DE VALLEI Leidse kaas(20s;cgJ99 Boereniandworsts 79 Zoetzure 59 120 90 72 appelmoes AR Pepermunt 2 grote rollen 25 Zoete Spaanse wijn Ter ties 199 Vermicelli "srx-19 34 260 24 90 1 1 1 Ook in Silvolde kon Veenendaal het niet bolwerken Voor de Jeugd </r blik SPERZIEBONEN «DOPERWTEN mij SIMON 1 31 E WIT 1 j De Zoon van de Burgemeester Voorhoede miste opgelegde kansen Dovo stuurde Bennekom met 8-0 nederlaag naar huis VRC bleef met 3-2 de meerdere van het Arnhemse ESA GVVV leed in Zwolle een 6-2 nederlaag tegen CSV '28 Kulan won in Doorn met 3-2 van DEV Merino's verloor thuis met 4-2 van CSW uit Wilnis SV Panter bracht het thuis tegen Hierden ook niet tot overwinning Triangelboys moest tegen Posta met kleine nederlaag genoegen nemen NSVS boekte de eerste winst tegen Beverweerdse Boys Advendo bereikt gelijk spel in Ermelo Rob „vond" een hond Telt u maar na augurken merpot GROTE POT m mm Benelux-aanbieding middel II Veenendaal heeft het ook in Silvolde niet tot een overwinning kunnen bren gen. Met een 4-1 nederlaag moest de terugreis aanvaard worden. Toch hebben de Veenendaiers verschillende goede kansen gehad, maar onproductiviteit van de voorhoede stond even als vorige week weer elk succes in de weg. Veenendaal had naast enkele wijzigingen in het elftal ook twee andere spelers opgesteld. In de zevende minuut nam Silvolde kwam eindelijk een Veenendaals doel de leiding. Piet Muller gleed uit op het zware kleiveld, waardoor de Hongaarse linksbinnen Benkö de gelegenheid kreeg om via de handen van doelman v. d. Pol in het net te schieten (1-0). Daarna kwamen de Veenendaiers op zetten. Er werden verschillende goede aanvallen opgebouwd, maar verder dan vier voor het open doel gemiste kansen kwam het niet. Uit een voorzet van rechts wist Huls in de 32ste minuut de voorsprong van Silvolde op 2-0 te brengen. Juist voor de rust wist Gerritsen nog op tijd red ding te brengen, terwijl Huls nog een keer rakelings langs het Veenendaalse doel schoot. Na de hervatting ging het aanvanke lijk iets beter. Er werden enkele ver dienstelijke aanvallen ondernomen, waarna Kees Heijkamp en Anton Mul ler een paar goed gerichte schoten af vuurden, maar nu was het de in be hoorlijke vorm zijnde doelman Lie- brandt, die Veenendaalse doelpunten in de weg stond. Na tien minuten was het echter al weer afgelopen en kwamen de gastheren weer aan bod en met succes, want het waren Wildebeest, Benkö en Huls, die gezamenlijk het derde doel punt fabriceerden (3-0). Daarna volgden nog meerdere ang stige momenten, maar toen was het doelman v. d. Pol, die het been stijf hield. Ondanks dat kon hij het vierde doelpunt, dat in zuivere buitenspel positie door Wildebeest gemaakt werd, niet voorkomen (4-0). Een minuut later Dovo boekte in de eerste wedstrijd om de K.N.V.B.-beker een ruime 8-0 over winning op het bezoekende Bennekom. Deze overwinning werd eerst na de her vatting een feit, want de 2-0 voorsprong die de Veenendaiers bij de rust hadden, was werkelijk niet verdiend. De gasten begonnen met een snelle en vlotte partij voetbal, waar de rood-witten maar moeilijk vat op konden krijgen en als de Bennekommers wat meer geluk gehad zouden hebben, zou een flinke voorsprong het resultaat geweest zijn. Eerst kort voor de rust zakte de aanvals drift van de gasten wat af. Dovo nam toen de kans waar en wist door doelpun ten van Bchoeman en Van Zetten een 2-0 voorsprong te nemen. Na de rust bleek al spoedig dat de gas ten in de eerste helft wat te roekeloos met hun krachten hadden omgesprongen, want het tempo zakte danig. Dit had dan ook tot gevolg dat Dovo meer tot haar normale spel kon komen en het initiatief geheel in handen nam. Reeds in de twee de minuut was het Slotboom, die in sa menwerking met Bertus Kroesbergen de stand op 3-0 bracht. De doelpunten volgden elkaar toen vrij snel op, want nadat Schoeman er 4-0 van gemaakt had, was het na ongeveer vijfen twintig minuten Van Hal die alleen naar voren ging. Schuin voor het doel gekomen zijnde kon hij de bal niet kwijt omdat er niemand meegekomen was. Geen nood echter, want via de Bennekomse spil ca ramboleerde hij de bal keihard in het Bennekomse doel (5-0). Een minuut later kopte Bertus Kroes- bergen uit een voorzet van Slotboom keurig in (6-0). Met een bekeken doelpunt van Van Hal en een forse trap door Ber tus Kroesbergen werd het uiteindelijk 8-0. VRC speelde ook voor de bekercompe titie en wist met 3-2 ESA onder de duim te houden. Ook hier waren de gasten in het begin sterk in de meerderheid, maar goede kansen voor open doel werden vaak gemist. Het duurde nog ruim een kwartier voor de Veenendaiers zich enigszins aangepast hadden. Toen het echter eenmaal zover was, deden zij het meteen goed. Het was midvoor De Koning die bij een goed op gezette aanval vanaf de zestien meter- lijn in het Arnhemse doel schoot (1-0). VRC bleef in de aanval met het gevolg dat Keuken, de bal keurig opbrengende, scherp voor het Arnhemse doel plaatste, waarna De Koning met weinig moeite de stand op 2-0 kon brengen. Na de hervatting was VRC direct weer in de aanval en na een minuut spelen was het raak. Nu stelde De Koning zijn links binnen Keuken in de gelegenheid om een voorzet af te ronden (3-0). Toen vonden de gasten het blijkbaar tijd om ook eens iets te ondernemen, want na enkele goede aanvallen was het twintig minuten later midvoor Dorgelo die het eerste tegenpuntje scoorde. Even later was het dezelfde speler die uit een voorzet van rechts ineens inschoot en daarmee de stand op 3-2 bracht. Vanzelfsprekend stelden de gasten toen alles in het werk om gelijk te maken, maar de Veenendaalse achterhoede, waar in vooral spil v. d. Weerdhof opviel, stond geen doelpunt meer toe. punt. Gaasbeek gaf een scherpe lage voorzet, waarbij de bal door Kees Heij kamp juist langs de goede zijde van de paal werd getrapt (4-1). Hoewel daarna nog verschillende pogingen door de geel-blauwen werden ondernomen om de achterstand te ver kleinen, bleef de voorhoede onmachtig om enig succes te boeken. Zelfs het feit dat Gerritsen mee ten aanval trok mocht niet baten. Aan de andere kant wist Wildebeest niet anders te doen dan twee keer de paal onder vuur te nemen. GVVV heeft het er in de bekerwedstrijd tegen het Zwolse CSV '28 lelijk bij laten zitten. Al hadden de Buurtlaanbewoners dan door enige geblesseerde spelers een gehavend elftal, die 6-2 nederlaag was toch niet nodig geweest. Al spoedig hadden de gasten de leiding genomen maar niet lang daarna was het weer gelijk, zij het dan dat Schols drie maal moest schieten om één doelpunt te scoren (1-1). Na een half uur spelen namen de Zwol- lenaren weer een voorsprong (2-1). Hoe wel een Zwolse speler kert voor de rust wegens natrappen het veld moest ver laten, duurde het toch nog tot vijfentwin tig minuten in de tweede helft voor de naar voren gekomen v. d. Haar de par tijen weer op gelijke voet kon brengen. De met tien man spelende gastheren trokken zich toen in de verdediging terug. Zij wisten dit te houden en konden zelfs uit vier uitvallen ook nog vier doelpunten scoren, waarmede de eindstand 6-2 werd in het nadeel van GVVV. wel. Binnen vijf min. hadden de Utrecht se postmannen met twee doelpunten de balans naar hun zijde laten doorslaan. Met deze 2-1 stand kwam ook het einde. Kulan heeft het zaterdag niet slecht gedaan. Met een 3-2 overwinning toonden zij zich de meerderen van het Doornse D.E.V. Het was een behoorlijke wedstrijd waar in Kulan reeds bij de aanvang de toon aangaf, maar een doelpunt was er voor lopig nog niet bij. Na een kwartier konden de gastheren door een misverstand in de Veenendaalse achterhoede het eerste doelpunt scoren. Tien minuten later was het Schoeman die uit een voorzet van v. d. Bovenkamp keurig inkopte (1-1). Ook in de tweede helft was Kulan overwegend in de aanval en als de DEV- ers er eens doorkwamen, waren daar al tijd weer Van Klaveren, Braafhard en Coumans die de aanvallers tot staan brachten. Na ongeveer twintig minuten was het Budding die de stand op 1-2 bracht. DEV probeerde toen alles om de achterstand weg te werken, maar eerst moest het door Sluis 1-3 worden voordat Doorn er met een strafschop 2-3 van maakte. Na de uitschieter van vorige week tegen Hoogerheide kreeg Merino's nu op eigen terrein weer een nederlaag te slik ken van CSW uit Wilnis. Toch waren de wolmensen zeker niet de minderen van hun tegenstanders. Zij waren in bepaalde perioden zelfs meer in de aanval, maar deze aanvallen op de juiste manier af werken lukte niet. De gasten deden het beter en wisten elke geboden kans te benutten, waardoor na een half uur spe len CSW reeds een 4-0 voorsprong had bereikt. Vanzelfsprekend kreeg het moreel van de Veenendaiers daarmee een flinke klap. Na de thee waren de Merino's over wegend in de aanval maar meer dan twee doelpunten konden zij niet opbren gen. Panter startte goed tegen koploper Hierden maar verloor door omstandig heden toch met 5-0. Voor de rust liep alles prima. De gas ten mogen dan wat geroutineerder ge speeld hebben, maar veel sterker waren zij toch niet. De ruststand gaf met een 0-1 voorsprong voor de gasten een vrij duidelijk beeld van het vertoonde spel. Panter kreeg al spoedig enkele goede kansen welke echter op onbegrijpelijke wijze om zeep gebracht werden. Aan de andere kant ging het beter, want toen doelman Albers naar de bal sloeg inplaats van deze te grijpen werd het 0-1. Kort voor rust kreeg Panter een goede kans om weer gelijk te maken maar de aanval werd keurig onderschept. Na de thee ging aanvankelijk alles nog goed, maar toen de Panter-aanvoerder zich genoodzaakt zag om spil Spies, we gens gebrek aan discipline, naar de kleed kamer te verwijzen, was het gebeurd. Zonder erg veel tegenstand kon Hierden toen de score tot 0-5 opvoeren. Triangelboys kon het in Utrecht tegen Posta niet tot een goed einde brengen. Toch zijn de Veenendaiers overwegend in de aanval geweest, maar op het slechte terrein, dat meer op een modderpoel dan op een sportveld leek, konden zij met geen mogelijkheid tot grote daden komen. Ondanks scoringskansen aan beide kan ten ging de rust in met een dubbleblanke stand. Na de thee scheen het iets beter te gaan want al spoedig was het invaller Beckerman die de Boys de leiding gaf (0-1). Met dit doelpunt bleek het Veenen daalse kruit echter volkomen verschoten te zijn, want meerdere doelpunten bleven uit. Aan de andere kant lukte het echter Met een doeltreffend gewijzigd elftal is NSVS erin geslaagd na drie nederlagen de eerste winstpunten te behalen. Door het natte kleiterrein kon het spel moeilijk tot volle ontplooiing komen. Toch was het NSVS dat na een wat aarzelend begin door v. d. Heuvel de score opende (0-1). Door een misverstand in de Veenen daalse achterhoede werd het in de drie ëntwintigste minuut echter weer gelijk (1-1). Na de thee voerde de Veenendaalse voorhoede keurige combinaties uit ter wijl de achterhoede een hecht blok werd dat de gastheren elke gevaarlijke activi- I teit ontnam. In de zeventiende minuut kon Van Om meren na keurig samenspel met v. d. Heu vel de stand op 1-2 brengen. Daarna kwamen er nog wel enkele scoringskan- j sen, maar nu was het de Beverweerdse doelman die NSVS de voet dwars zette. Vier minuten voor tijd moest hij echter zwichten voor een hard schot van v. d. Heuvel waardoor de eindstand 1-3 in het voordeel van NSVS werd. Advendo '57 speelde zaterdag in de voetbalcompetitie tegen de nieuwe club EFC '58 in Ermelo. Deze tegenstander liet uitstekend spel zien, waartegen Ad vendo aanvankelijk alle zeilen moest bij zetten. Toen de club uit Ermelo kort na de rust op 3-1 stond leek de nederlaag voor Advendo onafwendbaar. In de eind fase bleken de zwart-witten echter over meer uithoudingsvermogen te beschikken en slaagden erin nog twee treffers te produceren, waardoor een 3-3 eindstand werd bereikt. Na tien minuten spelen schoot rechts binnen Lam een voorzet van links ineens in en zo leidde Advendo met 1-0. Nog voor de rust wist de linksbinnen van EFC drie verdedigers te passeren en daar na ook doelman Van Wakeren kansloos te slaan. Ruststand 1-1. Na rust wist EFC enkele gevaarlijke aanvallen te lanceren, hierbij een snel tempo ontwikkelend. Doelman Van Wake ren moest in deze periode van Ermelo- overwicht tweemaal zwichten voor zuiver geplaatste schoten van de voorwaartsen. Met een 3-1 achterstand leek Advendo verloren, maar EFC bleek te veel energie te hebben gebruikt. Advendo ontketende een offensief waarbij EFC zich tot het uiterste moest verdedigen. Een kwartier voor het einde schoot H. van Brummelen via de binnenkant van de paal in het doel (3-2) en twee minuten voor tijd werd stevig doorzetten van W. v. d. Brink be loond met een doelpunt, dat uiteraard de gelijkmaker betekende (3-3). Verschijnt als bfjlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Joa Correspondentie te richten aan tante Jos, per adrea Parallelweg 10, Veenendaal ONZE JARIGEN 16 okt. Corry van Engelenburg 16 Netty van Dijk Kitty v. d. Berg Rob van Benthem Janneke van Leeuwen Henny v. d. Weerd Tom Kuipers Willy de Doelder Jacques Molmans Gefeliciteerd! Uitslag opstellen en tekenwedstrijd Beste jongens en meisjes, Hier is de uitslag van de beide wed strijden. Er zijn veel meer opstellen dan tekeningen binnengekomen, 't Was weer erg moeilijk de vier prijswinnaars aan te wijzen, want er was over het algemeen goed gewerkt. Maar ik heb nu eenmaal niet meer dan vier prijzen uit te reiken. De eerste prijs in de groep ouderen (een boekenbon van 7,50) is gewonnen door: Mini Hardeman, Davidsplein 9-10, Veenendaal; de tweede prijs in deze groep (tafeltennisspel) door: Wim van Dijk, Meentweg 1, Bennekom; de eerste prijs in de groep jongeren (grote bal) is gewon nen door: Evert v. d. Broek, Dr. Kuiper straat 2, Veenendaal; de tweede prijs in deze groep (badmintonspel) door: Jacob Voerman, Middellaan 39, Veenendaal. De prijswinnaars van harte gefelici teerd; de prijzen kunnen worden afge haald aan het bureau van „De Vallei", Parallelweg 10. Ik wil nog enkele namen noemen van jongens en meisjes die ook mooie verhalen en tekeningen inzonden, maar helaas geen prijs kregen. Een vol gende keer maar weer meedoen. Wie weet! Het zijn Jan Beijer, Ali Mijnders, Hans Roodbeen, Anneke Hazenboom, Gerda v. d. Berg, Johannes Latul, Ria van Wagensveld en Elsje Voerman. Elsje, geef de datum van je verjaardag eens op, dan komt die in ons jeugdhoekje. Doe je het? Allemaal hartelijk gegroet van Tante Jos P.S. Denken jullie aan de zilverpapier- aktie voor de blinden? I. II. III. I. II. OPLOSSING RAADSELS Strenge heren regeren niet lang. Wezel. Hedel, Bedum, Dokkum, Ede, Em- men, Oss, Venlo, Jutfaas, Vlieland, Arnhem, Petten, Dedemsvaart. Na regen komt zonneschijn. 1. Wie geeft wat hij heeft, is waard dat hij leeft. 2. Als er één schaap over de dam is, volgen er meer. 3. Wie éénmaal steelt, is altijd een dief. 4. Als de katjes muizen, mauwen ze niet. III. Pop, lam ons, pen, eik, Lek, bos, rem (of bel) ,koe. Pannekoek. (Vervolg) Nog even liep Rob heen en weer te drentelen in de buurt van de hond, maar toen er nog steeds geen eigenaar kwam opdagen, maakte hij de roodleren riem los van de boom, greep zijn doos met paddestoelen en wandelde naar huis. De hond, uitgelaten blij dat hij eindelijk weer eens lopen ifiocht, rukte aan de riem. Hard rennen deed hij nog liever. Rob moest op een sukkeldrafje lopen. Bij huis gekomen was hij wel zo wijs de hond in het schuurtje te brengen, hij zou moe der eerst wat voorbereiden, dat leek hem verstandiger. Nora vond het helemaal niet plezierig nu al weer in een schuurtje te worden gesloten. Ze begon dan ook meteen te blaffen en te janken toen Rob de deur achter haar sloot. Rob liep haas tig naar huis waar vader, moeder en zijn beide zusjes net aantafel schoven voor de maaltijd. „Je bent weer net op het nippertje, jongeman", bromde vader, „ga maar gauw zitten." „Hè", zei moeder, „wat een spektakel maakt die hond daar buiten, akelig dat gejank, wat zou er met dat beest zijn." Rob ging zitten en kuchte eens: „Ehdie honddie heb ik meegebracht", zei hij ineens. „Heb jij die meegebracht?" vroeg moeder misprijzend, „waar vandaan, hoe kom je daarbij, als je maar weet dat ik geen hond wil hebben." „Vertel eens Rob" zei vader, „wat je uitgestukt hebt." Rob vertelde nu precies hoe hij het dier ontmoet had en hij ver zuimde niet, met lof over de vriendelijk heid van de hond te praten. „Ja maar, kerel", lachte vader, „die hond is natuur lijk van de een of andere rijke meneer, die hem daar zolang had vastgebonden, je begrijpt toch wel dat je het dier niet mag houden? Wie weet loopt z'n baas nu wanhopig naar de hond te zoeken. Nie mand zal zich op zo'n manier van z'n hond ontdoen. Je moet morgen maar da delijk naar het politiebureau gaan om te zeggen dat je de hond in het bos vond. De rechtmatige eigenaar zal dan wel gauw komen opdagen." Rob knikte. „Ja, dat leek hem dan toch ook maar het beste hoewel hij het jammer vond de hond weer te moeten missen. „He, laten we hem in huis halen", zei Meta, Rob's oud ste zusje, „je wordt akelig van dat ge jank". „O bah, nee, zo'n vreemde hond", riep moeder. „Och", vond vader, „we zouden het eens even kunnen proberen, als hij zich niet behoorlijk gedraagt gaat hij zo weer naar de schuur." „Ja moeder, mag het?" Rob was al bij de deur. „Ja, als vader zo begint, moet ik het dan maar goed vinden", zuchtte moeder. Zo maakte Nora haar entree bij de fa- geldig </m woensdag 22 oktober SlIMM 01 Wit (bommen) bij de gemiddelds kroidiniir bii iedere f 3.- aan boodschaoDen bij iedere f 3,- aan boodschappen Op deze boodschappen reeds ff 1,64 verdiend! 597 76t 'A m qoedkopev én xoals altijd GRATIS HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen: Tel. 201 5 milie en ze gedroeg zich voorbeeldig. Even snuffelde ze de kamer rond, maar al gauw lag ze rustig op een kleedje voor de suitedeuren. Moeder liet haar wan trouwen voor de vreemde gast een beetje varen. „Een prachtig, goedverzorgd dier", zei vader, ,,'k Wou dat ie van ons was", zei Erna. „Nou", zei Rob. „We zullen gaan eten, anders is alles koud, vond vader. Na het eten (Nora had ook met smaak een bordvol naar binnen gewerkt) speelden de kinderen nog even met de .hond, die nog jong genoeg was om dat aardig te vinden. „Allemaal haren op mijn kleed", mopperde moeder, maar je kon aan haar stem horen dat ze niet echt boos was. Later op de avond kwam echter onherroepelijk het ogenblik dat Nora weer in de schuur moest. Moeder wilde hem 's nachts liever niet in de ka mer hebben. Met een treurig hart nam Rob afscheid van zijn gevonden vriendin, toen hij naar bed moest. Morgen zou de hond weer een andere baas hebben En ja, de volgende middag belde er een mevrouw, die beleefd aan moeder vroeg of hun hond Nora hier verbleef. Ze was naar het politiebureau geweest en daar hadden ze haar naar dit huis verwezen. „Mijn man zal zo blij zijn", zei ze toen moeder een bevestigend antwoord gaf, „hij heeft z'n enkel verstuikt en moet een weekje rust houden, hij maakte zich zo ongerust over Nora, want Jim, onze tuinman heeft een hele tijd lopen zoeken en roepen in het bos, maar Nora was spoorloos verdwenen." Moeder vertelde nu hoe de vork aan de steel zat en de mevrouw was helemaal niet boos dat Rob de hond mee naar huis had genomen. „Hij houdt zeker veel van dieren me vrouw", zei ze, „weet u wat, laat Rob zelf straks de hond maar terugbrengen, mijn man zal dat aardig vinden. We wo nen aan de grote straatweg, dicht bij hotel Wittenberg, nummer 54." Moeder beloofde dat ze Rob met de hond zou sturen. En zo gebeurde het dat Rob na schooltijd naar meneer Govaerts ging, Nora aan de riem. Meneer en mevrouw praatten vriendelijk met hem en Rob kreeg een groot glas limonade met een heerlijk gebakje erbij. Toen hij opstond om weg te gaan, zei meneer Govaerts: „Zou jij graag zelf een hond hebben. Rob?" „Ja meneer, dolgraag", zei Rob en zijn ogen schitterden. „Ik heb een vriend die een nest jonge Setters heeft, hij wilde er mij een cadeau doen, maar ik wil er liever geen tweede hond bij nemen, als je ouders het goedvinden, mag jij hem hebben", zei meneer Govaerts. Rob kreeg een gloeiende kleur van plezier, maar me teen dacht hij: „Moeder" Het viel echter mee. Toen Rob vertelde dat hij zomaar een mooie hond cadeau kon krijgen, wist vader (die eigenlijk óók graag een hond wilde hebben) moeder te bewegen haar toestemming te geven. Zo kreeg Rob toch een hond, en wat voor een hond. Hij noemde hem Roy en het duurde niet lang of Rob en Roy waren dikke vrienden! ORANJEKALENDER 1959 Met instemming van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins der Nederlanden geeft het Nederland Verbond der Verenigingen „Pro Juventute" thans de twaalfde natio nale kalender uit. Bijzonder mooi is de reproduktie van een prachtige kleurenfoto van de prin sessen Beatrix en Irenen op het titelblad. Ook bevat de kalender verscheidene onbekende fotos en enkele uit particulier bezit, die ons Vorstenpaar speciaal voor Pro Juventutes Oranjekalender 1959 heeft willen bestemmen. De opbrengst van de Oranjekalender 1959 komt ten goede aan het doel van Pro Juventute, die probeert kinderen, die het -buiten hun schuld- heel moeilijk hebben, te helpen in samenwerking met de ouders en met eerbiediging van hun levensovertuiging. De kalenders kunnen besteld worden bij alle Verenigingen en Afdelingen „Pro Juventute", of -waar niet verkrijgbaar- franco per post door storting van f. 2.75 op postgiro 51.74.00 t.n.v. Kalenderactie ,Pro Juventute', Postbus 7101, Amsterdam FEUILLETON DOOR TOM LODEWIJK 21 Je bent hier niet voorgetrokken, je hebt het hier niet makkelijk gehad, en je hebt je er doorheen geslagen als een kerel van karakter. Daarom Rob (en opeens werd zijn toon veel vriendelij ker en vertrouwelijker) wat ik zoeven gezegd heb, moet je je niet aantrekken. Het is voor je bestwil. Ik heb zelfs al een andere baan voor je opgezocht in Rotterdam. Een betere baan. Bij een baas die wel een baas naar je hart zal zijn. Ik heb je rondom aanbevolen en hij had zin in je. Ik wou hier toch liever niet weg, zei Rob verlegen. Om het werk of om. Om allebei. Luister eens Rob, ging Korrenga verder, we praten nu eens van man tot man. Vind je 't wel verstandig wat je gedaan hebt? Ik ken Koster, een beste vent, een man van innerlijke be schaving, duizendmaal meer waard dan velen die zich meneren wanen. Hij zag Rob instemmend knikken. Ik heb zijn dochter een paar maal terloops gezien, ging Korrenga verder, en eerlijk: ik zou je feliciteren met je keus. Maar jongen, vergeet niet welke moeilijkheden je wachten. Jullie bent uit zo heel verschillende kring. Het is maar niet een kwestie van geld Ik weet het, meneer, antwoordde Rob, en zij weet het ook. Maar wat doe je er aan als je voelt, dat je bij elkaar hoort? De strenge trekken van de baas ver zachtten zich. Ik mag dat horen, jong. Het be wijst dat je ook dit serieus neemt. Maar luister, Rob. Als jullie van elkaar houdt, is het geen bezwaar dat je elkaar niet alle dagen ziet. Met de weekends kun je overkomen, en met de trein is het drie kwartier van Rotterdam naar hier. Je gaat daarginds goed verdienen, veel meer dan hier. Het is een grote zaak, en meneer Souterius wil je op leiden tot vertegenwoordigerRob leefde op. Ja, dat is niet zo gek. Jij hebt wat velen niet hebben: beschaving en goe de manieren, van thuis meegekregen. Souterius heeft heel goede merken, Mercedes, Jaguar, Buick, het duurdere genre. Met jouw naam en jouw manie ren kom je daar wel in Ik vind 't heel mooi, zei Rob na denkend, maar vind u me niet ondank baar? Ik heb bij u veel geleerd en ik werkte hier prettig. En ik vind het geweldig van u, dat u me nu in Rot terdam er in wilt draaien. Maar wat dat andere betreft Het zijn inderdaad mijn zaken niet, stemde Korrenga toe. Ik sprak even met je alsals vriend, en niet als je patroon. Je kunt bij Souterius begin volgende maand komen. Wat denk je er van? Er zal niet veel anders opzitten, aarzelde de jongen. Integendeel, je bent gek als je het niet doet. En watdat andere be treft, nu kun je zien of het is: uit het oog, uit het hart. Een goeie vuurproef, mijn zoon. Nou, saluut, morgen hoor ik van je! Hij zag de jongen in nadenken ver zonken naar de werkplaats lopen. Eigenlijk ben ik een mispunt van een vent, dacht hij, om op verzoek van papa die jongen gedaan te geven en hem verder weg te sturen. Maar alia... in alle opzichten is het voor zijn best wil. En als hij is die hij lijkt, wordt Rietje Koster tóch nog mevrouw Van Liempden van Heerwaarden! Met een glimlach onder zijn snor boog hij zich weer over zijn papieren. Dat moet je altijd doen, zei Rie beslist, en wat geeft het, jong, al zit je in Rotterdam. Je kunt me vaak ge noeg zien. En andersga ik zelf in Rotterdam werken! Als dat zou kunnen! zei Rob ver heugd. Dat zou ik nog maar niet zo me teen doen, kwam vader Koster er be dachtzaam tussen in. Rob zal daar z'n tijd hard nodig hebben. En als gezegd, hij kan vaak genoeg overkomen. Laat jullie het maar even zo. Intussen, Rob, een baan bij Souterius, zegt men in de autowereld, is een baan voor 't leven! We zullen zien, zei de jongen filo sofisch. Het was de enige moeilijkheid niet. De volgende was van gans andere aard. Moet je luisteren Rob, zei Rie, toen ze op een avond van een concert in de Stadsgehoorzaal hun gewone rou te door het Park volgden naar huis, nou is mijn broer Jaap binnenkort de koperen bruidegom. Dat wordt feest, daar in Amsterdam. En daar moet ik naar toe. Dan gaan we samen, besliste Rob. Ik dacht wel dat je dat zeggen zou. We zijn tenslotteverloofd, niet? Ze keek naar haar ring. Want Rob had erop gestaan, dat ze een ring zou aanvaarden. Het was voor hem het symbool van een onherroepelijk be sluit. Hij wilde er zijn familie en haar mee tonen, dat het maar geen gril was, dat hij en Rie Koster het eens waren, voor het leven. Hij was nog jong, maar had de koppigheid van zijn moeder ge- erf d. Rie had er ook aan gedacht. Ze hoor de ze vragen: Jij een ring? Ben je ver loofd? Met wie? En waar is-ie? Ze kon natuurlijk zeggen: hij kon niet, hij werkt in Rotterdam. Uitvluchten ge noeg. Maar ze wilde eerst Rob zelf vragen. Kijk es, ging ze voort, je moet goed begrijpen, Rob, Jaap is een beet jeeh, anders dan ik. Hij is scheeps bouwer, een beste vent met een hart van goud, maar een beetje grof in de mond. Hij zit in de visclub, hij houdt duiven, enfin, een echte Amsterdam mer. Ik ben altijd blij als ik ze weer zie, hem en Lena, maar ik ben ook al tijd een beetje blij als ik weer weg kan. Ze zijn anders dan ik, en héél anders dan jij. Ik ben het gewend, hij is mijn oudste broer, ik houd van hem. Maar voor jou zal het heel vreemd zijn, en misschien zul je je niet thuis voelen. Begrijp je? (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1958 | | pagina 4