DE VALLEI Belegen kaas Sardines 65 85 78 ZUURKOOL GRATIS Rijst grof gebroken gramspak 29 Appelmoes::.» s 59 Amandel sp^? 62 Rode vruchtenwijn,» 98 Schuurpoeder 35 52 75 75 125 45 SIMON DE WIT HVC won in Veenendaal verdiend van Wageningen Voor de Jeugd r De Zoon Burgemeester Matig voetbal in ere-wedstrijd SV Panter boekt eerste over winning op SDVB Scherpenzeel bevocht gelijk spel TAFELTENNIS Weer nederlaag voor Climax BADMINTON Goede start van „Flash" Merino's verloor met 2-0 van VVOP in Voorthuizen Hierden-Musketiers 0-2 Verhaal van een leeuw Telt li geldig i/m maar na woensdag 12 november volvet Gfi 250 gram UÖ in olijfolie blikjes KKÏV 500 gram Amandeltjes gries „s* 39 grote OQ bus £mU SOA V V. »Vcencndaal« nam clublokaal in gebruik Ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe kleedlokaal van de voetbalvereniging „Veenendaal" speelde het Amersfoortse H.V.C. een ere-wed- strijd tegen Wageningen, aan de Salamander te Veenendaal. Deze wedstryd, waarin 1I.V.C. zich duidelijk de meerdere toonde, werd door de Amersfoorters met 2-1 gewonnen. Het is maar een matige wedstrijd geworden, vooral ook omdat beide clubs een sterk gewijzigd elftal in het veld brachten. Wageningen had o.a. spelers als Beijer en Leander in de voorhoede opgesteld. Deze voorhoede miste, mede door het niet meespelen van Charlie van de Weerd, alle stootkracht en kon de Amers foortse doelman Brits in geen enkel opzicht in moeilijkheden brengen. De ge vaarlijkste man in deze Wageningse voorhoede was wel linksbuiten Eliazer, die het echter meestal tegen de trap vaste rechtsback v. d. Velde moest afleggen. Het enige Wageningse doelpunt werd enkele minuten voor tijd gescoord door Leander. Bü H.V.C., dat beter en beheerst voetbalde, waren het v. d. Velde, v. d. Biezen- bosch, Sleeking en linksbuiten VVery die opvielen, terwijl Heinen en Planken zich onderscheidden door een goed doelpunt op hun naam te brengen. De leiding was bij scheidsrechter Martens uit Zeist in goede handen. ten het bereik van Ten Klooster de bal Na een wat onsamenhangend begin was het aanvankelijk Wageningen dat het ini tiatief nam en enkele goede aanvallen opbouwde. Het werd toen al duidelijk, dat de voorhoede moeilijk tot grootse daden te inspireren zou zijn, want kwa men zij al te dicht bij het Amersfoortse doel, dan wisten spil v. d. Biezenbosch en zijn backs het gevaaar wel te keren. Na ongeveer vijfentwintig minuten spe len kwamen de Amersfoorters er beter in en werd het heiligdom van doelman Ten Klooster herhaaldelijk door de vrij snelle HVC-voorhoede onder vuur genomen, maar een doelpunt stonden de Wageningse verdedigers nog niet toe. In de tweeëndertigste minuut schoot Heinen plotseling naar voren en passeer de drie tegenstanders om vervolgens bui- Goede come-back van Bolderman SV Panter boekte zaterdag de eerste overwinning van dit seizoen. Met een 6-3 nederlaag moest het toch heus niet zwak ke SDVB de terugreis naar Barneveld aanvaarden. Het gaat er op lijken dat Panter de in zinking te boven gaat komen. Geleidelijk aan komen er meer spelers beschikbaar, om het eerste elftal te versterken. Deze keer was het Bolderman, die na een jaar van gedwongen rust, weer in het elftal was opgenomen. Hij bracht niet alleen van het begin af meer vaart in de voor hoede, maar wist tevens drie kostbare doelpunten te produceren waarmede de grondslag voor de overwinning gelegd werd. Panter, dat de gehele wedstrijd over wegend in de meerderheid geweest is, nam na een kwartier spelen door goed voorbereidend werk van Bolderman de leiding (1-0). Binnen een half uur was het met twee goede doelpunten van Bolderman zelfs 3-0. Eerst kort voor de rust zagen de Barnevelders kans een verdiend tegen- puntje te scoren (3-1). Na de thee werd SDVB iets sterker, maar konden aanvankelijk de Veenen- daalse overwinning niet bedreigen. Nadat Sloten de stand op 4-1 gebracht had, kwam Barneveld pas goed los en wist in vrij korte tijd de achterstand tot 4-3 terug te brengen. Toen was het echter gebeurd, want het waren Bolderman en Middel hoven die Panter een 6-3 overwinning bezorgden. in het net te schieten (1-0). Nadat de Wageningse linksback Leusink nog een zeker schijnend doelpunt had ge red kwam de rust. Na de thee was HVC direct weer in de aanval en weer was het Heinen die het Ten Klooster een paar maal erg moeilijk maakte, echter zonder succes. Pas in de zeventiende minuut kwam het tweede doelpunt tot stand. Het was Planken, die uit een corner de bal achter Ten Klooster plaatste (2-0). Enkele minuten later kreeg Heinen nog een prachtige kans, maar nu kwam Ten Klooster snel uit zijn doel en kon het gevaar bezweren. HVC zakte iets af en daardoor kreeg Wageningen de kans om in de aanval te komen. Nadat Eliazer in de twaalfde mi nuut voor tijd een redelijke kans had ge mist, was het even voor tijd Leander die de eer voor Wageningen wist te redden (2-1). Toen scheidsrechter Martens het einde aankondigde, had HVC een alles zins verdiende overwinning behaald. „Scherpenzeel" is er zaterdagmiddag in geslaagd tenminste één puntje op zijn tegenstanders te veroveren. Het bezoekende „Eemnes" werd een 2-2 ge lijk spel afgedwongen, al zag het er lange tijd naar uit, dat de blauwwitten de zoveelste nederlaag in successie gin gen lijden. Er werd fantasieloos ge speeld, en de rechter aanvalsvleugel van de gastheren kon, doordat rechts buiten Van Ede maar op halve kracht speelde, gemakkelijk door de Eemnes- sers worden bedwongen. Direct al bij het begin gaven de be zoekers de toon aan. Goed combinerend trok men op het Scherpenzeelse doel af maar de beide backs Vonk gaven geen krimp. Dank zij het feit dat de Eemnes- verdediging nogal royaal was met weg geven van hoekschoppen, bleef „Scher penzeel" geruime tijd in de aanval. Rechtsbuiten Van Ede kreeg kort achter elkaar enkele fraaie kansen, die echter niet benut werden doordat hij te lang wachtte met schieten. Nadat beide doelverdedigers ieder eenmaal opgelapt waren wegens botsingen met spelers van de tegenpartij, was het tien minuten voor rust linksbinnen G. Meer- veld die van dichtbij in het Eemnesser doel schoot. Deze voorsprong wist „Scherpenzeel" tot kort na rust te be houden, maar twee vrije schoppen zet ten de hoopgevende voorsprong al spoe dig om in een 2-1 achterstand. Toen reeds iedereen zich met dit negatieve resultaat voor de Scherpenzelers had verzoend, was het kort voor het einde middenvoor Inkenhaag die zijn club een verdiend gelijk spel bezorgde. Het begint zo langzamerhand een een tonige geschiedenis te worden, want Cli max schijnt een abonnement te hebben op 6-4 nederlagen. Ook in Arnhem tegen Tios werd weer met deze cijfers verloren. Toch leek het aanvankelijk dat deze keer door de Veenendalers een gunstiger re sultaat zou worden bereikt. In de eerste wedstrijd trad Van Eist aan tegen de be kende Tardijn en kwam tot verdienstelijk spel maar moest toch in drie games de eer aan z'n tegenstander laten. Van Ma nen, die kennelijk deze avond niet in z'n normale vorm stak, verloor hierna van Lamers, 2-0 dus voor Tios. Doch door overwinningen van Vos op Mulder, Van Eist op Lamers en weer Vos op Tardijn kwam Climax aan een 3-2 voorsprong. Vooral tegen Tardijn was Vos uitstekend op dreef. Tios maakte gelijk doordat Mul ler van Van Manen won, maar weer nam Climax door Vos de leiding die Lamers versloeg. Muller bracht Tios weer naast Climax, Van Eist was hier het slachtoffer. Ondanks het feit dat Van Manen tegen Tardijn er iets beter inkwam was dit toch niet voldoende voor een overwinning en daar ook het dubbelspel in een neder laag voor Climax eindigde was de boven genoemde eindstand bereikt. Climax speelt zaterdag thuis tegen Ne- i ver Down uit Zaltbommel. Dit is een blLke stand fnging I oude bekende en tot nog toe werden alle Direct na de thee'kwam Hierden fel ontmoetingen ten gunste van de Veenen- opzetten, maar ook nu wist de Muske- I dale" besl'st- We rekenen dan ook op de tiers achterhoede van geen wijken. Na- eerste puntjes. dat verschillende aanvallen waren af- Programma tot en met woensdag 12 novj geslagen wist Hierden toch door te bre- Donderdag 6 nov., ken en te scoren, maar dit doelpunt werd wegens buitenspel afgekeurd. Ge leidelijk aan verplaatste Musketiers het spel en er werden enkele gevaarlijke aanvallen Opgebouwd. Uit een prachtig opgezette aanval pas seerde A. van Kranenburg met een hoge bal de keeper van Hierden (0-1), dat daarna met man en macht werkte om de stand in evenwicht te brengen, ech ter zonder succes. Een fout in de Hier- dense achterhoede strafte A. Nelle- stijn op de juiste wijze met een fraai doelpunt af en de stand was 0-2 in het voordeel van Musketiers. Nog gaf Hierden zich niet gewonnen, maar zij konden het hoge tempo niet meer volhouden en Musketiers bleef dan ook tot het einde toe de toon aan geven. Even voor het eind van de wed strijd moest v. d. Klift wegens spier kramp nog worden vervangen door v. d. Brink. Deze week zijn de eerste wedstrijden gespeeld voor de badmintoncompetitie van de NBB. De balans na één week mag niet ongunstig genoemd worden. Weliswaar verloor het tweede team van BC Leusderpark I, maar het eerste team van BC Flash zorgde voor een verras sing; het won n.l. van het sterke IDUNA uit Utrecht. Deze wedstrijd werd pas op het laatste moment beslist, want na zes onderdelen was de stand 3-3. Het ge mengd dubbel Truus van Barneveld en Freddy Wuck zorgde echter voor een overtuigende overwinning op het Utrechtse team Riet Hu veneers en John Smit. Een tweede verrassing was de ne derlaag van de herendubbel Freddy Wuck en Berth Steffers tegen de heren Van Klooster en Tjoa. De wedstrijden stonden op een rede lijk hoog peil waardoor het voor de weinige toeschouwers een aantrekke lijke wedstrijd is geworden met zeer spannende momenten. De detailuitslag van de wedstrijd was: le herenenkel: Freddy WuckJ. Smit 15-2, 15-3. 2e herenenkel: Berth Steffers T. Tjoa 15-6, 15-5. le damesenkel: Truus van Barneveld R. Huveneers 3-11, 7-11. 2e damesenkel: Koosje van Ruyswijk A. Besamuska 11-5, 11-2. le gem. dubbel: K. v. Ruyswijk, B. Steffers A. Besamuska, K. v. Kloos ter 15-10, 16-18, 9-15. 2e gem. dubbel: T. v. Barneveld, F. Wuck R. Huvenners, J. Smit 15-11, 15-4. Herendubbel: F. Wuck, B. Steffers K. v. Klooster, T. Tjoa 7-15, 15-2, 13-18. Einduitslag dus 4-3 in het voordeel van B.C. Flash I. Het tweede team was minder succes vol en verloor in een matige wedstrijd van BC Leusderpark I. In deze wed strijd kwam alleen Adrie Spies boven de middelmaat uit; anderen bleven hier ver beneden, wat gezocht moet worden in zenuwen voor de eerste wedstrijd. De detailuitslag van deze voor Flash II teleurstellende wedstrijd was: le H.E. C. Weysenfe'xd H. Brons voort 8-15, 8-15. 2e H.E.: J. van Zoest A. Spies 15-11, 7-15, 15-18. le D.E. J. Hamming H. Brons- voort-Hagens 11-7; 11-6. 2e D.E. G. Lammers J. v. d. Pol 11-7, 11-5. le G.D.: J. Hamming, J. Vaatstra H. Bronsvoort, J. Kuypers 15-8, 15-7. 2e G.D.: C. v. d. Veen, C. Weysen- feld J. v. d. Pol A. Spies 15-4, 15-8. Herendubbel: J. Vaatstra, J. van Zoest J. Kuypers, H. Bronsvoort 18-15, 15-8. Voor deze week slaat op het pro gramma een thuiswedstrijd op zaterdag 8 november van Flash I tegen EGBC II uit Hilversum. Een voorspelling is niet te geven daar het hier een club be treft waartegen Flash nog nooit ge speeld heeft. Het tweede team zal zaterdag even eens binnen de lijnen komen en wel in Arnhem waar Arnhem III wel een te zware opgave zal zijn voor Flash II. Verschijnt als btjlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Jarigen in onze kring 8 nov. Leendert Sjoer 10 nov. Theo Schoonderbeek 10 nov. Helmert Henken 12 nov. Coosje v.d. Kuinder 12 nov. Gertie Henken Wel gefeliciteerd! Voor Merino's begint het er steeds don kerder uit te zien. Ook aan VVOP moes ten de wolmensen de punten laten. In de eerste helft waren de Veenen dalers erg ongelukkig en zeker niet de mindere. Na de rust werd het steeds slechter, terwijl de wedstrijd een beetje rommelig karakter kreeg, door meerdere eigenaardige beslissingen van de scheids rechter. In de zesde minuut namen de gastheren de leiding en moesten zich de grootste inspanning getroosten om die tot de rust te behouden. Een kwartier in de tweede helft werd het 2-0. Daarna stelden de Veenendalers alles in het werk om de achterstand in te lopen, maar zonder enig succes. Zelfs een strafschop ongeveer tien minuten voor tijd werd door Gijsbertsen langs de ver keerde kant van de paal geschoten. Musketiers heeft zaterdag kans ge zien om leider Hierden in eigen huis te kloppen, waardoor de kansen voor Mus ketiers gestegen zijn. Voor de rust was de krachtsverhouding ongeveer gelijk, met aanvankelijk Hierden iets in de meerderheid. Maar het bleek al gauw dat de Musketiersachterhoede deze middag aardig op dreef was, in tegen stelling tot de voorhoede, die enkele malen in de afwerking van doelrijpe kansen volkomen faalde. Doch ook de Hierdense voorwaartsen kwamen niet le kl. A. RTTV CAP 2e kl. C. RTTV 3 Swift 2 4e kl. H. Ede 4 RTTV 5 Panter 4 RTTV 4 Vrijdag 7 nov.: 3e kl. E. Kr. en Vr. 2 Ritac 2 4e kl. H. Kr. en Vr. 4 VSW 3 Zaterdag 3 nov.: Overg. kl. F. Climax Never Down le kl. A. Treffers 3 Climax 2 Boemerang Ritac Maandag 10 nov.: 1 kl. A. Climax 2 Tios 2 2e kl. C. Ede RTTV 3 3e kl. E. RTC 2 - Kr. en Vr. 2 Ede 3 Climax 4 Dinsdag 11 nov.: 4e kl. H. Ritac 4 Swift 3 Woensdag 12 nov.: 2e kl. C. Swift 2 Kr. en Vr. Panter RTC 3e kl. E. Ritac 2 Panter 2 4e kl. H. VSW 3 Climax 5. OPLOSSING RAADSELS I. Wie het kleine niet eert, is het grote niet weert. II. Huis- - kamer - lid Nood - deur - knop Kabel - baan - veger Zee - banket - letter Vinger - top - hoek Goud - mijn - lamp III. Hand, land, tand, zand, mand I. De beste stuurlui staan aan wal De eerste klap is een daalder waard. De laatste loodjes wegen het zwaarst. Het oog van de meester maakt het paard vet. II. Toen Keesje jarig was kreeg hij een zak met honderd knikkers. III. Merel - meeuw - kanarie - kievit - vink - mus X NIEUWE RAADSELS Voor ouderen I. X X X X X X X X X X X X le rij een medeklinker 2e zot, dwaas, grappemaker 3e lijfeigene, die geen persoonlijke rechten heeft. 4e het gevraagde woord 5e plaats op Sumatra 6e lichaamsdeel van een dier 7e medeklinker (zelfde als le rij) Op de kruisjeslijnen komt de naam van een plaats in het Gooi. RIDDER VAN STAAFIJZER. In het W'estduitse plaatsje Schwalenberg is een fonteintje opgericht, dat bekroond wordt door een ridderfiguur, gemaakt van staaf- yzer. Over de waardering van het geheel lopen de meningen in Schwalenberg nogal uiteen. Apart is het zeker en wij twijfelen er niet aan, of de volksmond zal wel een passende bijnaam voor deze nieuwe in woner verzinnen. 1 2 3 4 2 3 4 Vul in van links naar rechts en van bo ven naar beneden telkens dezelfde woor den. le rij lange, meestal smalle, zetel b.v. in een park; 2e rij één van Jacobs zonen (O.T.); 3e rij wrede keizer uit de historie; 4e rij zakvormige verwijding van de slokdarm van vogels. III. Ik ben het vet van de melk; ver ander mijn eerste letter dan word ik de vastgenaaide rand van een kledingstuk; verander daarna mijn laatste letter dan wordt ik het onder leer van een schoen. Voor jongeren X X X X le rij dient om mee te hakken 2e de boer gooit op het land 3e een vrucht 4e uurwerk (op de schoorsteenmantel) Op de kruisjeslijn komt van boven naar beneden de naam van een rivier in ons land. gestelde van zee. Als jullie de hokjes goed hebben ingevuld, staan er in: 2 a's; 1 d; 1 e; 1 k; 2 I's; 2 n's; 4 o's; 2 p's, 1 r. III. Ik ben een dier met twee poten en veren; verander mijn eerste letter, dan word ik iets wat in een speel tuin staat; verander daarna mijn laatste letter dan word ik een jon gensnaam. BESTE JONGENS EN MEISJES Het lijkt me wel aardig om eens een beetje wijziging te brengen in ons wekelijkse hoekje. Van nu af aan kunnen jullie eens per maand de oplossing van de raadsels uit deze rubriek opsturen naar het re dactiebureau van „De Vallei", Pa rallelweg 10. De twee inzenders (sters), zowel de groep „ouderen" als die van de groep „jongeren", die de raadsels zonder fouten op losten, wordt als prijs een bal toe gekend. Zijn er geen oplossingen zonder fouten, dan worden de in zenders van oplossingen met de minste fouten beloond. Zijn er meerdere goede oplossingen, dan worden de prijzen door loting aan gewezen. Om de drie maanden krij gen de hoogst geklasseerden in beide groepen een prachtige grote plastic bal cadeau. Vergeet niet duidelijk naam, leeftijd en adres op te geven. Onder de groep „oude ren" vallen de jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar, onder de groep „jongeren" die van 6 tot 12 jaar. Er komt telkens boven de raadsels te staan: EEN, TWEE, DRIE, WIE HEEFT DIE BAL Gouden ballen krijgen jullie na tuurlijk niet, maar och, daar zou je niet eens mee kunnen spelen, dus wat heb je daar aan? We be ginnen maar meteen, de raadsels van deze week kunnen dus worden ingestuurd. Erg moeilijk zijn ze niet, kijk maar eens. Schrijf goed leesbaar en verder wens ik jullie veel succes! Hartelijke groeten van Tante Jos. P.S. Stuur de raadsels gerust in, ook al heb je ze niet alle drie kun nen oplossen, misschien behoort je oplossing toch nog tot de beste. Sparen jullie zilverpapier en cap sules? 1 2 3 4 2 3 4 Vul in van links naar rechts en van bo ven naar beneden telkens de zelfde woor den le rij een groente; 2e rij een schoon dochter van Naomi; 3e rij het tegenover gestelde van dicht; 4e rij het tegenover- Het dierenpark van Lampadour, Is helemaal in rep en roer. De grootste leeuw is uitgebroken, En in het stadsrumoer gedoken. De dames gillen als bezeten, Ze voelen zich al opgegeten. De sterkste kerels worden bleek, Ja groot en klein is gans van streek. Maar Leo in z'n gele jas, Voelt zich bizonder in z'n sas. Voor 't leven zat hij opgesloten, En vrijheid heeft hij nooit genoten. Geen wonder dat het goede beest, Dit avontuur ziet als een feest! Eerst stapt hij binnen bij een slager, En keurt de boutjes, vet en mager. De slager vlucht verbouwereerd, Ook 't knechtje heeft 'm rap gesmeerd. De leeuw grijpt eerst een karbonade, Dan smikkelt hij van een rollade. Twee levers en vier kilo lappen, Verdwijnen voprts met grote happen. Maar dan is 't ondier toch tevreden, Gaat buiten zich weer wat vertreden. Men slaakt weer kreten, wild en rauw, Drie ouwe juffers vallen flauw. Er ligt een prachtig motorjacht In 't water van de Lange gracht. Op 't dek zijn Pa en Ma van Rinken, Heel knus aan 't chocolade drinken. De leeuw springt plots'ling van de kade, Tussen de koppen chocolade. De Rinkens duiken, grauw van schrik, In 't water, 't zelfde ogenblik. Pa zwemt naar d'oever keurig net, Ma drijft gelukkig op haar vet. Ze komen veilig aan de kant, 't Is Pa die 't hardste klappertandt De leeuw neust rond in de kajuit En daarna wipt hij er weer uit. Politiemannen, stout en stoer Staan op de kade op de loer. Ze willen, dat is te begrijpen, Het grote ondier levend grijpen. Want paffen ze het roofdier neer, Dan krijgt het park z'n leeuw niet meer. Maaar als het beest de boot verlaat, Krijgt de politie het te kwaad. Ze nemen stuk voor stuk de benen En zijn die dag niet meer verschenen. Daar komt een kleine schooier aan, Die blijft ineens verwonderd staan. Een echte leeuw met echte manen, Je zou je in het oerwoud wanen. Het schooiertje (in 't minst niet bang) Bedenkt zich helemaal niet lang. Hij legt z'n arm op Leo's rug En loopt met hem de weg terug. Langs lange uitgestorven straten, Langs grachten heel en al verlaten. Want niemand lijkt het buiten pluis, Het mensdom blijft maar liever thuis. Zo komt het ventje ongestoord Bij 't dierenpark weer voor de poort. Hij leidt de leeuw meteen naar binnen Kwaad kan die nu niet meer beginnen, Want twintig mannen met een stok, Die stoppen hem weer in z'n hok. De direct Die nu a Geeft 't i Hij schen ji Het ventje krijgt een echte aap, Dat is een weelde voor die knaap. Hij leert hem daad'lijk kunsten maken, Om in verdienste straks te raken. Hij trekt met Joco er op uit, Verdient alras een flinke duit. En kind'ren, 't is niet te geloven, Maar t'schooiertje klimt staag naar boven. Op 't laddertje der maatschappij, Hij is er als de kippen bij. Verdient al meer, al meer, al meer, En wordt op 't laatst een echte heer. Dan koopt hij apen en fazanten, Giraffes, leeuwen, olifanten. En staat als directeur aan 't roer, Verdien ze op uw boodschappen en haal ze bij SIMON DE WIT bij Simon de Wit bij de gemiddelde bij iedere pot knakworst (8 stuks voor 115) Op deze paar boodschappen reeds ff 1,44 verdiend! 450 Wil qoedteopev In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen: Tel. 2015 HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL (Natuurlijk niet in Lampadour) Van 't dierenpark heel mooi en groot, Hij heeft alzo royaal zijn brood. Ik wil je deze raad dus geven: Als jullie ooit eensl in je leven, Een uitgebroken leeuw soms zien, En willen lopen gaan misschien, Doe dan zoals dit ventje deed. Misschien wordt j'ook zo rijk, wie weet! (Vervolg van pagina 1) en de inspecteur van politie van Vee nendaal, vertegenwoordigers van de KNVB en afgevaardigden van andere Veenendaalse verenigingen. Vervolgens droeg de heer Bakker, voorzitter van de supportersvereniging en het bouwfonds, het gebouw over aan voorzitter J. Boers. De laatste bracht hulde aan de wer kers van „Veenendaal" op velerlei ter rein; degenen, die het geld bij elkaar bracht, door het organiseren van ba zars, verlotingen e.d. en degenen, die het gebouw uit de grond stampten. En voorts dank aan de vele personen en instanties, die hun medewerking ver leenden en de talrijke leveranciers, die de materialen en grondstoffen voor een billijke prijs of voor niets leverden. Toen wij een plannetje hadden laten maken, aldus de heer Boers, bleek, dat het gebouw 20.000,zou gaan kosten. Toen hebben wij gezegd: dan bouwen we het zelf. Dat red je nooit, zei de ar chitect, die het ontwerp had gemaakt. En als je het wel klaarspeelt, dan doe ik alles gratis. Dit was volgens de heer Boers het begin van de lijn, die bij de gehele ver dere bouw doorgetrokken is. iedereen was behulpzaam. Naar schatting waren er 2500 2600 gratis arbeidsuren in gaan zitten. Dit betekende alleen al een besparing van zes- zevenduizend gul den. Samenvattend zei de heer Boers tot allen, die tot het slagen van het werk bijdroegen: dank, duizendmaal dank. Wij zijn er trots op, vervolgde spre ker, dat de burgemeester het gebouw opent. Wij menen hierin een waarde ring van het gemeentebestuur voor on ze vereniging te moeten zien. Burgemeester zei, dat hij geen voet balenthousiast was. Aan de sport in het algemeen kende spreker - als vrije tijdsbesteding - een hoge waarde toe, omdat het de jeugd op een verantwoor de wijze bezig houdt. Daarom was de burgemeester blij deze daad te kunnen verrichten en anderzijds om de gewel dige activiteit, die bij de bouw door de leden zelf was ontplooid. Wij leven in een tijd, aldus burgemeester Bakker, dat men het eerst aanklopt om subsidie bij de overheid en dan, in de tweede plaats, zelf ook nog wel wat wil doen. Zo niet de voetbalvereniging „Vee nendaal". Deze had volgens de burge meester haar eigen activiteit op de voorgrond gesteld. De heer Boers kreeg ook de nodige lof toegezwaaid voor zijn vakkundige leiding bij de bouw. Burgemeester Bakker maakte de ver eniging een hartelijk compliment na mens het gemeentebestuur en verklaar de het gebouw voor geopend. De burgemeester opende vervolgens het gebouw door het openen van de deur van de bestuurskamer met een sleutel, die hem werd aangeboden door de twaalfjarige „Veenendaal"-adspirant Gijs Heikamp. Namens de KNVB sprak voorts de heer Koedam, terwijl de heer J. J. Welle namens de afdeling Veenendaal van het Ned. Rode Kruis een „eerste-hulp- koffertje" aanbood. De gymnastiekvereniging bood een materialenkast aan, door de heer W. van Barneveld en de heer B. van Soest overhandigde als aanvoerder enkele ge schenken van het eerste elftal. Daarnaast waren nog vele geschen ken en bloemstukken aangeboden, waarvoor voorzitter Boers tot besluit alle gevers hartelijk dankte. Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar. tabletten, poeders, cachets! FEUILLETON van de DOOR TOM LODEWIJK 27 Nee, ik vind het best, dat je 't even gezegd hebt, maar ik wist er van. Wil jij even wat borrelvoer ronddienen voor de heren, Lies? Ja juffrouw. Weg was Lies. Juffrouw Vera was een schat, dacht ze, maar ze kon slecht toneelspelen. Want waarom schrok ze anders zo? Zeker mot met die andere. Jammer, ze leek wel aardig. Had haar nog een gul den gegeven. Enfin, dat zochten ze zelf maar uit. HOOFDSTUK XII Vertreksein. Het was Rob geweest of hij een klap in het gezicht kreeg, toen hij hoorde, dat Rie plotseling vertrokken was. Zijn moeder had er zich kort maar krachtig over uitgelaten. Haar weggaan had bij de gasten bevreemding gewekt. Ver schillende dames waren gekwetst door de onbeleefde manier waarop ze hen te woord had gestaan. De familie was in opspraak gebracht. Rob kon tegen dit alles niet op. De burgemeester had gezwegen en zijn vrouw wat achterdochtig aange zien. Haar verontwaardiging was hem een beetje te heftig. Hij moest bij ge legenheid eens precies uitvissen wat er gebeurd was, waarom het meisje zo plotseling vertrokken was. Overigens vond ook hij het niet dé manier. Hij was in haar teleurgesteld. Het meest was Rie Koster in zichzelf teleurgesteld. Reeds in de trein was de twijfel in haar gerezen, of ze juist ge handeld had. Ze had gevolg gegeven aan een impuls. Ze was niet, zoals ze dacht, meester van de situatie gebleven, die was haar uit de hand geglipt. Maar als ze dan weer dacht aan de manier waarop die vrouwen haar hadden be jegend, zo hautain en minachtend, vond ze verontschuldiging voor haar optre den. De toorn bleef baas. En zo schreef ze Rob een koel briefje. Beste Rob, Zaterdagavond is mij gebleken, dat het beter is, dat wij elkaar niet meer zien. Wij horen niet bij elkaar. Doe geen moeite me te bezoeken of te schrijven, mijn besluit staat vast. Het beste. RIE KOSTER. Haar hand had gebeefd toen ze die brief in de bus stopte. Maar ze vertelde zichzelf, dat dit het beste was. En mocht ze nog twijfelen, dan dacht ze maar aan het moment, dat ze Rob verliefd, naar ze dacht, de hand zag kussen van dat elegante meisje dat haar zo ver nederd had. Nee, zó'n ridder kon haar gestolen worden. Rob kon zijn pleizier wel op. Want hoe aardig Isabeau die avond ook tegen hem geweest was, hoe ze met hem had geflirt, voortdurend had hij het gevoel dat hij het muisje was waar de kat mee speelde. De omgang met Rie had hem iets anders doen verwachten van de liefde. Isabeau was mow, brillant, hem in alles verre de baas. Ze kon hem van het ene ogenblik op het andere dol verliefd maken, even later weer zo har teloos bejegenen dat hij haar bijna haatte. Met Isabeau zou hij nooit die rust, die zelfverzekerdheid vinden, die Rie hem, ondanks haar nuchtere, criti- sche kijk op het leven, geschonken had. Integendeel, hij voelde zich bij haar nooit zeker van zijn zaak. En toen hij de volgende zondag, met een smoesje even bij de Bikkers aan lopend, hoorde dat Isabeau bij de aan staande lustrumfeesten uitverkoren was door zijn neef Van Bueren, die praeses van het Corps was, voelde hij, dat de kloof tussen hem en Isa nooit zou wor den overbrugd. Hij wierp zich op zijn werk. Het be viel hem goed. Binnenkort zou de firma op de Rai exposeren en daar zou hij de baas moeten assisterendat was een belangrijke opdracht. Maar er bleef een gat in de dagen. Niet meer de brieven aan en van Rie. Niet meer de week einden dat ze elkaar zagen. Niet meer even gauw overwippen naar Lierhoven om haar te verrassen. Want hij had haar een brief teruggeschreven of ze er nog niet eens over denken wou, en geen antwoord teruggekregen. Rie Koster had het er thuis niet mak kelijk over. Haar vader zei, dat hij er buiten wou blijven, maar haar moeder vond, dat ze minstens zo trots en zelf ingenomen was als die zelfbewuste da mes, dat ze Rob onrecht deed, dat ze hem geen kans gaf, alles te verklaren en dat ze er nog berouw van zou krij gen. Eenmaal had Rie, nerveus en ge spannen, scherp haar moeder verweten dat het haar speet om de rijke schoon zoon. Toen had de grijze vrouw gezegd: Als je nog wat kleiner was, zou ik je hiervoor een draai om je oren geven. Hiervoor moest je je levensgroot scha men! En Rie had zich geschaamd, later, en haar moeder om excuus gevraagd. Ze was een avond uit geweest met een bureauchef op haar kantoor. Een keurige kerel, niet dat op aan te mer ken. Hij had wel zin in haar. Een harde werker, veel diploma's, in allerlei or ganisaties. Een beetje een streber. Hij was voortdurend aan het woord, hij wist alles. Rie vergeleek zijn pedanterie bij de stille bescheidenheid van Rob, zijn dominerend optreden met de aan geboren goede manieren van haar vroe gere vriend en de tweede keer bedankte ze. Nee, ook dit was niets. Toen kwam de brief uit Canada. Een vriendin die daarheen geëmigreerd was, schreef haar. 't Was daar niet alles goud wat er blonk, maar voor iemand die van aanpakken wist, lagen hier kansen. Een vrouw kon hier veel ver der komen dan in Nederland. Een vrouw met capaciteiten zoals Rie ze had, kon hier een leidende positie krij gen. Rie was haar Engels goed meester en besloot het nog een beetje op te ha len. Ze ging niet over één nacht ijs. Ze informeerde links en rechts, naar de emigratiebepalingen, de kansen daar ginds. Ze las boeken over Canada en keek naar films over Canada en thuis noemden ze haar reeds De Canadees. Langzaam maar zeker paste ze het mozaiek in elkaar. Haar plan was ge maakt. Hier in Nederland trok haar niets, behalve vader en moeder. Nu ja, die hadden het goed met elkaar, die hadden nog kinderen hier. Moeder vond het erg, maar vader zei, dat als hij de kans kreeg, hij het ook deed. Hij ver borg zijn verdriet over deze plannen va zijn dochter, zijn beste kameraad, zijn vertrouwde. Maar men kan nóg zoveel plannen maken, er kan plots een spaak in 't wiel gestoken worden. Rob remde met zijn voet bijna op de plank. De banden gierden. Mensen keken verschrikt op en de voetganger die, diep in gedachten, de rijweg over stak en bijna recht onder de auto was gelopen, deinsde verschrikt achteruit. Uitkijken sufferd! schreeuwde Rob die zelf geschrokken, zijn manieren een ogenblik vergat. Maar meteen werden zijn ogen groot, zijn mond vertrok. Nee, maar, zei hij, neem me niet kwa lijk! Hij lachte breed-uit. Met één hand opende hij het portier. Stap in, noodde hij, dan drinken we samen een kop koffie. Nou, dat scheelde maar een haar, glimlachte vader Koster, nog een beet je verwezen. Jongen, wat doe jij hier in Leiden? Dat kan ik wel van u zeggen ook! antwoordde Rob, moet u naar 't station? Dan kunnen we bij Zomerzorg nog een praatje maken. Hij schakelde de versnelling in, liet de wagen optrekken. 'k Zal 't je straks wel vertellen, zei Koster, eerst moet ik even bijko men. Ik was in gedachten en had je absoluut niet in de gaten, man! (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1958 | | pagina 4