Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken P,v,d.A. en V,V.D, tegen versplintering op maatschappelijk terrein WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Openbare kleuterschool officieel in gebruik genomen 32e jaargang VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 Nr. 90 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL: Agenda wereld merk voor reiswekkersl St. Nicolaas cadeaus Firma J. F. TAK VORIGE GEVONDEN Waarde nu weer vijf gulden AL 196162 Prachtig semi-permanent gebouw Verlieht Veenendaal trekt grote belangstelling Roocle Kruis afd. Veenendaal stelt hulpbehoevenden in de gelegenheid feestverlichting te gaan zien Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, INGEZONDEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen ku:u en ook worden opgegeven bR de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Drie belangrijke punten kwamen tijdens de gisterenavond gehouden raads vergadering aan de orde, waar de dame- en heren-raadsleden in den brede over spraken. Doch daarnaast waren er evenveel, zo niet meer, zaakjes, die men maar niet zo, zonder meer, onder de hamer van burgemeester A. Bakker liet door marcheren. Al met al zat er dus weer leven in de vergadering, zoveel zelfs, dat burgemeester Bakker slechts onder aanwending van snedige opmerkingen als „Ik wil er ook nog wel graag iets van zeggen, tenzij de hele raad wil spreken" en „U hebt toch wel gewoon water, vanavond?" zelf aan het woord kon komen. De drie zaken, waar de vergadering in hoofdzaak om draaide waren: 1. het bezwaarschrift van één der raadsleden, de heer G. J. van Deelen, tegen een aanslag in de riool- en straatbelasting; 2. het verzoek om subsidie van de Stichting voor Chr. gezinsverzorging en 3. de aanleg van gemeenschappelijke tuinen in „Het Franse Gat". Het was niet te verwonderen, dat de heer G. J. van Deelen (SGP) de kat de bel aanbond over de afwijzing van zijn bezwaarschrift tegen een aanslag in de straat- en rioolbelasting. De heer Van Deelen was namelijk in deze belasting aangeslagen, omdat zijn perceel in de onmiddellijke nabijheid van de openbare weg zou liggen. Dit nu was volgens de heer Van Deelen - in zijn bezwaarschrift - niet juist ge noemd, omdat het bewuste perceel 800 a 900 meter van de openbare weg lag. Nee, zeiden b. en w., niet 800 of 900 meter, maar slechts 60 meter, n.l. de afstand tussen zijn woning en de schuin over zijn perceel lopende weg. Hoe komen b. en w. erbij om een weg openbaar te noemen, als daar een bordje „Eigen weg" op staat? vroeg de heer Van Deelen zich af. Wanneer is een weg openbaar? En bovendien: waarom moeten er dan in het hele Ruisseveen - dit was n.l. het omstre den grondgebied - maar twee mensen belasting betalen. Begrijpt u mij goed, zei de heer Van Deelen, het is niet mijn bedoeling om per se de anderen ook. te laten betalen, maar het is vreemd, en daarom vraag ik inlichtingen. Ik bewonder de heer Van Deelen, al dus de heer J. Scholten (C.H.), dat hij iedere keér weer hier - ter raadsverga dering - aanwezig is. En dat hem geen ongeluk overkomen is. De naam weg is hier teveel, het is een zandpad en dan nog zeer slecht onderhouden. Het is iets middeleeuws. Geen zandpad, maar een modderpad, haakte mevrouw H Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) hierop in. De achter gebleven gebieden liggen dichtbij. De heer S. Kroesbergen (AR) kon zich ook het bezwaar van de heer Van Dee len voorstellen. Verbeterd is er niets aan deze weg, hoewel de bewoners geen grote eisen hebben gesteld. Reeds bij het vaststellen van de ver ordening is er op aangedrongen, zei de heer P. G. van Ojik (CII), deze wegen dan ook goed te maken, wanneer men hier belasting zou gaan heffen. Echter, we hebben er niets meer van gehoord. Voorts geloofde de heer Van Ojik niet, dat de Hoge Raad een dergelijk pad onder een weg zou verstaan. BOEREN WAREN HET NIET EENS De heer T. Verkuijl (PvdA) vond alle argumenten niet erg steekhoudend. Des tijds maakte de PvdA bezwaren tegen het opnemen van deze afgelegen ge bieden in de verordening en nu merkt men met des te meer verwondering, dat de heren, die toen de PvdA alleen lie ten, staan, deze belasting om zeep wil len helpen. Destijds hebben wij gezegd: deze wegen niet opnemen, maar er werd toen van andere zijde sterk tegen geageerd, omdat men bang was,, dat er op die manier één perceel over het hoofd zou worden gezien. De heer G. Vos (S.G.P.) geloofde dat het de heer Van Deelen niet te doen was om die tien gulden zoveel belasting (dat was het hem ook niet; de heer Van Deelen was er kennelijk op uit een principe-uitspraak uit te lok ken), maar meer om een betere weg. Inderdaad ging het, volgens de voor zitter, om een onverharde weg, maar die toch als openbare weg op de legger staat. Men kan zeggen: jammer, maar daar is niets aan te doen; hij staat er op. Formeel is de zaak in orde. Nu kan men met gevoelsargumenten zeggen: deze mensen zitten dan toch maar aan een slechte weg. Dat vinden b. en w. ook. Maar dat is grotendeels de schuld van de ter plaatse wonende boeren zelf. Als er een beetje eenstemmigheid onder de boeren was geweest, dan was llll VEENENDAAL Vrüdag 28 november: Vergadering Ned. Chr. Handels reizigers in „De Korenbeurs" Aanvang 20.00 uur. Muzikale rondgang door verlicht Veenendaal van de Harmonie D.S. Luxor theater: Vrijdag t.m. maandag „Onteerd moederschap", dinsdag t.m. don derdag Artistenbloed, vrijdag „The bridge on the River Kwai. RHENEN Vrijdag 28 november: Concert van „Kunst en Vriend schap" in het Rusthuis. Vogeltentoonstelling in gebouw „Irene". Zaterdag 29 november: Vogeltentoonstelling in gebouw „Irene". Bio Rhenen: zaterdagavond en zondagmiddag „Vallei der wette loosheid" 14 jaar. Zondagavond ,,'t Vuur van de haat", 14 jaar. Donderdag „Tot het bittere ein de" 18 jaar. ELST Vrijdag 28 november en Zaterdag 29 november: Vogelexpositie in café Van Leth. Dinsdag 2 december: Muziekavond in hotel „Stuyven- berg" van „Zuid-oost Utrecht". AMERONGEN Vrijdag 28 november: Uitvoering „Ons Genoegen" in Clubhuis. Zaterdag 29 november: Uitvoering „Ons Genoegen" in Clubhuis. Wandeltocht. Start vanaf Club huis. RENSWOUDE Zaterdag 29 november: Feestavond voetbalver. „Rens woude" in Rehoboth. die weg er gekomen. Maar ze dachten er allemaal verschillend over en de één wilde hem hier en de ander daar. In januari worden zij weer uitgeno digd voor een bespreking en hopenlijk wordt men het vóór die tijd met elkaar eens. Het zal aan b. en w. niet liggen en hen treft geen blaam. Volgens de heer Van Ojik schoof de heer Verkuijl dingen in de schoenen van de andere partijen, waar zij on schuldig aan waren. Ook zij hebben ge ageerd tegen het belasten van deze zo genaamde afgelegen percelen. Wethouder Ant. de Ruiter (meer spe ciaal tot de heer Van Deelen): Wij b. en w. - zitten al die jaren al op jullie te wachten. Maar iedereen wilde een straatje voor zijn deur hebben. Het woord was aan de bewoners van het Ruisseveen en dat is het nog. De heer Joh. van Hardeveld (PvdA) paste voor verbetering van een weg, die niet eens het eigendom van de ge meente kon worden genoemd. Het voorstel werd aangenomen met één stem tegen: de heer Van Deelen. GEREFORMEERDE GEZINS VERZORGING Op initiatief van de diaconie der ge reformeerde kerk is op 1 augustus j.l. opgericht de Stichting voor chr. gezins verzorging, een instituut dat het ver lenen van gezinshulp beoogt door ver zorgsters en hulpen van positief chris telijke levensovertuiging. De stichting vroeg nu om een gemeentelijk subsidie. Mevrouw Budding liet een waarschu wend geluid horen tegen versplintering ook op dit tertoiiïf Dit is niet op brede basis opgezet, maar een zuiver gerefor meerde zaak op een initiatief uit de zelfde hoek, dat niet gegroeid is in de plaatselijke kerk, maar van bovenaf is gekomen. Men kreeg van de diaconale raad een gezinsverzorgster aangeboden destijds. Men moest in één week beslis sen en heeft toen aan het Groene Kruis verzocht of deze gezinsverzorgster dan niet de gereformeerde gezinnen te ver zorgen kon krijgen. Dat zou men pro beren, maar dan onder leiding van de leidster van het Groene Kruis. De ge reformeerde diaconale raad wilde even wel deze verzorgster per se onder ge reformeerde leiding zien. Dit is een specifiek gereformeerde zaak en waar om dan ook niet dezelfde naam ge kozen? Bovendien is er ook een Groene Kruis met een prot. chr. stempel, waaraan vijf prot. chr. gezinsverzorgsters en één buitenkerkelijke is verbonden. De heer W. van Galen (CH) had aller eerst meer waardering voor het parti culier initiatief verwacht van mevrouw Buddingh. En verder was hij het niet met haar eens. Inderdaad betreft het hier een gereformeerde verzorging en het was misschien beter geweest om royaal te spreken van gereformeerde gezinsverzorging. Maar het streven is te waarderen en het is spijtig, dat de Ned. Herv. kerk nog niet met zo'n voor stel is gekomen. De gereformeerde kerk is haar voor en alle hulde aan dit kerkgenootschap. Het Groene Kruis heeft gebrek aan hulpen en dit is een prachtige vorm van particulier initiatief. Ik hoop, dat er nog meer kerken volgen, aldus de heer Van Galen. Mevrouw Buddingh is ernaast, aldus de heer Kroesbergen. Een gezinsver zorgster is niet alleen een hulp voor het werk, maar zij heeft meer taken, o.a. de geestelijke verzorging van het gezin. Zeer binnenkort is er verder een be spreking met andere kerken, met het doel, te komen tot één christelijke ge zinsverzorging. En dan geldt ook nog: wie de hulp het dringendst nodig heeft wordt eerst geholpen. Ongeacht de kerk. Mevrouw Budding: Maar het hemd is nader dan de rok. VERZUILING? De heer Verkuijl achtte de tijd geko men voor een centrum van gezinsver- ging. De zaak moet gecoördineerd wor den. De sociaal-maatschappelijke voor uitgang, die in dit verzoek ligt, is prach tig, maar de partijen moeten niet langs elkaar heenwerken. De heer Van Deelen wilde de nood eerst gelenigd zien door familieleden. Verder heeft de kerk hier ook een roe ping, maar dan is het jammer dat de kerk dit gaat afschuiven op subsidie. Ook de heer M. Bastmeijer (C.H.) be treurde, dat er niet meer van dergelijke aanvragen waren. Hij zag dit speciaal als een terrein voor de kerk. Hier ligt een taak voor de kerk; houdt het dan ook in de kerk, was het oor deel van de heer Van Hardeveld. Ik juich het werk toe, maar ik betreur de verzuiling, ook op dit terrein. Er is een gebrek aan gezinsverzorg sters, zei de voorzitter en dit streven kan niet anders dan de samenleving ten goede komen. Verder heb ik voor der gelijke verzuiling waardering. Ik vind Be W Hoofdstraat 91 U Tel. 3034 De Ned. Herv. Kerk - het alleroudste gebouw* van Veenendaal - aan de Markt in de schijnwerpers. Deze kerk behoeft dringend restauratie, voor welk doel de Herv. jeugd van Veenendaal tijdens de Lichtweek een inzamelingsactie houdt het de gewoonste zaak van de wereld, dat een christelijk gezin liever een christelijke gezins verzorgster heeft. Wethouder C. N. van Kuijk (AR) kon zich niet goed voorstellen, waarom ook niet op dit terrein de gemeente en de kerken zouden kunnen samenwerken. Dit is toch ook een terrein van naas tenliefde. En het is toch begrijpelijk, dat ook de kerken op dit gebied willen werken. Voor de gemeente betekent het een ontlasting. En men kan hier. niet spreken van een tekort of een overcom pleet aan hulpen. Dit hangt af van de omstandigheden. Ook een streven van andere kerken in deze richting zou spreker toejuichen. HUISVROUWEN IN OPSPRAAK Hoe meer gezinshulpen er zijn, hoe duurder het werkt, meende mevr. Bud dingh. Des te meer gezinshulpen, des te lichter gaan de huisvrouwen naar bed. En de opvoedkundige kant van het werk is een bijkomstigheid. Men vraagt meer naar iemand, die goed werken kan. Het lijkt wel of we niets meer samen kunnen doen. Dit is versplintering op het maatschappelijk vlak. De heer Vos was bang, dat het Groene Kruis van dit alles de dupe zou wor den. Spreker was een voorstander van uitsluitend subsidieverlening aan het Groene Kruis, hetgeen de heren Van Galen en Van Ojik niet konden begrij pen, temeer daar de heer Vos, als SGP- er, toch ook van een christelijk levens beginsel uitging. Heftig ageerde de heer Scholten te gen de uitspraak van mevr. Buddingh, dat de huisvrouwen des te lichter in bed kruipen. Dit is een diskwalificatie van de huisvrouw, aldus de heer Schol ten. Volgens mij lopen ze te lang door! We zijn het wel gewend, zei de heer Van Galen, dat, wanneer het om chris telijke zaken gaat, de PvdA en de VVD hand in hand gaan. Nu zit de heer Van Galen te zwam men, aldus de heer Van Hardeveld. Wij hebben gezegd: de verzuiling is jam mer. En op die manier komen er meer. Ook.van andere richtingen. Denk b.v. eens aan Humanitas. Wethouder Van Kuijk was het, wat betreft het licht tot bedlegerigheid ge neigd zijn van sommige huisvrouwen, wanneer er hulp te krijgen is, toch ge deeltelijk met mevr. Buddingh eens. De praktijk wijst helaas uit, dat een groe pering inderdaad vlug de weg weet te vinden en maar om het minste of ge ringste om hulp vraagt, maar ander zijds heeft de heer Scholten gelijk als hij zegt, dat de meesten te lang wach ten. Er moet ook inderdaad niet te veel geidealiseerd worden, maar het punt: prot. chr. opvoedwaarde is toch wel be langrijk. Uiteindelijk werd het voorstel aan genomen. Mevr. Buddingh was tegen. HALF AFGEWERKT Het verzoek van Patrimoniums Bouw vereniging om een voorschot voor de aanleg van gemeenschappelijke tuinen ondervond ook nog al wat tegenstand. Het werk is praktisch uitgevoerd - de tuinen zijn grotendeels aangelegd - en dan vraagt men om geld, begon de heer Van Ojik. Men heeft bij de bouw vereniging geloof ik het idee: ,,'t stel (spreker bedoelde kennelijk de raad) dat daar zit, kan toch geen kwaad doen." Anderzijds is het niet verantwoord om deze toch.al hoge huren nog eens te verhogen met 45 cent per week voor het onderhoud van de tuinen. Liever had ik dat de mensen in eigen beheer gegeven, aldus de heer Van Ojik, maar we staan voor een voldongen feit. Ook de heer Scholten keurde de werkwijze van Patrimoniums Bouw vereniging af. Die 45 cent vond spreker ook teveel. Laat de mensen de tuinen zelf aanleggen en de vrees van de voor zitter, dat het dan een chaos wordt, deel ik niet. In andere gemeenten gaat het ook. Daar stipiuleert men het on derhoud van de tuintjes door prijsjes beschikbaar te stellen. Elk dubbeltje was volgens de heer Jac. Slok (AR) teveel. Wat de kwestie van het eerst aanleggen en dan pas geld vragen betreft, zei de heer Slok: ik heb de secretaris-penningmeester van de bouwvereniging hierover ge vraagd en deze gaf mij ten antwoord dat het wel moest. Men moest gras in zaaien voor de winter. Verder stelde de heer Slok voor der gelijke werken ook aan te besteden. Er BEROEP AANGENOMEN Ds. D. v. d. Berg van Oud-Alblas heeft het beroep naar de vijfde predi kantsplaats in de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. De predikant is 34 jaar oud en zal in hoofdzaak werkzaam zijn in het Franse Gat en omgeving. zijn nog meer tuinaanleggers in de ge meente. De heer var. Ga$*,: ik stem tegen, het is al half afgewerkt. Zijn partijgenoot, de heer Scholten, deed later hetzelfde. Het feit dat men er voor de geldver- strekking aan begonnen was keurde ook de voorzitter af. Maar dit mag geen be letsel vormen tot het verlenen van het voorschot. 45 cent vond de voorzitter niet zoveel. Het is een half pakje sigaretten en als men het particulier laat doen komt men niet voor zo'n bedrag klaar. Voorts is er geen harmonie bij eigen aanleg. Vele gemeenten volgen het systeem van gemeenschappelijke tuinen. Men krijgt dan een keurig geheel. Kijk b.v. eens naar de Stationssingel. De heer van Ojik vroeg verder nog naar de gevolgen van het weigeren van de garantie voor de streekwerkplaats voor minder-validen. Er is nu geen geld, antwoordde de voorzitter, dus voorlopig zal het wel niet doorgaan. GRONDVERKOOP CORRECT De heer Stal kon niet bewonderen, dat de gemeente als makelaar was opgetreden bij de aankoop en verkoop van grond in „De Schrijverswijk" (achter de Hoofd straat). Eerst was de grond van de men sen gekocht voor woningbouw, dus in feite met de stok achter de deur: verko pen, anders wordt het onteigenen. En nu wordt deze grond verkocht aan een in dustrie, met name „Hollantor". De mensen zelf hebben destijds de prijs genoemd, aldus wethouder de Ruiter. Er was dus geen sprake van een stok achter de deur. Volgens de voorzitter was de vestiging van deze industrie al een hele tijd in de pen. En B. en W. zagen hier veel in. Anders had men ook vestiging in Twen te kunnen krijgen. De heer Stal: ik vroeg alleen of deze aan- en verkoop correct gebeurd is. En zo ja, dan is het goed. Naar aanleiding van een mededeling van wethouder de Ruiter over een gehou den bespreking met Ir. Van Embden over een heel nieuw plan „Schrijverswijk" vroeg de heer Verkuijl: Kan men wel het hele plan wijzigen? In details wel. Anders is het geldverspilling, want Ir. van Embden werkt ook niet voor niets. De voorzitter: de reden voor de wij ziging is hier niet in het openbaar mede te delen. Het betreft evenwel in hoofd zaak de details De heer E. C. Diepeveen: (AR) de hui zen worden daar te duur. Daarom wordt het plan gewijzigd. De heer Scholten was blij met het prae- advies om een subsidie van f 250.te verlenen aan de Veenendaalse Zwemclub voor de viering van het 25-jarig bestaan, in welke feestelijkheden men de gehele Veenendaalse jeugd wil betrekken. Er wordt niet veel gedaan voor de Vee nendaalse jeugd, was de mening van de heer Scholten. Omdat er wedstrijden voor de gehele Veenendaalse jeugd worden gehouden stem ook ik voor, zei de heer van Deelen, met het gevolg, dat de raad unaniem vóór was. Parfum (Tosca, Soir de Paris, Maja, Ramage, Piver, Boldoot, enz. Eau de Cologne (Boldoot, Soir de Paris, Tosca, 4711, enz.) Lavendelwater (Yardley, Lose, Bol doot enz. Dozen zeep (Soir de Paris, Boldoot, Maja, Yardley, Vinolia, Soir de Paris) Lotions (Piver, Soir de Paris, Vino lia enz.) Poeder (Creme Puff, Angel face, Maja Piver, 4711, Soir de Paris enz.) Drogist, Ass. apotheker Hoofdstr. 106, tel. 2576, Veenendaal De Valleiriks, vorige week uitgege ven bij bockhandel Visser te Ame rongen is gevonden. De heer Bleyen- berg, werkzaam bij garage Vonk, ontving vrijdagavond geld voor ge leverde benzine. Hierbij was o.a. een rijksdaalder met een rood nummer, die hij zorgvuldig opborg om het nummer te vergelijken met dat van de Vallei-riks. Pas zaterdagavond dacht hij hieraan en bij controle bleek het inderdaad de Valleiriks te zijn, die bij inlevering op ons bu reau 7,50 opbraeht. De rijksdaal der die deze week uitgegeven wordt draagt het rode nummer Degene, die deze riks vóór donder dag 12 uur v.m. op ons bureau in levert ontvangt a contant de vinderspremie AMERONGEN Zaterdagmiddag waren vele genodigden bijeengekomen in de nieuwe openbare kleuterschool aan de Prinses Margrietstraat, met als doel de officiële opening van dit gebouw bij te wonen. In eerste instantie bestond dit gebeuren uit het bezichtigen van het gebouw, waarbij door de gemeentearchitect de heer de Man uitleg werd gegeven over de samenstelling en bouw van het semi- permanente gebouw, dat zoals bleek een blijvende fundering heeft gekregen. Het geheel doet beslist niet aan als een tijde lijke school. Zoals wij al eerder hebben bericht, is het een fris aandoende en mooi gelegen kleuterschool geworden, die in de omgeving goed tot zijn recht is geko men. Zeker niet alleen het buitenaan zicht doet het goed, ook binnen ziet alles er leuk en doelmatig uit met een bij de kleuter passende inrichting in moderne geest. De eigenlijke officiële opening vond hierna in het clubhuis plaats. Na de thee sprak burgemeester W. Martens, die al- Reeds twee hoofdprijzen van St. Nicolaas-actie uitgereikt De feestverlichting van Veenendaal heeft in de eerste week van haar bestaan al veel belangstelling getrokken, zowel van de Veenendalers zelf als uit de verre omtrek. Aan de fraai verlichte punten is dan ook uitermate veel zorg besteed, en het is werkelijk de moeite ten volle waard de ontelbare lampjes, verspreid door ge heel Veenendaal, te zien branden. De verlichting van de Hoofdstraat spant kwantitatief de kroon, maar in het verdere deel van Veenendaal zijn ook diverse straten, gebouwen en tuinen ver licht die de toets der critiek glansrijk kunnen doorstaan. Naast de verlichting van bedrijven TWEE HOOFDPRIJZEN UIT- en openbare gebouwen hebben ook par ticulieren hun tuin of gevel in het licht gezet. De belangrijkste verlichte punten van Veenendaal-zuid zijn: hotel La Montag- ne aan de berg, de Bergweg, Kerkewijk Slot. de Bruïneplein, Sav. Lohmanstraat Salvatorkerk, Vredeskerk, Patrimo niumlaan en Spoorlaan. Komend vanaf de Kerkewijk naar de Patrimoniumlaan is een soort erepoort aangebracht die het begin vormt van een lange rij lampjes over het grootste deel van de Patrimoniumlaan. De twee genoemde kerken vallen op- door het felle licht van een aantal schijnwerpers die al van verre te zien zijn. Over het spoor zijn de belangrijkste punten de Parallelweg, het Verzetsmo- nument en Watersnoodmonument, de grote fontein op de hoek Kerkewijk- Industrielaan (deze fontein is al vele malen gefotografeerd) en de Oude kerk op de markt. Behalve dit kerkgebouw zijn er op de Markt ook zakenpanden verlicht. De verlichting van de Hoofd- en de Hoogstraat is - mede doordat deze stra ten het centrum van Veenendaal vor men - het grootst opgezet. Vele duizen den lampjes zorgen voor een helder schijnsel, dat bij mistig weer, zoals de laatste dagen, al van vele kilometers afstand waar te nemen is. Jammer genoeg is de verlichting in het centrum op enkele plaatsen onder broken, waardoor het niet één geheel vormt. Niettegenstaande deze onder brekingen is de illuminatie bewonde renswaardig. Ook de Zandstraat, Davidsplein, Gort straat en Nieuwe weg doen voor de rest van Veenendaal niet onder. Een bij zonder mooi beeld tegen de donkere he mel vormt de molen aan de Nieuwe weg, die uit de verre omtrek zichtbaar is. Het heeft heel wat moeite gekost voordat de illuminatieplannen van de VWV „Handel en Nijverheid" werke lijkheid waren, maar in de steeds kor ter wordende dagen is de feestverlich ting één van de mooiste initiatieven van dat ook woensdag 3 december de winkels de jubilerende vereniging. tot 's avonds 9 uur geopend zijn. TWEE HOOFDPRIJZEN GEREIKT Het eerste televisie-toestel van de slag zin-wedstrijd is door de jury toegekend aan de heer M. de Koning, Sav. Lohman straat 119 te Veenendaal. Het rijmpje dat de winnaar had inge stuurd luidde als volgt: De jubilerende V.W.V. Helpt de Sint een handje mee, In al de feestverlichte zaken Kan de Sint zijn keus wel maken. Mevr. W. v. Barneveld, Dr. de Visser straat 49 eveneens te Veenendaal kwam in het bezit van een radiotoestel. De slag zin die zij ingestuurd had luidde: Als ik in ,t Veen m'n inkopen ga [doen. Krijgen we allen iets goeds in de [schoen" Voor de volgende week worden weer 1 televisietoestel en 2 radiotoestellen be schikbaar gesteld. De slagzin-formulieren moeten uiterlijk ingeleverd zijn op woensdagavond 3 dec. a.s. in de rode VWV bussen. O;, het wedstrijd formulier moeten 25 bonnen geplakt worden. Een jury, die ook bovengenoemde prijzen be kend gemaakt heeft, zal de inzendingen beoordelen. SPECULAASPOPPEN Op last van de justitie zijn er enkele wijzigingen gekomen in de Sint-Nico- laasactie. De bonnen die men thans ont vangt van de winkelier hebben geen di recte geldswaarde. Wel moeten ze ge bruikt worden voor inzending van slag zinnen en hebben tevens waarde voor de a.s. kindervoorstelling. Bovendien kan men, bij inlevering van 50 bonnen op het bureau van de VWV, Hoofdstraat 98, een speculaaspop in ont vangst nemen. Voor het dubbele aantal, dus 100 bonnen, krijgt men een extra grote speculaaspop. Deze actie duurt tot en met 6 december a.s. WINKELS OPEN Vanaf maandag 1 dec. tot en met vrij dag 5 dec. zijn alle winkels in Veenendaal tot 9 uur 's avonds geopend. Dit betekent lereerst de vele genodigden hartelijk wel kom heette, en in het kort de totstand koming van de kleuterschool memoreerde De kosten van de school zonder gordij nen enz. waren geraamd op f 28.000. Momenteel vinden ruim 20 kleuters een plaats op de school terwijl verwacht wordt dat dit aantal eind december nog hoger zal zijn, waardoor de verwachting waarheid is geworden. Burgemeester con stateerde dat het een mooi gebouw ge worden is in een juiste omgeving. In een behoefte is voorzien en de ach terstand van de laatste jaren is ingehaald. Dit is een stap op de goede weg, waar door Amerongen goed geoutilleerd is ge worden op onderwijsgebied naar keuze der ouders, aldus burgemeester Martens. De inspectrice voor het kleuteronder wijs mej. Clements toonde zich bijzonder verheugd. Zij meende dat Amerongen een uitzonderlijke plaats inneemt in haar district. Zij wees nog even op het zeer bescheiden gebouwtje waarmee de Stich ting Openbaar Kleuteronderwijs haar taak is begonnen. Op prettige en humo ristische manier bracht zij de psycholo gische achtergronden van de inrichting van de school naar voren. Vooral de vrijheid die een kleuter in een school moet hebben, had haar aan dacht. Vroeger werd hoofdzakelijk aan dacht besteed aan de lichamelijke kant, maar tegenwoordig is ook de geestelijke zijde zeer belangrijk. Zij besloot haar betoog, dat met aan dacht werd gevolgd, met de wens dat de school o.l.v. mevr. Ottoy hard zal groeien. De heer G. A. Dagnelie sprekend na mens Stichting Openbaar Onderwijs, bracht in de eerste plaats dank aan het gemeentebestuur. Hij herinnerde nog aan de dag toen de Christ, kleuterschool ge opend werd, op welke dag ook juist de vergunning kwam voor de bouw van een openbare kleuterschool. Als geschenk bood hij een bijdrage aan in het fonds van het Sint Nicolaasfeest. Het hoofd der school voor openbaar onderwijs de heer T. van Bergen bracht dank aan de vroegere pioniers van de kleuterschool. Hij betreurde het dat geen der ouders aanwezig was. Namens de Christ, kleuterschool en school met de bijbel bracht ds L. Zwaan gelukwensen over. Al zijn wij voorstan ders van christelijk onderwijs, toch res pecteren wij ieders gevoel, en erkennen wij het recht der ouders om zelf de rich ting te bepalen, zo zei ds Zwaan. Door een vertegenwoordiger van de werkplaats voor lichamelijk gehandicap ten in Ede, die voor de inrichting gezorgd hadden, werden nog twee speelgoedoli fanten overhandigd. Het liep al tegen vijf uur toen burge meester Martens de sprekers voor hun vriendelijke woorden dankte. Hij betreur de het eveneens dat geen der ouders der kleuters aanwezig waren. Hij hoopte dat er belangstelling en verantwoording bij de ouders zal zijn voor de school. Hier mede werd deze bijzondere prettige mid dag gesloten. Behalve de genoemde personen waren nog aanwezig de wethouders van Barne veld en De Bonte en enkele raadsleden. Voorts bestuursleden van verschillende plaatselijke scholen en de technische dienst der gemeente o.l.v. de hr. de Man. Vanzelfsprekend hoorde ook mevrouw Ottoy-Poes, de leidster van de school, het één en ander met genoegen aan. Het is inderdaad zoals burgemeester Martens het voorstelde: Door het openen van deze openbare school voor kleuters wordt het onderwijs in Amerongen in overeenstemming gebracht met de wen sen die er zijn op dit gebied. Tijdens de dinsdagavond gehouden vergadering van het Nederlandse Roode Kruis afdeling Veenendaal, in hotel „De Korenbeurs" is besloten hulpbehoeven den in de gelegenheid te stellen de feestverlichting van Veenendaal te bezich tigen. Hiervoor zullen, al naar gelang de deelname is, één of meer bussen ge charterd worden, die - voor dit doel geheel belangeloos ter beschikking ge steld - met de deelnemers een rit door verlicht Veenendaal gaan maken. Personen die hiervoor in aanmerking wensen te komen kunnen zich tot en met maandag 1 december a.s. opgeven bij de secretaris van het Roode Kruis, de heer J. H. van Schuppen. Alhoewel het Roode Kruis afd. Vee nendaal zich in een groot aantal leden mag' verheugen, bestaat er voor de aan gekondigde vergaderingen bitter weinig belangstelling van de zijde der leden. Zo ook op deze avond, want behou dens het bestuur gaven alleen maar een aantal colonneleden van hun belang stelling blijk. Het grootste deel van de avond werd in beslag genomen door de behandeling van de begroting voor het jaar 1959. Hierbij speelde het nieuwe Roode- Kruisgebouw een belangrijke rol. Men Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbcheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 is inmiddels met de bouw begonnen en naar alle waarschijnlijkheid zal het be gin volgend jaai in gebruik genomen worden. Wat de begroting zelf betreft, deze vertoont - gewoontegetrouw - een te kort, dat, afhankelijk van de opbrengst van de inzamelingsactie, in de praktijk hopenlijk opgeheven zal worden. Vervolgens werd besloten ook hulp behoevenden in de gelegenheid te stel len de verlichting van Veenendaal te bezichtigen. A.s. woensdagavond 3 december zal een bus deze personen thuis op komen halen, om daarna gezamenlijk een rit door Veenendaal te maken. Na afloop worden de deelnemers weer op de plaats van bestemming gebracht. Bij het in- en uitstappen en - indien nodig - tijdens de tocht, zal er hulp van het Roode Kruis aanwezig zijn. Voor ver dere bijzonderheden hieromtrent ver wijzen wij naar een mededeling elders in dit blad. Na het vertonen van een aantal films over het Roode-Kruiswerk werd de vergadering gesloten. De nieuwe openbare kleuterschool in Amerongen, welke zaterdag officieel ii. gebruik genomen is DE VERLICHTING, HET ROODE KRUIS EN DE HULPBEHOEVENDEN De verlichting van Veenendaal tijdens de reclameweken van de Veenendaalse winkeliersvereniging heeft ieders bewon dering, en terecht. Er is echter een groep mensen, die de verlichting niet zullen zien omdat zij daar niet toe in staat zijn; wij denken aan zieken en aan hulpbehoe venden en dat is jammer. Voor deze laat ste categorie, de hulpbehoevenden, wil het Roode Kruis iets doen. Het Roode Kruis organiseert voor deze mensen op woensdagavond 3 dec. een tocht per bus door het verlichte Veenen daal. Hulpbehoevenden, die deze tocht mee willen maken kunnen zich hiervoor op geven bij de secretaris van het Roode Kruis, de heer J. H. v. Schuppen, Hoofd straat 90, onder vermelding van naam, leeftijd, adres, alsmede opgaaf van de huisarts; voor Overberg kunt U zich-op geven bij de heer G. van den Brandhof, Haarweg 67. Deze opgaven dienen maan dag a.s. binnen te zijn. Degenen, die voor deze tocht in aan merking komen worden aan huis opge haald en weer teruggebracht; voor hulp bij het in en uitstappen en in de bus is Roode Kruis hulp aanwezig, zodat hei vanzelf spreekt dat familieleden niet kun nen worden meegenomen. Wij hopen, dat voor dit prijzenswaardig initiatief veel belangstelling zal bestaan.

De Vallei | 1958 | | pagina 1