Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER mm ©mm Omblad-tabak uit Geld* Vallei kwalitatief aan de spits van West-Europese tabakken MULDER SCHERPENZEEL RENSWOUDE AMERONGEN Wordt Nelson Rockefeller de gouverneur van New-York? 32e jaargang WOENSDAG 29 OKTOBER 1958 Nr. 81 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Alleen maar pruimtabak Agenda ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Auto- en bromfietsendieven maken Veenendaal onveilig Kerkconcert in Sola Fide Wederom voertuigen-controleservice van Veilig Verkeer EDE Hoela- lioep- rage VERKIEZINGSCAMPAGNE VAN DE MILJONAIRS Maskerade met hoeden, hemden en te zware maaltijden Grote pluimveetentoonstelling in Barneveld Wat nu weer.. B R11 M O N T REN- Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bR de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Tabaksverbouwers gaan emigreren naar Canada De laatste tijd deden geruchten de ronde, als zou de Canadese regering pogin gen in het werk stellen de tabaksverbouwers uit Eist en Amerongen, die bekend staan om hun bekwaamheid in het telen van tabak, er toe te bewegen naar Canada te emigreren om aldaar mee te helpen aan de ontwikkeling van de Canadese tabakscultuur. Aanleiding hiertoe was een verklaring van een Cana dese commissie die zich speciaal interesseert voor de ontwikkeling van de Canadese tabakscultuur, welke bij een bezoek aan de Najaarsbeurs te Utrecht de wens te kennen gaf zich op de hoogte te willen stellen van de tabaksteelt in Nederland, welke voornamelijk nog plaats vindt in Eist en Amerongen. De Rijkstuinbouwconsulcnt voor Tabaksaangelegenheden in Wagcningen, Ir. L. F. J. M. van der Ven deelde ons in een onderhoud mede, dat er voor de in landse teelt grote toekomstmogelijkheden zijn en de Nederlandse tabaksverbou wers naar zün mening in geen geval zullen gaan emigreren. „De inlandse teelt staat er beter voor dan ooit tevoren", aldus Ir. v. d. Ven, „en de mogelijkheden bestaan tot een onbeperkte uitbreiding van de inlandse tabakscultuur in daar voor geëigende gebieden." gehad moge blijken 'uit het feit, dat de ombladtabak in de Gelderse Vallei wat de kwaliteit aangaat, aan de spits staat van de West-Europese tabakken en dat de prijs sterk gestegen is. Zo valt er t.o.v. vorig jaar een prijsstijging van 20 waar te nemen. Mede dank zij deze voorlichting en niet'te vergeten de tabaks verbouwers, wordt de vraag naar inlandse tabakken steeds groter. Om aan de binnenlandse behoefte te voldoen zouden de Nederlandse tabaks verbouwers het tienvoudige kunnen verbouwen als tot nu toe het geval is. (Zie verder pagina 2) Het ging - zoals Ir. v. d. Ven vertelde - niet zo best met de inlandse tabaks teelt. Vooral vóór de oorlog moesten de voor het merendeel kleine bedrijven die zich op de tabaksteelt toelegden, zelf maar zien op welke wijze de kwa liteit van de tabak te verbeteren was. Voorlichting op het gebied van verbete ring of verandering van teelttechniek was iets wat de tabaksverbouwers to taal onbekend was en het overgrote deel van iedere oogst was „gedoemd" tot verwerking van pruimtabak, een arti kel waarvoor onze tabaksplant in die dagen zich bij uitstek leende. De zware en pittige tabak was in het geheel niet geschikt als rook-artikel en geen mens zou het in zijn hoofd halen om van de „eigen bouw" rooktabak te fabriceren. Diezelfde, door de rokers versmade „eigen bouw" werd tijdens de bezet tingsjaren één van de meest gewilde luxe artikelen. Een ieder die er maar enigszins voor in de gelegenheid was bouwde toen zelf tabak. Vele zolders en vlieringen hingen vol met spijlen waar aan de tabak te drogen hing. Na de droogtijd werd de tabak fijn gesneden en vaak bewerkt met een of ander sausje om het „aroma" te verhogen. Het eindproduct was inderdaad te ro ken (soms ook wel te ruiken) maar daarmee was het dan ook gezegd. Toch was toen de inlandse teelt bij gebrek aan ander een uitkomst voor de roker. Naarmate de oorlog langer duurde onderging de inlandse teelt, in het bij zonder in Eist en Amerongen, een grote opleving, die een betere toekomst voor spelde voor de Nederlandse tabakscul tuur. DIT JAAR TRIJS MET 20% GESTEGEN Het liep echter anders. Na de bevrij ding konden weer de beste tabakken geïmporteerd worden en onze redder in de nood, „de eigen bouw", raakte in het vergeetboek. De particuliere teelt verdween, maar de tabaksverbouwers in Eist en Ame rongen bleven doorgaan met de teelt, met dien verstande dat de Tabaksvoor lichtingsdienst uit Wageningen de ta baksverbouwers omtrent de teelt ging voorlichten. Deze instantie nam - en neemt nog steeds - proeven om de kwaliteit van de Hollandse tabak op te voeren. Hier bij werd de teelttechniek er op gericht dat de inlandse tabak hoofdzakelijk als omblad goed bruikbaar werd voor de sigarenindustrie. Dat deze voorlichting succes heeft GESLAAGDE JUBILEUMAVOND VAN DOTO De gymnastiekvereniging Doto gaf za terdagavond een zeer geslaagde jubileum uitvoering in de gemeentelijke Eierhal. Een aantal zusterverenigingen uit de om geving, Sparta Veenendaal, Oranje-Wit, Eist, HDS Leersum en Longa uit Wou denberg, zorgden deze avond voor een aantrekkelijk programma. De leden van de jubilerende vereniging hadden zich belast met het organisatorisch gedeelte van de avond. In zijn openingswoord heette de voor zitter van Doto alle deelnemers en afge vaardigden van bevriende verenigingen, benevens de burgemeester van Scherpen zeel Mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg de gemeentesecretaris de heer B. v. d. Brink en het comité van oud-leden, har telijk welkom. Hierna volgde een programma dat door de leden van de zusterverenigingen ver zorgd werd. De diverse nummers en oefe ningen waren uitermate goed verzorgd en de belangstellenden hebben waarlijk van het gebodene genoten. De avond werd door de heer R. Keitz gesloten. C.J.B.T.B. OP DE PLANKEN Op de vrijdag j.l. gehouden gecombi neerde vergadering heeft de afdeling Veenendaal van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond, in overleg met de C.B. T.B. besloten op de jaarvergadering het toneelspel „Tinus de Tyran" van de be kende schrijver Jan de Beer van Belver op te voeren. Als spreker fungeerde deze avond de voorzitter van de C.J.B.T.B. die iets over het leven en gewoonte in Staphorst ver telde. Spreker schetste de Staphorster bevolking als eerlijk en betrouwbaar zulks in tegenstelling met berichten als zouden er zoveel vechtpartijen en moei lijkheden met toeristen voorkomen. „Wan neer men zich niet opdringt, maar pro beert deze mensen te begrijpen, dan is het ook voor een buitenstaander prettig wonen in Staphorst", aldus besloot de heer Visser zijn toespraak. Na enkele huishoudelijke agendapunten werd de vergadering door de voorzitter met dankgebed besloten. „PIMMETJE" VAN EVATA De Veenendaalse Toneelvereniging EVATA brengt a.s. zaterdag 1 novem ber in gebouw Eltheto het toneelspel „Pimmetje" voor het voetlicht. Deze komische thriller van R. Feen- stra bestaat uit drie bedrijven en staat onder regie van G. Vlastuin Jr. Een tabaksplantage in de omgeving van Eist VEENENDAAL Woensdag 29 oktober Cursus Volksuniversiteit „De ontwikkeling van de medische wetenschap in de laatste tien jaar" in „'t Trefpunt". Aan vang 20.00 uur. Donderdag 30 oktober 's Avonds openbare vergade ring Veenendaalse gemeente raad. AMERONGEN Woensdag 29 oktober Jubileumavond Ned. Christ. Vrouwenbond in Clubhuis. Zaterdag 1 november Wandeltocht „De Woudlopers" start 14.30 uur, Clubhuis. KEBKEWIJK 167 -TEL. 3000 - VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Onze plaats wordt de laatste dagen nogal onveilig gemaakt door lieden, die het op auto's met inhoud en bromfiet sen gemunt hebben. Weliswaar zijn de meeste voertuigen weer teruggevonden, doch enkele waardevolle bezittingen zijn spoorloos verdwenen. De vorige week reeds werd bij de fa. V. alhier een auto ontvreemd, die later werd teruggevonden in de omgeving van de SKF, terwijl de Veenendaalse vertegenwoordiger, de heer J. zaterdag avond tot de minder prettige ontdek king kwam dat zijn personenauto, die hij geparkeerd had bij ,,'t Trefpunt", verdwenen was. In de nacht van zater dag op zondag vond men de auto in de Beukenlaan terug, terwijl de kilometer teller aangaf dat men er een ritje van omstreeks 100 kilometer mee had ge maakt. Het blijkt echter, dat men niet alleen met joy-riders te doen heeft, want een fototoestel en een filmcamera waren uit de auto verdwenen. Ook op de Kerkewijk deed men een poging om een auto mee te nemen, maar dit mislukte. Wel namen de die ven een regenjas en een kistje sigaren uit de auto mee, welke artikelen later werden teruggevonden in de omgeving van de woning van de eigenaar van de auto. De sigaren waren kapotgemaakt. Bovendien werden vrijdagavond in het centrum van Veenendaal twee bromfietsen vermist, waarvan er één - van de fa. Van K. - zaterdagmiddag weer werd gevonden bij het voetbal terrein aan de Bergweg. Het is wel zaak, dat men goed con troleert, dat geen onbevoegden met een voertuig kunnen wegrijden, want in alle gevallen hadden de eigenaars het contactsleuteltje in de auto laten zitten of de bromfiets niet op slot gezet. Ruim 80 bezoekers waren zaterdag avond in „Sola Fide" aanwezig toen Sander Hesselink (concertmeester van het U.S.O.) een kort woord ter inlei ding sprak. Op duidelijke wijze schetste spreker de bedoeling van deze avond (avon den?). Reeds 300 jaar geleden concer teerde Buxtehude in de Heilige Geist Kirche te Lübeck voor de inwoners dezer stad en gasten die regelmatig deze handelsstad bezochten. Deze Abend-Musik vond meestal op zaterdagavond plaats, temeer daar dan ook vele kooplieden in de stad waren en enkele dagen bleven. Nu dan ook op deze zaterdagavond „Abend-Musik" in Sola Fide te Vee nendaal. Het concert nam een aanvang met een orgelwerkje van de 17de eeuw- se componist Louis Claude Daquin. Deze „Noël" werd door de kantor organist dezer kerr, Gijsb. v. Zanten, uitgevoerd. Echt een werkje om op dit mooie nieuwe Flertroporgel te spelen, getuige de tweede variatie (cimbel op Rugwerk) en derde variatie (Ses Qui- alter). Vervolgens een Sonate voor viool en orgel van H. F. van Biber, die eens kapelmeester was aan het hof van de aartsbisschop van Salzburg. Als nr. drie stond een aria voor sopraan, viool en orgel van Handel op het programma. We kregen nu ruimschoots gelegen heid om mevrouw D. Havelaar-Lampe te horen zingen. Het was jammer dat deze soliste niet voor aan het balkon stond. Haar stem was dan misschien nog beter tot zijn recht gekomen. De Fuga in Es-Dur van J. S. Bach (Drie- vuldigheidsthema, Vader, Zoon, Heilige Geest) gespeeld door Van Zanten, werd gevolgd door een aria voor sopraan, viool en orgel van J. S. Bach, „Eilt, ihr Stunden, kommt herbei". Ook beluis terden wij een sonate voor viool en or gel van A. Corelli. Tenslotte de can tate „Jesu meine Freude" van D. Bux tehude, voor koor, soli, strijkensemble en orgel. Dit werk, met vaardige han den gedirigeerd door Gijsb. v. Zanten, werd door het kerkkoor „Sola Fide", solisten enz. met enthousiasme uitge voerd. Wij vonden het prettig terloops op te kunnen merken in deze cantate dat Veenendaal ook een organiste rijk is. Deze in de persoon van mevrouw E. Visser-Hendriks. Zij verzorgde de se cundaire orgelpartij in bovengenoemde cantate. Jammer is het, dat in Veenendaal voor dergelijke avenden zo bitter wei nig belangstelling büjkt te bestaan. B. v. S. In het kader van de Internationale Verlichtingsactie, waaraan met vele Europese landen ook Nederland deelneemt, organiseert de vereniging voor Veilig Verkeer te Veenendaal op donderdag 30 oktober en zaterdag 1 november a.s. wederom een volledige voertuigen-controleservice. Evenals het vorige jaar wordt de controle door de politie uitgevoerd en vindt plaats op de Industrielaan, nab(j de Kerkewijk, telkens aanvangende te 14.00 uur. Motorvoertuigen en rijwielen met hulp motor ontvangen geheel gratis een com pleet onderzoek naar de toestand van het voertuig, de remmen, de verlich ting, enz. „DIMTESTER" Bovendien wordt aan alle deelnemers gratis een zogenaamde „Dimtester" uit gereikt, een eenvoudig hulpmiddel, waarmee iedere automobilist in de ge legenheid is na te gaan of het dimlicht wel juist is afgesteld. Aan elke „Dim tester" is een strook bevestigd, tegen inlevering waarvan automobilisten bij een BOVAG-garage de verlichting van hun auto's kunnen laten controleren voor slechts één gulden (vanzelfspre kend is hiermee niet bedoeld het af stellen, bijstellen, e.d.). Deze BOVAG- garages zullen kenbaar zijn aan de Ver- bondsdriehoek aan de gevel. TEST OOK UW EIGEN KOPLAMPEN Een extra attractie van de „Dimtes ter" is, dat de stichting „Oog en Bril" onder het motto „Test ook uw eigen koplampen" aan de dimtest een voor ieder in huiselijke kring uitvoerbare ogentest zal verbinden. Jong en oud zullen daarbij kunnen beproeven, of de ogen wel juist zijn. Ook dit is van be lang voor de verkeersveiligheid. SPATBORDENACTIE Bovendien zal op zaterdag 1 novem ber a.s., vanaf 14.00 uur, voor het ge meentehuis in de Hoofdstraat gelegen heid bestaan achterspatborden van rij wielen en rijwielen met hulpmotor gratis wit te laten schilderen. VERSCHERPTE POLITIE CONTROLE Na zaterdag 1 november a.s. zal door de politie een zeer scherpe controle worden uitgeoefend op de toestand van alle soorten voertuigen. Speciaal de verlichting moet stipt voldoen aan de wettelijk gestelde eisen. Een vooraf gaande controle op de Industrielaan is dus dringende noodzaak. U voorkomt hierdoor vele onaangenaamheden en wat nog voornamer is.... u bespaart uzelf veel geld. ONDERWIJSBENOEMIXGEN Per 1 november a.s. is benoemd tot onderwijzeres aan de Patrimonium- school, hoofd de heer A. C. Schilper- oort, mej. M. Slob te Schoonhoven en m.i.v. 1 januari 1959 tot onderwijzer de heer J. de Winter te Scheveningen. BUREN BEWERKTEN ELKAARS WONING MET DE BIJL In het kamp Schuttershof ontstond het afgelopen weekend weer eens een burenruzie. De strijd liep zo hoog, dat een zekere V. en B. elk een bijl pakten, waarmee zij gelukkig niet elkaar maar toch wel eikaars woning gingen be werken. Deuren en ramen werden ver nield en ruiten ingeslagen totdat de politie een einde maakte aan dit zin loos bedrijf. LIDMATENKRING OPGEHEVEN De in Renswoude sedert enige jaren bestaande lidmatenkring der Ned. Herv. Kerk is thans definitief opgeheven, na dat tengevolge van interne bestuurs- moeilijkheden reeds geruime tijd geen vergaderingen meer waren belegd. Ten einde echter toch in de bestaande be hoefte aan kerkelijke vergaderingen te voldoen is j.l. woensdagavond in het gebouw Rehoboth een bijeenkomst van gemeenteleden gehouden onder leiding van de plaatselijke predikant Ds. L. v. d. Peut, terwijl het voorts de bedoeling is voorlopig elke maand dergelijke sa menkomsten te beleggen. Als hoofddoel hiervan moet worden gezien de uit breiding van de Bijbelkennis en de menselijke verantwoordelijkheid in dit opzicht, door de behandeling van een bepaald onderwerp en de onderlinge bespreking daarvan. Woensdagavond j.l. hield Ds. van de Peut in dit verband een inleiding over het gedeelte Efeze 6 vers 10-20, onder de titel „Geeft acht". De belangstelling hiervoor was, hoewel niet bijzonder groot, toch bevredigend, terwijl ook de bespreking een vlot verloop had. De volgende bijeenkomst zal in no vember worden gehouden op een nog nader te bepalen datum. TONEELUITVOERING „VRIJE SPELERS" Voor de tweede maal sinds de op richting heeft Amerongen zaterdag avond j.l. kunnen luisteren naar een toneeluitvoering van de Vrije Spelers, nu in een vertolking van het toneelspel van A. M. de Jongh: „De martelgang van kromme Lindert". Dit felle en vaak ruwe toneelspel be handelt een stuk tragisch leven van een getekende en misvormde Lindert, zel den berustend en meestal heftig reage rend op de voor hem zo moeilijke om geving. Om deze persoon speelt het ge hele stuk. De Vrije Spelers hebben eer lijk geprobeerd iets van die martelgang naar voren te brengen. Dat zij daarin niet helemaal konden slagen, was te verwachten, gezien het moeilijke ka rakter van het toneelstuk. De eerste drie bedrijven werden het best gespeeld. Minder gelukkig is men geweest bij de keuze voor enkele kleine rollen, tengevolge waarvan de laatste twee bedrijven afstaken bij de eerste drie. Niettemin bleek dat de vereniging een kern spelers bezit, waar zij trots op mag zijn. Vooral de grote rollen, in het bijzonder die van Lindert, zaten er muurvast in, een verdienste op zichzelf. Zorlder anderen tekort te doen: een woor£ van lof is zeker op zijn plaats voor de heer H. van Veenendaal, die de moeilijk uit te beelden hoofdrol voor zijn rekening had genomen. Een vraag is het nog of een dergelijk toneelstuk wel door een ieder gewaardeerd wordt. De belangstelling voor deze uitvoering was goed, maar de reacties van het pu bliek waren soms abominabel. Het straatbeeld van de laatste da gen toont een hoe- Ia-hoepende jeugd die door rytmische bewegingen een grote hoepel om het lichaam draai ende houdt. Deze rage, die uit Ame rika afkomstig is, heeft ons land in een Ijltempo ver overd. De grote steden kennen al hoela-hoep dans lessen en de „hoe la-hoep-song" krygt al bekend heid. Deze sport wordt vooral aan bevolen aan die genen die een beetje angst heb ben voor een weegschaal- Op de foto: Vol overgave houdt deze Veenendaalse knaap zijn hoepel draaiende. NEW-YORK, oktober. De „rock and roll" is in de staat New-York, die binnenkort een nieuwe gouverneur moet kiezen, plotseling „Roll the Rock" ge worden. Honderden automobilisten hebben deze slogan op hun wagens geschil derd tot meerdere eer en glorie van Nelson Rockefeller, die met alle geweld de baan wil krijgen. Hij is multi-miljonair evenals de democratische tegenkandidaat Avcrel Harriman. Beiden voeren de verkiezingsstrijd volgens het Amerikaanse procédé, maar Rockefeller is aan de winnende hand. Zes weken geleden gaf men Harriman twintig percent stemmen meer dan de republikein. Nu is men er vrij wel van overtuigd, dat Rockefeller tot gouverneur zal worden gekozen. Daarna is alles mogelijk, zelfs het presidentschap Al zes weken lang leeft Rockefeller in de straten van de steden. Hij slaapt nog maar zes uur per etmaal en zelfs de maaltijden worden uitgebuit voor de verkiezingscampagne. De vaste klanten van café Victor in Batavia vergeten vermoedelijk nooit meer, dat ze ont beten hebben met Nelson Rockefeller, die evenals zij twee gebakken eieren met ham, brood en koffie met melk be stelde. De kleinzoon van de grote John gekscheerde met de knappe dienster en omhelsde haar zelfs. De kus kwam op de eerste pagina van de avondbladen en moet hem minstens duizend stemmen opleveren. Hij complimenteerde de kok met de voortreffelijke koffie en maakte tenslotte een lang huis-tuin-en-keuken- praatje met de medegasten. Volgens „Time" lag het niveau van het gesprek gelijk met dat van een vertegenwoor diger in dameslingerie, hetgeen overi gens ook als compliment is bedoeld. Toen Nelson Rockefeller luidruchtig af scheid nam en alle gasten een voor een uitvoerig de hand schudde, steeg er een gejuich op. Hij had weer twaalf stem men gewonnen. In de stad New-York deelde hij hand tekeningen uit aan de huismoeders en meisjes op de groentemarkt. Velen hielden hem daartoe een chequéboek voor. In Salamanca veroverde hij de stemmen van 2000 jonge meisjes van een college door gedurende een uur hun schoolorkest met veel brio te dirigeren. Als toegift gaf hij nog een demonstra tie van de hula hoop en anderhalf uur later stond hij weer te praten met een groep boeren, waarvoor hij natuurlijk een geruit hemd had aangetrokken mét openliggende kraag. Gedurende de mid daguren drukte hij de handen van zes duizend fabrieksarbeiders en hij lever de zelfs d® prestatie voor iedereen een hartelijk woord te hebben. Een verkiezingscampagne in de sta tes ontwikkelt zich geheel anders als bij ons. Het is een voortdurende show met op de hielen tientallen fotoverslag gevers, gericht op de populariteit. Roc kefeller, inmiddels ongeslagen kam pioen in de maskerade met breedge rande hoeden, kleurrijke hemden en maaltijden, die een wezenlijk gevaar opleveren voor de maag, lever en in gewanden, moest zich dezer dagen in tien uur tijd twaalf maal verkleden, want ieder publiek eist een ander, ge liefd pakje. In New-York, aldus Alsop in de New- York Herald Tribune, is de verkiezings strijd in feite een kwestie geworden van „wie kan het meest eten". Smul lende kandidaten werken op de ver beeldingskracht van het publiek. Rocke feller at in het publiek een kaastaart op van bijna twee kilo. Harriman ge bruikte eens negen warme maaltijden per dag. Beiden sukkelen nu danig met hun maag. Politiek speelt in deze gouverneurs verkiezingen vrijwel geen rol. De knapste acteur moet winnen mits zijn uithoudingsvermogen en maag sterk genoeg zijn. Rockefeller, hoewel steenrijk, meent niet, dat zijn fortuin een beletsel is de algemene sympathie te verwerven. Te pas en te onpas praat deze republikein over zijn democratische jeugd. „Vader wilde me nooit zakgeld geven. Daarom fokte ik konijnen om een paar dollar in mijn beurs te hebben en mijn girl een bioscoopje te kunnen betalen. Toen m'n langoren op een kwade dag dood gingen wilde het toeval, dat ons huis vergeven was van de muggen. Vader beloofde me een halve dollar voor hon derd dode muggen. De eerste dag sneu velden er vierhonderd. Daarna ver laagde hij het honorarium...."- De Amerikanen, die nog altijd ten onrechte geloven, dat de Duitsers dé supersentimentelen zijn, krijgen bij zulke verhalen de tranen in de ogen. Het hoort ook tot het ceremonieel van de campagne om gefotografeerd te worden, terwijl een jongetje de schoe nen poetst. Toen Rockefeller dezer da gen met zijn blauwe wagen, uitgerust met een enorme luidspreker de Lexing ton Avenue deed om de steun in te roe pen van de aldaar in krotten wonende Portoricanen, ontstond er een ware vechtpartij tussen de schoenpoetsertjes, die elkaar de eer niet gunden de schoe nen te poetsen van Nelson Rockefeller. De toekomstige gouverneur velde ten slotte een Salomonsoordeel. Ze moch ten het alle twaalf doen. Al viermaal grootvader is de nu vijf tigjarige Rockefeller nog steeds een pin-up boy bij uitnemendheid. Hij meet bijna 1.80, weegt 80 kilo en ziet er met zijn stevige kin, zijn vierkante schou ders en zijn weelderige haren uit als iemand van 35 jaar. Grootmoeder heeft tegen haar vriendinnen verklapt, dat hij zich een speciaal corset heeft laten aan meten voor deze gelegenheid. I. G. J. Z., elektriciën te Veenendaal en E. P. v. d. B„ sorteerder te Veenendaal, verschenen vrijdag samen voor de balie van het Wageningse kantongerecht. De eerste zou met zijn auto in de Zandstraat te Veenendaal niet voldoende rechts heb ben gehouden en de tweede zou met zijn fiets een zwenking naar links gemaakt hebben toen hij door de auto van mede verdachte Z. werd ingehaald. Het was met elkaar een nogal sensatio neel gebeuren geworden, want door de onverwachte zwenking van fietser v. d. B. was automobilist Z. zo geschrokken, dat hij een plantsoen inreed, daarna door een tweede plantsoen crosste en tenslotte eerst tegen de gevel van een huis tot stilstand kwam. Gelukkig werd niemand gewond, maar de ontstane ravage liet niets te wensen over. Verdachte v. d. B. verklaarde zijn ma noeuvre door het feit, dat een auto, die op de Julianastraat naderde hem voor rang scheen te willen verlenen, maar het tenslotte toch niet deed, zodat hij af moest remmen en naar links zwenken om niet overreden te worden. Verdachte Z. vertelde, dat hij op zijn beurt weer scherp uit had moeten halen om te voorkomen, dat v. d. B. onder de wielen raakte. Daardoor was hij in het plantsoen ver zeild, waar zijn achterband lek sloeg op een ijzeren paaltje. Door de schok was zijn voet van het rem- en op het gas pedaal geschoven, met het gevolg, dat een tweede plantsoen werd binnengere den en de botsing met het huis tot stand kwam. Het verweer van verdachte v. d. B. vond men wel aannemelijk en daarom werd het voor hem een ontslag van rechtsvervolging, maar tegen Z. eiste de officier een boete van 25,- of 10 dagen. Ik kon er toch ook niets aan doen, zei Z. Ik moest toch net zo goed uitwijken om v. d. B. niet té raken. Daarin wilde de officier hem wel gelijk geven, maar zo zeide hij, daarna was er niet de minste reden om de plantsoentjes in te rijden, de voet van de rem te laten schieten en het huis te attaqueren. Al die capriolen getuigden van een ge brek aan deskundigheid, dat bestraft diende te worden. Gelet op de schade, die Z. aan zijn auto kreeg vonniste rech ter v. d. Brand met 15,- of 6 dagen. Mevr. J. van B.-van H. te Wageningen had tussen Veenendaal en Wageningen op een bromfiets gereden, die maar één deugdelijke rem bezat en waaraan boven dien de geluiddemper mankeerde. Ik was met de gewone fiets naar mijn moeder aan de Zuiderkade in Gel ders Veenendaal gegaan, maar ik kreeg een lekke band, zodat ik op de bromfiets terug moest, zei verdachte vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. Ik wist niet dat hij twee remmen moest hebben. De uitlaat brak er af toen we net weg gereden waren. Mijn broer zat op de duo om de bromfiets weer mee naar huis te nemen. Een ander voertuig was er niet. U bent nog brutaal geweest ook tegen de politie, las de rechter in de stuk ken. U hebt tegen de agent gezegd: „jij hebt in de zaak tegen m'n broer een valse eed afgelegd. Jouw jasje gaat nog eens uit!" Dat heb ik niet gezegd, maar m'n broer, ontkende verdachte. Daarmee werd dus een andere be doeld dan degene die op de duo zat, con stateerde de rechter, hetgeen verdachte bevestigde. De officier eiste voor de rem 10,- of 4 dagen en voor de uitlaat 6,- of 2 da gen. doch verdachte zei dat ze dat nooit betalen kon. Haar man liep in de ongeval lenwet en een paar kinderen lagen in het ziekenhuis. Gelet daarop maakte de rechter er 7,50 of 3 dagen en 5,- of 2 dagen van. Met een personenauto komende uit een op de Defensieweg te Rhenen uitlopende bosweg zou H. H. de J., taxichauffeur te Amsterdam geen voorrang verleend heb ben aan een andere, op de Defensieweg naderende auto, waardoor een flinke bot sing was ontstaan, die heel wat schade had opgeleverd. Vrijdag voor het Wageningse kantonge recht beweerde De J., dat hij wel degelijk voor de rijbaan van de Defensieweg was gestopt en dus voorrang had verleend. De andere automobilist zou zijn wagen ech ter pas op het laatste moment gezien hebben en zo geschrokken zijn, dat hij door plotseling en krachtig remmen was geslipt, waardoor hij de bosweg opge schoven was met de botsing als gevolg. Verdachtes verhaal werd goeddeels be vestigd door de verklaringen van drie getuigen, die zich tijdens het ongeval als passagiers in de taxi bevonden hadden. Een van hen zou de politie nog gewezen hebben op duidelijke schuifsporen, die op het zand van de bosweg zichtbaar waren en die een bewijs zouden vormen, dat verdachtes auto zich nog niet op de rijbaan van de Defensieweg had begeven. Over de schuifsporen stond echter niets in het proces-verbaal en daarom werd de zaak aangehouden om straks de verbalis santen te horen. N. van H., grossier in suikerwerken te Veenendaal, was, toen hij met zijn auto op de Hoofdstraat in zijn woonplaats een bromfietser inhaalde niet voldoende uit geweken. De bromfietser werd door de autospiegel geraakt en kwam ten val. De bromfietser - smid T. te Veenen daal - kan evengoed een zwenking naar links gemaakt hebben als ik naar rechts. Wie zal dat bewijzen, zei Van H. vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. Ove rigens heb ik hem heel niet zien rijden. Dat is het juist. U had hem wél moe ten opmerken, meende de officier. Ik heb op de drukke Hoofdstraat alle aandacht voor het verkeer voor me nodig, repliceerde verdachte. Het is niet mogelijk ook nog op de mensen naast me te letten. Als u dat gelooft kunt u er nog niet veel van, zei de officier. U moet maar eens in een van de grote steden gaan rijden. Dan zult u wel vlug leren dat u niet alleen naar voren maar naar alle kanten op het verkeer moet letten. Eis en vonnis luidden 25,- of 10 dagen en bovendien kreeg smid T. een bedrag van 8,25 toegewezen voor vergoeding van schade en onkosten. Barneveld maakt zich op voor de gro te landelijke pluimveetentoonstelling, welke op 26, 27, 28 en 29 november zal worden gehouden. Een speciale com missie is belast met de aankleding van de enorme pluimveehal (ca. 6.300 m2) die misschien nog te klein zal zijn voor de vele inzendingen die men verwacht. Dat hiervoor veel belangstelling be staat blijkt wel uit het feit, dat er nu reeds 50% meer standruimte is ver huurd dan voor de tentoonstelling in 1956, terwijl er ook de helft meer ere prijzen zijn dan vorige keer. Hoogstwaarschijnlijk zal de Neder landse Pluimveeteelt Organisatie don derdagsmorgens 27 november een bij eenkomst houden waarin aan een fo rum van vooraanstaande deskundigen vragen gesteld kunnen worden. Op de zelfde datum is er ook eiermarkt, 's Woensdagsavonds wordt de pluim- veemarkt gehouden. Donderdagmiddag houdt het product schap voor Pluimvee en Eieren een voor ieder toegankelijke middag in het Concertgebouw te Barneveld. Spre kers zijn Ir. E. F. Geesink. rijkspluim- veeteeltconsulent, en de heer K. A. A. Rouwenhorst van het productschap. De vraagprogramma's gaan zeer bin nenkort de deur uit. Zij die voor toe zending ervan in aanmerking komen, maar er onverhoopt geen mochten ont vangen, kunnen er een aanvragen aan de tentoonstellingssecretaris mr. A. J. v. d. Linden, Dr. Kuyperlaan 7, telefoon 767 te Barneveld. I Sowj et-geleerden kunnen struiken sneller laten groeien. Een proefstation voor de zijdeteelt in Fergana heeft een nieuwe methode toegepast voor het bij- voeden van de moerbijboom waardoor de groeitijd met een maand verkort werd. Een parachutist die boven Algiers uit een vliegtuig sprong bleef hierbij aan de staart van het vliegtuig hangen.-De piloot kon niets anders doen dan landen en de parachutist die over de landingsbaan werd meegesleurd kwam er wonderwel met lichte verwondingen af. Voor de wedstrijd van antieke auto's van Londen naar Brighton, waaraan ook een wagen deelneemt uit 1897, hebben 208 wagens ingeschreven. De nummering van deelnemers loopt tot 209 omdat niemand het ongeluksgetal 13 wilde hebben. Een bakker uit een klein plaatsje in de Braziliaanse staat Pernambuco deed voor de grap arsenicum in het brood. Het gevolg was dat meer dan honderd in woners van het dorp in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Om verbetering te brengen in hun leiderschap zijn alle officieren van het Chinese leger verplicht vier weken per jaar dienst te doen als gewoon soldaat. Enige tijd geleden hebben circa tiendui zend officieren deze „degradatie" mee gemaakt. Een Formosaanse bruid liet haar aan staande man in de steek, juist toen deze voor het altaar stond om in de echt te worden verbonden, De 34-jarige bruide gom vroeg toen één van de aanwezige bruidsmeisjes (23 jaar) die onmiddellijk haar jawoord gaf en het huwelijk werd meteen voltrokken. In Bonn is wegens verduistering van ruim 500.000,- de kassier van een spaar bank gearresteerd. Twee jaar geleden gaf hij dit bedrag aan een vriend om er zaken mee te doen. Deze vergokte echter alles in de Westduitse casino's. Aan de universiteit van Californië heeft een geleerde een vervangingsmiddel voor benzine ontdekt. De prijs van dit chemisch middel is zeer hoog maar het zou mogelijk zijn de motoren veel kleiner te maken. In het vijvertje van het Nederlandse paviljoen op de Expo te Brussel zijn zes maanden lang allerlei geldstukjes gewor pen. Het totaal bedrag was ongeveer 1500 gulden hetgeen geschonken is aan een weldadigheidsvereniging in Brussel. Een nieuwe kollektie in lijn en kleur Charmant - Fleurig - Stijlvol Speciaalzaak voor de betere brilsoorten. Hoofdstr. 51 - Tel. 3184 - Veenendaal ZIEKENFONDS LEVERANCIER Depót Carl Zeiss Ean tweede bril is onmisbaar

De Vallei | 1958 | | pagina 1