DE VALLEI T eöUza V PHeST Kwart Edammer,.i.,.„109 Lunchworst gramsblik 69 Sardines 2 blikjes 59 1 tube mayonaise 1 pa* toast 91 SPECULAAS Vruchtenbowl Samos eik" Pinda's Worteltjes Qiom riicfextra grote korrel f2. 833 210 270 49 99 55 m Uw boodschappen GRATIS thuisbezorgd samen 75 UIC1III lijsI 500 gramspak UÜ Hoofdstraat 93 - Telefoon 2015 De Laatste Brug Veenendaal kwam niet met lege handen uit Huissen terug Voor de Jeugd Doelman Van de Pol in prima vorm Dovo kon het tegen twaalf Wageningers niet bolwerken S.V. Panter verloor in laatste minuten van Musketiers Triangelboys bleef met 1-0 Hierden de baas Valleivogels behaalden over winning op Beverwijkse Boys Oranje-Wit versloeg Dorestad met 4-2 KORFBALNIEUWS Eerste 12-tal van S.K.F. nog ongeslagen! BADMINTON Dubbel succes voor „Flash" TAFELTENNIS Duel CITOSEV onbeslist Advendo verloor met 5-2 van E.F.C. Zwarte Piet moet zelf in de zak VOOR DE MAAND Telt u maar na 250 gram ouderwets gekruld vers gebrand 250 gramszak literblik Alleen op deze artikelen reeds 500 gramspak 92 V verdiend! De huisvrouwen van Veenendaal kunnen profiteren van de service van Simon de Wit. Op uw verzoek komt ons personeel elke week bij u horen en bezorgen. Stuur dus een berichtje naar onze winkel of bel even no. 2015; onze bezorger staat voor u klaar. VEENENDAAL NORBERT KUNZE Veenendaal heeft het gepresteerd om in Huissen tegen Jonge Kracht een eervol gciyk spel uit het vuur te slepen. Dit grootse succes kan op rekening ge schreven worden van de stoere, fel vechtende achterhoede, die gesteund door de halflinie, vele aanvallen van de Iluissenaren in de kiem wist te smoren. En dan niet te vergeten het prachtige werk van doelman v. d. Pol, die in uitwed strijden tot veel groter hoogte schijnt te groeien, dan voor eigen publiek. Zelfs in een groot en hard slotoffensief, dat de gastheren kort voor het einde inzetten, wisten de Veenendalers staande te blijven. Mogelijk werden de geel-blauwen ook nog geïnspireerd door de Huissense Harmonie, die voor een fleurige muzi kale omlijsting zorgde. Een grootse wedstrijd is het niet be paald geweest. Het plaatsen was aan beide kanten uitgesproken slecht en het schieten lang niet feilloos. Al spoedig trachtten de gastheren door te stoten, waarbij vooral de snelle rechtsbuiten Lamers een grote rol speelde. Voor het doel gekomen gingen zijn schoten echter ver naast. Na een kwartier spelen kwam Veenendaal even los, maar verder dan een schot van Gaasbeek tegen de deklat kwam het niet. Enkele malen slaagde Jonge Kracht erin om linksback Van Soest te omspelen, maar steeds kwam spil Gerritsen op het juiste moment te hulp en wist de aanvallen af te breken. Na nog tweemaal op doelman v. d. Pol gestrand te zijn, ging met een licht over wicht van Jonge Kracht de rust in. Na de hervatting moest Veenendaal weer in de verdediging, maar daar nu ook Van Soest zijn oude vorm weer terug gevonden had, sloot de achterhoede als een bus en werd het spel van de gast heren veelal aan banden gelegd. Hoewel de spaarzame aanvallen der Veenendalers soms zeer gevaarlijk waren, leverden zij toch geen doelpunten op. Een kwartier voor het einde werd de strijd aanmerkelijk feller. Men begreep aan beide kanten dat een doelpunt de be slissing zou brengen. Er ontstonden voor Dovo heeft zaterdag in Wageningen geen prettige wedstrijd gespeeld. Ondanks een sterkere ploeg en beter voetbal, werd Dovo mede door het soms onbegrijpelijke fluiten van de Wageningse scheidsrech ter v. d. Peppel, een verdiende overwin ning onthouden. De Veenendalers dien den na afloop een protest in tegen twee niet toegekende strafschoppen, maar of dat veel uit zal halen staat nog te bezien. Hoewel Dovo voortdurend in de aanval was kon de SKV-verdediging zeker schijnende doelpunten telkens weer voor komen. Bovendien konden de Veenen dalers door het smalle en vrij zware ter rein hun eigen afgemeten spel niet vol doende tot ontplooiing brengen. Toch hgeft Schoeman enkele zekere scoringskansen gehad. In beide gevallen was het de Wageningse doelman, die door ongeoorloofd aanvallen de situatie kon redden. De ene keer werd Schoeman ge woon hardhandig van de bal af geslin gerd, terwijl hij de tweede maal toen hij in schietpositie stond werd vastgehouden. In geen van beide gevallen zag de scheids rechter aanleiding om op te treden. Het enige doelpunt in deze wedstrijd kwam vijfentwintig minuten in de tweede helft. Profiterende van een misverstand in de Dovo-achterhoede wist de Wage ningse midvoor de bal in het Veenen- daalse doel te schuiven (1-0). Hoewel Musketiers de overwinning tegen SV Panter volkomen verdiende, was het toch sneu voor de Veenendalers, dat dit nu juist in de laatste minuten van de wedstrijd moest gebeuren. In de eerste helft zagen we een gelijk- opgaande strijd, waarbij Panter door windvoordeel iets meer in de aanval was. Enkele goede kansen voor de thuisclub werden echter om zeep gebracht. Na de hervatting was Musketiers steeds in de aanval. Er werd dan ook bijna steeds op de Panterhelft gespeeld. Het was echter in die periode, dat de Panter- doelman Adri Aalbers van zich deed spré ken. Ondanks de grote druk op zijn doel, ranselde hij alles weg en wist daarmee aanvankelijk zijn doel schoon te houden. Twee minuten voor tijd kwam echter het eerste Elsterse doelpunt. Het was v. d. Klift die zijn club de z obegeerde leiding bezorgde. Eén minuut later kon Kranen burg de stand nog op 2-0 brengen. beide doelen soms uitermate gevaarlijke situaties, maar om tussen de palen en dan nog langs de doelverdedigers te schieten bleek een onoplosbare opgave. Tenslotte werd Veenendaal toch weer geheel in de verdediging gedrukt, maar zelfs een zestal corners kon de verdedi ging niet verontrusten. Rechtsbinnen Ver maas probeerde het nog eens met een harde schuiver, maar doelman v. d. Pol, bleef op zijn post, evenals bij een hard en hoog schot van de naar voren gekomen spil Hom, dat juist nog corner gewerkt kon worden. Toen ook deze corner weer door v. d. Pol onschadelijk gemaakt was, floot de scheidsrechter voor het einde en konden de Veenendalers juichend en zeer voldaan het veld verlaten. Men kan zich indenken, dat zowel supporters als spelers voldaan huiswaarts keerden. Triangelboys is erin geslaagd Hierden een paar kostbare puntjes af te snoepen. Het was een spannende wedstrijd waarin Hierden wel iets beter voetbalde, maai de Veenendalers gevaarlijker waren. Reeds in de vijftiende minuut gaf Slot boom zijn club met een hard schot de leiding(l-O). Direct daarna kreeg Becker- man nog een goede kans om de score te verhogen, maar hij schoot jammerlijk tegen de paal. Na de hervatting was Hier den onbetwist de sterkere ploeg, maar goed werk in de achterhoede wist alle gevaar te bezweren. Ook de Boys kregen nog enkele doel- rijpe "kansen, maar tot scoren kwam het niet meer. Zo bleek één treffer voldoen de om de overwinning in de wacht te slepen. In een sportieve en op hoog peil staan de wedstrijd hebben de Valleivogels za terdag op eigen veld kans gezien van de bezoekende club Beverwijkse Boys met 4-2 te winnen. De voorhoede van de thuisclub was deze middag bijzonder goed op dreef en veel gevaarlijker dan die van de gasten. Het spel der gasten was soms wel mooier om te zien maar miste veelal de capaciteiten een doorbraak tot een goed einde te brengen. Vooral het feit, dat rechtsbuiten J. v. d. Berg na de rust veel meer in het spel werd betrokken, heeft ei ongetwijfeld toe bijgedragen, dat Val leivogels als overwinnaar uit de strijd kwam. Na een half uur spelen boekte Vallei vogels het eerste succes, doordat Eikel kamp van dichtbij scoorde. Het antwoord van de tegenpartij was een fel, doch schotloos offensief. Tien minuten na rust maakte v. d. Linden er 2-0 van, gevolgd door J. v. d. Berg, die de stand op 3-0 bracht. Beverwijkse Boys achtte toen de tijd gekomen ook eens het doel te zoeken en met succes, want binnen korte tijd was het 3-2. Van Overeem stelde de zege voor Val leivogels veilig met een prachtige kopbal (4-2). Wel scoorden beide clubs nog een maal maar de scheidsrechter keurde beide doelpunten af. Zondag heeft Oranje-Wit in Wijk bij Duurstede zich de meerdere getoond van Dorestad. Het eerste kwartier was voor Dorestad, want Oranje-Wit kon het niet erg vinden. In de twintigste minuut ech ter nam Oranje-Wit het initiatief over en ging in de aanval. Van Burken trok naar voren en zette de bal keurig voor, waar door Onink de bal in kon schieten (0-1). Dorestad had zijn antwoord klaar en Koolwijk wist De Vries te passeren (1-1). Tien minuten voor rust brak Oranje- Wit weer door en Ursinus plaatste de bal achter de keeper van Dorestad. Na de hervatting trok Oranje-Wit direct ten aanval en in de derde minuut wist Miltenburg het heiligdom van Dorestad te doorboren (3-1). Een minuut later was het Onink die de keeper van Dorestad het nakijken gaf (4-1). Hierna nam het spel aan beide zijden zienderogen af, tot dat acht minuten voor tijd Dorestad een strafschop kreeg toegewezen wegens hands, net buiten de fatale lijn. Koolwijk die de strafschop nam, plaatste de bal langs de grond in de uiterste hoek en de stand was 4-2, waarmee tevens het einde kwam. Nog voor de rust werd een tweede mis- verstapd bij Advendo door E.F.C. uitge buit en sprong da voorsprong naar 2-0. Advendo kwam er na de rust wat beter in. Men speelde nu sterk op de aanval en liep ook in tot 2-1 toen rechtsbuiten Greuter naar binnen zwenkte en de bal over de doellijn tikte. (2-1). Terwijl ieder de gelijkmaker verwacht te kwam het succes aan de andere kant. E.F.C. bracht weer met een zacht en houdbaar schot de stand op 3-1. Het werd na 20 min. zelfs 4-1 toen de rechtsbinnen van E.F.C. een wandeling door de Advendo geleder-en ondernam en de solo besloot met een goed doelpunt. Na een doelworsteling wist Advendo nog in te halen tot 4-2, maar kort voor het einde moest doelman van Wakeren nogmaals capituleren. (2-5). S.K.F. I versloeg zaterdag j.l. een van haar concurenten, n.l. Doorn I met 10-4. De uitslag doet vermoeden dat de Vee nendalers niet veel moeite hadden met de Doornse ploeg, hetgeen echter beslist niet het geval was. Met de rust was de stand nog gelijk (3-3) en het zag er naar uit dat de jeugdige ploeg van Doorn de beste papieren had wat het uithoudingsvermo gen betrof. Het kwam echter anders uit, want de grotere routine en schotvaardig heid gaf de doorslag, zodat uiteindelijk de beste ploeg met de verdiende zege ging strijken. Het begin was ongetwijfeld voor Doorn, dat snel en enthousiast de korf der Vee nendalers onder schot nam. Ze hadden daarmee vrij spoedig succes met een zui ver afstandsschot (1-0). Gelukkig bleef S.K.F. het antwoord niet schuldig. Door invaller Böhne werd de stand weer gelijk (1-1). Dit herhaalde zich tot de 3e goal. Door mej. J. van Dijk en Diepgrond kon S.K.F. het steeds gelijk houden (3-3). Na de rust gelukte het S.K.F. door Böhne en mej. van Beek uit te lopen tot 3-5. Daarna sloeg S.K.F. definitief toe door snel achter elkaar vier maal te doel punten (van Jaarsveld, mej.. Hament en weer Diepgrond 2 x), waardoor Doorn plotseling voor een vrijwel hopeloze taak stond. Het pleit voor hen dat ze moedig volhielden. De stand werd tenslotte nog 4-9 en als laatste liet aanvoerder Farber het 10 de doelpunt aantekenen (4-10). Het 3de 12-tal verloor weliswaar niet onverwacht maar speelde bovendien een slechte wedstrijd tegen R.D.Z. 3 uit Zeist. De adspirantenploegjes C en D moesten eveneens de eer aan hun Zeister tegen standers laten, waarbij het de C-adspi- ranten gelukte één puntje thuis te houden (1-1 en 0-1). In de afgelopen week zijn de beide teams vande Badmintonclub ..Flash" zeer fortuinlijk geweest in de competitie. Het eerste team won van Exelsior, Den Haag met 4-3 en Flash 2 versloeg het Utrechtse Iduna met 2-5. Flash 1 - Excelsior was een matige wed strijd, waarbij de Flash-heren steeds een voorsprong namen op de Hagenaren, die cp hun beurt de achterstand weer ver kleinden door overwinningen op de Vee- nendaalse dames. Het heerendubbel Freddy Wuck - Bert Steffers won zijn partij, doch de dames Koosje van Ruiswijk en Truus van Bar- neveld kwamen niet tot winst. De heren enkels werden ook een Veenendaalse zaak door overwinningen van Wuck en Steffers. Het gemengde dubbel Koosje van Ruis wijk - Steffers wist niet de vorm te be reiken van vorige week en verloor, doch Truus van Barneveld en Wuck rekenden in het laatste gemengde dubbel resoluut af met Excelsior. Zij brachten de eind uitslag op 4-3 in het voordeel van Flash. De balans is voor de Veenendalers op de helft van de competitie niet ongun stig. In deafgelopen weken zegenvierden zij driemaal, waar één verloren partij tegenoverstond, n.l. tegen ABCD, Delft. Het tweede team, voornamelijk be staande uit Rhenense spelers, had in Utrecht een zeer sportieve ontmoeting met Iduna V, die in een 2-5 overwinning voor Flash eindigde. De herenenkels wonnen Bronsvoort en Spies, terwijl ook mevr. Bronsvoort, na alle zeilen te hebben bijgezet ook haar partij won. Invalster Ria Veen moest echter het onderspit delven. De gemengde partij mevr. Bronsvoort - Kuypers bracht geen overwinning, doch Spies zegevierde met Ria Veen in de volgende mixed. Het herendubbel Bronsvoort - Kuypers vergrootte de einduitslag tot 2-5 voor Flash 2. Het tweede team heeft zich na een zwak begin schijnbaar hersteld; het won van voorlaatste, alsmede de laatste wedstrijd, waardoor deze ploeg nu over vier punten uit eveneens vier wedstrijden beschikt. Het badmintonprogramma voor de vol gende w.eek vermeldt: Flash 1 tegen het sterke Smash 1 uit Leiden en Barneveld 1 tegen Flash 2 te Barneveld. Voor de tweede maal in succesie leed Climax een 9-1 nederlaag, nu tegen Well Shot uit Nijmegen. Met OTTC 2 is dit team wel een van de ernstigste gegadig den voor het kampioenschap en de neder laag voor Climax was dan ook te voor zien. Al met al hebben de Veenendalers tot nog toe maar één punt gescoord en in de resterende drie wedstrijden van de eerste helft zal men dan ook beter voor de dag moeten komen. Nu zijn dit alle drie ook zwakkere teams zodat de mogelijkheid cm wat hoger op de ranklijst te stijgen er zeker inzit. Well Shot kwam zaterdag met de Ne derlandse kampioene Noortje-van der Me- gen, maar haar zusje Coby liet verstek 'gaan en werd vervangen door Onderstal, een al wat oudere, maar zeer gerouti neerd speler. Tegen Noortje van Megen waren zowel Van Manen als Van Eist kansloos, doch Vos heeft lange tijd de kans gehad de partij in z'n voordeel te beslissen. De hele wedstrijd was van beide kanten een po gen in de aanval te komen en in de eerste twee games ging de strijd volkomen gelijk op, getuige de cijfers 22-20 waarmee zo wel N. van Megen als Vos een game wonnen. In de derde game lukte het Noortje uit te lopen en nu was de strijd spoedig beslist. Met 21-8 was de partij voor de Ned. kampioene. Ook Van Gulick was te sterk voor de drie Climaxspelers en Vos wist door van Onderstal te winnen de eer te redden. Zaterdag a.s. gaat Climax naar Galto in Doesburg. Ook dit is een onbekende tegenstander maar gezien de tot nog too door dit team behaalde resultaten, moet Climax in staat zijn één of twee punten te bemachtigen. Ritac kwam tweemaal achter de groene tafel. Tegen Well Shot 2 werd een ver dienstelijk gelijk spel bevochten, doch in Tios 2 moesten de Ritmeester-mensen weer hun meerderen erkennen. Hier was de uitslag 7-3 in het nadeel van Ritac. Roelofs won tweemaal en Van de Scheur éénmaal, v. d. Brink stelde teleur en kwam niet tot winst. Ook Climax 2 incasseerde zaterdag haar eerste nederlaag. Dit tegen Boemerang 2 uit Nijmegen. Van Dam won tweemaal n.l. van Stappers en Bakker, maar moest in Gasseling z'n meerdere erkennen. Dit was de eerste nederlaag voor Van Dam in dit seizoen. Heikamp won alleen van Stappers en Van Manen kwam niet tot winst. Eindstand dus 7-3 in het voordeel van Boemerang. Zaterdagmiddag hebben de SEV- spelers in de zware uitwedstrijd tegen het Zeisterse Cito 3 een zeer eervolle draw weten te bevechten. In de eerste se'fc moesten de Veenen dalers wennen aan de zaal, wat aan leiding gaf tot moeilijkheden vooral bij het serveren, dat werkelijk bedroe vend was. Doch in de tweede set, waar in aanvankelijk een achterstand was opgelopen (7-3) kwamen de SEV-ers pas goed op dreef en wisten door prach tig beheerst spel de achterstand in te lopen en om te zetten in een voorsprong van 14-10. Cito kwam nog tot 14-13, doch een keiharde smash van captain Sipkema bracht de set bij de SEV-ploeg. In de derde set werden de Cito-spe- lers van het veld geslagen door tacti sche en keiharde ballen van een in top vorm spelende SEV-ploeg (15-6). Een ieder verwachtte dan ook, dat ook de laatste set voor Veenendaal zou zijn, doch hier wreekte zich weer het gebrek aan routine van deze jonge ploeg. Ineens bleek alle inspiratie ver dwenen en binnen een oogwenk ston den de SEV'ers met 10-1 achter. Cap tain-coach Sipkema trachtte door het wisselen van spelers nog het onheil te voorkomen. Het baatte echter niet, met 15-3 wisten de Zeistenaren althans nog een gelijk spel uit het vuur te slepen, waarmede zij echter tevens beslag leg den op de bovenste plaats, op de voet gevolgd door SEV, dat één verliespunt meer heeft. Scherpenzeel Advendo, dat in drie weken niet in het veld kwam, kon het zaterdag in de thuis wedstrijd tegen E.F.C. '58 uit Ermelo niet bolwerken. Met 5-2 gingen de zwartwit- ten tenonder. Enkele misverstanden in de verdediging waren de oorzaak van de Er- melose doelpunten, terwijl de Ederveense aanval weinig verrassing in haar spel lag. Het voorhoedespel was wat onsamen hangend en men begreep elkaar niet al tijd met het afspelen van de bal. Bij Er melo klopte het beter en speelde vooral de voorhoede snel en vlot. Na een kwartier spelen nam E.F.C. de leiding toen keeper van Wakeren een houdbaar schot, liet glippen. (0-1). Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal ONZE JARIGEN 28 nov. Neli van Burken 28 Eefje Lansing 28 Corry van Holland 30 Jelis Roodbeen 2 dec. Basje van Leeuwen 3 Henri v. d. Haar Wel gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Marnix van St. Aldegonde, Jacob van Campen, P. fc. Hooft, Vondel. II. Dokters, men steekt de tong tegen hen uit. III. Peper, pruim, merel, komen, Sneek, Oeral, prent, lente, Wodan. Purme- rend. I. Liever hard geblazen dan de mond gebrand. Zo de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. Geen roos zonder doornen. II. Paard, paars, kaars. III. Raven, zeven, mager, brief, groen, Bambi, brood, boter, groot. Regen boog. Uitslag een, twee, drie wie heeft die bal.... Hier is eerst de oplossing van de raad sels (prijsvraag): I. N, nar, slaaf, Naarden, Meran, bek (of nek) n. Naarden. II. Bank, Aser, Nero, krop III. Room, zoom, zool. ■I. Bijl, mest, peer, klok. IJsel II. Kool, Orpa, open, land. III. Kip, wip, Wim. Bijna alle jongens en meisjes die de raadsels instuurden hadden deze goed, zodat de prijzen door loting moesten worden toegekend. De prijs (een bal) voor de groep „ouderen" is gewonnen door K. van Ruiswük, 12 jaar, Zuiderkade 8, Veenendaal (Gld.) De bal, uitgeloofd voor de groep „jon geren", is voor Tineke Greve, 10 jaar, Van Limburg Stirumstraat 8, Veenendaal. Gefeliciteerd! De bal kan worden ge haald op het redactiebureau. Volgende week komt de tweede wedstrijd, waarin ook weer twee ballen als prijs kunnen worden gewonnen. Bovendien krijgt elk der beide prijswinnaars deze keer een fijne chocoladeletter, ter ere van het Sinterklaasfeest. Endan is er nog de kans op de grote plasticbal die gewonnen kan worden! Doe dus allemaal mee jongens en meis jes en let goed op ons hoekje van vol gende week. Spaaractie zilverpapier Jongens en Meisjes, Ik heb deze week weer zilverpapier ontvangen. De Openbare school aan de Sandbrinkstraat bracht een grote zak vol zilverpapier bijeengespaard door de scho lieren. Als er één schaap over de dam is volgen er meer. Hartelijk dank jongelui!! Ook de 9 jarige Willem van de Kraats verblijde met zilverpapier. Willem har telijk dank en ik hoop dat je spoedig weer een heleboel gespaard hebt. In afwachting, Tante Jos. Ja, ja, jongens en meisjes dat was me een rare geschiedenis verleden jaar, toen Sint z'n verjaardag vierde. In heel z'n lange leven had Sinterklaas nog nooit zoiets meegemaakt. Hij heeft zich diep geschaamd voor zijn snoeplustige knecht die de onbeschaamdheid had om Enfin, laat ik bij 't begin beginnen. Bij de familie Hansma zou Sinterklaas met zwarte Piet om half acht aanwezig zijn, om de cadeautj-es aan alle familieleden uit te reiken. Ze waren prompt op tijd, maar jammer genoeg was vader Hansma (een dierenarts) weggeroepen. Hij zou waarschijnlijk niet lang wegblijven, maar Sint had niet zoveel tijd dat hij maar kalmpjes kon blijven wachten tot meneer Hansma terug was. „Weet u wat me vrouw", zei de goede bisschop, „ik ga eerst naar uw buren, daar moet ik ook zijn en dan kom ik over een half uur weer bij u terug. Maar mag Piet dan zolang hier ergens in uw huis op me wachten, want het kleine meisje van hier naast is zo verschrikkelijk bang voor mijn zwarte knechtje, haar moeder heeft me TWEE DIKKE, BRUINE EENDEN Twee dikke bruine eenden, Die klommen uit de gracht. Ze wilden naar de overkant Vóór 't vallen van de nacht. Ze wilden voedsel zoeken, Ginds in de polderwei. Hoe moesten ze er komen? Ze keken lang niet blij. Om in de wei te komen, Was daar een brede straat Die z'over moesten steken Wat niet zo heel best gaat. Want fietsers, brommers, auto's, Ze reden af en aan. Die dikke bruine eenden, Ze bleven daar maar staan. „Hoe komen wij er over," Dacht 't tweetal vol verdriet. „Wc willen 't wel proberen, Maar ach, het gaat haast niet. Wij kunnen niet hard lopen, Daarvoor zijn wij te vet. En op twee arme eenden, Wordt door geen mens gelet." Toen werd het éven stiller, De eenden keken blij. „Nu zullen we het wagen, Nu gaan we naar de wei." Ze waggelden heel langzaam En bleven telkens staan. Weer kwam daar over 't wegdek Een grote auto aan. Wat schrokken onze eenden, Wat angstig klonk hun roep: „Ho, rijdt ons niet te pletter, Rijdt ons niet in de soep!" Toen gierden alle remmen, De eenden keken bang, Een man riep uit het raampje: „Wel dames, gaat uw gang!" Ze kwamen in het weiland, Niet bang, niet angstig meer. Ze kwaakten blij en dankbaar: „Een heer in het verkeer!" verzocht of ik alléén wilde komen." „O ja, Sinterklaas", zei mevrouw Hansma, „dat is best, Piet kan zolang wachten in het kleine kamertje aan de straat. Daar brandt de kachel, het is er lekker warm". Zo gebeurde het dus. Sint Nicolaas ging met een zak vol cadeaus naar de buren en Piet zette zich in het kleine kamertje op een stoel bij de kachel. Hij keek eens rond. Op tafel stonden de ca deautjes die ze straks moeten uitdelen aan vader, moeder en kinderen Hansma. Vooraan stond een kartonnen doos en Piet wist wel haast zeker dat daar een banketletter in zat. Eens even neuzen, dacht Piet. Jawel hoor, een reuze H „voor moeder" stond er op de doos. Nu was Piet verzot op banketletters, ten minste op de heerlijke amandelspijs waar mee ze gevuld waren. O, daar kon hij wel een kilo van opeten zonder dat het hem tegenstond. De letter zag er zo heer lijk vers uit. De ene poot van de H was aan het eind een beetje los. 't Was net of er een deurtje voor zat dat je open kon klappen. Piet duwde er een beetje tegen en toen brak het stukje er zo maar af. Hij schrok wel een beetje, maar nu moest hij toch even kijken of de bakker de letter wel goed gevuld had. Nou, enof De letter zat tjokvol amandelspijs, 't Was natuurlijk helemaal verkeerd van van Piet, maar hij kon het niet nalaten er een klein brokje af te peuteren. Hap. O, wat heerlijk! De spijs smolt op de tong. En ja, wie eenmaal een stap op de verkeerde weg zet, kont vaak van kwaad tot erger. Een tweed*: stukje volgde en een derde. Toen kon Piet er niet goed meer bij. Hij keek rond en ontdekte naast de kachel een klein, handig pookje. Piet pakte het en wurmde opnieuw een kluit amandelspijs uit de letter. Zo ging hij maar door, zolang tot de ene poot van de H helemaal lerg was. En hield hij toen op? Welnee. Hij had nu de smaak pas goed te pakken want hij maakte ook een deurtje aan de andere poot. Weer kwam de pook er aan te pas en ook de tweede poot at de smulpaap schoon leeg! Nu zat er alleen nog maar amandelspijs in het kleine dwarsstukje van de H. „Ringggklonk het opeens door de gang. Piet trilde plotseling op zijn benen, oei, oei wat had hij gedaan? Vliegensvlug deed hij het deksel van de doos dicht, legde de pook weer bij de kachel en vloog naar z'n stoel. Met een ging de deur open en Sinterklaas kwam binnen met mijnheer Hansma. Ze waren precies tegelijk klaar geweest. De cadeaus werden voorzichtig in een zak gedaan. De doos met de banketletter bovenop. De dierenarts haaste zich naar de huiskamer, waar de kinderen vol on geduld zaten te wachten. Piet pakte zijn roe, een lege zak en een zak pepernoten en volgde met wild bonzend hart Sinter klaas door de gang naar de kamer. „Sinterklaasje kom maar binnen met je knechtzongen de kinderen. Piet strooide handenvol pepernoten door de halfgeopende deur. De kinderen joel den en grabbelden en toen trad Sinter klaas de kamer binnen. Na de begroeting zongen de kinderen nog: „Zie de maan schijnt door de bomenen daarna begon Sinterklaas de cadeautjes uit te reiken. Je kon het natuurlijk niet zien, maar Piet kreeg een vuurrode kleur en hij wist niet hoe hij kijken moest. De let ter kwam het eerst voor de dag. Mevrouw Hansma deed de deksel van de doos en.. „O, hm, hm," kuchte mevrouw, „harte lijk dank Sint maar waar hebt u die letter laten bakken? Ze spiedde in de poten van de H en begon toen te lachen. „Ik dacht al wat is die letter licht," zei ze proestend. De anderen (behalve Piet) snapten er niets van maar even later wisten ze het allemaal, want Piet vond Fantastisch? Nee! Reken maar hoe snel u een groot bedrag bespaart, als u al uw boodschappen (natuurlijk ook kaas en vleeswaren) haalt bij SIMON DE WIT geldig t/m zaterdag 6 december bij di gemiddelds kruidenier bij ieder 250 gramspak SdW-koffie ORAT.S het maar het beste om eerlijk op te biech ten. Sinterklaas had een dikke rimpel boven zijn neus en knorde: „Foei Piet, schaam je, hoe durfde je, je doet mij ook beschaamd staan, wat moet de familie wel niet van je denken?" Mijnheer Hansma had moeite om niet te lachen, want hij nam de dingen altijd nogal van de vrolijke kant op, al vond hij natuurlijk wel dat Piet dit niet had moeten doen.. Maar Sinterklaas vond er niets grappigs aan. Hij pakte Piet de lege zak uit de handen en voor de verbaasde blikken vaan de kinderen ging Piet er, een, twee, hupla, in! Toen deelde Sint de cadeautjes voor de kinderen uit, vergezeld van zijn pluim pjes of vermaningen. En daarna? Sinter klaas voelde een klein knuistje in zijn grote hand kruipen en een bibberend stemmetje vroeg: of Piet nu alstublieft maar weer uit de zak mocht, hij zou vast nooit weer stout zijn. Dat was kleine Joost, die een medelijdend hartje bezat. En liet Sinterklaas zich vermurwen? Ja. Piet mocht weer uit de zak, maar toen moest hij zijn verontschuldiging aan mijnheer en mevrouw Hansma en Sinterklaas beloven dat hij nooit, nooit zoiets weer zou uithalen. Een uurtje nadat Sinterklaas en Piet vertrokken waren, werd er gebeld en werd er door de loopjongen van bakker de Jong een reuze banketletter bezorgd. Een dikke H en er was een briefje bij waarop stond: Een nieuwe letter zo u ziet, Eet smakelijk samen. Zwarte Piet. FEUILLETON door (4) De verzetsstrijder hief langzaam het hoofd omhoog en verkende het terrein. Hij sloeg geen struik en geen rots over. Pas daarna gaf hij de anderen een teken. Zij gleden als robben tot aan de hoogte waar de voorste man lag en gingen naast hem liggen. Weer lieten de mannen de wijd-open ogen over het terrein weiden om het grillige mozaïek van lichte glan zende stenen en ondoordringbaar donkere schaduwen te ontraadselen. Bizarre jeneverbesstruiken toverden, op bedriegelijke wijze, hurkende gestal ten, gereed voor de sprong, op het net vlies, maar in werkelijkheid was er niets anders te zien dan het tafereel van de gegroefde karsthelling. De voorste man fluisterde zijn kameraden naast hem een bevel in het oor, wenkte de drie anderen en kroop verder. Zij volgden hem. De laatste bleef veiligheidshalve achter tot alle vier mannen verder beneden onzicht baar werden in de schaduw van een rots. Daarna draaide hij zich om en klom, voorzichtig bukkend en van iedere dek king gebruik makend, omhoog. Achter een dikke gordel van jenever besstruiken wachtte de colonne van de dragers: soldaten, vrouwen, een paar op geschoten kinderen. Allen keken naar be neden in de richting van de opslagplaats. Op de helling, schuin tegenover hen, had de MG-sectie zich ingegraven. Een machinegeweer was reeds in stelling ge bracht. De luitenant had zijn nachtkijker tegen de ogen gedrukt en zocht de hoogte af om een plaats voor het tweede machi negeweer te vinden. Hij had het bevel gekregen de opslagplaats te beschermen; de munitie zou in de loop van de volgen de dag worden weggebracht, maar later had hij zijn wachtpost weer teruggetrok ken en de camouflagestelling opgericht. Glimlachend had hij tegen zijn onderge schikten gezegd: „Wij zullen eens op de loer gaan liggen. Ik ben een boon, wan neer op deze lijmstok geen vliegen blij ven kleven!" „Op welke lijmstok?" had Berger gevraagd en de luitenant had het hoofd geschud over zoveel gebrek aan fantasie en toen ongeduldig geantwoord: „Nou, op de opslagplaats, man! Waar an ders?!" En bewaken en beschermen konden zij tenslotte hier boven net zo goed. De bergjagers droegen camouflage jassen en hadden takken van jeneverbes struiken onder hun buikriem gestoken, waarmee zij de camouflage op de stalen helm vastmaakten. Zij hadden de hele dag in de zon gelegen en gemaft en wa ren nu uitgerust en klaar wakker. De stelling was goed en ze zaten er als ja gers op hun uitkijkpost en wanneer het wild op de open plek kwam, zouden zij het zeker kunnen neerschieten. Eindelijk had de luitenant een geschik te rotspunt ontdekt en hij riep zijn sectie commandant bij zich om hem de plek te laten zien. Hij drukte hem de nachtkijker in de handen en wees met uitgestrekte hand de plaats aan. Roisterer knikte. „Is in orde," zei hij zacht. „Maar wacht eerst tot wij in stelling zijn." „Natuurlijk, kerel!" ze de luitenant. „En hoepel nu op, maar zachtjes dat verzoek ik julie dringend!" „Jawel," zei Roisterer en de man schappen van het tweede machinegeweer gingen weg. De vier verzetsstrijders lagen in een kleine kuil voor de plaats waar het ma gazijn stond. De hond had er de lucht van gekregen en huilde van blijdschap. Zijn staart sloeg in de maat op de grond. Boro draaide zich op zijn rug om, zette zijn handen aan de mond en bootste de roep van een steenuiltje na. „Khiiiiwitt!Khiiiiwit!" De colonne daalde vlug en zo stil mo gelijk. De mannen droegen tassen, zak ken, geïmproviseerde draagstellen. Eni ge anderen sleepten alleen maar oude dekens mee, waarvan ze de slippen bg- een hadden gebonden. Ook die vervulden hun doel als transportmiddel. Verzets strijders die de colonne moesten bescher men, verlieten deze en betrokken hun posten langs de weg. Ratko en Boro wa ren de eersten, die bij de opslagplaats aankwamen. Zij gingen naar het maga zijn; de hond sprong op en kwam hen tegemoet zover het touw dit toeliet. Rat ko had zijn M.P. omgedraaid en wilde het dier een slag met de kolf geven, maar Boro hield hem tegen en maakte de hond los. Ratko gaf h^<u^ schop in zijn ma gere flank en hetcm*Wênde jankend weg met ingetrokken staart. Zij trokken de tweede vleugel van de ijzeren deur open en vormden samen een keten om de kisten naar buiten door te geven. Buiten, op de plaats, stond een groep, die was aangewezen om ze te ope nen. De luitenant zag Roisterer eindelijk weer door zijn kijker. Hij keek, hoe het tweede machinegeweer in stelling werd gebracht en toen de MG-schutler lang zaam zijn vizier instelde, gaf hij zijn manschappen een teken om zich gereed te maken. Hij lag in een kleine kuil die b(jna precies pas was voor zijn lichaam, en wanneer hij op zijn ellebogen steunde en een beetje omhoog kwam, moest hij bijna kunnen spuwen op dit „presenteer blad", waarop zijn „vliegen" nu ijverig heen en weer liepen. Langzaam streek hij met zijn tong over de dunne samen geknepen lippen. Hij slikte. Daarna legde hij zijn nachtkijker weg en greep het ma chinepistool dat naast hem lag. Hij maak te het gereed, schoof nog een steen onder de loop en toen was hij zo ver. De MG- schutter keek in gespannen aandacht naar hem. Hij wachtte op zijn teken. De luitenant knikte. Zijn salvo zou het sein voor de andere zijn. Hij schoof een paar centimeter naar voren en steunde op zijn ellebogen. Met zijn rechterhand drukte hij het machine pistool stegen tegen zijn schouder, de wijsvinger lag aan de trekker. Door het vizier kijkend legde hij aan op de groep mannen, die de kisten open braken. Het volgende ogenblik zouden zij door elkaar buitelen. Hij wilde aftrekken en voelde plotse ling de weerstand van de zekering. „Vervloekt!" siste hij en legde snel de vleugel van de zekering om en drukte op de trekker, zonder nog eens nauwkeu rig te kijken, waar hij nu heen schoot. De banen van het lichtspoor sneden als blinkende messen de nacht in stukken, en de inslaande schoten scheurden figu ren in de plaats voor het magazijn, men sen schreeuwden en wentelden zich in hun bloed, nog voor zij wisten, wat er was gebeurd. De munitie vloog omhoog en de banen van de beide machinegewe ren sneden ■elkaar en op de stenen ket sten krijsende projectielen af, en. toen een salvo de ijzeren deur trof, trommelde de dood zijn woeste roffel en de verzets strijders vielen op rijen in zgn armen. En kelen hadden dekking gevonden en de beschermingsposten schoten omhoog naar de MG-nesten, maar zij konden ze niet krijgen. Boro zag hoe de comman dant op zij vloog, hij schoof naar hem toe en nam hem op zijn schouders. Het was niet nodig, een bevel te geven, het licht spoor van de Duitsers had het plaatsje al schoon geveegd. Toen het ene MG een ogenblik haperde, slaagde ook Boro er in, achter de rots dekking te vinden; later ontmoette hij een paar anderen en nu sleepten zij de ernstig gewonde tfbmman- dant om beurten verder. Nauwelijks de helft was overgebleven. Zij hadden alles moeten achterlaten. De plaats was vol doden en stervenden. De luitenant hief zijn hand op en de bregjagers gingen springend voorwaarts. Toen zagen zij er van af zich op de grond te werpen. Er was niemand meer, die terugschoot. Zij liepen langs de helling omlaag en ieder wilde de eerste zijn. Sergeant-majoor Berger en de lui tenant kwamen samen beneden. Zij gin gen naar het magazijn toe. Plotseling sprong Berger op zij en trok de luitenant mee. Hij liet zich verder rollen, en de lui tenant had het terstond begrepen en had eveneens in een oogwenk weer dekking gevonden. Berger had binnen in het ma gazijn iets zien bewegen. Een paar ver zetsstrijders hadden zich daar verstopt, en nu waren zij van de anderen afgesne den en zaten in hun rattenkooi en moes ten wachten, tot de Duitsers hen doodden. De bergjagers lagen allen achter rots blokken en nu begonnen zij langzaam en stelselmatig op te treden. Nu eens sprong de een, dan weer een ander. De kring- werd steeds kleiner gemaakt. Berger kroop wat terug, zodat hij nu schuin in het magazijn kon kijken. Hij legde aan op de betonnen muur en vuur de kort achter elkaar twee schoten af. De projectielen ketsten op het beton en sloegen snerpend in het magazijn. Maar zij hoorden geen kreten, zoals zij hadden verwacht en wisten niet of hij getroffen had. Berger wilde op het dak van de uit bouw springen en er van daar een flinke lading in gooien. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 4