Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER 25 jaar geleden werd uit „niets" de kern van het huidige Veenendaalse brandweer korps gemaakt MULDER mm omm Vrij zwaar, maar mooi parcours bij Herfstwandeltocht RENSWOUDE „Verenigd houden wij stand - Verdeeld gaan wij ten onder" 32e jaargang WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 Nr. 79 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenxeel Reuze biet gerooid aan de Molenstraat Botsing onder spoorwegviaduct '""BRILMONTUREN"^ Agenda Vlotte start Prijsuitreiking Prof-voetbal in Veenendaal 24 oktober - Dag der Verenigde Naties ELST Ongeval met dodelijke afloop Wat nu weer ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563127 Redactie: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,54 Rubriek Vraag en Aanbod 1-30 woorden 1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent „De jaren 1930-1933 zijn kritieke jaren geweest voor het instandhouden van, laat ik niet zeggen een goede, maar een redelijk uitgeruste brandweer. Ik zou haast zeggen de brandweer was toen failliet. De bestuurders van die dagen hadden niets, maar dan ook niets voor de brandweer over. Het kwam zelfs zover, dat het publiek protesten richtte tot de gemeenteraad. Het hielp niets, totdat het zover kwam, dat de brandweerlieden, die ook toen hun taak als brandweerman verstonden, het bijltje, of, laat ik het zeggen in een brandweerterm, de slangen er bij neergooiden. Bü al deze moeilijkheden en ondanks dat het materiaal wat er tot beschikking stond praktisch waardeloos was, waren er toch nog brandweerlieden met idealen. Dank zij deze brandweerlieden, onder leiding van hun commandant, de heer Tj. Jarings, is de brandweer gemaakt tot wat zjj nu is. DE WENS VAN DE BRANDWEER. De brandwacht eerste klas, E. van Garde commandant van de Vrijwillige Brand- ren en E. C. Muller, beiden brandwacht weer Veenendaal, de heer v. d. Veen, ontvangt uit handen van de oud-com mandant, de heer Tj. Jarings, als sym bool een speel goed-ladderwagentje. Dat het bovenstaande geen holle woorden waren van de huidige com mandant van de Veenendaalse brand weer, de heer N. Th.van der Veen, wordt bewezen met een brandweer, waar de activiteit en de paraatheid vanaf straalt. Keurig in hun leren uniformen recipi eerden de brandweerlieden zaterdag middag j.l. in hotel „De Korenbeurs", ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Vereniging „Vrijwillige brandweer van Veenendaal". Daar ston den ze, de ouderen, die vijf en twintig jaar geleden, ondanks alle lauwheid van het gemeentebestuur over hun doen en laten, niet bij de pakken gingen neer zitten en hun vereniging oprichtten. Daar stonden ook de jongeren, die in de loop der jaren het korps aanvulden. Al met al een aparte en hechte gemeen schap, waar geen speld tussen is te krijgen. Maar liefst tien onderscheidingen wa ren er voor vijf en twintig jaar vrij willige brandweerdienst. Burgemeester A. Bakker speldde met gerechtvaardig de trots het bronzen kruis van de Kon. Ned. Brandweervereniging op de borst van: plaatsvervangend commandant de heer H. Kleijer en brandmeester eerste klas, de heer J. van Hardeveld en de bronzen medaille van dezelfde vereni ging op de borst van de heren J. H. v. Doorn, A. de Koning, C. Kroes, H. Kroes A. P. Kroesbergen, N. J. Takken, allen tweede klas. De rede van de heer Van der Veen bestond niet uitsluitend uit kritiek op vroegere gemeentebestuurders. Integen deel. Via een geschiedkundige beschou wing kwam spreker op de toestand van de Veenendaalse brandweer van van daag met zijn perfecte uitrusting als nevelspuit, autospuit en het verbeterde alarmeringssysteem. Het huidige ge meentebestuur kreeg hiervoor - ver diende - lof toegezwaaid. Maar, zo vervolgde de brandweer commandant, de brandweer zou op een dood spoor staan als er geen wensen meer waren. En hij werkte zijn ver langlijstje af: een ladderwagen, een be ter onderkomen met een klimtoren voor het houden van oefeningen, wasgele genheid met draging voor de slangen en een groter lokaal voor het geven van instructies enz. De schuld voor het ont breken van een ladderwagen schoof spreker geenszins in de schoenen van het gemeentebestuur; de bestedingsbe perking gooide hierbij roet in het eten. Over het korps als zodanig had de heer Van der Veen niets dan lof. Het was volgens hem niet belangrijk een korps te vormen van mensen, die goed kunnen studeren, maar wel is belang rijk, aldus spreker, dat een brandweer korps wordt samengesteld uit mensen, die met het materieel weten om te gaan. Zijn ervaring was voorts, dat er brandweerlieden zijn, die erg rook- schuw zijn en hoogtevrees hebben. De heer Van der Veen noemde dit een groot bezwaar, gezien de hoge gebou wen in Veenendaal en de z.g. binnen- aanval, welke voor binnenbranden zo belangrijk is. Hij drong dan ook aan op het bouwen van een onderkomen mèt klimtoren en lokalen waar kunst matig rook kan worden ontwikkeld. Uitvoerig lichtte de heer Van der Veen de veelomvattende zorg van de gemeente voor de brandweer toe. De laatste jaren na de oorlog hebben wij op het terrein van het brandweer wezen een duidelijke ontwikkeling meegemaakt, aldus spreker, en wij zijn er nog lang niet. En voorts tot het ge- (Zie verder pagina 2) De tuin van de heer J. van Schuppen aan de Molenstraat nr. 37 heeft een zeld zame vrucht opgeleverd. De heer Van Schuppen rooide n.l. een voederbiet van 61 cm. lang, 65 cm doorsnee en een ge wicht van 11 kg. BOOTTOCHT Bij de laatste boottocht van 6 oktober j.l. werd een plaats ingeruimd voor mej. Schoeman, die reeds geruime tijd van haar tijdelijk verblijf in Davos is terug gekeerd. BLOEDTRANSFUSIEDIENST De eerstvolgende afname zal worden gehouden op dinsdag 18 november, weder om in de kantine van Ritmeester's siga renfabrieken. Onder het spoorwegviaduct aan De Klomp kwam de heer Sch. met zijn per sonenauto in botsing met een vrachtauto bestuurd door de heer v. d. K. De personenauto werd aan één zijde geheel opengereten. De bestuurders lie pen geen letsel op. BELANGRIJKE MILITAIRE ORDER De ministeries van Oorlog en Marine hebben met de N.V. Rubberbedrijf der V.S.W. alhier een contract gesloten tot levering van dubbeltex voor regenjassen met een totale waarde van 62.034,—. Een nieuwe kollektie in lijn en kleur Charmant - Fleurig - Stijlvol Speciaalzaak voor de betere brilsoorten. Hoofdstr. 51 - Tel. 3184 - Veenendaal ZIEKENFONDS LEVERANCIER Depöt Carl Zeiss Ean tweede bril is onmisbaar IIIIIIIIIIIIIIIIUIII VEENENDAAL Woensdag 22 oktober: Cursus Volksuniversiteit „De ontwikkeling van de medische wetenschap in de laatste tien jaar" in ,,'t Trefpunt", aan vang 20.00 uur. Donderdag 23 oktober: Vergadering Ned. Chr. Vrou wenbond in ,,'t Trefpunt", aanvang 20.00 uur. Zaterdag 25 oktober: Kerkconcert in gebouw „Sola Fide". RHENEN Zaterdag 25 oktober: Traditionele brandweerwed strijden. AMERONGEN Woensdag 22 oktober: Filmavond Ned. Bijbelgenoot schap in het Clubhuis. RENSWOUDE Donderdag 23 oktober: Vergadering Ned. Chr. Vrou wenbond. Zaterdag 25 oktober: Toneelavond „Ons Genoegen" in Rehoboth. SCHERPENZEEL Zaterdag 25 oktober: Jubileumuitvoering gymn. ver. DOTO in Eierhal, aanvang 20 uur. De weergoden bleken zaterdagmiddag de organisatoren van de herfstwandel tocht gunstig gestemd, want z(j goten een overvloed van zonnestralen over de kleurige, uit volle borst zingende wandelgroepen. Blijkbaar inspireerden zij ook de wandelsportliefhebbers, want niet alleen kwamen zich ter elfder ure nog enkele honderden deelnemers laten inschrijven, doch ook langs het parcours bestond grote belangstelling voor de kleurrijke groepen. De ruim duizend deel nemers hebben ondanks het vrij zware parcours weer een prachtige wandel middag beleefd. Illllllllllllll Dank zij de in- en uitgang bij de Rit meester sigarenfabriek verliep de start buitengewoon vlot. Het eerste deel van het parcours door Veenendaal-Zuid bracht niet de minste moeilijkheden. In het gebied van Staatsbosbeheer werd het echter door de grote regenval van de laatste dagen, wel wat zwaarder, maar het prachtige natuurschoon ver goedde veel. Men was dan ook niette genstaande veel plassen en modder over deze geheel nieuwe route vol lof. Naast de plaatselijke verenigingen van Veenendaal en schoolgroepen waren er ook veel deelnemers uit de omgeving. Er werd keurig gewandeld en het zal de Veenendaalse politie, die voor deze gelegenheid als onpartijdige jury fun geerde, wel de nodige moeilijkheden hebben gegeven bij de puntenwaarde ring. Bij het einde van de tocht werd in de Ritmeesterkantine door de heer Breekveld de prijzen uitgereikt. In zijn slotwoord bracht hij dank aan al de genen die hadden meegewerkt aan het welslagen van deze tocht. In het bij zonder noemde spreker de Veenendaal se politie voor hun gewaardeerde me dewerking alsmede personen en instan ties die de prachtige prijzen beschik baar hadden gesteld. De jury kende de volgende prijzen toe: 10 km. 1. Koningin Julianaschool 60 p. 2. SSS, Veenendaal 59 p. 3. Vrije Wandelaars, Amerongen 58Vi p. 4. De Groentjes, Veenendaal 571/* p. 5. De V.G.L.O.-school, V'daal 55>/ï p. 6. De Vrolijke Zwervers, Op- heusden 55 p. 15 km. 1. Hollandia Trico, V'daal 60 p. 2. Blauw-Wit, Ede 59Vs p. 3. Trekvogels, Overberg 58Vï p. Voor de organiserende verenigingen vertegenwoordigd in het Veenendaals Wandelcomité, was een andere serie prijzen beschikbaar gesteld. De uitslag luidt hier als volgt: 15 km. 1. VSW 59 p. 2. Neveda 59 p. 3. SKF 56j/2 p. RAADSVERGADERING De Veenendaalse gemeenteraad komt op donderdag 30 oktober a.s. onder voor zitterschap van burgemeester A. Bakker in openbare vergadering bijeen. Zaterdag 1 november a.s. zullen op uitnodiging van de voetbalvereniging „Veenendaal" twee semi-profclubs te gen elkaar uitkomen op het terrein van Veenendaal aan de Bergweg, n.l. de leider van de eerste divisie B, het Amersfoortse HVC en Wageningen. Deze wedstrijd zal de hoofdschotel zijn van een programma, dat is opge steld ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe gebouw van de voetbalvereniging Veenendaal, welke eveneens op deze zaterdagmiddag zal plaats vinden. Dit gebouw - met o.a. moderne kleed gelegenheden - is in de afgelopen maan den door de leden van de vereniging zelf gebouwd en de nodige geldmidde len werden bijeengebracht door een bouwfonds, waarvoor gelden werden ingezameld door middel van bazaars e.d. Hoewel het definitieve openingspro gramma nog niet bekend is, staat deze erewedstrijd al vast, terwijl beide ploe gen hebben toegezegd, dat zij volledig in het veld zullen komen. BEVORDERING BIJ DE POLITIE De burgemeester van Veenendaal heeft de heer W. van Bruggen, hoofdagent van gemeentepolitie alhier met ingang van 15 oktober j.l. bevorderd tot brigadier. PRACHTIGE UITVOERING VAN „DE LOFSTEM" Het kinderkoor „De Lofstem" te Rens woude heeft zaterdagavond j.l. voor een geheel uitverkochte zaal een bijzonder geslaagde uitvoering gegeven onder lei ding van de dirigent, de heer Joh. We gen. De avond werd geopend door de heer Wegen met een toepasselijk woord ter wijl daarna de aanwezigen gezamenlijk Psalm 100 vers 1 zongen. Vervolgens bracht het kinderkoor de volgende nummers ten uitvoer, die zoals gebrui kelijk door het publiek met dankbaar applaus werden beloond. 1. Heibloem pje, 2. Koning Kiekelaar, 3. Kom nu met zang, 4. Veilig Verkeer, 5. Tuinier- stertje, 6. Liedje van de schoenlapper, 7. Het rietvinkje, 8. Tirolerlied en 9. Het tovertrommeltje. Tijdens de pauze vond een kleine ver loting plaats, terwijl daarna de kinder operette „De Pruik van de Koning" van J. A. Tj. v. d. Wal in vier bedrijven werd opgevoerd. Deze operette, die wel de hoofdscho tel van de avond vormde, overtrof de verwachtingen en is dan ook een groot succes geworden. Zowel de wijze van uitvoering als ook de schitterende kos tuums waren de oorzaak van een vol ledig geslaagde en zeer gewaardeerde avond. Baron M. J. L. Taets van Amerongen van Renswoude bracht na afloop de Anno 1822. In de haven van Vlissingen is het zeilschip „De Gulden Boei" zo juist zijn reis naar de Oost begonnen. De reis verliep, ondanks dagen van wind stilte, voorspoedig en, varend om Kaap de Goede Hoop, bereikte men „reeds" na negen weken de rede van Ceylon, waar de opvarenden zich voor het eerst weer tegoed konden doen aan verse vruchten ter afwisseling van de scheeps beschuit. Anno 1958. Op het vliegveld Schiphol staat een prachtige KLM-vogel gereed voor de reis naar Ceylon. De passagiers begeven zich reeds aan boord en even later raast de machine over de startbaan het luchtruim tegemoet. Nauwelijks twee dagen later is, onder het genot van alle denkbare comfort, de plaats van bestemming bereikt. Deze twee voorbeelden geven op overduidelijke wijze aan dat met het sneller worden van de vervoermiddelen de wereld steeds kleiner wordt en hoe kleiner de wereld, des te groter en dringender wordt de eis van eenheid en samenwer king. Dertien jaar geleden, om precies te zyn op 24 oktober 1945, werd het Handvest van de Verenigde Naties van kracht, waarbü de verenigde volkeren besloten: „Verdraagzaamheid te betrachten en tezamen als goede naburen met elkander te leven." De DS-wandelgroep in actie tijdens de zaterdag gehouden herfstwandeltocht. 10 oktober 1944 op een landgoed nabij Washington vertegenwoordigers van de Grote Vier (Amerika, Engeland, Frank rijk en Rusland). Zij stelden hier een schema op voor een internationale veiligheidsorganisatie. Ver volgens kwamen op 25 april 1945 ver tegenwoordigers van 50 landen te San Fransisco bijeen, waarna op 26 juni het 111 artikelen tellende Handvest door on dertekening werd bekrachtigd. Het trad officieel in werking op 24 oktober 1945. Hoewel Rusland ook de verklaring der V.N. had ondertekend en schijnbaar van harte had meegewerkt aan het tot stand komen van een wereldorganisatie voor de vrede, begon het nog vóór de ineen storting van Duitsland, de politiek van dubbelhartigheid en kwade trouw te ont wikkelen, die op de z.g. „koude oorlog" zou uitlopen. Twee jaar lang kon Rusland staat na staat inlijven, totdat Generaal Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, de dodelijke dreiging onder kende en maatregelen ging nemen. BEMIDDELING Er wordt wel eens beweerd, dat de V.N. in de afgelopen dertien jaar hebben ge faald. Deze redenering komt dan meestal voort uit het feit, dat de V.N. het conflict tussen de vrije wereld en de communis tische landen niet heeft kunnen opheffen. Toegegeven, maar de V.N. hebben wél kunnen verhinderen dat dit conflict ont aardde in een wereldbrand. Verder zijn in diverse delen van de wereld oorlogen voorkomen of ten einde gebracht. In 1946 werden de Russen gedwongen terug te trekken uit Noord-Perzië. Een dreigende oorlog tussen India en Pakistan dirigent en de figuranten dank voor werd in 1948 voorkomen. Onder leiding ONTSTAAN DER V.N. Het streven om oorlog uit de beschaaf de samenleving te bannen is zeker niet nieuw. In 1899 kwam een internationale regeling tot stand ter formulering van zekere regels van het Oorlogsrecht en in 1907 werd de Haagse Vredes-conferentie gehouden. Ondanks het ernstig streven van de staatslieden - in het bijzonder op de Haagse conferentie - om een oorlog te voorkomen, brak in 1914 de eerste wereldoorlog uit. Toen deze in 1918 was geëindigd luidde de balans: meer dan 8miljoen soldaten van twintig landen gesneuveld, ruim 20 miljoen soldaten gewond waarvan velen voor hun leven verminkt en 35 miljoen burgers gestorven van honger en door epidemieën. Uit al deze ellende werd de Volkenbond geboren, die echter, mede door de tweede wereldoorlog, volkomen faalde. Reeds in 1941, dus tijdens de oorlog, zocht men grondslagen te leggen voor een nieuwe internationale orde, waarin de vrede zou zijn gewaarborgd. Op 14 augustus van dat jaar hielden de twee grote staatslieden Churchill en Roosevelt een conferentie aan boord van een slagschip op de Atlan tische Oceaan en gaven een verklaring uit, waarin de hoop werd uitgesproken dat er na de vernietiging van de Nazi- tyrannie een tijdperk van vrede aan zou breken. Deze verklaring kreeg de naam Atlan tisch Handvest. Na verschillende voor bereidende besprekingen, waarbij steeds het Atlantisch Handvest als uitgangspunt diende, vergaderden van 17 augustus tot hetgeen zij hadden geboden en sprak zijn voldoening uit over de zeer goede vertolking. De heer Wegen besloot tenslotte de uitvoering met een korte toespraak. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twaalf heeft zich op de Rijksstraatweg in de Vordel te Eist een ernstig verkeers ongeval voorgedaan. De heer Van D. uit Eist kwam bij het oversteken van de weg met zijn rijwiel in botsing met een vanuit de richting Rhenen komende motorrijder B. uit Cothen. Beiden sloegen tegen het wegdek en bleven gewond liggen. De motorrijder moest in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis te Zeist wellen vervoerd, alwaar hij 's avonds is overleden. Van D. is overgebracht naar het ziekenhuis te Veenendaal. van de V.N. werd een wapenstilstand ge- (Zie verder pagina 2) Op de Kerkewijk te Veenendaal sloeg A. K., vertegenwoordiger te Veenendaal, enige tijd geleden rechtsaf de Rembrandt- laan in zonder de doorgang vrij te laten voor een rechts achter hem rijdende bromfietser. Waarschijnlijk bevond de man zich juist in de dode hoek van mijn spiegel, veronderstelde K. toen hij vrijdag voor het kantongerecht te Wageningen ver scheen'. Dan moet u een andere spiegel ne men, die dat bezwaar opheft, adviseerde de officier, Mr. Leusink. Ik vertrouw er ook niet helemaal op, zei verdachte. Ik kijk ook altijd nog even achterom, maar dit keer heb ik de bromfietser toch niet opgemerkt. Eis en vonnis luidden 40,- of 16 dagen. H. F., fabrieksarbeider te Eist en E. van G., slager te Ederveen, waren op het fietspad langs de weg van Veenendaal naar Rhenen met elkaar in botsing ge komen. F., die achter op zijn bromfiets zijn echtgenote vervoerde, had Van G., die een fiets bereed, willen passeren, doch had hem daarbij geraakt. Beiden verschenen vrijdag voor het Wagenings kantongerecht. Aan F. werd ten laste gelegd, dat hij was gaan inhalen terwijl daarvoor niet voldoende ruimte aanwezig was en Van G. zou niet ver genoeg naar rechts zijn uitgeweken, toen hij gepasseerd werd. Het duurde nogal even voor Van G. opzij ging, nadat ik had gebeld, verklaar de de eerste verdachte. Toen hij het ten slotte toch deed en ik passeren zou, kreeg ik opeens een duw. Blijkbaar is hij dus toch weer naar links gekomen. Hoe het precies gebeurde weet ik niet, maar mijn achterwiel werd geraakt, vertelde Van G. en daardoor verloor ik de macht over het stuur en slingerden ik tegen een boom. Ik reed goed rechts. Het bleek te moeilijk aan de hand van de beschikbare feiten een juist oordeel te vormen en derhalve werden beide ver dachten bij gebrek aan voldoende bewijs vrijgesproken. L. H., een jurdisch ambtenaar bij een overheidsinstelling in Rhenen, had on langs met zijn auto op de Utrechtseweg te Heelsum zo ondeskundig gemanoeu vreerd, dat hij met zijn voertuig de berm ingeschoven was. Ter plaatse staat tot tweemaal toe een waarschuwingsbord, dat op een ge vaarlijke bocht attendeert. Had u het niet wat voorzichtiger kunnen doen, infor meerde rechter v. d. Brand vrijdag voor het Wageningse kantongerecht waar ver dachte voor de balie verscheen. Ik was niet zo goed met de situatie bekend, antwoordde H. Ook verwachtte ik op een dergelijk hoofdweg zo'n inge wikkelde bocht niet. Overigens heb ik maar één waarschuwingsbord gezien. Het tweede moet me ontgaan zijn toen ik een andere wagen passeerde. De officier van justitie oordeelde, dat het riskante gerij van verdachte met 60,- of 24 dagen gehonoreerd diende te worden. Verdachte kon er mee instem men, maar het vonnis pakte wel wat zwaarder uit. Het werd 50,- of 20 dagen met een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden. H. schrok ervan, doch desondanks wilde hij van hoger beroep afzien. Wanneer wordt mijn rijbewijs inge trokken, vroeg hij. Als het vonnis in kracht van gewijs de in gegaan, deelde de rechter mee. En wanneer is dat precies, luidde een nieuwe vraag. Nu direct, luidde het onverwachte antwoord, want u hebt afstand van hoger beroep gedaan. Van dit moment af mag u drie maanden lang geen auto meer be sturen. Maar ik ben met de wagen hier. Hoe moet dat dan, wierp H. tegen. U zult een ander moeten laten ko men om het voertuig naar huis te rijden, was het advies. H. vroeg nog vriendelijk of het vonnis niet een dag later in kracht van gewijsde kon gaan, of hij geen toestemming kon krijgen de auto zelf even weg te rijden (Zie verder pagina 2) De Westduitse rivierpolitie neemt binnenkort een draagvlakkenboot in gebruik. Dit type kan gemakkelijk an dere schepen inhalen, doordat bij op voering van de snelheid de hele boot uit het water getild wordt en voort raast op twee langwerpige draagvlak ken. Op een drukke autoweg bij Babyion in de staat New-York, heeft een mili tair vliegtuig een noodlanding gemaakt. Drie auto's werden vernield, terwijl één bestuurder om het leven kwam. De in zittenden van het vliegtuig bleven on gedeerd. In de Zwarte Zeestad Odessa (Rus land) worden momenteel 250 flats ge bouwd. Ongeveer tienduizend inwoners van de stad hebben op lange termijn van de staat voorschotten gekregen en bouwen hun eigen huizen. Volgens professor Derbe sterven in Frankrijk tweemaal zoveel mensen door alcoholisme als aan tuberculose. Deze professor stelt voor de wijnbouw in Frankrijk in te krimpen en meer graan te gaan verbouwen. Ook de fruitteelt zou uitgebreid moeten worden. Om de controle op bromfietsen aan zienlijk te kunnen verscherpen, zal bin nenkort een deel van het Hilversumse politiekorps de surveillance op scooters verrichten. Het Britse Ministerie voor stad- en landplanning zocht burgemeesters voor de nieuwe steden. De mannen of vrou wen moesten over een „dynamische" persoonlijkheid beschikken en rijk zijn aan verbeeldingskracht. Een proefboerderij in Brits Columbia probeert vogels te verdrijven door mid del van schrikdraad. Rond het veld worden op verschillende plaatsen, zes meter boven de grond, dubbele netten van draad gespannen, waarvan er één onder niet dodelijke stroom staat. Volgens een censusklok in Washing ton heeft één dezer dagen de bevol king van de Verenigde Staten de 175 miljoen bereikt. Deze klok registreert een bevolkingstoename van één per soon per elf seconden. Op Capri maakten onlangs vier broers en zusters voor het eerst kennis met elkaar, nadat hun ouders, die hun kinderen bij geboorte aan verschillende instellingen in verschillende landen toe vertrouwden, door een auto-ongeval om het leven waren gekomen. De ouders waren circusartiesten. KEPKEWIJK 16? -TEL. 3000' VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insuranc* Company of North America

De Vallei | 1958 | | pagina 1