BR „Vrije of geleide economie gestikte DEKENS WITTE KRUIS HELPT ECHT I Meer dan zeventig miljoen knopen verlaten jaarlijks een knopen- fabriek in Rhenen Voor de boer HET 00G VAN SIVA Betrouwbaarheidsrit voor bromfietsers Buurtvereniging Westersingel' organiseert Sint-Nicolaasfeest De Klomp RENSWOVDE EDER VEEN y OVERBERG AMERONGEN Van weide naar stal r 15 °/0 beneden de prijs RHENEN Officiële bekendmaking EDE o-o-o-o-o-o-o-o-o o-o-o-o-o-o-o-o-o Door de vele sportevenementen in Vee- nendaal, voldeed de bertouwbaarheidsrit voor bromfietsers, georganiseerd door de bromfietsclub „De Batavier" niet geheel aan de verwachtingen. Er werd namelijk met slechts een twintigtal deelnemers gestart. Het door J. van Hal uitgezette parcours was er echter niet minder mooi om. De rit liep over Ederveen, Lunteren, De Haar, Amerongen, Eist en Veenendaal. Toch leverde deze rit soms enige moei lijkheden op. Vooral het zich houden aan het voorgeschreven tijdschema leverde veel strafpunten op. Dit had tot gevolg dat slechts drie deelnemers zich wisten te klasseren. De uitslag was, 1. A. van Dolder, 125 str.p. 2. Henzen, 127 str.p. en 3 A. v. d. Bovenkamp, 169 str.p. Van Dolder stelde zich in het bezit van de fraaie wisselbeker, terwijl de drie win naars mooie prijzen in ontvangst konden nemen. Voor de kinderen van de Westersingel heeft het bestuur van deze buurtver eniging een Sint-Nicolaasfeest georga niseerd, dat zaterdagmiddag 29 novem ber in ,,'t Trefpunt" gehouden zal wor den. Aan dit feest is tevens een huis- vlijttentoonstelling verbonden. Voor dit doel zijn een aantal aardige prijzen be schikbaar gesteld. Het programma voor deze middag vermeldt o.m. het optreden van een jeugdig accordeonist. Voorts zal de bekende kinderfilm „Dik Trom" vertoond worden. Als hoogtepunt zal Sint-Nicolaas, vergezeld van Zwarte Piet, aan elk kind een cadeau uitreiken. BRANDJE IN SLAAPKAMER Hoewel er een brandje was, is Vee nendaal in rust zondagmiddag niet op geschrikt door een sirene. Voor de eer ste maal waarschuwde men n.l. de brandweerlieden per brandweertele foon, de nieuwe alarmeringsinstallatie, welke enige tijd geleden werd geplaatst. Het betreffende brandje „woedde" in de slaapkamer van de fam. v. L. aan de Hoogstraat alhier. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen dienst te doen. De schade bestond o.a. uit een aantal verbrande overgordijnen. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. „Papa's vrouw". Boulle: „De brug over de Kwai". Caldwell: „Nooit gewonnen, nooit verloren". Dorman: „Soldaten zon der generaal". Gheorghiu: „Pilatus aan de Donau". Kaye: „De vrouw van de resi dent". Lee: „Ik wilde een blanke zyn". Martin: „De werf". Miithel: „Voor jou bloeit geen boom". Opie: „Over myn dode lichaam". Panhuysen: „Wandel niet in water". Scheepens: „Rood als scharla ken". Trevor: „Windkracht 10". Vestdijk: „Het glinsterend pantser". Weeks: „Klop pen en op antwoord wachten". Fromm: „De angst voor vryheid". Leusen: „Tyde- lijk uitgeschakeld" 2 dln. Baden: „De mens en zijn geluk". Cultuurgeschiedenis van het Christendom". Elliot: „Vijf krui sen in de jungle". Hegger: „Myn weg naar het licht". Troelstra: „Mijn vader Pieter Jelles". Truman: „Memoires". Heyerdahl: „Aku-Aku". Hochheimer: „Acht grote rivieren in heden en ver leden". „Een brug tussen validen en in validen". Korteweg: „Het moderne geld wezen". Waterink: „Hoe vertellen we het onze kinderen". Packard: „De verborgen verleiders". Bogaardt: „Zo zijn onze ato men". Lane: „Dieren in duizend gedaan ten". Wigman: „De Hoge Veluwe". Frie- drich: „Geneeskunde in opmars". Stuvel: „Het Deltaplan". As, van: „Het hout". Butselaar: „Bridge". Ruytenschildt „Zeilen". Anderson: „Marian Anderson vertelt haar leven". Steigen: „The family of man". Aafjes: „De blinde harpenaar". Stuiveling: „Een eeuw Nederlandse lette ren". OPLEIDING ARBEID£ANALYSTEN IN VEENENDAAL Onlangs is in Veenendaal opgericht het bedrijfsorganisatiebureau „Kewi", dat zich zal gaan bezighouden met het or ganiseren van een cursus op het prin cipe van het Nederlands M.T.M.-Ge nootschap. Wat is M.T.M.? Deze drie letters zijn een afkorting van het Amerikaanse be grip „Methods-Time-Measurement" of van de Hollandse vertaling hiervan „Methode-Tijd-Meting". Zoals het woord reeds zegt, betreft het hier een cursus waarop volgens een nieuwe methode zal worden geïnstru eerd in arbeidsanalyse en tarifiëring. M.T.M. is een methode van arbeids- studie, waarbij geen gebruik wordt ge maakt van stophorloges. Door middel van M.T.M. wordt een handeling tot op de deelelementen, d.w.z. de bewegingen van de werknemer, uiteengerafeld. M.T.M. is dus een middel om de aan een werkzaamheid verbonden hande lingen tot op de grondbewegingen vast te leggen. Aan dit systeem zijn vele voordelen verbonden. En juist in een industrie plaats als Veenendaal lijkt ons deze cursus in een behoefte te voorzien. Het bureau „Kewi", dat de cursus in samenwerking met het raadgevend bu reau Berenschot en het Ned. M.T.M.- genootschap in Veenendaal organiseert, schrijft in een circulaire, dat de cursus in totaal 30 x 3 uur theorie vergt en 10 x 3 uur praktische oefeningen, ge volgd door een coaching in het bedrijf waar de betreffende functionaris werkt. Uit doelmatigheidsoverwegingen wor den niet meer dan 15 deelnemers per cursus geaccepteerd. t DERDE STREEK-POSTDUIVEN- TENTOONSTELLING VAN „DE LUCHTREIZIGERS" De eerste Veenendaalse postduiven vereniging „De Luchtreizigers" organi seert op 19 en 20 december a.s. de derde streek-postduivententoonstelling. Deze tentoonstelling wordt gehouden in de gemeentelijke eierhal. Deze keer verwacht men meer dui ven dan tijdens de laatste tentoonstel ling, toen 815 exemplaren werden in gezonden, aangezien het aantal vereni gingen, dat deelneemt groter is. Deze verenigingen komen uit een gebied, dat zich uitstrekt van Oosterbeek tot Bar- neveld en Wijk bij Duurstede, met in begrip van de Betuwe. Het staat reeds van tevoren vast, dat er weer strijd zal worden geleverd om de grote beker, beschikbaar gesteld door de gemeente Veenendaal. Een jury van vier personen is reeds aangezocht. Tijdens de vorige tentoonstelling ging Wageningen met de eer strijken. De inschrijving voor deze tentoon stelling sluit op 1 december a.s. Door de organiserende vereniging werden reeds 750 inschrijfformulieren verzon den. Men kan deze evenwel alsnog aan vragen aan het adres Dr. Kuyperstraat 22, alhier. GESLAAGDEN Voor het praktijkdiploma van de Ne derlandse Unie voor Stenografie en Ma- chineschrijven slaagden: Voor Duitse stenografie „Groote" mej. M. Dekker- Voor kantoortypist(e): Wim Davelaar, mej. A. B. van Hardeveld, mej. Bep Roor, dhr. R. Schuring, Dora Swetselaar, Ans Albers, mej. B. Brands, Jan Dekker, Wil ly van Dijk, Anneke Harmsen, Jannie Hootsen, Magda Jansen, Ria de Kleuver, Gerda van Ommeren. Rie van de Vendel. Van de mulo. directeur Dr. J. G. Thoo- mes: Heieen Wagensveld, Gerrie Zieleman en Ab van Kooten. Van de Chr. Huishoudschool, directrice mej. F. M. Wagtcr: Ge-da Hardeman, Gerrie Muller en Lenie Osnabrugge. De gediplomeerden werden opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. In een druk bezochte vergadering van agrariërs sprak de heer Voortman uit Eefde in Hotel „Hupkes" aan De Klomp over het onderwerp „Vrije of geleide eco nomie". De heer Voortman bleek een zeer prin cipieel voorvechter voor de vrije markt. Deze principes brengt de heer Voortman ook in de praktijk, want voor het feit dat hij niet verplicht wil worden zich aan te sluiten bij het Landbouwschap werd hij onlangs gedagvaard en beboet tot 35, waarna deze zaak nu zal dienen voor de Hoge Raad. Spr. vond het onbillijk dat de agrari- scher produktie stelselmatig laag was gehouden en dat de industrie goedkopere werkkrachten kon aantrekken, waardoor zij met haar produkten intensiever kon concurreren op de buitenlandse markten. Hoewel de Stichting van de Landbouw had verzekerd dat, dank zij de uitgestip pelde economie de agrariër kreeg wat hij behoorde, waren volgens de heer Voort man de prijzen van eieren, melk en vlees in b.v. België en West-Duitsland twee maal zo hoog dan in ons land. Er blijft nu een tekort van een half miljard op de landbouwbegroting te be staan en, zo vroeg spr. zich af, uit wiens zak zal uiteindelijk dit tekort worden ge dekt? maar dit was volgens spr. een „fata mor- Men sprak over de z.g. bescherming, gana", een luchtspiegeling. Om zich te oriënteren in het buiten land had de heer Voortman deze zomer een reis naar Denemarken gemaakt. De melkopbrengst was daar 18 tot 20 cent per liter. Men kan vrijelijk een boerderij kopen, groot of klein, in Denemarken. Ook de consument is in Denemarken goedkoper uit. Spreker pleitte voor de afschaffing van het Landbouwschap en het Bedrijfschap voor Zuivel, want, zo vervolgde hij, in ons land blyft er veel aan de strijkstok der bureaucratie han gen, die anders zowel de boeren als de consument ten goede zouden komen. Wie meent geholpen te zijn bij het ver krijgen van subsidies omdat hij zo zwak is, zal nooit sterk worden, aldus de heer Voortman. Bovendien krijgt de stedeling een verkeerde kijk op de zaak als hij leest dat b.v. de Cultuurtechnische Dienst weer 200 miljoen subsidies ontving voor ruilverkaveling. Sprekende over het Landbouwschap zei spreker dat deze instelling niet op demo cratische wijze tot stand kwam, maar was opgelegd. De heer Voortman citeerde daarna enkele verslagen uit landelijke dagbladen, die handelden over het ver plichten tot het lidmaatschap van het Landbouwschap. Ook de P.B.O.-gedachte in ons land zou niet groeien. Men had de heer Voortman ook wel aangeboden zich te scharen onder de rijen van dê voorvechters voor de geleide eco nomie, maar hij wees dit af omdat hij eerstens vrij wil zijn, geen ambtenaren- naar voren gebracht i.v.m. him afwate ringsproblemen. De vragen werden door de heer Voort man tot volle tevredenheid van de stel lers beantwoord. JUNIORENCLUB VERGADERDE Zaterdagmiddag j.l. vergaderde in Rens- woude de juniorenclub der Ned. Vereni ging tot Bescherming van dieren. In totaal waren 31 jongelui verschenen, hetgeen aanmerkelijk minder was dan werd verwacht. Het mooie weer van deze middag zal hieraan ongetwijfeld hebben meegewerkt. De heer Van Hardeveld uit Veenendaal besprak deze keer in het algemeen de vogels. Hij behandelde daarbij uitvoerig de trek- en zangvogels, terwijl hij ten slotte alle bijzonderheden van de alge meen bekende duif naar voren bracht. Het geheel vormde een leerzame en inte ressante middag. Er zijn ongetwijfeld nog verschillende jongelui, die voor dergelijke bijeenkoms ten interesse hebben. Zij worden uitge nodigd tot bijwoning van de volgende vergadering, die wordt gehouden op 29 november a.s. Tevens kunnen zij zich als lid opgeven bij de secretaris W. Gijsbertsen, Dorps straat 57. Ook belangstellenden uit Vee nendaal en Scherpenzeel zijn van harte welkom. GESLAAGD VOOR EXAMEN Te Veenendaal slaagde de heer G. F. J. Verwijs, Bruinhorsterweg 4a te Eder veen, voor het examen kuikenbroeden. Dit examen werd afgenomen door een jury bestaande uit de heren Ir. Frings, Ir. Lekkerkerker en H. Lokhorst. De heer Verwijs is nu van plan met zijn verworven kennis in de toekomst een eigen bedrijf op te zetten. Aan de over kant van zijn ouderlijke woning is de fundering hiervoor reeds gelegd. volgden van Chaminade, Mozart, Faure e.a., terwijl besloten werd met twee lie deren van de moderne componiste R. Wertheim. De uitvoering werd nog toegelicht door de heer Mann. Vele hartelijke dankwoorden werden door de voorzitter van het Nut, Dr. A. C. Kars, gesproken tot het drietal, van wie de dames een bloemenhulde in ontvangst mochten nemen. Ook het gemeentebestuur werd dank gebracht voor de welwillende medewerking. Het sukses van dinsdagavond zal ho- penlijk voor het Nutsbestuur aanleiding zijn, meer van deze concerten te organi seren. Onder de aanwezigen mochten we ook burgemeester W. Martens ontdekken. TWEEDE DEEL NUTSPROGRAMMA Het programma voor de maanden janu ari, februari, maart en april van het plaatselijke Nutsdepartement is samenge steld. Als eerste spreker voor 1959 is op 20 januari uitgenodigd Dr. J. van Baal, oud gouverneur-generaal van Ned. Nieuw Guinea, die over dit steeds weer in het nieuws staande gebiedsdeel zal spreken. Op 11 februari zal de heer Uitman uit Zeist een causerie houden over Folklore. Woensdag 4 maart staat Mr. Romke de Waard op het programma met het muzi kale onderwerp „Van draaiorgel tot pie rement". Deze lezing wordt toegelicht door grammofoonmuziek en lichtbeelden, terwijl daarnaast nog een paar oude orgels uit het bekende museum in Utrecht wor den gedemonstreerd. Als laatste in het seizoen zal op 8 april spreken over „Schilderijen zien", de kunstschilder en kunstcriticus Jelle Troel stra uit Amersfoort. Alle avonden worden in het Clubhuis gehouden. DAMMEN Amerongen II speelde in Doorn een goede wedstrijd en verloor slechts met 11-9. Gewonnen werd door Van Loon en Van Wamel en Van de Berg. Remise maakten: Reede, Rebergen en G. v. d. Grift. Amerongen I bleef op de goede weg en won met 14-6 van Austerlitz. Maris, Berk hof, C. v. d. Kolk, E. van Zomeren, M. v. d. Grift wonnen hun partij, terwijl Faber, Meijer, Van Ewijk en Veldhuizen remise bereikten. Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS tabletten, poeders, cachets SINT NICOLA AS ACTIE WINKELIERS De plaatselijke winkeliersvereniging be gint vrijdag 21 november met een Sint Nicolaasactie, waaraan een serie prach tige prijzen zijn verbonden. De hoofd prijs is een bromfiets. Bij besteding van één gulden wordt een bon uitgegeven, waarop een prijs kan vallen, die door middel van een trekking bekend zal worden gemaakt. De actie loopt tot en met vrijdag 5 december a.s. BEZOEK SINT NICOLAAS Zaterdag a.s. hoopt Sint Nicolaas met gevolg een bezoek aan Amerongen te brengen, 's Middags om drie uur zal hij vanaf de Hof vertrekken voor een rond gang door het dorp. STORMLOOP OP „FANFARE" De stormloop die het Nederlandse pu bliek heeft ingezet op de theaters waar Bert Haanstra's speelfilm .Fanfare' wordt gedraaid, wordt steeds groter. In het Tuschinkski Theater te Amster dam werd deze film in twee weken door ruim 61.000 Amsterdammers bezocht. Dit betekent -voortdurend uitverkochte of praktisch uitverkochte avondvoorstellin gen en uitstekend bezette matinees. Ook in andere grote steden sloegen de bezettingspercentages der theaters re cords. Rotterdam (Arena Theater) boekte in twee weken circa 34.000 bezoekers en Den Haag (Passage Theater) 37.000. Het spreekt vanzelf dat de voorstellin gen in Giethoorn, waar de film zich af speelt, helemaal uitverkocht waren. BOUW ACHTTIEN WONINGEN AANBESTEED In het „Hof van Gelderland" te Ede heeft de aanbesteding plaatsgevonden van de bouw van 18 woningwetwoningen op het terrein tussen de Nieuweweg en de Leesonweg te Ederveen. Er namen twaalf aannemers deel aan deze aanbesteding. Zij schreven in voor de volgende be dragen: Fa. Engelenhoven en Boorsma. Ede 259.500,J. Hardeman, Ederveen ƒ250.480.-; H. Klcmp. Lunteren 248.600,- Gebr. Dirksen, Dodewaard ƒ244.000,-; B. de Bondt, Ede 236.970,-; Bouwbedrijf Boers, Veenendaal 234.340,-; Fa. Nieboer en Zn., Veenendaal 230.000,-; Fa. J. Boers en Zn., Veenendaal 228.987,-; B. C. Drost en Zn., Veenendaal 228.000,-; Fa. Kelderman en Van de Brink, Ede 219.000,-; W. B. de Geit, Veenendaal 218.836,-; G. Veenvliet, Stationssingel 55, Geld. Veenendaal 215.200,-. Het bedrag waarvoor de laagste in schrijver inschreef ligt beduidend be neden de begroting zodat de gunning waarschijnlijk geen moeilijkheden zal op leveren. GESLAAGD Op hèt onlangs te Culemborg gehou den examen voor Mulo-diploma A slaagde mej. M. H. Geurts uit Overberg. STRANDING „ZEVEN PROVINCIËN" In de rolzaal te '-Gravenhage is tijdens een zitting van de marine- raad de stranding van de „Zeven Provin ciën" behandeld. Foto boven: v.I.n.r. Schout bij Nacht C. B M. van Erkel, pres. mr. L. van Lookeren-Campagne, comman deur J. F. van Duim en Kpt ter Zee b.d. M. W. Sluyter. Foto onder: De president mr. L. van Lookeren-Campagne bespreekt met een getuige, schipper A. Hokkem (links) van de baggermolen „Oostgehl" aan de hand van kaarten de situatie. In het midden v.I.n.r. commandeur N. C. van Grondelle en Schout bij Nacht G. B. M. van Erkel. NIEUWE AANWINSTEN VAN CHR. OPENBARE LEESZAAL De bibliotheek van de Christelijke Openbare Leeszaal te Veenendaal heeft een welkome aanvulling gehad. Een greep uit deze nieuwe aanwinsten volgt hieronder: Ammers-Küller: „Drie gouden doch ters". Arvay: „Schrei niet Natasja". Ba ker: „De pastorie van Hinton". Bisschop: „De dag dat Christus stierf". Björn: taal kan spreken, maar boer is in hart en nieren. De toekomst van onze agrarische ge meenschap, ja, van heel Nederland staat op het spel, zo besloot de heer Voortman zijn rede, die onder intense stilte werd aangehoord. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt. Vooral de belangen van de boeren uit het waterschap „De Lunterse Beek" werden RAADZAAL VOLDEED UITSTEKEND ALS CONCERTZAAL Het concert dat dinsdagavond j.l. op uitnodiging van het plaatselijke Nuts departement verzorgd werd door het Stichts Trio, is in alle opzichten een suk ses geworden. Zeer belangrijk was wel het feit dat de acoustiek in de raadzaal aan de eisen bleek te voldoen. Deze toch voor Ame rongen wel unieke gebeurtenis heeft een raadzaal vol belangstellenden getrokken. De vroede vaderen die hier altijd ple gen te vergaderen, konden hun zetels nu ingenomen zien door Nutsleden en andere belangstellenden. Het is een bijzondere muzikale avond geworden. De omgeving van de raadzaal zorgde voor de sfeer die zo echt bij een dergelijk concert past. Het was echter niet alleen die sfeer, die voor deze hoogstaande avond zorgde. Zij droeg enkel bij in het slagen. Het voortreffelijk musiceren van het Stichts Trio, was wel het belangrijkste. De be langstellenden hebben ten volle kunnen genieten van de techniek die de fluitist Fred Mann onmiskenbaar goed beheerst. Suksesvol was ook het optreden van de pianiste Ans Verbeek, die ons o.a. ver gastte op een vertolkte compositie van Mozart. De laatste van het drietal, maar zeker niet het minst naar voren tredend, was de sopraan Adie le Gué, die een gave en mooie stem bezit, die in de raadzaal bijzonder goed weerklonk. Bovendien weet deze zangeres nog uitdrukking in haar optreden te brengen, waardoor het muzikaal beleven van een compositie groter wordt. In hun gezamenlijk optreden kwamen de kwaliteiten van de musici vooral tot uiting in de Bravourvariaties op een thema van W. A. Mozart, een voortreffe lijk uitgevoerd geheel. Het elf punten grote programma ver meldde na de pauze ook een aantal mo derne werken, die toch ook bewondering wekten. Het programma werd geopend met een werk van de 17de eeuwse com ponist Telemann, waarna composities IEDER JAAR 600 NIEUWE MODELLEN Aan de ietwat stille Radboud weg genoemd naar een stoere Batavier in Rhenen staat een groot fabrieksgebouw, waarin 120 paar nijvere handen dagelyks bezig zijn met de vervaardiging van een weliswaar klein maar onmisbaar voorwerp, dat in het leven van de mens zulk een belangrijke rol speelt: de knoop. Dit product is inderdaad onmisbaar, want wat zou een overhemd of pantalon zyn zonder knoop of wat zouden blouses, japonnen en mantels voor de dames betekenen als zy niet versierd waren met mooie knopen? Deze, voor onze omgeving enige industrie, levert jaarlyks een 70 a 80 miljoen knopen, die hun weg over het grootste deel van de wereld vinden. En waar u ook een knoop tegenkomt, er is een goede kans dat hij afkomstig is van dit bedrijf, dat sinds de oprichting in 1945 een grote vlucht heeft genomen. De in de loop der jaren doorgévoerde mechanisatie maakt het o.m. mogelijk momenteel op de automatische-draaimacliines, waarvan er twintig in bedrijf zijn, per dag meer dan 15.000 stuks knopen te verwerken. DB GESCHIEDENIS VAN DE KNOOP Reeds in de oudheid het sterkst in de middeleeuwen werd de knoop als sieraad beschouwd. Prachtige stukken van vele eeuwen geleden zijn bewaard gebleven, gemaakt uit kostbare mate riaalsoorten, gesneden uit ivoor en ge dreven uit goud en zilver. Meer algemene soorten knopen werden toen gemaakt uit hout en been, totdat tegen het begin van de 20ste eeuw de kunststoffen hun intrede hebben gedaan. De eerst uitgevonden en ook heden ten dage nog meest belangrijke kunststof is het Kunsthoorn oftewel Galalith. De naam „Galalith" komt uit het Grieks en betekent „Melksteen", want verbaast u zich niet de knoop die wij dragen is een melkproduct! Dezelfde substantie die een ieder wel bekend is als de goede vaderlandse kaas: het Caseine, wordt gedroogd en onder toevoeging van kleurstoffen en andere chemicaliën tot Kunsthoorn of Galalith verwerkt. Aangezien Nederland van oudsher over een vermaarde zuivelproductie beschikt, mag het ons niet verwonderen dat de gelegenheid om een overschot aan melk producten en Caseine tot Kunsthoorn te verwerken gretig werd aangegrepen en dat reeds kort na de uitvinding van het nieuwe materiaal in Nederland fabrieken werden opgericht, die zich met de ver vaardiging van dit nieuwe product bezig hielden. KNOPENF ABRIEKEN WERDEN OPGERICHT De beschikbaarheid van dit nieuwe Nederlandse materiaal gaf op zijn beurt aanleiding tot het oprichten van knopen- fabrieken, die zich reeds lang voor de Tweede Wereldoorlog over de hele wereld een uitstekende naam wisten te ver werven. De beide directeuren van de N.V. Kno- penfabriek Rhenen, die in het knopenvak zijn opgegroeid, beseften na afloop van de oorlog in 1915, dat de behoefte aan knopen in de hele wereld enorm zou stij gen en gingen over tot het oprichten van een bedrijf, voorlopig op kleine schaal, in Amsterdam. Weldra was men aan uit breiding toe en verplaatste men het be drijf naar een vrijstaand fabriekspand op de Achterbergsestraatweg te Rhenen. Later werd de op de Radboudweg geves tigde glaswerkfabriek overgenomen en voor het doel van de knopenfabricage geheel verbouwd. In dit bedryf bezichtigden wij aller eerst de magazijnen waar platen van Kunsthoorn en andere moderne kunst stoffen in vele kleuren en diktes zijn op geslagen. De Directie verzekerde ons, dat. de normale grondstoffenvoorraden steeds boven de 50.000 kg liggen. Voor de veehouders brengt de over gang van de weide- naar stalperiode verschillende andere werkzaamheden met zich mee, aldus Dr. J. Mol, dieren arts, directeur van het Melkcontröle- bureau Amsterdam „Meba". Vooral dienen de melkkoeien, die in het koude najaar een dicht haarkleed hebben gekregen, te worden geschoren. Dit is niet alleen nodig in het belang van een goede huidverzorging, maar tevens om het de koe gemakkelijker te maken haar lichaamstemperatuur op een gunstig niveau te houden. In tal rijke stallen laten de ventilatiemoge- lijkheden helaas nog te wensen over. De staltemperatuur is dan vaak wat hoog, wat met name voor koeien die veel melk geven, nadelig is. Door de koeien te scheren wordt aan dit be zwaar tegemoetgekomen. Bovendien wordt daardoor het schoonhouden der koeien, bij voorkeur met een elektrische veereiniger, veel gemakkelijker. Regel matige huidverzorging is nodig ter be vordering van goede gezondheidstoe stand en goede produktie. Ter vergemakkelijking van het schoon houden der koeien dienen voorts de staarten te worden opgebonden. Ook moet voor een zindelijk strobed worden zorggedragen. Het is verder van belang, bij het opstallen der koeien aandacht aan de klauwen te besteden en ze zo nodig bij te snijden. Pas van gezonde, goed verzorgde en doelmatig gevoeder de koeien kan melk van prima kwali teit worden gewonnen. BELOONDE ZORG De fabriek, die deze melk als grond stof voor de bereiding van consumptie- melk, zuivel- en melkprodukten moet gebruiken, mag met het oog op de kwa liteit van deze produkten, terecht ver langen dat aan winning en behandeling door de boer alle zorgen worden be steed. Om dit te bevorderen, wordt de van veehouders ontvangen melk behal ve naar vetgehalte (en in sommige stre ken ook eiwitgehalte) naar hygiënische kwaliteit betaald. Daartoe wordt elke week (in andere gevallen elke twee we ken) van iedere veehouder een wille keurig melkmaal gemonsterd. Dit mon ster wordt onderzocht op geur, reinheid, bacteriologische gesteldheid en even tueel ook op bijmenging van melk van uierziek vee. Op grond van de uitslag van dit onderzoek wordt de in de be trokken periode afgeleverde melk inge deeld in de eerste, tweede of derde kwaliteitsklasse, tussen welke klassen prijsverschillen bestaan. Voor eerste klasse melk ontvangt de boer de hoog ste prijs. Dit betekent dus een beloning voor de veehouder, die aan melkwin- ning de uiterste zorg besteedt. BEDRIJFSPREMIE In West-Nederland wordt goede melk- winning en -behandeling op de boer derij bovendien bevorderd door een be drijfsinspectiestelsel, waarbij een op het punt vgn de melkhygiëne correcte be drijfsvoering wordt beloond met een bedrijfspremie. Als de bedrijfsvoering in dit opzicht „uitmuntend" of „zeer goed" is beoordeeld en de kwaliteit van de melk in het afgelopen jaar op een zeer gunstig peil heeft gelegen, kan een dergelijk bedrijf in aanmerking komen voor het predikaat „Hygiënisch Melk- winningsbedrijf", mits de bedrijfs inrichting, beoordeeld aan de hand van een puntenstelsel, doelmatig is. De vee houders die dit predikaat weten te ver werven ontvangen V» cent extra per kg afgeleverde melk. Bovendien krij gen zij een fraai diploma. DONDERDAG «n VRIJDAG KOOPJES DEZE WEEK Een partijtje lekker warme MANUFACTUREN W BEDOENalEWKANTEM VEENENDAAL GORTSTR.39 TEIEE. 2321 Men stelt wel eens de vraag of niet kan worden volstaan met de betaling van de afgeleverde melk naar hygiëni sche kwaliteiten. Als de melk op grond van de resultaten van het kwaliteits onderzoek in de eerste klasse kan wor den ingedeeld, valt er toch verder niets te wensen9 Bij de overweging van een antwoord op deze vraag dient men ech ter te bedenken dat voor het massa- onderzoek van al die melkmonsters slechts routinemethoden kunnen wor den gebruikt welke eenvoudig, goed koop en niet tijdrovend zijn. Dientenge volge kan dit kwaliteitsonderzoek - hoe belangrijk het ook is - nooit een vol ledig beeld van de waarde der melk in hygiënisch opzicht geven. Wat dit be treft zijn b.v. de gezondheidstoestand van het melkvee en de omstandigheden waaronder de melkwinning plaats heeft eveneens van grote betekenis. Daarom moet aan een bedrijfsinspectiestelsel, met name als de melk bestemd is voor consumptiemelkbereiding, grote waar de worden gehecht. Door verschillende regelingen wordt er dus naar gestreefd goede prestaties op het gebied van de melkwinning en behandeling op de boerderij aan te moe digen en te belonen. Om hiervan te kunnen profiteren doet de veehouder goed, ook aan het opstallen van zijn melkkoeien de nodige aandacht en zorg te besteden. WINKELSLUITINGSWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat op grond van artikel 3, eerste lid van de winkelsluitingswet 1951 de winkels in de tijdvakken van 29 november tot en met 4 december (uitgezonderd 30 november), 20 tot en met 24 december (uitgezonderd 21 december) en op 31 december voor het publiek geopend mogen zijn tot 21 uur. Deze uitzonderingen gelden ook voor de dagen van de verplichte middagsluiting. Rhenen, 18 november 1958 Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, secretaris. EIERMARKT EDE Maandag 17 november. Aanvoer 235.000 stuks. Prijzen grote eieren 15,50 tot 16,50. Kleine eieren 11,- tot 15,- per 100 stuks. Handel kalm. INTERESSANT PRODUCTIE PROCES Op automatische en gedeeltelijk half- automatische machines worden deze pla ten in de fabriek tot zogenaamde rondel- len (het best te vergelijken met centen) verwerkt. Zover het om meer eenvoudige knopen gaat, gaan deze rondellen op automati sche draai-machines waarop zij van het gewenste model worden voorzien. Even vlugge automatische machines zorgen voor het aanbrengen der gaten, waarna de knopen in grote draaiende vaten met een speciaal door de N.V.. uitgevonden polijstmiddel op hoog-glans worden ge- 1 bracht. Moeten de rondellen tot meer gecom pliceerde en mooiere knopen worden ver werkt, dan is de behandeling wat inge wikkelder. Er staan dozijnen frais- en slijpmachines van verschillende aard, waarop de knopen van prachtige orna menten kunnen worden voorzien. Veelal gebeurt het slijpen en facon- neren der knopen met de hand, waarvoor I een groote vaardigheid van de betref- fende arbeider wordt gevergd. Het laatste geldt uiteraard ook voor de meer exclusieve modellen die meer op een kunstwerk lijken dan op een gewone knoop. Naast al deze bewerkingen komen er nog vele andere aan te pas. Er is bij voorbeeld een ververij met vakkundig personeel om bij bepaalde soorten knopen speciale kleur-effecten aan te brengen. DIT JAAR EEN NIEUWE AFDELING GEOPEND Naast de vervaardiging op grote schaal van kunststofknopen, die zojuist zijn be schreven, heeft de N.V. in de loop van dit jaar een voor Nederland geheel nieuwe fabricage ter hand genomen. Deze bestaat uit de vervaardiging van knopen uit echt parelmoer. Dit fantas tisch mooie materiaal is door zijn hard heid en zijn andere natuurlijke eigen schappen bijzonder moeilijk te verwer ken, reden waarom deze fabricage in Nederland tot nu toe nog nooit met succes is aangepakt. Het gevolg hiervan was dat er jaarlijks voor vele honderdduizenden guldens aan parelmoerknopen moesten worden geïmporteerd. De Directie heeft een specialist op het gebied van de parelmoer-verwerking aan zich verbonden en binnen enkele maanden reeds een belangrijk aandeel van de Ne derlandse markt in dit product verwor ven. Deze nieuwe afdeling, die een bijzon dere mate van vakkennis vereist, is in alle opzicht bijzonder interessant. De be nodigde schelpen komen uit alle hoeken van de wereld, zoals uit de Stille Zuidzee o.m. van het eiland Tahiti uit Ma kassar, de Rode Zee en Japan. Vanzelf sprekend zijn dit niet zulke schelpen als men ze op het Noordzeestrand kan vin den, maar veelal hebben zij een grootte van 20 tot 30 cm doorsnee. BIJNA ZEVEN KNOOPJES VOOR IEDERE NEDER LANDER! Uit het voorafgaande mag worden af geleid dat in deze fabriek een respectabel aantal knopen per jaar wordt gemaakt. Vorig jaar werden meer dan 70 miljoen knopen gefabriceerd, hetgeen neerkomt op bijna zeven knoopjes per inwoner van Nederland, ware het niet dat 75 van de gehele productie wordt uitgevoerd naar alle landen van de wereld. Een groot gedeelte van de afzet gaat naar Euro pese landen zoals België, Scandinavië, West-Duitsland, Frankrijk en Portugal, maar ook Midden- en Zuid-Amerika en vele Afrikaanse landen zijn flinke en regelmatige afnemers. Voor het contact tussen het bedrijf en Enkele automatische machines waarop de knopen van modellen worden voorzien. de over de gehele wereld verspreide klan ten zorgt een staf van vertegenwoordi gers die hun standplaats in de desbetref fende landen hebben. BIJZONDERE EISEN VOOR ADMINISTRATIE Ook een belangrijk feit is, dat de Di rectie voortdurend op de hoogte moet zijn (en dat ook is) van de heersende mode stromingen, of liever gezegd van tevoren reeds kan aanvoelen om tijdig met de juiste soorten knopen in de juiste kleuren „aanwezig" te zijn. Bij het begin van elk seizoen worden jaarlijks hiervoor op grote schaal nieu we monsters gemaakt en naar schatting meer 'dan 600 nieuwe modellen uitge bracht. Als men nagaat dat elk model geleverd kan worden en ook vaak geleverd wordt in 50 tot 60 kleuren en in 6 tot 10 verschillende maten, dan kan men zich een voorstelling maken van de bijzondere eisen welke aan de administratie van dit bedrijf worden gesteld. Het verdere succes van dit imponerend bedrijf zal er dan ook grotendeels van afhangen of men er in zal slagen voldoen de jonge mensen aan te trekken met lief de voor dit mooie vak en enthousiasme voor de wel eens moeilijke maar interes sante taak. Slaagt men hierin dan zal volgens de Directie de N.V. Knopenfabriek Rhenen een steeds verdere uitbreiding en groei tegemoet gaan. haard brand olie de meest ideale brandstof voor uw oliehaard of -kachel. SCIIOONHOVEN'S OLIEHANDEL Cuneraweg 344, Telef. K 8385-2669 Veenendaal JO BOS Valleistraat, Veenendaal C. VERSTEEG Sav. Lohmanlaan, Veenendaal R. GAASBEEK Emmalaan 13, Veenendaal C. HENKEN Overberg, Amerongen (45) Vrolijk stelt de prinses Aram aan haar keizerlijke vader voor en voor het eerst hoort Aram de naam van zijn weldoenster, als de heerser, nadat hij Aram met enkele vriendelijke woorden welkom heeft ge heten, zijn dochter beveelt: „Breng onze gast naar zijn olifant, Indra! Wij zullen spoedig vertrekken!" Opge wekt babbelend begeleidt het meisje hem naar een van de reusachtige dieren en geen van beiden merken zij Tarai, die hen van een afstand gadeslaat. Zijn gelaat is vertrokken van woede en haat en dreigend volgen zijn blikken, iedere beweging van de twee jonge men sen. „Die vreemdeling kan gevaarlijk worden!" mom pelt hij, „Indra moet de raadslieden van de keizer hebben omgekocht! Anders was hij nimmer vrijge sproken! Thans echter zal ik mij op een andere manier van hem moeten ontdoenI" (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1958 | | pagina 2