ga ven. Na een kwartier spelen plaatste Schols de bal tussen de Ermelose backs door, juist binnen het bereik van Lep pers 0-4. Bij een algemene aanval in de 28ste minuut, kon Ditewig er 0-5 van maken. Tien minuten voor tijd, goochelde Hoe- deman, na een voorzet van Hardeveld, met de bal tussen drie verdedigers dooi en tikte de bal in het uiterste hoekje 0-6. Na drie wedstrijden is „Scherpen zeel" er zaterdagmiddag in geslaagd het eerste punt van de nieuwe compe titie te veroveren, in Veenendaal werd S.V.P. namelijk een 3-3 gelijk spel af gedwongen. Het begin van deze ontmoeting had er echter alle schijn van, dat de blauw- witten ook na deze derde wedstrijd zonder punten zouden blijven. Na tien minuten spelen hadden de gastheren namelijk reeds een 2-0 voorsprong ge nomen, dat na een half uur spelen zelfs uitgroeide tot een 3-0 achterstand voor de bezoekers. Wel verzette de Scher- penzeelse middenlinie onder leiding van spil De Koning bergen werk, maar de Veenendalers grendelden hun doel voor rust hermetisch af. De Veenendaalse keeper ging enkele ogenblikken neer toen hij zijn gezicht gebruikte bij het stoppen van een hard schot in plaats van zijn handen. Na rust kwam „Scher penzeel" er echter steeds beter in. In eerste instantie was het G. Meer- veld die de achterstand reduceerde en daarmee de hatelijke nul van het sco- ringsbord deed verdwijnen. Een back van de gastheren was kort hierop zo vriendelijk de bal in eigen doel te de poneren. „Scherpenzeel" bleef doorgaan en stelde de S.V.D.-achterhoede danig op de proef. Bovendien namen de blauw-witten meer en meer het mid denveld in handen waardoor steeds nieuwe aanvallen konden worden op gebouwd. Kort voor tijd was het A. ter Burg, die zijn club aan de verdiende gelijkmaker en daarmee aan het eerste punt hielp. „Valleivogels" zette zaterdagmiddag haar zegetocht met een misschien wat geflatteerde zege over het bezoekende N.S.V.S. uit Veenendaal voort. De schietbaanbewoners wonnen met 6-1 van de Veenendalers die deze neder laag naarmate het einde naderde, maar slecht bleken te kunnen verdragen. Het begin scheen voor beide partijen moeilijk. Er werd zenuwachtig ge speeld en hier en daar vielen er nog wel eens onbesuisde trappen te note ren. Wel openden de rood-witten door rechtsbuiten J. v. d. Berg de score maar 7 minuten later was de balans weer in evenwicht toen de „Vallei- vogels"-defensie uit positie werd ge speeld, door de Veenendalers die zich technisch lang niet de minderen toon den. „Valleivogels" profiteerde kort hierop van misplaatste keeperstalenten van de N.S.V.S.-spil waarvoor scheids rechter Dirks een strafschop toekende. Doelman Buddingh werd voor het ne men van de strafschop uit zijn doel gehaald en bracht „Valleivogels" aan de leiding. Met deze stand ging ook de rust in. Na de thee kwam „Valleivogels" er steeds beter in. Opmerkelijk waren de goede combinaties die de roodwitte voorhoedespelers Van 't Foort en Van der Linden uitvoerden, terwijl in het middenveld spil Van Schaik goed stu wend werk verrichtte. Het was Van der Linden die de voor sprong vergrootte. Met deze stand kreeg ook scheidsrechter Dirks meer werk, aangezien de Veenendalers steeds harder begonnen te spelen. Deze arbi ter kweet zich echter uitstekend van zijn taak. Zonder het spel dood te flui ten hield hij de touwtjes strak in han den. Vijfentwintig minuten na rust speelde Eijkelenkamp zijn middenvoor Overeem vrij, wat de stand op 4-1 bracht. Drie minuten later werd het door dezelfde speler 5-1. Het spel ver ruwde steeds meer, zodat scheidsrech ter Dirks talrijke waarschuwingen moest uitdelen. Eén Veenendaalse spe ler werd zelfs buiten de lijnen gezon den wegens natrappen. Een kwartier voor tijd zag Van der Linden, die deze middag een uitstekende wedstrijd speelde, zijn zwoegen beloond met een fraai doelpunt, wat tevens de eind stand bleef. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? okt. Janny van Manen. Gerrie van Wijk. Wimmy Bergmeijer. Annie Kleijer. Janny Aartsen. Cor Overeem. Jaap Bos. Coosje van Ruiswijk. Gert Overeem, Renswoude. Jopie Vermeij. Gefeliciteerd! NIEUWE RAADSELS Voor ouderen. I. Eén van de woorden uit een reeks behoort niet thuis in het gezelschap van de andere. Welk woord is dat? 1. Kubus, driehoek, pyramide, cylin der, kegel. 2. Tuba, trompet, waldhoorn, gitaar, fluit. 3. Rood, beige, geel, groen, blauw. 4. Chopin, Mozart, Grieg, Rossini, Goethe. II. Vul in van boven naar beneden en van links naar rechts: le rij een nacht vogel; 2e rij een meisjesnaam; 3e rij een inwoner van een land in Noord- Europa. III. Hark, kurk, kast, teen, tram, pool, erwt, bles, ster. Uit elk van deze woorden moet één letter gezocht worden zo, dat de letters een spreekwoord vormen, dat luie mensen (en kinderen) vermaant. Voor jongeren. I. Ik ben een zacht viervoetig dier, Maar draai mij even om, Dan zit ik rustig aan een boom, En ben voor eeuwig stom. 1 2 3 2 II. Vul de hokjes in zó, dat van links naar rechts en van boven naar bene den telkens dezelfde woorden komen, le rij lichaamsdeel van een dier. 2e rij moeders moeder; 3e rij eten kook je in een III. Vos, kip, rat, hond, rob, beer, hert. Uit deze woorden moet telkens één letter gezocht worden. Van boven naar beneden moet de naam van een maand komen. De prijsvraag (zie „De Vallei" van 1.1. vrijdag) kan tot 6 oktober nog worden ingezonden. Oplossing raadsels I. Heiligerlee. Klokken. Groningen. Delfzijl. Amerika. Australië. Afrika. Wolkenkrabbers. New York. Kangeroes. Australië. Tafelberg. Kaapstad. Mar tinitoren. Groningen. II. Koers. Karbies. Kerks. Kluis, Knus. Karkas. Kers. Kans. Koorts. Kolos. III. Worst, horst, vorst. I. Koffie, drop, taart, room, yoghurt, stroop, vla, kaas, flik, Fotograaf. II. Twee. Dieren hebben poten. III. Roos, rook, rood. Vijf jaar geleden werd in een Lim burgse kolenmijn met vele andere stuk ken steenkool, een heel klein stukje steenkool naar boven gebracht. Honder den jaren had dat stukje steenkool diep onder de grond gezeten, tot het door een mijnwerker werd losgehakt en naar bo ven werd gebracht. Toen kwam dat stuk steenkool in een geheel andere wereld. Het kreeg nu ineens ook een taak te vervullen. Het werd met vele andere stukken steenkool in een goederenwagon geladen. Geluukig kwam het bovenop de geweldige vracht steenkool te liggen en zo kon het uitkijken, toen de lange goe deren trein met kolenwagens naar het werd gereden. Het zag het mooie Lim burgse land, trok de grote rivieren over en kwam eindelijk in een stad in Utrecht terecht. Het stukje steenkool was blij dat het nu zijn bestemming had bereikt, nu zou het zijn taak kunnen vervullen en warmte geven aan de mensen, die ze 's winters zo nodig hadden. EEN TEGENVALLER Maar het liep heel anders dan het stuk je steenkool gedroomd had. Eerst ging alles goed. Het stukje kool werd met an dere stukken in een zak geschept. Toen werd de zak op een vrachtauto geladen en reed men naar het huis van een ze kere mijnheer Konings. Een man nam de zak op de rug en liep er mee naar het kolenhok. In dat hok werd de zak leeg gestort. Het stukje steenkool kwam hele maal in een hoekje van het kolenhok te liggen. Vele andere zakken werden in het kolenhok leeggestort en toen werd het weer donker rondom dat kleine stuk je steenkool. Maar dat zou niet zo lang duren. De mensen zouden komen om kolen uit het hok te halen en de kachel zou weer heerlijk branden. Het stukje steenkool verlangde ernaar om de men sen een beetje te helpen in de koude van de winter. Het werd erg koud en iedere dag kwam er iemand bij het kolenhok om een kit kolen te halen. Het werd kerstmis en nieuwjaar, het werd febru ari en steeds minderde de voorraad kolen in het hok. Toen kwam het voorjaar en de mensen schraapten de laatste kolen uit het kolenhok. Het stukje steenkool lag niet meer in het donker, want alle andere kolen wa ren bijna verdwenen. Het zag af en toe de schuif van het hok opengaan en dan schraapte een kolenschop over de vloer van het hok. Maar de man die de kolen schop hanteerde kon net het hoekje, waar ons stukje steenkool lag, niet bereiken en toen de kachels uit konden gaan, bleef het stukje steenkool precies in dat hoek je liggen. Och, dacht het stukje steen kool, nu kom ik helemaal niet aan de beurt om de mensen warmte te verschaf fen, nu blijf ik hier maar doelloos liggen. Heel de zomer lag het stukje steen kool in dat kolenhok en toen het weer najaar werd, werd een nieuwe vracht steenkool in het hok gegooid en weer werd het donker om het stukje steen kool. NA VIJF JAAR Weer kwam een lange winter en weer werd het kolenhok leeggeschept, maar ook die winter kwam het stukje steen kool niet aan de beurt. De kolenschop kwam niet in het hoekje en het bleef er maar liggen. Zo gingen vijf lange jaren voorbij. Het stukje steenkool werd hoe langer hoe treuriger. Was het daarom nu uit de donkere aarde gehaald om hier maar jaar op jaar in een kolenhok te liggen? Het wilde branden en de mensen warmte verschaffen, want dat was toch zijn bestemming. Toen kwam het najaar van 1958 en het regende vaak. Veel men sen kregen griep. Dan kwamen ze rillend en koud thuis en verlangden naar de bbrandende kachel. Ook mijnheer Ko nings kwam op een middag thuis van zijn werk. „Ik voel me helemaal niet lekker", zei hij, „ik ben zo koud, vrouw, je moest de kachel maar aan maken." Tot nu toe hadden ze zich nog gewarmd bij een straalkachel, maar dat ging nu toch niet meer. „Ja", zei mevrouw Ko nings, „dat zou ik wel willen doen, maar de kolenman heeft nog geen kolen ge bracht, hij komt morgen. Dat heeft hij tenminste beloofd." Herman Konings was ook in de kamer en hij hoorde wat zijn moeder zei. „Maak de kachel maar aan moeder", zei Herman, „ik neem wel een duik in het kolenhok, want in een hoekje ligt nog een aardig hoopje kolen, net ge noeg voor vandaag om Pa een beetje warm te maken." En toen gebeurde het. Het deksel van het kolenhok ging open en het stukje steenkool zag ineens een jongen met een schop en een kolenkit in het hok springen. De jongen ging naar het hoekje en schepte het hoopje kolen in de kolenkit. De kit werd voor de helft nog vol en ook ons stukje steenkool was erin geschept. Herman ging het huis weer binnen. Moeder had intussen de haard aangemaakt en Herman wierp de kolen erin. Na een kwartiertje begon het heerlijk warm te worden in de kamer en vader Konings kroop rillend bij de haard. „Hè," zuchtte hij, „wat is dat heerlijk." Het kleine stukje steenkool lag boven in de haard en toen het hoorde hoe blij va der Konings was met een beetje warmte begon het te gloeien van trots. Zo had het stukje steenkool dan toch na vijf jaar zijn doel bereikt: het gaf warmte aan de mensen die buiten die warmte nu eenmaal niet kunnen. Met Merinos gaat het de verkeerde kant op. Slechts één puntje hebben zij in dit seizoen nog maar binnen kunnen halen. Zaterdag verloren zij thuis liefst met 5-0 van Lopik. Na een kwartier spelen hadden de Vee nendalers reeds een 3-0 achterstand op gelopen, wat voldoende was, om in deze slechte wedstrijd het moreel van de wol mensen te breken. Wat Merinos ook pro beerde, het lukte gewoon niet. Nog voor de rust werd het 4-0. Hoewel de gasten ook na de rust steeds sterker waren, wisten zij het overwicht toch maar met één doelpunt uit te druk ken 5-0. De Merinos zullen uit een heel ander vaatje moeten gaan tappen als zij zich deze competitie in de eerste klasse willen handhaven. Door een in de eerste helft volkomen falende achterhoede, hadden de Boys reeds spoedig een 0-3 achterstand opge lopen. Daarna was het Budding, die via een achterspeler van de tegenstanders de stand op 1-3 bracht. De Veenendalers kwamen er beter in en het was Reber- gen die de achterstand terug bracht naar 2-3. Toen ieder op een gelijkmaker re kende, was het echter Barneveld dat er 2-4 van maakte. Juist voor de rust werd het door Budding 3-4. Na de hervatting ging het wel beter met de Veenendalers, maar toch moest het eerst nog 3-5 worden, voordat Bud ding met een hakballetje succes had 4-5. Een minuut voor tijd was het bijna nog gelijk geworden, maar jammer genoeg stuite de bal via de paal weer het veld in. Panter startte tegen Scherpenzeel bui- gewoon goed. Vooral het eerste halfuur verliep alles buitengewoon vlot. Zo vlot zelfs, dat de ongekende weelde van een 3-0 voorsprong gemaakt werd. Zou het dan eindelijk eens een overwinning wor den? Even voor de rust kwam het eerste tegenpuntje, toen Scherpenzeel profiteer de van een fout in de Veenendaalse ver dediging 3-1. Na de hervatting was het al spoedig 3-2, dank zij het feit dat Spies in eigen doel schoot. Panter raakte eruit en ver viel weer in haar oude spelletje. Hier mede werd voor de zoveelste maal de overwinning verspeeld, want door een misverstand in de achterhoede kon Scherpenzeel kort voor tijd toch nog weer gelijkmaken 3-3. De voetbalclub Advendo kon het ook in de strijd tegen Hulshorst niet bolwer ken. Men scoorde zes maal, maar twee treffers werden afgekeurd en twee be landden in het eigen doel. Hulshorst won tenslotte met 4-2. Het gewijzigde team van Advendo deed het aanvankelijk aar dig, waarbij vooral de jonge midvoor Maniputty de aandacht op zich vestigde. Toch wist Hulshorst het eerst te scoren, waarna van Barneveld voor de gelijk maker zorgde. De Advendo-midvoor maakte nog een doelpunt, maar de scheidsrechter keurde de goal af om wat onbegrijpelijke redenen. Voor de rust nam Hulshorst met 2-1 de leiding. Ook na rust scoorde Advendo, maar weer werd het doelpunt geannu leerd. Rechtshalf Lam had daarna de pech een terugspeelbal in eigen doel te zien belanden (3-1) en even daarna deed spil van Ruiswijk hetzelfde met een om haal. 4-1. Tegen het einde ging T. Snit- selaar naar voren en bracht de eindstand op 4-2. In een uitwedstrijd heeft Musketiers tegen Posta met 6-2 weten te winnen. Reeds na acht minuten spelen werd de score geopend doordat een van de spe lers van Posta hands maakte en H. Honders deze penalty goed afwerkte. Maar enkele minuten later was de stand al weer gelijk doordat de mid voor van Posta door de verdediging van Musketiers heen brak en hard inschoot. (1-1). Na een paar aanvallen aan beide zij den, kwam Musketiers weer met een aardige combinatie voor het doel van Posta en na wat heen en weergetrap benutte Van Kranenburg zijn kans en verraste de keeper volkomen (1-2). Na de rust kwam Musketiers iets in de meerderheid. Maar de enkele aan vallen van Posta waren veel gevaar lijker. Toch werd de druk op het Pos- tadoel steeds zwaarder. G. Henzen wist na een zwaar offensief in te schieten en de stand was 4-1. Ook Kranenburg kwam nog een keer aan de beurt en maakte er 5-1 van. Toen werd het Pos ta toch te bar en de linksbinnen wist een goed opgezette aanval prachtig af te werken (2-5). Eén minuut voor het eind wist Kroes bergen, die deze wedstrijd niet in beste vorm was, door te breken, waarna hij de bal mooi doorgaf naar Henzen, die eerst de keeper passeerde en toen in schoot (6-2). Toen de bal midden uit ging, floot de arbiter voor het einde. WÊm, mam De Gruytef's te Harderwijk flBUnElR 581001 FEUILLETON van de DOOR TOM LODEWIJK 17 Neegoed, ik zal het jullie ver tellen. Val me niet in de rede en laat me rustig uitpraten. De zaak is deze. Rob komt uit een heel andere kring dan wij. Ja, dat had ik al meteen gemerkt, viel Koster, ondanks het verbod, zijn dochter in de rede. Goed. Zijn vader, ik wou graag dat dit onder ons bleef, is de burge meester van Beerzoyen, u weet wel. Hij heet Van Liempden van Heerwaarden. Ze zijn rijk. Het is een oude deftige fa milie. Maar Rob kon niet leren. Rob wou in het autovak. En daarom hebben ze hem, ten einde raad, bij Korrenga gedaan. Nou, vroeg moeder, dat is toch geen schande? Het eert de jongen, dat hij zich niet schaamt zijn handen te ge bruiken. En hij is zo gewoon. Je kon alleen aan zijn manieren merken, dat hij uit andere kringen kwam, maar als hij hier zatgunst, ik beschouwde hem als mijn eigen zoon. Dat woord deed Koster een onver wachte beweging maken. Juist. Net dat je dat zegt, vrouw, begrijp ik, waarom Rie er zo'n zwaar hoofd in heeft. Goed, jij beschouwt hem als je eigen zoon. Dat kan ik begrijpen. Het zou mij ook geen moeite kosten. Ik zou hem graag als onze eigen zoon zien. Maarer is een andere kant aan de zaak. Hij wordt onze schoonzoon. Maar de def tige familie Van Liempden van Heer waarden krijgt een schoondochter, die uit een heel andere kring komt. De dochter van de bedrijfschef van Kor renga, een doodgewone arbeider, een man die langs de harde weg zich een plaats in de maatschappij heeft weten te verwerven. Juist, stemde Rie toe. En nu kun nen we allemaal mooi praten van vrij heid, gelijkheid en broederschap, maar er zijn verschillen. Als Rob een wees was, zou ik geen ogenblik geaarzeld hebben, ja te zeggen, want ik hou van hem. Eigenlijk al vanaf het eerste ogen blik dat hij hier kwam, zo bescheiden. Ik vond dat ie ons allemaal de baas was, maar hij was zo erkentelijk dat wij hem bij ons ontvingen. Die jongen heeft geen snars verbeelding, hij is de eenvoud zelf, hij is eerlijk, ik vertrouw 'm door en doorenfinik hou van 'm! En hij van mij. En daar moest ik stikgelukkig om zijn, en ik voel me doodongelukkig! En opeens borg ze het hoofd in de handen en zat met schok kende schouders in haar stoel. De moeder stond op en legde haar hand op de blonde haren. Nee, nee, praatte ze zacht. Nee kind, dat hoeft niet. Jij hoeft niet on gelukkig te worden. Maar je zult het niet gemakkelijk hebben. En hij ook niet. Maar je moet maar denken: goud doorstaat de vuurproef. Als jullie echt van elkaar houdt, kom je dat alles te boven en wordt je liefde nog veel ster ker. Denk maar aan vader en mij. Koster knikte nadenkend. Zijn vrouw dochter van een onderwijzer, was in die tijd ook ver boven zijn stand ge weest. Hij, een doodarme duvelstoe jager, had het gewaagd, haar te bena deren. Zijn volharding, zijn eerlijkheid, hadden haar alle andere gedachten doen opgeven. En ze had er nooit spijt van gehad. Maar wat dat thuis voor ge duvel gegeven had! Zij, dat knappe Lientje Brouwers, met die knul van Koster uit dat grote, rommelige gezin daar aan de Veendijk! En hij dacht aan haar eerste bezoek in die grote, roeze moezige huiskamer, waar een moede, zwakke vrouw zo'n beetje met de Franse slag probeerde tien rekels te re gerenJa, zijn vrouw moest toch ook wél begrijpen, dat de geschiedenis zich hier herhaalde. Zijn Rie, een me vrouw Van Liempden van Heerwaar denhet was te mal om los te lopen! Kijk es kind, zei hij toen beslist, één ding staat vast: wij leggen je niets in de weg. En ook: wij weten onze plaats. Wij zullen heus niet bij die def tige burgemeestersfamilie de stoep plat lopen, de aanstaande schoonouders. Maak je niet ongerust. Je kent ons wel, je bent uit hetzelfde hout gesneden. Wij hebben onze trots, en jij hebt daar een flinke portie van beet. Gelukkig, maar ook lastig. Voor jou. Dit is een zaak tussen Rob en jou alléén. Als je over al die moeilijkheden heen wilt stappen om hém, als je denkt dat je ondanks alles met hem gelukkig kunt worden Ik zou zonder hem ongelukkig zijn, antwoordde het meisje zacht. Nou, kijk es an. Tussen jullie tweeën is het goed in orde. Onze zegen heb je. En verder zal Rob moeten to nen of hij werkelijk een kerel is. Want alleen aan een kérel gun ik mijn doch ter of ie nou kolentremmer is of minis ter! Jullie bent schatten, zei Rie warm, ik zag er zo tegen op het jullie te ver tellen, en jullie begrijpt het zo goed. Morgen komt Rob, moeder, dan wil hij met u praten. Maar ik heb hem be loofd u eerst een en ander te vertellen, dan was het makkelijker. Hoelang wist jij het al? vorste de vader. Al maanden, antwoordde Rie en ze glimlachte. Dacht u dat het anders zo lang geduurd had, voor ik Rob het jawoord gaf? Het was, voor de zaterdagavond, on gewoon rustig in de grote burgemees-i tersvilla. Rob, bijna onherkenbaar in een keurig donkergrijs pak, zat met zijn vader en moeder rond de schemer lamp. Vera speelde in de andere kamer piano. Alles ademde vrede en huiselijk heid. Maar Rob zat als op spelden. De telefoon rinkelde. De burgemees ter stond op. Rob en zijn moeder ble ven zwijgend achter. Even later stak Van Liempden het hoofd om de hoek van de deur. Bikkers belt op, en ik moet even op de studeerkamer wat voor hem na kijken. Met een kwartiertje ben ik er weer. Heb je dan koffie, Agnes? Ja hoor, antwoordde ze, ga jij maar. Als het te lang duurt brengt Vera het wel even bij je boven. Die Bikkers, hervatte ze tegen Rob, dat is toch een geweldige vent. Ik mag hem graag. Ik ook, bevestigde Rob. Hij heeft ook heel veel aan zijn vrouw te danken ging mevrouw Van Liempden voort, je weet, hij is maar heel gewoon begonnen. Maar zij heeft, van haar kant, net zo hard aan zijn succes gewerkt als hij. Zij bezorgde hem relaties. Zij lette op allerlei din gen. Hij kon in z'n fabriek blijven en had zich nergens mee te bemoeien, thuis rolde het wel. Dat is héél wat waard voor een man, die opgaat in zijn werk. Dat doe jij trouwens ook, niet? Haar vriendelijke vraag deed hem zijn waakzaamheid verliezen. Want zijn moeder kennende^ had hij aan haar toon moeten merken, dat mevrouw Ag nes niet zo maar, om over koetjes en kalfjes te praten, dit gesprek over de echtelieden Bikkers begonnen was. Ja moeder, zei hij dankbaar, ik ga op in mijn werk. Ik doe het graag. En het wordt nu ook steeds interessanter. Ik ben allang leerjongen-óf. Kun je met je chef goed opschie ten? Ze zag gelukkig niet hoe hij kleur de en ongemakkelijk verschoof. Ja. In 't eerst was het niet mak kelijk, tussen al die jongens. Maar nu gaat het best. Als je je maar niet te veel met ze encanailleert. Je werkt met ze gelijk op, maar je bent niet hun gelijke. Dat moet je niet vergeten, Rob. Je volgt een ongewone weg, een moeilijke weg, en ik ben er blij om en heb er respect voor, dat je je er zo kranig doorslaat, maar eenmaal hoop ik toch, dat je daardoor weer een positie krijgt, die de naam waardig is die je draagt. Je ziet hoe een man als Bikkers er geko men is, zoals ik zeg, ook al door de juiste vrouw te kiezen. Nu kon de bedoeling van zijn moe ders opmerkingen Rob niet meer ont gaan. U wilt me toch nog niet aan de vrouw hebben, moeder? Ik ben amper twintig Nu, je bent nog jong genoeg. Maar ik houd niet van die late huwelijken. Als mensen jong beginnen, komen ze samen lachend over de moeilijkheden heen, die later bergenhoog voor ze op rijzen. Ik trouwde met je vader toen ik eenentwintig was, en hij is, zoals je weet, twee jaar ouder dan ik. Dus ga maar na. Tjapeinsde Rob. Opeens was alle geluk en vrede heen. Iets zei hem, dat deze avond een beslissing brengen zou. En nu zijn moeder zó begon: zou ze iets vermoeden, iets gehoord heb ben? Ik was net zo oud als Isabeau toen vader me vroeg, zette mevrouw Agnes haar herinneringen voort. Mooi meisje, Isabeau, vind je niet? En ze weet wat ze wil. Net als haar moeder. De man die haar trouwt, heeft een steun aan haar. Ik heb wel eens gedacht, eindigde ze stoutmoedig, zouden jullie niets voor elkaar zijn? Isabeau! Hij lachte zonder vrolijk heid. Ik ben niets voor Isabeau, moe der! Die trouwt nog eens met een mi nister. Die moet in Den Haag wonen in een groot huis en bals en recepties ge ven. Nu, zo hoog vliegt Isa niet, ant woordde de moeder, en ze mag jou graag, al laat ze dat niet zo merken. Ik had het er laatst met mevrouw Bik kers over. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 4