Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken A.s. maandag start jeugdwerk »D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? de Textielindustrie prachtig werk met diepere achtergrond voor de gehele Veenendaalse jeugd J- F* TAK 32e jaargang VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 Nr. 78 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderhuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Binnenkort een ieuffdffebouw daarentegen zoeken het nieuwe en ko- DinntnKori een jeugageoouw men juigt hierdoor in botsing met de Cefa-film „Toxi" Agenda reiswekkers I Weer niet gevonden! twintig gulden AL 196162 Prijswinnaars Najaarsactie bezochten voor de laatste maal Wereldtentoonstelling Bruggetjes aan Benedeneind in verval Geef Uw kinderen weer LEVERTRAAN De heer C. de Gooijer 60 jaar in dienst van de Koninklijke Scheepjeswolfabrieken Veenendaals belangrijkste en oudste industrie Achterstand op het gebied van via de grote veilingen o.a. in Londen - research De Scheepjeswolfabrieken VOLKSUNIVERSITEIT: De ontwikkeling van de medische wetenschap in de laatste 10 jaar BOS Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bJJ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Bijna twee jaar geleden confereerden b. en w. van Veenendaal met plaatse lijke predikanten, hoofden van scholen en vertegenwoordigers van industrieën, met als doel het jeugdwerk in Veenendaal krachtig ter hand te nemen. De Ned. Herv. Evangelisatievereniging „Sola Fide" was eigenlijk de enige instantie die woorden in daden omzette door de benoeming van een bekwame jeugdleider in vaste dienst. Ook de kosten welke gemaakt werden voor het jeugdwerk kwamen ten laste van genoemde vereniging. Dit betekent echter in geen geval dat alleen de jeugd van genoemde groepering in aanmerking komt voor het jeugdwerk, integendeel, het jeugdwerk Veenendaal is een werk dat gedaan wordt in het belang van de gehele Veenendaalse jeugd, ongeacht welke gezindheid, zoals ook bewezen is met het nog vers in het geheugen liggende Kindervakantiewerk waaraan iedere jeugdige Veenendaler kon deelnemen. oudere generatie. Zo werd ons door de Veenendaalse jeugdwerkleider, de heer Van Pijpen, medegedeeld. Voor de komende winter maanden is een aantrekkelijk program ma samengesteld dat, indien er vol doende animo voor bestaat, waarschijn lijk uitgebreid zal worden. De wens een eigen jeugdgebouw te betrekken is nog niet in vervulling ge gaan, maar zeer binnenkort zal aan de Industrielaan een houten gebouw ver rijzen dat het centrum wordt van het Jeugdwerk Veenendaal. Tot aan die tijd zullen de activiteiten plaats hebben in diverse ruimten op verschillende plaat sen in Veenendaal welke voor een be paalde tijd gehuurd zijn. Zo heeft men o.a. de beschikking gekregen over het gebouw O.J.V. in het Kostverloren en het gebouw van de Bond van Zaterdag vliegers aan de Klaas Katerstraat. Ver der zijn er onderhandelingen gaande met Fa. Gebr. v. Leeuwen over de huur van de kantine voor de zaterdag- en zondagavonden. Ook de gymnastiek zaal van de HBS mag worden gebruikt. JEUGD VEREENZAAMD Er wordt tegenwoordig nogal eens geklaagd over de jeugd die niet meer langs de oude paadjes van hun ouders en grootouders wil lopen. „Er is geen land mee te bezeilen" is een veel ge uite klacht. Inderdaad, een grote groep van jongeren wil dat ook niet meer en dan rijst onmiddellijk de vraag: waar om niet? Er is misschien een antwoord op te vinden. De tegenwoordige tijd kenmerkt zich door het verdwijnen van oude vormen en gewoonten, waaraan heel veel oude ren juist zo gehecht zijn. De jongeren De Christelijke Filmactie afdeling Vee nendaal geeft a.s. zaterdagavond haar tweede filmvoorstelling. Vertoond zal worden de prachtige film „Toxi" die hopenlijk een steentje bij zal diagen om het verschijnsel van de rassenhaat uit de wereld te helpen. Een klein negermeisje, Toxi, welke rol uitstekend gespeeld wordt, komt een feestvierende familie feliciteren en ieder een is verrukt van haar. Heel gauw blijkt echter, dat Toxi een vondelingetje is en nu ontstaat een probleem. Mag Toxi in het gezin blijven of moet zij naar een kindertehuis? Zowel de ouderen als de kinderen weten geen weg met het „zwarte zusje" en als Toxi na een heftige ruzie toch naar het gesticht moet, ontvlucht zij en onbewust van de grote gevaren in de stad, gaat zij zwerven. Als Toxi eindelijk terecht is, waar zelfs de politie aan te pas moest komen, besluit men haar in het gezin op te nemen. 25-JARIG BESTAAN VERENIGING „VRIJWILLIGE BRANDWEER VAN VEENENDAAL" De vereniging „Vrijwillige brandweer van Veenendaal" zal zaterdagmiddag a.s. in een bijeenkomst in hotel „De Koren beurs". met gemeentelijke- en brandweer autoriteiten haar 25-jarig bestaan her denken. In deze bijeenkomst zullen tien brand weerlieden worden gehuldigd, die er vijf entwintig jaar trouwe dienst bij de Vee nendaalse brandweer op hebben zitten. Daarna - van vier uur tot half zes - zullen het bestuur van de vereniging met burgemeester en wethouders van Veenen daal recipieren in „De Korenbeurs." Hl!:. VEENENDAAL Zaterdag 18 oktober: Herfstwandeltochten. Start 14.00 uur kantine Ritmeesterfabriek. Oriëntatierit M.A.C. Veenendaal. Cefa-film „Toxi" in Eltheto, aan vang 20.00 uur. Maandag 20 oktober: Speelavond bridge-club in La Montagne, aanvang 20.00 uur. Woensdag 22 oktober: Cursus Volksuniversiteit ,De ont wikkeling van de medische we tenschap in de laatste tien jaar" in 't Trefpunt, aanvang 20.00 uur. Donderdag 23 oktober: Vergadering Ned. Chr. Vrouwen bond in 't Trefpunt, aanv. 20.00 u. RIIENEN Zaterdag 25 oktober: Traditionele brandweerwedstrij den. AMERONGEN Woensdag 22 oktober: Filmavond Ned. Bijbelgenoot schap in het Clubhuis. WOTOlÖ- jMrk voor Het nieuwe heeft zeer zeker ook zijn nadelen. Door de voortschrijdende me chanisatie in de bedrijven wordt de ongeschoolde jeugdige arbeider in ze kere zin een „nummer". Hij vervaar digt meestal maar een klein onderdeel van het eindproduct en voor de rest heeft hij geen belangstelling, in tegen stelling tot vroeger, toen een product van begin tot het eind door dezelfde man „geschapen" werd. Dit laatste verdwijnt meer en meer en het resul taat kan zijn dat de jeugd, doordat het zich dagelijks op steeds hetzelfde moet concentreren, eenzijdig en vereenzaamd wordt. Het interesseert de jongere ver der niet, maar dat is juist funest. De jeugd moet geholpen worden een bre dere kijk op het leven te krijgen. JEUGDWERK GEEN SOORT VERENIGINGSLEVEN Het jeugdwerk is niet alleen een kwestie van de jeugd van de straat te houden en in een gebouw bezig te hou den, neen, het jeugdwerk biedt die mo gelijkheden die kunnen leiden tot juiste vorming van de jeugd. Men is dan geneigd te zeggen: hier voor is toch het verenigingsleven in Veenendaal! Natuurlijk, en het bestuur van het jeugdwerk zoekt dan ook nauw contact met alle plaatselijke verenigin gen om indien mogelijk gezamenlijk dit prachtige werk te stimuleren en uit te breiden, maar deze verenigingen heb ben meestal bepaalde onderwerpen waarin men zich verdiept, terwijl het jeugdwerk zich op allerlei gebied be weegt. Wellicht zal vorenstaande met een voorbeeld verduidelijkt kunnen wotden. Het programma vermeldt o.m. de foto programma vermeldt o.m. de foto hobbyclub. De deelnemers, men spreekt niet van leden omdat degenen die mee doen op generlei wijze verplichtingen hebben de avonden te bezoeken, krij gen een opdracht van de leider met hun fototoestel Veenendaals straten in te trekken en het onderwerp wat gefoto grafeerd moet worden is „spelende kinderen". Vrij simpel, zal men zeggen, maar met het fotograferen houdt het niet op want na het ontwikkelen en afdrukken wordt iedere foto besproken en de be trokkene gevraagd wat hij op zijn ma nier ziet in het gefotografeerde onder werp. Hiermee bereikt men dat de jeugd zichzelf leert kennen en voelt tot meer dere prestaties in staat te zijn. Op deze wijze wordt de ontwikkeling gepaard aan ontspannen van lichaam en geest. Het resultaat van dit moeilijke maar tevens mooie jeugdwerk zal in geen geval direct merkbaar zijn en men kan ook niet verwachten dat de baldadig heid in Veenendaal, waar al zoveel over gezegd is, op slag zal verdwijnen. Indien echter de Veenendaalse jeugd meewerkt aan het doel dat het jeugd- werkbestuur zich gesteld heeft, dan zullen er na verloop van tijd zeer ze ker gunstige resultaten voor de dag komen. PROGRAMMA Het programma, dat met ingang van maandag 20 oktober begint, is als volgt opgesteld: Jeugd van 810 jaar. Maandag van 3.304.30 uur meisjes in Klaas Katerstraat. Dinsdag van 3.304.30 uur meisjes in Kostverloren. Woensdag van 3.304.30 uur jongens in Kostverloren. Donderdag van 3.304.30 uur jongens in Klaas Katerstraat. Jeugd van 11-13 jaar. Maandag van 4.305.30 uur meisjes in Klaas Katerstraat. Dinsdag van 4.305.30 uur meisjes in Kostverloren. Woensdag van 4.305.30 uur jongens in Kostverloren. Donderdag 4.305.30 uur jongens in Klaas Katerstraat Bij deze groepen zal de programma- stof bestaan uit handenarbeid, spel, te kenclubjes, verhaal uitbeelden enz. Misschien wordt ook een muziekgroep- je gevormd. Jeugd van 1416 jaar. Zaterdagavond instuif in de kantine van Gebr. v. Leeuwen van 7.309.30 OOK INGEBROKEN IN GROEPS- HUIZEN VAN PADVINDERS Naast de kleedgelegenheid van de sportvereniging „Panter", hebben ook een tweetal groepshuizen van de Veenen daalse Padvinderij bezoek gehad van on bevoegden. Deze groepshuizen staan op het terrein van het Julianaziekenhuis. Ook hier zijn kennelijk vandalen aan het werk geweest. Het ergst moest het groepshuis van de padvindsters het ontgelden. Tientallen ruitjes werden ingeslagen, terwijl de van dalen met een overgeschoten voorraadje verf alles vol kladden en diverse minder waardigheid op de wanden schilderden. Bij de padvinders verschaften de daders zich toegang door een raam, dat uit de sponning werd gerukt. In dit gebouw werd het een en ander overhoop gehaald. In totaal werden een aantal medailles van wandelmarsen, een padvindershoed, een waardevolle tent en een plunjezak vermist. De rijkspolitie te Rhenen heeft de zaak in onderzoek. Ook ditmaal is de Vallei-riks, vorige week uitgegeven bij Galanteriehuis Quint in de Zandstraat, niet ontdekt. De waarde blüft stijgen en de rijks daalder die deze week in roulatie komt heeft een waarde van Degene die vóór a.s. donderdagmid dag 12 uur het bankbiljet met het rode nummer op ons bureau inlevert, ontvangt direct in contanten de vinderspremie Woensdagmorgen vertrokken circa 130 prijswinnaars van de door de Vee nendaalse Winkeliersvereniging geor ganiseerde Najaarsactie, met drie bus sen naar de Wereldtentoonstelling te Brussel. Tijdens deze reis zijn ook de twee winnaars bekend gemaakt van de extra uur. Men kan daar tafeltennissen, bil- prijs Van 250,—. De gelukkigen waren jarten, sjoelen en er zijn diverse gezel- de heer J. W. Koehoorn, Eenvoudlaan schapsspelen. Zondagavond instuif eveneens in de kantine van Gebr. v. Leeuwen van 7.30 tot 9 uur. Dit is de tafeltennisinstuif, welke tweemaal in de drie weken wordt gehouden. Eenmaal in de drie weken is er za terdagsavonds een sportinstuif in de gymnastiekzaal van de HBS. Jeugd van 16 jaar en ouder. „Doe-het-zelf'-cursus waar de oudere jeugd en ook vaders van jonge gezin nen geholpen worden om zelf allerlei practische dingen te maken, die het ge zin ten goede komen. Voor zover be kend is dit een primeur in Nederland. Deze cursus wordt gehouden: Dinsdag van 7.309 uur in gebouw Kostverloren. Maandag van 7.309 uur in gebouw KL Katerstraat. Verder is er de zondagavondinstuif in de kleine zaal van „Sola Fide" van 7.309.30 uur. Ook hier weer biljarten, sjoelen, voetbalspel, enz. Van 7.30-8.30 uur instuiven en daarna een uur ge zamenlijk programma zoals gemeen schappelijk spel, muziek, filmstrook over actuele onderwerpen enz. Op 27 oktober start de Fotohobby club en op 20 oktober de revue-groep, beide in het gebouw aan de KI. Kater straat van 9-10 uur 's avonds. SERINGEN IN BLOEI In de tuin van één der bewoners van de Dijkstraat staan de seringen weer in volle bloei. Gezien het jaargetijde is dit iets merkwaardigs en misschien houdt het een belofte in van een zachte winter? 10 en mevr. D. de Gooyer, Brinker- steeg 6, beiden uit Veenendaal. Wegens de enorme drukte die zowel op het Expo-terrein als op de toegangs wegen heerste, raakte men iets achter op het tijdschema, hetgeen niet weg nam dat een ieder, mede dank zij het prachtige weer, volop genoten heeft. JEUGDWERK BUURTVERENIGING „WESTERSINGEL" Het bestuur van de buurtvereniging „Westersingel" gaat belangrijk jeugd werk verrichten. Het is namelijk van plan een zogenaamde jeugdbibliotheek op te richten om de kinderen uit deze buurt de lange winteravonden aangenaam bezig te houden. In een circulaire richt het bestuur zich tot de leden, jongens- en meisjesboeken belangeloos ter beschikking te stellen, ter wijl deze boeken het eigendom van de buurtvereniging zullen worden. In de bibliotheek zullen alleen boeken te ver krijgen zijn van het goede soort. Verder wordt oj 29 november a.s. in ,,'t Trefpunt" wat i^"-Let traditionele Sint- Nicolaasfeest gehouden met daaraan ver bonden een huisvlijttentoonstelling. Hier voor zullen aardige prijsjes beschikbaar zijn. JEUGDDIENST Op uitnodiging van de Ned. Herv. Jeugdverenigingen uit de Zuidwijk van Veenendaal spreekt donderdag 23 ok tober a.s. Ds. J. van Dijk uit Garderen in de Vredeskerk. De voor Veenendaal van historisch belang zijnde bruggetjes aan het Be nedeneind geraken meer en meer in verval. In totaal liggen er nog vijf van deze bruggetjes tussen de stenen brug bij de Groeneveldselaan en de brug bij de Rauweveldseweg. Een ervan is in juli van dit jaar in gestort en nog steeds niet hersteld. Hiervoor moet namelijk toestemming worden verkregen van Provinciale Wa terstaat, welke instantie echter tot nu toe een verzoek tot herstel van deze brug niet heeft ingewilligd. Wel heeft Provinciale Waterstaat dit verzoek met advies doorgezonden naar Ged. Staten voor een eindbeslissing. Het vermoeden bestaat dat Prov. Waterstaat de bruggetjes wil laten ver dwijnen met het oog op het schoon houden van de Grift. verpakt in de bekende ronde flesjes rijk aan vitaminen. SINATRAN. SANOSTOL. HALL1TRAN druppels, capsules vitamine A D Tel. 2576 Hoofdstraat 106 De afspraak was dat het gehele ge zelschap bij elkaar zou blijven, maar dit bleek onmogelijk. Het was zo druk dat men over de hoofden kon lopen. Tegen negen uur aanvaardde men de terugreis, waarna in Breda een kop koffie gedronken werd. Tijdens deze koffiepauze sprak de heer Boelhouwer uit Rhenen namens alle prijswinnaars een dankwoord uit voor de onvergete lijke dag. Ook mevr. Lokhorst uit Rens woude dankte de voorzitter van de Veenendaalse Winkeliersvereniging, de heer Ant. de Ruiter, voor de prachtige reis. Omstreeks half twee arriveerde men voldaan weer in Veenendaal. Het was in het jaar 1898, om precies te zijn op 11 augustus, toen de twaalf jarige Cornelis de Gooijer in dienst trad bij de wolspinnerij van D. S. van Schup- pen en op de huidige dag is de heer De Gooijer in dit bedrijf, thans de N.V. Kon. Veenendaalse Sajet- en Vijfschachtfabriek v/h Wed. D. S. van Schuppen en Zoon, nog min of meer werkzaam. Min of meer schrijven we, want in feite De wol- en textielindustrie is veruit de belangrijkste industrie In onze ge meente, hetgeen zich ook duidelijk manifesteert in het aantal werknemers van deze bedrijfstak: nl. ongeveer 3.500. De Veenendaalse textielindustrie houdt zich voornamelijk bezig met de ver werking van de natuurproducten wol en katoen, hoewel ook - en dit in toe nemende mate - de kunstvezel haar intrede doet. Uit de gesprekken met verschillende vooraanstaande figuren uit de Veenen daalse textielwereld is gebleken, dat de kunstvezel, zoals deze zich tot nu toe heeft ontwikkeld, zeer zeker niet de plaats in zal gaan nemen van wol en katoen. Voor speciale artikelen - bijv. damesonderjurken en parachutes - verdient de kunstvezel inderdaad de voorkeur boven wol of katoen. Haar grootste verdien ste ontleent de kunstvezel echter aan bepaalde eigenschappen, die het mogelijk maken om, verwerkt met wol of katoen, te komen tot een produkt, dat in kwa liteit beter is dan de producten, die uitsluitend zijn vervaardigd uit óf kunst vezels, óf wol en katoen. uit Zuid-Amerika, Australië, Nw.-Zeeland Een voorsprong heeft de kunstvezel industrie zich echter verworven op het gebied van de onderzoekingen. Kosten nog moeite zij en worden gespaard om verbeteringen aan te brengen in de reeds bestaande, danwel nieuwe kunstvezels samen te stellen. Veruit de meeste rayons, nylons, enkalons etc. komen dan ook uit de fabrieken van grote concerns (Bayer, A.K.U., Dupont Seyour), die de grote kosten van dergelijke onderzoekingen kunnen opbrengen. Als wij daarentegen de wol- en katoen industrie bezien, dan blijkt, dat in deze bedrijfstak de grote concerns tot de hoge uitzonderingen behoren, terwijl bij de kleinere bedrijven de wil vaak ontbreekt om door samenwerking belangrijke on derzoekingen te doen verrichten op het gebied van de toepassingsmogelijkheden van wol en katoen. Hierin begint echter enige verbetering te komen en vooral het T.N.O. te Delft wordt thans regelmatig ingeschakeld als research apparaat voor de wol- of katoenindustrie. De import van wol geschiedt nog steeds had de heer De Gooijer op de dag van zijn zestig jarig jubileum, op 11 augustus van dit jaar, zijn werkzaamheden neer gelegd. Men begrijpt evenwel, dat het iemand, die de ontwikkeling van deze wolspinnerij tot het bedrijf van nu, korte- weg genaamd: de Koninklijke Scheepjes wolfabrieken, heeft meegemaakt, hard valt de zaak daadwerkelijk vaarwel te zeggen. Zoals gezegd, kwam de heer C. de Gooijer, geboren en getogen in Veenen daal, als jongen van 12 jaar bij „D. S." in dienst. Begonnen in het magazijn werk te hij zich op tot kantoorbediende. Na 28 jaar magazijn- en kantoorwerk werd de heer De Gooijer aangesteld tot ver tegenwoordiger. In deze functie en als hoofdvertegenwoordiger was hij 32 jaar werkzaam. Ter gelegenheid van zijn vijftigjarig jubileum, tien jaar geleden, werd de ju bilaris door H. M. de Koningin onder scheiden met de gouden Ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Tegelijkertijd werd hij door de direc tie van de Kon. Scheepjeswolfabrieken tevens benoemd tot procuratiehouder. In verband met familie-omstandigheden wordt het jubileum van de heer De Gooijer eerst thans herdacht. Hedenmiddag recipieerde de jubilaris van 3 tot 5 uur in „De Korenbeurs", ter wijl maandag de viering van het feit en de huldiging in besloten kring zal plaats vinden. en Zuid-Afrika. De hoeveelheid wol, die Nederland zelf levert is zeer gering, hoe wel de kwaliteit ervan niet onderdoet voor de importwol. De grote katoenleveranciers zijn: de V.S., Egypte en de Soedan. Voor de komende Euromarkt valt een zekere terughoudendheid waar te nemen, alhoewel de voordelen ervan zeker niet uit het oog worden verloren. Verschillen de landen zullen echter - en in sterkere mate dan voorheen - concurrenten wor den van de Nederlandse Textielindustrie; vooral Italië wordt in dit verband ge noemd. Een speciaal artikel van enige Veenen daalse fabrieken is het „handbreigaren". Wie mocht denken, dat de „moderne huis vrouw" geen belangstelling meer heeft voor dit artikel, slaat de plank mis. Hoe wel er enige teruggang te bespeuren viel, hebben de afzetten thans het vooroorlogse peil weer bereikt. De Scheepjeswoiiabrieken zijn waar schijnlijk de oudste industrie in Veenen daal. Over het stichtingsjaar zijn de ge leerden het niet eens, doch er wordt in dit verband het jaartal 1799 genoemd. De D. S. van Schuppen heeft - zulks in tegenstelling met bijv. de V.S.W. - geen eigen weverijen. Het voornaamste pro dukt van deze fabriek vormt nog steeds het handbreigaren, dat in knotten in de handel wordt gebracht. Daarnaast worden ook aanzienlijke hoe veelheden industriegarens vervaardigd; hiermede werd voor het eerst in 1936 een begin gemaakt. De export betreft echter uitsluitend het handbreigaren en is voornamelijk gericht op de Europese landen (Duitsland, Scan dinavië, België), terwijl er ook een goede markt voor de Scheepjeswol blijkt te be staan in het huidige Iran (Perzië). Het zal dit jaar tien jaar geleden zijn, dat de D.-S. bedrijfssohool in werking trad. In deze school wordt de jeugdige arbeider opgeleid in een aantal vakken, die spe ciaal betrekking hebben op de wolindu strie bijv. wolkamer, spinner of sorteer der. De resultaten van deze opleiding zijn zeer gunstig, want in de twee maanden die deze opleiding in beslag neemt, blij ken de leerlingen zoveel op te steken, dat vele fouten, die beginners doorgaans maken, nu niet voorkomen. Momenteel telt het bedrijf ongeveer 850 werknemers. Opvallend is hierbij het grote percentage jeugdigen (tot 18 jaar), dat ruim 45 van het totaal bedraagt. In 1957 heeft ook dit bedrijf een periode van teruggang door moeten maken, doch (Zie verder 2e blad.) Over dit onderwerp begon woensdagavond j.l. een cyclus van drie avonden door de bekende schryfster en radiospreekster, mevr. Dr. E. Pereira d' Oliviera. De deelneming voor deze cursus was - mede door de aanwezigheid van een aantal leden van de afdeling Veenendaal van het Ned. Roode Kruis - uitermate bevredigend. Mevr. Pereira bleek een bijzonder goede vertelster, die deze moei lijke „kost" ook volslagen leken op het terrein van de medische wetenschap duidelijk wist by te brengen. Het ingestorte bruggetje, dat voor twee-derde gedeelte verdwenen is, wacht op herstel. Hoofdstraat 91 Tel. 3034 LAAT U RUÏNEREN! Hon derd personen moet de portier van het New Yorkse restaurant Chambord elke avond wegens plaatsgebrek de toegang weige ren sinds de directie een week geleden tot slagzin voor haar reclame had gekozen: „Wie zich wil ruïneren, moet in Chambord dineren". Het moet beslist een vleugje romantiek zijn, dat toch nog in de zoveelste laag van het onder bewustzijn is blijven hangen, dat Amerikanen en buitenlan ders die niet weten wat honger is zich door de gedachte aan een ruïnatie naar het duurste restaurant van de wereld laten lokken. Of een behoefte aan sensatie. Ofnu ja, het blijkt dat er onder de klanten zijn die er alleen komen om op hun relaties in de provincie indruk te kunnen maken (door zo langs de neus weg even op te merken: ik kom net van Chambord), ter wijl anderen alleen maar de naam Chambord gebruiken (zonder er zich te laten zienl om hun onkostennota's te kun nen rechtvaardigen. Het zal er in elk geval wel gezellig zyn in dat dure restau rant tussen dure mensen (ja?). Men maakt cr natuurlijk een slechte indruk als men zich tot de goedkoopste schotel 70,- per persoon) beperkt, maar men moet er ook wat meer voor over hebben als men weet er de kans te lopen aan een buurtafel- tje te komen zitten van bijvoor beeld prins Ali Khan, of mevr. Roosevelt. Ook de hertog van Windsor treft men er wel eens aan, maar natuurlijk vaker zijn vrouw en het schijnt dat men er als Hollander zelfs het risico loopt een Hollander tegen het lijf te lopen in de persoon van bijvoorbeeld prins Bernhard. Men kan het natuurlijk niet altijd treffen. En dan kan men het gevoel krijgen het geld te hebben weggegooid als het en treegeld voor een circus waar, als men net heeft plaats geno men, wordt aangekondigd dat de clowns uitvielen om de een of andere reden. Maar wanneer men er net was toen de Griekse reder Aristote Onassis aan de eretafel had plaatsgenomen, dan is men een bofferd geweest, Want deze heer voerde in Cham bord een nummertje hogeschool op toen hij vier rondjes van de oudste Armagnac weggaf (niet aan de hele zaal, nee, zo iets gebeurt daar niet) veertig gulden per glas. Deze hee- Onassis houdt dan ook het re cord daar in New York met twee diners van 650,- MIS. „Op 't ogenblik bele ven we de verwording van de jazz, waarmee we nu een vier tal jaren zyn volgestopt. Het was dan ook een heel onaange name soort muziek (als men het al muziek kan noemen). De zan ger Maurice Chevalier heeft aan een van onze verslaggevers toevertrouwd dat het publiek moe is van deze schreeuwerige harmonieloze Amerikaanse uit vinding". CARRIèRE. „Wilt u een ge slaagde carrière? Trouw dan een vrouw die aan uw patroon weet te behagen." Dat kan men tegenwoordig overal in Ameri ka horen. Een vrouw „die zich onder alle omstandigheden goed weet te gedragen" is daar het absolute parool voor elke jon gere die carrière wil maken. Want de personeelchefs van de grote firma's hebben ontdekt dat het „rendement" van een employé in hoofdzaak afhangt van het karakter en de persoon lijkheid van zijn echtgenote. Enigen gaan nu al zo ver dat zy zich door de sollicitant laten uitnodigen om by hem thuis te komen dineren. Daar heeft hy dan alle gelegenheid om de echtgenote gade te slaan: doet ze de whisky wel in een echt whiskyglas? gebruikt ze een mes by het eten van haar as perges? enz. Bovendien moet zo'n sollici tant dan ook nog tal van vragen beantwoorden die niets met het beroep op zichzelf hebben uit te toeval tot stand komen, hier en daar iets uitplukt en dit gaat samenbunde len. Volgens mevr. Pereira besteedde ons land veel te weinig geld voor deze vorm van onderzoek in verhouding met de stand (capaciteiten) van de Nederland se werkers. Een groot voordeel noemde zij even wel voor Nederland de vergevorderde internationale samenwerking, waar door ons land niet meer afgesloten is en Nederlandse werkers naar andere landen kunnen om daar ervaring e.d. op te doen. Op deze avond besprak mevr. Pereira de nieuwere geneesmiddelen en de ont wikkeling daarvan. Als algemene regel stelde spreekster hierbij, dat iedere nieuwe medicijn be gint met een golf van enthousiasme te ontketenen. Dan volgt er onvoorwaar delijk een grote teleurstelling, doordat men in contact komt met de bijver schijnselen, die bij het gebruik optre den en tenslotte bereikt men een fase van evenwicht, m.a.w. men weet, wat men aan het medicijn heeft. Daarom is het onjuist om er in het begin alles van te verwachten. Men moet er van het begin af nuchter te genover staan. Als eerste noemde mevr. Pereira de sulfa-preparaten, welke in 1939 voor het eerst in Nederland ter beschikking kwamen. Levendig beschreef spreek ster, die dit als studente van nabij had meegemaakt, het gejuich waarmee deze preparaten waren begroet. Dit beteken de ook wel wat, als men weet, dat voordien ongeveer 80% van lijders aan wondroos stierven, terwijl na toe- THEORIE EN PRAKTIJK, diening van het sulfapreparaat nu deze Te Bridgewater in Engeland ziekte nagenoeg nooit meer dodelijk is. De laatste tien jaar was er volgens mevr. Pereira een spectaculaire voor uitgang op medisch gebied waar te ne men geweest en nog waar te nemen. Als reden hiervoor noemde zij de oor log, hetgeen meebrengt: a. de verant woordelijkheid van de oorlogvoerende staten voor een onnoemelijk aantal slachtoffers. O.a. een buitengewoon veel sterkere zorg voor de verminkte slachtoffers, de revalidatiegedachte, en b. het beschikbaar stellen van grote sommen geld door deze staten voor researchwerk. Bij dit onderzoek, dat buitengewoon duur is, levert niet alleen de medische wetenschap zijn bijdrage, maar vele takken van wetenschap. Men werkt niet naar een bepaald doel, maar ieder werkt op zijn terrein afzonderlijk, ter wijl men dan bij eventuele opzienba rende ontdekkingen, welke meestal bij staan, zoals: Verzamelt u vlin ders? Of lucifersdoosjes? Hoe hoog schat u de literaire waarde van het Oude Testament? Hebt u wel eens horen spreken over Lodewijk XI? Wat hieruit kan voortvloeien? Wel, een directeur van een gro te firma te New York was zo verrukt over de uitslag van de test van de vrouw van een sol licitant, dat hy hem in plaats van een baan te geven zyn vrouw afnam en er vliegensvlug mee trouwde. is een bevel tot arrestatie we gens diefstal uitgevaardigd te gen Sheena Gowan, stichtster van de secte „de naamloze uit- verkozenen' waarvan het grond principe luidt: „Alleen de eer lijkheid kan deze wereld red den". HUMEUR. De „Prys voor het beste humeur", ingesteld door de Amerikaanse mevrouw Dorothy Gould, is dit jaar toe gewezen aan de journalist en humorist Art Buchwald ter ge legenheid van het verschynen van zyn boek „Een cadeau voor de baas". zich hierbij bloot aan resistentie en dit kan levensgevaarlijk zijn. Een bacil wordt namelijk na toediening van peni cilline ongevoelig voor dit geneesmid del. Dit betekent dat men bij een vol gende - misschien veel ergere - ziekte de volgende en duurdere in de rij van de anti-biotica moet toedienen. Zo door redenerende kan men uitgeput raken. Het is altijd een wedstrijd tussen de bacil en de fabrieken. Op het ogenblik is, aldus mevr. Pereira, de fabriek voor, maar het staat vast, dat men op de duur weer te maken krijgt met een bacil die niet te bestrijden is. Men moet de anti-biotica en met na me penicilline niet misbruiken, doch jammer genoeg wordt dit toch veel vuldig gedaan. Verder noemde mevr. Pereira: P.A.S. en Nitation, welke preparaten specta culair werken op de tuberkel-bacil. Dit is overduidelijk te bewijzen met de „ontvolkte" sanatoria. Anti-histamica, met vrucht gebruikt tegen athma en Largactil, dat met ton nen wordt gebruikt in de krankzinni gengestichten. Evenwel niet zo, dat men hiermee patiënten volkomen ge neest, maar toch wel in die mate, dat men weer in de maatschappij opneem baar is. Van de aanwinsten op het gebied van de suikerziekte noemde spreekster o.a. insuline, dat in 1923 werd ontdekt en dat nu reeds in tabletvorm kan worden gebruikt, na jaren uitsluitend als in jectie te zijn toegepast. Jammer ge noeg, aldus mevr. Pereira, nog niet in alle gevallen. Werden vroeger schildklieraandoe ningen verwezen naar de chirurg, thans zijn deze door het innemen van pille tjes te genezen. Het hierin voorkomend preparaat is jodium-isotoop, een radio actieve stof. Er zijn voorts bloeddruk verlagende- en anti-stollingspreparaten. De laatste worden vooral bij harttrombose ge bruikt. Als voorbeeld van teveel gejuich bij de ontdekking sprak mevr. Pereira tenslotte over Cortison, waarmee men aanvankelijk dacht alle soorten van rheuma te kunnen genezen. Gebleken is evenwel, dat hierbij zoveel bijver schijnselen optreden, dat het middel erger dreigt te worden dan de kwaal. Het onderwerp voor a.s. woensdag avond, het tweede gedeelte van de Mevr. Pereira vertelde verder over de - wonderlijke - ontdekking van de anti-biotica, welke worden afgeleid van cursus, is: nieuwere operatietechnieken schimmels. Dat juist in schimmel °-m- d? narcose. Ongetwijfeld zal - uiteraard een gevaarlijk wezen - ge- P0}* voor dit gedeelte weer voldoende nezing kan schuilen. De anti-biotica werden bij toeval ontdekt en geven een groeistilstand aan de bacteriën. Weinigen zullen het penicilline - de eerste in de rij van de anti-biotica - niet kennen. Uitdrukkelijk waarschuwde spreek ster tegen het te licht gebruiken van dit geneesmiddel. Eén van de grote pro blemen van de patiënt van tegenwoor dig is, dat men niet ziek wil zijn. Een zakenman met een goedaardige griep b.v. schreeuwt meteen om penicilline, omdat hij niet ziek kan zijn; hij kan niet gemist worden. Maar men stelt belangstelling bestaan. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1958 | | pagina 1