Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Criminaliteit in Groot-Brittannië en W est-Duisland MULDER meus optiek Kampioenen jongveekeuring en handmelken ELST ACHTERBERG Lustrum ruiterwedstrijden op de Grebbeberg Wat nu weer... 32e jaargang WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 Nr. 75 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel VERONTRUSTENDE CIJFERS Veldbioloog A. P. de Kleuver houdt paddestoelenexcursie Agenda assurantiekantoor alle verzekeringen hypotheken en financieringen RENSWOUDE AMERONGEN BRILLEGLAZEN Zeiss Punktal Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,63 per kwartaal Losse nummers 10 cent Engeland zowel als de Duitse Bondsrepubliek heeft de laatste jaren te kampen gehad met een toenemende misdadigheid. In Londen steeg het aantal misdaden van 93.937 in 1954 tot 108.582 in 1956; in 1957 bedroeg het aantal geregistreerde ernstige misdrijven 125.754. In het afgelopen jaar dus een stijging van 17.172 strafbare feiten, waarmee het totaal bijna gelijk kwam aan het totaal van het recordjaar 1945 (ongeveer 130.000). West-Duitsland vertoont dezelfde tendenz: in 1957 werden, de kleine overtredingen zoals die op de verkeerswet niet meegerekend, 1.685.698 misdrijven gemeld, 55.000 meer dan in 1956. Scotland Yard en de Kriminal Polizei staan voor een wel zeer zware taak. In Duitsland heeft men te kampen met vele bepérkende maatregelen, die de politie in de uitvoering van haar taak belemmeren (zo mag de recherche niet eerder tot onderzoek overgaan dan op het tijdstip, waarop hiertoe door de be trokken burgers een verzoek is inge diend), in Engeland met een nijpend personeelstekort. Sir John Nott-Bower, de onlangs gepensioneerde chef van de Londense politie, heeft medegedeeld, dat aan zijn corps, dat bestaat uit ruim 16.000 mannelijke en vrouwelijke agen ten, nog minstens 3000 man moeten worden toegevoegd, wil de misdaadbe strijding met enige kans op succes wor den voortgezet. Zijn opvolger, Joseph Simpson, die per 1 september zijn plaats heeft ingenomen, heeft zich in dezelfde geest uitgelaten en men ver wacht daarom, dat hij zal trachten de hiervoor nodige krachten aan te trek ken. De cijfers bewijzen de waarheid van de door deze twee hoge politie functionarissen uitgesproken mening: van de 15.693 inbraken in 1956 gepleegd werden slechts 1668 gevallen opgehel derd. Een pover resultaat van ruim 10 °/o. Ter illustratie de vermelding van twee ernstige misdrijven, op één dag gepleegd. In de vroege morgen van zon dag 17 augustus verdween uit een spoorwegwagon op het station van Harwich een lading zilver ter waarde van bijna 40.000 gulden. Van de daders geen spoor. De zaak is uiterst geheim zinnig geworden toen bleek, dat de door de douane aangebrachte verzege ling ongeschonden was. Dezelfde dag werd bekendgemaakt, dat uit een zie kenhuis in het graafschap Woolwich een hoeveelheid verdovende middelen was gestolen, die groot genoeg was om een duizendtal mensen te doden. De wijdvertakte illegale handel in narco tica schijnt zich hiervan te hebben meester gemaakt om nog eens honder den mensen ten gronde te richten. MOEILIJKE OMSTANDIGHEDEN BIJ DE JEUGD In geen ander Europees land wordt zoveel gesproken en geschreven over jeugdcriminaliteit als in West-Duits land. En dat niet zonder reden: in 1957 waren 108.000 jongemannen en 12.000 meisjes tussen 18 en 21 jaar betrokken bij ernstige misdrijven en de „Halb- starken" deden bijna niet voor hen on der met ruim 97.000 jongens en bijna 10.000 meisjes (tot de „Halbstarken" of „nozems" rekent men de jeugd van 14 tot 18 jaar). Vele verklaringen zijn voor het ver ontrustende gedrag beredeneerd, maar in het algemeen schuift men de hoofd oorzaak af op de scherpe tegenstellin gen tussen de omstandigheden van vlak na en tijdens de Tweede Wereld oorlog en de plotselinge maatschappe lijke vooruitgang van de laatste jaren. Men baseert deze theorie voornamelijk op de meestal absurde en satanische wijze waarop de misdaden worden uit gevoerd en de onbegrijpelijke motieven die de daders opgeven. Een zeventien jarige jongen, die een vriend ertoe had gebracht te gaan zaklopen, verklaarde, nadat hij de weerloze jongen met zak en al in het water had gegooid, dat hij altijd al de behoefte had gehad iemand te doden. Een andere verklaring kon hij niet geven. Het is duidelijk dat de West-Duitse politie in de voorkoming en de bestrij ding van dit soort jeugdkriminaliteit een zeer zware taak heeft. Extra moei lijke omstandigheden worden gescha pen, doordat de ouders, vaak ongewild, een volkomen verkeerde invloed heb ben uitgeoefend. De geestelijke dege neratie, die Hitier heeft veroorzaakt en aangemoedigd, doet zich nog altijd gel den. Vlak na de oorlog, toen het aantal mannen tussen de 18 en de 35 jaar zo ongeveer gehalveerd was, ontstond een soort rage bij de Duitse vrouwen om aan een man te komen. De algemene zedenloosheid en de losbandigheid, die de onverkwikkelijke verhoudingen met zich mee brachten, hebben een grote geestelijke invloed gehad op de toen malige jonge generatie, de generatie, die nu een opvoedende taak heeft ge- (Zie verder pagina 2) In samenwerking met de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging zal de Vee- nendaalse veldbioloog, de heer Adriaan P. de Kleuver, op zondag 12 oktober a.s. een paddestoelenexcursie in de omgeving van Veenendaal organiseren. Leden van deze vereniging uit Amers foort, Hilversum, Utrecht en Zeist zullen hieraan deelnemen. De excursieleider heeft evenwel de voorwaarde gesteld, dat ook inwoners van zuidoost Utrecht deze unieke tocht kunnen meemaken. Iedereen, die de excursie wil meemaken dient om één uur 's middags aanwezig te zijn bij hotel „La Montagne", waar de deelnemers zich verzamelen. De excursie strekt zich uit over de landgoederen „Prattenburg" en „Unitas". Bij het kasteel Prattenburg zal de heer De Kleuver iets vertellen over dit onlangs gerestaureerde buiten, terwijl hij ook de befaamde Cunera-legende zal behandelen. Ongetwijfeld zullen ook vele inwoners van Veenendaal en omgeving deze schit terende herfstwandeling willen mee maken. Ter bestrijding van de onkosten wordt een kleine vergoeding gewenst geacht. GER. GEMEENTE KRIJGT NIEUW KERKORGEL Onlangs berichtten wij, dat door de Gereformeerde gemeente aan de Flui tersstraat opdracht was gegeven voor de bouw van een nieuw kerkorgel. De werkzaamheden hiervoor zijn thans zover gevorderd, dat het orgel midden december zal worden geplaatst. HOLLANDIA TRICO MEISJES ZONGEN UITSTEKEND Het optreden van de Hollandia Trico meisjes onder leiding van Gijsbert van Zanten, die vrijdagavond j.l. op de Markt zongen, is bij het publiek bij zonder in de smaak gevallen Hoewel het bij dergelijke activiteiten op de Markt zeer rumoerig kan zijn, was het vrijdagavond, ondanks dat de mensen tot aan de Hoofdstraat stonden, zeer rustig. Het was een buitengewoon leuke avond en het grootste compliment voor de zanggroep was dat op verzoek van het publiek „Orgeldeuntje" en Lich- tensteiner polka" nog eens overgezon- gen werden. Iedereen vond het jam mer dat het optreden ten einde was maar hopenlijk komen de meisjes met hun frisse en plezierige zang spoedig weer voor het voetlicht. PREMIEREGELING VOOR HET SCHIETEN VAN HOUTDUIVEN WORDT BEËINDIGD Met ingang van 1 oktober 1958 is de premieregeling voor het schieten van houtduiven beëindigd. De premieregeling was ook dit jaar weer getroffen om de schade, die houtduiven aan de landbouw toebrengen, te beteugelen. Krachtens de regeling werd aan jachtaktehouders en houders van vergunning ex artikel 53 van de Jachtwet bij inlevering van de 12 grote staartveren van een geschoten houtduif 0,75 uitbetaald. Nu kunnen staartveren van houtduiven niet meer bij de provin ciale voedselcommissarissen worden inge leverd. BRANDWEER VIJF EN TWINTIG JAAR Op 18 oktober a.s. zal ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de „Vrij willige Brandweer van Veenendaal" de huldiging en decoratie van dit korps plaats vinden. Op nevenstaande foto, die 25 jaar geleden gemaakt is, zien we de heer A. de Ko ning, één der brandweer lieden, met een model van een brandweerfietskarre- tje, waarmee men toen een brand placht te blussen. In hotel „La Montagne" te Rhcnen vond de prijsuitreiking plaats van de winnaars van de op 29 augustus gehouden vijfde jongveekeuring en de wed strijden handmelken, respectievelijk uitgaande van de fok- en melkcontröle- vereniging „Vios" Rhenen-Veenendaal en de Commissie Streekbelangen Zuid- Oost Utrecht, waarvoor flinke belangstelling bestond. De voorzitter van de fokvereniging heette in zijn openingswoord in het bij zonder welkom de burgemeester van Rhenen en van Veenendaal, waarbij spre ker opmerkte, dat hun aanwezigheid bewijst, dat de landbouw bü de overheid in de volle belangstelling staat. Burgemeester Bakker van Veenendaal bracht naar voren dat de landbouwers zich niet meer kunnen vasthouden aan het „hoe genoeglijk rolt het leven der gerusten landman heen" en zag in de toekomst de tijd voor hen moeilijker worden. Hier wordt echter niet voortgesukkeld, doch wordt de taak verstaan en gebruik gemaakt van de modernste hulpmiddelen, hetgeen van het uiterste belang is voor de landbouw, aldus Veenendaals eerste burger. illllllillllillllllllllllllilllll: VEENENDAAL Woensdag 8 okt.: Cursus Volks- universiteit Veenendaal in ,,'t M Trefpunt". Aanvang 8 uur. Don- g derdag 9 okt.: Gemeenteraads- g vergadering om half acht. Vrij- §g dag 10 okt.: Bazar in Eierhal van g voetbalver. Veenendaal van 19- M 23.30 uur. Zaterdag 11 okt.: Ba- i zar in Eierhal van voetbalver, gj Veenendaal van 14.00-23.00 uur. g Luxor Theater: woensdag en don- gg derdag „Met donderend geweld" g toegang 14 jaar. Maandag 13 okt.: m speelavond bridge-club in „La gg Montagne" aanvang 20.00 uur. §S AMERONGEN Donderdag 9 okt.: Lezing in Club- g huis van Nat. Chr. Gem. Bond. 1 Dinsdag 14 okt.: lezing van Nuts- g| departement ELST Dinsdag 14 okt.: lezing van Cult. g Nat. Hist. ver. in hotel Stuyven- M berg. SCHERPENZEEL Donderdag 9 okt.: Bindingsavond f§ BB in Marktzicht RHENEN Donderdag 16 okt.: Kamermu- n ziekavond U.S.O. in hotel Wapen van Rhenen. Bio Rhenen: don derdag 8 uur „Desiree", toegang alle leeftijden. KEPKEWUK 167 -TEL.3000 VEENE N DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Burgemeester Bakker reikte hierna aan de prijswinnaars der jonveekeuring de volgende prijzen uit: Rubriek 1: kalveren, geboren 1 apr.- 15 juni 1958: le pr. C. Scheer, lauwertak; le pr. W. Verbeek, standpenning; le pr. G. v. Doorn, idem; 2e pr. C. Scheer en H. J. Elenbaas; 3e pr. A. Jansen, B. Koud- ijs en R. Koudijs. Rubriek 2: kalveren, geboren 1 mrt.- 1 apr. 1958: le pr. E. J. v. d. Brink (kam pioen) beker; le pr. C. Scheer, stand penning; 2e pr. W. de Jong, A. Veldhui zen en G. Vlastuin; 3e pr. R. Koudijs en C. Scheer. Rubriek 3: kalveren, geboren 1 feb.- 1 mrt. 1958: le pr. G. Vlastuin (reserve kampioen) beker; 2e pr. C. Scheer 2x, E. J. v. d. Brink en G. v. Bennekom; 3e pr. G. Hardeman en P. G. van Dam. Rubriek 4: kalveren, geboren 1 jan.- 1 febr. 1958: 2e pr E. Vlastuin en R. Koud ijs; 3e pr. W. de Jong 2x (le pr. niet toe gekend) Rubriek 5: kalveren, geboren voor 1 jan. 1958: le pr. J. Pol, zilveren tak; le pr. W. de Jong, standpenning; 2e pr. G. v. Doorn en J. Pol; 3e pr. W. de Jong 2x en E. Vlastuin. Rubriek 6: pinken, geboren 1 april - 1 juli: le pr. W. Verbeek (beker), G. Vlas tuin (standpenning) W. Verbeek, idem; 2e pr. H. Griffioen en E. J. v. d. Brink; 3e pr. H. v. Laar, H. Griffioen en A. J. Elenbaas. Rubriek 7: pinken, geboren 1 febr. - 1 april 1957: le pr. R. Versteeg (kleine beker); E. J. v.d. Brink standpenning; 2e pr. W. Verbeek; 3e pr. H. Griffioen 2x. Rubriek 8: pinken geboren 1 dec. 1956- 1 febr. 1957: le pr. W. Verbeek (tak); H. Griffioen (standpenning); 2e pr. E. Vlas tuin; 3e pr. G. Vlastuin en E. Vlastuin. Bij degenen, waarbij geen prijs werd ver meld, werd een couvert met inhoud be schikbaar gesteld. Kampioen kalveren: E. J. v.d. Brink, reserve kampioen G. Vlastuin. Kampioen pinken: W. Verbeek, reser ve kampioen B. Versteeg (beker) Rubriek 9: kalf vaarzen: le pr. niet toe gekend, 2e pr. E. J. Beijer, medaille, 3e pr. G. v.d. Vendel, couvert. „ZUID-OOST UTRECHT" STARTTE MET WINTERPROGRAMMA Zaterdagmiddag heeft de Cult. Nat Hist, vereniging „Zuid-Oost Utrecht" een begin gemaakt met haar winter- programma. Onder leiding van Ir. N. Hubbeling uit Wageningen werd een paddestoelenexcursie in de Elsterse bossen gehouden, waarvoor grote be langstelling bestond. Verder organiseert de vereniging op 14 oktober a.s. een lezing in hotel Stuy- venberg. Deze lezing, die toegelicht wordt met prachtige kleurenfilms, is getiteld „Vogels rond ons huis" en wordt verzorgd door prof. dr. D. M. de Vries uit Wageningen. Op 28 oktober zal de burgemeester van Rhenen, mr. L. H. Bosch Ridder van Rosenthal, een lezing houden over de geschiedenis van de gemeente Rhe nen, eveneens in hotel Stuyvenberg. Verder staan er nog verschillende avonden op het programma, o.a. vier filmavonden, enkele lezingen, een mu ziekavond en waarschijnlijk een ex cursie. Het bestuur kan hier echter de juiste data nog niet van opgeven. Al deze avonden zijn voor een ieder vrij toegankelijk. Rubriek 10: melkvaarzen: le pr. E. J. v.d. Brink, wisselbeker; G. v. Bennekom, couvert; 2e pr. L. v. Dam, A. Janssen en W. Verbeek, idem. Rhenens burgemeester Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal sprak hierna in welgekozen woorden de prijswinnaars van de wedstrijd in hand melken toe, wenste hen geluk met de be haalde prijs en wees op het grote belang cursussen te volgen. Het melken is er door de gegeven cursussen sterk op voor uit gegaan. De burgemeester van de Grebbestad reikte daarop de volgende prijzen uit: A. v. Veldhuizen, Renswoude, medaille, aangeb. door de Cie. Streekbelangen; W. v. Deelen, Overberg, beker, aangeb. door het gemeentebestuur Amerongen; Mej. D. Hoonhorst, Overberg, melkemmer, aangeb. door Roomboterfabriek te Wou denberg; J. v. Maanen, medaille, aangeb. gemeetebestuur Renswoude; A. v. Maa nen, idem, aangeb. door Concordia te Ede; R. en C. Vonk, Veenendaal, medaille aangeb. door gemeentebestuur Veenen daal en de Galak te Amerongen; mej. R. van Dijk, Rhenen, zilveren beker, aan geboden door Rhenens burgemeester; R. Versteeg, Rhenen, teems, aangeb. door de Vemiez te Veenendaal. In de streek wedstrijd handmelken werd A. van Maanen te Renswoude kampioen, mej. Rina van Dijk te Rhenen werd re serve kampioen. Zij ontvingen respectievelijk een uur werk, geschonken door de Cie Streek belangen en een tinnen vaas, geschon ken door de commisie streekbelangen Z.O. Utrecht. Ir. van Oyen, rijksveeteeltconsulent en Ir. Roseboom, rijkszuivelconsulent, gaven een zeer leerzame toelichting, welke met belangstelling werd beluisterd. schoolkinderen hielden bloeme^ .xpositie Gisteren wefrd m het gymnastiek lokaal van de O.L. school te Eist een bloemenexpositie gehouden. De plan ten die werden tentoongesteld, waren in het voorjaar als stekje aan de kin deren uitgereikt. De nu grote bloemen waren samengebracht voor de expositie, 's Avonds hadden de ouders de gelegen heid om de planten te bezichtigen, waarvan door velen gebruik werd ge maakt. De jury bestaande uit de heren Grij zen en De Tuitert uit Rhenen kenden de volgende prijzen toe. Geraniums: le prijs Hans Hulzebos; 2e prijs Greta Wisgerhof; 3e prijs Gijs Overeem. Ster van Bethlehem: le prijs Steven van Erven; 2e prijs Corrie van Dam; 3e prijs C. de Wit. Begonia's: le prijs Gonnie Nagel; 2e prijs Jan van Beek; 3e prijs Wim Lim- beek. Coleus: le prijs Corrie Brienesse; 2e prijs Jennie van Blitterswijk; 3e prijs Gerrie van Vendelo. Vlijtig Liesje: le prijs Hans Huize- bos; 2e prijs Wouter van Mourik; 3e prijs Jacob de Gooysr. Sedums: le prijs Jacob de Gooier; 2e prijs Gijs Kramer; 3e prijs Jacob v. d. Berg. SCHOORSTEENBRAND Zondagmorgen omstreeks 11 uur wer den de inwoners van het anders zo rus tieke Achterberg, opgeschrikt door het loeien van de brandsirene. Bij de familie B. aan de Oude Grindweg bleek schoorsteenbrand uitgebroken te zijn, dat snel en doeltreffend geblust werd. De schade bleef beperkt tot de schoorsteen. DIJK VERSCHUIVING IN BRESKENS. In de oostelijke havendam van de nieuwe veerhaven van Breskens heeft zich een dükverschuiving voorgedaan over een oppervlakte van ruim 400 m!. Het ontstane gat ligt net onder de hoogwateren. De oorzaak moet waar schijnlijk gezocht worden in de aan wezigheid van een „bel" onder de asfaltsluitlaag van de dijk. AANTAL WERKLOZEN MINDER Nederland had eind augustus 59.476 werklozen, terwijl dit aantal eind sept. 54.593 bedroeg. Voor Utrecht waren de cijfers respec tievelijk 3536 en 3210. Op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Veenendaal was het aantal werklozen eind augustus 213 tegen 203 eind sept. Het aantal werkloze vrouwen daaren tegen steeg van 20 aug. tot 25 eind sept. 55-JARIG HUWELIJKSFEEST Vrijdag 10 oktober a.s. is het 55 jaar geleden, dat de heer en mevrouw T. de Man-Diepeveen met elkaar in het hu welijk traden. Van het bruidspaar, dat zich nog in een goede gezondheid mag verheugen, is de bruid 74 jaar en de bruidegom 75 jaar oud. Uit het huwelijk zijn geboren 9 kinderen en 13 klein kinderen. De belangstelling zal op de heuglijke dag zeker niet gering zijn. BAZAR SUPPORTERSVERENIGING „VEENENDAAL" De supportersvereniging van de voet balvereniging „Veenendaal" heeft een bazar georganiseerd, welke zal worden gehouden a.s. vrijdag- en zaterdag avond in de gemeentelijke Eierhal. Vrijdag is de bazar open van 7-11.30 uur en zaterdag van 2 tot 11 uur. De opbrengst van de bazar is be stemd voor het bouwfonds. WISSELBEKER VOOR V.D.C. Zaterdag 4 en zondag 5 oktober j.l. werd te Oosterbeek een competitiewed strijd voor jonge honden van de afdeling Gelderland van de K.N.P.V. gehouden. Voor deze wedstrijd waren 13 honden ingeschreven waaronder de heren A. Min nen met Bartje en A. Budding met Leo, van de Veenendaalse Dressuurclub. Dat deze heren met hun honden een goede beurt gemaakt hebben blijkt wel het feit dat beiden met 73 punten als overwinnaar uit de bus kwamen. Bij lo ting werd de heer Budding nummer één. ONTEIGENING VORDERT SLECHTS LANGZAAM De door het gemeentebestuur van Rens woude aanhangig gemaakte onteigening van een gedeelte van het terrein, gelegen ten zuiden van de Taets van Amerongen- weg heeft gedurende de laatste maanden wel enkele vorderingen gemaakt, doch niet in die mate als werd verwacht. Zo hebben maandag j.l. de door de Arrondissementsrechtbank benoemde des kundigen in het gemeentehuis een zitting gehouden, waarbij onder meer ook een vertegenwoordiger van de eigenaressen aanwezig was. Tevens is het betreffende terrein door genoemde heren opgenomen ten behoeve van de taxatie van de grondprijs. Zodra nu het taxatierapport ontvangen is, kan het gemeentebestuur trachten alsnog met de eigenaressen tot overeenstemming te komen. Gelukt dit evenwel niet, dan kan een verzoek om vervroegde inbezitne ming worden ingediend en zal definitief tot onteigening moeten worden overge gaan. Een zeer belangrijk gevolg van deze stagnatie is echter, dat het aan de ge meente toegewezen bouwvolume voor het jaar 1958 niet meer kan worden verwezen lijkt, aangezien het terrein nog bouwrijp moet worden gemaakt. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat bij de toewijzing voor het jaar 1959 met deze bijzondere omstandigheden rekening wordt gehou den. De landelijke rijvereniging „De Grebberuiters" bestond zaterdag tien jaar en ter gelegenheid van dit tweede lustrum vond op de Grebbeberg gedurende de gehele dag een ruiterwedstrijd plaats, een zogenaamde samengestelde wedstrijd, bestaande uit dressuurproeven, cross-country en een springconcours. Niet alleen de leden van de jubilerende vereniging namen er aan deel, ook de ruiters en amazones van de verenigingen „De Batavieren" uit Kesteren en de „Haslo- ruiters" uit Bennekom. Het werd een buitengewoon sportieve dag met in hotel „De Grebbe" een druk bezochte prijsuitreiking. Hier sprak echter eerst de voorzitter van „De Grebberuiters" de heer Van Rooijen. Hij memoreerde, dat het hier niet alleen een jubileumwedstrijd gold, maar bovendien de jaarlijkse herfstwed- strijd als besluit van het seizoen. De heer Van Rooijen besloot zijn toespraak met het uitspreken van de hoop, dat hoewel het paard steeds meer terrein verliest, de vereniging zich zal kunnen handhaven. Hij heette nog in het bijzonder welkom de ere-voorzitter van de vereniging, de heer J. A. Leccius de Ridder. De heer De Hartog sprak namens de Gelderse Bond van Landelijke Rijvereni- gingen zijn gelukwensen uit met dit tien jarig bestaan. Hij roemde de prestaties van deze middag. Wat hem bijzonder had getroffen was de goede kameraadschap en oprechte vriendschap, waardoor een uiterst prettige sfeer waarneembaar was. De instructeur van de vereniging, de Edenaar Van der Kolk, herinnerde eraan, dat destijds met een behoorlijke groep ruiters was gestart, doch dat er nog maar een kleine groep was overgebleven. Met dit groepje heeft men echter al vele goede resultaten weten te boeken. De heer De Hartog reikte de prijzen uit, die als volgt waren gewonnen: Dressuur-beginnelingen: 1. Joh. v. d. Berg „Batavieren"; 2. mej. A. v. d. Weerd „Grebberuiters". Dressuur-middenklasse: 1. mej. Kruizinga GESLAAGD CONCERT IN DE SINT-ANDRIESKERK De belangstelling die er j.l. maandag bestond voor het concert in de Ned. Herv. Kerk mag voor Amerongen be vredigend genoemd worden. Dit con cert, tweede in een serie, werd ver zorgd door de vaste organist de heer Cees van Walsum en de sopraan mevr. A. Nomes-Westdijk. Het programma, dat er gevarieerd en bekend genoeg uitzag om velen tevreden te stellen, vermeldde werken van Zwart, Bach, Handel e.a. Cees van Walsem zal zich nu zo lang zamerhand wel op het Andriesorgel thuis voelen, wat dan ook in dit con cert wel te bemerken was in een met veel vuur gespeelde toccata uit de 5e symfonie van C. M. Nidor. Ook de mooie Art en Gavotte van S. Wesley wist Lij goed naar voren te brengen. De sopraan liet ons nog het meest genieten van enkele liederen van J. S. Bach en G. F. Handel. Eén der leden van de orgelcommissie lichtte de verschillende composities toe. De netto-opbrengst van deze avond wordt gestort in het orgelfonds. NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND Donderdagavond wordt er een bij eenkomst gehouden in het Clubhuis. Als spreker zal optreden de heer Van Duuren uit Zeist „Hasloruiters"; 2. mej. N. A. v. Straten van Nes „Grebberuiters". Dressuur zware klasse: 1. Y. Andeweg „Batavieren". Cross licht: 1. M. v. Steenbergen „Has loruiters" 4.36,3/5 min.; 2. mej. G. van Setten „Grebberuiters" 5.14.1/5 min.; 3. W. Adams „Hasloruiters" 5.20.2/5 min. Cross zware klasse: 1. W. Huisman „Hasloruiters" 5.5.3/5 min.; 2. F. v. d. Scheur „Grebberuiters" 5.5.4/5 min. Springen beginnelingen: 1. mej. C. den Hartog „Grebberuiters"; 2. mej. G. van Setten „Grebberuiters". Springen lichte klasse: 1. M. van Steen bergen „Hasloruiters"; 2. mej. G. v. d. Weerd „Grebberuiters". Springen middenklasse: 1. F. v. d. Scheur „Grebberuiters"; 2. mej. N. A. v. Straten van Nes „Grebberuiters". Springen zware klasse: 1. Y: Andeweg „Batavieren". Samengestelde wedstrijd lichte klasse: 1. M. v. Steenbergen „Hasloruiters"; 2. mej. G. v. Setten „Grebberuiters"; 3. mej. A. v. d. Weerd „Grebberuiters". Samengestelde wedstrijd middenklasse: 1. mej. N. A. v. Straten van Nes „Grebbe ruiters" (wisselbeker Leccius de Ridder); 2. F. v. d. Scheur „Grebberuiters" (wis selbeker definitief); 3. W. Huisman „Has loruiters" 4. mej. Kruizinga .Hasloruiters' 5. mej. C. van Rooijen „Grebberuiters" (wisselbeker). Poedelprijs: mej. H. de Hartog. Tijdens een gezellig samenzijn, haalde oud-voorzitter Sparreboom herinneringen op over de afgelopen tien jaar. Een 98-jarige chauffeur in de buurt van Auckland legde onlangs nog weer een rij-examen af. Zonder aanrijdingen en bekeuringen heeft hij meer dan 400.000 km afgelegd. Zijn 100ste ver jaardag hoopt hij rijdende in een auto te vieren. In de staat Minas Gerais (Brazilië) zijn belangrijke zinkaders ontdekt. In de streek nabij Vazante schat men de voorraden op rond vijf miljoen ton. Aan de Poklonni Gorja in Moskou zal een groot monument worden opge richt, dat zal getuigen van de histori sche overwinning van het Sowjetvolk in de „Grote Vaderlandse Oorlog" van 1941-1945. Het gemeentebestuur van Londen bouwt een garage van acht verdiepin gen hoog die plaats biedt aan 500 auto's. Bovendien omvat het gebouw een groot benzinestation. Het project kost twee en half miljoen gulden. De kleinste souvereine staat in de wereld, met een bevolking van iets meer dan duizend personen, de Vati caanstad in Rome, begint ook verkeers problemen te krijgen. Zaterdag gebeur de het eerste ongeluk. Een 34-jarige Franse vrouw treedt L. K., afdelingschef te Veenendaal, was met zijn personenauto op de Kerkewijk in zijn woonplaats rechtsaf geslagen om de Rembrandtlaan in te gaan, doch bij deze manoeuvre had hij een op de Kerke wijk fietsende wielrijdster de pas afge sneden.. Bij de botsing die volgde kwam deze ten val, doch werd gelukkig niet ernstig gewond. Het gebeurde op een zaterdagmiddag, zei K. vrijdag voor het Wageningse kan tongerecht. Het was nogal druk op de weg, doch bij het afslaan heb ik goed opgelet. De wielrijdster zal zich echter juist in de dode hoek van de uitkijk- spiegel bevonden hebben, waardoor ik haar niet bemerkte. Na de aanrijding lag ze op de Rembrandtlaan en ook dat wijst er op, dat ze op het laatste moment langs m'n auto geschoven is. Eis en vonnis 30,- of 12 dagen. J. E. B., student te Wageningen, was onlangs op een motor gesignaleerd zon der dat hij in het bezit was van een gel dig rijbewijs. Het openbaar ministerie had hem een schikkingsvoorstel gedaan van 30,-, maar daarmede kon B. zich vrijdag toen hij zijn zaak persoonlijk voor het kantongerecht kwam verdedigen, niet verenigen. Ik moet schuld bekennen, zo zei hij, maar die dertig gulden kan ik door mijn slechte financiële positie niet betalen. Het zou betekenen, dat ik dertig dagen lang mijn warme maaltijden a 1,- op de so ciëteit zou moeten missen. Waarom hebt u dan ook op die motor gereden, wilde rechter v. d. Brand weten. Het was mijn bedoeling het voer tuig te verkopen, zo antwoordde B., maar ik ben een veel geplaagd man en ieder een zei dan ook, dat het ding geen cent zou opbrengen, dat het een stuk oud roest was. Om van al die schampere op merkingen verlost te worden heb ik toen een mede-student uitgenodigd op de duo een ritje mee te maken. Het diende dus als bewijsvoering en niet voor plezier. Ter staving daarvan kan ik u nog vertel len, dat ik me op een motor helemaal niet safe voel. Ik ben meer geschikt voor het rijden in een auto. En toch hebt u zich blijkbaar een motor gekocht. Waarom, vroeg de rech ter. Het was de bedoeling een reis naar Afrika te ondernemen, luidde het ver rassende antwoord. Zonder rijbewijs en terwijl u zich helemaal niet safe voelde op een motor! Het is me wat, zei de rechter verbaasd. Inderdaad, ik heb dan ook van de tocht afgezien. Ik hoop hem nu binnen kort per auto te maken. Overigens, al is het dan mijn persoonlijke mening, ben ik een uitstekend motorist. Ik begrijp nog niet hoe de agent zag, dat ik geen rijbe wijs had. De officier vond het een schoon ver haal, maar hij zag toch geen reden be neden de schikking van 30,- te gaan in zijn eis. Wilt u er rekening mee houden, edel achtbare, zei B., dat ik een bestuursfunc tie in de studentenvereniging vervul. Dat brengt voor mij extra financiële verplich tingen met zich. Ik heb u toch al meegedeeld, dat mijn geldelijke positie het betalen van 30,- boete niet toelaat. Er is geen enkele wet, die u dwingt bestuurslid van een studentenvereniging te worden, als het u teveel kost, meende de rechter. U hebt volkomen gelijk, gaf B. toe. Een wettelijke verplichting is er niet, maar moreel voel ik me toch genoopt mijn gaven in dienst van de vereniging te stellen. Enfin, voor vijf gulden amusement had B. beslist wel gezorgd. De rechter zag het in en hij vonniste met 25,- of 10 dagen. J. C. S., fabrieksarbeider te Veenendaal had aan controleurs van de P.T.T. geen geldige luistervergunning kunnen tonen. Hij bezat wel een dergelijk document, maar dat had allang op het postkantoor voor een nieuw verwisseld moeten wor den; het oude exemplaar uiteraard voor dien van de nodige radiozegels. Mijn vrouw heeft een tijd in het ziekenhuis gelegen, daardoor ontbrak het geld voor de zegels, zei S. vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. Nu is ze weer opgenomen. Als u het niet betalen kon had u vrij stelling voor de luisterbijdrage moeten vragen of anders had u het toestel moeten laten verzegelen, opperde de rechter. Ik wist niet, dat er ontheffing ver leend kon worden, antwoordde verdachte. Hebt u uw vergunning nu in orde, werd gevraagd. Neen nog niet, maar ik ben er mee bezig, liet S. zich ontvallen. De officier eiste 10,- of 4 dagen, maar rechter v. d. Brand maakte er 15,- of 6 dagen van, omdat verdachte zo weinig activiteit getoond had. (Zie verder pagina 2) in het huwelijk met een soldaat in Al- gerië, die op 4 mei van dit jaar reeds sneuvelde. Krachtens een wet van 1919 kan dit huwelijk worden gesloten. De ambachtsschool te Zeist geeft avondcursussen aan huisvrouwen, om dat tal van huisvrouwen graag zelf kar weitjes zouden willen opknappen als ze maar over enige technische vaardigheid beschikten. De mannen verlenen alle medewerking. Op de in Zwitserland gehouden schoenenbeurs, waaraan 27 landen uit alle delen van de wereld deelnamen, heeft een Nederlandse firma een ex port-order afgesloten tot levering van 1.327.000 paar schoenen. Te Kalahandi in de Indische staat Orissa zijn, volgens de minister van dit gebied, de tijgers zeer gevaarlijk. In het afgelopen jaar zijn zevenhonderd mensen door tijgers gedood. EFN SPECIALE AANDACHT VOOR UW Vraag het gemerkte brilleglas Hoofdstr. 51 - Tel. 3184 - Veenendaal ZIEKENFONDS LEVERANCIER

De Vallei | 1958 | | pagina 1