Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Enthousiaste jeugd verwelkomde St. Nicolaas en zijn knechten Voor de KANTONRECHTER mms ©mm Burgem. Bakker onstak feestverlichting MULDER „Sola Fide"' thans definitief in verband van Ned. Herv. Kerk 32e jaargang WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 Nr. 89 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen.. Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel „Daar komt ie" Jeugd van Veenendaal verdient de koek Automobilist verleende geen voorrang Wijziging St. Nicolaasactie ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Sint Nicolaas vond de verlichting prachtig DODELIJK VERKEERS ONGEVAL Dame stak de weg over Opwekking I A.S. DONDERDAG RAADSVERGADERING Patrimoniums Bouwvereniging wil ook in liet laatste deel van „Het Franse Gat" gemeenschappelijke tuinen Sint komt naar ,,'t Trefpunt" KUNSTKRING: „En toen kwam Dr. Frost'' door toneelgroep „Puck" was een avond vol goede ontspanning Wat nu weer BRILMONTUREN N Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen ku :i en ook worden opgegeven bU de «'.gentschappen van „De Vallei" in c!e plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Burgemeester Bakker ontving, ais eerste bur ger van Veenendaal. een geschenk van Sint-Nicolaas. Zaterdagmiddag om ongeveer half vier is Sint Nicolaas met twee van zijn trouwe knechten aan de grens van de gemeente Veenendaal op de Kerkewijk, door een enthousiaste jeugd ingehaald en in triomftocht naar het gemeentehuis in Veenendaal gereden. Gezeten in een open landauer met aan weerszijden een Zwarte Piet te voet en onder vrolijke tonen van de Veenendaalse harmonie „Caecilia" trok de stoet via de Bergweg, Klaas Katerstraat, Patrimoniumlaan en Kerkewijk naar het gemeentehuis in de Hoofdstraat. Na de toespraak van bur gemeester Bakker en die van de Sint ving het tweede gedeelte van de tocht aan. Ook hier bestond een enorme belangstelling en - hoewel de kindervriend een zeer hoge leeftijd bereikt heeft - ging hij onvermoeid door met de kinderen vriendelijk te groeten. Het begon al donker te worden toen de Sint met zijn gevolg bij hotel „De Korenbeurs" arriveerde om aldaar de komende veertien dagen zijn intrek te nemen. Al lang vóór het aankomstuur van Sint Nicolaas op de Kerkewijk bij de Bergweg waren de kleintjes daar aan wezig om Sinterklaas te verwelkomen. Omstreeks kwart voor drie stelde de Veenendaalse haimonie „Caecilia" zich op om het gezelschap op het eerste deel van de tocht te vergezellen. Aanvankelijk liet de Sint op zich wachten, waardoor de jeugd enigszins ongeduldig werd, maar zodra de naam Zwarte Piet genoemd werd bedaarden de gemoederen. De iets oudere jeugd had het hogerop gezocht en stond reik halzend op muurtjes de Kerkewijk in de richting van La Montagne af te kij ken. Plotseling de kreet „Daar komt ie" en alles verdrong zich op het randje van de rijbaan. Precies op de grens met de gemeente Rhenen stopte de open lan dauer en de twee Zwarte Pieten spron gen eruit. Het bestuur van de Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nij verheid", vertegenwoordigd door de heren Ant. de Ruiter en B. v. d. Pol, heette Sint Nicolaas en de twee Pieten hartelijk welkom in Veenendaal. Voorafgegaan door de muziek en de twee knechten te voet aan weerszijden van het rijtuig, begon de kindervriend zijn tocht door Veenendaal. Via de Bergweg, KI. Katerstraat en Kerkewijk ging het in de richting van het gemeen tehuis. Ondertussen was het in de Hoofd- De automobilist Van L. verleende za terdagmiddag geen voorrang aan de bromfietser Van E. uit Ingen, die op het rijwielpad reed. De heer Van E. reed tegen de auto en werd met inwendige kneuzingen en een hersenschudding naar het Julianazie- kenhuis te Veenendaal overgebracht. Zijn toestand was vrij ernstig. Het on geval vond plaats op de Kerkewijk, ter hoogte van de Stationssingel. In verband met de wijzigingen die de Veenendaalse Winkeliers vereniging in hun St. Nicolaasactie moesten aanbrengen, zullen thans de 3 televisietoestellen en 5 radio toestellen, die als hoofdprijs be schikbaar worden gesteld, gewon nen kunnen worden met een slag zinwedstrijd. De formulieren voor deze slag zinwedstrijd zijn gratis bij de deel nemende winkeliers verkrijgbaar. De rode bussen staan weer op de bekende plaatsen. Voor de eerste maal kan men de slagzinnen tot uiterlijk woensdagavond 9 uur in leveren. De tweede inlevering is woensdagavond 3 december en de laatste inlevering woensdagavond 10 december, steeds tot uiterlijk 9 uur 's avonds. In deze Sint Nicolaastijd is het rijmen aan de orde van de dag. Meestal gaat een geschenk met een kort rijmpje gepaard, zodat deze slagzinwedstrijd wel geheel in het kader van de St. Nicolaastijd valt. KERKEWIJK 167 - TEL. 3000 VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America straat ook een drukte van belang. De Harmonie van de Kon. Scheepjes wol- fabrieken, die tegenover het gemeente huis stond opgesteld, speelde ter afwis seling pittige liedjes en hoe langer hoe meer kinderen en volwassenen verza melden zich voor het gebouw. De politie slaagde er voortreffelijk in, ondanks het heen en weer geloop van de in spanning verkerende kinderen, het verkeer in goede banen te leiden. Op de stoep van het gemeentehuis stonden burgemeester Bakker en echt genote, de beide wethouders Ant. de Ruiter, en C. N. van Kuijk en bestuursleden van de Veenendaalse winkeliersvereniging om Sint Nicolaas officieel te verwelkomen. Tegen vieren arriveerde de stoet bij het gemeentehuis waarbij een luid ge juich van de kinderen opging. Burgemeester Bakker zei in zijn toe spraak blij te zijn dat de Sint een goede overtocht van Spanje naar Veenendaal gemaakt had. „Wij zijn blij dat u in Veenendaal bent gekomen en ook de kracht en gezondheid bezit nog van zo ver te komen", aldus burgemeester Bak ker. „Wij roepen u een hartelijk wel kom toe." Volgens spreker hadden de meeste Veenendaalse jongens en meisjes goed opgepast en verdienden dan ook niet de gard maar de koek. Over Veenen daal zelf was niet veel te vertellen, maar wel wilde burgemeester de na druk leggen op de feestelijke verlich ting van Veenendaal, die „zonder enkele bijbedoeling" ter ere van de verjaar dag van de Sint was aangebracht. De uitdrukking „zonder enkele bij bedoeling" verwekte grote hilariteit bij de omstanders. Ook het 35-jarig bestaan van de Vee nendaalse Winkeliersvereniging „Han del en Nijverheid" werd genoemd. „Wij hebben een goeie winkelstand en de voorzitter hiervan, wethouder Ant. de Ruiter, die 35 jaar lid van het bestuur is, verdient een extra pluimpje." Met de mededeling dat de verlichting bleef*branden tot op de verjaardag van de Sint en de wens uit te spreken dat Sint Nicolaas een prettige tocht mocht maken door Veenendaal besloot burge meester Bakker zijn toespraak. Onmid dellijk daarna verrichtte burgemeester een handeling, waardoor alle lichtjes van het gemeentehuis onder een luid hoera geroep gingen branden. De Goedheiligman nam plaats achter de microfoon en zei zeer verrast te zijn door zo'n overweldigende ontvangst. In Spanje had men reeds iets vernomen over de verlichting in Veenendaal, maar dat het zo mooi zou zijn, had hij niet verwacht. In al die lampjes, die zojuist door burgemeester Bakker ontstoken waren, zag Sint Nicolaas een symbool. Het symbool dat ieder mens een licht moet zijn voor zijn naaste. Daarna overhandigde de Sint bur gemeester Bakker en mevrouw Bakker een geschenk. Vervolgens kregen de kinderen ge legenheid hun stem te laten horen want met begeleiding van de muziek zongen zij uit volle borst het bekende lied „Zie ginds komt de stoomboot....", wat de Sint zichtbaar ontroerde. Het driewerf „Leve Sint Nicolaas" weerkaatste tegen de gevels. Hierna begaf de kindervriend zich weer in het rijtuig om zijn tocht door het verdere deel van Veenendaal voort te zetten. Voorafgegaan door het muziekkorps D.S. trok de stoet door Veenendaal en overal langs de route stonden de kin deren te wachten op het grote moment dat de Sint zou passeren. Vermoeid maar voldaan bereikte de grijsaard tenslotte hotel „De Koren beurs" waar hij de komende dagen zijn hoofdkwartier heeft. SINTERKLAASFEEST VOOR DE „SPARTA"-KLEUTERS Sint Nicolaas zal op zaterdagmiddag 6 december a.s. om half drie een bezoek brengen aan de kleuters van de gym nastiekvereniging „Sparta". Dit Sinter klaasfeest zal worden gehouden in de gymnastiekzaal aan de Kerkewijk. Voor haar womng is zaterdagavond j.l. de 60-jarige mevrouw Takken-Goris wonende te Gelders Veenendaal, door een personenauto aangereden en even later overleden. Mevrouw Takk?n heeft waarschijn lijk niet op het verkeer gelet toen zij - voor haar woning - de Buurtlaan- oost overstak. De heer H. uit Ede kon haar met zijn personenauto niet meer ontwijken. De aanrijding, die volgde was zo hevig, dac een wiePvan het rijwiel van mevrouw H. in een aan grenzend weiland terecht kwam. Op weg naar het Julianaziekenhuis overleed het slachtoffer aan de be komen verwondingen. T. M. VAN BEEK OVERLEDEN Woensdagmorgen j.l. overleed in het Julianaziekenhuis alhier de heer T. M. van Beek. De heer Van Beek, die de leeftijd van 54 jaar bereikte, genoot in Veenendaal - en meer speciaal in Veenendaal-west - grote bekendheid om zijn vele werk in het belang van de Veenendaalse ouden van dagen. Hij was o.m. lid van het comité Autotocht Ouden van Dagen van de vereniging „Oranjedag". Bovendien was de overledene lid van de woonruimtecommissie en had hij van 12 februari tot 2 september 158 zitting in de gemeenteraad voor de S.G.P. De teraardebestelling heeft plaats gehad op maandag 24 november j.l. op de algemene begraafplaats. De Provinciale Kerkvergadering heeft j.l. vrijdag besloten uitvoering te geven aan zijn in februari van dit jaar genomen besluit tot toepassing van overgangs bepaling 238 van het Kerkrecht op de Ned. Herv. Evangclisatievereniging „Sola Fide" alhier. Dit besluit werd goedgekeurd door de Generale Synode van de Ned. Herv. kerken op 1 september j.l. Dit betekent, dat „Sola Fide", na een tiental jaren als cvangelisatievereniging te hebben gewerkt, binnenkort als zogenaamde noodgemcente in het verband van de Ned. Herv. kerk zal zijn opgenomen. Voor het zover is zal o.a. de huidige voorganger van „Sola Fide", ds. W. Goedhart, wederom moeten worden be roepen. Tot dit beroepingswerk is in middels machtiging verleend en er is voorts een commissie benoemd, die Ds. Goedhart bij zijn werk terzijde zal staan. Deze „noodcommissie" is benoemd door de Provinciale Kerkvergadering, die, ten aanzien van „Sola Fide", de verantwoordelijkheid overneemt van de Centrale Kerkerac d der Ned. Herv. ge meente te Veenendaal, welke laatste zich heeft gedistancieerd van „Sola Fi de". Tot voorzitter van deze noodcommis sie is benoemd Ds. W. Goedhart, tot buitengewone diakenen: een lid van de Prov. Kerkvergadering en de heer H. M. van Schuppen en tot buitengewone STUDIEBIJEENKOMST VAN V.C.B. Als eerste van dit seizoen houdt de Veenendaalse Christelijke Besturen-, bond woensdag 26 november a.s. in ho tel „De Korenbeurs" een studiebijeen komst., De heer K. de Boer, 2de voorzitter van het C.N.V. be.iandelt het onderwerp „Waarom Christe-ijke vakbeweging?". Hierna wordt c it onderwerp in dis- kussiegroepen besproken. HANDELSREIZIGERS VERGADEREN De Nederlandse Christelijke Handels reizigersvereniging afdeling Veenendaal komt vrijdag 28 november a.s. in hotel „De Korenbeurs" in vergadering bijeen. Als spreker deze avond zal collega Walhout het onderwerp „Onze rechts positie" behandelen. Ter gelegenheid van de feestverlichting tijdens de Sint-Nicolaasactie van de actieve Veense winkeliers is o.m. ook verlicht de Oude Kerk aan de Markt: het alleroudste gebouw in ons dorp. Een gebouw waarin onze voorgeslachten zijn gedoopt, getrouwd en waar reeds eeuwenlang de opeenvolgende generaties be lijdenis deden van hun geloof. Dit oude bedehuis, waaromheen heel de historie van Veenendaal zich heeft afgespeeld, behoeft dringend restauratie. De Hervormde Kerk zorgt voor het inwendige en alle Veenendalers zullen graag helpen aan het uitwendige van het gebouw. De Hervormde jeugd zal tijdens de lichtweek op de Markt fotokaarten van de verlichte Oude Kerk verkopen ten bate van dit doel en er zullen ook bussen op de Markt zijn, waarin ieder zijn gave kan offeren. Ik spreek de hoop uit dat niemand zich hieraan zal onttrekken. Allen willen we gaarne de Oude Kerk in nieuwe luister zien. Van harte beveel ik deze zaak in ieders ruime medewerking aan. De burgemeester van Veenendaal. ouderlingen de heren C. van Genderen en G. G. de Ruijter. Deze commissieleden zullen worden bevestigd op zondag 7 december a.s. in de dienst van vijf uur in de Ned. Herv. Kerk te Amerongen door Ds. C. M. van Endt. De bevestiging en intrede van Ds. Goedhart zullen plaats vinden op de daarop volgende zondag, 14 december a.s. te Veenendaal. In de morgendienst om tien uur zal Ds. Goedhart worden bevestigd door Ds. v. Endt van Amerongen, terwijl de bevestigde predikant 's avonds om ze ven uur zijn intrede zal doen. Merkbaar komt er niet veel veran dering in de huidige situatie, behalve, thans in de noodgemeente „Sola Fide" ook de Heilige Doop mag worden be diend en de Openbare Belijdenis des Geloofs mag worden afgelegd. Echter, alles wat in „Sola-Fide" ge schiedt - en vroeger kerkelijk-juridisch gezien als onwettig moest worden aan gemerkt - is nu gewettigd. Patrimoniums Bouwvereniging heeft de gemeenteraad verzocht om een voor schot van 35.732,voor de aanleg van gemeenschappelijke tuinen by een aantal complexen woningen (in-totaal 430) in „Het Franse Gat". B. en w. stellen de raad voor dit voorschot te verlenen, aangezien zij met de bouwvereniging van mening zijn, dat de grond vóór de woningen dient te worden bestemd voor de aanleg van gemeenschappelijke tuinen, waardoor de gehele wijk een aanmerkelijk fraaier aanzien zal krijgen. De onderhoudskosten van een dergelijk project worden geraamd op 8.013, Deze kosten kunnen worden gedekt uit een door de bewoners over 50 jaar te betalen vergoeding, welke - aldus b. en w. - bij een rentevoet van 4l/< neer komt op 45 cent per week. Bij de raadsstukken is ook een verzoek om subsidie van de Stichting voor Chr. gezinsverzorging te Veenendaal, een in stelling die is opgericht op initiatief van de Gereformeerde kerk alhier. Deze stich ting verleent gezinsverzorging en gezins hulp door het tewerkstellen van gezins verzorgsters en gezinshulpen van positief Christelijke levensovertuiging. Op het ogenblik heeft de stichting één gezins verzorgster in vaste- en één gezinshulp in losse dienst. Daarnaast is er een leid ster werkzaam. De stichting voldoet aan de verschillen de voorwaarden, welke voor de verkrij ging van rijkssubsidie zijn gesteld en kan derhalve, volgens b. en w., ook in aan merking komen voor een gemeentelijke subsidie. B. en w. menen, dat er naast de af deling gezinsverzorging van het Groene Kruis, welke reeds een gemeentelijk sub sidie geniet, zeker plaats is voor een con fessionele vereniging. Voorgesteld wordt subsidie te verlenen De Buurtvereniging Westersingel- een van de weinige buurtverenigingen die op bijzondere wijze stand heeft weten te houden - heeft bericht ontvangen dat Sint Nicolaas 29 november a.s. in gebouw ,,'t Trefpunt" zal komen voor de Westersingelbewoners. Ieder kind ontvangt een cadeau en mag de Sint de hand drukken. Behalve de kinderfilm „Dik Trom" zullen er twee jonge accordeonisten die al eens voor de radio gespeeld hebben, de middag opluisteren. Na het tweede toneelstuk, dat zaterdagavond, onder auspiciën van de Kunst kring van het NVV te Veenendaal, in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan werd gebracht moet deze kring wel de neiging tot de gedachte van „een wat eentonig toneelprogramma" voorgoed de wereld hebben uitgezonden. Immers, het bestuur van de Kunstkring was min of meer gedwongen tot een dergelijk eenzijdig programma. De beheerders van het Verenigingsgebouw ver klaarden cabaret en ballet taboe in deze lokaliteit. De Kunstkring bleef dus - en men moest ten koste van alles in het Verenigingsgebouw blijven „draaien" - weinig meer over dan het samenstellen van een programma, louter bestaande uit toneelwerken. Dit nu, kan men met gemengde ge voelens tegemoetzien. O.i. zeer ten on rechte. Het Nederlandse Toneel brengt zoveel verschillende stukken, dat een niet te zwaar belast programma van drie avonden, per seizoen toch voldoende af wisseling kan bieden. Het ziet er naar uit, dat de Veenen daalse kunstkring de juiste variatie heeft gevonden en wat het tot nu toe vertoonde zelf betreft dan is de naam „kunstkring" voor deze groep vast niet te hoog ge grepen. Tweemaal in dit seizoen ging men met de toneelgroep „Puck" in zee. Een con- Het feeëriek verlich te centrum van Vee nendaal tijdens de Sint Nicolaasactie. H. H., voeger te Veenendaal, verscheen vrijdag voor de balie op het Wagenings kantongerecht omdat hij deze zomer het verkeer op het fietspad langs de Kerke wijk in zijn woonplaats in gevaar ge bracht zou hebben. Met zijn bromfiets was verdachte daar twee wielrijders ge passeerd, waarna hij niet snel genoeg tegen de politie hebt u een totaal andere verklaring afgelegd, wist rechter v. d. Brand. Destijds hebt u namelijk gezegd, dat de personenauto zeer langzaam reed en dat u daarom passeren wilde. Plotse ling zou toen de auto naar het midden van de weg gezwenkt zijn en daar ge stopt hebben. Dat heb ik niet gezegd en zo ls het niet gebeurd ook, hield verdachte vol. De auto remde viermaal achter elkaar af, naar rechts weer was gegaan en tegen geval piaats Vond. Toen had hij alleen Vrijdag voor het Wagenings kanton een in de berm staand paaltje was gebotst. maar thee gebruikt. gerecht gaf Z. zijn lezing van het gebeur- Bovendien zou hij enigszins onder de in- Zowel rechter als officier achtten het de- J vloed van alcohol hebben verkeerd .en echter vrijwel onmogelijk, dat de alcohol Ik had al een tijdje achter de per- zonder dat daar een aanwijsbare reden dit werd hem door het gerecht het na bijna 24 uur nog te ruiken zou zijn sonenauto gereden toen deze plotseling toe was. zwaarst aangerekend. geweest. Verdachte zou dus wel degelijk wat vreemd begon te doen. Driemaal De officier van justitie Mr Van Ben_ H. beweerde niet de kleinste hoeveel- gedronken hebben en aangezien alcohol achter elkaar remde de bestuurder af en them achtte echter het' suhsidi iir ten heid sterke drank te hebben gebruikt die in het verkeer nu eenmaal levensgevaar- trok hij weer op en ik deed hetzelfde. Ik last' ieede ,iik d. v„rHachte bewuste dag, doch zowel de verbalisant lijk is, werd het conform de eis 75,dacht, dat hij toen verder normaal recht- klinnpn '«nnrknmen -int /iin' hu? als de verpleegster, die geholpen had bij of 30 dagen voor H. door zou rijden, doch plotseling remde te de andere auto reed of slipte be- hy-W,?trK^,en nu.z° snel' dat gtfï wezen en de eis luidde hier 40,- of 16 mogehjkhetd meer had om er achter tot d Niel bewezen stilstand te komen. Ik probeerde nog door A. P. Z., chauffeur te Egmond-Binnen naar links uitwijken en passeren de auto 'aak botste te Eist in de gemeente Rhenen te ontwijken, maar dat lukte ook niet met de rechtervoorzijde van zijn bus meer helemaal. Ik weet natuurlijk wel, Het vonnis luidde conform met toe- Verdachte kon het echter niet begrijpen, tegen de linkerachterzijde van een voor dat je altijd zorgen moet voor voldoende wijzing van de door de automobilist in- Alleen de vorige dag had hij flink wat hem rijdende personenauto. Bovendien afstand, maar in dit geval was het toch gestelde civiele vordering van 50, gedronken tijdens een feestje, vertelde was hij gaan inhalen op een punt, waar wel moeilijk, verdedigde verdachte zich. eigen verzekeringsrisico. De totale schade hen en absoluut niet kort voor het on- een inhaalverbod is. Dat klinkt allemaal heel mooi, maar had ruim 300,— bedragen. het op de brancard leggen van verdachte, getuigden, dat H.'s adem sterk naar alco hol had geroken en ook verschillende omstanders hadden het, volgens de ver klaring van de verpleegster, onmiddellijk opgemerkt. tract, waarover men achteraf geen grein tje spijt behoeft te hebben. „Puck" be schikt over een uitgebreide en gevarieer de sectie spelers. Van de bezetting van het vorige stuk „Taloelah" vonden we niemand terug in de komedie, die j.l. zaterdagavond werd opgevoerd. en toen kwam dokter Frost" was de titel van deze kluchtige komedie in drie bedrijven van de Oostenrijkse schrij ver Hans Weigel. Een spel op een oud thema, n.l. dat van de persoonsverwisse ling, met evenwel voldoende actuele va riaties om het „afgezaagde" te voorkomen. Weigel heeft in dit stuk luchtig op het oude thema los geïmproviseerd en neemt met name de „psychiatrie" danig bij de neus. In het kort komt het hierop neer: De hoofdrolspeler Piet Römer doet als verzekeringsagent zijn intrede in het huis van de rijke Amerikaanse industrieel, Pat Vandermill (Guus Verstraete), waar men op dat moment juist in afwachting is van de komst van de beroemde psy chiater Dr. Frost, die men heeft geroepen bij de zoon de huizes Frank (Walter Kous) die in een verre van zielsgelukkige toe stand verkeert. Men ziet in de assurantie-bezorger de beroemde psychiater en deze laat de fa milie in die waan. Hij begint, met een vrijpostigheid, dit soort lieden eigen, zijn werk als psychiater; onderwerpt de zoon des huizes aan een lachwekkend onder zoek; stelt zijn diagnose en geeft consult. Na de zoon komen de andere huisge noten stuk voor stuk met hun complexen aandragen; mevrouw wH meneer ver moorden en omgekeerd; het dienstmeisje (Mimi Kok), moet van een verkeerscom- plex af enzovoort. Hij zou wonderwel met zijn werk zijn geslaagd, ware het niet, dat de excentrieke dochter van de familie (Marianne van Waveren), toevallig aan psychologie deed. Zij maakte hem het verblijf in den huize Vandermill danig lastig, maar hij weet zich er met de han digheid van een vertegenwoordiger en een enorme woordenvloed steeds weer uit te redden. Eén van de hoogtepunten in het stuk is het verschijnen van de werkelijke Dr. Frost (Jan Grefe). Harry - de verzeke- ringsn^n - stelt hem echter voor als één van zijn patiënten, die in de waan ver keert, dat hij Dr. Frost is. Het is uiteindelijk de dochter die hem ontmaskerd, maar het valt niet mee de rest van de familie te overtuigen, dat hij Dr. Frost niet is. Ze zijn namelijk allen van hun diverse kwalen genezen. Zelfs de werkelijke Dr. Frost heeft hij van zijn slapeloosheid afgeholpen! Piet Römer was als pseudo-Dr. Frost voortreffelijk, met een nagenoeg niet te imiteren mimiek en woordenvloed. Guus Verstraete speelde de echte rijke Ameri kaan, gemoedelijk en lichtgelovend. De - dan ook - ondankbare vertolking van de rol van Walter Kous als patiënt kon den wij niet voor 100 #/o waarderen; tegen over de rest van de groep speelde hij te weinig overtuigend en Riek Schagen was als mevrouw Vandermill een beetje tè schools. Dr. Frost - eentype - had in Jan Grefe een goede vertolker, evenals Peggy in Marianne van Waveren en het dienstmeis je in Mimi Kok. Resumerend: een avond vol goede ont spanning, waar niemand aanstoot aan hoefde te nemen, want wij hebben in het hele stuk niet één onvertogen woord of ook maar een kernachtige uitdrukking kunnen ontdekken. Ga zo voort, kunst kring. m.i.v. 1 augustus 1958, wat over het tijd vak 1 aug. t/m 31 dec. 1958 een uitgaaf zal vergen van naar schatting 600, Voor andere doeleinden is bestemd het subsidie van 250,dat is gevraagd door de Veenendaalse zwemclub.Deze club bestaat volgend jaar 25 jaar en wil in de feestelijkheden, ter gelegenheid hiervan niet alleen de VZC-jeugd, doch de gehele Veenendaalse jeugd betrekken. Echter, de vele kosten, die dit met zich zal brengen kunnen niet door de vereni ging geheel uit eigen middelen worden gedekt. Aangezien wij zeer sympathiek staan tegenover het jeugdwerk, dat VZC voor nemens is a.s. zomer te organiseren, zo schrijven b. en w. in hun voorstel, stellen wij u (de raad) voor dit - eenmalige - subsidie te verlenen. B. en w. stellen voorts voor de Han delsavondschool, evenals voorgaande ja ren, een kasvoorschot te verlenen van 2500.ter overbrugging van het tijd stip gelegen tussen het tijdstip van de ontvangsten en de betalingen. Een bewoner van het Ruisseveen, de heer G. J. van D. heeft een bezwaarschrift ingediend tegen een aanslag in de straat- en rioolbelasting, omdat hij van mening is, dat ten aanzien van zijn perceel grond niet kan worden gesproken van belenden aan de openbare weg of in de onmiddel lijke nabijheid van de openbare weg. Het bewuste perceel zou namelijk 8 900 meter van de weg afliggen. B. en w. delen zijn mening niet. De afstand tussen de woning van de heer Van D. en de schuin over zijn perceel lopende weg bedraagt ongeveer 60 meter, schrijven zij in het prae-advies. Zij acht ten het wel degelijk in de onmiddellijke nabijheid liggen en bovendien: alle per celen, welke in de onmiddellijke nabij heid van deze weg liggen, zijn in de straat- en rioolbelasting aangeslagen. Mej. A. Stellingweff Beintema te Ede heeft om gezondheidsredenen ontslag ge vraagd als handwerkonderwijzeres aan de openbare lagere school alhier. B. en w. stellen voor eervol ontslag te verlenen en zeggen toe zo spoedig mo gelijk een voorstei tot benoeming van een andere onderwijzeres te zullen doen. Sinds de Amerikanen pogingen in het werk stellen de maan te bereiken, heeft de Amerikaanse regering een groot aantal brieven ontvangen van mensen, die een stuk grond op de maan willen kopen. Het antwoord van de regering op dit schrijven is onbekend. Te Chester (Eng.) zullen op aandrin gen van de gemeenteraad cursussen wor den gehouden voor gepensioneerden, die het leven vaak zinledig vinden. Een 71-jaar oude dame wil een cursus steno typiste volgen om een betrekking voor halve dagen te kunnen aanvaarden. Een 44-jarige Duitse man, die ver pleegd wordt in een inrichting voor geestelijk gestoorden kocht enige tijd geleden een lot van een Duitse loterij. Bij de trekking kwam hij als winnaar van de hoofdprijs uit de bus, hetgeen betekent dat hij ruim honderdduizend gulden ontvangt. Op een verkoop te Parijs is een ameu blement van Louis XV verkocht voor 50.000,Het 90 cm. brede bed, dat ver sierd was met guirlandes en voorzien van de initialen van Tilliard, hofleverancier, bracht alleen al 25.000,op. Omdat men in noodtoestanden niet te allen tijden op radioverbindingen kan vertrouwen, heeft de politie in Tyrol (Zwits.) besloten een aantal postduif afdelingen op te richten. Men hoopt hier mede het reddingswerk in de bergen te vergemakkelijken. De inwoners van Regensburg (West- Duitsl.) zagen vorige week een Tsjecho- Slowaaks sportvliegtuig boven hun stad vliegen, dat, na enige tijd rondgecirkeld te hebben, op een open plek landde. De inzittenden, een jong echtpaar, heeft ver moedelijk asyl gevraagd. Te New York is een commissie ge ïnstalleerd die raad gaat verschaffen aan jonge meisjes die een man zoeken. De commissie bestaat uit een huishoudster, een huwelijksagent, een stewardess, een autobuschauffeur en een psychiater. Aan de kust van het Japanse eiland Hokkaido heeft verleden week een hevige storm gewoed. Van de vissersvloot, die op zee was, worden verschillende schepen vermist. De totale bemanning hiervan is 39 personen. OPENING RECREATIEZAAL IN PASSANTEN-INRICHTING OVERBERG De passanteninrichting „Overberg" is sinds kort een nieuwè recreatie- en gymnastiekzaal rijker. Deze nieuwe aanwinst, alsmede een nieuw televisie toestel zullen in gebruik worden geno men op woensdag 26 november (heden avond), 's avonds om half acht. Het koor van de Hollandia-tricotmeisjes zal dit gebeuren muzikaal opluisteren. Tevens zal op deze avond de ten toonstelling 0 58 worden geopend. Deze tentoonstelling is voor het publiek toe gankelijk op donderdag 27, vrijdag 28 en zaterdag 29 november a.s., elke dag van 10-12 uur, van 3-5 uur en van 7-8 uur. Een nieuwe kollektie in lijn en kleur Charmant - Fleurig - Stijlvol Speciaalzaak voor de betere brilsoorten. Hoofdstr. 51 - Tel. 3184 - Veenendaal ZIEKENFONDS LEVERANCIER Depót Carl Zeiss Een tweede bril is onmisbaar J

De Vallei | 1958 | | pagina 1