Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER mm ©mm B* en W* willen laatste stuk Rembrandt laan omdopen in „Rembrandtpark" MULDER SO jaar getrouwd O VERBERG KLAPROZEN VOOR EEN TWEELING.... Voetbalvereniging „Veenendaal" nam het „zelfgebouwde" clublokaal in gebruik RENSWOUDE EDERVEEN 32e jaargang WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 Nr. 83 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel HEDENAVOND RAADSVERGADERING: Jeugdbijeenkomst van de Hervormde Jeugdraad VOLKSUNIVERSITEIT Film en lezing „Dr. Solm" van Cefa Geïllumineerd Veenendaal tijdens Sint- Nicolaasactie in verband met 35-jarig bestaan VJ.V. De Klomp Bromfietser reed op stilstaande auto Klaproosdag 1958 Jeugdzangavond assurantiekantoor alle verzekeringen HYPOTHEKEN EN financieringen Wat nu weer.. BRILMONTUREN Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: VV. F. ter Iloeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4.50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Burgemeester en Wethouders hebben de raad voorgesteld in de eerstvolgende raadsvergadering - hedenavond - het laatste gedeelte van de Rembrandtlaan om te dopen in „Rembrandtpark". Dit naar aanleiding van een opmerking van het raadslid de heer F. P. Stal, tijdens de laatste vergadering. De heer Stal vond de situatie aan de Rembrandt laan ingewikkeld en onduidelijk en stelde voor het laatste gedeelte - het ge deelte na de Adr. van Ostadelaan, waaraan de vierhoogflats en de bejaarden woningen liggen - een andere naam te geven. Ook al omdat de even nummers pas aan dit laatste gedeelte van de Rembrandtlaan beginnen, deed de heer Stal in die vergadering de suggestie elk „plein" waaraan een blok etagewoningen en een blok bejaardenwoningen ligt, afzonderlijk een naam te geven. Voorts wilde hij deze namen laten corresponderen op de daar - naar zijn mening - recht tegenover gelegen straten, dus: Ferd. Bolplein, Govert Flinckplein en Jan van Goyenplein. B. en W. zijn ook van mening dat de situatie ter plaatse thans niet bevredi gend is. Er moet dus iets aan gedaan worden. Echter, B. en W. willen niet ingaan op de suggestie van de heer Stal, omdat: le de Ferdinand Bolstraat, de Govert Flinckstraat en de Jan van Goyenstraat niet rechtstreeks aanslui ten op de ingang van de „pleinen" en 2e. omdat B. en W. ten gerieve van de bewoners de naam „Rembrandt" willen laten bestaan. Zij stellen de raad voor het bedoelde gedeelte van de Rembrandtlaan te ver noemen in „Rembrandtpark". B. en w. delen voorts mee, dat de bejaardenwo ningen ook aan de achterzijde van huis nummers zullen worden voorzien. GEEN SUBSIDIE VOOR NIEUW T.B.C.-CONSULTATIEBUREAU De provinciale Utrechtse vereniging tot bestrijding der tuberculose verzoekt om een eenmalige subsidie uit de ge meentekas van 0,25 per inwoner als bijdrage in de kosten van de bouw van een nieuw districts-consultatiebureau voor t.b.c.-bestrijding in Amersfoort. De vereniging is thans gehuisvest in een Zweedse barak uit 1947; een behui zing, welke - ook volgens b. en w. - totaal onvoldoende en ongeschikt is. Het bestuur wil trachten te bereiken dat het rijk de ejyDloitatiekosten vol ledig voor zijn rekening neemt. De er varing bij een dergelijke bouw, schrijft de verzoekende vereniging, leert echter, dat het rijk in bepaalde gevallen niet alles accepteert. Om deze tegenvallers op te vangen doet de vereniging een beroep op de gemeentebesturen. Hoewel b. en w. enerzijds de bouw van een nieuw consultatiebureau zeer wel inzien heeft het college anderzijds in het geheel geen bewondering voor de wijze, waarop de gemeente in dergelijke gevallen door instanties van buiten de gemeente voor een eventueel toe te kennen subsidie wordt „aangeslagen". Naar de mening van b. en w. is verder het bedrag van 0,25 per inwoner vol komen willekeurig vastgesteld en bo vendien vrij hoog, aangezien het voor Veenendaal neerkomt op 4000, Bovendien, zo schrijven b. en w., wor den tegenwoordig de kruisverenigingen in alle gemeenten zeer behoorlijk ge subsidieerd en deze verenigingen zijn ten nauwste betrokken bij de arbeid van de consultatiebureaus. Naar de me ning van b. en w. ligt het daarom meer op de weg van die verenigingen om een eenmalig subsidie te verlenen. Boven dien laat de financiële toestand van de gemeente geen al te royale subsidie verlening toe. Advies van b. en w.: ver zoek afwijzen. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer H. W. Laan, slaagde voor het diploma analyst A. KERKDIENST Donderdagavond a.s. om half acht hoopt in de Chr. Geref. kerk Hoofdstraat voor te gaan Ds. G. J. Buijs van Papendrecht. ORGANISTEN VERGADERDEN Onder voorzitterschap van de heer Kor Dijkstra vergaderde zaterdagavond j.L de kring Amersfoort der Ger. Orga nistenvereniging in de Ger. kerk alhier. In het openingswoord van de heer Dijkstra zette spreker nogeens duidelijk uiteen hoe belangrijk de samenwerking tussen predikant en organist is. Na de inleiding die werd gehouden door de heer J. Brands volgde een ge animeerde bespreking. Vervolgens ver huisden de aanwezigen van de consis torie naar het kerkgebouw om aldaar het concertspel te gaan beluisteren, dat gegeven werd door de heer Bob van Stempvoort, organist der Chr. Ger. kerk alhier. Hij voerde uit praeludium en fuga in A-Dur van J. S. Bach, Trio in Bachstijl over Psalm 116 van Yme G. Visser en een Toccata van de Franse componist Dubois. Tot slot dankte de voorzitter inleider en concertgever voor deze geslaagde avond. EHBO VEENENDAAL IN LANDELIJKE WEDSTRIJD De afdeling Veenendaal van de Kon. Ned. vereniging E.H.B.O. nam op zater dag 25 oktober j.l. deel aan een landelijke wedstrijd, welke werd gewonnen door de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. De Koninklijke Nederlandse vereniging E.H.B.O. werd tweede. De afdeling Veenendaal nam dit jaar deel aan de rayonwedstrijd, de districts wedstrijd, de nationale wedstrijd en ten slotte aan de landelijke wedstrijd. POSTKANTOOR WORDT UITGEBREID PTT heeft de gemeente Veenendaal verzocht ten perceel grond te reserve ren, grenzend aan de oost- en zuid zijde van het huidige postkantoor aan de J. G. Sandbrinkstraat, in verband met een voorgenomen uitbreiding van dit kantoor. Het perceel is ca. 1660 groot en moet 49.800,kosten. GARAGEHUREN OMHOOG, WONINGHUUR LAGER Aan de Westersingel zullen twee blokken, elk van 18 etagewoningen worden gebouwd. In ieder complex worden tevens, in de onderbouw, zes garages ondergebracht. In de raadsvergadering van 9 okto ber nu, werden de huren van deze wo ningen en de garages vastgesteld. De huren van de garages op 2,40. Vanuit de vergadering werd toen voorgesteld de huren van de garages te verhogen, teneinde de huur van de wo ningen enigszins te kunnen drukken. Gesteld werd, dat de huur van de ga rages 3,a 3,50 per week zou be dragen. B. en w. delen nu mede, dat het on mogelijk is voor de garages een afzon derlijke kostprijshuur te berekenen. De garages maken n.l. deel uit van de on derbouw van de woningen, zodat het hoogstens mogelijk zou zijn een opstel ling te maken van de extra kosten. De reeds voorgestelde huur van 2,40 per week benadert de kostprijs vrij dicht. Aangezien dit bedrag echter in hoofdzaak op schattingen berust, kun nen b. en w. zich er wel mee verenigen, dat bij de bepaling van de huur afge gaan worclt op soortgelijke huren in de gemeente. Het lijkt b. en w. aanvaardbaar de garagehuren nader te bepalen op 3, Hoger kan men niet gaan, gezien de andere garagehuren in Veenendaal en gelet op het feit, dat de „gemeente garages" 14 m2 groot en onverwarmd zijn. Door deze maatregel zullen de wo- ninghuren met 0,20 per week kunnen worden verlaagd. CURSUS ALG. ONTWIKKELING OP TECHNISCHE SCHOOL Het bestuur van de Chr. Technische school alhier heeft het gemeentebestuur gevraagd om afgifte van een noodzake lijkheidsverklaring voor het geven van een cursus opleiding algemene ontwik keling aan de Chr. technische school. Deze cursus is bestemd ter voorbe reiding op het examen „bewijs alge mene ontwikkeling", het toelatingsexa men uitgebreid- en hogere technische school of ter voorbereiding op de stu die voor bouwkundig opzichter, ma chine-constructeur enz. B. en w. stellen de raad voor de ver klaring af te geven, mede, omdat bin nen een afstand van twaalf km. een dergelijke opleiding niet aanwezig is. SCHOLEN VRAGEN MEDEWER KING GEMEENTERAAD Het bestuur van de Kon. Juliana- school heeft de gemeenteraad verzocht om medewerking tot de aanschaffing van een oliestookkachel voor een lokaal van de afd. l.o. op de zolderverdieping van het schoolgebouw. Dit lokaal is on voldoende verwarmd. Verbetering van de centrale verwarmingsinstallatie zou beduidend meer kosten dan de voor gestelde voorziening. De kosten be dragen 375, De schoolarts heeft aangedrongen op verbetering van de - onvoldoende - verlichting in de Patrimoniumschool. Hiervoor vraagt het bestuur de mede werking van de raad. alsmede voor de aanschaffing van overgordijnen, die zijn versleten. Deze voorzieningen gaan resp. 2.083,65 en 2.241,14 kosten. Tenslotte vraagt het bestuur van de Chr. Nationale School II (hoofd de heer C. Visser) om medewerking tot de aan schaffing van nieuwe vitrage, het ma ken van een afvoer voor het condens- water langs de ramen en het betegelen van de zijkant van de trap. B. en w. stellen voor alle gevraagde medewerking te verlenen, behalve voor het aanschaffen van vitrage door de Chr. Nat. school II. Deze behoren naar hun mening te worden betaald uit de exploitatievergoeding, omdat soortge lijke aanschaffingen voor de openbare lagere school ook worden bestreden uit de gewone dienst van de gemeentebe groting. De jeugdraad van de Nederlands Her vormde kerk alhier organiseert op zater dag 8 november a.s. een jeugdbijeenkomst in het gebouw „Bethel". Het programma voor deze bijeenkomst is als volgt: Ope ning door de voorzitter Ds. J. Vermaas, inleiding van bijbels onderwerp door één der leden van de jongelingsvereniging „Immanuël" met daaraanvolgende be spreking van dit onderwerp, broodmaal tijd en een referaat over „Kerk en Cul tuur" van de "Ned. Herv. vicaris, de heer J. J. Tigchela.? Ook dit laatste onder werp zal worden besproken. Het echtpaar J. Davelaar-van Eist, Holleweg 8 te Vee nendaal, hoopt op vrijdag 14 novem ber a.s. de 50-ja- rige echtvereni ging te herdenken. De bruidegom is 72 jaar en de bruid 73 jaar. Zij genieten beiden nog een uitste kende gezondheid. De echtelieden hebben 8 kinderen gehad, waarvan nog 7 in leven. Er zijn 26 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. De belangstelling op de feestdag zal niet gering zijn. Volksuniversiteit Veenendaal heeft voor de komende dagen weer twee in teressante onderwerpen op het pro gramma staan. Op donderdag 6 november komt Dr. A. Melchior een film vertonen over Brazilië getiteld „Amazonas" die Dr. Melchior maakte tijdens zijn tocht door Amazonië. Dinsdag 11 november a.s. houdt de heer J. Soetendorp, rabbijn, een lezing over riten en symbolen in de Joodse godsdienst. Deze joodse deskundige biedt een ieder de unieke gelegenheid kennis te nemen van allerlei joodse religieuze gebruiken bij verschillende momenten in het joodse leven. De heer Soetendorp hoopt o.m. te vertellen over de besnijdenis, de betekenis van de naam, de joodse opvoeding, verloving, huwelijksleven, levenseinde, hel en he mel in de joodse voorstelling, kortom, over alles wat met het joodse leven te maken heeft. Beide evenementen vin den plaats in gebouw ,,'t Trefpunt" aan de Kerkewijk. De Christelijke Film Actie (Cefa) afd. Veenendaal vertoont zaterdag 8 novem ber a.s. in gebouw „Eltheto" de film „Dr. Solm". Deze uiterst boeiende medische film is alleen toegankelijk voor personen van 14 jaar en ouder. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Veenendaalse Winkeliers vereniging „Handel en Nijverheid" op 20 november ar. zal de jaarlijks terug kerende Sint-Nicolaasactie een zeer bijzonder karakter dragen. Er zijn plannen om Veenendaal gedurende 14 dagen, t.w. van 22 november tot en met 6 december, te illumineren. Ook de op zaterdag 22 november aanvangende verkoopactie biedt het kopend publiek weer vele attracties. Behalve vele duizenden -jildens die contant uit betaald zullen worden, heeft men als hoofdprijzen drie televisie-toestellen en vijf radiotoestellen genomen. Met de aanvang van de verkoopactie zal ook Sint-Micolaas zijn intrede in Veenendaal doen. GESLAAGDE FAMILIE-AVOND VAN CHR. BESTURENBOND Het verenigingsgebouw aan de Eiken laan was zaterdagavond tot de laatste plaats bezet tijdens do familie-avond var. de Chr. Besturenbond Veenendaal. Bij verstek van een spreker van het C.N.V. werd de avond geopend door de heer T. Deijk, plaatselijke bestuurder van het C.N.V. De heer Deijk zei o.m.: het C.N.V. heeft nog steeds een boodschap voor u. Vorig jaar waren er wolkjes aan de hemel waar het de werkgelegenheid aanging, doch ook nu is op dit gebied nog niet alles rondom goed. Het blijft nodig, dat de Christelijke vak beweging haar stem blijft laten horen door middel van radio, pers en andere publiciteitsmogelijkheden. Het is een zaak, die ook u aangaat. Iedereen heeft er in de één of andere vorm mee te maken. Vanavond, vervolgde de heer Deijk, hebben we te maken met twee dingen, n.l. kapitaal en arbeid en we stellen ons in dit verband de vraag: Is het sociale vraagstuk een kwestie van centen? Dan moeten we zeggen: nee, want er zijn be langrijker zaken. De Prot. Christelijke werknemers moeten in de eerste plaats gezamenlijk met de werkgevers een ge zond bedrijfsleven scheppen. Men moet niet de ogen sluiten voor hetgeen reeds is bereikt, maar er is nog veel meer te doen. We moeten drang blijven uitoefenen op de regering, waar mogelijk. Via onze bond. Laat zien dat de Christelijke vakbewe ging ook u raakt en praat over deze din gen ook in de huiskamer, besloot de heer Deijk zijn openingswoord. Het overige gedeelte van de familie avond werd verzorgd door de Ooster- beekse Christelijke Reciteervereniging. Deze toneelvereniging bracht het stuk „Stuurloos", een toneelstuk waarvoor de spelers na afloop een verdiende ovatie in ontvangst konden nemen van een vol daan publiek. ZAALTRA1NING V.A.V. BEGINT WEER Ook dit jaar zullen de Veenendaalse atleten weer een indoor-training houden en wel op dinsdagavond. Aanvangstijden voor de damman meisjes. te half acht, tèrwijl de half rifegen aan bod komen. De leiding berust als altijd bij de trainer var. V.A.Vde heer Henzen. NA ZES JAAR WEER NIEUWBOUW Van bevoegde zijde wordt vernomen dat er plannen bestaan tot de bouw van een dubbel woonhuis in Overberg. Van ge meentewege is hier sinds 1952 niet meer gebouwd. VERGADERING B.V.L. Op dinsdag 11 november a.s. belegt de boerenorganisatie B.V.L. een openbare vergadering in hotel Hupkens te De Klomp. Als spreker treedt op de heer Voort man uit Eefde, die het onderwerp „Vrije of geleide economie" zal behandelen. Op nog onverklaarbare wijze is zon dagavond omstreeks negen uur de 26- jarige bromfietser V. uit Gelders Vee nendaal in volle vaart tegen een op de Rembrandtlaan langs het trottoir ge parkeerd staande auto gereden. De heer V. liep hierdoor diverse snij- wonden op en moest zich onder dok tersbehandeling stellen. Zowel de bromfiets als de achterzijde van de auto werden zwaar beschadigd. De politie maakte proces-verbaal op. In de koude nacht van de 19e februari 1920 was er blijdschap in het huis van de familie Tod, te St Vital in de Canadese provincie Manitoba. Er was een twee ling geboren. Twee jongens waren het: de ene heette Robert Ernest, de andere Richard Douglas. Op een warme zomerdag, drieëntwintig jaar later, heerste er rouw in dezelfde woning, om de dood van Robert Ernest en Richard Douglas. Zij waren gelyk geboren; zy waren gelyk gesneuveld. En tussen dit alpha en omega ligt de ge schiedenis van twee mensenlevens...» tooid en toen brak het uur aan, waarop zij zouden worden gescheiden. Elk van hen zou worden ingedeeld bij de be manning van een ander vliegtuig. Het was een ondraaglijke gedachte uit el kander te moeten gaan. Samen hadden zij steeds geleefd, samen wilden zij ook de gevaren van de oorlog onder ogen zien. Zij vroegen en verkregen speciale toestemming van het commando der Canadese luchtmacht om bij dezelfde vliegtuigbemanning te worden inge deeld. Weer beleefden zij alles samen: de angst op hun vluchten boven vijande lijk gebied; een noodlanding in april 1943. Tot die zomernacht van 22 juni 1943 kwam. Boven het IJsselmeer werd het vlieg tuig van de tweeling neergeschoten. En wat het leven nooit was gelukt, gelukte de dood. Richard en Robert werden ge scheiden. De ene werd begraven in An- dijk, de ander in Medemblik. Twee plaatsen, waarvan moeder Tod in Ca nada nog nooit had gehoord. Maar zij, die de wensen van haar tweeling zo goed had gekend, wist ook hun laatste verlangen. Daarom werd op haar ver zoek het stoffelijk overschot van Ri chard na de oorlog overgebracht naar Medemblik, waar het werd begraven naast het lichaam van Robert ZIJ GINGEN Robert en Richard groeiden op als échte tweelingen. Waar de één was, was ook de ander. Zo ging het in hun kleu tertijd. Zo was het in hun schooljaren. Zo was het ook, toen in 1939 de oorlog uitbrak, die de vlam der vrijheid in Europa steeds verder zou doven. In het huis van de familie Tod wer den de berichten besproken. Robert en Richard hoorden en lazen over al die landen die - ver weg, in het oude we relddeel - onder de voet werden gelo pen. Beiden dachten zij na en, zoals altijd was geschied, gebeurde het ook nu; toen zij over hun plannen spraken, namen die twee hetzelfde besluit: zij zouden het veilige Canada verlaten om hun bijdrage te leveren teneinde de on derdrukte volkeren van Europa de vrij heid te hergeven. „Ja!", zei Richard tot Robert. „Doen!" was Roberts antwoord aan Richard. De onafscheidelijken namen gezamen lijk dienst bij de Canadese luchtmacht. Samen maakten zij een jaar training door in Canada. Samen stapten zij in januari 1941 over de loopplank van het schip, dat hen zou brengen naar Enge land. Hoe innig hun beider levens met elkaar waren verbonden, blijkt wel uit de koele cijfers van de militaire admi nistratie. Het regimentsnummer van Richard was R 91741, dat van zijn broer R 91742. ZIJ BLEVEN In Engeland werd hun opleiding vol- In het afgelopen voorjaar nam een aantal leden van de voetbalvereniging „Veenendaal" het gereedschap ter hand en werd een begin gemaakt met de bouw van een eigen clubgebouw op het complex van deze voetbalvereniging aan de Bergweg. J.l. zaterdagmiddag - een goed half jaar later dus - kon het gebouw reeds in gebruik worden genomen. Het is geen imposant object geworden. Het staat er vrij onopvallend en een beetje weggedrukt in een hoek. Van buiten doet het zelfs enigszins sober aan. Maar het staat er als een levende prestatie van een aantal enthousiaste club leden, die wel iets meer voor hun club wisten op te brengen dan, langs het lijntje staande, de spelers van „Veenendaal" aanvuren en soms... becritiseren. Aar/ de buitenkant een beetje sober, schreven w« hier four, van binnen een degelijk stuk vakwerk, dat bewondering moet afdwingen van eigen spelers en gasten. Vaklieden hebben hier - in hun vrije tijd en soms op snipperdagen „voor eigen rekening" - hun beste krachten aan gewijd. Alles onder leiding van hun niet minder terzake vakkundige voorzitter J. Boers. Clubgebouw is een groot woord voor dit stuk werk. Men verwacht immers in een clubgebouw een ruimte, waar alle mogelijke bijeenkomsten kunnen wor den belegd. Zover is het nog niet, al lijkt het ons met een dergelijk „stel werkers" mogelijk ook dit in de toe komst te bereiken. In de eerste plaats moet het gebouw worden gezien als een kleedgelegenheid voor de spelers, met voor eigen spelers en gasten een afzon derlijke ruimte, compleet met warm en koud water stralende douches. Daar naast een ruime bestuurskamer, een af deling voor de scheidsrechter, berg ruimte voor materiaal en een consump tie-afdeling. Het geheel is vlot gestof feerd en in frisse kleuren geschilderd. De verschillende kamers werden niet voorzien van de traditionele bordjes als „scheidsrechter", „gasten" e.d.; hier voor in de plaats kwamen treffende en humoristische tekeningetjes van de Veenendaalse reclameschilder en -teke naar Jan van Harde veld. Kortom, een geslaagd geheel en geen wonder, dat Veenendaals burgemeester, de heer A. Bakker, voordat hij het ge bouw j.l. zaterdagmiddag officieel open de, zijn bewondering uitsprak voor wat hier in de vrije tijd is gepresteerd. Vóór de opening door burgemeester Bakker werden de aanwezigen - ver zameld in de bestuurskamer van het nieuwe gebouw - welkom geheten door de vice-voorzitter van „Veenendaal", de heer A. C. Slieker. Onder de genodig den bevonden zich het voltallige col lege van b. en w. van Veenendaal, de beschermvrouwe van „Veenendaal", mevrouw Roghair van Rijn-Kersemae- kers, de directeur van gemeentewerken (Zie verder pagina 4.) TOCH MOGELIJK Richard en Robert Tod zijn twee van de meer dan 30.000 gealliëerde mili tairen, die in ons land ter aarde wer den besteld. Zij allen kwamen van ver om ons de vrijheid te brengen. Deze vrijheid kwam, omdat zij hun leven gaven. Maar ver weg, in Canada en Engeland, in Nieuw Zeeland en Zuid- Afrika, in Amerika en Australië, ble ven zij achter, de eenzame vaders en moeders, de vrouwen en kinderen, met hun schrijnend verdriet ende wens om eens te mogen staan bij dat graf in het verre Nederland. „Maar dit kan tóch nooit", dachten zij. Want hoe zouden zij ooit het geld bijeen kunnen brengen voor de tocht naar het land, waarvan zij zelfs de taal niet eens verstonden? „En tóch kan dit wel!" zei het Neder landse volk. Het Nederlands Oorlogs graven Comité werd opgelicht en houdt elk jaar de Kiaprooscollecte. Uit de op brengst hiervan zijn reeds vele duizen den vaders en moeders, vrouwen en kinderen in ons land geweest. Zij wa ren de gast van het Nederlandse volk, dat bevrijd werd door de dood van hen, wier graf zij mochten bezoeken. Vele duizenden zijn zo geweest. Maar vele tienduizenden wachten tot ook zij kunnen komen. Zij wachtenop ons. Op onze gift aan de Klaprooscollecte, die in de week van 8 tot 15 november weer wordt gehouden en op die paar uur van onze vrije tijd om te collecte ren voor de vervulling van hun liefste wens. Door de verschillende zangklassen van het Veenendaals Meisjeskoor en de kleuterklas van Muziekinstituut Van Zanten wordt op zaterdag 8 november a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een Jeugdzangavond gehou den. Na de pauze wordt het kinderzang spel „De Sneeuwmannetjes" van G. van \haderacken opgevoerd: De avond staat onder leiding van Gijsbert van Zanten en Elizabeth Vis ser-Hendriks, terwijl Loes Coïni voor pianobegeleiding zorgt. Burgemeester Bak ker ontsluit, in te genwoordigheid van de voorzitter van v.v. „Veenendaal" dhr. J. Boers (links) en de vice-voorzitter dhr. A. C. Slieker (mid den) officieel de toe gang tot het nieuwe kleedlokaal van de voetbalvereniging „Veenendaal". L nCOKFWI/K 'é- 'CL.JCOO VEEN6KDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America J. M., chauffeur te Veenendaal, verleen de enige tijd geleden geen voorrang aan een van rechts uit de Colijnstraat in zijn woonplaats komende auto, toen hij zelf met zijn wagen over de Schokkingstraat reed. Ik heb de andere auto helemaal niet opgemerkt, verontschuldigde verdachte zich vrijdag voor het Wagenings kanton gerecht. Gezien de bij het proces-verbaal ge voegde foto's is het uitzicht op dat punt toch heus niet zo erg slecht vond rechter v. d. Brand. Tussen de huizen en de straat bevindt zich nog een grasrand, zodat u, wanneer u wat langzamer en voorzichti ger gereden had, de auto beslist wel op had kunnen merken. De eis luidde 40,- of 16 dagen. Rech ter v. d. Brand waardeerde de overtre ding hoger, doch in verband met finan ciële moeilijkheden van verdachte was hij bereid het bij dit bedrag te laten. A. H„ magazijnbediende te Veenendaal, maakte op de Kerkewijk in zijn woon plaats, terwijl hij zonder rijbewijs een auto bestuurde, een paar vreemde bokke- sprongen. Zonder aanwijsbare reden ver loor hij namelijk de macht over het stuur en slipte hij tegen een paar ijzeren, langs het fietspad staande paaltjes. Zowel aan de auto als aan de paaltjes mankeerde nogal het een en ander na deze slinger partij en de reparaties leverden respec tievelijk schadeposten op van 270,- en 80,-. Vrijdag verscheen H. voor het Wage nings kantongerecht om zich voor zijn vreemd gedrag te verantwoorden. Ik reed in de auto van mijn baas, vertelde verdachte. Die had me gevraagd of ik even een vertegenwoordiger bij het busstation op wilde halen omdat het nog al regende. Ik slipte door de gladheid van de weg, dus als het niet geregend had was er niets gebeurd. Als u juist een middagslaapje had gedaan ook niet, dus dat is geen argu ment, vond de rechter. Waarom reed u overigens zonder dat u in het bezit was van een rijbewijs? De dag tevoren had ik proefgereden, legde verdachte uit. En bent u geslaagd? informeerde het gerecht. Voor de praktijk wel, antwoordde verdachte. Dat betekent dus gezakt, constateer de men. De theorie hoort er nu eenmaal ook bij. De eis luidde hierop 50,- of 20 dagen voor de vreemde capriolen, die verdachte met de auto had gemaakt en 30,- of 12 dagen voor het rijden zonder rijbewijs. Dat wordt een enorme schadepost, zuchtte verdachte. De schade aan de auto moet ik namelijk aan m'n baas vergoeden en van die ijzeren paaltjes aan de ge meente. Als uw baas u vraagt met zijn auto te gaan rijden, terwijl hij weet, dat u geen rijbewijs hebt, moet hij mijns inziens ook het risico nemen, dat u brokken maakt en u niet voor de schade op laten draaien, oordeelde rechter v. d. Brand. In ver band hiermee ging hij dan ook niet be neden de eis en vonniste conform. Toen F. T., dragline-mchinist te Tiel, met zijn personenauto van de Herenstraat te Rhenen de Stationsstraat in wilde draaien versperde hij de doorgang voor een juist naderende motorist. Deze zwenk te over een vluchtheuvel heen, schoot het trottoir op en botste tenslotte tegen een tuinmuurtje, doch gelukkig bleef het bij materiële schade. Merkwaardigerwijs liep de motorist geen letsel van betekenis op. Ik reed zo kalm, dat de ander er nog makkelijk langs had gekund, beweerde T. vrijdag voor het Wageningse kantonge recht. Hij begon echter te slingeren en daardoor raakte hij uit de koers. U verschuift de schuld, zei de offi cier. U had de motorist de weg niet mo gen blokkeren. Begrijpelijk overigens, dat hij schrok toen u plotseling zijn weghelft op kwam. Nadien bleek, dat de auto waarin T. had gereden zijn eigendom was en dat hij niet verzekerd was tegen wettelijke aan- (Zie verder pagina 2) TONEELAVOND VAN T.I.P. Het toneelgezelschap T.I.P. te Rens woude zal op zaterdagavond 8 novem ber a.s. in het gebouw Rehoboth de eerste uitvoering van dit seizoen ver zorgen. Opgevoerd zal worden het toneelspel in drie bedrijven „Om de Karashoeve" van Ben Heuer. Het muzikale gedeelte van deze avond zullen „The Kiholo Hawaians" uit Veenendaal voor hun rekening nemen, terwijl in de pauze een verloting wordt gehouden. KOMST Ds. SCHIPPER UITGESTELD Werd aanvankelijk vermeld dat de be roepen predikant van de Ned. Herv. ge meente te Ederveen, Ds. K. Schipper van Waspik zich op 7 december a.s. aan zijn nieuwe gemeente zou verbinden, thans vernemen wij dat Ds. Schipper i.v.m. huiselijke omstandigheden, eerst in maart 1959 in Ederveen komt. Tom en Gerry, de twee uilen die on langs een volmaakte deklanding uitvoer den op het SS Eagle toen het buiten de kust van Cyprus voer, hebben geweigerd om in Instanbul van boord te gaan. Deze weigering, na de 800 mijl lange „lift" heeft vermoedelijk iets te maken met de biefstuk en groenten die ze te eten ge kregen hebben. In Belfast (Noord-Ierland) is een baby ruim drie maanden te vroog geboren. Penny, een meisje, weegt slechts 567 gram, maar de doktoren hebben goede hoop het kind in leven te kunnen houden. De nieuwe luchthaven Brussel-Natio naal heeft als eerste in Europa de televi sie in dienst gesteld van de luchtreizigers. Op honderd televisieschermen verschijnen de dienstregelingen van de twintig lucht vaartmaatschappijen die deze luchthaven aandoen. Vlak voordat een autobus bij La Punta in Mexico door een lekke band over een ravijn in een rivier sloeg, wist één van de 15 inzittenden, een moeder, haar baby van elf maanden uit de bus te werpen, waaardoor het kind het ongeluk overleefde. Het British Legion (de Britse organi satie van oud-strijders en nabestaanden) stelt voor 22 collectanten van de te hou den Klaproosdag - door loting aan te wij zen - een gratis reis naar en verblijf in Engeland beschikbaar. Om een olieveld in het westelijk ge deelte van de Oeral te verbinden met de grote steden in Oost-Siberië is men in de Sowjet-Unie momenteel bezig met de aanleg van een pijpleiding die een lengte krijgt van zevenduizend kilometer. De door de grote mijnramp getroffen gezinnen in de Canadese plaats Springhill hebben van de nieuwe Paus Johannes XXIII een gift ontvangen van 20.000 gul den. Zevenenvijftig kompels worden nog steeds vermist. Letlandse haringvissers die in de At lantische Oceaan ter visvangst gaan, heb ben hun blauwe netten groen geverfd. Volgens het Russische persbureau Tass zijn hierdoor de vangsten verdubbeld. Het Atomium, het merkteken van de Expo '58, heeft na het sluiten van de Wereldtentoonstelling te Brussel al weer enige duizenden bezoekers ontvangen. De gemeente Brussel zal de eerstvolgende tien jaar dit bouwwerk exploiteren en men rekent op 600.000 bezoekers per jaar. Een nieuwe kollektie in lijn en kleur Charmant - Fleurig - Stijlvol Speciaalzaak voor de betere brilsoorten. Hoofdstr. 51 - Tel. 3184 - Veenendaal ZIEKENFONDS LEVERANCIER Depót Carl Zeiss Een tweede bril is onmisbaar

De Vallei | 1958 | | pagina 1