Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Ruim een kilometer lange reklame- optocht trok door V'daalse straten Wist 17. Fa. F. TAK Een snel aan betekenis win nend Industriecentrum Bij opvoeding: de persoonlijkheid van het kind respecteren KELTIM WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Geref. vrouwen hielden propaganda-dag in Veenendaal RENSWOUDE 32e jaargang VRIJDAG 3 OKTOBER 1958 Nr. 74 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Grote belangstelling Geslaagde najaars actie Vergadering gemeenteraad Veenendaal - Brussel Herfst-wandeltocht Kind onder bromfiets VOLKSUNIVERSITEIT Leerzame cursus van arts A. J. van Leusen OPVOEDEN IS MOEILIJK A.S. DONDERDAG RAADSVERGADERING Vrouw kandidaat voor Woonruimte commissie S. BOS V. GEBRUIK NEO-CONSERVIET Hij is 15,- waard 1 JT 050935 VEENENDAAL De opbouw van de Veenendaalse bevolking Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Vestiging van nieuwe industriën in Veenendaal Agenda Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Met de uit 84 wagens bestaande reclame-optocht, welke donderdag zowel 's middags als 's avonds door Veenendaals straten trok, is er, wat het programma betreft, een einde gekomen aan de Najaarsactie van de Veenendaalse Winke liersvereniging. De uitgifte van oranje bonnen blijft doorgaan tot en met zater dag 4 oktober. Om een ieder in de gelegenheid te stellen de bonnen in de rode bussen te deponeren, zal de laatste buslichting op maandag 6 oktober 's avonds om 9 uur plaats vinden. Op die datum wordt de laatste lijst bekendgemaakt van de prijswinnaars, die een gratis reis naar de Wereldtentoonstelling kunnen ma ken, die inmiddels de 35-miljoenste bezoeker heeft geboekt. Aan belangstelling ontbrak het niet bij de reclameoptocht. Vooral ,s avonds ston den drommen mensen naar de lange stoet langs de route te kijken (ruim een kilo meter). Allerlei Veenendaalse industrieën waren vertegenwoordigd en er waren zelfs deelnemers van buiten Veenendaal, zoals Rhenen en Resteren. Overal was de grootste zorg aan be steed en het was voor de jury een vrij moeilijke taak de zes beschikbaar ge stelde prijzene toe te kennen. De uitslag was alsvolgt: le prijs Fa. Schoonhoven, Cuneraweg; 2e pr. Fa. Ant. de Ruiter, Hoogstraat; 3e pr. Melkfabriek „Vemiez"; 4e pr. Veiling Resteren; 5e pr. Ass. kan toor Mulder; 6e pr. Fotohandel Hup, Hoofdstraat. Als attractie: 1 Joh. v. d. Meyden, Zandstraat en 2 Jan van Harde- veld, Zandstraat. 0 Hoewel deze najaarsactie van korte duur was, zijn er weer ontelbare oranje bonnen uitgegeven en in de bus getopt. De gehele week was het, vooral in de avonduren, een gezellige drukte in Vee nendaal. Ook de winkelsluiting om 9 uur 's avonds heeft hier veel toe bijgedragen. Hoogtepunten waren wel de wolmars, de braderie en de reclame-optocht. De gemeenteraad van Veenendaal zal op donderdag 9 oktober a.s., onder voor zitterschap van burgemeester A. Bakker, in openbare vergadering bijeenkomen. SPAARGELDEN Bij de Coöp. Raiffeisen-Bank „Veenen daal" werd in het 3e kwartaal aan spaar gelden ingelegd f 608.327,46 en terugbe taald f 317.209,72 waardoor het totaal aan spaargelden steeg tot f 4.551.525,59. Aan de Rijkspostspaarbank - postkan toor Veenendaal en daaronder resorte- rende posinrichtingen - werd gedurende de maand sept. ontvangen f 156.056,34 en uitgetaald f 115.275,36. Ook de speurtocht viel bijzonder in de smaak, waarbij de gekste maar toelaat bare opdrachten uitgevoerd moesten wor den. Dat ook deze winkelweek aantrek king heeft in de omtrek bewijst wel het feit dat veel mensen van buiten hun inkopen in Veenendaal kwamen doen. Het eigenlijke sluitstuk vindt plaats op 15 oktober wanneer alle prijswinnaars naar Brussel gaan. In tegenstelling tot de vorige keer, toen de reizen op ver schillende data waren, ligt het nu in de bedoeling met alle prijswinnaars tege lijk naar de Expo te gaan. Op die dag worden dus ook twee gelukkigen be kendgemaakt die ieder f 250.- ontvangen. Al met al kan de Veenendaalse Winke liersvereniging terugzien op een geslaag de actie met een aantrekkelijk geboden programma. 5e Ljjst - 2 oktober 1958 De volgende nummers geven recht op het vervoer van twee personon naar de Wereldtentoonstelling te Brussel: HC 09101 HJ 08223 HR 08650 HL 01345 GO 02770 GQ 04786 GT 05696 GV 08570 GY 00466 GZ 09906. Bovenstaande nummers zo spoedig mo gelijk inleveren op het bureau der VWV, Hoofdstraat 98. Op zaterdag 18 oktober a.s. organiseert het Veenendaals wandelcomité een herfst- wandeltocht. Hieraan kan individueel als als in groepsverband door junioren en senioren worden deelgenomen. Het inschrijfgeld bedraagt voor de ju nioren f 0.50 en senioren f 0.75, terwijl de afstand voor de junioren tot 15 jaar 10 km. en voor senioren 15 km. bedraagt. Deelnemers kunnen zich laten inschrij ven tot en met zaterdag 11 oktober a.s. bij J. Bolderman Rostverloren 55, R. Breekvelt Dr Slot. de Bruïnestraat 121 en P. v. Viegen Mulderslaan 76. De start vindt plaats om 14 uur vanuit de cantine van de Ritmeester Sigaren fabrieken. Het vierjarig meisje Van C. stak woens dagmiddag met haar broertje plotseling de Patrimoniumlaan over en de 37 jarige bromfietser W.H. zag geen kans meer het tweetal te ontwijken. Het meisje werd gegrepen en moest met inwendige kneuzingen naar het Juli- anaziekenhuis worden vervoerd. Haar broertje en de bromfietser kwamen er zonder letsel af. POLITIE AGENTEN IN DIENST GETREDEN J.l. woensdag zijn bij het Veenendaalse korps gemeentepolitie twee nieuwe agen ten in dienst getreden, die onlangs door burgemeester Bakker werden benoemd. Het zijn de heren L. van der Waal, voorbeen bij de gemeentepolitie te 's Gra- venhage en J. van Rapel, afkomstig uit Zuidland, die vroeger dienst deed bij het wapen der Ron. Marechaussee. Degenen, die woensdagavond in ,,'t Trefpunt" het eerste deel van de cursus „Mogelijkheden en moeilijkheden in het gezin", op uitnodiging van de Volks universiteit Veenendaal gegeven door de bekende arts en radiospreker de heer A. J. van Leusen, hebben gevolgd zullen ongetwijfeld op 8 oktober a.s., als het tweede deel van deze cursus wordt gegeven, weer aanwezig willen zyn. Op boeiende wijze en vaak doorspekt met praktijkgevallen en jeugdherinneringen, die vele malen de lachlust opwekten, zette spreker uiteen hoe de opvoeding van het kind dient te geschieden. Allereerst belichtte spreker het huis gezin. „Thuis" betekent een plaats in de wereld waar je altijd „ik" mag zeg gen. Thuis is het niet gek als we onze gevoelens tonen, want daarbuiten moe ten we oppassen dat ze ons niet uit lachen. Een sfeer van vertrouwen moet er zijn, die ook in verband met de op- Op de foto: Slechts een klein gedeelte der reklame-optocht In de raad is onlangs de wens uitge sproken, dat men zou overgaan tot be noeming van een vrouwelijk lid van de commissie van advies Woonruimte- wet. Teneinde aan dit verlangen te vol doen hebben b. en w. de raad het vol gende dubbeltal aangeboden: 1. Zuster H. C. van Leeuwen en 2. Mevrouw M. A. de Ruiter-Schoemaker. Deze vakature geldt een plaatsver vangend lid. De heer J. C. van Rijswijk die in de laatste vergadering als zo danig was benoemd nam zijn benoe ming niet aan. Voorts krijgt de raad a.s. donderdag te behandelen een voorstel tot het ver lenen van een krediet van 650,aan de Prinses Wilhelminaschool (Chr. school voor buitengewoon lager onder wijs) voor de aanschaffing van 20 leer lingensets, wegens uitbreiding van het aantal leerlingen. De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten kan de gemeente een geld lening aanbieden tot een bedrag van 86.000,tegen een rente van 43/4°/o per jaar. De opbrengst van de lening is be stemd voor de definitieve financiering van onderhanden zijnde of reeds vol tooide kapitaalswerken. Aangezien nog niet alle kapitaalswerken definitief zijn gefinancierd stellen b. en w. voor de lening aan te gaan. MOTORCLUB ZETTE ZWARE BETROUWBAARHEIDSRIT UIT Een enorme zware rit o.m. door de bossen van Rhenen, Amerongen en Overberg was er woensdagavond j.l. uitgezet door de heren W. Waaijenberg, H. Brouwer en A. van Dolder, onder auspiciën van de Motor- en Automo bielclub Veenendaal. De uitslag was als volgt: Auto's: 1. A. Boers, 7 str.p. 2. A. Verwoert, Oos terbeek, 10 str.p. 3. H. v. d. Wetering, Arnhem, 20 str.p. en 4. M. Veenendaal 26 str.p. Motoren: 1. De Bruin, 33 str.p. 2. H. van Leuveren, Scherpenzeel, 76 str.p. De eerstvolgende rit zal plaats vin den op 18 oktober a.s. dat alle prijswinnaars van de winkel week op dezelfde dag naar de Expo gaan? dat deze dag bepaald is op 15 oktober a.s.? dat dan op de heenreis in 't Reizers- hof te Antwerpen een kop koffie gedron ken wordt? dat tijdens deze koffie-pauze de be slissing valt wie in het bezit komt van het bedrag van f 250.-? dat enkele stoeiende meisjes dinsdag avond in de Hoofdstraat een winkelruit hebben ingedrukt? dat dezelfde avond het nieuwsblad „De Vallei" op een presenteerblaadje door de Hoofdstraat gedragen is? dat dit geen nieuwe uitvinding was van onze bezorgers, maar een opdracht van de speurtocht? dat het nieuwe Juliana ziekenhuis voor een groot deel uit glas bestaat? dat de totale oppervlakte gelijk is aan al het glas aan één zijde van de Hoofdstraat ter hoogte van één verdie ping? Horlogerie Hoofdstraat^- Veenendaal tegen het uitlopen van Uw winteraardappelen de echte tot laat in het voorjaar HAR DE,. GAVE en KIEMVRIJE aardappelen met prima kleur. Alleen bij Hoofdstraat 106, Veenendaal. Tel. 2576 Apoth. Ass. - Drogist Reeds viermaal achtereen is de Vallei-riks niet gevonden. Verleden week is hij uitgegeven bij Sigaren magazijn „De gezonken hoek" aan de Cederlaan, maar niet ontdekt. Het gevolg is dat de waarde iedere keer met 2,50 stijgt. De rijksdaal der van deze week met het nummer brengt, indien men deze vóór don derdag 12 uur v.m. op ons kantoor inlevert, 15,op. ZITTING VROUWENARTS Met ingang van dinsdag 7 oktober a.s. zal dr. de Planque (vrouwenarts) elke dinsdagmorgen van 8.30 tot 9 uur zitting houden in het gebouw van het Groene Rruis aan de Eikenlaan. Nieuwe patiënten dienen zich te mel den tijdens het spreekuur in het Juliana Ziekenhuis. voeding van het kind zeer belangrijk is. Maar door de haast en het lawaai van de tegenwoordige tijd gaat er iets verloren, omdat de sfeer van vertrou wen van de moderne mens niet meer kan afstralen." In de practijk van de arts kwam het veelvuldig voor, dat bij een ziekenbe zoek eerst de radio afgezet moest wor den om een gesprek te voeren. De ver ontschuldiging luidde dan: „O dokter, dat horen we niet eens meer." De mo' derne mens is bang voor de stilte, al dus spreker. De opvoeding bestaat meestal uit ver bieden en straffen, inplaats van het geen het moet zijn: steunen en ver trouwen geven en geloof in eigen waarde. Vaak bekleden wij ons met dictato riale macht bij de opvoeding van het kind. Ook vraagt het kind aandacht. Wat zou de reden zijn dat een kind slecht eet? Natuurlijk er zijn enkele ziekte gevallen maar voor het merendeel gaat het er bij het kind om extra aandacht van de moeder te vragen. Om dezelfde redenen gaat een kind bedwateren als het een broertje of zusje krijgt. Het kind vraagt aandacht omdat het zich enigszins verstoten voelt door aller concentratie op de pasgeborene. Met veel interessante gevallen uit de praktijk toonde spreker aan, dat de op voeding van het kind een zeer moei lijke taak is. „Theorie en praktijk zijn niet aan elkaar gelijk", zo besloot de heer Van Leusen de cursus, „maar ik hoop dat bij de opvoeding uw gedachten gedron gen worden in de richting van vertrou wen en respect te tonen voor de per soonlijkheid van het kind." In het tweede gedeelte van deze cur sus behandelt de heer Van Leusen de onvermijdelijke gezinsruzies en verdere moeilijkheden. In de Geref. kerk alhier werd woensdag j.l. de provinciale propaganda-dag van Geref. vrouwenverenigingen uit de provincie Utrecht gehouden. De morgenvergadering begon om half elf en werd geopend door de presidente mevrouw J. H. van Oostveen-Beth uit Zeist, die in haar openingswoord speciaal welkom heette de voormalige bondspresidente mevrouw Bax-Horjus uit Vee nendaal en de bondspenningmeesteresse mevrouw Spek. Na de jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse was het woord aan ds. G. N. Lammens uit Rotterdam. In zijn referaat over „De liefde is de meeste" kwam de predikant tot de con clusie, dat te weinig liefde wordt ontvangen en dat eveneens te weinig liefde wordt gegeven. Van de drie vormen van liefde, welke Ds. Lammens onderscheidde, n.l. a. lichamelijke liefde, wat wordt aangeduid onder de naam sexualiteit, b. psychi sche liefde, wat is de erotiek, het verlangen en c. de geestelijke liefde, behan delde hy de laatste vorm. In een serie van vijf artikelen wordt getracht onze lezers een beeld te geven van het „industriële Veenendaal". De drie belangrijkste takken van industrie in onze gemeente, n.l. de textiel-, de sigaren- en de metaalindustrie, zullen ieder in een afzonder lijk artikel onder de loupe worden genomen, waarbij ook verschillende bedrijven nader zullen worden bekeken. Het zal echter niet mogelijk zijn alle in Veenendaal gevestigde fabrieken de revue te laten passeren, daar de artikelen daardoor te uitgebreid zouden worden. In het slotartikel zullen enige fabrieken een plaats vinden, die niet behoren tot „de grote drie" der Veenendaalse industrie-groepen. Deze artikelen worden als middel gebruikt om ertoe bij te dragen, dat de lezer vertrouwd raakt met de diverse industrie-groepen, terwijl ook getracht wordt aan de hand van de verstrekte gegevens zekere voorzichtige voorspellingen te doen aangaande de toekomst. Het is niet mogelijk met exacte cijfers te komen, doch een globaal beeld van de opbouw van de Veenen daalse bevolking is wel te geven. On geveer 3.500 Veenendalers zijn werk zaam in de textielindustrie, 1.500 in de sigarenfabrieken, terwijl 1.100 hun bo terham verdienen in de metaalsector. Door de steeds voortschrijdende in dustrialisering van onze gemeente liep het aantal in de landbouw hun em plooi vindende Veenendalers de laatste dertig jaren sterk terug. Handel is echter een der belangrijk ste pijlers, waarop de Veenendaalse welvaart rust: 3.000 Veenendalers zijn hierin werkzaam. Dit is o.m. te danken aan de gunstige ligging van onze ge meente, waardoor deze het centrum is geworden voor een groot deel der Gelderse Vallei en de Betuwe. Vooral nu de brug over de Rijn bij Rhenen weer is hersteld en ook de autoweg van Oss naar Veenendaal welhaast ge reed is, ligt het in het verschiet, dat dit achterland zich nog aanzienlijk zal uitbreiden. Het feit, dat Veenendaal een grote aantrekkingskracht blijkt uit te oefe nen op niet-Veenendalers als winkel centrum is niet in het minst te danken aan de activiteit, die jaar in jaar uit Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 pensioen tegenover een Hemel vol Zalig heid. Oud indien men oud geworden is hoort boven het leven te staan „nog niet", n.l. nog niet Thuis gehaald. BETER SPREKEN Het instituut Nederlandse Spreek Club Zeist houdt op dinsdag 7 oktober in ho tel 't Raadhuis aan de Rerkewijk een contactavond over „Spreken in het open baar". De toegang tot deze avond is vrij. Voor nadere bijzonderheden zie adver tentie in dit nummer. Om te beginnen vroeg spreker zich af, wat de Bijbel bedoelt met liefde. Niet een verlangen, aldus spreker, naar iets hogers, maar een vervulling van de le venshonger, zoals hij de psychische lief de, maar een willen geven en offeren. Deze hoogste liefde is de mens na de zondeval vreemd geworden. Naar het oordeel van Ds. Lammens heeft de mens tegenwoordig van alles nodig voor zijn lichamelijk welzijn. Van vitamine A tot en met Z. Maar, aldus Ds. Lammens, de eerste vitamine, die de mens nodig heeft is de liefde. De liefde is voor kinderen veel belangrijker dan alle levertraan die te slikken krijgen. De liefde is het bedrijfskapitaal van de kerk.De ontsporing van veel mensen in het maatschappelijk leven zag spreker als een gevolg van een tekort aan liefde. En ook de neurose, die spreker volks ziekte nr. 1 in West-Europa noemde kon volgens hem een gevolg zijn van een ge brek aan liefde. In statistieken was vol gens Ds Lammes uitgerekend, dat het aantal delinkwenten van 10.000 op 2000 zou kunnen worden teruggebracht als deze ziekte, die voor 100°/o besmettelijk is, genezen kon worden.- Onze kerken mogen er zijn wat organi satie betreft, was de mening van Ds Lam mens, maar aan de andere kant vroeg hij zich af of zij ook opvallen, zoals de eer ste Christengemeente, door de liefde. Spreker zette hierachter een vraagte- ken.De fout van de kerk is, dat zij zo weinig de liefde laat functioneren. Ver manen is wel nodig, maar dit moet wor den gedragen door de liefde. Tijdens de middagvergadering decla meerde Coos van Hoboken, waarna mevr. Gilhuit-Smitskamp het onderwerp „De jaren zijn als vogels" behandelde, met het „probleem" van het ouder worden. Spreekster zei hierover: Het ouder worden is kinderen een avontuur, maar de trots voor ouder aangezien te worden dan men is, duurt niet zo lang. Vooral voor ons als vrouwen niet. Jongeren le ven in de verwachting van wat nog ko men moet, van het „nog niet". Dit gaat bij oud worden geleidelijk over in het „niet meer". Dit laatste was vogens mevr. Gilhuis niet juist. Vooral als Christen mag men deze opvatting niet delen. Als men een maal oud geworden is loopt het leven naar het einde. Spreekster had wel eens de opmerking gehoord, als iemand enige jaren na zijn pensionering sterft, hij dan niet veel niet veel aan zijn pensioen heeft gehad. Maar zei spreekster, wat betekent HUMOR. De humor? Dat is in de allereerste plaats een geestesgesteldheid, waarmee men zich veroorlooft om iets te lachen terwijl men doet of men het au sérieux neemt. Grappige dingen ernstig en ern stige dingen grappig voorstel len, zonder daarbij zichzelf ooit ernstig te nemen, dat is altijd het eigene van de humorist ge weest. Daaraan dankt hij het zeer dikwijls, alles te kunnen zeggen, zonder te kwetsen (voorop gesteld dat de ander eveneens gevoel voorhumor bezit). De humor? Dat is Bernhard Shaw als hij constateerd „dat er overal gekken zijn, zelfs in de gekkenhuizen." En Storm Petersen die opmerkt „dat het moeilijk is iets te voorzien, wét het ook zij, maar speciaal de toekomst." Het is ook Mare Twain als hij zegt: „De mens die vóór zijn achtenveertigste pessimist is weet te veel; de mens die na z'n achtenveertig ste optimist is weet te weinig." En het is Mencken, die op merkt: „De mannen hebben een betere tijd dan de vrouwen; ten eerste trouwen ze later en ten tweede sterven ze eerder." En madame De Staël zeggende: „Ik ben gelukkig geen man, want anders zou ik een vrouw moeten trouwen." En Anna Magnani, die tegen een verslag gever die haar vroeg wat de tien mooiste jaren van haar le ven waren geweest, antwoord de: „Die tussen mijn 28e en 30e jaar." De humor? Dat is ook O'Malley, die de gentleman dcfineert als iemand die nog niet de mop kende die hem wordt verteld. En Helen Rowland, die zegt: „Een moeder besteedt er twin tig jaar aan om van haar zoon een man te maken. Daarop maakt een andere vrouw een dwaas van hem binnen twin tig minuten." Het is ook een geesteshouding tegenover het leven die niet caputileerd in het aangezicht van de dood. Zoals Oscar Wilde, die op zijn ziekbed bij het zien van een rekening uitroept: „Ik sterf beslist boven m'n vermo gen." En Francis de Croisset, die vóór te sterven verzucht: „Ik verveel me al!" Tenslotte is het ook die bra ve oude oom, die op z'n 82e jaar, om het feit te herdenken dat hij tien jaar geleden een zware operatie overleefde, zijn chirurg opzocht en, toen deze tegen hem zei: „U ziet er pa tent uit, komt U me over tien jaar nog eens opzoeken", ant woordde: „Als ik te laat mocht zijn, wacht dan niet op me." (Uit: „Tout l'humour du mon de" van Pierre Danimos.) HOEPEL. Een Amerikaanse speelgoedfabrikant heeft op zijn manier de kwadratuur van de cirkel opgelost door de zich in hun vakantie stierlijk verve lende Ameikanen (de spoutnik was al weer uit de mode!) een nieuw speelgoed te verschaffen. Op een goede morgen riep hij uit: „Ik heb het!" en toonde z'n verbaasde medewerkers een mooie ronde hoepel van rood plastic. Hij gaf er een paar aan een paar buurjongens en zag dat de hoepel het best deed. Binnen twee weken hoepelde geheel Californië en na nog eens twee weken holden er twintig miljoen Amerikanen tussen vijf en tachtig jaar achter het plastic wonder aan. ZEG JA. Nn het referendum over de regerings-hervorming van president De Gaulle voor de deur staat, brengt het minis terie van propaganda in Frank rijk grammofoonplaten in de handel, waarop het refrein luidt: „Zeg ja, zeg nee, zeg me hoe jij stemt, wanneer men trouwt moet men ja zeggen." De verantwoordelijke instanties ontkent met deze tekst pressie op de kiezers uit te oefenen. KOPJE KOFFIE. Men dach altijd dat de Italianen de mees te kopjes koffie dronken, maar een onderzoek heeft aange toond, dat het de Amerikanen zijn. Elke inwoner van de Ver. Staten drinkt 735 kopjes per jaar, tegen elke Frahsman 420. De Duitsers komen op de der de plaats met 306 kopjes en de Italianen komen pas als vierde met 160 kopjes. PRATEN. De ex-president van de Ver. Staten Herbert Hoover (84 jaar) ontving in 1957 1620 uitnodigingen om spreek beurten te vervullen. Hij heeft er slechts 30 aangenomen. MENSEN. Wanneer er geen atoomoorlog zal komen dan zul len er over honderd jaar 6 miljard 800 miljoen mensen zijn Daarvan zullen er 5 miljard 400 miljoen in wat men nu noemt de onderontwikkelde landen wonen. HENGELWEDSTRIJD BEËINDIGD De door de hengelvereniging Ons Ge noegen te Renswoude georganiseerde hengel wedstrijd is zaterdag j.l. besloten. Na deze laatste wedstrijd kon dan te vens de eindstand worden opgemaakt, die alsvolgt luidde: 1. G. Oskamp met 1065 gram. 2. B. van de Ham met 610 gram. 3. H. van de We tering met 530 gram. 4. W. van de Broek met 330 gram. 5. G. de Koning met 170 gram. Veel verandering is hierin derhalve niet meer gekomen. De grootste vis is tevens door de heer G. Oskamp gevangen, en wel ter lengte van 41,8 cm. Op deze dag werden tenslotte eveneens de behaalde prijzen uitgereikt, die gro tendeels bestonden uit luxe- en huishou delijke voorwerpen. wordt ontplooid door de Veenendaalse middenstand in het algemeen en de Veenendaalse winkeliersvereniging in het bijzonder. Veenendaal is aantrekkelijk als ves tigingsplaats voor nieuwe fabrieken, o.a. omdat de bevolking reeds genera ties lang in fabrieken heeft gewerkt en dus in zekere zin „industry minded" genoemd kan worden. Ook de centrale ligging is belangrijk. Na de oorlog hebben verschillende nieuwe industriën zich hier gevestigd: b.v. de S.K.F., de Boxal Aluminium Emballage Fabriek, de Chemische Fa briek van D. S. van Schuppen etc., terwijl de bestaande fabrieken zich alle sterk hebben uitgebreid. Ook de centrale ligging van onze gemeente en de aanwezigheid van vol doende werkkrachten, zijn belangrijke punten voor de vestiging van nieuwe industrie. Momenteel bestaat er even wel een aanzienlijke vraag naar vrou welijke werkkrachten vooral in de tex tielindustrie. Waartoe een gebrek aan arbeids krachten kan leiden wordt duidelijk wanneer even ingegaan wordt op de vestiging door Veenendaalse fabrieken van nevenbedrijven buiten onze ge meente: de voornaamste reden van het stichten van dergelijke nevenbedrijven was inderdaad het overspannen gebrek aan werkkrachten in onze gemeente, zoals dit enige jaren heeft bestaan. Aan het slot van dit inleidend ar tikel in een serie van vijf, welke zal verschijnen met als onderwerp de Vee nendaalse industrie, willen wij gaarne onze dank betuigen aan de heren di rectieleden en andere medewerkers van de verschillende bedrijven, die op buitengewoon prettige wijze ons de verschillende inlichtingen hebben ver strekt, welke nodig zijn voor het schrijven van deze artikelenreeks. Ook de heren van het Gew. Arbeidsbureau danken wij voor de medewerking, ons gegeven. De redaktie. PIT-KOLLEKTE In de week van 6 tot 10 oktober zal in Achterberg een huis aan huis kollekte worden gehouden van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront. De opbrengst is bestemd voor de geestelijke verzorging van de militairen. AGENDA RAADSVERGADERING De agenda voor de vergadering van de Raad der gemeente Renswoude op vrij dag avond, 3 oktober a.s., vermeldt onder meer de volgende punten: Vaststelling van het bedrag per leerling, uit te keren aan de bijz. lagere scholen voor 1959, Verhuring van de woning Barneveldse- straat no.38, Vaststelling van de vergoe ding voor vakonderwijs voor de R.K. school over 1957; Hernieuwde vaststel ling van de verordening op de heffing van een straat belasting; Deelneming in de Stichting Waarborginstituut voor de tuinbouw, Verlening van een tegemoet koming ing. art. 13 der lager onderwijs wet 1920, Herbenoeming van de leden der woningcommissie; en aanbieding van de rekening over 1957 en de begroting voor 1959 voor het gemeentelijk woningbe drijf en de gemeentelijke huishouding. CONCIERGE EN KOSTER BENOEMD Doordat de concierge van het gebouw Rehoboth, de heer G. Oskamp, en de koster der Ned. Herv. Kerk te Rens woude, de heer J. Vink, per 1 oktober j.l. ontslag hadden verzocht, moest in beide vakatures worden voorzien. Be sloten is nu om beide betrekkingen door dezelfde persoon te doen vervul len. In gezamenlijk overleg hebben de kerkeraad en de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente hiervoor thans de heer H. Hols benoemd. De heer Hols heeft deze benoeming aanvaard en is inmiddels in functie getreden. OPENSTELLING BIBLIOTHEEK De uitlening van de boeken der Cen trale vereniging voor Reizende Biblo- theken vangt weer aan op 3 oktober a.s. 's avonds om 7 uur in de O.L. school. De collectie is uitgebreid en omvat momenteel 225 boeken voor volwassenen en 125 jeugdboeken. Ook vak- en studie boeken kunnen worden aangevraagd. Het vorige seizoen werden 1862 uit leningen genoteerd. Naar verhouding van het inwonertal, is dit een groot aantal. Ook de lezerskring wordt groter. Er waren 48 lezers ingeschreven maar het werkelijke aantal is veel groter, omdat heel vaak verschillende gezinsleden „meelezen". HERFST De eerste herfstdag viel wat tegen, Des morgens zon, 's namiddags regen. Dat was wat de eerste herfstdag bood, Veel water stroomde door de goot. 'k Heb mijzelve niet verheeld Het herfstgetij is vaak verdeeld, Want ook de herfst kan heel mooi zijn, Bij blauwe lucht en zonneschijn. Dan kan 't je als wandelaar gebeuren, Dat je getroffen wordt door kleuren, Die 't zonnetje tovert op je pad, Bekijk eens de kleur van 't eikeblad, Dan zegt u vast: wat is dat mooi, De natuur te zien in najaarstooi. De meeste oogst is weer van 't land. Ofschoon de kachel nog niet brandt. De bladeren aan boom en struik Hebben hun pigment verbruikt. Men ziet 't aan 't doffer wordend blad, 't Heeft zoetjesaan zijn tijd gehad. Want eerstdaags worden de bomen kaal Dat is echter een apart verhaal. Hoe is de oogst nu wel geweest? Heel goed, als men het hoort en leest. Al leed het fruit ook rondom Rhenen Veel schade door de hagelstenen. Mijn advies aan natuurminnaars luidt: Trek er op een mooie herfstdag uit. Terug van 't wandelen zegt u verrukt: 't Is nog veel te simpel uitgedrukt. BROMFIETS CONTRA AUTO Woensdagmiddag j.l. heeft in Rens woude een ongeval plaats gehad waar bij een bromfiets in botsing kwam met een personenauto. Deze auto wilde namelijk linksaf de Kerkstraat inslaan en moest daarbij juist vóór langs een vrachtauto rijden, die half voor de Kerkstraat geparkeerd stond. Het uitzicht werd hierdoor ten zeerste belemmerd en de bestuurder van de personenauto zag dan ook niet, dat uit de richting Scherpenzeel een bromfiets naderde, die voorrang had. Het gevolg was, dat de bromfiets tegen bedoelde auto reed en licht werd be schadigd. De bestuurder, alsook de duo passagier, liepen enkele lichte verwon dingen op, doch konden, na door de plaatselijke arts te zijn behandeld, huis waarts keren. De rijkspolitie van de post Rens woude stelde ter plaatse een onderzoek in en maakte proces-verbaal op. VEENENDAAL Vrydag 3 oktober: zang op de H markt van 7 tot 8 uur 's avonds. Zaterdag 4 oktober: einde winkel- week VWV. Maandag 6 oktober: f speelavond bridge-club in „La Montagne". Aanvang 20.00 uur. m Dinsdag 7 oktober: Contact-avond „Beter Spreken" in hotel „Raad huis". Aanvang 8 uur. Woensdag 8 oktober: Cursus Volksuniversi teit Veenendaal in 't Trefpunt aan vang 8 uur. Donderdag 9 oktober: Gemeenteraadsvergadering om half acht. Luxor Theater: vrijdag t.m. maandag „De vloek van Franken stein" toeg. 18 jaar. Dinsdag t.m. donderdag: ,Met donderend ge weld". Toegang 14 jaar. SCHERPENZEEL Zaterdag 4 oktober: uitvoering zangvereniging in de gem. Eierhal. IIIIIIIIIIIIIIIHBIIIIHIIWIM

De Vallei | 1958 | | pagina 1