Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Raad van Veenendaal bezocht nieuwe luliana-ziekenhuis muis omicii MULDER „Bij veertig jarig bestaan van Unitas 32e jaargang WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 Nr. 87 Uitgave: „De Gelderse Vallei'* Vecnendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Burg. Bakker wenste bestuur geluk met dit prachtig gebouw Niet de primeur Marktberichten Gemeenteraadsvergadering ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN ARAM IN BOEKVORM „De Gouden Horde" „De Leeuw van Bashra" „De ondergang van Ur" Veenendalers gaven 280 flessen bloed Ernstige botsing door inhalen in mist Raad van Renswoude met zorg vervuld Kunnen plannen voor wegenverbeteringen en woningbouw worden uitgevoerd? H.H. adverteerders en correspondenten SCHERPENZEEL Voorzitter VAN HAL Uitstekend geslaagd jaarfeest in „Eltheto ONTRUIMINGSTERMIJN VERLENGD Burgemeester Bakker kocht als eerste kinderzegels RH EN EN Wat nu weer. BRILMONTUREN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Vecnendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VAL ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Dinsdagavond was de gemeenteraad van Veenendaal, op uitnodiging van het bestuur van het Julianaziekenhuis, in één van de recreatie zalen van dit nieuwe gebouw bijeen gekomen om onder deskundige leiding een rondgang door het bijna voltooide Juliana-ziekenhuis te maken. Na de rondgang waren de raadsleden het er unaniem over eens dat Veenendaal en de naaste omgeving trots kan zijn op dit prachtige bouwwerk, dat volledig naar de eisen des tijds is ingericht. Van de gelegenheid vragen te stellen over het ziekenhuis werd door diverse raadsleden druk gebruik gemaakt. De voorzitter van het ziekenhuisbe stuur, Mr. J. J. P. C. van Kuyk, heette allereerst alle aanwezigen hartelijk welkom. Het speet hem ten zeerste dat het gemeentebestuur niet de primeur van het bezichtigen had, omdat een de putatie van de Vrije Universiteit uit Amsterdam enige tijd geleden reeds een bezoek gebracht had aan het nieuwe ziekenhuis. „We konden hier echt niet onderuit", aldus de voorzitter, „want na een voorafgaand telefoontje waren de gasten al gauw hier." Hij vertrouwde er op, dat de raads leden dit sportief op zouden nemen en stelde vervolgens voor - met het oog op de rust voor de patiënten - een aan vang te maken met de bezichtiging van het nieuwe gebouw. Het gehele gezel schap werd in een aantal kleine groep jes verdeeld, waardoor ook de expli catie van de rondleider beter te volgen was. NIETS DAN LOF OVER HET ZIEKENHUIS Met de grote lift waren de gasten in een minimum van tijd op de hoogste verdieping gebracht waar de rondlei ding begon. Hoewel de bouw van het nieuwe zie kenhuis nog niet geheel voltooid is, had men er toch voor gezorgd dat vrijwel alle vertrekken - en dat zijn er heel wat - bekeken konden worden. Uit de reacties welke men van alle zijden tijdens de bezichtiging hoorde, mag met zekerheid worden geconclu deerd dat het oordeel van de gemeen teraad met het woord „fantastisch" nog niet sterk genoeg uitgedrukt is. Men stond vaak versteld van de nieuw ste technische snufjes waarmee het zie kenhuis is uitgerust en wellicht zal bij velen de gedachte opgekomen zijn dat het - onder voorbehoud natuurlijk lie ver geen patiënt te zijn - hier een goed toeven is. Van de bovenste verdieping bereikte men via de andere etages allengs weer dat het aantal opgenomen kinderen nu al driemaal zo groot is als in het oude ge bouw, een stijging waar men niet direct op gerekend had. Op de vraag wat het Julianaziekenhuis gekost heeft, kon de voorzitter alleen een schatting als antwoord geven. Deze schat ting bedroeg twee en een kwart miljoen gulden. PERSONEEL, UITERST MOEILIJK VRAAGSTUK Een uiterst moeilijk vraagstuk noemde VEENENDAAL. Eiermarkt: aanvoer 125.000 stuks. Prijzen van 15,- tot 16,- voor de grote eieren en van 10,- tot 14,- voor de kleine eieren. Alles per 100 stuks. Handel redelijk. Biggcnmarkt: aan voer 75 stuks. Prijzen van 40,- tot 64,- per stuk. Handel kalm. BADMINTONDEMONSTRATIE UITGESTELD De aangekondigde badmintondemon- stratie, georganiseerd door de Veenen- daalse badmintonclub „Flash" is, wegens ziekte van één van de medewerkers van Ferry Sonneville, uitgesteld tot in jan. '59. INTERESSANTE „PROEF'-AVOND IN CHR. HUISHOUDSCHOOL De zgn. proefavond, welke door de com missie Streekbelangen Z.O. Utrecht in de Chr. Huishoudschool te Veenendaal werd gehouden is een succes geworden. Het ging hier om de beoordeling van een aantal aardappelsoorten, n.l. de Noor deling van de hoge- en lage grond en de Libertas van de hoge- en lage grond. Een twintigtal dames waardeerde deze aardappelen op hun smaak en kwaliteit. De aardappelen waren gekookt door leer lingen van de Chr. Huishoudschool. Het resultaat van dit proeven was, dat de Libertas en de Noordeling, beide van de hoge grond, gelijk werden gewaar deerd, terwijl de Libertas van de lage grond én punt achterbleef op de Noorde ling van dezelfde grond. Hieruit bleek dus, dat het vooroordeel, dat op bepaalde plaatsen tegen de Liber tas bestaat niet voldoende gemotiveerd is, nog afgezien van het feit, dat deze laatste aardappel een veel hogere op brengst zal geven. Naast deze aardappel-„proef" hield een lerares van het bureau van de voedings raad een zeer interessante lezing. Het v/as een goed verzorgde avond, mede door de medewerking van de leer lingen van de Chr. Huishoudschool. De gemeenteraad van Veenendaal zal op donderdag 27 november a.s. om half acht in openbare zitting bijeenkomen. TONEELCLUB GEMEENTEPERSONEEL OP DE PLANKEN In het kader van de winter-ontspanning geeft de personeelsvereniging van de ge meente Veenendaal op donderdag 27 nov. a.s. een toneelavond. De toneelclub van het gemeentepersoneel zal het blijspel „Wie wint de pot" opvoeren. De regie berust, zoals gewoonlijk, bij mevrouw Van der Veen. KERKE WIJK 167 TEL. JOOO VEENE N DA AL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America het punt van uitgang waar de gasten een versnapering wachtte en Mr. Van Kuyk een en ander toelichtte. BEHANDELING IS HOOFDZAAK In zijn toelichting wees spreker op het feit, dat de bezoeker van het Julia naziekenhuis misschien de indruk zou krijgen dat de behandelingsruimte in verhouding tot de verpleegruimte nogal aan de grote kant was uitgevallen. Een kern van waarheid schuilt hierin, aldus spreker, omdat men in de tegenwoor dige tijd vooral de nadruk legt op de behandeling van de patiënt en er wordt ook naar gestreefd de behandelings ruimte t.z.t. uit te breiden en te ver fijnen. Wat de uitbreiding betrof, hiermee heeft men bij de bouw van het zieken huis rekening gehouden zodat in een zeer korte tijd een uitbreiding moge lijk is. Men moet hierbij vooral beden ken dat, indien eventueel een uitbrei ding noodzakelijk zou blijken, het bou wen moet geschieden als het zieken huis in vol bedrijf is. Vandaar dat men nu reeds de liftkoker als het ware door het betondak heen gebouwd heeft, zo dat een nieuwe verdieping alleen maar een kwestie is van muren zetten en daarop een betondak. Wanneer Veenen daal en naaste omgeving in bevolking toeneemt, achtte spreker een spoedige uitbreiding mogelijk. Als volgend punt wat nadere toe lichting beoogde noemde spreker de zeer grote veranderingen welke hebben plaatsgevonden ten aanzien van het oorspronkelijke plan. „Voordat wij gingen bouwen", aldus de voorzitter, „hebben wij eerst ons licht opgestoken bij alle specialisten die in het nieuwe ziekenhuis hun werk zouden gaan verrichten. Op hun advies werd toen een plan opgesteld waarin de bouw en inrichting van de diverse afdelingen van a tot z waren uitge kiend. Na verloop van enige tijd echter wer den bijna al deze specialisten vervan gen en hun plaatsvervangers - veelal mensen afkomstig van grote academi sche bedrijven - vonden dit plan op sommige punten aan de „ouderwetse" kant. De techniek gaat met de tijd mee en in onderling overleg werd besloten van de nieuwste snufjes op dit gebied gebruik te maken, waar overigens nu geen mens spijt van zal hebben." Zeer belangrijk was volgens spreker het licht dat in het nieuwe Juliana ziekenhuis een belangrijke rol speelt. Met de typische wit-grijze en hierdoor ietwat sombere ziekenhuiskleur en de lange doodse gangen heeft men radi caal gebroken. Licht en lucht zijn nu rijkelijk aanwezig en ook de toegepaste kleurencombinaties geven aan alles een fleurig effect. Na de toelichting van Mr. Van Kuyk gaf deze de aanwezigen gelegenheid tot vragen stellen. „ZIEKENHUIS HOPENLIJK NIET GAUW VOL" Burg. Bakker nam vervolgens het woord en bracht dank aan het bestuur dat de raad in de gelegenheid had gesteld het bijna voltooide ziekenhuis te bezichtigen. Alles wat de burgemeester gezien had, had een behoorlijke indruk op hem ge maakt en volgens zijn mening - en die van de gehele raad - is dit moderne zie kenhuis bijzonder praktisch ingericht. Spreker toonde tevens grote waardering voor het feit, dat het publiek in de naaste toekomst ook in de gelegenheid wordt gesteld het ziekenhuis te bezichtigen. Verwijzend naar de toelichting van Mr. Van Kuyk, vond hij het eveneens prachtig dat een uitbreiding zo weinig tijd en moeite kostte, maar hopenlijk is dit niet gauw het geval, aldus de burgemeester, want dit zou betekenen dat er veel pa tiënten moeten zijn en hoe minder hoe liever. Met een gelukwens aan het bestuur gericht, besloot burgemeester Bakker zijn toespraak. RUWE SCHATTING: 2>/« MILJOEN De heer Van Hardeveld stelde de vraag of de doelmatigheid bij het bijbouwen van een vleugel aan waarde verloren zou gaan. De voorzitter moest vragen steller in zekere zin gelijk geven, want in zo'n geval zou er meer transport van en naar de keuken komen, hetgeen echter te overbruggen is. Het was de heer Van Galen, (eveneens vol lof over het nieuwe gebouw) tijdens de rondgang opgevallen, dat er zo weinig ruimte voor kinderen was. De oorzaak hiervan was, dat de aanvankelijk ge plande kinderafdeling op de derde ver dieping moest vervallen en op de tweede verdieping is geperst. Daarbij komt nog Op dc foto: v.r.n.l.: burg. A. Bakker, wet houder C. N. van Kuyk en dokter E. A. C. Reydon tonen hun belangstelling voor het laboratorium van het nieuwe Julianaziekenhuis. de voorzitter de personeelsvoorziening. Verpleegsters zijn schaars in deze tijd, aldus spreker en hoewel de taak van de verpleegster ontlast is door een groot aantal werkmeisjes, is de vraag nog al tijd groter dan het aanbod. Gelukkig heeft men in het nieuwe ziekenhuis mo menteel geen tekort aan personeel, ter wijl ook de medische staf volledig is. Nadat nog enkele raadsleden het woord hadden gevoerd en vragen hadden afge vuurd o.a. over de exploitatie en de of ficiële opening (die nog niet te voorspel len is) sprak als laatste, wethouder Van Kuyk het bestuur van het Julianazieken huis toe. VEENENDAAL HEEFT ZIJN HART VERPAND AAN DIT ZIEKENHUIS Spreker memoreerde in het kort de ge schiedenis van het ziekenhuis aan de berg. Aan het eind van de bezettingstijd kreeg hij bezoek van enkele heren die een gift kwamen vragen voor een te bou wen ziekenhuis. „Erger, ze stopten mij tevens een lijst in handen om mee te col lecteren. Waarschijnlijk bezit ik collec- teer-capaciteiten, want ik haalde een be drag van 25.000,— bijeen", aldus wet houder Van Kuyk. Het oude ziekenhuis - wat toen een pension was - werd aangekocht en toen de plannen van een streekziekenhuis ter tafel kwamen heeft men zijn best gedaan dit in Veenendaal te krijgen. Dit is niet gelukt en juist daarom is Veenendaal en naaste omgeving zoveel dank verschul digd aan het bestuur dat, ondanks dit al les de bevolking een ziekenhuis heeft ge schonken dat aan alle eisen voldoet. „Veenendaal heeft zijn hart verpand aan het Julianaziekenhuis en wij zijn u allen buitengewoon veel dank verschul digd", besloot de heer Van Kuyk zijn toespraak. WASGOED VERDWENEN Eén dezer dagen kwam mevr. S., wo nende aan de Polderweg, tot de onplezie rige ontdekking, dat zij een gedeelte van haar wasgoed miste. De waarde van het ontvreemde is on geveer vijfentwintig gulden. GEEN VOORRANG VERLEEND De heer D. uit Dodewaard, die met zijn personenauto op de Polderweg reed, ver leende geen voorrang aan de bestelwagen van de heer K. uit Veenendaal. Een hevi ge botsing volgde, waarbij alle kruide nierswaren van de heer K. in het rond geslingerd werden. De beide auto's wer den zwaar beschadigd maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ter gelegenheid van de a.s. Sint Ni- colaas bieden wij onze lezers drie avonturen van Aram aan - een goe de bekende uit ons stripverhaal - tegen een sterk gereduceerde prijs /an 1,75 per drie exemplaren in cellofaanverpakking. De prijs van één exemplaar, zonder verpakking, bedraagt 0.60. De drie delen zijn getiteld: en Gezien de beperkte voorraad ver- Hoeken wij de lezers, die van deze gelegenheid gebruik wensen te ma ken. hun bestelling vóór dinsdag 25 november a.s. aan ons bureau te doen toekomen, met een duidelijke Dpgave van het gewenste (dus 3 ex. voor ƒ1,75 of 1 ex. 0,60). Tijdens de dinsdag gehouden bloed- plasma-avond zijn er in totaal 280 flessen bloed afgenomen. Het aantal donors was niet zo groot als vorige jaren, hetgeen voornamelijk te wijten is aan het feit dat vele donors hun bloed geven aan het Julianaziekenhuis. Vroeger moest men twee avonden reser veren om bloed af te nemen, tegenwoor dig kan men - helaas - met een avond volstaan. Toch waren de organisatoren zeer tevreden over het bereikte resultaat. De avond had een vlot verloop. In de dichte mist zijn zaterdagmorgen j.l. onder aan de Berg, nabij hotel La Montagne, twee personenauto's tegen elkaar gevlogen. De heer S. uit Wassenaar reed met zijn kleine personrnauto op het zuide lijke gedeelte van de Kerkewijk in de richting Eist. Vóór hem reed een grote vrachtauto, die hij ongeveer in de bocht ter plaatse wilde inhalen. Plotseling doemde uit de mist een te genligger op, een grote luxe auto, be stuurd door de garagehouder, de heer Van der K. uit Wageningen. De heer S. remde uit alle macht om weer achter de vrachtauto te schieten, maar hij ging bij deze manoeuvre aan het slippen en kwam dwars over de weg te staan. Voor de heer Van der K. was er geen ontwijken mogelijk. Hij vloog boven op iet autootje, dat grotendeels werd ver- ïield. Gelukkig werd de rechterzijde van de auto in elkaar gereden, waardoor de heer S., die links zat, het er, behoudens ien hersenschudding en enkele ge kneusde ribben, nog levend afbracht. Hij werd naar het Julianaziekenhuis vervoerd. De wagen van de heer Van der K. werd aan de voorzijde ernstig bescha digd. VERKEERD GEPARKEERD Waarschijnlijk door verkeerd parke ren vormde een grote aanhangwagen van een Amsterdamse bierbrouwerij een obstakel op de weg voor een vrachtwagen van de fa. H. uit Schie dam, geladen met acetyleenflessen. Deze vrachtauto reed maandagmor gen j.l. tegen de aanhanger, die gepar keerd stond bij garage Van W. aan de Pr. Bernhardlaan. Beide wagens liepen materiële schade op. BIJZONDERE INZENDINGEN OP DE KONIJNENTENTOONSTELLING Van 20 tot en met 22 november a.s. zal de Veenendaalse Konijnenfokkersvereni ging haar jaarlijkse clubtentoonstelling houden achter café Vonk aan de Kerke wijk. Het aantal inschrijvingen voor deze ten toonstelling overtreft alle voorgaande ja ren. In totaal zijn 112 konijnen ingeschre ven, van zeer verschillende variaties. Zo bevinden zich onder de inzendingen Vlaamse reuzen met oren van 18 tot 20 cm. en een gewicht van 13 tot 16 pond, maar ook kleurdwergen van niet meer dan 1 kg zwaar en 6 cm. lange oortjes. Onder deze kleurdwergen-inzending bevindt zich een geheel nieuwe kleur, welke nog niet eerder in ons land werd geëxposeerd. Bijzonder aantrekkelijk zijn ook de konijnen met een zeer kortharige pels, die als bontleveranciers dienst doen. Keurmeester D. J. Kortman uit Arnhem, die de inzendingen donderdag zal keuren zal geen gemakkelijke taak hebben om de ruim honderd ere-prijzen toe te kennen. Deze prijzen zijn toegekend door de plaat selijke industrie, winkeliers en leden van de organiserende vereniging. Voor het publiek zal de tentoonstelling geopend zijn op donderdagavond van 8 tot 10.30 uur, op vrijdagavond van 7 tot 10.30 uur en op zaterdag van 's middags 2.30 tot 's avonds 9.30 uur. Vrijdagavond kwam de gemeenteraad van Renswoude voltallig in openbare vergadering bijeen. De hoofdschotel vormde de begroting voor het jaar 1959 en de woningbouw en wegenverbeteringen. Precies 8 uur opende burgemeester J. A. Hosang de vergadering, waarna de secretaris de notulen voorlas. In verband met de grote Sint- Nicolaasdrukte verzoeken wij on ze H.H. adverteerders en corres pondenten beleefd doch dringend de copy, bestemd voor de vrij dageditie van 21 november vóór a.s. donderdagmorgen 10 uur in ons bezit te doen stellen. Hieraan de hand te houden voor komt eventuele teleurstelling. Red. MILITAIRE ORDER Door de Ministeries van Oorlog en Ma rine werd met de N.V. C. en S. Valken burg te Scherpenzeel een contract geslo ten tot levering van webband ter waarde van ruim 54.000, moeten wij ons bezinnen op verleden, heden en toekomst" De heer H.^.l. van Beek, ambtenaar van de burgerlijke stand, werd op eigen verzoek op de meest eervolle wijze ont slag verleend. Het bouwverbod voor een terrein grenzende aan de gemeente Scherpen zeel en een gedeelte, dat grenst aan de gemeenten Veenendaal en Ede werd voor onbepaalde tijd verlengd. Omdat voor de bewoners van 7 on bewoonbaar verklaarde woningen nog geen geschikte woonruimte is gevonden werd de ontruimingstermijn met 1 jaar verlengd. De woning met bedrijfsruimte Dorps straat 8 werd wederom voor 1 jaar ver huurd aan de heer T. Lagerweij vooi een totale huursom van 23,55 pei week. Tevens werd de woning Dorps straat 10 weer verhuurd aan de heei J. D. Overeem voor een huurprijs van 7,85 per week. Het bedrag der vergoedingen en he' bedrag der voor vergoeding in aanmer king komende uitgaven over de jaren 1953 tot en met 1957 werd voor de bij zondere lagere scholen als volgt vast gesteld: School met de Bijbel: vergoe dingen ƒ31.092,50, uitgaven ƒ31.035,07 R.K. school: vergoedingen 12.893,27 uitgaven 12.904,61. De nieuw aan te leggen weg werd een naam gegeven. Er werd besloter deze weg Reedeweg te noemen naar d naam Johan van Reede, die in 162: Renswoude heeft gekocht en bouwheei is geweest van het tegenwoordige kas teel (1654), terwijl tijdens zijn leven he' „Grand Canal" tegenover het kasteel is gegraven. Het werd derhalve goed geacht deze naam aan de vergetelheid te onttrekken en de nieuwe weg aldus te vernoemen. GEMEENTEBEGROTING ZEER SOBER OPGESTELD Inzake de begroting voor het gemeen telijk woningbedrijf betreurt de com missie van onderzoek het ten zeerste, dat in '58 geen woningbouw kon plaats vinden, terwijl verder van bestaande plannen voor 1959 ook uit de begroting niets blijkt. Zij verzocht B. en W. der halve spoedig met concrete plannen te tt Als eerste van de 4 feestavonden, die de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de textiel- en kledingindustrie „Unitas" heeft georganiseerd, werd Vrij dagavond j.l. het veertigjarig bestaan van deze bond herdacht. Een geheel gevuld „Eltheto" waarbij het opviel dat de jeugd bijzonder goed vertegenwoordigd was heeft deze avond kunnen genieten van een uitstekend verzorgd programma waarin ernst en humor elkaar afwisselden. Na de pauze werd het toneelstuk „Familieproblemen" opgevoerd door de toneelvereniging „N.A.O." uit Veenendaal onder regie van H. v. d. Craats. Het is zonder meer een goede keus geweest van de Unitas-organisatoren deze toneelgroep in het programma op te nemen. Ook de Hollandia-Trico- meisjes ook wel genoemd de Veenendaalse Sweet-Sixteen hebben er toe bijgedragen dat het eerste jaarfeest van Unitas uitstekend geslaagd is. HOE HET WAS, IS EN WORDEN MOET In zijn opennigswoord memoreerde voorzitter E. van Hal in korte trekken de geschiedenis van Unitas. Spreker noemde de veelal erbarmlijke toestanden waarin de arbeider vroeger leefde. Als voorbeeld noemde hij de gedwongen win kelnering, waarbij de arbeider verplicht was zijn levensbehoeften te kopen bij een door zyn baas aangewezen winkelier. Deed hij dit niet dan werd hij ontslagen met alle gevolgen van dien. Volgens spreker was het in die tijden de gewoon ste zaak van de wereld dat de mensen in krotten moesten wonen en dat de arbei der niets te zeggen had. „De pioners van onze bond zijn toen hun moeizaam en voor mensen onmoge lijk werk begonnen, gedreven door hoop en liefde. Het geloof heeft bergen ver zet," aldus spreker, „en de toestanden zijn gelukkig veranderd, maar de men sen Zij zijn óók veranderd, maar helaas niet ten goede. Zo stellen zij vaak de vraag, wat doet Unitas nu eigenlijk Men wil een teken zoals tweeduizend jaar ge leden, maar er geschieden nog dagelijks wonderen op christelijk maatschappelijk gebied." De wensen die Unitas voor de toe komst heeft zijn o.m. dat de patroon zijn bedrijf niet mag verplaatsen zonder hier in zijn arbeiders te kennen en dat de overbodige winst ook de arbeiders ten goede komt. Om dit te bereiken moet echter ook de arbeider veranderen, want, zo besloot de voorzitter zijn openingswoord, „wij zijn niet klaar met alleen maar lid te zijn, wij moeten ook actief zijn." VLOT AFGEWERKT PROGRAMMA Wegens een misverstand was de diri gent van de Hollandia-Trico meisjes, die vervolgens optraden, niet tydig aanwe zig maar de heer Spanjenberg kweet zich uitstekend van zijn taak als „invaller dirigent". Het koor bracht frisse en leu ke liedjes die bijzonder in de smaak vie len. Als volgend punt van het programma hield de heer G. J. Vundering van het Hoofdbestuur een toespraak. Deze spreker wees vooral op het feit, dat het niet de gewoonste zaak van de wereld was dat christelijke arbeiders zich zoals in Nederland mogen verenigen. „Dit alles is niet zo vanzelfsprekend. Wij leven, zo dat heet, in een democratisch land waarin vrijheid van godsdienst, politiek en vakbeweging normaal is. Wij mogen ons als christenen samenvoegen om te strijden voor recht in de samenle ving. De vrijheid waarderen wij pas als er knechting is," aldus de heer Vundering. Hierbij noemde hij ook de arbeiders achter het IJzeren Gordijn waar men op aarde reeds de hemel wil stichten. „Moge uw afdeling die in het verleden gestreefd heeft naar verwerkeling van betere toe standen ook in de toekomst blijven strij den voor de mens die dreigt onder te gaan door de problemen die zich dage lijks voordoen. Door de strijd, die ook Unitas jarenlang heeft gevoerd is be reikt dat de werkman van loonslaaf in positie van bedrijfsgenoot gebracht is. God geve u dat u die strijd niet mag op geven," aldus besloot spreker zijn toe spraak. Nadat het meisjeskoor weer een aan tal leuke liedjes gezongen had kwam als laatste spreker deze avond Ds. Goedhart, Dinsdagmorgen was het in de hal van het postkantoor een en al bedrijvig heid om de speciale verkoopstand van kinderzegels in gereedheid te brengen Alles was op overzichtelijke wijze uitgestald toen om even over negenen burgemeester A. Bakker door het ko pen van een aaantal zegels en kaarten deze actie inluidde. Daarna onderhield Veenendaals eerste burger zich enige tijd met de damesverkoopsters en de heer directeur van het postkantoor. In tegenstelling tot vorige jaren ge schiedt de verkoop van kinderzegels en kerst- en nieuwjaarskaarten in de mor genuren via een speciaal hiervoor in gerichte stand in de hal van het post kantoor. Deze stand is op de navolgende dagen en uren geopend: 18 nov. t.m. 22 nov., 3 t.m. 6 dec., 17 t.m. 24 december en 27 t.m. 31 decem ber en wel van 9-12.30 uur. Buiten deze tijden om zijn alleen zegels verkrijg baar aan de normale loketten. die het vooral verheugend vond dat er zoveel jonge mensen aanwezig waren. Ds. Goedhart noemde de arbeid als een erezaak, een roeping van Gods wege. Dat is de diepste fundering, dat jonge mensen mogen werken en de roeping van de Christelijke vakbeweging is dit voor te houden. Er mag geen scheiding zijn tussen het woord van God op zondag en de wekelijkse handelingen. Evenals de vorige spreker wenste Ds. Goedhart „Unitas" een zegenryk werk toe. PRACHTIG TONEELSTUK Na de pauze, waarin de aanwezigen een traktatie ontvingen, werd het toneel stuk „Familieproblemen" opgevoerd door de toneelvereniging „N.A.O." onder regie van H. v. d. Craats. In deze klucht in drie bedrijven wordt de spanning tot het einde toe opgevoerd en alle spelers beheersten hun rol goed. Een bijzondere vermelding verdient Mej. Scholten in haar creatie van Patricia, de jongste dochter van het door problemen „verscheurde" gezin. Zij speelde dit op voortreffelijke wijze en haar mimiek was van dien aard dat men soms de indruk kreeg dat hier een beroepsartiste aan het werk was. Alle aanwezigen op deze avond hebben ongetwijfeld genoten van al het gebodene en het bestuur van het jubilerende „Uni tas" kunnen met vertrouwen de volgen de feestavonden tegemoet zien. i In aanwezigheid van juffrouw Jager (staand), mevrouw Engel en de directeur van het P.T.T.-kantoor, de heer Stufkens, toont mevrouw Stufkens burgemeester A. Bakker een sprookjes-kinderkaart. BELEDIGING GESTRAFT „Ik heb niet gezegd, dat de G. een op lichter was. Ik heb hem alleen maar ge vraagd, toen ik hem een glaasje zag drin ken in een restaurant te Utrecht, of hij niet wist, dat hij van mijn centen zat te drinken en of hij niet begreep, dat hij eigenlijk een oplichter was." Aldus verweerde zich de 30-jarige vee handelaar G. W. v. d. V., toen hij zich voor de Utrechtse politierechter moest verantwoorden wegens belediging. „Maar u mag ook niet vragenderwijs een ander beledigende woorden toevoe gen", merkte de officier van Justitie op. Op 26 juli j.l. had de verdachte de hem bekende Utrechtse koopman B. de G., met wie hij nog een en ander te verrekenen had, bovenvermelde woorden toegevoegd. Volgens de gedupeerde echter in veel positievere termen; hij had n.l. zonder meer gesproken van „vuile oplichter". Zowel de officier van Justitie als de politierechter meenden, dat er inderdaad sprake van belediging was. Conform de eis kreeg v. d. W. een boete van 25,of 5 dagen hechtenis. komen en daarbij rekening te houden mei ae achterstand van iyad. iviet beiXtKKing tot de gemeen te be groting, die zeer so^er is opgesteld, apiciK de commissie haar zorg uu over ae tiiiancieie toesiana van ae gemeen te, die er verre van roosxieung uit ziet, mede ten gevoige van ae aanmer- KenjKe stijging aer onderwijsuitgaven. Voor kinueren'uit de gemeente nens- wouae, die scnoien voor g.i.o., v.g.i.o., u.i.o. en tecmiiscn onderwijs m andere gemeenten oezoeicen, is jaarnjKs een uijarage aan de scnooigemeeme ver- scnuiaigd, die wordt uerexend naar een aour Geaeputeeide Staten vast te stellen uearag per leerling. Voor I9a8 ueaioeg ae louue raming voor dit on- aerueei j 12.4UD,terwijl voor iyo9 een raming van 2i.yaü,nauwelijKS vuiooenae zal mijnen ie zijn. Een stij ging dcinaive niet zener J iz.uoO, waarmj net voorts opvauenu is, dat net oedrag per leerling voor v.g.i.o. J 298,- oeOraagt tegenover siecnts j 132,voor uio en J ly*,voor ounengewoon la ger onderwijs. De anocre ueiangnjke uitgaven, die in de begroting Zijn ge raamd, betreffen: 1. net algemene beheer 63.539,74 2. wegen, gemeemereiniging, riolering enz75.477,21 3. onaersteuning aan behoef- tigen, verpleging van zienen krankzinnigen enz50.693,42 tegenover aeze uitgaven staan de ïnnom- s.en, met ais hooiauestanaoeel de rijns- ai weringen: Algemene uitkering uit het gemeentefonds 98.385,39 Belasunguiwering uit het ge meentefonds 55.579,01 Uitkering van grond- en per sonele belasting 31.401, Totaal 185.365,40 Voor de eigenlijke gemeentelijke be lastingen is voorts een bedrag van in totaal 34.365,geraamd. Verder blijkt uit de kapitaaldienst, dat de gemeente de volgende belangrijke in vesteringen heeft gedaan: voor woningbouw 962.693,27 voor wegenaanleg en ver betering 603.928,72 voor onderwijs en algemeen beheer 87.361,06 Het saldo van de opgenomen geld leningen bedraagt tenslotte op 1 jan. a.s. J 1.322.808,66 en het bedrag van de eigen financieringsmiddelen 244.96o,94, terwijl de totale rente en afschrijving, die ten laste van de gewone dienst wordt gebracht een bedrag beloopt van 66.9/0,03. In deze begroting is inmiddels wel de verbetering van ae Barneveldsestraat verwerkt. Er is echter nog geen reke ning gehouden met de verbetering van de Scnaim, de aanleg van een nieuwe weg ten zuiden van de Taets van Ame- rongenweg, de bouw van nieuwe wo ningen en de inrichting van een riool waterzuiveringsinstallatie. Een rechter in Kaapstad heeft een uitspraak gedaan, waarin hij verklaart dat iemand die een boek leent en het niet teruggeeft géén dief is. De rechter motiveerde dit door te zeggen dat an ders het halve advocatenkorps in Kaapstad uit dieven zou bestaan. In Sankt-Moritz, het bekende Zwit serse wintersportoord, hebben twee knappe jonge dames kans gezien in anderhalve minuut een plaatselijke bank te beroven. Eén van hen leidde de aandacht van de kassier af, terwijl nummer twee met de centen verdween. De Britse minister van verkeer heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij vol gend jaar een begin hoopt te maken met de verplichte keuring van voer tuigen die ouder zijn dan tien jaar. Deze voertuigen zullen dan een keu ringscertificaat moeten bezitten. Eén dezer dagen is de Hongaarse hoofdstad Budapest een monument rij ker geworden. Deze schepping heeft ten doel de Sowjetsoldaten te herden ken die twee jaar geleden tijdens de Hongaarse opstand gevallen zijn. Communistisch China gaat een reus achtig project uitvoeren. Het zal name lijk volgend jaar een begin maken zijn woestijnen te veranderen in bossen, weiland en oasen. Een tiende deel van dit land bestaat uit woestijn. Een taxichauffeur in Instanbul is be keurd omdat hij tijdens het vervoer van zijn klanten (een dame en een heer) het interieur van zijn taxi niet verlicht had. Er bestaat daar namelijk een wet dat het interieur van taxi's 's aVonds verlicht dient te zijn. Uit de dierentuin van Hannover ont snapte verleden week een beer en klom in een hoge eikenboom. Veertig uur la ter kwam de beer er weer uit, nadat de brandweer hem met brandslangen bespoten had en toen dat niet hielp de beer met lange stokken met fakkels te lijf ging. De eigenaar van een restaurant in Lansing (Amerika), luisterende naar de naam G. Pappavlahodimitrakopoulus, biedt een ieder, die op het eerste gezicht zijn naam correct uitspreekt, een gra tis diner aan. Over namen gesproken, momenteel is de laatste naam in het Londense tele foonboek die van meneer V. K. Zzzu. Indien Londenaar, zou een ingenieur uit Hongkong, Dr. Z.Z.Zzz, met de eer gaan strijken. Een nieuwe kollektie in lijn en kleur Charmant - Fleurig - Stijlvol Speciaalzaak voor de betere brilsoorten. Hoofdstr. 51 - Tel. 3184 - Veenendaal ZIEKENFONDS LEVERANCIER Depót Carl Zeiss Een tweede bril is onmisbaar

De Vallei | 1958 | | pagina 1