DE VALLEI Zwaar belegen volvette kaas Prima gehakt Appelstroop Buttercream Doperwten Rijst Zelfwerkendwa2«ed:59 29 65 29 90 40 70 39 86 Preanger I PI EL EL grof gebroken Veenendaal liet zich overrompelen door het Wageningse W.A.V.V. Voor de Jeugd SIMON DE WIT Mal/mol in tomatensaus IVIdill CCI 400 gramsblik ECHT"li/ WITTE KRUIS De Zoon Burgemeester Niet voldoende stootkracht in de voorhoede Vier doelpunten brachten Dovo een verdiende overwinning op Harskamp N.S.V.S. verloor met 1-2 van D.E.V. uit Doorn Valkenheide-Valleivogels 2-6 S.V. Panter verloor maar net van D.V.S.A. (2-3) Triangelboys won verdiend van Musketiers De Merino's wonnen in Hilversum met 5-3 van Hoogerheide V.R.C. veroverde in Kampen een puntje op Go-Ahead Weer een nederlaag voor Kulan KORFBALNIEUWS Invaller Böhne scoort viermaal Eerste zege van Advendo Rob „vond"- een hond lm :g ES lm-- Bij Telt u maar na 250 gram 250 gram nP heerlijk rins h 1% per pot "O een pak TUrr DE BESTE JAVATHEE van 86 voor middel II literblik 500 gramspak 626 Veenendaal heeft het in de thuiswedstrijd tegen het Wageningse W.A.V.V. niet tot een bevredigend resultaat kunnen brengen. Het werd een 3-0 nederlaag, die in hoofdzaak te w|jten is aan het onproductieve spel van de voorhoede. Deze voorhoede is wel snel en er schuilen enkele zeer goede krachten in, maar tegen de robuuste Wageningse verdediging miste zij de nodige hardheid om enig succes te kunnen boeken. Daarbij kwam nog, dat vooral in de eerste helft enkele zeer goede scoringskansen nodeloos om zeep geholpen werden. De achterhoede deed het wel aardig, hoewel nonchalant terugspelen op de in goede vorm zijnde v. d. Pol soms mocilyke situaties schiep. W.A.V.V. speelde enthousiaster, maar vooral harder en geroutineerder, wat hun uiteindelijk de overwinning wel moest brengen. In het begin deden de Veenendalers het nog niet zo slecht. Er werden keurige aanvallen opgebouwd waaruit redelijke scoringskansen ontstonden, maar te on besuisd spel van Jan Heijkamp stond een doelpunt in de weg. Na een kwartier was doel, toen Spaa op de linkervleugel de bal keurig opbracht en een scherpe voor zet gaf. Midvoor Olsman kreeg de bal enkele meters voor het doel te pakken, zijn schot ging echter meters hoog over. het Veenendaalse doel. Even later speelde aan de andere kant Kees Heikamp zich op rechts vrij. Na zijn voorzet liep Gaasbeek goed in, maar vergat op het juiste moment dat hij de bal mee moest nemen en weer geen doel punt. De gasten werden daarna iets sterker en begonnen steeds meer druk uit te oefenen op het Veenendaalse doel, waar Gerritsen en zijn mannen echter aanvan kelijk steeds weer redding konden bren gen. Tien minuten voor de rust ging het toch mis. Gerritsen werd gepasseerd door midvoor Olsman, die daarna weinig moeite had om langs de uitlopende v. d. Pol in het lege doel te schieten (0-1). Na de hervatting leek het eerst of Vee nendaal het verloren terrein weer terug zou gaan winnen. Het spel werd echter harder en de angst voor de doortrappende Wageningse achterhoede groter. Alleen Van Soest wist zich bij dat spel behoor lijk aan te passen. Toch kreeg Veenendaal nog een paar goede kansen waarbij het geluk echter geheel aan de kant van de gasten was en de gelijkmaker uitbleef. In de eenen twintigste minuut was het aan weifelen in de Veenendaalse verdediging te dan ken dat Spaa de stand op 0-2 kon brengen. Het spelpeil zakte zienderogen af. Waar schijnlijk ging nu ook de vermoeidheid een woordje meespreken. Zeven minuten voor tijd scoorde Keu ken bij een algemene aanval het derde Wageningse doelpunt. Veenendaal trachtte daarna nog wel om met een tegenpuntje de eer te redden, maar verder dan een hard schot van Gaasbeek, dat echter keurig door doelman Van Woerkom ge stopt werd, kwam het niet. Een alles overheersend Dovo boekte een 4-0 overwinning op een matig spelend Harskamp. Deze vrij hoge score geeft echter geen juist beeld van het vertoonde spel, want was invaller Slotboom wat beter bij de tijd geweest, had zelfs het dubbele aantal doelpunten wel bereikt kunnen worden. De gasten die toch al overwegend verdedigend speelden, had den de grootste moeite om zich de Dovo- aanvallers van het lijf te houden. De Dovo-achterhoede had het deze mid dag al heel erg gemakkelijk, waardoor het voor kon komen dat deze mensen heel vaak op de Harskampse helft ope reerden. Nadat midvoor Bertus Kroesbergen en kele malen op het vijandelijk doel ge schoten had, loste hij na ongeveer een kwartier een vreselijk hard schot dat de Harskampse doelman te machtig bleek te zijn. Hij stopte wel maar kon de bal met geen mogelijkheid vasthouden. Van Hal was er dan ook als de kippen bij om de bal in het net te werken (1-0). Tien minuten voor rust kwam het twee de doelpunt. Kroesbergen schoot op het doel en door een verkeerde beoordeling door de Harskampse doelman rolde de bal via de binnenzijde van de paal in het net (2-0). Ook na de hervatting hadden de gasten maar weinig verweer tegen het prima spel van de rood-witten. Binnen de tien minuten was het weer Kroesbergen die uit een voorzet van Slotboom de stand op 3-0 bracht. Ongeveer tien minuten voor tijd ging achterspeler Van Manen met de bal naar voren en gaf van uit de linkerhoek een voorzet. Kroesbergen stond klaar om met een ferme trap zijn derde en voor Dovo het vierde doelpunt te scoren. In een spannende wedstrijd waarin NSVS heus niet de mindere was van het Doornse DEV, moesten de Veenendalers toch weer een 1-2 nederlaag lijden. Het was de thuisclub die na een kwar tier spelen door Van Ommeren de leiding nam (1-0). Daarna werd het een gelijk opgaande strijd, waarbij de doelen om beurten in gevaar kwamen. Na een half uur loste de Doornse linksbinnen een hard schot. Doelman Van Beek stopte de bal wel, maar kon hem niet onder controle krijgen, waarna de rechtsbuiten met een klein tikje de stand weer op 1-1 kon brengen. Na de rust kwam er in het spelbeeld weinig verandering. Over en weer zagen we snelle aanvallen waarbij de afwerking echter achterwege beleef. In de vijfen twintigste minuut werd de Doornse mid voor ongelukkigerwijs ten val gebracht. Er bleef de scheidsrechter maar een keuze over, strafschop. Toen Van Beek echter deze elf-meter bal stopte, hadden de Veenendalers weer alle hoop. Drie minu ten voor tijd kon de Doornse midvoor met een keurige omhaal zijn club toch nog de overwinning bezorgen (2-3). Voor de zoveelste maal werd een door Veenen daal ondernomen aan val op het W.A.V.V.- doel door W.A.V.V.'s robuste verdediging gekeerd. Valleivogels trok zaterdag met twee in vallers naar Valkenheide, om de club van dezelfde naam partij te geven. Het is een verdiende 6-2 overwinning voor Vallei vogels geworden, zodat nu na vijf ge speelde wedstrijden de volle tien punten werden binnengehaald. Direct na het beginsignaal bouwde Val leivogels al enige mooie aanvallen op. Even buiten het strafschopgebied kreeg Valleivogels een vrije trap te nemen, in valler spil Vecnvliet lanceerde een afge meten bal naar midvoor Overeem, welke met een mooie kopstoot de stand op 0-1 bracht. Tien minuten later was het dezelfde speler die er 0-2 van maakte. Valleivogels bleef gevaarlijk aanvallen, v. d. Linde vuurde een kogel af, maar buiten bereik van de keeper ketste de bal tegen de paal. Even later had dezelfde speler toch succes, toen na een prachtige combinatie tussen Van Foort en v. d. Linde de stand op 0-3 werd gebracht.. Hiermede brak ook de rust aan. Na de thee kwam Valkenheide even fel opzetten en bracht de stand op 1-3. Val leivogels zag tijdig het gevaar en pakte energiek aan. Toen er vijftien minuten in de tweede helft gespeeld waren, speel de de rechtsachter van Valkenheide de bal met de hand wat een strafschop be tekende. Van Foort plaatste zich achter het leer en joeg de bal keihard in de tou wen (1-4). Valkenheide bleef doorvechten en weer met succes (2-4). v. d. Linde en Overeem scoorden beidén nog éénmaal voor Valleivogels en zo werd de eindstand 2-6 bereikt. Elsterse Musketiers een kleine, doch ver diende 3-2 overwinning af te dwingen. Na wat wederzijdse verkenningen ont wikkelde zich een vrij snelle en vlotte strijd. In de eerste helft waren de gasten mede door de straffe wind in de rug, het meest in de aanval. Dit had tot gevolg, dat de bewegelijke en goed schietende Kranenburg de Veenendaalse achterhoede soms grote moeilijkheden bezorgde. De prima reagerende doelman Slotboom wist echter enkele malen op het kritieke moment redding te brengen. Bij de Boys was Terscheggerd, die steeds weer de linkervleugel der gasten aan banden legde, de grote man. Nadat beide doelen op wonderbaarlijke wijze aan een doorboring ontkomen wa ren, was het in de vijfendertigste minuut Kranenburg die bij een doelworsteling kalm inschoot. De Boys-doelman viel echter over de bal, zodat Eist een voor sprong kreeg. Juist voor de rust werd Musketiers de gelegenheid geboden om de voorsprong te verhogen. Klumpenaar schoot hard op het verlaten Boys-doel, maar juist op tijd wist Slotboom terug te komen en de bal over de lat te werken. Na de hervatting waren de Veenen dalers veel gevaarlijker en binnen vijf minuten was het aan de snel reagerende Budding te danken dat de Boys met 2-1 kwamen voor te staan. Het was na een kwartier Kranenburg die de partijen weer op gelijke voet bracht (2-2). Daarna zorgde Rebergen uit een strafschop voor het winnende doelpunt. Hoewel een gelijk spel de verhouding tussen S.V. Panter en het Amerongse DVSA beter weergegeven zou hebben, moesten de Pantermensen toch weer een, zij het dan kleine, nederlaag slikken. Toch waren het de Veenendalers die reeds na tien minuten spelen door Wei graven de leiding namen (1-0). Amerongen kwam iets meer opzetten en wist met een minder mooi doelpunt gelijk te maken. De Panter-achterhoede bleef staan voor een geblesseerde speler van de tegenpartij. Deze speler zag toen zijn kans en snel opstaande trapte hij de bal in het Veenendaalse doel (1-1). Na de rust kwam Panter met de wind in de rug meer in de aanval. Het waren nu echter de gasten die de leiding namen. Een der achterspelers van de thuisclub raakte de bal verkeerd waardoor De Kroon kans kreeg om in te schieten (1-2). Kort daarna werd de Veenendalers een strafschop onthouden, dit bleek echter uitstel van executie te zijn, want even later trok De Kampert de bal keurig voor het doel waarna Tanis hard inschoot (2-2). Even voor tijd werd het 2-3. Panter dacht nog aan buitenspel, maar de eigen grensrechter keurde desgevraagd het doelpunt goed. In een van beide kanten verdienstelijk gespeelde wedstrijd wist Triangelboys het Het heeft Merino's zaterdag in Hilver sum beslist niet tegen gezeten. Van veel krachtsverschil was er in deze wedstrijd geen sprake. De Veenendalers hadden voor deze gelegenheid echter een paar, oude geroutineerde spelers van stal ge haald en die hebben het dan maar ge fikst om de overwinning veilig te stellen. Het doelpuntenverloop in de eerste helft was wel eigenaardig. Hoewel Meri no's steeds een stap voor bleef, ging het toch eerlijk om en om. Steeds namen de Veenendalers de leiding, waarna Hooger heide weer gelijk maakte. De stand bij de rust was 3-2 in het voordeel van de wol mensen, door Van Kruistum tweemaal en Kroes. Na de hervatting was het overwegend Hoogerheide dat de toon aangaf, wat zij na een half uur in een doelpunt wisten uit te drukken (3-3). Zeven minuten voor tijd was het Van Dolder die er 3-4 van maakte. Een minuut later kon Kroes de zege voor de Veenen dalers veilig stellen (3-5). VRC heeft het in Kampen niet verder kunnen brengen dan een 2-2 gelijk spel. Een goede wedstrijd was het bepaald niet. Mede door het al te zware terrein kon den de Veenendalers hun draai maar niet krijgen. Daar ook de thuisclub niet in een beste vorm stak, was een puntenverdeling wel de beste oplossing. Slecht uittrappen van de Kampense doelman was reeds na een kwartier spelen oorzaak van het eerste Veenen daalse doelpunt. Jansen ving de bal op en kon met weinig moeite in het lege doel plaatsen (0-1). Na een half uur was het weer gelijk, toen de ver naar voren gekomen links half der gastheren de bal langs Van Koo- ten plaatste (1-1). De Kampenaren kwamen daarna iets meer in de aanval en wisten de stand op 2-1 te brengen. Het werd nog enkele ma len gevaarlijk voor de geel-blauwen, maar nu was doelman Van Kooten goed op zijn post en wist zijn doel voor meerdere doorboring te behoeden. Na de thee werd het vertoonde spel zo mogelijk nog slechter dan voor de rust. Toch bracht Cornelissen, door zich keurig vrij te spelen, na een half uur de partijen weer op gelijke voet (2-2). Mogelijk ge loofde men het toen wel, want tot grootse verrichtingen kwamen de elftallen niet meer. VRC speelde indertijd met 3-3 gelijk tegen Nunspeet. Dit gelijke spel werd behaald met een door Nunspeet betwiste strafschop. Het toen ingediende protest werd Nunspeet toegewezen. De Veenen dalers verspelen hierdoor weer een puntje want de uitslag is nu 3-2 geworden in het voordeel van Nunspeet. Kulan dat met vijf invallers speelde kreeg tegen het Driebergse Rubo een 3-1 nederlaag te incasseren. In de eerste helft met de sterke wind in de rug lukte het nog wel bij de Vee nendalers. Het was dan ook na een kwar tier spelen al 1-0, toen Willemse uit een corner via de handen van de doelman inkopte. Hoewel Kulan ook daarna in de aanval was, bleven meerdere doelpunten uit. Kort voor de rust werd het door een geslaagde uitval van Rubo 1-1. Wel pro testeerden de Veenendalers voor ver meend buitenspel, maar de scheidsrechter wilde daar niet van horen. Na de hervatting waren de rollen om gedraaid. Nu was het Rubo, dat door windvoordeel steeds in de aanval kwam. Zij wisten echter beter de geboden kansen te benutten als Kulan, want na vijftien minuten spelen was het de Drie bergse linksbuiten die van korte afstand in het doel kopte (1-2). Terwijl even later de midvoor de bal van grote af stand in de bovenhoek van het Kulandoel liet verdwijnen (1-3). Zoals te verwachten was, heeft het eerste twaalftal van SKF ook DOSC on der de duim weten te houden. Het werd een klinkende 14-0 overwinning. Reeds in de eerste helft hadden de schietgrage SKF'ers een 6-0 voorsprong genomen. Na de hervatting was het een opper machtig SKF dat de Dolderse korfballers over alle linies haar wil oplegde. De uit slag werd tenslotte 14-0. Het klinkt misschien raar, maar de Veenendalers waren nog ongelukkig ook. Had vrouwe Fortuna zich wat minder over de tegenstanders ontfermt, was de score wellicht nog hoger geworden. De schutters waren ditmaal de dames De Wit tweemaal en Van Beek en de heren Böhne viermaal, Van Jaarsveld tweemaal, Schoeman tweemaal, Fasse, Farber en Diepgrond. Het tweede twaalftal heeft het tegen het toch niet sterker spelende EDO niet kunnen redden. Na driemaal een achter stand te hebben weggewerkt kwam de rust toch weer met een 6-5 voorsprong voor EDO. Na de thee stelde de SKF'ers alles in het werk om de achterstand wederom weg te werken. Het lukte echter niet en twee treffers van EDO maakten aan alle Veenendaalse illusies een einde. Ook het derde twaalftal leed een neder laag, met liefst 11-0 gingen deze SKF-re- serves ten onder tegen Austerlitz 2. De aspiranten C en D boekten een resp. 2-1 en 1-0 overwinning. De kleine B kon het echter niet verder brengen dan een 2-1 nederlaag. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN 10 oktober Gerrit Jan Voerman. 11 Geurtje de Man. 11 Dirk Bos. 12 Rinie van Ginkel. 12 Dick Dinsbach. 13 Coby Vonk. 13 Hendrika Roks, Eist. 15 Cees van Capelle. 15 Dinie van de Weerd. Hartelijk gefeliciteerd! Advendo heeft in de voetbalwedstrijd tegen Veense Boys de eerste overwinning van dit seizoen behaald door een royale 4-0 score. De zwart-witten vertoonden een prima spel, waarbij nu ook de voor hoede haar aandeel leverde. Vooral de zeer jeugdige midvoor Maniputty en rechtsbuiten Greuter, die beiden voor de doelpunten zorgden, vielen op door een goed spelinzicht. Defensief klopte het ook uitstekend. Doelman Van Wakeren en spil Van Ruis- wijk stonden pal bij de schaarse aanval len van Veense Boys. Nadat Advendo al enkele malen had stormgelopen op de veste van Veense Boys, wist rechtsbuiten Greuter na vijfentwintig minuten met een beheerst geplaatst schot zijn club de leiding te geven (1-0). Wel was de thuisclub voor de rust ster ker, maar kwam niet meer tot verdere treffers. Na de rust omspeelde Maniputty listig enkele achterspelers van de Boys en be sloot deze manoeuvre met een zuiver schot in de hoek (2-0). Even later werd het 3-0 toen rechts buiten Greuter met zijn linkerbeen on houdbaar inschoot. De eindstand werd 4-0 door een doelpunt van midvoor Mani putty, die weer handig solo-spel besloot met een schot in de linkerhoek. Doelman Van Wakeren wist de tegen- score blank te houden door zich man moedig op enkele venijnige schoten te werpen, die de aanval van Veense Boys op hem afvuurden. OPLOSSING RAADSELS I. Niet thuis horen: 1. driehoek, ligt in een plat vlak, geen ruimtelijk figuur. 2. gitaar, snaarinstrument, geen blaasinstrument. 3. beige, geen kleur maar modetint. 4. Goethe, schrijver, geen componist. II. Uil, Ida of Ina, Lap. III. Rust, roest. I. Kat, tak. II. Kop, oma, pan. III. Oktober. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen. I. Zet de letters 1 tot en met 27 op een rij. Hieronder moet een spreek woord komen, wat jullie vinden kun nen uit de volgende gegevens: 6 17 4 12 1 afscheiding tussen twee landen 21 13 9 26 11 naam van een onzer prinsessen. 1 24 16 18 20 plaats in Zuid-Drente. 8 22 12 6 9 24 nodig om te kunnen vissen. 19 7 15 14 10 iemand van een donker gekl. ras 27 3 25 5 21 22 2 gesteente, dat zeer hard is. II. Welke plaats in Duitsland is ook de naam van een schuw roofdiertje? III. X X X X X X X ORANJE-WIT WINT DERBY MET RHENUS Hoewel een gelijk spel de verhouding beter zou hebben weergegeven, heeft Rhenus in een matige wedstrijd zijn meerdere moeten erkennen in Oranje-Wit. In de eerste helft was Rhenus iets in de meerderheid. Ook Oranje-Wit bouwde verschillende aanvallen op die echter niet gevaarlijk waren. Zeven minuten na de rust veranderde het spelbeeld enigszins. Rhenus kreeg een mooie kans tot scoren, toen de midvoor uit een goede voorzet van de linksbuiten hard op het Oranje- Wit-doel schoot. Doelman De Vries was op zijn post en wist de bal, alhoewel niet klemvast uit zijn doel te werken. Even later ontstond weer een gevaar lijk moment voor het Oranje-Wit-doel, maar het harde schot stuitte af op een speler. Ook Oranje-Wit ondernam vele aanvallen, die meestal werden onder schept door de hardwerkende linksback Van Mourik, de beste speler uit het Rhe- nens team. In de vijftiende minuut kreeg Rhenus weer een kans maar de rechts buiten schoot in het zijnet. Tot tien minuten voor het einde was Rhenus voortdurend in de aanval, toen plotseling Oranje-Wit doorbrak en Ursi- nus de bal in de uiterste hoek plaatste (1-0). Maar nog geen minuut later beant woordde Rhenus dit doelpunt door een prachtige aanval te lanceren. Na een scherp schot stuitte de bal voor het doel en sprong vervolgens in een wirwar van spelers naast het doel. Volgens Rhenus was de bal over de fatale streep geweest en er werd dan ook voor een doelpunt geappelleerd, maar de scheidsrechter be sliste van corner. Direct hierna was Oran je-Wit weer in de aanval. Doordat twee spelers van Oranje-Wit elkaar voor open doel in de weg liepen werd een zekere kans gemist. Even later floot de scheids rechter voor de laatste maal en had Oran je-Wit de derby met Rhenus gewonnen. Ie rij plaats bij Tiel. 2e rij plaats in Groningen. 3e rij plaats in Friesland. 4e rij plaats in Gelderland. 5e rij plaats in Drente. 6e rij plaats in Noord-Brabant. 7e rij plaats in Limburg. 8e rij plaats in Utrecht. 9e rij een der Waddeneilanden. 10e rij hoofdstad Ned. provincie. 11e rij plaats in Noord-Holland. Op de kruisjes komt de naam van een plaats in Overijsel. Voor jongeren. I. Zet de cijfers 1 tot en met 21 op een rij. Ook onder deze cijfers moet een bekend spreekwoord komen. 8 13 1 20 14 knaagdier dat in 't wild, maar ook tam in een hok leeft 5 2 10 een van Noachs zonen 12 9 10 16 3 een der jaargetijden 17 18 19 2 2 3 dient om mee te knippen 11 6 4 21 deel van je voet 15 9 7 kloosterzuster II. Staan deze spreekwoorden wel goed? Zet de verschillende delen eens in de juiste volgorde. 1. Wie geeft wat hij heeft, is altijd een dief. 2. Als er een schaap over de dam is, mauwen ze niet. 3. Wie eenmaal steelt, is waard dat hij leeft. 4. Als de katjes muizen, volgen er meer. III. X speelgoed voor meisjes X jong van een schaap X 5e deel van een pond X dient om mee te schrijven X een boom X rivier in ons land X verzameling van bomen X deel van een fiets X viervoetig dier in de wei Op de kruisjeslijn komt iets wat moeder bakt in de koekepan. Op een vrije zaterdagmiddag zwierf Rob op z'n eentje in de bossen rond. Hij zocht hier en daar een paddestoel, die hij in een lege schoenendoos legde, hij keek een poosje naar een dikke kruis spin, die net een mooie groen-glanzende vlieg had gevangen, maar met z'n ge dachten was Rob eigenlijk ergens anders, 't Was vandaag dierendag en meester had vanmorgen een prachtig verhaal verteld, van een vuile, loslopende hond die allerlei avonturen beleefde en ten slotte in een huis belandde waar hij een prima behandeling kreeg en volop eten. Tja, die hond was een goede haven binnengezeild. Een hondo wat zou Rob er graag een hebben, zo'n mooie langharige aan een leren riem. Hij zou er ook goed voor zijn en hem elke dag borstelen, zodat hij mooi glansde. Maar moeder wilde geen hond hebben, jammer. Kwam hij hier in de bossen maar eens zo'n zwervende hond tegen, hij zou hem toch mee naar huis nemen. Misschien, als moeder zag hoe treurig en verwaar loosd hij er uit zag, zou ze hem toch wel •te. GA ELKE WEEK NAAR geldig t/m woensdag 15 oktober bij Simon de Wit bij de gemiddelde kruidenier bij iedere f 3.- aan boodschappen heerlijk snoepje 150 gramszakje extra sappig Kelvedon en zoet Op deze paar boodschappen reeds f1,51 verdiend! 475 ón zoals HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen: Tel. 201 5 in huis willen nemen. Eerst goed wassen natuurlijk. Maar er liep nergens een hond. Hij zou maar weer paddestoelen gaan zoeken. Moeder maakte er met wat mos en dennetakjes leuke gevulde schaaltjes van. Rob sloeg een zijpad in en toen ineensnee maar, daar stond zomaar een prachtige hond. Het dier was met een rood-leren riem aan een boom vastgebonden. Hij had lange bruine en witte haren, een smalle snoet en een paar heldere ogen. Sjonge, wat een hond. Maar een zwerver was het natuurlijk niet. Wie zou zijn hond hier aan een boom vastgebonden hebben. Raar, om het dier hier maar zo alleen achter te laten. Hij liep voorzichtig naar de hond toe, je kon nooit weten of het ook een valse was, maar het dier begon vriendelijk met zijn staart te slaan en toen Rob hem over de kop aaide, pro beerde het zijn hand te likken. Wat een lief beest, dacht Rob. En toen ging hij aan het fantaseren. Stel je voor dat de eigenaar hem niet meer wilde hebben en hem hier maar aan een boom had ge bonden, in de hoop dat er iemand was die zich over de hond zou ontfermen. Dat kon toch. Dan zou hij, Rob, die iemand graag willen zijn. Hij lachte om zijn malle gedachten. Hij zou hier maar eens even wachten, de baas van de hond zou wel zo terug komen. Rob ging in het gras zitten en de hond legde zich ver trouwelijk naast hem neer. Hij scheen Robs gezelschap helemaal niet onaardig te vinden. De hond was van mijnheer Govaerts, die een prachtige villa bewoonde aan de grote verkeersweg. Hij had het dier, Nora heette het, pas aangeschaft voor een behoorlijke prijs, want Nora was een echte rashond. Op deze zaterdagmiddag was hij gaan wandelen met zijn viervoe tige makker. Piotseling echter had hij op een bospad sporen ontdekt, die hij niet goed thuis kon brengen, hoewel hij als liefhebber van de natuur van heel veel dieren de „prenten" in het zand wel kende. Om de sporen te kunnen volgen had hij Nora aan een boom vastgebonden, die zou hij straks wel weer halen, hij had nu graag even de handen vrij. De sporen liepen vrij ver het bos in en mijn heer Govaerts wilde ze beslist zo ver mogelijk volgen, misschien waren het prenten van een das. Stel je voor dat hij een dassenhol ontdekte. Zo ver kwam het echter niet, want toen hij een stap van het zandpaadje afging om beter te kun nen zien waar het spoor heenging, kwam hij met zijn been in een konijnenhol te recht en viel zo ongelukkig, dat hij zijn voet verstuikte. Een brandende pijn trok door zijn enkel en hij kon onmoge lijk op zijn linkerbeen staan. Dat was nu ook wat. Mijnheer Govaerts dacht niet meer aan dassensporen. Hier zat hij nu in een vrij eenzaam gedeelte van de Rambergse bossen en hoe kwam hij weer naar huis? Nora kon hij ok niet bereiken. Hij zou maar eens roepen, misschien was er een boswachter in de buurt. „Hallóóóóóschalde zijn stem door het bos, maar niemand antwoordde. „Hééééélaaariep hij weer, maar ook al weer tevergeefs. Al zijn roepen baatte niets. Toen probeerde hij of hij niet kon kruipen. Het deed hem ver schrikkelijk veel pijn en hij vorderde maar heel langzaam. Toch leek hem dit de enige mogelijkheid om weer in de be woonde wereld te komen en dus zette hij moedig door. Af en toe liet hij nog eens zijn langerekte alarmkreet horen, maar altijd zonder resultaat. Van dit alles wist Rob natuurlijk niets. Hij wachtte een hele poos, ging weer paddestoelen zoeken, keerde dan weer te rug naar de hond, die hem telkens kwis pelend begroette. Eindelijk begon hij het mooie verhaal, dat hij straks bedacht had een beetje te geloven. Drommels, er kwam toch maar niemand opdagen om de hond te halen. Je had rare mensen, wie weet om wat voor redenen ze zich van de hond hadden willen ontdoen. Hij zou nog wachten tot de zon achter gindse dennen verdween, dan nam hij het dier mee naar huis. En stel je voor dat er dan geen eigenaar kwam opdagen, dan was de hond van hem. En als hij één keer in huis was, zou moeder hem mis schien toch wel willen houden. Had hij even een fijne hond. 't Was een goeie lobbes en ook vast wel een rashond. Zijn haren glansden als zijde. (Wordt vervolgd.) Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig veriaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar. tabletten, poeders, cachets! FEUILLETON van de DOOR TOM LODEWIJK 19 Agnes, de burgemeester, door er varing wijs geworden, hief afwerend de hand op, je bent onbillijk. Dat doet de jongen niet. Wij hebben hem zijn eigen weg laten gaan. En hij doet dat nu ook, consequent. Ik ben zelfs.... blij kan ik niet zeggen, ik .had andere idealen, maar ik ben toch niet ondank baar, dat hij dat aandurft. Dat hij in derdaad zijn eigen leven leeft. Dat meisje heeft hem natuurlijk ingepalmd, hield mevrouw Agnes kop pig vol. Rob schoot in de lach. U kent haar niet, moeder, anders zou u zo niet pra ten. Nee, we kennen haar niet, gaf de burgemeester toe. Als het je werkelijk ernst is, Rob, vraag haar dan, het vol gend weekend met je mee te komen. Niet het weekend, antwoordde de jongen. Gewoon een avond in de week. Het is een half uurtje met de bus, en ik mag trouwens wel een wagen lenen van meneer Korrenga. Je schijnt bij meneer Korrenga nogal in de pas te staan? Nouin de pas. Hij is niet zo. Hij knort altijd. Zelfs als hij een com pliment maakt grauwt hij nog. Maar ik mag hem graag. Nu, dan moesten we dit gesprek maar staken. Bel ons op als je komt, ik zal zorgen dat ik thuis ben. Toen Rob die avond de trap op ging naar zijn kamer, haalde Vera hem in. Ze liep met hem de kamer binnen en ging op de rand van het bed zitten. Heb je geen foto van m'n nieuwe schoonzus? zei ze nieuwsgierig. Is ze zo'n kei, Rob? En is ze lief? Ik vind haar een schat, glimlachte Rob, maar ja, ik ben bevooroordeeld natuurlijk. Ze keek hem opmerkzaam aan. De manier waarop je dat zegt, zei ze lang zaam, je bent anders geworden, Rob. Mannelijker. En je ziet er zo gelukkig uit! Heeft zij dat gedaan? Zij óókzij het meest. Kijk, hier is de foto. Ik wou hem beneden niet laten zien. Moeder was zo hard. Ik was bang Moeder is diep teleurgesteld, ver goelijkte Vera, ze zal wel weer bij draaien. O Robze is knap. Dat vind ik ook. Anders dan Isa- beau Ja. Sterker. Flinker. Meer ade laar dan vlinder. Hou op, lachte Rob, het lijkt wel of je les in dierkunde geeft. Ze heeft een goed gezicht, peinsde Vera hardop. Zet haar in een auto en doe haar een bontjas om en niemand kijkt gek op als ze een dubbele naam heeft. Nietwaar? glimlachte Rob. Als je sommige van onze deftigste mevrouw tjes eens een huishoudschort voor deed, de permanent in de war maakte en ze de kamer liet stoffen, dan zien ze er minder uit dan haar eigen werkster. Maar het uiterlijk komt er ook niet op aan, zei Vera, het gaat om het hart. Ze heeft een hart van goud, ant woordde Rob vurig. Nou, dat mag dan ook wel, vond Vera, want de vuurproef zal niet uit blijven. HOOFDSTUK X Koperen feest Het was gebeurd. Rob en Rie waren, op een mooie zo meravond, samen in een Chevrolet van de garage naar Beerzoyen gereden. Ze hadden niet veel gepraat onderweg. Beiden zaten ze onder de druk. Rob be dacht hoe heerlijk het zou zijn, als hij nu frank en vrij zijn meisje naar het ouderlijk huis kon brengen, zonder angst of ze bij vader en moeder in de smaak zou vallen, zonder de weten schap van al hun bezwaren. En Rie zag tegen de ontmoeting op. Alleen als ze opzij keek, naar het gezicht van Rob, naar zijn sterke handen op het stuur, dan kreeg ze weer vertrouwen dat hij het stuur van hun levensschip ook wel zou weten te houden. Overigens was zij daar zélf nog bij, dat was een troost... Het was een moeilijke avond ge weest. Mevrouw Agnes kwam niet mak kelijk over haar teleurstelling heen. Daarenboven moest ze zichzelf beken nen, dat Rob met dit meisje heel goed voor de dag kon komen, dat haar énig bezwaar was dat ze niet uit de „betere kringen" kwam. De burgemeester ging het makkelij ker af. Hij wist zich onder alle omstan digheden te beheersen. In zijn hart vond hij dit meisje geknipt voor Rob. Sterk karakter, intelligent en veel meer beschaafd en ontwikkeld dan hij had verwacht. Ze was in dit opzicht beslist Robs meerdere. Rob had gespannen uitgezien naar de ontmoeting met Vera, die even later thuis kwam, en dat was een pleister op de wond geweest. Rob had Rie veel over zijn zuster verteld en Rie had in stilte verlangend naar de komst van het meisje uitgekeken, hopend dat die haar enig houvast zou geven. Ze had den tegenover elkaar gestaan en elkaar een hand gegeven, elkaar aangezien, en toen had Rob de glimlach ontdekt op Rie's gezicht en opgelucht geweten dat het goed was. Die twee zouden het sa men wel rooien. Het was Vera geweest, die tijdens het bezoek, dat zich een beetje moeizaam voortsleepte (Rie wat stug, Rob niet op zijn gemak, de burgemeester beleefd, zijn vrouw tamelijk ijzig) Rie vroeg om haar kamer eens te komen zien. Ja, doe jullie dat eens, moedigde de burgemeester aan. Hij was met het geval verlegen. Goed, een teleurstelling bleef het, maar de jongen had het min der kunnen doen. Hij moest er tegen vechten om dit meisje niet aardig te vinden, hij wou haar wel eens op haar gemak zien, als ze wat meer zichzelf kon zijn. Iets minder dan een Noordpool- temperatuur kon je wel om je heen verspreiden, lieve, merkte hij scherp op, toen Vera en Rie waren verdwenen met Rob in hun kielzog. Ik kan niet huichelen, antwoordde zijn echtgenote. Je zou op z'n minst beleefd kun nen zijn. Ben ik onbeleefd? O nee, integendeel, je bent de be minnelijkheid zelf. Het prototype van de kwade schoonmoeder. Moet ik haar omhelzen? Moet je haar negéren? Dat zou ik het liefst doen, ja. Agnes, gebruik je verstand. Je verliest je jongen op deze manier. Je weet wat er in de Bijbel staat: een man zal zijn vader en moeder verlaten en zijn vrouw aanhangen. Als het gaat tussen jou en haar, verlies jij het. Be denk dat. Daarom haat ik haar. En zo haat hij straks jou. Ik vraag me verbaasd af, waar je billijkheid en je rechtvaardigheidsgevoel gebleven zijn. Op dit meisje valt niks af te din gen. Alleen draagt ze geen dubbele naam en heeft geen geld. Ze is hon derdmaal méér dame dan dat lieve kind van Notaris Midema, God zegene haar goede hart. En de jongen is ge lukkig. Daar gaat het toch om, Agnes. Jou ook? (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 4