Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Grond van de gemeente is uitgeput - F J* F* TAK r J WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Sportcomplex Panhuis voorlopig nog op papier In China, het rode paradijs, gezinsleven uitgeroeid ACHTERBERG iMIRO\CE\ 32e jaargang VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 Nr. 84 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL Raad niet eens met subsidie afwijzing van t.b.c.- bestrijding Logisch achter Hoofd straat bouwen lllll I 11 1 111 II i i llllli I llllll Illl il il llll! Agenda Dovo-terrein niet weg cijferen Er komt nog geen rondweg Vorige riks werd gevonden A Q 181519 Volksuniversiteit VU-bezoekers maakten met Dr* Melchior wonder mooie tocht door het Amazone-gebied Rembrandtpark is een groot woord Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Er bestaan al 23000 landbouwcollectiviteiten Universitaire belangstelling voor liet J111 iaiia-Ziekenliuis Geen dreigement Gecompliceerde aanrijding op de Kerkewijk November LEVERTRAAN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het aankopen van grond blijkt in Veenendaal een moeilijke zaak. Zelfs het praten over grondaankopen en alles wat daarmee santenhangt, zoals bouwrijp maken enz., bleek in de j.l. woensdagavond gehouden raadsvergadering al de nodige moeilijkheden op te leveren. Burgemeester A. Bakker, die zoals gewoon lijk, de voorzittershamer hanteerde, moest er tenminste - bij de behandeling van het voorstel tot het aankopen van grond in de „Schrijverswijk" - voor wa ken, dat men door de bomen het bos nog kon zien, omdat men zelfs buiten de grenzen van het uitbreidingsplan woningen wilde gaan bouwen. En alle klachten, betreffende onvoldoende voorlichting over de wijze van be bouwing van het aan te kopen gedeelte en wat dies meer zij, wimpelde 's raads voorzitter af met een simpele verwyzing naar het uitbreidingsplan, dat de raad toch zelf indertyd had goedgekeurd en waarin de plannen duidelijk waren om schreven. De leden van de raad verkeerden in de gelukkige omstandigheid, dat zy zich by dit alles nog konden oriënteren op het voorstel van b. en w. Voor ons werd het nog moeilyker, omdat wij niet konden tcruggrypen op een dergelyk aan- knooppunt, om de eenvoudige reden, dat de pers zich niet in het bezit van dit stukjes en beetjes kopen. We zijn ach- Burg. Bakker: U weet alles... voorstel mocht verheugen.... Zoals gezegd, stelden b. en w. de raad voor over te gaan tot aankoop van een aantal percelen in het complex „De Schrijverswijk". Ter verduidelijking diene, dat de „Schrijverswijk" dat ge deelte van de gemeente omvat, dat wordt begrensd door Hoofdstraat, Val leistraat en Omleidingskanaal. Uit de gevoerde discussies werden wij gewaar, dat het plan was om dit gebied in de naaste toekomst bouwrijp te ma ken en hier de uitbreiding van de wo ningbouw ter hand te nemen. De heer Diepeveen (AR) was, hoewel hij het doel, n.l. woningbouw, in zijn algemeenheid heiligde, persoonlijk niet enthousiast voor juist dit plan. Hij had er twee bezwaren tegen, n.l. de inves teringen in het plan „Schrijverswijk" werden te hoog en - wat daarmee sa menhing - mogelijk werden de huren van de daar te bouwen woningen on aanvaardbaar. Waarom nu juist de Schrijverswijk op de eerste plaats, terwijl er al enige jaren een begin is gemaakt met het E. C. Diepeveen (A.R.): te planolo gisch... plan Panhuis? Ten eerste als ontslui ting van een daar te stichten woonwijk en ten tweede als aanleg van een sport complex. Het Panhuis leek de heer Die peveen goedkoper, aangezien het naar zijn mening niet zoveel investeringen vergde. Welke oorzaken hebben geleid tot het veranderde inzicht van b. en w.? Het aantal woningen (500 stuks) dat daar gebouwd kan worden is toch ook geen kleinigheid. De heer G. J. van Deelen (SGP) tap- VEENENDAAL Vrijdag 7 november: 's avonds proefdemonstratie van aardappelen in Chr. Huishoud school. Hoela-hoepwedstrijd voor jeugd van 13 jaar en ouder op de Markt van 18.30-20.00 uur. Zaterdag 8 november: Vallei-E.H.B.O.-wedstrijd in ,,'t Trefpunt" aanvang 15.00 uur. Hoela-hoepwedstrijd voor jonge ren op Dr. Slot. de Bruïneplein van 14.30-16.00 uur. Jeugdzang- avond in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan, aanvang 19.00 uur. Cefa-film „Dr. Solm" in „El- theto" aanvang 20.00 uur, toegang 14 jaar. Dinsdag 11 november: lezing „Riten en symbolen in de Joodse godsdienst" van Volks universiteit Veenendaal in ,,'t Trefpunt" aanvang 20.00 uur. Luxor Theater: heden t m maandag „Met dieven vangt men dieven" toegang 14 j., dinsdag t m donderdag „Bloedig conflict" toegang 14 jaar. RHENEN Bio Rhenen: zaterdag en zondagmiddag „Tar- zan en de verloren Safari" toeg. 14 jaaar, zondagavond „Gezworen kameraden" toegang 18 jaar, don derdagavond „Eiland in de zon" toegang 14 jaar. RENSWOUDE Zaterdag 8 november: toneelgezelschap TIP met „Om de Karashoeve" in gebouw Re- hoboth. AMERONGEN Zaterdag 8 november: revue „Van dit van dat, van alles wat" 's avonds in 't Clubhuis. Dinsdag 11 november: 's avonds concert in raadzaal. Horlogerie S. BOS H0ofd3traat - Veenendaal te uit ongeveer eenzelfde vaatje. Dat sportcomplex kan wachten, zei hij, en we kunnen de voetbalvereniging Dovo voorlopig verplaatsen. Met bescheiden middelen kan hiervoor een oplossing gevonden worden. De heer Van Deelen was beslist niet tegen grondaankopen, maar hij wilde het bescheidener op zetten. e 'r> G. J. v. Deelen (S.G.P.): ...bescheiden opzetten... Vierkant was hij tegen het eerst be bouwen van de Schrijverswijk. Het oude Veenendaal moet niet ontvolkt worden. Deze klachten worden ook al door diverse neringdoenden geuit. De heer S. Kroesbergen (AR) vond het inderdaad begrijpelijk, dat de heer Van Deelen "en beetje tegen die uit gaaf van vier ton voor de Schrijvers wijk aankeek. Ook spreker had dat ge daan. In dit verband merkte hij op, dat men voor dergelijke voorstellen een langere tijd van bestudering moest krijgen. Het liefst twee weken. En meer voorlichting over deze zaken in het al gemeen. Het zijn allemaal grote uit gaven en hij vond het hoog tijd, dat de raad meer werd ingelicht over plannen tot grondaankoop en bouwplannen. Inderdaad, aldus wethouder C. N. van Kuijk (AR), bestonden er eerst plannen om het complex Panhuis te gaan be bouwen. In 1952 werd al een begin ge maakt met de voorbereidingen voor de plannen. Maar het aankopen van grond gaat moeilijk en de aanleg van het sportcomplex is een dermate kostbare zaak, dat het thans vrijwel onuitvoer baar is. Dit zou misschien kunnen in een tijd van veel werkloosheid, hoewel ook dit niet wenselijk is. Het op dit moment verplaatsen van de voetbalterreinen zou bovendien be tekenen, dat de betreffende vereniging twee drie jaar niet kan spelen. Om al deze redenen is toen de ge dachte opgekomen, dat het beter zou zijn om eerst achter de Hoofdstraat te gaan bouwen. In Utrecht deelde men deze mening. Het is midden in het dorp en daarom logischer. Wat nu is gekocht, vervolgde de wet houder, is nog maar een fractie van wat er nog gekocht zal worden. Het is beter om nu te kopen, dan te wachten tot straks de prijzen nog hoger zijn. Hoewel - en daarmee hield de wethou der ook terdege rekening - de huizen bouw moet ook daar exploitabel zijn. Wethouder Ant. de Ruiter (CH) be gon met zijn collega aan te vullen met de laconieke opmerking: We moeten wel. We zijn uitgepraat, wat de grond betreft. En we zijn veel te laat met het aankopen van grond. We moeten veel meer grond hebben en willen we in het vervolg op tijd klaar zijn, zodat de wo ningbouw regelmatig kan doorgaan, dan moeten we eerder grond kopen. In het complex konden voorts vol gens wethouder De Ruiter geen 500 woningen worden gebouwd, maar slechts 260. En ook het Dovo-terrein was volgens spreker maar zo niet weg te cijferen. Eerst moet er een sport complex komen en dan huizen. De gemeente heeft altijd al verzuimd aldus de heer Joh. v. Hardeveld (PvdA) om op tijd grond aan te kopen. De ge meente bezit te weinig grond en hij gaf het advies: doorgaan met aanko pen. Als het waar is, aldus de heer Kroes- bergen, dat er, zoals men in de ge meente vertelt, in de Schrijverswijk woningen van vier tot veertien woon lagen worden gebouwd, dan houd ik mijn hart vast. Daarom nogmaals: gaar ne had ik, dat de raad tijdig over der gelijke plannen werd ingelicht. De voorzitter: daar weet u alles van, want de raad heeft het uitbreidings plan, dat deze plannen behelst, goed gekeurd. De heer Van Deelen redeneerde vol gens de heer T. Verkuijl (PvdA) in ne gatieve zin. Zolang hij in de raad zit heeft hij al geageerd tegen grondaan kopen. De heer Verkuijl kon wel in de gedachtengang van de heer Van Dee len, als agrariër, komen. Alle land bouwgrond wordt opgeslokt door de huizenbouw. Maar dit is nu eenmaal een vast staand feit en dan blijft het voordeliger om zoveel mogelijk ineens te kopen. Als het Franse Gat in één stuk was aangekocht was het ook voordeliger ge weest. De heer Van Deelen wil maar bij ter met grondaankoop. De heer Diepeveen kreeg ondanks alle uitleg van andere heren toch de indruk, dat er teveel planologisch ge werkt werd - getuige het sportcom plex - en dat er te weinig rekening werd gehouden met het behoefte-ele- lerhent. Waarom het plan Panhuis aan de kant geschoven? vroeg de heer Jac. Slok (A.R.). Daar liggen nog tientallen hectaren grond. Buiten het uitbreidingsplan dan, meen de de voorzitter. Wethouder Van Kuijk zei, dat er bij uitbreiding en woningbouw volgens een bepaald plan wordt gewerkt. Wat nu gekocht is kan gefinancierd worden en op de duur wordt ook het Panhuis ge kocht. Maar grote stukken zijn nu een maal voordeliger en gemakkelijker te bebouwen. Wethouder De Ruiter gaf hierop nog eens een sprekende toelichting op logi sche bebouwing. Hij duidde Veenen daal aan als een ei. En, zei hij, dat ei moet eerst vol. Dat ene stukje ervan moet eerst bebouwd worden. En verder: het zou toch waanzinnig van het college zijn als we zagen, dat het complet Panhuis eerder klaar was; dat we dan daar niet zouden gaan bou wen? Tenslotte vroeg de heer'G. Vos (SGP) DALING YVERKI OOSHEIDSCIJFER BIJ GEW. ARBEIDSBUREAU VEENENDAAL In vergelijking met eind september is het werkloosheidscijfer van het Ge westelijk Arbeidsbi reau te Veenendaal met 26 gedaald. D: geregistreerde ar beidsreserve eind september bedroeg 222 tegen eind oktober 196. Daartegenover steeg het aantal werk loze vrouwen in hetzelfde tijdvak van 25 tot 28. Landelijk valt er een niet geringe stijging van de arbeidsreserve waar te nemen. Eind september w as de geregistreerde arbeidsreserve in Nederland 63.648 (in 1957 36.185), terwij deze eind oktober 68.798 (in 1957 40.863) bedroeg. Verdeeld naar de provincies is Zuid-Holland het hoogst met 12.865. Behalve Zeeland (2096) en Limburg '2785) staat Utrecht het laagst genoteer., met 3426. Mevr. Esseveld-van Viegen, Koning- innelaan 31 te Veenendaal ging za terdagmiddag by firma „La Mode" in de Hoofdstraat inkopen doen en ontving bij het wisselgeld o.m. een rijksdaalder met een rood nummer. Zoals gewoonlijk vergeleek mevr. Viegen onmiddellijk het nummer met dat van de Vallei-riks en... met succes. Bij inlevering op ons kan toor ontving de gelukkige vindster de premie ten bedrage van 25, De nieuwe riks die deze week uitge geven wordt heeft weer een waarde van vyf gulden en draagt het rode By inlevering op ons bureau vóór donderdagmiddag a.s. 12 uur, wordt de vinderspremie uitbetaald. Het werk van de Volksuniversiteit Veenendaal begint steeds meer populair te worden. De kern van vaste bezoekers is, in verhouding tot het vorige seizoen veel groter en steeds meer mensen kunnen tot de „vaste klantenkring" van de V.U. worden gerekend. Op de belangstelling bij de lezing van Dr. A. Melchior over „De Amazonas", die gisterenavond werd gehouden, bleek ,,'t Trefpunt" zelfs niet berekend. Het zag er dan ook aan ankclijk naar uit, dat verschillende bezoekers moesten wor den teleurgesteld omdat de zaal „afgeladen" was. Bestuursleden van de V.U. zorgden echter onmiddellijk, dat het aantal stoelen werd uitgebreid en, na enige strubbelingen - de achterwand moest tijdens „de voorstelling" omhoog worden gedraaid - kon iedere aanwezige zittend de attractieve lezing van Dr. Melchior volgen. Ant. de Ruiter (C.H.) 't ei moet vol... waarom de rondweg niet werd vol tooid. Dit zou volgens spreker een ont lasting van het verkeer door de Hoofd straat betekenen. We weten niet precies waar die rondweg komt, was het antwoord van de voorzitter. Oostelijk of westelijk van Veenendaal. Dit maken provinciale- en rijkswaterstaat uit. Al waren de meningen dan nog zo verdeeld, eenstemmig werd besloten tot aankopen in de Schrijverswijk. Hiervóór besloot de raad tot het om dopen van het laatste gedeelte van de Rembrandtlaan in Rembrandtpark. Dit op een suggestie van de heer F. P. Stal (K.V.P.) in de vorige vergadering ge daan, hoewel toch niet helemaal op die suggestie werd ingegaan. De heer Stal complimenteerde b. en w. voor de vlotte wijze van behande ling, maar dacht toch niet dat nu alle moeilijkheden, wat betreft het zoeken van huisnummers, uit de weg waren geruimd. Immers het bleven nog drie afzonderlijke pleinen onder één naam: Rembrandtpark. Hij zag evenwel ook F. P. Stal (KVP) geestelijke vader Rembrandt park.... op die manier nog een oplossing, n.l. borden op de flats, met een verwijzing erop. Mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch vond het betreffende gedeelte weinig weghebben van een park. Uiteindelijk was zij het met de heer Stal eens, dat het nu nog drie afzonderlijke gedeelten blijven, maar als het toch één naam moet worden, dan nog liever „plant soen" dan „park". De heer W. van Galen (C.H.) had een beetje moeten grinniken om dit (Zie verder 2e blad). Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Dr. Melchior is een ondernemend iemand, en heeft geruime tijd in het beruchte Amazonegebied vertoefd. Hij was daar de gast van de missie en ver bleef in een kloosier, tenminste.... als hij niet in het oerwoud of op de 200 ki lometer!) brede rivier zat. Levendig en uitermate humoristisch wist Dr. Melchior, lie in „het normale leven" vrouwenarts is in een zieken huis te Haarlem, ti vertellen over zijn reis. Daarbij besc.iikt hij over een boeiend en brui. - jrt .preektftfent. Het leven is geemgrupje op en om de grootste rivier van de aarde. De bewo ners van dit gebied zijn dan ook arme mensen, die primitief leven en zich met weinig tevreden stellen. De huizen zijn op het water gebouwd - op palen. Wanden hebben de huizen niet; het zijn platforms met een dak erboven. Het behoeft geen verwondering, dat het le ven in deze natte omstandigheden - met daarenboven nog een minimum aan voedsel (één keer per dag een paar stukjes gedroogde vis en een handjevol kippevoer) geen pretje is. Dr. Melchior vertelde over zijn be zoeken aan verschillende dorpen en nederzettingen. Het verschijnen van een pater met een dokter is in de omgeving van de „Zoete. Zee", zoals de Amazone wordt genoemd, bijna een wonder. Van alle kanten stromen de mensen dan toe in het huis, waar de autoriteiten verblij ven. Met behulp van de missie had Dr. Melchior in het klooster - zijn stand plaats - een praktijk ingericht. Hij was de enige aanwezige arts in de verre om trek. 30 tot 80 patiënten had Dr. Mel chior. „Dat viel me niet gemakkelijk", aldus spreker, „als men weet, dat ik vrouwenarts ben en me nooit met kin deren of mannen bemoei". Een broe der-timmerman was zijn assistent. Dit was dan nog een luxe praktijk in de stad. Vraag niet in het oerwoud: „Zijn er nog mensen, die de dokter no dig hebben?" zei Dr. Melchior, want dat is een onzinnige vraag. Deze men sen hebben wel vijf dokters nodig. Ze mankeren van alles, waarover men zich in dit natte klimaat waarin van geneeskundige verzorging geen sprake is, niet hoeft te verwonderen. Daar naast is de voeding miserabel en de huizen afschuwelijk. Maardit zijn dan nog de bevoorrechtende men sen die wonen langs de rivier. In het oerwoud is het leven eenvoudig verschrikkelijk. Doorlopend regen en een leven op- en in het water onder een dak van bladeren, waar nooit een zonnestraal tje doorkomt. En toch is dit het leven van alle dag van de woudlopers; de rub bertappers, de kastanjerapers en de pels jagers. Het sterftecijfer onder de kinderen is hier 75 °/o en iemand van 45 jaar oud wordt nagewezen, zo van „kijk daar es een ouwe vent gaan". Het is moeilijk denkbaar, aldus Dr. Melchior, dat dit natte oerwoud de meeste indruk op mij heeft gemaakt. Toch is het zo. Het is een kathedraal van duizenden kilometers met een niet na te vertellen planten- en dierengroei. Enorm vrucht baar is dit land. Daarnaast is het het land van krabben en bijten. Doorlopend heeft men er jeuk: een gevolg van de ontelbare beten van mieren en andere insecten. Levendig beschreef Dr. Melchior zijn tochten door het oerwoud, o.a. naar de wilde Indianen, die moeilijk te benaderen zijn, omdat zij in de inheemse bevolking hun doodsvijanden zien. Dit bewees Dr. Melchior met het feit, dat hij en een mee reizende pater een slavenhandelaar in de arm moesten nemen om een zo'n India nenstam te vinden. Het is ondoenlijk om hier alles neer te schrijven van hetgeen Dr. Melchior ver telde, terwijl deze op zijn beurt niet alles kon vertellen wat hij had beleefd. Dr. Melchior verlevendigde zijn lezing met een aantal filmstroken na de pauze. Geen geweldig filmwerk - trouwens daar waarschuwde Dr. Melchior zelf voor - aangezien hij geen vaardig filmer is. En als we dan toch enige kritiek willen laten horen over deze wondermooie VU-avond: men had dit programmapunt niet als filmavond moeten aankondigen, want dat was het ten enenmale niet. Bezoekers die evenwel met het idee „filmavond" zijn opgekomen, hebben zich zeker niet teleurgesteld gevoeld, want de persoon van de „avonturier Melchior" - hij voer o.a. ook op de Willem Barentz - overtrof o.i. iedere film. Twintig miljoen Chinese vrouwen zijn als huisvrouw uitgeschakeld. Ze hebben niet eens meer het recht hun eigen kinderen te verzorgen of de sokken van hun man te stoppen. Tot meerdere eer en glorie van het rode paradys zijn ze volledig ingeschakeld in het bedrijfsleven. Naar hun eigen keuze wordt daarbij niet gevraagd. De party leiders in Moskou maken zich ongerust over het feit, dat de communistische machtshebbers in China dezelfde fouten bedrijven als Rusland, enkele tientallen jaren geleden. LANDBOUW GECOLLECTIVISEERD Een goede week geleden kondigden de dagbladen in Peking de oprichting aan van de 23.400ste „landbouwcollec- tiviteit" en trots voegde men er aan toe, dat nu al negentig van de honderd boeren deel uitmaakten van deze ge meenschappen. De ontwikkeling in de richting van de collectieve landbouw ondernemingen gaat veel sneller als in Rusland. Peking is er trots op. In Mos kou deerentegen vreest men, dat de Chinese leiders met deze overdreven manier van handelen „het regiem" zul len vermoorden. HOE GAAT HET TOE IN DEZE COLLECTIVITEITEN? Iedere „gemeenschap" bestaat uit ge middeld twintigduizend personen. Ze wordt bestuurd door een comité, dat uitsluitend bestaat uit leden van de partij. Ieder onderdeel van het dage lijks leven is nauwkeurig geregeld. Niet meer de huisvrouw bepaalt wat man lief en kinderen te eten zullen krijgen maar „het comité". Vele uitgevaardig de voorschriften zijn belachelijk. De leden van de gemeenschap moet op een bepaald uur gaan slapen. Tijdens hun werkuren mogen ze slechts „in uitzon deringsgevallen de arbeid twee minuten onderbreken" voor het verrichten van EERSTE PAAL VOOR NIEUW RAI- GEBOUW. Aan het Europaplein te Am sterdam werd door burgemeester Mr. G. van Hall en de heer Egon F. Eriksson de eerste paal geslagen voor het nieu we Rai-gebouw. Links de heer Egon F. Eriksson, rechts burgemeester Mr. G. van Hall. de toch zo gezonde, menselijke behoefte. Indien ze nog een tweede maal neiging krijgen moet een speciale vergunning worden aangevraagd. Alles is tot in de kleinste bijzonderheden geregeld: zelfs de begrafenissen en de huwelijksplech tigheden. Alle leden zijn georganiseerd in „werkbrigades". De specialisering is als kapitalistische uitvinding afgezwo ren. Volgens de behoeften van de dag kan een bepaalde „werkbrigade" van daag wegen aanleggen, morgen gras maaien, overmorgen fruitbomen ver zorgen enz. Als laatste overblijfsel van het persoonlijk eigendom bestaat nog slechts het kleine tuintje voor de hut en in vele collectiviteiten wil men ook hiermee afrekenen. TWINTIG MILJOEN HUISVROUWEN „BEVRIJD" In vele collectiviteiten is men al doen de de hutten af te breken om met het aldus verkregen materiaal collectieve woningen te bouwen, die omgeven zul len worden door een collectieve groen tetuin. Het grote voordeel van dit sy steem is volgens Peking, dat de huis vrouwen bevrijd zijn van de slavernij en nu aktief aan de produktie kunnen deelnemen. Als manlief een winkelhaak in zijn enige broek heeft, zorgt de kleermakersbrigade er voor, dat het kledingstuk wordt hersteld. Ook met de maaltijden en de kinderen heeft de huisvrouw geen zorgen. Men eet in enorme zalen naast de gaarkeuken en de peuters worden opgevoed in de col lectieve wieg. De rode bewindhebbers willen het systeem nog verder uitbrei den en honderd miljoen vrouwen „be vrijden". Of ze er prijs op stellen wordt hun niet gevraagd... Eén dezer dagen heeft een uit 25 personen bestaand gezelschap van de Vr^Je Universiteit uit Amsterdam een bezoek gebracht aan het Julianaziekenhuis aan de Cuneraweg. By rondleiding door het nieuwe gebouw toonde het gezelschap grote belangstelling voor de talrijke technische snufjes waarmee het ziekenhuis is uitgerust. Aanleiding hiertoe was het feit, dat de toekomstige geneesheer-directeur Wij maken er onze lezers op at tent dat de in dit nummer voor komende advertentie van N.V. Veenendaalse Waterleiding Maat schappij niet geheel juist is. N.l. de laatste vetgedrukte zin van deze advertentie, luidende: „In dien deze voorwaarden niet wor den nagekomen, kan de Maat schappij een boete vorderen tot een maximum van 25,onver minderd het recht de watertoe voer af te sluiten" lijkt door het te vet zetten op een „dreigement" van de N.V. Veenendaalsche Wa terleiding Maatschappij. Daar zulks in geen geval de bedoeling was van deze onderneming, ver zoeken wij onze lezers die dit zouden opvatten als een dreige ment, dit te willen lezen als een mededeling. Red. de Medische Faculteit, een afdeling van de Vrije Universiteit, voornemens is een Universiteitsziekenhuis te bouwen, waarvan de planning berust bij het bouwbureau Groenewegen en Rothui zen. Op voorstel van dit bouwbedrijf werd deze reis ondernomen, waarbij het Ju lianaziekenhuis als voorbeeld diende van moderne ziekenhuisbouw. Bij het gezelschap bevonden zich o.m. BESCHADIG GEEN LECTUURBUSSEN De lectuurdienst van het Nederlandse Rode Kruis, die mede dank zij de mede werking van de bevolking zeer bevredi gend werkt, wordt de laatste tijd ernstig benadeeld door beschadiging van de lec- tuurbussen die op diverse punten in Vee nendaal zijn geplaatst. Het bestuur Ned. Rode Kruis afdeling Veenendaal vertrouwt, dat hieraan een einde komt, opdat de lectuurdienst dit werk ten behoeve van zieken ongestoord zal kunnen voortzetten. BEROEPEN De kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk heeft een beroep uitgebracht op Ds. D. v. d. Berg te Oud-Alblas. De be treffende predikant is 34 jaar oud en staat sedert 1954 in Oud-Alblas. Op de Kerkewijk, ter hoogte van de Dennenlaan, vond woensdagavond j.l. een nogal gecompliceerde aanrijding plaats tussen twee personenauto's wel ke nogal wat materiële schade veroor zaakte. De heer M. H. uit Kaatsheuvel had getankt bij garage Van der Kolk aan de Kerkewijk en stak bij het wegrijden zijn richtingaangever uit. Echter niet alleen ter aanduiding, dat hij van het garage-complex de Kerkewijk opreed, maar hij was van plan om meteen de Dennenlaan in te rijden. Een hem achteropkomende automo bilist, de heer C. uit Leersum, begreep deze aanduiding verkeerd en dacht, dat de heer H. zijn richtingaangever alleen had uitgezet om de Kerkewijk op te rijden. De heer C. ging dan ook aan het passeren, met het gevolg, dat hij achter op de wagen van de heer H. vloog. Het bleef gelukkig bij materiële scha de; niemand liep enig letsel op. De justitie zal vervolgens deze puzzel wel weten op te lossen. van het Universiteitsziekenhuis Dr. Kooten, de toekomstige directrice en enkele tekenaars. 8-JARIG JONGETJE AANGEREDEN IN HOOFDSTRAAT Gisterenmiddag werd het achtjarig zoontje van de fam. van Z. alhier tij dens het onvoorzichtig oversteken van de Hoofdstraat bij de oversteekplaats aan de Markt gegrepen door een per sonenauto, bestuurd door de heer v. d. B. uit Veenendaal. Het ventje maakte een lelijke smak en liep een aantal ont vellingen op. Na verbonden te zijn kon hij naar huis worden gebracht. MOGELIJKHEDEN EN MOEILIJK HEDEN BIJ EMIGRATIE Donderdag j.l. is in hotel „De Koren beurs" een emigratie-voorlichtingsavond gehouden, waarbij de heer Augustinus van het arbeidsbureau te Arnhem als spreker optrad. In zijn inleiding vertelde de heer Augustinus op vrij eenvoudige, doch zeer duidelijke wijze over de moeilijkheden en mogelijkheden bij emigratie. Vooral het feit dat spreker op zijn reizen enkele emigranten uit de onmid dellijke omgeving van Veenendaal ge sproken had, vond een gretig gehoor bij de aanwezigen. Na de inleiding bestond er gelegenheid tot vragen stellen, waar druk gebruik van gemaakt werd. Een levendige discussie ontspon zich over lonen, arbeidsvoorwaarden en moge lijkheden van diverse beroepen in de emigratielanden. Men kreeg de indruk dat zich onder de belangstellenden enkele serieuse ge gadigden bevonden, die voornemens zijn binnenkort te emigreren. worden, bestaat er ook gelegenheid tot dansen. De muziek wordt verzorgd door het Happy Trio. WEES ZUINIG OP „DE BURGWAL" Het bestuur van de Amerongse voet balclub DVSA doet een dringend be roep op alle supporters en het publiek bij de wedstrijden welke in het nieuwe sportpark „De Burgwal" gespeeld wor den, niet op de afrastering (buizen) te gaan zitten. Ook is het niet meer toegestaan bin nen de afrastering te komen, waarmee een einde komt aan het doeltrappen vóór de wedstrijden door supporters, wat vroeger een vaste gewoonte was. Het bestuur ziet zich genoodzaakt de gene die zich niet aan deze regels houdt, van het terrein te verwijderen. Men vertrouwt er echter op dat allen met deze bepalingen zullen instemmen en er wordt op volledige medewerking ge rekend. BIJEENKOMST N.C.V.B. De afdeling Achterberg van de Ned. Chr. Vrouwenbond komt a.s. woensdag 12 november in vergadering bijeen. Op deze avond zal kandidaat Verwoert uit Rhenen spreken over Luther, Calvijn en Zwingli. Belangstellenden zijn van harte welkom. HAPPY TRIO BIJ „VROLIJKE NOOT" Na afloop van de revue die zaterdag avond door het gezelschap de „Vrolijke Noot" in het Clubhuis gegeven zal In november valt het laatste blad Wat er nog aan de bomen zat. De natuur spreekt zo zijn eigen taal En eerstdaags zijn de bomen kaal. Doch de dennebomen in het bos Behouden steeds hun naaldendos. Bij wind hoort men de toppen suizen. Hoe is november in de huizen? Men zit weer lekker bij de haard. De kolen, eerder uitgespaard, Komen nu weer goed te pas Zoals 't steeds in november was. De avonden worden, zoals steeds, Weer langer: ook denkt men reeds Aan 't avondje van Sint en Piet Zo lang duurt het nu ook weer niet. Al is de tijd voor levertraan Reeds een tijd geleden ingegaan. Toch vinden veel kinders 't niet prettig En zeggen vaak: 't is mij te vettig. Toch is 't heel goed voor hun gestel 't Is vitaminerijk, bedenk dat wel. 't Komt hun gezondheid meer ten goede Dan menig kind wel zal vermoeden. Dit was een ode aan november. Als ik zo kijk naar mijn kalender Dan denk ik vaak: ook gij wordt oud En steeds maar dunner, goed (beschouwd. J. M. Geef Uw kinderen weer verpakt in de bekende ronde flesjes rijk aan vitaminen. SINATRAN. SANOSTOL. HALLITRAN druppels, capsules vitamine A D Tel. 2576 Hoofdstraat 106

De Vallei | 1958 | | pagina 1