Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken V.W.V. 35 JAAR Veenendaal veertien dagen lichtstad' 40 JAAR UNITAS. D e Wereld van WEEK-tot-WEEK NEDERLAND r J. F. TAK Drie prijzen voor mooiste particuliere verlichting Bloedplasma-avond in Ritmeester kantine KELTUM ACHTERBERG ELST WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 32fc jaargang VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 Nr. 86 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Volgens B en W van Ede dit jaar nog geen grenswijziging Speciale stand voor de verkoop van kinderzegels Agenda Ook openbare gebouwen Niet eerder dan 6 uur 's avonds Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Jury kent prijzen toe i' Nieuwe cursus voor veilig verkeer Veenendaalse drieling wordt a.s. woensdag vier jaar ONS NIEUWE FEUILLETON „De laatste brug" Ned. Chr. Bond van Werknemers -in de Textiel- en Kleding industrie te Veenendaal Geel Uw kinderen weer LEVERTRAAN S. BOS Hij is 7,50 waard H 787369 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: \v. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Tijdens de behandeling van de Edese gemeentebegroting zijn er o.m. vragen gesteld over de grenswijziging met Vee nendaal. Als antwoord op deze vraag deelden B en \V van Ede mede dat een vaste commissie van Binnenlandse Za ken uit de Tweede Kamer op 27 juni j.l. een bezoek heeft gebracht aan het be trokken gebied. Op 14 oktober van dit jaar is het voorlopig verslag van deze commissie vastgelegd. Eerst nadat het antwoord van de minister is ontvangen en de commissie haar eindverslag heeft uitgebracht kan de openbare behande ling in de vergadering van de Tweede Kamer een aanvang nemen. Volgens B en W van Ede is het onzeker of nog dit jaar de beslissing zal vallen. Ver meldenswaard is ook het feit dat de Edcse gemeenteraad bij geen enkele begrotingspost rekening heeft gehouden met een eventuele grenswijziging. BIJ INRIJDEN VAN INRIT BROM FIETSER GESCHEPT De bromfietser R. uit Veenendaal reed woensdagavond j.l. omstreeks half elf op de Kerkewijk tegen een personenauto, bestuurd door de Veenendaler C. de H., die de inrit bij zijn woning wilde inrijden en bij deze manoeuvre niet voldoende op het verkeer op het rijwielpad lette. Gelukkig bleef het bij materiële schade. Zowel de auto als de bromfiets werden beschadigd, doch de bromfietser en zijn echtgenote, die op de duo zat kwamen er zonder letsel af. VERGADERING RODE KRUIS Het Nederlands Rode Kruis afdeling Veenendaal komt op dinsdag 25 november a.s. in hotel „De Korenbeurs" in een al gemene vergadering bijeen. De agenda voor deze avond vermeldt de begroting voor het jaar 1959. Na bespreking hiervan zullen enkele medische films worden vertoond. Evenals vorige jaren hebben de school kinderen de bestellingen voor levering van kinderpostzegels opgenomen. Vanaf 18 november a.s. - de aanvangsdatum van de eigenlijke verkoop - bestaat er gelegenheid op het postkantoor kinder zegels te kopen. Geschiedde dit vorige jaren aan de normale loketten, ditmaal zal er op het postkantoor een speciale stand worden ingericht waar, behalve postzegels, ook kaarten „voor het kind" zullen worden verkocht. Er is een grote verscheiden heid, vooral van kerst- en nieuwjaars kaarten in enveloppes. Laatstgenoem den zijn ook verkrijgbaar met Engelse tekst. Het ligt in de bedoeling dat de burgemeester van Veenendaal, de heer A. Bakker, dinsdagmorgen om 9 uur bovengenoemde stand zal openen door als eerste kinderpostzegels te kopen. VEENENDAAL Vrijdag 14 november: jaarfeest „Unitas" in Eltheto, aanvang 19.30 uur. Zaterdag 15 november: najaarsoriënteringsrit van „De Batavier", start 14.00 uur vanaf Eierhal. Jaarfeest „Unitas" in Eltheto, aanvang 19.30 uur. Receptie „Unitas" in hotel „De Korenbeurs" van 15.30-16.00 uur. Dinsdag 18 november: bloedafname 's avonds in kantine van Ritmeester van Bloedtrans fusiedienst. Luxor Theater: heden t.e.m. dinsdag „Sayonara" toegang 14 jaar, woensdag en donderdag „Ontsnapt uit Chiku Shan" toegang 14 jaar. AMERONGEN Vrijdag 14 en zaterdag 15 nov.: bazaar in Clubhuis. RHENEN Bio Rhcnen: zaterdag en zondagmiddag „Port Afrique" toegang 14 jaar,- zon dagavond „De verleidster" toe gang 18 jaar, donderdag „Okina wa" toegang 18 jaar. De Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel Nijverheid" bestaat vijfendertig jaar. Om dit heug lijke feit te herdenken zal Veenendaal van 22 nov. tot en met 6 dec. feestelijk verlicht worden, met andere woorden, Veenendaal wordt veertien dagen lang een „lichtstad". Tegelijkertijd wordt de tra ditionele St. Nicolaasactie gehouden, met als hoog tepunt de officiële ontvangst ten gemeentehuize van de Goede Sint op 22 nov. a.s. Naast de illumi natie van fabrieks- en bedrijfspanden, zal ook de particuliere verlichting gestimuleerd worden door beschikbaarstelling van een drietal prijzen voor de mooiste verlichting. De illuminatieplannen van de Vee nendaalse Winkeliersvereniging hebben een grote kans van slagen. Het staat reeds vast dat verschillende straten en een groot aantal zakenpan- den in het licht zullen worden gezet. Ook de fabrieken blijven hierbij niet achter, want men heeft nu al een be gin gemaakt de gebouwen van de no dige gloeilampen te voorzien. Bovendien zal men op diverse punten in Veenendaal in plantsoenen of op bo mengroepen schijnwerpers plaatsen, terwijl enkele kerken en molens even eens in het middelpunt van het. licht worden gebracht. Het aantal aanvragen voor verlich ting dat tot op heden is binnengekomen is zodanig, dat men, om aan deze te voldoen, al enkele kilometers kabel te kort komt. Met de PUEM zijn thans besprekingen gaande dit tekort op te heffen, al zullen wellicht enkele maatregelen nodig zijn om al die tienduizenden lampen te la ten branden. In verband met het piekuur bij de elektriciteitsvoorziening dat geldt van 5 tot 6 uur 's middags, zal de verlich ting pas om 6 uur 's avonds ontstoken mogen worden. Om enige variatie in de verlichting te verkrijgen heeft de PUEM een ver- lichtings-expert ter beschikking gesteld, die er voor zal zorgen de fraaist moge lijke contrasten te verkrijgen. WEINIG BELANGSTELLING VOOR „FAMILIEGEBEURTENISSEN" Zo goed als alle vorige ontspannings avonden voor de Veenendaalse bejaarden bezocht werden, zo slecht was dit het geval bij de laatstgehouden avond op donderdag j.l. Vermoedelijk moet de oorzaak hiervan gezocht worden, in het feit dat vele ker ken in Veenendaal deze avond dankstond voor het gewas hielden. Het kleine aantal aanwezigen heeft echter volop kunnen genieten van het toneelstuk „Familiegebeurtenissen", dat weer op prima wijze gebracht werd door de toneelvereniging „N.A.O." RUILAVOND POSTZEGELCLUB De ruil- en clubavond van de Vee nendaalse Philatelistenclub „De Vallei" zal worden gehouden op donderdag 20 nov. a.s., 's avonds om half acht in ho tel „De Korenbeurs". GESLAAGD Op het te Utrecht gehouden Meester- herenkleermakersexamen slaagde onze plaatsgenoot, de heer J. van Manen, voor het diploma Gezel C. LEVENSMIDDELENBEDRIJF JONKER WORDT ZELFBEDIENINGSZAAK De heer H. Jonker, eigenaar van het levensmiddelenbedrijf aan de A. van Ostadelaan gaat zijn winkel omscha kelen tot een zelfbedieningszaak. Reeds bij de bouw van dit betrekkelijk nieu we pand is met deze mogelijkheid re kening gehouden. De officiële herope ning vindt plaats op donderdag 20 no vember a.s. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Als extra attractie wordt op de Ker kewijk ter hoogte van de Stationssingel een grote fontein geplaatst, welke - eveneens verlicht - haar waterstraal 15 meter hoog zal opspuiten. Indien alles volgens plan verloopt, zal de feestverlichting zaterdag 22 no vember a.s. ontstoken worden. Op de zelfde datum wordt Sint-Nicolaas in Veenendaal ingehaald, waarna een of ficiële ontvangst op het gemeentehuis volgt. Betreffende laatstgenoemde vol gen nog nadere mededelingen. De plaatselijke elektriciens gaan bin nenkort beginnen met de aanleg van de feestverlichting en de organisatoren van deze „lichtweek" hebben gemeend ook de particuliere verlichting niet te mogen vergeten. Voor deze categorie - waaronder ver staan wordt de tuin- en/of gevelver lichting - zijn drie prijzen beschikbaar gesteld, t.w. een eerste prijs van 50, een tweede prijs van 25,en een derde prijs van 15, Een deskundige jury zal bedoelde verlichting keuren en de prijswinnaars bekend maken. Volgens een besluit van het gemeen tebestuur van Veenendaal zal qok h gemeentehuis aan de Hoofdstraat rondom in het licht gezet worden. Ongetwijfeld zullen al die lampjes - vooral in deze donkere dagen - er toe bijdragen dat het in Veenendaal de ko mende dagen weer gezellig is. Goede kennis van de verkeersregels is burgerplicht. Het aantal verkeers ongevallen als gevolg van een gebrek aan verkeerskennis is in de achter ons liggende maanden wederom ontstellend groot geweest. Een onlangs verschenen rapport beklemtoont dit nog eens na drukkelijk door te constateren dat van elke tien ongevallen er acht ontstaan door schuld, d.w.z. door gebrek aan kennis en een verkeerd gerichte menta liteit van de weggebruikers. Het is daarom, dat de Vereniging voor Veilig Verkeer, afdeling Veenen daal, doordrongen is van de noodzaak om ook de Veenendaalse bevolking te moeten blijven voorhouden, dat het burgerplicht is goed toegerust met theo retische en praktische kennis aan het verkeer deel te nemen. Voor iedere in woner ligt hier een taak op nationaal niveau, waarmee een kwaal moet wor den aangepakt, die men terecht een nationale ramp noemt. De vereniging voor veilig verkeer doet daarom een dringend beroep op alle Veenendalers om mee te werken deze kwaal te bestrijden en deel te ne men aan een verkeerscursus, die uit vier a vijf lessen bestaat. De aan de cursus verbonden kosten van ongeveer 2,50 zullen voor nagenoeg niemand bezwaarlijk zijn. Aan het eind van de cursus bestaat gelegenheid een examen af te leggen. Aan de geslaagden wordt een getuig schrift uitgereikt. Schriftelijke of mondelinge aanmel ding voor deze cursus kan geschieden bij: A. Boers, J. P. C. Leinweberstraat 78, C. H. J. van Duuren, J. P. C. Lein weberstraat 5 en E. van Eij kelenburg, Bergweg 46. In de kantine van de Ritmeester (over het spoor) vindt op 18 november a.s. wederom een bloedplasma-avond plaats. Vele honderden donors zullen zich dan weer melden om een halve liter bloed af te staan om een ziek medemens te helpen. Het bloed dat hier verzameld wordt, gaat naar het Centraal Laboratorium van het Roode Kruis in Amsterdam, waar de bloedvloeistof en de bloedlichaampjes gescheiden worden en de vloeistof (plasma) gedroogd en gesteriliseerd wordt. Indien nodig wordt er later water toe gevoegd en de plasma is voor direct ge bruik bij iedereen geschikt. In dit laboratorium wordt eveneens uit het bloed vele geneesmiddelen gemaakt, die alleen te bereiden zijn uit menselijk bloed. De vraag naar bloed blijft nog steeds groot en - jammer genoeg - is het aan bod niet in overeenstemming daarmede. Het blijft steeds moeilijk personen te vinden, die zich als donor beschikbaar willen stellen. Veenendaal heeft ruim 20.000 inwoners. De zieken, ouden van dagen en de jeugd ONDERWIJZERES AANGEREDEN Bij het oversteken van de Kerkewijk, ter hoogte van de Hollandia Tricotage- fabriek werd mej. B., onderwijzeres aan de b.l.o.-school alhier, woensdagmiddag gegrepen door een auto, bestuurd door de heer B. uit Veenendaal. Met ernstige verwondingen aan de hals moest mej. B. per ambulance naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal worden vervoerd. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer C. A. van Ojik, slaagde te Utrecht voor het semi- artsexamen. Op de foto: De nu 4-jarige drieling, Corry, Hilly en Jopy Kalter De Veenendaalse drieling, de 'zusjes Hilly, Corry en Jopy Kalter, wonende aan de Westersingel, hopen op woens dag 19 november a.s. hun vierde ver jaardag te vieren. De drie gezonde en levenslustige kleuters kunnen het uitstekend met elkaar vinden. Zo klein als ze zijn, weten ze al goed het verschil tussen het onderlinge mijn en dijn. De kinderen hebben uiteraard hetzelfde soort speelgoed. Zo hebben zij ondermeer ieder een plasticbal, die geheel aan elkaar gelijk zijn. Bij wijze van proef toonde de heer Kalter de meisjes herhaalde malen een willekeurige bal met de vraag wie deze bal toebehoorde en prompt kwam het juiste antwoord. Het zal de kleintjes deze heuglijke dag ongetwijfeld niet aan belangstel ling ontbreken en bij alle gelukwensen die zij zullen ontvangen voegen wij gaarne de onze. Aan alles komt een einde, zo ook aan de belevenissen van Rob van Liempden, die aan het einde van ons feuilleton zijn geluk in het Nieuwe Werelddeel gaat zoeken. Wij hopen dat onze lezers het verhaal met spanning hebben ge volgd. Bij de keuze van het nieuwe feuilleton is ons oog gevallen op de roman van Norbert Kunze. De hoofdpersoon van dit ver haal is Helga, een jonge Duitse dokteres, die tijdens de Tweede Wereldoorlog dienst doet bij het Duitse leger. Tijdens de oorlogshandelingen valt zij echter in handen van de Joegoslavische verzetsstrijders, die haar dwingen hun gewonden te verzorgen. De innerlijke strijd die zij te overwinnen heeft - de verzetsstrijders zijn toch immers haar vijanden - is op sublieme wijze verteld. Het motief van deze roman, waar ook een buitengewoon suc cesrijke film van gemaakt is, is een bijdrage te leveren tot de verzoening en de goede verstand houding van de volken. Aan de handeling die in deze roman wordt uitgebeeld, ligt een ware gebeurtenis ten grondslag. Wij hopen dat ook „De laatste brug" onze lezers van begin tot eind zal boeien en met evenveel spanning gelezen zal worden als alle vorige feuilletons. Er zijn in ons land heel wat bonden, verenigingen en organisaties, die de naam „Unitas" dragen. „Unitas" is een typische verenigingsnaam en de betekenis van het woord, n.i. eendracht, eenheid, is hieraan niet vreemd. Doordat men overal in den lande de naam „Unitas" tegenkomt is het be- grijpelijk, dat er nogal eens verwarring ontstaat en men niet weet, welke orga nisatie nu precies met „Unitas" wordt bedoeld. Zo niet in Veenendaal. Spreekt men in onze plaats over „Unitas" dan weet nagenoeg iedereen, dat achter deze naam een grote werknemersorganisatie schuilt, n.I. de Nederlandse Christelijke Bond van werknemers in de Textiel- en Kledingindustrie. Het is niet verwonderlijk, dat juist in Veenendaal deze naam zo'n -bekende en vertrouwde klank heeft. Immers, de textielindustrie neemt in Veenendaal de voornaamste plaats in op de ranglijst van plaatselijke industrieën. En ander zijds is „Unitas" gedurende haar hele bestaan een strijdbare groep geweest, zoals ook de vakbonden van ander origine. Zoals de anders georiënteerde vakbonden dit op hun terrein deden, heeft „Unitas" dag in dag uit geijverd om de christelijk-sociale gedachte ingang te doen vinden in het maatschappelijk leven. De Veenendaalse afdeling van „Unitas" nu - met 1200 leden de grootste vak bondsafdeling ter plaatse - bestaat 40 jaar. Geen wonder, dat er met het Veenen daalse Unitas rekening wordt gehouden in het grote verband van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Een plaatselijke afdeling met 1200 leden is een organi satie op zichzelf! Zoals dat altijd gaat met organisa ties en verenigingen is ook het Veenen daalse Unitas klein begonnen. Het was geen start met enkele honderden leden. Integendeel. Een bescheiden begin van enkelen, die de koppen bij elkaar sta ken. Het waren negen mannen, die in het bewogen jaar 1918 samen kwamen ten huize van de heer G. van Otterlo om de gooi te wagen en te pogen een Veenen daalse afdeling van Unitas te stichten. Reeds in het begin van haar bestaan groeide de jonge afdeling voorspoedig en aan het eind van het oprichtingsjaar telde men reeds 91 leden. De jaren vóór de oorlog bleven evenwel zware tijden voor de vakorganisaties en het verloop van de Veenendaalse afdeling vertoont dan ook een grillig beeld. De volledige erkenning van de vak bonden kwam feitelijk pas na de twee de wereldoorlog. Het organisatiewezen nam een geweldige sprong en zo ook de Veenendaalse afdeling. In 1949 over schreed men reeds de duizend leden! Het geweldige doorzettingsvermogen van de bestuurders in de vooroorlogse jaren valt echter niet weg te cijfex-en Ze zijn immers de grondleggers van de huidige afdeling. Het ging ook verder crescendo met verpakt in de bekende ronde flesjes rijk aan vitaminen. SINATRAN, SANOSTOL, HALLITRAN druppels, capsules vitamine A D Tel. 2576 Hoofdstraat 106 WIE ZEI DIT? „Ik zou nog liever de lakei van een grote geest willen z(jn dan de grote geest in een lakei." (Voltaire) „Ik ben jong moeten beginnen met werken om te kunnen leven, nu werk ik nog om jong te blijven." (Maurice Chevalier) „Als ge zelf niet zoekt, dan zal een ander het vinden." (Oppenheimer, vader van de A-bom) „Bent u officier?" „Nee, slechts een gewoon sol daat. Als ik officier was, dan zou ik niet weten wie Schubert was. Waarschijnlijk zou ik dan denken dat hij een Duitse gene raal is." (Malaparte) TAND. Moeder: „Mün doch tertje wordt vast en zeker be roemd, want by haar geboorte had ze reeds een tand. Net als Napoleon (één tand) en Victor Hugo (twee tanden)" SPEEKSEL. De zanger Ed die Fisher heeft zich opgesloten toen een horde journalisten hem wilden interviewen vanwege zijn flirt met filmster Elizabeth Taylor. Reden: hij had mononu- cleose. Een dokter geraadpleegd, kwamen de verslaggevers tot de wetenschap dat mononu- clcose een klierinfectie is, die veroorzaakt wordt door te hevig zoenen, waarby de microben door het speeksel worden over gebracht. De laatste zes maan den werden in de Ver. Staten 536.000 gevallen van mononu- cleose gesignaleerd. Wat pleit voor het temperament van Amerikaanse minnaars. BEKEERD De ex-chanteuse en pin-up girl Georgia Lee, toe getreden tot de evangelist Billy Graham, voor wie ze in een serie religieuse propaganda films zal optreden. Haar voor beeld werd door haar man, de komiek Ralph Hoopes gevolgd. Deze heeft zich als hulpprediker van de presbyteriaanse kerk te Noord-Hollywood gevestigd. TEXAAN. De jonge Ameri kaanse pianist Van Cliburn heeft rollen in films over Liszt en Chopin geweigerd omdat hij pianist is en geen acteur en omdat, volgens hem, noch Liszt, noch Chopin uit Texas kwamen. HOND. De 25 miljoen hon den in de Ver. Staten kosten hun eigenaren 2,5 miljoen gul den per jaar: 1,6 miljoen aan eten en 0,9 miljoen aan medica menten en schoonheidsverzor ging. TWEE. Volgens schryver Pierre Dudan bestaan er twee soorten vrouwen: zy die scheren en zy die knippen. Wat zou die man daarmee be doelen? LICHT. Tot de agent, die tegen haar zei: „Hebt u het rode licht niet gezien?" antwoordde de zangeres Lona Rita vanachter het stuur van haar Dauphine: „Het rode licht heb ik gezien. U had ik echter niet opgemerkt" Vanzelfsprekend kreeg ze geen bekeuring, daarvoor was het een Parijse agent. GESCHIEDENIS. Toen de heer Jacques Soustelle, propa ganda-minister van De Gaulle, op de Expo te Brussel het tele visie-paviljoen bezocht, klonk uit de luidsprekers het lied „De geschiedenis marcheert". Het muziekorps van de politie speel de daarby echter „De opmars der kreupelen". METHODE. Oók een metho de om af te vallen: de wielren ner Roger Rivière heeft bij het vestigen van het werelduur record in een uur 1,18 kilo aan gewicht verloren. VAL (1) Een vrouwelyke parachutiste, wier valscherm niet open ging, viel als een bak steen, toen ze beneden zich iemand hoorde schreeuwen. Het was een parachutist, die even vóór haar was gesprongen. Zij klampte zich in het voorbygaan aan zyn benen vast, en bereikte zo behouden de grond. VAL (2) Het is maar hoe je het bekijkt, inderdaad, zegt de Duitser Burkhard-Helm. De ge leerden sloven zich nu wel uit om van de aarde te kunnen op stijgen, maar volgens hem kan er een methode ontwikkeld worden waarbij de zwaarte kracht in het tegendeel verkeert en we het heelal niet binnen- stijgen maar binnenvallen. (Als we het tenminste goed hebben begrepen). GESPREK. De postbode van het Franse dorpje waar Ingrid Bergman zich heeft terugge trokken met haar verloofde, is boos op de filmster, omdat ze voortdurend haar telefoon van de haak legt. Al de boodschap pen van al de mensen die op bellen moet hij nu per fiets naar haar huis brengen. De vele ritten hebben, zegt hij, zijn fiets gesloopt. En er was geen enkele rit bij voor een boodschap die werkelijk van belang was, al leen maar kletspraatjes. Maar daar kan men natuur lijk verschillend over denken. het Veenendaalse Unitas. Eén van de oorzaken van haar populariteit moet ongetwijfeld worden gezocht in het feit, dat men gedaan heeft wat men kon - en nog doet wat men kan -om de leden te helpen als er gerechtvaardigde klach ten zijn. De leden wisten en weten dat zij altijd gehoor vinden en een groot aantal mannen en vrouwen vond de weg naar het plaatselijk bestuur. Reeds lang beschikt men zelfs over een districtskantoor in de Achterkei k- straat, waar de plaatselijke leiding is gehuisvest. De samenstelling van het bestuur heeft in deze veertig jaar uiteraard nog al enige verandering ondergaan. Thans heeft Unitas haar vijfde voor zitter, in de persoon van de heer E. van Hal, die vanaf 1957 met de voorzitters hamer „timmert". Daarvóór waren het de heren D. van Dijk (1918-1920), J. Boers (1920-1933), C. de Goo:jer (1933- 1945) en A. van de Weerd (1945-1957). Het secretariaat werd achtereenvol gens waargenomen door de heren A. van de Weerd, M. Heij, H. v. d. Boven- kamp, G. Diepeveen, R. Slok, H. de Gooijer, G. van Dijk, J. van Burken, M. L. de Bas en T. Deijk. Tenslotte fungeerden in de afgelopen veertig jaar als penningmeester de he ren A. G. de Fluiter, J. Sukkel, A. Die peveen, G. C. van Manen en Jac. Slok. Een veertigjarig jubileum geeft reden tot feesten. En ook Unitas zal het feit niet ongemerkt laten passeren. Het grote aantal leden vergt maar liefst vier feestavonden in „Eltheto" en wel op vrijdag en zaterdag 14 en 15 nov. en op vrijdag en zaterdag 21 en 22 nov. a.s. Tijdens het officiële gedeelte van deze avonden zullen een plaatselijke predi kant en een hoofdbestuurder spreken, respectievelijk Ds. W. Goedhart en de heer G. J. Vunderink, Ds. A. Vroegin- deweij en de heer J. Nieuwenhuis, Ds. A. Wisgerhof en de heer R. Slok, Ds. D. van Enk en de heer T. Deijk. Voorts zullen op deze feestavonden de meisjes van het Hollandia-Tricokoor, o.l.v. Gijsbert van Zanten, zingen, ter wijl de Veenendaalse toneelclub N.A.O. onder regie van H. v. d. Craats, het to neelstuk „Familiebelevenissen" zal op voeren. Tenslotte zal op zaterdagmiddag a.s. van 15.30 tot 16.00 uur het bestuur re cipiëren in hotel „De Korenbeurs", na afloop waarvan eventuele sprekers het woord zullen voeren. r' Horlogerie Hoofditraat - Vtcacodaal beneden de leeftijd van 18 jaar niet mee gerekend, blijven er nog altijd een 10.000 personen over die geschikt zijn als donor op te treden. Naar ruwe schatting zijn er echter slechts 800 900 donors bij de dienst ingeschreven. Behalve de bovengenoemde Plasma- dienst werkt in Veenendaal ook de Trans- fusiedienst voor het Julianaziekenhuis. Donors die zich hiervoor opgeven wor den eerst gekeurd, waar tegelykertijd de bloedgroep wordt bepaald. Het bloed dat zij beschikbaar stellen wordt in zijn geheel bij de zieke patiënt ingebracht. Met de uitbreiding van het Julianaziekenhuis is ook hier de vraag naar bloed zeer groot. Een gedeelte van de donors van de plasmadienst geven daarom thans hun bloed aan de trans- fusiedienst van het Julianaziekenhuis. Toch is hun aantal lang niet voldoende om aan de steeds groter wordende vraag te voldoen. KISTEN OMGEGOOID De heer J. te Gelders Veenendaal had op zijn erf langs de Kade vierenzestig kisten met bewaarappels neergezet. Eén dezer dagen hebben onbekenden deze kisten omgegooid, waardoor een groot deel van de appels beschadigd werden. De schade bedraagt ongeveer 150,-. VERGADERING N.C.V.B. De afdeling Achterberg van de Chris tenvrouwenbond, kwam in gebouw Bethel in vergadering bijeen. Door de presidente mevr. Prak-Hensens werd de vergadering geopend. Als spreker trad deze avond op kandidaat Verwoerd uit Rhenen, die als onderwerp had gekozen „Luther, Zwirglie en Calvijn". Hij bepaalde zich tot de re formatie en zag het geheel als een kasteel met drie torenspitsen. Hun overeenkom sten en tegenstellingen werden door hem uitvoerig besproken, waarbij hij aandrong om te horen met het hart, dat blijvende waarde heeft. Tijdens de pauze gaven vijf dames zich op als lid van de N.C.V.B. Na beantwoording van verschillende vragen werd de avond met zang en gebed gesloten. BREED RIJWIELPAD TUSSEN ELST EN AMERONGEN Deze week is een begin gemaakt met de verbetering van de gevaarlijke situatie van het rijwielpad tussen Eist en Ame rongen. Het bestaande rijwielpad dat gevaar lijk smal was - en waar ook reeds enkele ernstige ongelukken plaatsvonden - kon niet breder gemaakt worden omdat een laan van beukenbomen deze verbreding belette. Het nu aan te leggen fietspad zal achter de beukenbomen en het eikenhakhout ter plaatse worden aangelegd en wel zo danig, dat het fietspad voldoende breed wordt elkaar zonder gevaar te kunnen passeren. REISWOEDE KERKNIEUWS Voor de verkiezing van een tweetal ouderlingen der Ned. Herv. kerk te Rens woude, heeft de kerkeraad twee dubbel tallen opgemaakt. In alfabetische volg orde staan hierop vermeld: I. a. J. van der Heijden, b. G. L. J. Koops. II. a. J. Pater, b. G. Valkenburg. Op maandag 24 nov. a.s. zullen de lid maten gedurende de gehele dag in de ge legenheid zijn hun stemmen uit te bren gen. Tevens wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat de Ned. Herv. Knapen- vereniging met ingang van 14 nov. a.s. weer regelmatig hoopt te vergaderen. De bijeenkomsten worden gehouden in het gebouw Rehoboth en beginnen om 7.30 uur. Deze week is de Vallei-riks, uitge geven bij Damesmodehuis „Maison Jenny", Fred. v. d. Paltsijof te Rhe nen, niet gevonden. De riks wordt hierdoor weer 2,50 meer waard en het bankbiljet dat deze week uit gegeven wordt met het rode nummer zal, indien het vóór a.s. donderdag 12 uur v.m. op ons kantoor wordt ingeleverd 7,50 opbrengen. AMEROIK'GEIS LEUKE REVUE DOOR „VROLIJKE NOOT" Zaterdagavond j.l. bracht het gezel schap „De Vrolijke Noot", waarbij een groot aantal leden van K.N.A., een revue onder de titel „Van dit, van dat, van alles wat". Ruim 200 personen heb ben hun moeite om naar het Clubhuis te komen, beloond gezien met een leuk programma. Hoewel het geheel wel wat kort was, bleek het gehalte van de onderdelen goed te zijn. Muziek, zang en schetsjes waren aardig genoeg om naar te kij ken en aangenaam om naar te luisteren. Het muzikale drietal, het Happy Trio, maakte een goed debuut. Een mooi pro grammapunt was het gezongen en uit gebeelde „Roeierslied". Al met al een avond waar het merendeel der belang stellenden van genoten zal hebben. Na afloop volgde een kort bal, dat buiten verwachting goed bezocht werd. In zijn geheel is dit een gezellige avond ge weest.

De Vallei | 1958 | | pagina 1