Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken de Sigarenindustrie De Wereld van WEEK-lot-WEEK J. R TAK De Strowagen van Rhenen WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 1 November nieuwe directeur Arbeidsbureau 32e jaargang VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 Nr. 82 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Veemndaals welvaartsbron nummer II: De Panter sigarenfabrieken De Ritmeester sigaren fabrieken Agenda Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Zaterdag weer voertuigeiicontrole- service WAARSCHUWING Twee Dovo-spelers in voorlopig zaterdagelftal Hij is 25,- waartl 1 AA 045665 Organisten vergaderen in Veenendaal Hoela-Hoepehvedstrijd VOLKSUNIVERSITEIT: Mevrouw Dr. Pereira besloot met nieuwere inzichten op medisch gebied Geel Uw kinderen weer LEVERTRAAN AMEROISGEN LLST Elster dorpskern groeit gestaag „Amazonas" van Volks universiteit EDER VEEM Noordeling of Libertas? R ENS H O EDE Spreekuur burgemeester wereld merk voor reiswekkers I BOS Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bft de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent grootste van de twee in Veenendaal ge vestigde. Ruim 1300 werknemers, verdeeld over twee fabrieken, werken daar aan de produktie van de typisch Hollandse sigaren - de bolknakken - terwijl ook de senoritas een machinaal gemaakte klei nere sigaar) een steeds belangrijker deel van de produktie is geworden. De export neemt hier een niet onbe langrijke plaats in. De grootste buitenlandse afnemers zijn: België, Zuid-Afrika, Australië, Engeland en Zweden. De export naar Zuid-Afrika betreft voornamelijk senoritas, een pro- dukt waarvoor de „Afrikaander" eerst na een intensieve reclamecampagne werd gewonnen. Opmerkelijk is ook bij deze fabriek weer het arbeidsintensieve stempel, dat deze industrie nog steeds draagt. De Rit- De sigarenindustrie is na de textiel- en wolindustrie de grootste in Veenendaal. 1 n opzichte van voor de oorlog valt hier echter - zulks in tegenstelling met praktisch ieder andere bedrijfstak - een aanzienlyke vermindering van de pro duktie waar te nemen. De omzetten bewegen zich echter de laatste v\jf jaren weer in een stijgende lyn. Een en ander blijkt ook uit het aantal sigaren, dat in de verschillende jaren per hoofd der bevolking werd verbruikt. Dit cjjfer was in 1939 nl. 152, in 1951 daarentegen slechts 58. Het cijfer voor 1957 - 88 - vertoont een aanzienlijke verbetering, alhoewel de vooroorlogse cijfers nog lang niet zjjn bereikt. Wat zijn nu de redenen van het afgenomen verbruik van de sigaar? In de eerste plaats de prys: een vooroorlogse sigaar van 6 cent is nu geworden een dertigcentssigaar, terwijl toch de vooroorlogse gulden in verhouding met de huidige gulden slee'- ts tweeëneenhalf maal zoveel waard was. Bovendien is de sigaar in de eerste jaren na de oorlog sterk in populariteit gedaald, omdat de kwaliteit van de verwerkte tabakken niet zo goed was en er bovendien niet aan de bestaande vraag kon worden voldaan door de geringe aanvoer. Een vergroting van de afzet van sigaren is alleen dan mogelijk, wanneer de prijzen kunnen worden verlaagd. Dit is weer af hankelijk van de kostprijs der sigaar, die o.m. wordt bepaald door de tabaksprijzen en de rechten, die hierop door de staat worden geheven. Door de situatie in Indonesië is de in koop van tabak een uiterst moeilijk en ook kostbaar probleem geworden. Er zijn stemmen opgegaan om geheel over te schakelen op Amerikaanse tabakken, doch dit heeft zijn bezwaren, daar men met de samenstelling van de melanges van deze tabakken hier ten lande geen ervaring heeft. Bovendien is het van te voren moeilijk te voorspellen hoe het rokerspubliek zal reageren op de smaak verschillen tussen de sigaren, gemaakt van Indonesische tabak en die welke worden vervaardigd van de Amerikaanse. Een bijzondere belangstelling hebben momenteel de proeven, die in Italië wor den genomen met het kweken op Italiaan se bodem van de Indonesische tabakken. De eerste resultaten schijnen hoopgevend te zijn voor de toekomst. De plaats van dc twee Vcenendaalse bedryven in landelijk verband 90°/o van de landelijke sigarenproduktie wordt verzorgd door een tiental fabrie ken. Het feit, dat tot deze „grote tien" ook de beide Veenendaalse fabrieken worden gerekend, is wel het beste bewijs, dat de Veenendaalse sigarenindustrie tot de grootste in den lande moet worden gerekend. Een opmerkelijk verschijnsel in deze bedrijfstak is het verdwijnen van een groot aantal kleine sigarenfabriekjes in de periode na de tweede wereldoorlog. Bestonden er in 1939 nog ruim 1.200 van dergelijke fabrieken, thans is dit aantal teruggelopen tot nog geen 200. Dc?.e teruggang heeft verschillende oor zaken: o.m. de investeringsproblemen, welke zich bij de toenemende mechani satie (ook in deze industrie) voordoen, waarbij de kleinere bedrijven het econo misch niet verantwoord achtten grote be dragen in hun bedrijf te steken. In de tweede plaats natuurlijk het afgenomen verbruik van sigaren na de oorlog. Deze fabriek is één van het drietal fa brieken, dat door de familie Van Schup- pen in Veenendaal en Wageningen werd gesticht. Deze drie fabrieken zijn alle volkomen op zichzelf staande bedrijven, hoewel er op bepaalde gebieden - vooral de inkoop - een hechte samenwerking bestaat. Waren voor de oorlog verschillen aan te wijzen t.a.v. de soorten sigaren, welke de drie fabrieken fabriceerden, thans wordt in alle drie bedrijven zowel de kleine als de grote, de duurdere en de meer populaire sigaar vervaardigd. Een en ander is o.m. het gevolg van de distri butie der tabakken van overheidswege, zoals deze na de oorlog enige jaren heeft plaats gehad. De Pantersigarenfabrieken, waar onge veer 600 personen werkzaam zijn, heeft ook nog een drietal vestigingen buiten Veenendaal: n.l. te Cuyck, Dodewaard en Culemborg. Hier worden echter geen af gewerkte produkten afgeleverd, doch on dergaan de tabakken diverse bewerkin gen, waarna de bewerkte tabak weer naar Veenendaal wordt vervoerd om daar „de sigaar te worden". De export van Panterprodukten gaat naar vele landen ter wereld, echter met uitzondering van de Verenigde Staten, die door het heffen van hoge invoerrech ten het de Europese landen praktisch on mogelijk maken een markt voor hun pro dukten op te bouwen. De Ritmeester sigarenfabrieken zijn de VEENENDAAL Zaterdag 1 november: Oriëntatierit MAC Veenendaal. Start 19.30 uur bij La Montagne. Familie-avond C.N.V. in „Sola Fide" aanvang 19.30 uur. Toneel avond „Evata" in gebouw „Elthe- to" aanvang 19.30 uur. Organis tenvergadering in Ger. kerk, aan vang 20.00 uur. Luxor Theater: vrijdag t.e.m. maandag .Schwarz- wald Melodie' toegang 14 jaar, dinsdag t.e.m. donderdag „De eerste huwelijksnacht" toegang 14 jaar. RHENEN Bio Eigen Gebouw: zaterdagavond en zondagmiddag „De terugkeer van Lemmy Cau tion" toegang 14 jaar, zondag avond „De blonde heks" toegang 18 jaar, donderdag „Klop maar op een deur" toegang 18 jaar. AMERONGEN Zaterdag 1 november: Wandeltocht „De Woudlopers" start 14.30 uur Clubhuis. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 WINTERPROGRAMMA CHRIST. BESTURENBOND De Chr. Besturenbond Veenendaal (C.N.V.) heeft haar programma voor het winterseizoen 1958-1959 bekend gemaakt. Als eerste is er de november-propagan- da-vergadering op zaterdag 1 november a.s. in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Medewerking aan deze avond verleent de toneelvereniging O.C.R.V. uit Oosterbeek met het stuk „Stuurloos". Evenals vorig jaar zal ook weer een forumavond worden gehouden. Op woens dag 14 januari zal er een forumvergade ring plaats vinden over het thema: „Tus sen kerkdeur en fabriekspoort". Het fo rum zal bestaan uit: een verbondsbestuur- der van het C.N.V., een plaatselijke pre dikant, een plaatselijke fabrikant en twee werknemers. Voorts zullen twee studie-avonden wor den gehouden, op woensdag 26 november en op woensdag 4 inaart, respectievelijk over de onderwerper,: Waarom Christe lijke Vakbeweging?" en „Wij en de Euro pese Gemeenschap". In deze studie-avon den zal zoveel mogelijk de diskussie- groep-methode worden toegepast. Evenals donderdagmiddag j.l. zal de Vereniging voor Veilig Verkeer op za terdagmiddag 1 november om 2 uur weer een voertuigen-contröleservice organiseren op de Industrielaan. Naast de „Dimtester", waarbij de automobilisten kunnen zien of het dim licht op de juiste wijze is afgesteld, is er ook gelegenheid de ogen te testen. Ook de achterspatborden van rijwielen en bromfietsen kan men gratis wit la ten schilderen. Het nieuwe kleedlokaal van de voetbal vereniging „Veenendaal" dat zaterdag middag 1 november officieel in gebruik genomen zal worden. meester heeft b.v. 650 sigarenmakers in dienst. Een gedeelte van de fabricage vindt - evenals dit bij de Panterfabriek het geval was - plaats buiten Veenendaal en wel te Didam, waar in december 1955 een gloednieuwe fabriek in gebruik werd genomen. In Didam vindt uitsluitend de z.g. „bereiding van het omblad" plaats. De sigaren worden gemaakt in de fabriek „over het spoor", terwijl het sorteren, banderolleren en verpakken haar beslag hebben in de fabriek „voor het spoor", vanwaar ook de expeditie plaats heeft. In verband met de diefstal van auto's en bromfietsen, verzoekt de Inspecteur der politie te Veenendaal ons de H.H. automobilisten er nogmaals op te wij zen hun auto's af te sluiten en geen kontaktsleuteltjes in de wagen te laten zitten. Ook de fietsers en bromfietsers dienen volgens een plaatselijke ver ordening hun voertuigen op slot te doen. Op naleving van genoemde voor schriften zal strenge controle worden uitgeoefend. In het voorlopig Nederlands zaterdag elftal dat op 1 november a.s. te Deventer een oefenwedstrijd speelt tegen de semi- profclub „Go-Ahead", zyn o.m. de Dovo- spelers Jean Kroesbergen en Klaas van Hal, resp. als linksback en linksbuiten opgesteld. Bovengenoemde wedstrijd is uit een serie welke gespeeld zullen worden om tot een definitief elftal te komen voor de in het voorjaar te houden landenwed- strijden tegen België en Frankrijk. Uit de ruim tweehonderd zaterdagelf tallen welke ons land telt zijn elf spelers gekozen welke in een aantal oefenwed strijden hun kwaliteiten moeten tonen. Voorheen werden deze wedstrijden tegen amateur-elftallen gespeeld, maar de lan delijke keuze commissie vond deze tegen stand niet voldoende. Men besloot toen de selectie-wedstrijden te spelen tegen semi-profclubs. Jean Kroesbergen heeft reeds eerder meegespeeld in het Nederlands zaterdag elftal, terwijl Klaas van Hal enkele malen reserve heeft gestaan. Vorige week is de Vallei-riks uitge geven bü Broed- en Banketbakkerij Niessen, Hoofdstraat 16 te Veenen daal. De verwachting was dat, ge zien de hoge premie, de rijksdaalder ditmaal gevonden zou worden, het geen echter niet gebeurd is. De we kelijkse uitgifte gaat door en degene die vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur de rijksdaalder met het RODE nummer op ons bureau inlevert, krijgt on middellijk de vinderspremie ten be drage van vijfentwintig gulden in contanten uitbetaald. Zaterdagavond 1 november komen verschillende organisten uit de kring Amersfoort der Geref. Organistenver eniging in de Geref. Kerk bijeen. Er wordt dan een inleiding gehouden door de heer Brands uit Veenendaal. De heer B. van Stempvoort zal enkele orgel werken ten gehore brengen, terwijl ver schillende organisten uit de kring enkele psalmen zullen spelen en be spreken. Ook belangstellenden zijn op deze bijeenkomst welkom. VALLEI-E.H.B.O.-WEDSTRIJD Zaterdag 8 november a.s. wordt do jaarlijkse „Vallei-E. H. B. O.-wedstrijd" gehouden in ,,'t Trefpunt". Aan deze wedstrijd zullen deelnemen de ploegen van Eist, Amerongen, Leersum en Vee nendaal. De wedstrijden beginnen om 3 uur 's middags. Zaterdag 1 november a.s. vangt de nieuwbenoemde directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Veenendaal, de heer H. B. Scnoltens, zijn werkzaam heden aan. De heer Scholtens werd in 1917 geboren en begon zijn loopbaan op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leeu warden. Vervolgens was hij plaatsver vangend directeur van het arbeids bureau te Drachten, Zaandam en laat stelijk te Almelo. Zaterdag 8 november a.s. houdt het jeugdwerk Veenendaal Hoela-Hoepel wedstrijden voor de jeugd van Vee nendaal. 's Middags is het wedstrijd voor de kinderen van 6-13 jaar op het Slote- maker de Bruïneplein en 's avonds voor de jeugd van 14 jaar en ouder op de markt. Dit wordt een wedstrijd met verlichting en muziek. De jeugd wordt opgewekt zich goed te oefenen in de komende week, zodat ze kansen heeft om in de prijzen te vallen. Bij de oudere jeugd wordt ook een prijs gegeven voor degene die de mooiste figuren weet te maken. ORIENTERINGSRIT VAN M.A.C. VEENENDAAL Zaterdag 1 november zal er weer een oriënteringsrit worden verreden, uit gaande van de Motor- en Automobiel club Veenendaal. Uitzetters van deze rit zijn de heren A. van Dolder en J. Groenhof. Start en finish, als gewoon lijk, bij hotel „La Montagne". Inschrij ving vanaf 7 uur. Mevrouw Dr. E. Pereira d'Oliveira gaf woensdagavond in ,,'t Trefpunt" het laatste gedeelte van haar cursus „De ontwikkeling van de medische wetenschap in de laatste tien jaar". Evenals voor de twee andere gedeelten van deze lezing was ook de belangstelling voor de laatste avond goed. Mevrouw Pereira gaf woensdagavond j.l. een uiteenzetting over „nieuwere inzichten op medisch gebied". Van de onderwerpen, die mevrouw Pereira onder meer behandelde, noemen wij als eerste het zogenaamde blinde experiment, waarbij lijders aan een be paalde ziekte geneesmiddelen worden toegediend, die in het geheel geen uit werking hebben. Populair gezegd: fopmiddelen. Een naar de vorm te oordelen schijnend medicijn, doch dat in werkelijkheid niet reageert. Bij wijze van proef worden b.v. aan twee patiënten met dezelfde kwaal ge neesmiddelen toegediend met verschil lende werking. Aaft de één medicijnen met werkzame bestanddelen en aan de ander „pseudo-medicijnen" met totaal geen uitwerking. En dan kan men soms het wonder lijke zien, aldus Dr. Pereira, dat de pa tiënt, die de niet-werkzame medicijn heeft gehad, er baat bij heeft en de an der - met het goede medicijn - juist niet. Een duidelijk bewijs, volgens mevr. Pereira, dat veel geneesmiddelen alleen maar een suggestie uitdragen. De me dische wetenschap heeft hiermee ge leerd, dat men maar niet klakkeloos moet geloven in sterke middelen en dat niet ieder medicijn wel dat sterke effect heeft als de patiënt vertelt. Op het gebied van het polio-onder zoek (kinderverlamming) is er na de oorlog een enorme vooruitgang geboekt. Na de oorlog heeft men n.l. ontdekt, dat het polio-virus ook buiten de mens te kweken is. Van de twee weefselsoorten, waarop dit virus groeit, noemde mevr. Pereira o.a. het nierweefsel van een aap. Het polio-virus wordt tijdens de groei gedood, steriel gemaakt en daar na ingespoten. In Amerika heeft men vastgesteld dat 80 85% van de inge spoten kinderen beschermd is tegen polio, terwijl men van de inenting zelf geen schadelijke gevolgen heeft. Reac ties, zoals b.v. bij pokkeninentingen, komen bij inenting tegen kinderverlam ming nagenoeg niet voor. Naar aanleiding van het kanker onderzoek zei mevrouw Pereira onder meer: Niet iedere kanker is hetzelfde. Er zijn verschillen in gezwellen, the rapie en vooruitzichten. Zij noemde evenwel één gemeenschappelijk ken merk, n.l. de ongebreidelde groei van de cel. En het onderzoek nu, vindt plaats in de kern van een dergelijke cel. Spreekster waarschuwde tegen het zo maar gebruiken van kankergenezende middelen. Verder merkte zij nadruk kelijk op, dat er geen sprake is, dat kanker als zodanig ongeneeslijk zou zijn. Met nadruk wees mevrouw Pereira op het gevaar van het ontstaan van longkanker bij het overmatig roken van sigaretten. Er bestaat een rechtlijnig verband tussen het roken Man veel sigaretten en het veel voorkomen van longkanker. Twintig jaar geleden kwam longkanker nog maar zelden voor, maar nu is het een reëel gevaar en het neemt sterk toe. Vlak vóór de oorlog was er volgens spreekster reeds op dit verband gewe zen. Een sigaret bevat 80 verschillende stoffen, o.a. nicotine, dat geen kanker verwekt. Maar de teerachtige stoffen, die in een sigaret voorkomen, zijn kankerver wekkend. Juist het roken van sigaret ten is gevaarlijk. Sigaren- en pijprokers inhaleren, volgens spreekster, over het algemeen niet. Het standpunt van sommige medici, dat roken te modern is om te verbie- verpakt in de bekende ronde flesjes rijk aan vitaminen. S1NATRAN, SANOSTOL, HALLITRAN druppels, capsules vitamine A D Tel. 2576 Hoofdstraat 106 Troye had zijn houten paard, en wat dichter bij huis, Breda zijn turfschip, maar Rhenen zijn strowagen, aldus de burgemeester van Rhenen, mr. L. H. Bosch ridder van Rosenthal, tijdens zijn lezing voor de Cult. Nat. Hist, vereni ging „Zuid-Oost Utrecht", welke dinsdagavond in hotel Stuyvenberg te Eist werd gehouden. De heer Hulsebos, voorzitter der ver- Rhenen, welke van Frankische oor- eniging, heette in zijn openingswoord sprong is, werd gevonden. Aan de orde de talrijke aanwezigen welkom en gaf kwamen ook de Cuneralegende, de Dij- vervolgens het woord aan de burge- kershuisjes aan de dijk te Achterberg meester van Rhenen. Spreker wist di- en de Frankische graven die in 1951 bij reet zijn toehoorders te boeien, door de Donderberg werden blootgelegd. verschillende voorvallen uit de historie van de gemeente Rhenen op te halen. Interessante oude gegevens wist de burgemeester te vertellen over Rhenen, Eist en Achterberg. De strowagen was de oorzaak dat de stad door de Geldersen kon worden in genomen. Een boer spande samen met de Geldersen, hij laadde zijn wagen zo hoog, dat hij in de stadspoort bleef ste ken, zodat de Geldersen de stad kon den binnendringen. Verder voerde spre ker de aanwezigen door en om de ge meente en stond stil bij de Romeinse en Frankische tijd en belichtte de strate gische ligging van Rhenen, door de eeuwen heen „sleutel van het sticht". De oudste sporen van bewoning in de gemeente werden gevonden bij de „Tang" waar ook de „goudschat" van den, bestreed mevrouw Pereira heftig. Het is juist medisch noodzakelijk dat hier ingegrepen wordt en dat het roken van sigaretten afgelopen is. Ook onder artsen treft men steeds minder rokers aan. Vroeger kon men op vergaderin gen van artsen de rook wel snijden, terwijl dit nu merkbaar minder gewor den is. Tot slot sprak mevr. Pereira over de revalidatie en het daarmee samenhan gende onderwerp: spastische kinderen, waarvan er ongeveer 6000 in Nederland zijn. Spreekster brak een lans voor dit werk, waarbij zij zelf zo nauw betrok ken is. Uitvoerig vertelde zij over het werk in de spastische afdeling van het Gooise kinderziekenhuis en de enorme kosten, die hiermee gemoeid zijn. Van rijkswege verleent men hiervoor geen enkele steun en het werk wordt financieel mogelijk gemaakt door een particuliere stichting. Het beroep, dat mevr. Pereira ten slotte op de zaal deed, om een finan ciële bijdrage was niet tevergeefs. Spontaan ging men met de hoed rond, een inzameling die 104,opbracht. WINTERSERIE-TOCHTEN VAN NED. CHR. WANDELBOND De Ned. Chr. Wandelbond, afdeling Midden-Nederland, gaat weer winterserie- tochten organiseren. Voor het seizoen 1958-1959 worden deze tochten gehouden in Achterveld, Amerongen, Huis ter Hei de, Hilversum, iW^esp en Veenendaal. Voor Achterveld, Huis ter Heide, Hil versum, Weesp en Veenendaal zijn de data voor deze tochten: 15 november, 13 december, 10 januari en 14 februari. Te Amerongen zullen de tochten plaats vin den op: 1 november, 29 november, 24 jan. en 28 februari. De afstand van iedere tocht bedraagt 12 tot 15 km. Ieder, die drie of vier toch ten volbrengt ontvangt een fraaie me daille. Voor de deelnemers aan de tochten te Amerongen is een aparte medaille be schikbaar. Bij het volbrengen van een of twee tochten ontvangt men een keurig uitgevoerd diploma. Tevens zijn er groepsprijzen beschik baar. In Veenendaal zullen de tochten wor den verzorgd door de wandelverenigingen „Scheepjeswol", „Hollandia-Trico" en Pehavee. Inschrijving bij de heer C. Spanjerberg, Larikslaan 3 alhier. De tochten te Amerongen worden ver zorgd door „De Woudlopers" en er kan worden ingeschreven bij de heer P. Schouten, Burg. v. d. Boschstraat 79 Ame rongen. Het startbureau in Veenendaal is de kantine van de Hollandia Tricotagefa- briek en in Amerongen: het Clubhuis. Deze Frankische graven behoren tot de belangrijkste vondsten van ons land. Na de Franse tijd verarmde Rhenen hoe langer hoe meer. Zelfs moesten uit armoede de torenklokken worden ver kocht, waardoor heden ten dage de Rhenenaren nog .„klokkenverkopers" genoemd worden. Als historische bijzonderheid vertel de spreker dat vanaf de eerste stads rechten nog steeds de raad op dinsdag avond bijeenkomt. Aan het einde van de avond werden nog verschillende vragen van de aanwezigen door de bur gemeester beantwoord. OPENING SPORTPARK ,DE BURGWAL' Zaterdag 1 november zal Amerongen in het teken staan van de opening van het gemeentelijk sportterrein „De Burgwal", gelegen aan de Rijksstraatweg naar Eist. Dit sportcomplex bevat een prachtig voetbalveld, waarop alle wedstrijden van de senioren-elftallen van DV3A zullen worden gespeeld en verder een kleiner oefenterrein, een prachtige tennisbaan, en een ruime parkeergelegenheid. Verder zal nog een kleedgelegenheid voor voetbal en tennis verrijzen, dat over enkele weken eveneens in gebruik zal worden genomen. Zaterdag a.s. zal de officiële opening zijn van dit sportpark. De plaatselijke muziekvereniging „Ons Genoegen" zorgt voor een feestelijke opluistering van deze gebeurtenis. Om twee uur vertrekt men vanaf de Hof, en via Overstraat, Mo lenstraat, Burg. v. d. Boschstraat en Rijksstraatweg wordt gemarcheerd naar „De Burgwal". Om ongeveer half drie is dan de offi ciële opening met de gebruikelijke toe spraken. Hierna om ongeveer drie uur wordt dan als openingswedstrijd gespeeld een combinatie van zaterdag- en zondag spelers van DVSA tegen CDN uit Drie bergen. In de pauze wordt een jeugdwed strijd gespeeld tussen welpenelftallen van DVSA en HDS. Eist krijgt een geheel nieuwe dorps kern. Nadat enkele weken geleden de Irenestraat gereed is gekomen, zijn nu ook de laatste nieuwe woningen aan deze straat bewoond. Binnenkort zul len ook de laatste nieuwe woningen aan de Woudweg klaar zijn, waarmee het aantal nieuwgebouwde woningen aan de Beatrixstraat, Irenestraat en Woud weg in totaal 79 bedraagt. Ook de Woudweg, één van de slechtste wegen, wordt geheel gemoderniseerd. De rijweg krijgt een breedte van 6 meter, met aan weerszijden een trottoir. In de par ticuliere sector zullen eveneens ver schillende huizen gebouwd worden. Voor de toekomst staat een nieuwe school aan het verlengde van de Bea trixstraat op het programma, terwijl in het uitbreidingsplan „Eist" tevens een dorpsplein en een sportterrein gepro jecteerd zijn. Hopenlijk komt dan ook de kans voor de Elsterse muziekvereni ging „Crescendo" een plaats te krijgen om de muziektent te bouwen. Vlak na de bevrijding heeft de Elsterse bevol king een som geld bijeengebracht, dat nu nog op de bank staat. Al met al krijgt Eist in de toekomst een geheel moderne dorpskern, waarmee al een flink begin is gemaakt. Als onderdeel van het programma Volksuniversiteit Veenendaal komt a.s. donderdag 6 november Dr. A. Melchior een film vertonen over Brazilië in ge bouw ,,'t Trefpunt". In de film, getiteld „Amazonas", ziet men de tocht die Dr. Melchior door Amazonië maakte. Hij vond er een pa radijs van schoonheid: het oerwoud in zijn onvoorstelbare grootsheid, bomen als kerkpilaren, grillige lianen, wonder schone orchideeën en kleurige parasie- voor de watervoorziening van deze wo- ten. Wat hij er ook vond was het natte ningen een bron te slaan, waarop een hete bos: een hel. niet alleen voor de hydrofoorinstallatie wordt aangesloten, binnengedrongen blanken maar ook j terwijl voor de distributie van het water voor de schamele bewoners, die hun een buizennet wordt aangelegd. Zodra het leven slijten op paalwoningen zonder i gemeentelijk waterleidingbedrijf de ver wanden, temidden van slangen en zorging van het drinkwater in Ederveen kwaadaardige insecten. op zich gaat nemen kunnen de woningen Over al deze ervaringen vertelt Dr. met geringe kosten daarop worden aan- BOUW VAN 18 WONINGEN In de gemeenteraadsvergadering van woensdag 5 nov. komt een voorstel van B. en W. aan de orde tot de bouw van 18 woningwetwoningen te Ederveen. De grond waarop deze woningen worden ge bouwd is gelegen in de buurt van de Leesonweg en Nieuweweg. De grond- en bouwkosten worden begroot op respectie velijk 46.302:67 en 263.385,65. In laatst genoemd bedrag is een post van 6.000,- begrepen voor de aanleg van waterlei ding. Het ligt namelijk in de bedoeling Melchior op meeslepende wijze en door zijn unieke film kan men meebeleven wat hijzelf als paradijs en hel ervaren heeft. PROEFDEMONSTRATIE VAN AARD APPELEN IN CHR. HUISHOUDSCHOOL Het ligt in de bedoeling van de commis sie voor Huishoudelijke Voorlichting Z.O.-Utrecht om op vrijdag 7 nov. a.s. in de Chr. Huishoudschool te Veenendaal een propaganda-avond te houden. Meerdere keren komt het n.l. voor, dat een boer niet die aardappelrassen kan verbouwen, die voor hem van groot be lang zijn, in verband met b.v. een hogere opbrengst. Dit omdat de consument, niet met de nieuwste rassen op de hoogte zijnde, steeds naar de voor hem bekende soorten blijft vragen. Op het ogenblik doet zich dit voor in onze streek. De consument vraagt nog steeds de vanouds bekende „Noordeling", terwijl zich de laatste jaren het nieuwere en produktievere ras „Libertas" met de zelfde consumptiekwaliteit laat gelden. Om aan te tonen, dat smaak vaak een kwestie van naam is, zullen leerlingen van de Chr. Huishoudschool alhier nu verschillende rassen gaan koken, die een twintigtal dames zullen beoordelen op smaak. Tevens zal door een lerares van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding een uiteenzetting worden gegeven over voeding en gezondheid. Het geheel zal worden toegelicht met lichtbeelden. Deze belangrijke en leerzame avond is voor iedereen gratis toegankelijk. SCHOON. Nu de Russen weldra naar de maan denken te gaan en daar schoon willen aankomen, hebben ze besloten in Moskou een zwembad te bouwen. Het wordt het grootste van Europa: 130 meter lang met een wateroppervlakte van 13.000 m2 en er kunnen 35.000 mensen per dag een bad nemen. 1001 SCHAAP. In het land van de 1001 nachten worden ter gelegenheid van het huwe lijk van de kleinzoon van ko ning Saoud 1001 schapen ge slacht, waarvan dc bouten zul len worden gekloven aan een tafel van een kilometer lang. De bruid krygt voor een mil joen gulden aan juwelen en driehonderd japonnetjes uit de collectie Dior. En de olie stroomt maar PARSIFAL. Dc musicus en bekend Wagneriaan George Sé- bastian besloot tijdens zijn va kantie te Sorrento een bezoek te brengen aan Ravello waar Richard Wagner zijn opera Par sifal voltooide. Onderweg vroeg hij aan de Italiaanse chauffeur: Weet u in Ravello een goed restaurant? Er zijn er daar drie, zei de chauffeur, de beste heeft een nogal grappige naam, die u vast niet kunt uitspreken, maar ik zal hem voor u opschrijven. En Sébastian las op het pa piertje: „Parsifal". Het grappige is, vervolgde de chauffeur, dat daar vroeger een musicus heeft gewoond, die de naam van het restaurant aan één van zyn composities heeft gegeven. En het restaurant is zo beroemd, dat men nog steeds de muziek die zyn naam draagt speelt. Terwijl Sébastian nog niet van zijn verbazing was beko men, opende de chauffeur het portier en zei: Dus, vergeet het niet, het restaurant heet Parsifal. BOYS Honderden Londense teddy-boys (jonge mannen met lange haren, vesten tot halfweg de dijen en nauwe broekspijpen) zijn door politiehonden uit een bioscoop gejaagd nadat zij met scheermesjes de stoelzittingen hadden losgesneden en in de lucht gegooid en de stoelen had den losgerukt en tegen het filmdoek hadden gegooid. Dit alles was alleen maar een uiting van hun enthousiasme, dat werd opgewekt door Elvis Presley in zijn film King Creole. Elvis is toch in het nieuws, want het Amerikaanse blad Life publiceert ter gelegenheid van zyn aankomst als soldaat in Duitsland een reusachtige foto van het idool in onder broek, dat nu de ereplaats gaat innemen op de kamers van zyn aanbidsters en aanbidders. Maar een Amerikaanse pro ducer vindt het te erg worden met de flauwe liedjes van Elvis en anderen. Hij is naar Frank rijk getrokken om een echt Frans liefdeschanson te ont dekken om de Amerikaanse smaak te verbeteren VOORUITZICHT (1) Te New York heeft een Amerikaanse firma een kantoor laten bouwen zonder ramen. Er wordt ge werkt by kunstlicht, waarby schilderyen met vergezichten met automatisch geregelde ver lichting het uur suggereren dat buiten heerst. VOORUITZICHT (2) In de 26ste eeuw zal de aarde, inbe grepen poolgebieden en woestij nen, één inwoner per vierkante meter hebben. (Volgens het bu reau voor sociale zaken van de Uno). TYPISCH Advertentie: .Jon ge typist, die niet te vlug tikt, zoekt werkgever die stottert." DRAKONISCH. Om de scheidsrechter te beschermen hebben de voetbalofficials te Madras drakonische maatrege len genomen. Ze laten een oli fant het terrein opmarcheren, die zijn slurf om de arbiter slaat en hem zo tegen de wild gewor den mensenhorde beschermt. PROBLEEM. Veel Engelsen denken dat de belangstelling voor de voetbalsport zou toe nemen wanneer de competitie in voorjaar en zomer werd af gewerkt. Maar, schrijft het En gelse blad Daily Express, het valt te vrezen dat een derge lijke hervorming desastreuze gevolgen zou hebben. Immers, 's winters zenden de huisvrou- j wen hun mannen naar het voet- I balveld om het in huis rustig te hebben, terwijl 's zomers, wel dan nemen de vrouwen hun mannen mee op vakantie, waar bij ze nu eenmaal niet gemist kunnen worden, al was het al leen maar voor het dragen van de koffers gesloten. De nieuwe woningen zullen van het zelfde type zijn als de woningen, die de laatste jaren door de gemeente te Hars kamp, Lunteren, Otterlo en Wekerom werden gebouwd. De huur zal voor de acht eindwoningen 12,45 en voor de tien tussenwoningen 12,30 per week be dragen. De burgemeester van Renswoude ver zoekt ons mede te delen, dat het spreek uur van woensdag 5 november a.s. is verzet naar maandag 3 november a.s., des voormiddags van 11 tot 12 uur. Te vens zal het spreekuur van woensdag 12 november a.s. niet op deze datum worden gehouden doch op dinsdag 11 november a.s., des namiddags van 2 tot 3 uur. Hoofdstraat 91 Tel. 3034

De Vallei | 1958 | | pagina 1