Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Huur garages van vereniging te laag Patr. Bouw- waar is de vallei-riks? kf.ltim Fa. F. TAK ELST AMERONGEN 32e jaargang VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 Nr. 76 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Uit de raad van Veenendaal Rembrandtlaan lijkt op een doolhof Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Ambassadeur naar Veenendaal Voorbereidingen voor herfst wandeltocht in volle gang Gymnastiekvereniging Sparta gaat contact opnemen met ouders Waarde nu 17,50 5 JR 083038 VOLKSUNIVERSITEIT: A. J. van Leusen, arts, behandelde de „gezinsruzie" UIT RENSWOUDES RAADZAAL Woningbouw in 1958 niet meer mogelijk Aangeboden begroting voor 1959 geeft geen prettig beeld Raad van Amerongen vergaderde GEBRUIK NEO-CONSERVIET Agenda S. BOS Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VA LEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Een schrale - vijftien punten tellende - agenda gaf de Veenendaalse raads leden gisterenavond betrekkelijk weinig stof tot praten en tussen de opening en de sluiting van de vergadering door burgemeester A. Bakker verstreek dan ook niet veel meer dan een half uur. Zuster H. C. van Leeuwen werd met algemene stemmen benoemd tot plaats vervangend lid van de woonruimtecommissie en hiermee werd tegemoetgekomen aan het verlangen van enkele raadsleden om een vrouw in deze commissie te benoemen. Op een vraag van de heer J. Scholten (C.H.) deelde de voorzitter mede, dat zuster Van Leeuwen, die werd gekozen in de plaats van de heer J. C. van Rijswijk, die voor zijn benoeming bedankte, bereid is haar benoeming aan te nemen. Het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten tot een bedrag van 86.000,a 43/4°/o werd een hamerpunt, evenals het verlenen van een krediet van 650,aan de Prinses Wilhelminaschool (Chr. school voor buitengewoon lager onderwijs) voor de aanschaffing van tien leerlingensets, in verband met uitbreiding van het leerlingenaantal. Aan Patrimoniums Bouwvereniging werd grond verkocht en werden voor schotten verleend voor de bouw van 18 flats met 6 garages aan de Wester singel. Met de voorgestelde huurprijzen van deze garages was mevrouw H. Bud- dingh-de Vries Lentsch (VVD) het niet eens. Zij vond de huur van de garages 2,40 per week) te laag en stelde voor deze te verhogen tot 3,50 per week, waardoor de huurprijzen van de 181 woningen konden worden gedrukt. Als men een box in een garage huurt, zei mevr. Buddingh, betaalt men 15,- per maand en de overheidssubsidies worden immers gegeven voor de bouw van woningen. De voorzitter wilde het voorstel lie ver niet wijzigen en spreker dacht ook niet dat men 15,voor huur van een box moest betalen. Misschien voor een verwarmde box, hetgeen mevrouw Buddingh de vraag ontlokte: Waar treft men in Veenendaal verwarmde boxen aan? De heer J. H. H. Jansen noemde evenwel een dergelijk adres in Veenen daal op, waar men, volgens hem, 12,50 per maand betaalt. Wethouder C. N. van Kuijk (A.R.) koos de zijde van mevrouw Buddingh. Aanvankelijk was spreker deze 2,40 niet zo zeer opgevallen, maar nu er over gesproken werd, achtte ook hij dat bedrag een beetje aan de lage kant. Enfin, uiteindelijk stond ook de voor zitter er niet meer lijnrecht tegenover, maar hij vond het toch niet wenselijk om op het moment de huren te gaan veranderen en staande de vergadering ingewikkelde berekeningen te gaan maken. Daar kunnen fouten van ko men, aldus de voorzitter en hij stelde de raad voor het voorstel te aanvaar den, terwijl men dan later op de huren kon terugkomen. De heer Van Deelen informeerde nog of de garages uitsluitend bestemd zijn voor de bewoners van deze achttien etagewoningen. Er kunnen toch mensen inkomen, die geen auto bezitten, was zijn opmerking. De voorzitter deelde mee, dat deze garages ook aan niet- bewoners van deze flats kunnen wor den verhuurd. Het was de heer G. Vos (SGP) op gevallen, dat het in de bedoeling lag om de bouw van deze woningen te gun nen aan de laagste inschrijvers bij de aanbesteding. Is dit wel goed? vroeg de heer Vos zich af, de laagste kunnen ook de duurste zijn en hij had hierbij het oog op de verwerking van mindere soorten materialen e.d. Er wordt wel eens van deze regel af geweken, antwoordde de voorzitter, maar dan is er ook iets op de aanne mers aan te merken. En dat is hier geenszins het geval. Of het juiste ma teriaal wel wordt gebruikt controleren de opzichters van de gemeente. Voor het bestraten en rioleren van de Groeneveldselaan, de Smalle Zijde en de Nijverheidslaan, in verband met vestiging en uitbreiding van indu strieën werd een crediet verleend van 82.500,Tevens verstrekte de raad een crediet van 6000,voor het af rasteren van de opslagplaats van ma terialen voor de dienst van gemeente werken aan de Ambachtsstraat. Naar aanleiding van een hierin op genomen post van 5000,voor plant- soenaanleg vroeg de heer P. G. van Ojik (CH) of het geen tijd werd, dat de gemeente dit in eigen beheer ging ver- V.S.W.-BEKER VOOR SWIFT (WAG.) Op maandag 22 september j.l. werden in het kader van het VSW-tournooi de laatste twee kwartfinales tussen Swift en Ede 2 en Climax 2 - Ede 1 gespeeld. Swift en Ede 1 wisten zich in de halve finale te plaatsen, die op 24 september gehouden werd. Hieraan namen de teams van RTTV, Ritac, Swift en Ede deel. Als overwinnaars kwamen uit de strijd Ritac, dat RTTV met 5-3 op de knieën dwong en Swift door een 5-2 overwinning op Ede. De finale werd zaterdagmiddag in hotel „La Montagne" gespeeld. Het team van Swift bestaande uit de spelers Sharafel- din, Frederiks en v. Dijk stond de Ritac- spelers De Man, v. d. Brink en Diteweg geen enkele winstpartij toe en voor de tweede keer in zijn bestaan ging de beker voor een jaar naar Wageningen. De prijsuitreiking vond tijdens de bal avond plaats, die ter ere van het 2e lus trum van het VSW-tournooi aan spelers en genodigden werd aangeboden. Na de prijsuitreiking sprak de heer Barnard de spelers toe waarbij hij de na druk legde op de sportieve sfeer waar door de wedstrijden van dit tournooi ge kenmerkt worden. Spreker hoopte dat dit evenement nog tal van jaren een van de hoogtepunten mocht blijven op tafelten nisgebied in de Gelderse Vallei. Met een dankwoord aan de organisatoren, de bondsgedelegeerde en verdere medewer kers werd het officiële gedeelte van de avond besloten. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 zorgen. Dit is een zaak apart, aldus de voor zitter, en moet ook apart bekeken wor den. RONDVRAAG Niet voor de eerste maal informeer de de heer M. Bastmeijer (CH) naar de kwestie: aanleg trottoirs in de J. P. C. Leinweberstraat. Spreker vroeg of het onderhoud hierover nog steeds gaande was. Wethouder Ant. de Ruiter (CH) stel de de heer Bastmeijer gerust: de zaak wordt spoedig bekeken. De heer Van Ojik was het al meer malen opgevallen, dat de verbindings weg tussen de Savornin Lohmanstraat en de P. H. van Rijnstraat geen trot toir rijk is. Spreker noemde dit toch een „knappe" straat, maar jaar in, jaar uit, al trottoirloos. Bij slecht weer heeft blijft, moet men dit niet afschaffen, men te kiezen tussen een wandeling aldus spreker. dacht voor het faecaliën-festijn in de Spoorsloot aan de Parallelweg. Hierin lozen namelijk de riolering van de wo ningen aan de Parallelweg en naar sprekers mening werd dit juist door door het subsidiëren van de aanleg van waterclosets nog erger. Wethouder De Ruiter verkoos toch nog een kwalijk riekende spoorsloot boven het tonnen stelsel in de huizen, hetgeen de heer Slok uiteindelijk met hem eens moest zijn. Met het oog op het verkeer vond de heer Vos het plantsoen in de Zand straat - van het begin tot aan de Wil- helminastraat - te breed. Wethouder De Ruiter bevredigde de heer Vos met de aankondiging van het plan tot ver nieuwing van de Zandstraat, hetgeen de raad bij de begroting zal worden aangeboden en - indien financieel mo gelijk - ook zal worden uitgevoerd. Verder waren de plantsoenvernie lingen door de jeugd en het groot scheepse gesmij t met vuurwerk op Lampegietersavond de heer Vos een doorn in het oog. Horen en zien ver gaat je, zei spreker, en bovendien zijn er al ongelukken van gekomen. Op die manier gaat de aardigheid van deze avond af. Ook de burgemeester ergerde zich wel eens aan het overdadige gebruik van „springstoffen" op Lampegieters avond, maar men moest volgens spre ker öf het één óf het ander. Of het feest afschaffen öf vuurwerk toelaten, omdat men dit vanouds gewend schijnt te zijn. De voorzitter had geen bezwaar tegen een bescheiden gebruik van vuurwerk. Als het binnen de perken Op dinsdag 14 oktober a.s. zal de nieuwbenoemde ambassadeur van Zuid- Afrika, vergezeld van tal van andere autoriteiten waaronder de Commissa ris van de Koningin in de provincie Utrecht een werkbezoek brengen aan de Ritmeester Sigarenfabrieken. Omstreeks 19 uur 's morgens zal het hoge gezelschap verwelkomd worden door de directie van de Ritmeester Si garenfabrieken, terwyl ook burgemees ter Bakker hierbij tegenwoordig zal zijn. Na de begroeting volgt een rondgang door het bedryf, waarna het gezel schap de reis zal vervolgen o.m. naar het revalidatiecentrum te Leersum en een kort bezoek aan Amersfoort. NIEUW TWEETAL CHR. GER. KERK HOOFDSTRAAT Ter voorziening in de vacature Ds. R. Kok heeft de Chr. Ger. Kerk Hoofd straat thans op tweetal geplaatst: Ds. M. Heerschap van Borssele en Ds. H. Rijksen van Vlaardingen. UITSLAG AANBESTEDING Architect G. de Geit besteedde gis terenavond in hotel „De Korenbeurs" aan het bouwen van magazijnen en een kantoor voor de fa. Wed. L. N. van Essen, grossiers in levensmiddelen enz. aan het Dr. Slotemaker de Bruïneplein. De hoogste inschrijver bij de hoofd aannemers was de fa. C. Blijleven te Veenendaal met een bedrag van ƒ305.285,en de laagste inschrijver, de fa. T. Nieboer, Veenendaal, met 258.835,—. Hoogste inschrijver voor het loodgie- terswerk de fa. J. Bournan, Veenendaal met 36.465,laagste inschrijver met 24.500,—. Voor het schilderwerk was de hoog ste inschrijver de fa. J. Achterberg, Veenendaal, met 22.000,—; laagste in schrijver fa. E. A. van de Broek, Vee nendaal, met 14.000, Het werk werd gegund aan de laag ste inschrijvers. door de modder of over de rijweg. Wethouder De Ruiter zou ook dit bekijken en als er nog wat tegels voor handen waren dan kon dit werkje er wel even bij door. De indeling van de Dr. Colijnstraat noemde mevrouw Buddingh bijzonder onpractisch, met name de plantsoen- strook naast de rijweg en het trottoir daarachter, langs de huizen. De ver binding tussen de rijweg en het trot toir bestaat uit kleine straatjes, maar men neemt niet de moeite om hiervan gebruik te maken, m.a.w. alles fietst en bromt straks langs de huizen. Dit le vert dagelijks gevaar op voor de be woners van deze straat. Bij de aanleg van deze wegen wordt volgens wethouder De Ruiter gewerkt volgens het uitbreidingsplan, hetgeen voor mevrouw Buddingh geen reden was om er zo maar genoegen mee te nemen. De voorzitter hamerde even wel met straffe hand haar - en ook andere leden - af, want de rondvraag biedt geen gelegenheid tot discussie. De heer F. P. Stal (KVP) sneed de - verwarringwekkende - naamgeving van de Rembrandtlaan aan. Een vreemdeling die een even num mer aan de Rembrandtlaan zoekt komt er beslist niet uit (trouwens ook een plaatsgenoot niet, zoals ook later uit de woorden van de voorzitter bleek). De situatie is thans zo, dat men aan het eerste gedeelte van de Rembrandt laan slechts oneven nummers aantreft. Zoekt men evenwel een even nummer dan moet men enkele honderden me ters verder, maar daar komt geen ster veling zonder navraag achter. De heer Stal sprak uit ervaring, want hij trad vrij regelmatig op als „wegwijzer" voor zoekenden, die in arrenmoede bij hem (de heer Stal woont aan de Rembrandt laan) aanbelden. De heer Stal ging nog verder. Feite lijk, zei hij, behoort dit laatste gedeelte, na de Adriaen van Ostadelaan, hele maal niet tot de Rembrandtlaan. Elk blok vierhoog flats en elk blokje etage woningen ligt tegenover de zijstraten van de Rembrandtlaan, de Ferd. Bol straat, de Govert Flinckstraat en de Jan van Goyenstraat. In feite liggen dus deze woningen niet aan de Rem brandtlaan. De heer Stal stelde dan ook voor om deze gedeelten Ferd. Bol plein, Govert Flinckplein en Jan van Goyenplein te noemen. Burgemeester Bakker moest de heer Stal een beetje gelijk geven, temeer daar spreker zelf ook eenmaal zoeken de was geweest naar een even nummer aan de Rembrandtlaan. Het geheel zou daarom nog eens in studie worden ge nomen. (O.i. is het euvel voorlopig eenvoudig te verhelpen, n.l. door aan het begin van de Rembrandtlaan een in het oog lopend bord te plaatsen met een dui delijke verwijzing naar de even num mers van deze straat.) De heer Slok vestigde nog eens de aandacht op het onvoldoende uitzicht voor weggebruikers op de hoek Kanaal- weg-Burgemeester J. H. van Schuppen- brug en hij drong er op aan deze brug te verbreden. Een dergelijke verbete ring moest volgens wethouder De Rui ter wachten op het plan tot herziening van de Kanaalweg. Voorts vroeg de heer Slok de aan- Op uitnodiging van de onderofficieren van de legerplaats Oirschot zijn woens dag een vijftig oud-K.N.I.L.-militairen uit het militair instituut „Bronbeek" bij Arnhem en een 150 ouden van da gen uit Best te gast geweest bij leger en luchtmacht. Op de vliegbasis Eind hoven klom de 76-jarige oud-Atjeh- stryder Johan van Rysel in de cockpit van een moderne straaljager, om daar na zijn verbazing over de moderne VOLKSUNIVERSITEIT De ontwikkeling van de medische wetenschap in de laatste tien jaar De Volksuniversiteit Veenendaal heeft voor 15, 22 en 29 oktober a.s. een cur sus over bovengenoemd onderwerp op het programma staan, die verzorgd wordt door de bekende radiospreekster mevrouw Dr. E. Pereira d'Oliveira. In deze cursus wordt de vooruitgang op medisch geb'ed van de laatste tien jaar behandeld. -Il.ier en daar is deze vooruitgang bijna een ommekeer. Soms zijn er slechts wijde perspectieven, maar geven de resultaten van de on derzoekingen nog niet veel practisch nut. Mevr. Pereira zal zich er voor hoeden een overdreven optimistische kijk op dit gebied te suggereren. Wel hoopt zij enthousiasme en bewondering voor de wetenschap als zodanig en voor de werkers in dienst van de wetenschap in het bijzonder aan de aanwezigen over te dragen. WIJZIGING AANVANGSUUR DOVO-WEDSTRIJD Dovo speelt a.s. zaterdag op haar ter rein in de voorronde om de KNVB- zaterdagbeker tegen de vierde klasser „Bennekom". Bennekom staat aan het hoofd van de ranglijst en versloeg de roodwitten vorig jaar in een te Ede gehouden tournooi. Men kan er dus op rekenen dat de techniek te uiten tegen de 75-jarige thuisclub op revanche zint; de wed- Cornelis Rijckers, ook een oudgediende, stryd vangt aan om 4 uur. De voorbereiding van de herfstwan- deltocht draait op volle toeren. Voor deze tocht, welke onder auspiciën van de N.W.B. door het Veenendaals Wan del Comité wordt georganiseerd, zal een geheel nieuw parcours worden uit gestippeld. Deze tocht gaat door Vee- nendaal-zuid, naar het prachtige ge bied van Staatsbosbeheer, waar in de buurt van de hertenkamp en de zand heuvels fantastisch natuurschoon te beleven is. Dit parcours heeft tot voor deel, dat alle hoofdwegen gemeden worden, waardoor verkeersopstoppin gen uitgesloten zijn. De wandelaars be hoeven nu alleen bij de start en de finish van en naar de Ritmeestercan- tine de Kerkewijk maar over te steken. In afwijking van de meeste andere wandeltochten ontvangen de deelne mers die de tocht volbrengen geen in signe, maar een fraai uitgevoerd her inneringstegeltje. Voor de groepsprij- zen zijn dezelfde tegels in groter for maat in het vooruitzicht gesteld. Verder zullen de groepen door ge heel onpartijdige juryleden worden be oordeeld. Voor de hoogst gewaardeerde zijn er prachtige bekers, kransen en BROMFIETSCLUB „DE BATAVIEREN" VERHOOGT ACTIVITEITEN De Eerste Veenendaalse Bromfietsclub „De Batavieren" kon op de ledenvergade ring met genoegen vaststellen, dat deze jonge tak van sport in Veenendaal ten volle recht van bestaan heeft. De vereni ging telt thans ongeveer tachtig leden, heeft reeds verschillende ritten georgani seerd voor haar leden en zal haar activi teiten nog verhogen met o.a. een najaars- oriëntatierit, groter van opzet dan de tot nu toe verreden ritten en met bijzonder waardevollen prijzen. Het bestuur van „De Batavieren" werd gebracht van 3 op 5 leden. In het bestuur hebben thans zitting de heren G. Wijn- maaien, voorzitter; G. van' 't Voort, secr.; R. van Hal, penningm.; A. Sterkenburg, 2e voorz. en H. van Beek. Ter vergadering werden tevens de prij zen uitgereikt voor het clubkampioen schap 1958, waarvoor in het afgelopen halfjaar vijf ritten werden verreden. Clubkampioen werd de heer A. Achter berg, die de wisselbeker voor één jaar ontving en tevens als persoonlijke prijs een bromfietsklokje. Voor het clubkam pioenschap was de klassificatie verder als volgt: 2. G. van 't Voort, 3. J. Wil- lemsen, 4. A. de Gooijer en 5. A. Dorre- steijn. De poedelprijs ging naar de heer A. Huibers. lauwertakken beschikbaar. De groepen die vertegenwoordigd zijn in het Veenendaals Wandel-comité zullen apart worden beoordeeld. Voor hen is als organiserende verenigingen een andere serie prijzen in het ver schiet gesteld. Van verschillende plaatsen hebben zich al deelnemers opgegeven. Het bestuur van Veenendaals grootste vereniging, de gymnastiekvereniging Sparta" gaat een lofwaardig idee ver wezenlijken. Zij gaat n.l. contact opnemen met de ouders van haar jeugdleden en met andere belangstellenden, waaronder in de allereerste plaats de ouders van kinderen, die niet tot de leden van „Sparta" behoren. Dit zal geschieden op een contactavond op maandag 13 oktober a.s. om 8 uur in „Eltheto". Een soort ouderavond dus, maar voor opgesteld zij, dat deze avond niet in de eerste plaats is bedoeld als propaganda- avond voor de turnsport. Het doel moet worden gezien als een nader contact met de ouders van leden en niet-leden om ge zamenlijk te trachten de jeugd van de straat te houden en de meisjes en jon gens door goed jeugdwerk zinvol bezig te houden. Verschillende prominente figuren uit de Nederlandse turnwereld zullen op deze avond het woord voeren. Burgemeester A. Bakker zal in zijn kwaliteit van beschermheer van „Sparta" de avond openen, terwijl daarna niet minder dan de voorzitter van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond, de heer Th. W. Aalbers het woord zal voeren. Er zal ruimschoots gelegenheid zijn om de heer Aalbers vragen te stellen. Voorts zal spreken de heer J. H. F. Sommer, voorzitter van het technisch bondsbestuur van het K.N.G.V., terwijl ter afwisseling een gymnastiekfilm en de film van het K.N.G.V.-bondsfeest 1958 zullen worden vertoond. In de pauze zal de aanwezigen een consumptie worden aangeboden. De toe gang is gratis en iedere belangstellende - boven 18 jaar - is van harte welkom. Het gezegde „Wie zoekt die vindt" gaat niet altyd op, want de Vallei riks blijft nog maar steeds onvind baar. Dit keer werd het bankbiljet uitgegeven by Servicestation „Rens woude" te Renswoude, met boven genoemd resultaat. De uitgifte gaat echter normaal door en de gelukkige die deze week de ryksdaalder met het nummer vóór a.s. donderdag om 12 uur v.m. op ons bureau inlevert, betalen wy onmiddellijk 17,50 uit. In zijn zomerresi dentie te Gastel Gandolfo is in de vroege ochtend van de 9e oktober j.l. Paus Pius XII in de ouderdom van 82 jaar over leden. Tot aan de ver kiezing van de nieuwe Paus, het geen binnen acht tien dagen moet geschieden, neemt de Deken van het Heilig College, de Franse kardinaal Tisserant, hoofd der Oost-Grieken, de voornaamste plaats in by het bestuur der tyde- lyke zaken. Voor de verkie zing van de nieu we Paus komen alle kardinalen uit de gehele wereld, indien mogelyk, te Rome bijeen. Totaal zijn er 55 kardinalen, 18 Italianen en 37 niet-Italianen, waarvan er 51 verwacht worden. Het tweede gedeelte van de luistercursus „Mogelykheden en moeilijkheden in het gezin" van de heer A. J. van Leusen, arts te Velzen, handelde in hoofdzaak over de „gezinsruzie". Dokter Van Leusen, die een uitermate boeiend en levendig verteller is, bracht zyn toehoorders in aanraking met de moeilykheden, welke dergeiyke ruzies in het gezin - en meer speciaal voor de kinderen in het gezin - kunnen veroor- zaken Voor het kind, zei dokter Van Leusen, is een sfeer van vertrouwen onontbeer lijk en het ontbreken hiervan kan verschillende gevolgen voor het kind hebben, o.a. het beneden de maat blyven van de schoolprestatie. Ieder kind wil wel leren, was sprekers mening en hy bestreed de opvatting als zouden er kinderen zyn die persé niet willen leren. Zolang alles goed gaat in het gezin is het geen kunst het vertrouwen in het kind te bewaren, maar het gaat er juist om het kind vertrouwen te geven, als het struikelt. Naar het oordeel van spreker had iedereen zijn eigen manier van opvoeden. Dit is ook logisch, als er maar gestreefd wordt naar liefde, die gekenmerkt wordt door het watermerk van de echtheid: hét vertrouwen. En dat is niet: het kind bang maken om het daardoor op het door de ouders goed gedachte pad te houden. De heer Van Leusen vroeg zich, wat de sexuele voorlichting aangaat, af, of de reeds op jonge leeftijd gepropageerde voorlichting wel zin heeft. Men moet b.v. Vrijdagavond 3 oktober j.l. kwam de gemeenteraad van Renswoude in open bare vergadering by een. Hoewel voor deze vergadering slechts een korte agenda was vastgesteld, kon de voorzitter toch eerst om 10.30 uur tot sluiting overgaan. Afwezig met kennisgeving was de heer Joh. van den Brandhof. De voorzitter opende de vergadering met gebed en gaf daarna de secretaris de gelegenheid tot voorlezing der notulen. hoog, speciaal met het oog op de stijgen de onderhoudskosten. Op grond hiervan achtte de voorzitter een huurverhoging echter niet mogelijk en evenmin nood- (Zie verder 2e blad.) Onder de ingekomen stukken bevond zich een brief van de N.V. Nederlandse Spoorwegen, waarin een afwijzend stand punt kenbaar werd gemaakt ten opzichte van de verharding van de zandweg, ge legen langs de spoorlijn Utrecht-Arnhem nabij Emminkhuizen. Dit schrijven werd met enige spijt voor kennisgeving aange nomen. Op voorstel van burgemeester en wet houders besloot de raad vervolgens het bedrag per leerling, toe te kennen aan de bijzondere lagere scholen in de gemeente voor het jaar 1959 vast te stellen op 35,-. De woning Barneveldsestraat no. 38, het zogenaamde tolhuis, werd daarna we derom voor een tijdvak van zes jaar ver huurd aan de heer J. Pater, voor een huursom van 350,65 per jaar. De heer Hardeman vond deze huur niet bijzonder Maandag 6 oktober kwam de gemeenteraad van Amerongen by een. Alle leden waren aanwezig. Na opening door burgemeester Martens vraagt de heer Dagnelie wat B. en W. denken te doen naar aanleiding van de gezamenlyk door de heer Tenge en spreker schriftelijk aan B. en W. gestelde vragen omtrent de admini stratie van de waterleiding. De heer Dagnelie acht openbare behandeling van groot belang. Spr. stelt voor dit als punt op de agenda toe te voegen. Voorzitter stelt zich voor in besloten vergadering op de gestelde vragen te antwoorden, waarop de heer Dagnelie het aan de Raad overlaat of dit in een openbare dan wel een besloten vergadering zal geschieden. Hierop zegt voorzitter dat hij nog een mededeling heeft, die hy in besloten vergadering wil doen, waarin dan tevens het voorstel van de heer Dagnelie in behandeling genomen kan worden. Hierop sluit de voorzitter om half acht de openbare vergadering. Voor de goede orde delen wij mede, dat aan het eind van de vergadering van begin september de heer Wildeman over het gevoerde beleid van de wa terleiding reeds een besloten vergade ring gevraagd heeft. Dat dit een „bran dende kwestie" is, moge blijken uit het feit dat de mededeling van de voor zitter en de behandeling van het voor stel van de heer Dagnelie geduurd heeft van half acht tot tien uur. Wij vermoeden dat in deze 2V2 uur het vroeger gevoerde beleid inzake het wa terleidingdistributiebedrijf in al zijn facetten is onderzocht. Te zijner tijd hopen wij op deze kwestie terug te komen. MEDEDELING De gelden voor de bouw van acht woningwetwoningen aan het verleng de van de Prinses Beatrixlaan, waar voor de Fa. Drost uit Veenendaal met 102.800,de laagste inschrijver was (kosten bouwterrein 23.000,zullen waarschijnlijk in de loop van oktober (Zie verder 2e blad.) AANTAL FAZANTEN DOOD GEBETEN In de nacht van maandag op dinsdag j.l. hebben één of meer honden een complete slachtpartij aangericht onder de fazanten van de heer Wordt aan de Barneveldsestraat. Toen 's morgens de vogels moesten worden verzorgd, bleek dat 23 prach tige konings-, goud- en bosfazanten waren doodgebeten, terwijl tevens enkele dieren waren verscheurd. Er kon worden vastgesteld dat één of meer honden het gaas hadden, vernield en zich zodoende toegang tot de ren had den verschaft. Van deze jammerlijke vernieling is aangifte gedaan bij de plaatselijke rijks politie, die de zaak in onderzoek heeft. KINDERKOOR GEEFT UITVOERING Het kinderkoor „De Lofstein" te Renswoude hoopt op zaterdagavond 18 oktober a.s. in het gebouw Reh.oboth de jaarlijkse uitvoering te geven onder leiding van de dirigent, de heer Joh. Wegen uit Ederveen. Vóór de pauze zullen een aantal zangnummers ten gehore worden gebracht, terwijl daar na de kinderoperette „De Pruik van de Koning" door J. A. Tj. v. d. Wal wordt opgevoerd. 's Middags om 3 uur vindt een spe ciale kindervoorstelling plaaits. tegen het uitlopen van Uw winteraardappelen de echte tot Iaat in het voorjaar HAR DE, GAVE en KIEMVRIJE aardappelen met prima kleur. Alleen bij Hoofdstraat 106, Veenendaal. Tel. 2576 Apoth. Ass. - Drogist OFFICIcLE OPENING GEM. SPORTTERREIN Naar wij vernemen is de grasmat van het gemeentelijk sportterrein goedge keurd en zal op 1 november a.s. offi cieel in gebruik worden genomen met een bijzondere wedstrijd. Welke ploe gen elkaar op het nieuwe terrein zul len bekampen is op het ogenblik niet bekend. Voor de voetbalvereniging DVSA komt hiermede een eind aan een lange lijdensweg. Deze vereniging krijgt nu eindelijk de beschikking over een goed voetbalveld. BIJ OVERSTEKEN AANGEREDEN Dinsdagavond omstreeks half zeven is een jongetje van de fam. v. M. uit Eist bij het plotseling oversteken van de Franseweg door een passerende bromfiets aangereden en aan het hoofd gewond. De bromfietsberijder de heer E. D. kwam te vallen en liep enkele kneuzingen op. Dr. Van Ommeren ver leende eerste hulp. WANDELNIEUWS Evenals vorige jaren gaat ook nu de wandelsportvereniging De Woudlopers weer de bekende wintersexie organi seren. Deze vier tochten zuillen gehou den worden op 1 en 29 november, 24 januari en 28 februari. Aan. deze serie die voor de derde maal in Amerongen wordt gehouden, zullen w'ier veje be kenden deelnemen, terwijl ook een flink aantal nieuwelingen wordt ver wacht. Wie drie of vier tochten uit loopt ontvangt een fraai uitgevoerde medaille. Een diploma is er voor ó'ie- genen die één of twee tochten volbren gen. De start vindt plaats bij het Clu.b- huis. In de verschillende routes zij n weer de mooiste plekjes van Ameron - gen en omgeving opgenomen. Behalve deze wandeltochten hebben de Woudlopers nog andere activiteiten voor het winterseizoen op het program ma staan, zoals een propaganda-avond. De vereniging gaat ook aandacht, schen ken aan het feit dat 5 jaren geleden de stoot tot oprichting werd gegeven. Nadere mededelingen hierover volgen nog. een kind niet meer vertellen, dan het be grijpen kan, doch vóór alles moeten de ouders eerlijk zijn. Door de gezinsruzie gaat, volgens de heer Van Leusen, iets van de veiligheid in huis kapot en hij noemde dit dan ook buitengewoon schadelijk voor de ontwik keling van het kind. In dit verband was spreker wel bereid aan te nemen, dat er wel eens goede gronden voor echtscheiding zijn aan te voeren, maar toch zag hij dit als een verraad aan het kind. Ook veroordeelde hij de wijze, waarop ouders tegenover andere kunnen klagen, omdat hun kind zo lastig is. Ieder kind is ons van God gegeven, aldus dokter Van Leusen en zoals wij het gekregen hebben moeten wij het aanvaarden en liefhebben. Als belangrijkste oorzaak van de gezins ruzie noemde spreker het ontsnappen van de stoom van innerlijke spanningen en zorgen langs de weg van de minste weer stand. Spanningen en zorgen elders, b.v. op het werk opgedaan, worden meestal thuis afgereageerd. En als men ziet waar over vaak ruzie wordt gemaakt - over onbenulligheden - dan kan dit gemakke lijk voorkomen worden. Het kind heeft recht op een behande ling als volwaardig lid van de gemeen schap: het gezin. Dit wil zeggen, dat het onjuist is om gezinszorgen voor het kind verborgen te houden, maar aan de andere kant moet men het niet meer vertellen dan het begrijpen kan. Kinderloze ouders kunnen een kind aannemen en het argument dat „het geen kind van jezelf is" verwierp spreken. Beslissend is volgens hem de liefde. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen - na de pauze - werd door de aanwezigen druk gebruik gemaakt. VEENENDAAL Vrijdag 10 oktober: Bazaar in Eierhal van voetbalver. Veenendaal van 19.00 tot 23.00 u. Zaterdag 11 oktober: Bazaar in Eierhal van voetbalver. Veenendaal van 14.00 tot 23.00 u. Zondag 12 oktober: Paddestoelen-excursie o.l.v. A. P. de Kleuver, start 13.00 uur bij La Montagne. Maandag 13 oktober: Contactavond van „Sparta" in „Eltheto". Aanvang 8 uur. Speel avond bridge-club in La Montag ne, aanvang 8 uur. Woensdag 15 oktober: Cursus „De ontwikkeling van de medische wetenschap in de laat- ste 10 jaar" van Volksuniversi- |g teit in ,,'t Trefpunt". Aanvang §g 20.00 uur. Donderdag 16 oktober: Mode-show corsetterie en mode- g huis ,,'t Stoepje" in de Koren- jj beurs om 15.00 en 20.00 uur. Luxor Theater: Vrijdag t/m maandag „Het zon- g dagskind" toegang 14 jaar, dins- g dag t/m donderdag „De dood van m een bandiet", toegang 14 jaar. RIIENEN Zaterdag 11 oktober: Uitvoering „Kunst na Arbeid" in g Eigen Gebouw. Aanvang 20.00 u. Donderdag 16 oktober: g Kaïnermuziekavond U.S.O. in ho- ng tel „Het Wapen van Rhenen". Aanvang 20.00 uur precies. AMERONGEN Dinsdag 14 oktober: Lezing van Nutsdepartement. ELST Dinsdag 14 oktober: Lezing van Cult. Nat. Hist. ver. |g in hotel Stuyvenberg. EDERVEEN Dinsdag 14 en woensdag 15 oktober: g= Bazaar in Marktgebouw aan g Schras. Horlogerie; Hoofdstraat;- Veenendaal i

De Vallei | 1958 | | pagina 1