Boeren meikaas Gerookt vet spek Bruine bonen 500 gramspak 49 Zoetzure Doperwtjes Koffiemelk groot blik 52 Boterham korrels s 35 Perziken op sap'si 59 5881155 DE VALLEI nu CAFÉ-NOIR CAKE-MEEL Veenendaal leed 3-0 nederlaag tegen sterker Leones augurken De Zoon Burgemeester Voor de Jeugd Dovo won in matige wedstrijd van WHC VRC boekte een winstpunt tegen het ongeslagen Sportclub Genemuiden De Merino's konden het thuis tegen VVVM net niet bol werken (3-4) Triangelboys had het tegen Scherpenzeel niet moeilijk (4-0) Panter ontfutselde in Amers foort een puntje aan SOVA GVVV versloeg concurrent Bloemenkwartier met 4-3 NSVS verloor tegen de ver wachting in van Valkenheide Oranje-Wit overspeelde HDS Rhenus kwam niet tot winst B3S Telt U maar na middelfijn literblik 250 gram van 63 voor Een 500 gramspak van 42 voor Alleen op deze fir verdiend I Advendo versloeg Veluwse Boys VOLLEYBALNIEUVVS Overwinningen voor beide VVV-teams KORFBALNIEUWS Daverende overwinningen voor SKF ANSJE GING STOFZUIGEN Zoals wel te verwachten was, heeft Veenendaal het ook tegen Leones niet tot winst kunnen brengen. Door technisch beter spel en meer doorzettingsvermogen was de overwinning voor de Leeuwense club dan ook ten volle verdiend. Vooral de vleugels der gasten waren buitengewoon snel, terwijl de stugge verdediging de Veenendalers maar weinig kans gaf, om beslist gevaarlijk te worden, temeer daar de thuisclub vooral in de eerste helft veelal maar met twee man in de voorhoede opereerde. De rest bleef in de achterhoede, om de aanvalsdrift der tegenstanders te stuiten. Kees Gerritsen was deze middag naar de rechtsbackplaats verhuisd, kennelijk om de gevaarlijke linksbuiten Roelofs in bedwang te houden. Op de spilplaats stond evenals vorige week De Kleuver opgesteld. De kanthalfs werkten hard, maar werden nogal eens van het kastje naar de muur gestuurd. Linksbuiten Renes deed het beter dan vorige week in Arnhem en zijn voorzetten verdienden met wat meer doortastende binnenspelers zeker een beter lot. Het was van het begin af al te zien, dat de gasten heel wat mans waren. Dat zij in de dertiende minuut de lei ding namen, was helemaal niet vreemd. Het was bij een scrimage in de rechter hoek, dat Hulst keurig voorzette, waar door Roelofs kans kreeg langs op de doellijn staande Gerritsen te schieten (0-1). Ook Veenendaal bouwde zo nu en dan een aardige aanval op, maar verder dan de achterhoede der gasten kwamen zij meestal niet. In de 25ste minuut werd er van korte afstand op het Veenendaalse doel ge schoten. In eerste instantie kon Gerrit sen nog wegkoppen, maar de op de grond liggende v. d. Pol kon toch niet verhinderen, dat de naar binnen gelo pen Hulst de bal in het net schoot (0-2). Daarna kwam Veenendaal er iets be ter in en ondernam enkele snelle uit vallen, maar schoten van Heikamp, Muller en Renes kon doelman Van Bar- neveld zonder moeite stoppen. Na de hervatting trok Veenendaal aanvankelijk goed ten aanval, maar in de zesde minuut was het toch weer Roelofs, die over de op de grond lig gende v. d. Pol in het net schoot (0-3). Nu werd Gerritsen naar voren ge stuurd om de voorhoede te versterken. Dit bracht echter wel meer gevaar maar geen doelpunten, want nu was het doel man Van Barneveld, die alles onder- Dovo heeft het tegen het Wezepse WHC niet tot een uitzonderlijk grote overwinning kunnen brengen. Het spel dat de rood-witten te zien gaven, was dan ook lang niet van de kwaliteit, als bij de twee voorgaande wedstrijden. Nu vond dit voor een groot deel zijn oor zaak in het afbraaksysteem der gasten, maar anderzijds werd er soms zeer slordig geplaatst en werden verschil lende redelijke scoringskansen om zeep geholpen. Wegens een blessure van Jean Kroesbergen stond Teus van Laar weer op de spilplaats. Zoals van hem te ver wachten was deed hij het op een paar gevaarlijke terugspeelballen na, weer prima. Hoewel Dovo de gehele wedstrijd overwegend in de aanval was, bleek het stugge verdedigende spel der gas ten er kennelijk op gericht te zijn, om de nederlaag zo klein mogelijk te hou den. Dat zij daarin slaagden bleek wel uit het feit, dat de Veenendalers eerst na een half uur door Bertus Kroesber gen de leiding konden nemen (1-0). Na de hervatting stelde WHC alles in het werk om de achterstand in te lopen. Met lange trappen naar voren werd de aanval aan het werk gezet, maar voor het Veenendaalse doel ge komen bleek veelal alle energie ver bruikt te zijn. Al spoedig nam Dovo het heft dan ook weer volledig in han den, maar een doelpunt liet de goed in vorm zijnde Wezepse doelman voor lopig nog niet toe. Ongeveer een kwar tier voor het einde was het toch zover, maar de scheidsrechter wees dit doel punt terecht af wegens buitenspel. Vijf minuten later werd door Kroesbergen en Van Zetten gezamenlijk een doel punt gemaakt. Met een 2-0 stand kwam het einde. VRC heeft j.L zaterdag de aandacht op zich doen vestigen, door het nog on geslagen Sportclub Genemuiden in eigen huis een gelijk spel af te dwin gen. Het zou zelfs de volle winst ge weest zijn, als niet zeven minuten voor tijd de scheidsrechter ontgaan was dat de spil der gastheren de bal met de hand in het Veenendaalse doel werkte. Het werd toen 2-2, waarmede VRC de zo begeerde overwinning verspeelde. De Veenendalers speelden met vier man in de voorhoede, terwijl rechtshalf Rebergen de moeilijke taak had, om de nationale midvoor Van Dalfsen te be waken. Vanzelfsprekend waren de gastheren technisch beter, maar de vasthoudend heid van de Veenendalers woog hier ruimschoots tegen op. In het begin had VRC het erg moei lijk. Met man en macht trachtte de thuisclub door te drukken, om de Vee nendalers meteen op de knieën te bren gen. Dank zij prima werken van spil v. d. Weerdhof en zijn achterhoede, mis lukte dit echter. Na een kwartier spelen wist VRC zich van de zware druk te ontdoen en trok naar voren. De Koning kreeg de bal te pakken en gaf meteen goed door aan Cornelissen, die op zijn beurt Jan sen in staat stelde om te scoren (0-1). Met kunst- en vliegwerk wisten de geel-blauwen tot de rust de voorsprong te handhaven. Na de thee kwam de thuisclub weer fel opzetten en het duurde dan ook niet lang of midvoor Van Dalfsen, die uit een van de lat terugkomende bal de stand gelijk maakte (1-1). Toch zou VRC nog weer aan de leiding komen. Dat was in de twintigste minuut, toen Reininga van grote afstand met succes inschoot (1-2). Zo bleef het tot zeven minuten voor tijd. Toen werd VRC met het hierboven omschreven doelpunt de overwinningsillusie wreed ontnomen. schepte. Na een half uur kwam er toch een Veenendaals doelpunt, toen Van Barne veld een schot van Kees Heikamp ach ter de doellijn stopte. De scheidsrechter had het echter niet gezien en keurde het doelpunt af. Het tempo van Leones werd minder waardoor de Veenendalers hun spel konden ontplooien, maar wat zij ook probeerden, een doelpunt kwam er niet uit. Zo eindigde ook deze wedstrijd weer in een nederlaag en staat Veenen daal nog steeds met een punt onderaan. Merino's heeft het tegen VVVM in de eerste helft vergokt, want zouden zij be ter opgelet hebben dan zouden zij de Bussummers zeker onder de duim gehou den hebben. Nadat in de vijftiende minuut VVVM door een fout in de D.S. verdediging de leiding genomen had, wisten zij voor de rust deze voorsprong op vrij fortuinlijke wijze door dekkingsfouten in de Merino's verdediging tot 0-3 op te voeren. Na de hervatting speelden de wolmensen veel beter wat tot gevolg had dat Sukkel na ongeveer een kwartier spelen de stand op 1-3 kon brengen. De gasten namen dit echter niet en maakten er meteen weer 1-4 van. Weer trok Merino's naar voren en het was Gijsbertsen die met een fraai schot het tweede Veenendaalse doelpunt voor zijn rekening nam (2-4). Tien minuten later was het weer Sukkel die bij een scrimage voor het Bussumse doel de bal in het net drukte (3-4). Fel kwamen de Merino's daarna opzet ten maar de tijd bleek te kort te zijn om het verdiende gelijk spel uit het vuur te slepen. De Boys boekten een ruime en verdien de overwinning op het bezoekende Scher penzeel. Deze score had beslist nog hoger kunnen zijn wanneer men de linkervleu gel wat meer in het spel betrokken had, nu ging alles over rechts waar rechts buiten Slotboom de zaak kennelijk boven het hoofd groeide. Door doelpunten van Rebergen en Budding was het bij de rust reeds 2-0, het had zelfs 3-0 kunnen zijn, wanneer Budding voor open doel niet grandioos gemist had. Na de thee wist Budding zijn fout spoe dig te herstellen door er 3-0 van te maken toen hij een voorzet van Bouman keurig inkopte. Het vierde Veenendaalse doelpunt kwam tot stand door een harde kogel van Rebergen, die de Scherpenzeelse doelman te machtig was (4-0). Wellicht had de score nog hoger opge voerd kunnen worden wanneer men links buiten Bouman wat meer in het spel be trokken had. SV Panter is erin geslaagd om het Amersfoortse Sova op haar eigen terrein een kostbaar puntje afhandig te maken. De sigarenmakers hebben zelfs de volle winst voor het grijpen gehad, maar in de laatste seconden wisten de gastheren toch nog gelijk te maken. Panter dat de gehele wedstrijd over wegend de meerdere geweest is, kwam reeds in de achtste minuut aan de leiding toen Van Sloten uit een voorzet van Tanis inschoot (0-1). De pret duurde echter niet lang want direct daarna was een dekkingsfout in de Veenendaalse achterhoede oorzaak dat het weer gelijk werd (1-1). Hoewel Panter in de aanval bleef kwam er voor de rust in de stand toch geen verandering meer. Na de thee was Panter meteen weer in de aanval, maar het moest twintig minu ten duren alvorens Spies zijn club weder om de leiding kon geven (1-2). Even later maakte Tanis nog een doel punt, maar dit werd door de scheidsrech ter afgekeurd. Toen ieder al dacht dat de Veenendalers de eerste overwinning geboekt hadden, maakten de Amersfoorters nog in de laatste seconde gelijk (2-2). GVVV zit wat men noemt weer op flu weel. Door de overwinning op het lastige Hilversumse Bloemenkwartier en de ne derlaag van VVJ staan de Veenendalers thans aan de kop, met twee punten meer en een wedstrijd minder gespeeld. Dat het echter in deze afdeling hard werken zal worden hebben de GVVV'ers wel on dervonden tegen Bloemenkwartier, want hoewel zij overwegend beter speelden, moesten ze tegen de stugge Hilversumse verdediging tweemaal een achterstand wegwerken. Toch lukte het in het begin niet hele maal. Steeds weer wisten de gastheren de snelle aanvallen te onderbreken en het gevaar voor doelpunten af te wenden. Eindelijk in de twintigste minuut was het toch raak. De bal werd van achteren af goed doorgegeven. Ditewig ving deze han dig cp en wist na een snelle sprint de doelman te omspelen (0-1). Tien minuten later was het echter door een dekkingsfout in de Veenendaalse achterhoede weer gelijk (1-1). Vijf minuten voor de rust was het de scherp opgestelde veteraan De Heus, die tegen de spelverhouding in zijn club de leiding gaf (2-1). Na de hervatting speelde de Veenen daalse voorhoede levendiger en kwam soms wel erg gevaarlijk voor het Hilver sumse doel. Al te kort spel belette echter de juiste afwerking. In de tweeëntwintigste minuut was het Hoedeman die uit een corner van Ditewig via de paal de partijen weer op gelijke voet bracht (2-2). Twee minuten later kon doelman v. d. Pavert de bal niet goed wegwerken waar na de gastheren wederom de leiding namen (3-2). Eerst toen wist GVVV door te drukken. Het was ongeveer tien minuten voor tijd toen Ditewig een algemene aanval af rondde met een keihard schot (3-3), ter wijl vijf minuten later Hoedeman een keurige soloren afsloot met een goed doel punt (3-4). NSVS heeft met de 4-2 nederlaag te gen Valkenheide niet bepaald aan de verwachtingen voldaan. In de eerste helft had het trouwens alle schijn, dat de Veenendalers gemakkelijk een dui delijke overwinning zouden gaan be halen, want reeds na vijf minuten was het voor Van Manen al 0-1 in het voor deel van NSVS. Hoewel er daarna nog verschillende goede scoringskansen wa ren, werd het pas in de 25ste minuut 0-2 door v. d. Heuvel. Met deze stand ging de rust in. Na de rust kwamen de jongens uit Valkenheide sterk opzetten, wat tot ge volg had, dat al spoedig de stand weer gelijk was (2-2). Gesterkt door dit onverwachte suc ces, pakte Valkenheide nog iets steviger aan en kon met nog twee keurige doel punten een 4-2 zege behalen. In een uitwedstrijd heeft Oranje-Wit het Leersumse HDS volkomen overspeeld. Was het in het begin een gelijk opgaan de strijd, na twintig minuten spelen gaf Oranje-Wit volkomen de toon aan. HDS kreeg ook wel enkele mooie kansen, maar de voorhoede wist de aanvallen niet af te ronden. In de vijfentwintigste minuut werd de score geopend, nadt Ursinus de bal voorzette en via een speler van HDS kwam het leer bij Onink terecht, die zich razend snel omdraaide en hard inschoot (0-1). Twee minuten later bleef de hele verdediging van HDS staan voor ver meend buitenspel, zodat Miltenburg kon doelpunten (0-2). Na de rust was HDS direct in de aanval maar vijf minuten later was hun offert- sief al weer op niets uitgelopen en was het weer de beurt aan Oranje-Wit. Nadat de bal over rechts was opgebracht kwam Onink vrij voor het doel en plaatste de bal in de uiterste hoek (0-3). Hierna kreeg HDS een opgelegde kans om te scoren, doch ook nu wisten zij geen raad met het leer. Even later was Oranje-Wit weer in het offensief. Onink kopte prachtig in, maar de keeper van HDS wist de bal te keren, echter niet klemvast, zodat Miltenburg kon ingrijpen (0-4). Enkele minuten voor tijd werd het vijf de doelpunt geboren uit een voorzet van Van Burken, die werd afgerond met een lage kopbal van Miltenburg (0-5). 3-3 uitslag onder protest van Rhenus Rhenus I stond j.l. voor een zeer zware opgave, want het ging met drie invallers naar Wijk bij Duurstede. Afwezig waren wegens ziekte de spil G. van Mourik, de linksbinnen E. Ophof en G. Nellesteyn. Na de aftrap bleek al gauw dat men met geen gemakkelijke tegenstander te doen had, want na enige minuten gaf een der spelers van Dorestad keeper Ter Burg het nakijken, door van zeer korte afstand te doelpunten. Rhenus liet zich hierdoor echter niet deprimeren en zette een tegen offensief in waarbij A. Udo de bal op de vleugel kreeg toegespeeld. Deze bedacht zich geen moment en schoot hard in. Weer kwam Rhenus terug en nu was het G. van Baaren, die met een schuiver de keeper van Dorestad passeerde. Het spel verplaatste zich echter van doel naar doel. Bij een aanval van Dore stad ving de rechtsbinnen de bal op en passeerde keeper Ter Burg met een ferm schot, zodat de partijen weer op gelijke voet stonden. Met deze stand ging de rust in. Na de thee zetten de Grebbebewoners, die een prima wedstrijd speelden, nog maals alles op alles. W. Pleyler kreeg in deze periode de bal uit een hoge voorzet, ving deze met de borst op en liep de bal in het doel van Dorestad, zodat de stand 3-2 voor Rhenus werd. Dorestad zette nu alles op alles, maar hoe men ook zwoegde de Rhenus-achter- hoede gaf geen krimp. Doelman Ter Burg stopte een vliegend schot in de hoek, het geen hem een open doekje bezorgde van het publiek. Overigens deden de oudjes het in deze wedstrijd weer best. Tien minuten voor het einde moest J. Albers wegens kramp het veld verlaten en werd vervangen door J. van Drumpt. Langzamerhand raakten de spelers ver moeid en het zag er naar uit dat Rhenus een verdiende overwinning ging behalen. Bij een aanval op het doel der groen-wit- ten kreeg L. Klaassen de bal onder de arm. Scheidsrechter Blankespoor, die de wedstrijd uitstekend leidde, floot en wees naar de beruchte witte stip. De genomen penalty werd benut zodat met nog twee minuten te spelen de stand 3-3 werd. Rhenus heeft tegen deze penalty protest aangetekend men is van mening dat er van opzet geen sprake is en het een zui vere handsbal was, die met een vrije schop had kunnen worden bestraft. Het tweede elftal van Rhenus speelde een thuiswedstrijd tegen Amerongen II en won deze ontmoeting maar liefst met 12-0. Fantastisch? Nee! Reken maar hoe snel u een groot bedrag bespaart, als u al uw boodschappen (natuurlijk ook kaas en vleeswaren) haalt bij SIMON DE WIT geldig i/m woensdag 5 november bij Simon do Vit extra belegen 250 gram mooi dik 250 gram gesneden per pot bij do gemiddelde kruidenier bij ieder 250 gramspak SdW-koffie n J_ allerbeste kwaliteit bij iedere 5 kippeneieren tegen dagprijs qoedteopev ón G»*T,S In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen: Tel. 201 5 HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL FEUILLETON van de DOOR TOM LODEWIJK 25 Het zou anders lopen. Na het diner kwamen de eerste vrien den al spoedig opzetten: Meneer Rij- kens, de rijkstuinbouwconsulent, de va der van Frits, kwam gelijk met meneer Laarman, en was al spoedig met de ad vocaat in druk gesprek over een ont eigeningskwestie, die in Beerzoyen het gesprek van de dag vormde. Vera ver lust 1; -.r moeder van de taak, Rie als Robs verloofde voor te stellen. Laarman en Rijkens, gans zonder standsvooroor delen, knipten met geen oog, vonden Jat die jenge Rob het goed getroffen had. Vera zette Rie en mevrouwtje Laarman naast elkaar en het blonde advocatenvrouwtje zat al heel gauw met het meisje in gezellig gebabbel. Langzaam zonk de spanning uit Rie weg. Dit waren aardige mensen, tussen hen voelde zij zich op haar gemak. En Robs vader was zo aardig vanavond, zou alles toch nog goed komen? Notaris Midema zag haar met zijn bij ziende ogen aan, zei „aangenaam" en trok meteen op de beide andere heren aan. Mevrouw Midema, geen pond lich ter geworden, toonde meer belangstel ling. Koster? Koster? zei ze - toch geen familie van prof. Coster uit Utrecht? Nee? Geen professors in de familie? O! En dat „o" kreeg mevrouw Midema's volle tweehonderd pond aan nadruk. Mevrouw Van Liempden glimlachte grimmig. Mevrouw Midema zou wel verder zuigen aan dit sappig stukje nieuws: Rob van Liempden opeens aan komen zetten met een meisje van geen familie.wat zou daar achter zitten? 'n Golddigger? Mevrouw Agnes kon zich de roddelpraatjes levendig inden ken. De lieve, zachte stem van mevrouw Laarman praatte Rie's weer opgekomen onrust weg. Rob kwam bij hen zitten, vertelde van zijn werk in Rotterdam. Het gesprek kwam op muziek. Hoe kom jij zo muzikaal opeens? vroeg mevrouw Laarman lachend. Door Rie, zei Rob trots, zij heeft me meegesleept, nietwaar, Rie? Eigen lijk heeft de muziek ons tot elkaar ge bracht! Mevrouw Laarman glimlachte appre ciërend. Zie je wel, zo'n meisje moest deze jongen hebben. Hij was ook veel flinker, zelfbewuster, niet meer zo sul lig en links als vroeger. Het kwam nog best in orde met Rob. Toen vulde de grote figuur van Bik kers de deuropening. Regelrecht kwam hij op Rob toe, schudde hem hartelijk de hand. Ook de hand van Rie vatte hij in een stevige greep. Je krijgt een flinke vent, let op mijn woorden, zei hij, zijn handen staan nergens verkeerd voor. Rob kleurde bij die lof. Hij had altijd hoog tegen Bikkers, de self-made man, opgezien. Ook Hans Bikkers groette het tweetal, bekeek Rie met goedkeurende blik. Jongens, ik kom even bij jullie zitten, zei hij, ik zou je haast niet meer kennen, Rob. Rie was de kwaadaardige mevrouw Midema al weer vergeten. Die Hans was een gezellige vent, heel geen kouwe drukte, net als zijn vader. De burgemeester zag het allemaal aan. Dat meisje wist zich zeer behoor Advendo '57 komt na een wat stroef begin van de competitie thans op toeren. Nu werd in een aantrekkelijke wedstrijd de Veluwse Boys uit Garderen met 3-1 verslagen. Het klopte deze middag uitstekend over alle linies bij de zwart-witten. Vooral doelman Van Wakeren was goed op dreef en weerhield de Boys in het laatste half uur van succes. Na twintig minuten spelen nam Veluw se Boys de leiding toen de linksbinnen een misverstand tussen back en keeper kon uitbuiten (0-1). Tien minuten later kwam echter de ge lijkmaker, toen de jonge midvoor Mani- putty een klein gaatje zag waar hij de bal doorschoof en zo in het doel depo neerde (1-1). Even voor de rust kwam Advendo op 2-1. Er kwam een hoge voorzet van rechts voor de voeten van linksbuiten v. Brum- melen die de bal hard en zuiver in het doel van de Boys joeg (2-1). Na de hervatting gaf Advendo weer de toon aan en waren de aanvallen van de Ederveense ploeg gevaarlijk. Na een kwartier loste rechtsbinnen Lam een schot vanuit het middenveld dat hoog in het doel van de gasten verdween (3-1). Toen kwam Veluwse Boys met een slot- offensief dat echter geen effect sorteerde omdat de Advendo-defensie met doelman Van Wakeren aan het hoofd van geen wijken wist. Door deze overwinning steeg Advendo een plaats op de ranglijst en heeft nu vijf punten uit zeven wedstrijden. De afgelopen week hebben de beide VVV-teams overwinningen geboekt. De dames wonnen met 0-3 van Polonia in Zuilen en de heren met 1-3 van Valbovol te Woerden. De dameswedstrijd gaf een beeld van een oppermachtig VVV en een slecht spelende tegenpartij. Nadat de Veenendaalse dames de eerste game met 15-3 hadden gewonnen en de tweede game al direct een voorsprong hadden behaald, kwam bij de stand 8-3 eindelijk een beetje leven in de wedstrijd. Polonia kwam opzetten en liep de achter stand in tot 8-7. VVV zette echter net op tijd de beslissende tegenaanval in wat gepaard ging met goede aanvallen en soms harde smashes, waartegen de Po- lonia-ploeg geen verweer had. Met 15-9 werd de tweede en met 15-2 de laatste game gewonnen. De herenwedstrijd vormde een grote Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten -^.y aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 30 okt. Aplonia Jenner 31 Carolina van Dam 31 Mia Edink 31 Anneke van Dijk 2 nov. Annie Nuissenburg 3 Keesje v. d. HeUvel 3 Henny v. d. Grift 3 Betsy v. d. He*dvel 4 Dick Schoonderbeek 5 Wimmie Limbeék 5 Johan van Koten 5 Hansje van Dijk 5 Bertie Geerenstein Allemaal gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Geel, raaf, Ambon, Abe, fluit, sterk, cent, hamer, Amos, pool. Graafschap II. Gasfitter, landbouwer, violiste. III. Sofa is een ouderwetse rustbank; meun is een vis; dominant is de vijfde toon v. d. toonladder; mispel is een vrucht die men overrijp eet. I. Droog, egel, leeuw, fiets, zout, IJlst, lood, Delfzijl. II. Wasbeer, Giraffe, bunzing. III. Farm is een boerderij; katrol is een schijf van een takelblok; notenkra ker is een instrument om noten te kraken, ook een vogel; poema is een katachtig roofdier. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Het geheel bestaat uit 39 letters die tezamen een bekend spreekwoord vormen van 10 woorden. Door het invullen van de volgende cijfers in juiste volgorde, kun je het spreekwoord vinden. 1, 2, 3, 7 deel van een molen; 4, 5, 19, 6 tweehoevig dier; 8, 10, 11, 13, 15, 31 tex tiel; 16. 17, 18, 19 teder; 23, 14, 20 paardje; 26, 27, 28, 29 een hol in de bergen; 39, 21, 22 tafel; 38, 32, 33, 34 lange grassoort aan het water; 25, 35, 24, 30 getal; 13, 36, 37, 31 ontkenning. II. Kettingwoorden: Piano - muziek - korps Huis - - lid Nood - - knop Kabel -- veger Zee -- letter Vinger - - hoek Goud - - lamp III. Met H ben ik een deel van je arm; met L ben ik een gedeelte der aarde; met T kan ik in iets bijten; met Z ben ik kor relig en met M draag je iets in me. Voor jongeren: I. Zoek eens uit: De spreekwoorden die hieronder staan zijn verkeerd aan elkaar geschreven. Kunnen jullie ze recht zetten? De beste stuurlui wegen het zwaarst, De eerste klap maakt het paard vet, De laatste loodjes staan aan wal, Het oog van de meester is een daalder waard. II. Wat staat hier? To enke esjej ari gwa skre egh ije enza kme tho nde rdkn ikk ers. lijk te gedragen, al wou hij z'n hoofd er onder verwedden dat haar zenuwen vanavond zwaar op de proef werden gesteld. De vuurproef, inderdaad. Maar ze viel helemaal niet uit de toon. En ze zag er zo keurig uit. Die mooie grijze jurk met die heel eenvoudige versiering, dat strakke blonde haar, dat sportieve figuur. Ze had stijl, dat meisje Maar nu werd aller aandacht opge ëist door de entree van mevrouw Bik kers en haar dochter Isabeau. En inder daadIsabeau trok de blikken als een magneet. Boven haar champagne- kleurig toilet was haar matbleek ge zicht met de grote donkere ogen en het blauwzwarte haar als een exotische bloem. Nee, dacht Rie Koster eerlijk en een beetje ontmoedigd, daar kan ik niet tegenop Mevrouw Bikkers feliciteerde Rob met zijn verjaardag, heel hartelijk, zijn hand in de hare. Dit is Rie Koster, Robs verloofde, stelde Vera voor. Mevrouw Bikkers wendde zich op nieuw tot Rob. Hé, Rob, ben je verloofd? Ondeu gende jongen, om ons daar niets van te vertellen. En is dat zo maar uit de lucht komen vallen? tegenstelling met bovengenoemde dames wedstrijd. Het spel was veel feller, enthousiaster en daarom ook veel mooier. Vooral de eerste set was spannend en eiste veel van de spelers. VW dat aan vankelijk een 5-10 voorsprong had, moest met lede ogen toezien dat Valbovol deze achterstand omwerkte tot een verdiende 15-11 overwinning. Enigszins geprikkeld door deze neder laag begonnen de Veenendalers de tweede set met een hoog tempo en met keiharde smashes werd de Woerdense verdediging uiteengerafeld. Door dit hoge tempo de gehele set te handhaven gingen de Val- bovol-mensen eervol met 3-15 ten onder. De derde set verflauwde aanvankelijk maar bij 5-5 kwam VVV weer tot haar spel van de tweede set, met als gevolg een 7-15 overwinnig. De laatste set was zeer eenzijdig; vol komen leeggespeeld en misschien ook wel enigszins teleurgesteld speelde Val bovol zeer slecht en onsamenhangend. VVV liet zich hierdoor niet beïnvloeden en won ook de vierde set met 3-15. SKF 1 heeft ook Amersfoort 2 aan de zegekar gebonden. Met liefst 15-2 gingen de gasten ten onder. Toch was het on danks de hoge score niet helemaal een eenzijdige wedstrijd. Het waren hoofd zakelijk de dekkingsfouten in de verdedi ging waaraan de Amersfoorters ten gron de gingen. De graag-schietende Veenen dalers waren daar als de kippen bij om ze af te straffen. Van de aanvang af draaide SKF meteen voorsprong opleverde. Na de vakwisse- op volle toeren, wat al spoedig een 2-0 ling deden de gasten het iets beter en zagen kans om de achterstand tot 2-1 te rug te brengen. De Veenendalers zaten echter ook niet stil en hiielden de pro- duktie van doelpunten ijverig in stand. Bij de rust was het dan ook el 7-1 in het voordeel van de SKF'ers. Na de rust zagen we hetzelfde spel- beeld. Met de regelmaat van de klok werd de score opgevoerd. Toen het 11-1 was, wisten de Amersfoorters nog een tweede tegenpuntje te scoren 11-2. Daarna werd met nog vier doelpunten de uitslag op 15-2 gebracht, waarmede het einde kwam van deze in prima verstandhouding gespeelde wedstrijd. Ook SKF 2 kwam goed uit de bus en klopte het Bussumse DSV 3 met liefst 9-2. Al met al was het weer een goede en doelpuntrijke dag voor de Veenendaalse korfballers. •7)1 III. Verborgen vogelnamen: 1. Zul je de hamer elke week terug brengen? 2. Is die volksstam eeuwen geleden al ontdekt? 3. Kan Arie morgen niet wat vroeger komen? 4. Laat Ankie vitaminerijk voedsel eten. 5. De gravin kwam te laat op het feest. 6. Staande werd het Wilhelmus gezon gen. Ansje was een meisje van vijf jaar, dat moeder altijd graag wou helpen. Afdro gen kon ze al best en stof afnemen ook wel, maar aan de stofzuiger mocht Ansje niet komen. Moeder wilde het niet heb ben. Dat vond Ans wel erg jammer, want dat werk leek haar nu juist het leukste van alles. Grappig dat alle draadjes en pluisjes zo in die lange buis verdwenen. Op een morgen had moeder de kamer gedaan en Ansje had haar weer trouw geholpen. Ze mocht zelfs van moeder het kleine haardbankje wrijven met echte wrijfwas. Nu moest de vloer nog gedaan worden met de stofzuiger. Moeder stopte de stekker in het stopcontact en ze wilde net beginnen toen er op de ruiten werd getikt, 't Was mevrouw Van Ens, die naast hen woonde. „Telefoon voor u", riep mevrouw Van Ens, „komt u even?" Moeder legde de stofzuigerslang neer. „Ik kom", riep ze. „Blijf jij hier even in de kamer spelen Ansje", zei ze tegen haar kleine meid, „moeder is zo terug." „Ja moeder", zei Ans gehoorzaam. Moe der ging weg. Misschien was tante Rie uit Amsterdam aan de telefoon, dacht moe der. Ze zou nog een paar dagen komen logeren en nu wilde ze zeker afspreken wanneer ze kwam. Ze hadden zelf geen telefoon, maar mevrouw Van Ens vond het helemaal niet erg dat er af en toe voor de buren gebeld werd. Ze konden goed met elkaar opschieten en maakten dan soms meteen een praatje. Ansje keek de kamer eens rond toen moeder weg was. Wat zou ze gaan doen? Haar ogen werden onweerstaanbaar naar de blinkende stofzuiger getrokken. Zou ze eens even proberen? Wat zou moeder opkijken als zij, Ansje de kamervloer al zo netjes gedaan had. Dat scheelde moe der al weer in het werk. Ansje dacht er niet langer over, ze nam de buis in haar handjes, trapte met haar voet op het knopje dat boven op de stofzuiger zat, net als moeder dat altijd deed en zzzzzzzz daar begon de stofzuiger zacht te zoemen. Ansje bewoog de buis ijverig heen en weer over de mat. Alle draadjes en krui meltjes floepten naar binnen. Ansje kreeg een kleur van plezier en werkte lustig door. Toen de vloer gedaan was had ze er nog lang niet genoeg van. Op het dressoir lag een knoopje. Floep, zonder er bij te denken had Ansje er de stof zuigerslang voor gehouden. Ze lachte van plezier en keek rond of er nog meer op te zuigen viel. Wacht in de kast misschien Ansje trok de deur open. Ha, ja, daar lag Min of meer, ja, glimlachte Rob verlegen. Rie stond naast hem, afwach tend, trachtend te glimlachen, maar het lukte haar niet. Zo zo, zei mevrouw Bikkers, nu, dan jullie samen veel geluk, jongelui! En ze trippelde verder zonder Rie met een blik te verwaardigen. Het gezicht van het meisje werd heel bleek. Dag Rob, zei Isabeau koeltjes, gaf hem een slap handje en wendde zich meteen naar Vera om te vragen of ze al wist of ze morgen meeging. Mevrouwtje Laarman tikte Rie op haar arm. Vertel eens verder, zei ze tactvol.... en probeerde het gesprek voort te zet ten. Ze merkte wel dat het meisje er met haar gedachten niet bij was. Het zachte mevrouwtje Laarman had alles begrepen en haar gedachten omtrent de beide dames Bikkers waren verre van zachtaardig. Maar ze kon er ook niets aan doen, hoogstens proberen het meisje af te leiden. Rie hield zich ferm. Die twee en dat andere mens, die notarisvrouw, dacht ze. Die moesten haar niet. Goed. Dat moesten zij dan maar weten. Ze zou er zich niets van aantrekken. Maar haar als een bloem opkomende tevredenheid, van alles. Postzegels van broer Jan. een paar veiligheidspelden, twee manchet knopen van vader, plastic kralen van zus Betty, floep, floep, alles zoog ze op. Zelfs de zilveren vingerhoed van moeder, die in haar naaimandje lag, verdween in de stofzuiger. Toen hoorde ze de voordeur opengaan en Ansje schrok geweldig. Ze vloog naar de stofzuiger en zette hem af. Ze duwde haastig de kastdeur dicht en klom gauw op een stoel. Moeder kwam binnen met een blij gezicht. „Morgen komt tante Rie uit Amsterdam Ansje, is dat niet leuk", zei moeder. „We zullen haar samen van de trein halen he?" Ansje knikte. Moeder vond dat ze er wel wat beteuterd uitzag. Ze keek de kamer rond en zag dat er maar weinig draadjes en kruimeltjes meer lagen. „Heb je aan de stofzuiger gezeten?" vroeg moeder toen ineens. Ansje liet haar hoofdje zakken maar zei niets. „O ja, ik zie het al", zei moeder, „foei stoute meid, dat mag je niet doen". Maar zo erg boos was moeder toch niet. Even later waren ze samen weer gezellig aan het werk en Ansje vergat al heel gauw wat ze ge daan had. 's Middags, na het eten zei vader: „M'n manchetknopen zijn weg. Ik weet zeker dat ze hier in de kast gelegen hebben en nu zie ik ze nergens, 'k Moet ze hebben voor m'n schone overhemd, want ik moet naar een vergadering." Moeder zocht mee, maar er waren geen manchetknopen te vinden. Ansje was bezig haar pop aan te kleden. Ze durfde niets te zeggen en sjorde ijverig aan een mouwtje dat niet omlaag wilde. Om vier uur toen de school uit was kwam Jan het gevoel van rustig geluk, was neer getrapt. Ze bleef onrustig, op haar qui vive, bedacht op nieuwe vernederingen. En daardoor verloor ze haar evenwich tigheid, die haar zich zo gemakkelijk in dit haar vreemde milieu deed bewegen. Haar woorden kregen een gespannen ondertoon, haar gebaren iets hoekigs. Rob keek Isabeau aan. Ja, ze was mooi. En het had hem gestoken, dat ze hem zo koel begroet had. Dat was wel eens anders geweest, bedacht hij. Zou hij Isabeau beledigd hebben? Ze zond hem van de overzijde een uitdagende blik, die toch iets uitnodigends had. Hij moest haar straks even op haar num mer zetten, bedacht Rob. Ze moest niet denken dat hij dit nam. De gasten gingen naar de grote ka mer. Daar stond de grammofooncombi natie, daar was een stuk van de gladde parketvloer blootgelegd, daar konden ze een dansje maken. Ajakkes, dacht Rie, wat een dei ning maken ze van die verjaardag. Ze had gehoopt op een rustige avond, wat praten, wat tot elkaar komen. Wie weet, welke complicaties er nu nog wachtten. Maar een behandeling als die van de twee hooghartige vrouwsperso nen nam ze niet weer. de kamer binnen rennen. „Gauw m'n postzegels", riep hij, Wim de Geus heeft een paar pracht exemplaren om te rui len." Maar hoe hij zocht, geen postzegels meer in de kast. Jan stampvoette van kwaadheid en hij gooide alles door elkaar. ,,'k Weet zeker dat ze hier vanmorgen nog lagen", huilde hij. ,,'t Lijkt wel of de boel hier betoverd is", bromde moeder, „alles is weg." Ze zocht weer mee, maar de postzegels waren weg. Jan liep kwaad de deur uit en Ansje zat stilletjes op haar stoel. Ze zei niets, ze durfde niet. 's Avonds wilde moeder even een knoop aan Jan's jas zetten, maar hoe ze ook zocht, haar vingerhoed was weg. „O wat spijt me dat", zei moeder, ,,'t was zo'n mooie vingerhoed". Toen keek ze plotse ling Ansje aan, die al in haar pyama liep. „Jij was vanmorgen alleen in de kamer Ans, jij hebt toch niet in de kast zitten snuffelen?" Ansje kreeg een vuur rode kleur en toen wist moeder al genoeg. Ze zette Ansje op haar schoot en zei: „Vertel moeder nu maar eens precies waar je al die dingen uit de kast gelaten hebt he?" „In de stohofzuiger huilde Ansje. „Wat", zei moeder, „heb je al die dingen in de stofzuiger laten ver dwijnen, o, o, wat een rakker ben je ge weest. Jan was al naar de gang gerend om zijn dierbare postzegels te achter halen. De stofzuigerzak werd leegge schud op een krant en jawel hoor, daar kwamen alle verloren schapen weer voor de dag. Ansje kreeg geen straf, ze was nog zo klein, maar moeder zette in 't ver volg de stofzuiger maar eerst weg als ze even ergens heen moest. Ze zag hoe Rob in beslag werd ge nomen door Bikkers en Rijkens. Ze be sloot, niet aldoor in zijn kielzog te blij ven. Ze zocht Vera en mevrouw Laar man, maar opeens stond mevrouw Ag nes voor haar, wie ze nog maar steeds niet als aanstaande schoonmoeder ver mocht te zientenzij dan van het slag der komieken-moppen. Ach..., zei mevrouw Agnes, laat me je even voorstellen...., en ze voerde haar mee naar de plaats waar het drie tal wachtte, dat Rie het allerlaatst als gezelschap zou hebben uitgekozen. Dit is Robs vriendinnetje, zei ze met een dubieuze glimlach, Rie Koster. Rie, dit is mevrouw Bikkers en haar dochter. Mevrouw Midema ken je al, geloof ik. Ik heb zoëven al het genoegen ge had, met de dames kennis te maken, atwoordde Rie stijfjes en bleef staan. Ga zitten meisje. Mevrouw Agnes drong haar zachtjes op een stoel. Ja, ging ze verder tegen de beide dames, onze Rob heeft zo zijn eigenaardighe den, komt daar opeens met een meisje uit de lucht vallen (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 4