RANG is alleen RANG als er RANG op staat rnrrrr „Hoe kom ik tot geloof?" WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Verdediging van West-Europa door raketten RHENEN RENSWOUDE AM ER 0\CEN TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 Nr. 88 Ds. J. Overduin stelde interkerkelijke jongeren de vraag: C. Versteeg - veertig jaar bij Ritmeester - onderscheiden met goud Agenda Vaardigheidsproeven gymn.vereiiiging „Sparta*" Veertigjarige „Eendracht" houdt - bij gebrek aan geschikte zaal - volgend jaar zomertuinfeest Cursus: „Het orkest en zijn instrumenten" Weer tien gulden Honest John en Nike ook naar Nederland? aard 2 AY 636729 SCHER PENZEEL EDERVEEN Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, EEST ^.Lfl.8XULOJULUIJJ.L8-flJUUUUULPJULP.lUULQJJJUULPJXLi.lUL^ H H Jongeren van de Ned. Herv. kerk, de Geref. kerk, de Chr. Gferef. kerk (Hoofd straat), „Sola Fide" en het C.JJVÏ.V. hielden woensdagavond in ,,'t Trefpunt" de eerste interkerkelijke jeugdhyeenkomst in dit seizoen. Tijdens deze bijeenkomst sprak de Geref. predikant, Ds. J. Overduin, terwijl de sopraan mej. G. Leppers, aan het orgel begeleid door de heer C. de Kleuver, enkele geestelijke liederen zong. De avond stond onder leiding van de heer D. de Man. „Hoe kom ik tot geloof", was het onderwerp, dat werd ingeleid door Ds. Over duin. Spreker noemde dit onderwerp nietverlost worden van dat duivelse woord- gemakkelijk in één avond te behande- je „genoeg 't Is nooit genoeg. len. Er is tijd nodig om de mensen te laten verstaan. Zeer zeker zal ook de behandeling van dit onderwerp mis verstanden achter laten. Ds. Overduin begon met de buiten kerkelijken. Dezen staan in vele ge vallen wantrouwend tegenover de Bij bel, omdat de Bijbel op bepaalde punten in strijd is met de wetenschap, omdat de kerkelijke mens niet zoveel beter, soms slechter is dan de niet-kerkelijke en tenslotte omdat men geloven iets minderwaardigs vindt. Het geloven in deze zin heeft niets te maken met het geloven in onze taal, in de geest van „Ik geloof, dat het regent Neen, het geloof in de Bijbel is geen „misschien", het is een zekerheid. De Bijbel spreekt over geloof in absolute zin. Dit geloof staat daarorft zo sterk en is aan geen twijfel onderhevig, omdat we te maken hebben met een God, die betrouwbaar is. Het gezegde „ik kan niet geloven reduceerde Ds. Overduin tot „ik wil niet geloven". Men maakt zich in plaats van tot schuldenaar, die niet wil geloven, tot slachtoffer, die niet kan geloven. Men geeft God de schuld, maar de Bij bel stelt ons tot schuldenaren. Het is ontstellend zoveel mensen, wat het geloof betreft, in twijfel verkeren. God wil niet, zo vervolgde spreker, dat je gelooft in algemene waarheden. Je moet zelf geloven. Wij, Nederlanders, zitten vol met theologische zekerheden, maar veel minder geloofszekerheid. We gebruiken onwettig allerlei waarheden; we gebruiken ware dingen om ons voor God te verontschuldigen. Het geloof is een gave Gods en de daarachter staande uitverkiezende lief de is pas uit te spreken als ik zelf ge loof. Er moet niet over gesproken worden als buitenstaander, maar het moet als binnenstaander zelf beleefd worden. Het „hoe komt men tot geloof?" moet vanuit de Heilige Schrift worden ge zien. Het ligt daarin veel simpeler ver ankerd dan wij soms denken, doch an derzijds veel ernstiger. God heeft het totale bankroet van de mensen gezien; dat er niets door wer ken is goed te maken. Daarom is God zelf gekomen door Jezus Christus. Het geloof is 100 genade, omdat wij, men sen, voor 100% verdoemelijk zijn. Hoe moet men dan uit genade leven? was de volgende vraag die Ds. Over duin stelde. Alleen door het geloof. Als ik wil betalen - b.v. met goede wer ken - is de genade krachteloos. Wat moet je doen om zalig te wor den? Geloven en je bekeren. Maar de ellende is, dat het onze eer te na komt, dat dit zo gemakkelijk moet gaan. We gaan daarom een volmaakt schuldbesef aanbieden aan God, maar dat is niet gelovig. We vragen ons maar af: doe ik ge noeg, weev ik genoeg, maar we moeten H.M. de Koningin heeft de heer C. Versteeg alhier onderscheiden met de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in ver band met diens veertigjarig jubileum als employé bij de Ritmeester Sigaren fabrieken alhier. De heer Versteeg, die thans de functie van procuratiehouder bij deze N.V. be kleedt, werd het ere-metaal op de borst gespeld door burgemeester A. Bakker, tijdens een receptie, die gisterenmid dag werd gehouden. Talrijke gelukwen sen moest de jubilaris op deze receptie die gehouden werd in het fabriekskan- toor, in ontvangst nemen. Naast de Konïhklijke onderscheiding werd hem een groot aantal geschenken aangebo den, waaronder een uitzonderlijk mooie leren stoel. I I llllff llll! i III Luther heeft gezegd: wij mensen hebben de neiging om meer bewonde ring te hebben voor de bedelaarshand dan voor de gave, die God er in legt. En we zijn in onze tijd ontzettend ver van de echte vroomheid van een Luther en Calvijn verwijderd. We moeten wanhopen aan elke mens, die in ons schuilt, en zeker zijn van Hem. Zijn er dan geen offers en goede wer ken noodzakelijk? Jazeker, zei Ds. Overduin, maar niet om daarmee de zaligheid te verdienen, maar als vruch ten van het geloof. We moeten terug naar de Heilige Schrift, anders komen we er nooit uit. Er is voorts een zekere groei in het geestelijk leven. „Al doende leert men." Is alle geloof echt geloof? Ook hier: neen. Het is onmogelijk een echt ge loof te hebben zonder de vruchten der dankbaarheid, zonder b.v. naastenliefde. Door het geloof alleen. Maar het ge loof komt nooit alleen. Dan komen ook de werken. Na de pauze volgde er een interes sante en openhartige discussie over het onderwerp van Ds. Overduin, waarbij de zaal in verschillende discussiegroe pen was verdeeld. Zaterdag j.I. zyn voor de leden van de gymnastiekvereniging „Sparta" de jaar lijkse vaardigheidsproeven afgenomen. Aan deze proeven deden 120 leden mee. Slechts 4 hiervan moesten worden afge wezen, zodat een prachtig resultaat is bereikt. De verworven diploma's werden met een toepasselijk woord uitgereikt door de heer J. J. van der Linde, voorzitter van de „Stichtse Turnkring", die tevens de lei ding van de proeven had. Aan de vaardigheidsproeven waren verbonden de verenigingskampioenschap pen voor de verschillende klassen. Het kampioenschap 1958 werd behaald door de volgende leden: dames 3e klas: D. Klaassen, 43 punten; dames 2e klas: Emmy Brinkhuis, 45.6 pt.; heren 3e klas: J. Leppers, 55.6 pt.; heren 2e klas: H. Roelofsen, 57.8 pt.; meisjes A: Gerrit Demoet, 44.4 pt.; meisjes B: Willie van de Scheur, 46.2 pt.; jongens A: Henk Diepeveen, 51.4 pt.; jongens B: Arie Pomp 55.8 pt. Deze kregen allen een medaille uitge reikt door de voorzitter van Sparta, de heer W. van Barneveld. Omdat de vaardigheidsproeven voor dames en heren le klas en keurklas slechts éénmaal per jaar in Utrecht mo gen worden afgelegd konden voor deze groepen geen kampioenen worden aan gewezen. Een bijzondere vermelding verdient nog, dat de heer C. Emmelot, die 60 jaar oud is, op voortreffelijke wijze slaagde voor het vaardigheidsdiploma 2e klas. WEDSTRIJD UITGESTELD Naar ons werd medegedeeld is de voetbalwedstrijd VRCOWIOS, welke a.s. zaterdag gespeeld zou worden op het VRC-terrein, uitgesteld. 7 januari van het komende jaar is het veertig jaar geleden dat in Veenendaal een afdeling werd opgericht van de Algemene Bond van arbeiders in de textiel- en kledingindustrie, beter bekend als „De Eendracht". De viering van dit jubileum van de Veenendaalse afdeling van „De Eendracht" aangesloten bij het NVV, werd deze week besproken op een ledenvergadering. Men besloot het feit feestelijk te herdenken en de gedachten gingen daarbij uit naar het houden van een receptie, een gezellige bijeenkomst met de leden en hun echtgenoten, die gedurende de veertig jaar van haar bestaan onafgebroken lid van de Veenendaalse afdeling zijn geweest en tenslotte een avond voor alle leden. Deze avond moest, naar men besloot, op een cultureel hoog peil staan. Het bestuur deelde vervolgens mee in die richting al enige voorbereidingen te hebben getroffen. Men was daarby evenwel gehandicapt door het ontbreken van een, voor dit doel geschikte zaal. Als enige kwam hiervoor namelyk in aanmer king het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan, doch dit was door het bestuur van de Ned. Herv. Evangelisatievereniging „Sola Fide" geweigerd. in „El- VEENENDAAL Vrydag 21 november: Jaarxeest van „Unitas" thetoom 19.30 uur. Zaterdag 22 november: toneelgroep „Puck" voor kunst kring XM.V.V. in ver. geb. Eiken laan met en toen kwam dokter Frost". Aanvang 19.30 uur. Jaarfeest „Unitas" in „Eltheto" om 19.30 uur. Dinsdag 25 november: vergadering Ned. Rode Kruis in hotel „De Korenbeurs", aanvang 20.00 uur. Woensdag 26 november: cursus Volksuniversiteit Veenen daal „Het orkest en zijn instru menten" in ,,'t Trefpunt" Aan vang 20.00 uur. Luxor Theater: heden tot en met zondag „Tot de laatste man", toegang 18 jaar, maandag tot en met woensdag „Afrikaanse leeuw" toegang 14 j. donderdag „Les Diaboliques" toegang 18 jaar. Vrijdag 28 november: vergadering van Ned. Chr. Hand. reizigers in hotel „De Koren beurs" aanvang 20.00 uur. RHENEN Zaterdag 22 november: toneelavond Chr. zangver. „Eben Haezer" met „Tinus de tiran" in Irene. Woensdag 26 november: toneelspel „Iemand in dit huis" van Rhenense toneelvereniging in „Eigen Gebouw" om 20.00 uur. Bio Rhenen: zaterdag en zondagmiddag „De scalpenjager" toegang 14 jaar. zondagavond „De dood vloog mee" toegang 14 jaar, donderdag „Gezworen kameraden" toegang 18 jaar. ''l II I I I III llllli Het „Eendracht"-bestuur verstrekte ons het volgende commentaar van de leden vergadering op deze weigering: „De ledenvergadering was diep veront waardigd over het besluit van „Sola Fide" temeer daar de weigering zonder opgaaf van redenen geschiedde. En dit alles nog wel nadat wij hadden verklaard, voor zover mogelijk, aan de gestelde voorwaar den te willen voldoen. Is deze commissie, zo vroeg men, al vergeten, dat er destijds toestemming tot de bouw is verleend, onder voorwaar de, dat het gebouw eensdeels voor kerke lijke doeleinden, maar andersdeels voor het verenigingsleven moest worden be- schikbaargesteld? Denkt men aan deze voorwaarde te voldoen door onwelgeval lige verenigingen uit het gebouw te weren? Is het verder niet unfair, zoal niet on beschoft, te weigeren zonder daarvoor een reden op te geven? Eenstemmig was men - de ledenverga dering - van mening, dat het bestuur dit niet op zich kon laten zitten en dat wij nu verplicht waren een andere oplossing te zoeken en dan een oplossing, die naar binnen bevrediging geeft en naar buiten demonstreert onze wil om, ondanks te genwerking, toch tot een waardige her denking te komen." Tot zover dit commentaar. Na verschillende mogelijkheden onder ogen te hebben gezien, werd tenslotte be sloten een tuinfeest te organiseren, dat in verband met de weersgesteldheid pas in juni 1959 zal kunnen plaatsvinden. Een terrein hiervoor is inmiddels reeds be schikbaar, terwijl alle ter ledenvergade ring aanwezigen zich bereid verklaarden alle mogelijke hulp te willen verlenen om het feest te doen slagen. Volledigheidshalve volgt hierna de mo tivering van het weigeringsbesluit van „Sola Fide", welke bij monde van de voorzitter, de heer H. M. van Schuppen, werd verstrekt. De heer Van Schuppen deelde ons het volgende mede: Het verzoek van „De Eendracht" werd eerst behandeld door de commissie van drie personen, welke commissie alle in het verenigingsgebouw uit te voeren pro gramma's e.d. beoordeelt. Daarna kwam hetzelfde verzoek nog eens in een be stuursvergadering. Zowel de commissie, als het bestuur beschikten afwijzend, omdat het hier ca baret betrof, dat volgens een aan het be gin van dit jaar door het bestuur ge nomen besluit niet toelaatbaar is. Het gaat niet om de vereniging of de organisatie, die het gebouw aanvraagt, maar om hetgeen, dat deze vereniging of organisatie in het gebouw zal brengen. Niet om de groep dus, maar om het ge- bodene. Er was besloten, dat cabaret in het ver volg zou worden geweerd en het bestuur wenste niet op dit besluit terug te komen. Waarom men dan cabaret weert en to neel wel toelaat? Toneelstukken zijn vooraf controleer baar; men kan het betreffende stuk ter lezing opvragen. Zo niet met cabaret. Dit alles was het bestuur van „De Een dracht" bekend. Er zijn dus wel degelijk redenen opgegeven. En tenslotte: inderdaad heeft men in dertijd bouwvolume verkregen voor een gebouw, dat voor 50 voor kerkelij ke en voor 50 voor culturele doeleinden zou worden gebruikt. Maar dit neemt niet weg, dat aan het bestuur de beslissing blijft over wat wel en wat niet in het gebouw mag worden gebracht. Op woensdag 26 november en woensdag 3 december organiseert de Volksuniversi teit Veenendaal een cursus „Het orkest en zijn instrumenten", die door de heer J. H. Molenijzer gegeven zal worden in gebouw ,,'t Trefpunt". De cursus heeft als doel een betere kennis te verkrijgen van instrumenten. Bij het luisteren naar een symphonie- orkest is het vaak moeilijk de verschil lende instrumenten aan de klank te her kennen en er zijn ook instrumenten zoals de hobo, de Engelse hoorn, de fagot en de hoorn die in hun bijzonderheden weinig bekend zijn. Men kan veel meer van orkestmuziek genieten als men de klankeffecten kan ontleden en waarderen. De docent zal de taak van de dirigent en het samenstellen van de partituur uit een zetten, terwijl bovendien enkele in strumenten bespeeld zullen worden. De cursus wordt met behulp van licht beelden en grammofoonopnamen ge geven. CONCERTEN MANNENKOOR „DE VEENZANGERS" Het mannenkoor „De Veenzangers" geeft in de komende dagen weer een aantal concerten, zowel in als buiten Veenendaal. Op 15 december a.s. zal het koor een kerstconcert verzorgen voor de patiën ten van het sanatorium „Oranje-Nas sau Oord" te Renkum en op 19 decem ber d.a.v. in gebouw „Eltheto" voor de ouden van dagen in Veenendaal. In samenwerking met het Veenen- daals Dameskoor wordt op 8 december a.s. een concert gegeven in de Passan ten-inrichting te Overberg. Alle concerten staan onder leiding van Gijsbert van Zanten. Verder zal het mannenkoor „De Veen- zangers" een concert geven op 11 april 1959 in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan, waarbij o.a. zal worden uit gevoerd de Alt Rhapsodie van Bramsch. Onderhandelingen met een vooraan staand alt-soliste zijn in een vergevor derd stadium. Aan dit concert zal het Veenendaals dameskoor eveneens me dewerking verlenen. (Van onze speciale medewerker) Toen onder de druk der omstandigheden de Noord-Atlantische Verdrags- Organisatie werd opgericht, was het een dwingende eis, dat de modernste afweerwapens tot de uitrusting behoorden. De wapenindustrie levert steeds weer nieuwe vernietigingsmiddelen maar houdt daarentegen de wedloop in stand door ook altijd nieuwe verdedigingsmiddelen te ont werpen. Tegen de meest technische wapens uit de Tweede Wereldoorlog de tanks en de vliegtuigen - die intussen meer en meer geperfectioneerd worden - z(jn in de vorm van raketten bijzonder krachtige afweer middelen geproduceerd. W Doordat de riks van vorige week, uitgegeven b\j Ijzerhandel J. Drost te Eist, niet gevonden is, stijgt de waarde zoals gewoonlijk met 2,50. De riks met het rode nummer vertegenwoordigt dus een waarde van 10,Degene, die deze rijks daalder vóór a.s. donderdag 12 uur v.m. op ons bureau inlevert, ont vangt a contant tien gulden. Kijk dus goed uit, misschien hebt u succes. UITVOERING De Rhenense toneelvereniging geeft op woensdag 26 nov. a.s. in het „Eigen Ge bouw" een voorstelling van het toneel stuk „Iemand in dit huis". VERGADERING GROENE KRUIS De vereniging Het Groene Kruis voor Stichts- en Gelders Veenendaal houdt op 3 december a.s. een algemene vergade ring in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. De agenda vermeldt een uit breiding van het aantal bestuursleden. Alhoewel de belangstelling - ook in an dere plaatsen - veelal gering is, zal het bestuur het zeer op prijs stellen indien er enige belangstelling van de zijde der leden zal zijn. MOOIE OPBRENGST KLAPROOS COLLECTE De in Veenendaal gehouden Klaproos collecte heeft het mooie bedrag van 1688,01 opgebracht. Zowel de gevers als de collectanten komen een woord van dank toe voor dit prachtige resultaat. VERGADERING VAN HET N.V.V. In café „Marktzicht" vond dinsdag avond een vergadering plaats van de leden van het NVV te Scherpenzeel. De heer H. Wolbeda uit Doetinchem sprak over een gedeelte van wenkend pers pectief, de werktijdverkorting. Volgens spreker zou de werktijdverkorting geen produktieverlies betekenen, in tegen stelling tot een aantal geleerden die beweren dat een vijfdaagse werkweek terdege vermindering van productie te weeg brengt. Nadat de voorzitter, de heer E. van de Haar, de vergadering had geopend, nam de heer Wolbeda het woord. Spreker zag in een verhoging van de aanvangsleeftijd van arbeiders en ver laging van de pensioengerechtigde leef tijd geen oplossing voor een eventuele werktijdverkorting. Als hoofddoel van de vijfdaagse werkweek werd de verlenging van va kantie gezien, waarmee tevens het pro bleem „ontspanning" actueel werd. Volgens geleerden zou er productie verlies optreden maar spreker was het hiermee niet eens. Rapporteurs uit an dere landen hebben uitgewezen dat dit niet het geval hoeft te zijn. Bij invoering zou het zeker moeilijk heden opleveren maar dan moet naar een oplossing gezocht worden. Spreker adviseerde de leden van de ondernemingsraad om het, waar moge lijk, ter sprake te brengen en de ar beiders er voor te interesseren, want als de arbeider er niet achter gaat staan, TWEEDE BELGISCHE ZUIDPOOL-EX- PEDITIE UIT OOSTENDE VERTROK- KE. Aan boord van de Noorse jjsbre- ker „Polarhav" is de tweede Belgische zuidpool-expeditie zaterdag uit de haven van Oostende vertrokken. De expeditie, welke uit twintig man bestaat, en 200 ton materieel meevoert, zal de eerste Bel gische expeditie aflossen, welke een jaar geleden uit België is vertrokken. De lin kerfoto laat zien hoe mevrouw Gerlache, echtgenote van de commandant van de expeditie, afscheid nam van de vertrek kende mannen. De rechterfoto toont het vertrek van het schip. VOETBALVERENIGING RENSWOUDE ORGANISEERT FEESTAVOND De voetbalvereniging Renswoude orga niseert op zaterdag 29 nov. a.s. in het gebouw Rehoboth een feestavond. De toneelvereniging N.A.O. uit Veenen daal zal deze avond het toneelstuk „Fa milieproblemen" opvoeren, terwijl een muziekgezelschap, eveneens uit Veenen daal, muzikale medewerking zal verlenen. MEESTER BOUTER 25 JAAR IN EDERVEEN Op 1 dec. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Bouter, hoofdonderwij zer aan de School met den Bijbel zijn werkzaamheden in Ederveen begon. Voor zijn komst naar Ederveen was de heer Bouter werkzaam bij het onderwijs te Groot-Ammers, Nieuw-Lekkerland en Delft. De heer Bouter heeft talloze burgers van Ederveen onderwijs gegeven en ziet nu hoe de kinderen van oud-leerlingen weer zijn klas bevolken. Hoewel de jubi laris een bescheiden mens is en dit jubi leum in feite wellicht geruisloos zou laten voorbijgaan, zullen toch velen op 1 dec. de heer Bouter gaan feliciteren. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 aldus spreker, dan zullen wij dit nooit bereiken bij de werkgevers aangezien het moet geschieden zonder prijsver hoging. Na deze toespraak werd het onder werp nog eens uitvoerig besproken. NATUURFILMS IN HOTEL STUYVENBERG TE ELST Dinsdagavond zullen onder auspiciën van de Cult. Nat. Hist, vereniging „Zuid- Oost-Utrecht" in hotel Stuyvenberg te Eist, verschillende natuurfilms worden gedraaid. Deze kleurenfilms zijn getiteld „Tjerk", de levensgeschiedenis van een kapmeeuw, „Het Bos", opgenomen in onze omgeving, „In Eierland", vogels van de Waddeneilanden en „Ibcria", de mens in Spanje en Portugal. De films zijn opgenomen door de ama teur-cineast, Mr. C. C. Nengerman uit Driebergen, die de films ook zal vertonen. Bij de laatste grote wapenstrijd tus sen oost en west, op Korea, is gebleken, dat de Amerikaanse luchtafwecrkanon- nen tegenover de orthodoxe propeller- vliegtuigen slechts een trefkans van 3% per schot hadden en tegenover de su personische straalvliegtuigen in het ge heel geen kans. Ook de door de Egyp- tenaren gebruikte Oerlikon-kanonnen, die door radar geleid worden, konden tijdens de Suez-crisis geen noemens waardige successen behalen tegenover de Engelse en Franse bommenwerpers. Laagvliegende jachtbommenwerpers en ballistische projectielen, die met een onvoorstelbare snelheid overkomen en die beide meestal niet met het blote oog zijn waar te nemen, kunnen in het ge heel niet worden afgeweerd door de conventionele middelen. Het heeft lang geduurd voordat in de raketten een af doend verdedigingsmiddel was gevon den. In Amerika is men begonnen mei de ontwikkeling van raketten, die in staat moeten zijn de snelste aanvaller te vernietigen. De perfectionering van de automatisch werkende besturings systemen heeft er veel toe bijgedragen, dat nu projectielen zijn gefabriceerd, die óf vanaf de grond óf vanuit een vliegtuig op de aanvallers kunnen wor den afgevuurd zonder dat nauwkeurige optische waarnemingen noodzakelijk zijn. NIET TE ONTWIJKEN In het algemeen worden de verdedi gingsraketten verdeeld in drie groe pen, die gemakshalve met de Engelse termen worden aangeduid. Men onder scheidt: „Ground To Ground" (voor doelen op de grond zoals tanks), „Ground To Air" (ter vervanging van de luchtdoelkanonnen) en „Air To Air" (voor luchtgevechten) geleide projectie len. De „Ground To Ground"-aandui- ding wordt eveneens gebruikt voor de ballistische aanvalsraketten. De westerse landen, die zich op de raketontwikkeling hebben toegelegd zijn Amerika, Engeland, Frankrijk en Zwitserland; Amerika en Engeland vooral op de Air To Air projectielen. Eén van Amerika's beste Air To Air raketten, de Sidewinder, heeft haar deugdelijkheid tijdens de luchtgevech ten tussen Nationalistisch Sabres en Communistische Migs bewezen. Al zijn enkele berichten terwille van de pro paganda wat overdreven, het is duide lijk, dat grote successen behaald zijn. Volgens bepaalde bronnen zijn de Rood-Chinese straaljagerpiloten als de dood voor de bijna niet te ontwijken Sidewinders. Deze, door de General Electric en Philco fabrieken ontwikkel de raket weet de tegenstander altijd te vinden door de infrarode doelzoekkop, die zich richt naar de door de straal motor van het vijandelijk vliegtuig uit gezonden stralen. Ze wordt ook wel „ratelslang" genoemd, vermoedelijk om het geluid, dat ze voortbrengt. Ze heeft een lengte van 2.87 meter en een ge wicht van 70 kg. De door vaste brand stof aangedreven motor kan haar met een onvoorstelbare snelheid over een afstand van 5.5 kilometer voortjagen. De Lockheed F-104A, de snelste ope rationele straaljager ter wereld, is er o.a. mee uitgerust. Eén van de meest bekende Engelse Air To Air-raketten is de door de Fairey-fabrieken ontwikkelde „Fire- flash", die door radar geleid wordt. Ze heeft een gewicht van 135 kg en een lengte van 2.84 meter. De motor wordt eveneens door vaste brandstof gevoed. Het bereik is wat geringer dan dat van de „Sidewinder", n.l. twee tot drie kilo meter. Andere Engelse raketten, die door vliegtuigen kunnen worden ge bruikt, zijn de „Firestreak", met een lii OPENING OPENBARE KLEUTERSCHOOL Zaterdagmiddag a.s. zal de openbare kleuterschool aan de Prinses Margriet- straa, officieel geopend worden. Om drie uur komen de genodigden in de school bijeen ter bezichtiging van het gebouw, waarna de officiële opening plaats zal hebben in het Clubhuis aan de Koningin Wilhelminaweg. GEMEENTESECRETARIE OOK VRIJDAGSAVONDS GEOPEND In verband met de koopavond op vrij dag, zal het gemeentesecretarie ook op vrijdagsavonds geopend zijn van 7 tot 10 uur. De opening zaterdagsmorgens zal voortaan vervallen. Alleen dringende zaken betreffende burgerlijke stand kun nen behandeld worden van 9 tot 9.30 uur. REIZENDE BIBLIOTHEEK IN ELST In Eist is op het ogenblik een reizende bibliotheek aanwezig, die is onderge bracht bij de heer H. de Zachte, Beatrix- straat 6. Deze reizende bibliotheek is voorzien van zeer goede literatuur, terwijl men er ook studieboeken kan verkrijgen. Voor nadere inlichtingen vervoege men zich op bovengenoemd adres. OPENSTELLINGSUREN GEMEENTE SECRETARIE Burgemeester en wethouders van Ame- rongen maken bekend, dat met ingang van 17 november a.s. de gemeente-secre tarie voor het publiek geopend zal zijn op maandag to ten met vrijdagmorgens van 9-12.30 uur. Op zaterdagmorgens is zij met ingang van die datum gesloten. Hiervoor in de plaats is de secretarie ge opend op de vrijdagavonden van 7-10 uur. Voor de aangelegenheden betreffende de burgerlijke stand, die niet op een an dere dag afgehandeld kunnen worden, kan men zich ter secretarie vervoegen op zaterdagmorgen van 9-9.30 uur voorm. Met ingang van 17 november a.s. zal het kantoor van de gemeente-ontvanger voor het publiek geopend zijn op maan dag- en woensdagmorgen van 9-12.30 uur en bovendien op vrijdagavond van 7-9 uur Wellicht ten overvloede wordt er de aandacht op gevestigd, dat de gemeente secretarie 's middags gesloten is. bereik van elf kilometer en de 135 kg wegende Mighty Mouse Falcon, die een bereiK van tien kilometer heeft. Ook de Franse ivxatra-faoi iexen heb ben een Air 10 Air-raket ontwikkeld. Het is de uit twee trappen oestaande iviatra 510, die een totaax gewicht van x/0 kg en een totaie lengde van 3.20 meter neeft. De reiKwijclte is 8 kilome ter. Voigens experts moet zij zijn uit gerust met een ïetierlijK zeer doeltref fende besturingsinstaliatie, die gedeel telijk op radar moe t werken. LUCHTAFWEER, IIAWK HIER IN PKODUKTlE Om de, voor hun doel niet meer ge schikte, lucntafweerKuiionnen te ver vangen zijn ni oe veienigae Biaien, Liigciand en Zwitserland ten naiuurnjK ook ivusianuj raKtnen omwiKKeid, die vanaf de giund op iiaucitnue aanVaiiers Kunnen Woiden aigootuuia. De meest oexende van nen zijii wei de twee ver sies van de AineiiKaaiise i>uKe, die reeds m AmeriKa, üoimosa en Duusiand staan opgesteld. Het oudste ty^e is de Nike Ajax, die nog vioeiuare brandstof geuruikt. Aan de uouw fieuoen due fa- orieken meegewerkt: de nuugias, de Western Electric en de Aerojet Works. Om het projectiel direct na de start een grote snciüèu te geven is een Booster raket ingeoouwd. Ditzelfde type start raket woidt ook door een van de Engel se luchtaiweerraketten, de Bristol Bloodnound, geoiuikt. Deze heeft er zelfs vier, die na enige tijd worden af geworpen. De Nike zijax neeft een ge wicht van 500 kg en een xengte van fO.ö meter. De reikwijdte is to kilo meter en de maximum te bereixen hoogte 20 kilometer. De Nike Hercules is de jongste aflevering van de serie, in tegenstelling met de Ajax maakt zij georuik van vaste urandstof, de axstand die kan worden afgciegd is vernoogd tot 120(i) knometer en oij de uouw is rekening gehouden met het eventueel meenemen van een aiooimading. Vol gens recente proeven kan zij hierdoor net antwoord zijn op de ualiistische projectielen. Atoomoommen, die op grote hoogte tot ontploffing worden ge- uracht, heoben nanielijx een reusach tige vernietigende uitwerking op alles wat zich in een wijde omtrek in het luchtruim bevindt. De ontwikkelde ra dio-actieve straling schijnt niet door te dringen tot het aardoppervlak, althans niet in die mate, dat zij schadelijke ge volgen bij de bevolking kan veroorza ken. Amerika beschikt over 61 Nike- Ajax batterijen, 24 daarvan, met in het geheel 288 raketten, zijn in West-Duits- land gelegerd, iedere batterij heeft normaal een bezetting van luü man. Ook Nederland zal binnenkort in het Kader van de Nato Nike-Hercules ra ketten ontvangen. Een minder grote luchtafweerraket is de door de Amerikanen ontwikkelde „Hawk", die een lengte van vijf meter heeft. In Nato-knngen pleegt men op het ogenblik overleg over de eventuele aanschaf van dit type, dat naast de Nike zeer goed in het Westelijke ver- dedigingssteisel past. Mocht de „havik" worden goedgekeurd dan zal zij in Europa in produktie worden genomen en het is in dat geval waarschijnlijk, dat ook een Nederlands bedrijf (wij denken aan Philips, Fokker, Daf) een order zal krijgen. TEGEN TANKS EN MOBIELE COLONNES In de Westeuropese landen wordt, in verband met de dreiging van de grote aantallen Russische tanks, die achter het ijzeren gordijn gereed staan, grote aandacht besteed aan de ontwikkeling van betrekkelijk kleine raketten, die de verdediging tegen pantservoertuigen van de onbestuurbare bazooka-granaten kunnen overnemen. De lengte van de gebouwde projectielen varieert van 85 centimeter tot anderhalve meter, de gewichten lopen wat verder uiteen, van 15 tot 140 kilo. De afmetingen zijn uitermate belang rijk daar dit soort wapens in de meeste gevallen direct aan het front moeten worden gebruikt, dikwijls in zwaar en onder hevig vijandelijk vuur liggend terrein. Zo mogelijk moet één man voor de bediening kunnen zorgdragen. De Nato heeft op het ogenblik de keus tussen vier Ground To Ground raket ten, die voor de bestrijding van tanks geschikt zijn. Het zijn de Franse SS 10 en SS 11, de Zwitserse Cobra IV en de Amerikaanse Dart. Al deze typen heb ben een motor, die van vaste brandstof gebruik maakt. Ze worden bestuurd door seinen, die via een draad worden doorgegeven. De Dart, die als enige van de vier naast de staartvinnen ook nog vleugels heeft, is de zwaarste; zij heeft een gewicht van 140 kg. De lengte is 1.52 meter. Tot de Ground To Ground-raketten behoren ook de toekomstige vervangers van de artillerie, zoals de Honest John. Deze raket, die vanaf mobiele start plaatsen gelanceerd kan worden, is door Duitsland besteld en het is waarschijn lijk, dat in de toekomst ook Nederland de „Eerlijke Jan" zal ontvangen. Hij heeft een reikwijdte van 30 kilometer en kan van een atoomlading worden voorzien. De geleide projectielen zullen in een oorlog een belangrijke rol gaan spelen maar ondanks al de aandacht, die aan de automatisch werkende wapens wordt besteed, zullen ze de mens - juist om dat ze automatisch werken - nooit ge- neel kunnen vervangen. Nooit zullen ze in staat zijn om op iedere verwachte en onverwachte omstandigheid juist te re ageren. Wel zal een perfectionering steeds verder worden doorgevoerd en zullen - zoals het altijd in de geschiedenis is gegaan - uit deze oorlogsmiddelen voor de mensheid nuttige apparaten worden ontwikkeld. (Nadruk verboden.) Rang Ice Mints 19 ct per rol Rang Menthol 19 ct per rol Rang Crème de Cacao 22 ct per rol

De Vallei | 1958 | | pagina 3