DE VALLEI Zwaarwegend gg Snijworstpopula:u35 Slaolie grote fles 97 Spliterwten-Og Erwten Appelmoes 6 Zoute droppen 95 45 23 85 42 119 42 118 59 28 TOILETZEEP 04 het derde stuk GRATIS 99 Drukwerk WERKSTERS Veenendaal boekte eerste overwinning van dit seizoen ZentrA met wortelen De Laatste Brug Voor de Jeugd eluk GROOT en KLEIN Mijn was is inderdaad koninklijk behandeld BADMINTON Opnieuw succes voor Flash Triangelboys stuurde D.V.S.A. met een 4-1 nederlaag naar huis Merino's won in Amersfoort met 3-1 van Posthoorn Oranje-Wit en Renswoude delen gelijk op GVVV eenzaam aan de kop Dovo trok in plaatselijke ontmoeting tegen VRC aan liet langste eind Doelman Van Kooten behoedde VRC voor grote nederlaag ADVERTEERT IN „DE VALLEI" Telt u maar na 500 gram Bij 2 stukken Fougère p A Druk. ,De Gelderse Vallei' N.V. Koninklijke Scheepjewolfabrieken WASSERIJ Wanneer u rekening houdt met uw arbeid èn met de uiterst zorgzame en deskundige wijze, waarop Burger uw was verzorgt - en spaart- bent u zonder enige twijfel goedkoper uit met de was aan Burger te geven, dan die thuis zélf te doen. Weet u b.v. dat overhemden, piekfijn afgeleverd, bij Burger slechts 45 ct kosten, wanneer ze met de huishoudwas worden meegegeven GRONDSLAG WERD IN EERSTE HELFT GELEGD Veenendaal heeft dan eindelyk het zoet der overwinning mogen smaken. De grondslag voor deze in dit seizoen ongekende weelde werd in de eerste helft gelegd. Door pittig en doortastend spel werd in deze periode reeds een 41 voorsprong bereikt. Na de thee was de str\jd van veel minder gehalte, waardoor het kom voorkomen, dat de Arnhemmers, met snelle uitvallen, soms zeer gevaarlyk konden worden. Het was toen echter de Veenendaalse achterhoede, die het hoofd koel hield en steeds het gevaar weer bezweren kon. Slechts één doelpunt stonden zy Eendracht toe, waarmede do eindstand op 42 gebracht werd. Veenendaal, dat voor deze gelegenheid het eiftal weer eens grondig gewijzigd had, trok meteen ten aanval en wist direct al enkele redelijke kansen te schep pen, welke echter op niets uitliepen. Reeds in de 13de minuut kwam het eerste doelpunt tot stand. Jan Heikamp pikte de bal op en sjouwde er mee naar voren. Na een paar tegenstanders ge passeerd te hebben, loste hij een keihard scnot, dat doelman De Knegt te machtig was, 10. Twee minuten later was het alweer raak. Anton Muller gaf goed af aan zijn broer Henny, die op zijn beurt De Knegt uit het doel lokte en toen de bal in het verlaten heiligdom schoot 20. De Veenendalers bleven in de aanval en toen spil Verhoef de bal in het beruchte gebied met de hand speelde, was het weer Henny Muller, die de toegestane straf schop op de enig juiste wijze inschoot, 3—0. Vanzelfsprekend was de vreugde groot in het Veenendaalse kamp. Dit was ech ter te veel voor de Arnhemmers. Als ra- zenden stormden zij naar voren, maar brachten het aanvankelijk niet verder dan een corner. Het was echter uit deze corner, dat Sanders met een achter waartse kopbal de stand op 31 bracht. Veenendaal had het antwoord meteen klaar, Henzen gaf goed door naar Henny Muller, die op zijn beurt doorschoof naar Jan Heikamp, deze loste een schot, dat onder de vallende De Knegt door, doei trof, 4—1. Na de thee kwam Eendracht het eerst in de aanval, maar enkele goede pogingen van de snelle en buitengewoon gevaar lijke Kaaijk, liepen dood op de Veenen daalse achterhoede, terwijl een hard in geschoten vrije trap van even buiten het strafschopgebied, door doelman v. d. Pol De met spanning tegemoetgeziene wedstrijd tegen EGBC II is geëindigd in een prachtige zege voor Flash I. Dit team wist het Hilversumse te verslaan op alle onderdelen, waardoor de eind uitslag 7-0 werd. Dat dit gebeurde op overtuigende wijze blijkt wel uit de diverse detailuitslagen. Het eerste punt werd gescoord door Truus van Barne- veld, die echter tegen mevrouw Brou wer een halve game nodig had om er „in te komen". Mede hierdoor verloor zij de eerste game met een spannend slot (9-11). In de tweede en derde game overspeelde zij haar tegenstandster vol komen wat resulteerde in 11-1 en 11-3. Koosje van Ruiswijk had een gelijk waardige tegenstandster, die zij echter overwon door tactischer spel. De uitslag van deze damesenkel was 12-9, 11-8. Freddy Wuck bleek te technisch voor zijn tegenstander de heer Bouman. De ze kon het Indische speltype niet be vatten, waardoor hij kansloos verloor van een rustig spelende Wuck. De wed strijd die daarop volgde was wel de snelste van de hele middag. In een enorm hoog tempo speelden de onge veer even oude Berth Steffers en Ko van de Bovenkamp twee games? die uiteindelijk resulteerden in een Vee nendaalse overwinning. In deze twee games bleek Ko van de Bovenkamp niet te zijn opgewassen tegen de harde backhandflick van de Veenendaler. Hij verrekende zich hierop talloze malen, hetgeen hem op tijdnood kwam te staan. Mede hierdoor gaf hij te veel smash kansen weg, die dankbaar benut wer den. Het spel golfde over de gehele baan, waardoor het uithoudingsvermo gen van beide zijden zwaar op de proef werd gesteld. De uitslag van deze kwa litatief goede badmintonwedstrijd was: 15-5, 15-9. De dubbelspelen leverden geen moeilijkheden op, waardoor de score opliep tot het maximum, nl. 7-0 De detailuitslagen waren: Herendubbel: F. Wuck, B. Steffers K. v. d. Bovenkamp, Lehman 15-3, 15-1 Gemengd dubbel: T. v. Barneveld, F Wuck J. Brouwer, H. Bouman 15-13, 15-8. Gem. dubbel: K. v. Ruiswijk, B. Stef fers C. Nieuwstad, Lehman 15-2. 15-6. Het tweede team was minder geluk kig, het verloor nl. zij het enigszins ge flatteerd van het sterke Arnhem III. In deze wedstrijd stelde Adrie Spies wat teleur, vooral door zijn goede wedstrijd van de vorige week. De detailuitslag van de sportieve en spannende wed strijd was: le herenenkel: J. Dorenbos H. Bronsvoort 4-15, 15-7, 17-6. 2e herenenkel: A. Have A. Spies 15-11, 15-5. le damesenkel: L. Amba H. Brons voort 4-11, 2-11. 2e damesenkel: A. Kramer J. v. d Pol 11-7, 11-1. le gem. dubbel: A. Kramer, J. Doren bos H. Bronsvoort, J. A. Kuypers 16-17, 16-18. 2e gem. dubbel: L. Abma, C. v. d. Aa J. v. d. Pol, A. Spies 15-9, 15-11. Herendubbel: C. v. d. Aa, A. Have J. Kuypers, H. Bronsvoort 15-10, 13-15, 15-9. nog juist corner gewerkt kon worden. Waarschijnlijk hadden de Veenendalers in de eerste helft te veel van hun krach ten gevergd, want het spelpeil zakte zien derogen af. Hierdoor werden de aanvallen van de Arnhemmers steeds gevaarlijker, waarbij vooral linksbuiten Kaaijk zich herhaaldelijk onderscheidde. Eindelijk, tien minuten vóór tijd, kwam het langverwachte doelpunt. Het was Gerritsen die er 42 van maakte. Zes minuten voor tyd kreeg Gaasbeek nog een juweel van een kans, toen bij een schot van Gijs Henzen de bal via de lat weer het veld inkwam, maar hij schoot hopeloos naast. In de laatste minuten maakte Een dracht nog een doelpunt, maar dit kon bij de scheidsrechter geen genade vinden en werd derhalve afgekeurd. Vermeldt dient nog, dat de Arnhemse doelman tien minuten voor het einde der mate geblesseerd raakte, dat hij het veld moest verlaten. Zijn plaats onder de lat werd ingenomen door spil Verhoef, wat echter niet de minste invloed had op de uitslag. Triangelboys wist het tegen het Ame- rongse DVSA ook al in de tweede helft tot een overwinning te brengen. Met liefst 4-1 werden de tegenstanders verslagen. Toch was het DVSA dat al reeds in de eerste minuut de leiding nam (0-1). Eerst een half uur later wist Rebergen met een ver schot de partijen weer op gelijke voet te bréngen (1-1). Na de hervatting gingen de Boys het hek verhangen en trokken zij ten aanval. Dit streven had reeds in de tiende min. succes toen Bouman de doelman kansloos passeerde (2-1). Hoewel de wedstrijd daarna voor het grootste deel op de Amerongse helft ge speeld werd, duurde het toch nog tot tien minuten voor tijd voor Slotboom en Budding gezamenlijk met twee doelpun ten de eindstand op 4-1 brachten. Dank zij prima spel in de tweede helft wist Merino's een verdiende 3-1 over winning te boeken op het Amersfoortse Posthoorn. Voor de rust werd er maar matig ge voetbald en dat de Veenendalers in die periode de stand gelijk konden houden, was te danken aan een goed benutte straf schop van Blankenspoor. Na de thee deden de wolmensen het veel beter. Zij wisten al spoedig een veld- meerderheid te verkrijgen, welke door C. Sukkel in een doelpunt werd omgezet (1-2). Zijn naamgenoot E. Sukkel wilde niet achterblijven en nam even later nummer drie voor zijn rekening (1-3). Toch bleken de postmannen het kruit nog niet helemaal verschoten te hebben. Zij kregen in elk geval de gelegenheid, om wat van de achterstand af te knabbe len met een strafschop die zij vijf minu ten voor tijd toegewezen kregen. Doel man Diepenveen was er echter ook nog. Met een fraaie duik, kwam hij bij de bal en hield deze zelfs nog vast ook. Geen doelpunt. In een uiterst boeiende strijd hebben Oranje-Wit en Renswoude zondagmiddag te Remmerden, de puntjes verdeeld. Het was een sportieve wedstrijd, waarvan de talrijke toeschouwers uitermate hebben genoten, ook al om de spanning die er steeds inzat. Toch was Oranje-Wit lang niet zo flitsend in zijn aanvallen als de vorige wedstrijd. Waarschijnlijk werd dit veroorzaakt doordat Oranje-Wit uitkwam met twee invallers. Ook werd er deze middag nogal eens gemist. Direct na de aanvang trok Oranje-Wit ten aanval en in de achtste minuut ont snapte het doel van Renswoude aan door boring doordat het harde schot van Onink tegen de paal afstuitte. Langzamer hand kreeg Renswoude echter een over wicht en in de tweëentwintigste minuut was het raak, doordat Verraai de keeper verraste (0-1). Dit scheen echter Oranje-Wit te in spireren, want twee minuten later gaf F. v. d. Berg de bal goed voor en Onink kreeg de kans om een prachtig doelpunt te maken (1-1). Hierna zakte het spelpeil van Oranje- Wit aanmerkelijk en tot de rust gaf Rens woude de toon aan. Ook na de hervatting nam Renswoude het initiatief en in de tweede minuut braken zij plotseling door en Verraai werkte deze aanval keurig af (2-1). Acht minuten later was de stand weer gelijk doordat Peters uit een corner prach tig inkopte (2-2). Maar vijf minuten later stond Renswou de weer voor door een onhoudbaar schot van Hardeman. Hierna belaagde Oranje- Wit voortdurend het doel van Renswoude maar de verdediging van Renswoude, die goed op dreef was, hield lang stand. Echter in de vierentwintigste minuut werden zij geslagen. Een mooie combi natie van de Oranje-Wit-voorhoede had resultaat. Onink gaf de bal door naar A. v. d. Scheur, die de bal ineens met een zuiver schot achter de keeper plaatste (3-3). Waarmee tevens het einde kwam. S.V. PANTER VERLOOR OP HET KANTJE AI VAN HET UTRECHTSE POSTA. Hoewel de Pantermensen in de wed strijd tegen Posta, welke in Utrecht werd gespeeld, geen ogenblik de minderen ge weest zijn en zelfs nog enige tijd aan de leiding hebben gestaan, moesten zij toch met een 54 nederlaag genoegen nemen. Reeds in de achtste minuut kregen de Veenendalers, die moeilijk aan het uit zonderlijk slechte terrein konden wennen, een 1—0 achterstand. Niet lang daarna was het echter v. d. Poel, die de partijen weer op gelijke voet bracht, 11. Dit duurde echter niet lang, want na wat heen en weer getrap, was het weer Posta dat de leiding nam, 21. Even voor rust was het Belderman die weer gelijk maakte, 2—2. Na de hervatting was het al spoedig weer 32 in het voordeel van Posta maar weer kon v. d. Poel de balans in evenwicht brengen, 33. Daarna kwamen de Veenendalers door v. Essen aan de leiding, 34. Een fout in de achterhoede bracht de stand echter weer gelijk, 44, terwijl enkele minuten voor tijd een strafschop aan alle illusies een einde maakte, 54. Dat de nieuwe KNVB-ploeg haar man netje staat en ook dit seizoen heel wat van plan is, bewijst wel onderstaande competitiestand: gesp. gew. gel. verl. pnt. GVVV 7 6 1 0 13 Desto 7 4 1 2 9 BI. kwartier 8 3 3 2 9 VVJ 6 3 1 2 7 Maarssen 6 2 2 2 6 Jonathan 7 2 2 3 6 Cobu Boys 6 1 2 3 4 DVS '35 6 1 1 4 3 DOSC 7 1 1 5 3 Onder vry grote publieke belangstelling hebben Dovo en VRC hun stryd ge streden. Het is een sportieve, eerlijke en open stryd geweest, waarin Dovo door betere spelkwaliteiten aan het langste eind trok. Gezien het moedig en door tastend optreden van de VRC-achterhoede, waarby vooral doelman Van Kooten prachtig werk leverde, gaf de 3-1 uitslag de verhouding vry goed weer. Hoewel Dovo de overwinning volkomen verdiende, zou met wat meer aanvals- spel van de geel-blauwen de wedstrijd mogelijk een heel ander aanzien gekregen hebben. Ook werden de vleugels te weinig in het spel betrokken. Door alle aan vallen via de midvoor te lanceren, liepen zij steeds weer vast op de hechte Dovo-verdediging, waar Teus van Laar op werkclyk grootse wyze Jean Kroes- bergen verving. In het eerste kwartier zagen we een snelle en gelijkopgaande strijd, waarin de Dovo-voorhoede wel meer kansen kreeg, maar door goed ingrijpen van de VRC-verdediging voorhands nog geen winst kon boeken. Door de bin- nenspelers terug te trekken ging VRC het zichzelf moeilijker maken. Ondanks dat, kwam het eerste doelpunt toch pas drie minuten voor de rust. B. v. d. Pol kreeg op links een corner te nemen. Hij gaf een kort tikje naar Van Hal, die na een tegenstander omspeeld te heb ben, keurig voorzette. Een hoofdknik van Schoeman was toen voldoende om doelman Van Kooten onhoudbaar te passeren (1-0). Na de hervatting was het meteen weer Dovo dat ten aanval trok. Er wer den diverse goede aanvallen opgebouwd en harde schoten gelost, maar Van Koo ten wist van geen wijken. Zelfs een vreselijk harde vrije trap van v. d. Pol wist hij op meesterlijke wijze te stop- Opnieuw dus een 2-5 nederlaag voor pen. het tweede team. Voor de volgende week staan op het programma een uitwedstrijd tegen ABCD I van Flash I en een thuiswed strijd van Flash II tegen Heveadorp I. De verre reis naar Delft zal wel niet met succes gepaard gaan, daar ABCD in Delft waarschijnlijk een te grote op gave zal zijn. Het tweede team kan echter wel een overwinning behalen zij het misschien een krappe. Er wordt echter op gerekend dat de winst in Veenendaal zal blijven. In de elfde minuut was het toch weer raak. Schoeman werd door een tegen- voorzet van Van Hal ineens inschoot, was het 3-1. Eerst toen ging VRC weer volledig in de aanval. Het lukte veel beter, maar de tijd bleek tekort om nog enig succes te kunnen boeken. N.S.V.S. BRACHT SP. CL. RHENEN EEN 3—2 NEDERLAAG TOE. Het voorspelde verlies van N.S.V.S. is dit keer niet uitgekomen. Zij hebben in een behoorlijke wedstrijd een verdiende overwinning geboekt op het nog al hoog geklasseerde Sp.cl. Rhenen. Vooral in de eerste helft was de Veenendaalse voor hoede er goed in en had de achterhoede iets meer steun verleend, dan was de score bij de rust zeker hoger geweest dan 21 in het voordeel van N.S.V.S. Na tien minuten spelen kon N.S.V.S. door v. d. Heuvel de leiding nemen, 10. Hoewel de Veenendalers bleven aanval len, zagen de gasten toch kans om met een keurige kopbal van de linksbinnen weer gelijk te maken, 11. Nadat v. d. stander iets te hard aangevallen, wat Heuvel z:ijn club weer aan de leiding ge- een indirecte vrije trap opleverde. holPen had> ging na enkele gemiste kan- Schoeman rolde de bal een meter in de seT* r"st in richting van Bertus Kroesbergen, die n de tweede helft had v. Ommeren al meteen hard inschoot (2-0). spoedig de stand op 3—1 gebracht. Daar- Drie minuten later was het De Ko- na kregen de Grcbbebewoners enige tijd ning, die profiterende van slecht weg- een sterk overwicht, dat zij in een doel- werken in de Dovo-verdediging, de eer punt uitdrukten, 32. De laatste tien voor zijn club redde (2-1). minuten was het weer N.S.V.S., dat de Dovo had het antwoord meteen klaar, toon aangaf, maar doelpunten kwamen want toen Kroesbergen uit een listige er niet meer. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal BESTE NEVEN EN NICHTEN De laatste tijd krijg ik niet zoveel zil verpapier en/of capsules meer van jullie toegestuurd. Deze zilverpapieractie ten bate van de blinden zou ik graag weer zien opleven en mijn verzoek is dan ook aan jullie: SPAAR ZILVERPAPIER VOOR DE BLINDEN. Hoe meer hoe liever en de namen van de verzamelaars komen allemaal in ons jeugdhoekje. Een begin is er al, want van de open bare school aan de Sandbrinkstraat ont ving ik deze week een grote zak vol zil verpapier. Op initiatief van meneer De Boer, onderwijzer aan deze school, heb- oen alle leerlingen meegespaard, waarvan dit prachtige resultaat. Hartelijk dank! Een voorbeeld doet goed volgen. Ook Wobke en Grè ter Hoeven brach ten een grote doos zilverpapier en cap sules, waarvoor ook mijn hartelijke dank. Jullie verjaardagen heb ik genoteerd en ik zou zeggen: Welkom in onze kring! Jongens en meisjes, doe je best en stuur Tante Jos een heleboel zilverpapier of capsules. Jullie Tante Jos. P.S. Volgende week hoop ik de uitslag te geven van de wedstrijd één, twee, drie, wie heeft die bal. „RHENUS" EN „HOOGLAND" DEEL DEN DE PUNTEN Onder grote publieke belangstelling werd de met spanning tegemoet geziene wedstrijd tegen Hoogland met een gelijke 11 stand beëindigd. Het is een sportieve harde wedstrijd geworden, waarbij deze stand de juiste verhouding weergeeft. Bij de aanvang zetten de groenwitten direkt de aanval in, zodat de Hoogland doelman verschillende malen moest in grijpen, hetgeen hem enige malen een open doekjes van het publiek bezorgde. Rhenus bleef overwegend in de aanval, maar enige zeker schijnende doelpunten werden door de achterhoede van Hoog land bezworen. Toen de scheidsrechter voor de laatste maal in de eerste helft floot, was de stand nog steeds 00, waarmede Hoogland uiterst tevreden kon zijn. Na rust zakte het spelpeil iets af als gevolg van het hoge tempo waarin de eerste helft was gespeeld. De Rhenus- doelman N. ter Burg kreeg enige gevaar lijke schoten te verwerken. Hij bleef het terrein meester, mede dank zij de goed spelende achterhoede. Na ongeveer een half uur had een aan val van Hoogland succes en met een on houdbaar doelpunt werd Ter Burg ge passeerd. Rhenus gaf zich echter niet gewonnen. Hovestad, de terrier van de ploeg, werd naar voren gebracht, om alsnog te pro beren de stand weer op gelijk voet te brengen. Dit gelukte inderdaad, want bij een aanval van de rechtervleugel, stapte Hovestad rustig over de bal heen, zodat deze bij Van Baaren terecht kwam, die naar binnen was gezwenkt. Deze speler, door maar liefst twee Hooglanders op zijn huid gezeten, zag vallende kans de bal toch nog een tikje te geven. De doelman van Hoogland, het gevaar ziende, schoot tóe, struikelde over de op de grond liggende Van Baaren, zo dat de bal rustig in het Hooglandse doel huppelde, zonder dat er een been van de gasten aanwezig was om het gevaar te bezweren. Nog even zette zowel Hoogland als Rhenus de tanden op elkaar, om alsnog de overwininng te forceren, echter zonder resultaat, zodat de eindstand 11 bleef. Een stand, die door een over het geheel JARIGE NEVEN EN NICHTEN 21 nov. Alie Drost 21 nov. Reiny Drost 21 nov. Jantje Davelaar 22 nov. Joke de Man 23 nov. Henny Hutink 23 nov. Gea van Zuidveld 24 nov. Teunis Diepeveen 24 nov. Wim van Mastrigt 24 nov. Reina Heemsbergen 25 nov. Nelly Ravenswaay 26 nov. Eekhoorntje Van harte gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Soestdijk. II. Frank - rijk. Frankrijk. III. Wie wind zaait zal storm oogsten. I. haring. II. sap - cel - hen - Eva - lek - vos - ijs - Sem - schelvis. III. boot - goot - moot - noot - poot. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen. I. Wie ben ik? 1. Ik leefde van 15401598, was een vriend van Pr. Willem van Oranje en dichtte het Wilhelmus. 2. Ik leefde van 15951657 en bouwde het paleis op de Dam te Amsterdam. 3. Ik leefde van 15811647 en was een zeer bekend historieschrijver. Ik woonde op het Muiderslot. 4. Ik leefde van 15871679 en wordt wel „de Prins onzer dichters" ge noemd. II. Welke mensen worden vaak minachtend behandeld? zeer III. X X X X le rij een specerij 2e rij een steenvrucht 3e rij een zangvogel 4e rij het tegenover gestelde van gaan 5e rij plaats in Friesland 6e rij gebergte op de grens RuslandSiberië 7e rij voetafdruk, spoor van dieren 8e rij: een jaargetijde 9e rij Germaanse godheid Op de kruisjeslijnen komt de naam van een plaats in Nrd.-Holland. Voor jongeren. I. Welke spreekwoorden staan hier? lieve rha rdge blaz end and emo ndgeb rand. zode wa ardis vert rouw dhijz ijnga sten. ge enzo osz ond erdo orn en. II. Ik ben een trekdier. Verander mijn laatste letter dan word ik een kleur; verander daarna mijn eerste letter dan kan ik branden. III. X le rij: debrachten Elia brood. X 2e rij: een cijfer onder de tien. X 3e rij: het tegenover gestelde van dik. X 4e rij: ik schrijf je een X 5e rij: het gras is X 6e rij: hertje uit een be kend verhaal. 7e rij: de bakker bakt 8e rij: ik smeer daar OP- 9e rij: daarvan word ik X X Op de kruisjeslijn komt iets wat je kunt zien als het regent èn de zon schijnt. goed spelend elftal van Rhenus werd be haald tegen een goed spelend Hoogland. Het derde elftal van Rhenus boekte een 42 overwinning tegen Wijk bij Duur stede 2, zodat dit elftal zeer waarschijn lijk boven aan de ranglijst van de afde ling prijkt. Sinl vragen wat te dragen, welk merk het be»te „werk", ook op den duur het juiste uur. Dekeusvaltdraop het meesterwerk van Z tot A Markt Telefoon 2272 geldig i/m bij woensdag 26 november SittlOn de Wit bij een Gelderse rookworst voor 85 cent 2 literblikken grote pot per zakje bij de gemiddelds kruidenier met verfijnd Frans parfum én zoals al lijd: GRATIS MELKKOETJES^ in Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen: Tel. 2015 HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL Wegens enorm succes gaan wij door met onze Gelderse ROOKWORST voor slecht 1.70 per '/2 kg. BLOEDWORST 1.00 "per V2 kg - Doorregen RUND- LEES vanaf 1.70 per kg. Slagerij W. DE KONING Nieuweweg 22a - Ederveen VEENENDAAL VRAGEN Aanmelden tijdens de fabrieksuren. PERSONEELSAFDELING, ZANDSTRAAT 2 FEUILLETON door NORRERT KUNZE (2) De officier van gezondheid Rottsieper had Helga eens de geschiedenis van de brug verteld. Een legende uit de tijd van de Turken vermeldde, hoe zij was ontstaan. De bouwmeester was een gunsteling van de sultan geweest, een jonge, geniale man, die zich weinig om zijn werk in wording bekommerde, maar niettemin de royaliteit van de sultan op andere wijze genoot. De brug vorderde en de sultan bezichtigde da gelijks de bouwplaats en tenslotte leek hem de steile welving zo gedurfd, dat hij meende dat zij zou moeten instor ten. Toen dreigde hij: als zij het niet zou houden, dan moest de bouwmeester het hoofd worden afgeslagen. Het bouw werk naderde zijn voltooiing, maar de stellingen hingen nog boven de afgrond en het koene sluitstuk, de laatste ver bindende schakel., ontbrak nog. De bouwmeester twijfelde nu zelf aan zijn plan en vluchtte in de nacht, vóór zijn arbeiders de enige nog ontbrekende steen plaatsten, die de beide bogen aan eensloot. En sedertdien waren vijfhonderd jaar voorbijgegaan en de brug strekte zich nog steeds driest en vertrouwend op haar spanningsboog over de afgrond uit. Zij had Martin een arm gegeven en op hetzelfde ogenblik hoorden zij in de steeg achter zich schoten, en daarop rende iemand zo hard hij kon door het straatje en anderen kwamen achter hem aanlopen. Het waren Italiaanse soldaten die hem achtervolgden. De oorlog deed als een machtige despoot zijn rechten gelden. Hij was de jonge liefde niet welgezind. Martin had zijn pistool te voorschijn gehaald en was een paar stappen teruggegaan. Helga stond tegen de muur van de brug toen de man de steeg uitkwam en op haar toesnelde. En toen zag hij de Duitse soldaat voor zich en wist dat de Ita lianen achter hem waren en hij aarzel de maar een ogenbliken toen had hij zijn laatste angst ook al overwon nen en sprong dicht naast Martin over de muur van de brug. Helga sloeg haar handen voor de ogen. Beneden in de diepte sloeg het lichaam van de man in het water van de Ne- retva. Helga hoorde nog een paar scho ten die de Italianen op hem losten. De twee soldaten gingen naar Mar tin toe. Martin zei: „Wat was er toch aan de hand? Wat was er met die man?" „Partigiano, sergente!" zei de Italiaan, legde de hand groetend aan zijn stalen helm en dankte: Grazia per l'aiuto!" Dank voor de hulp. Martin knikte. Partisaan, verzetsstrijder, had hij ver staan en Grazia ook. Hij groette en keek naar Helga uit. Zij beefde over het hele lichaam. Martin wilde haar naar zich toe trek ken en legde zijn arm om haar schouders, maar Helga maakt zich van hem los en ontweek hem. „Breng mij alsjeblieft naar huis," zei ze. Martin keek haar verbaasd aan: „Hel ga?" „Ik heb het koud zei Helga en ging toen alleen vooruit, zonder naar hem om te kijken. Martin stond een ogen blik verwonderd stil, tenslotte haalde hij haar met een paar snelle passen in en liep zwijgend naast haar voort Partisaan! Destijds had Helga het woord voor de eerste keer bewust gehoord, toen de man op de brug voor haar ogen omgekomen was. Toendertijd. Ja. En Martin was de volgende dag naar het front vertrokken. Vijf dagen. Meer waren het er niet ge weest. Het was wel zo: een spanne tijds tus sen de eeuwigheden, een bijna zinloze termijn Helga had het hospitaal niet meer ver laten. Zij was nooit meer door de nauwe ste gen gegaan, zij had de Turkenbrug al leen nog van de tuin uit gezien. Van de plaats, waar zij toen met Martin had ge zeten. Later werd de hospitaalafdeling waar zij als verpleegster aan verbonden was, verplaatst. Bjelo Jezero heette het meer waar het voormalig klooster stond waar zij nu een hospitaal hadden ingericht. Martins veldpostbrieven kwamen met onregelmatige tussenpozen. Veldpostbrieven. Dat was er van over gebleven. Zij schreven elkaar veldpostbrieven en zij wachtten er op. Weken, maanden. In september gaf Italië zich over, Italië Het was op een van deze dagen. Helga was juist naar haar kamer ge gaan toen er werd geklopt. (Wordt vervolgd) Hf 99 Vraagt u eens inlichtingen over onze prijzen en over onze spreekwoordelijke service Stipt op tijd - geen zoekraken - kraakhelder - goedkoop HOFLEVERANCIER ZEIST - TEL. 2246 BURGER in Zeist is niet zo maar „een wasserij" - Burger is de meest moderne wasserij van Nederland Daar zijn was-experts, aan wie u niet alleen uw huishoudwas, maar ook uw fijne herenwas in volle gerustheid kunt toevertrouwen ga*»-

De Vallei | 1958 | | pagina 4