Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Tien jaar de rechten van de mens mm omm 10 DECEMBER: Wel een lichtend ideaal maar nog geen waterdichte bescherming! MULDER Nieuwe gevechtskleding voor het leger ACHTERBERG Nieuw gymnastieklokaal in ,Kamp Overberg' in gebruik genomen 33e Tsarfang WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 No. 91 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhener, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Een dode letter in het Oosten Soms ook een dode letter in het Westen? Hij kreeg de handtekening van Sint! ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Gemeenteraadsvergadering Helemaal geen betekenis? Veenendaalse padvinders vierden 20-jarig bestaan Onpersoonlijk maar praktisch KNOPEN, KNOPEN, KNOPEN... 50-jarig jubileum bij D. S. van Schuppen WAT LEZERS SCHRIJVEN De Eendracht 40 jaar Vol verwachting Bromfietser reed op wandelaars in Wat nu weer.. BRILMONTUREN "N Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Be da o tie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen tttiuu ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 Mat ftpeclale contractprijzen op aanvraag Minimum per adverteatie 4.50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 eent Abonnementsprijs LOT per kwartaal Losse nummers 10 cent „Alle mensen worden vrij en gelijk in waardigheid en rech ten geboren. Zij zijn begiftigd met verstand en geweten en behoren zich jegens elkander in een geest van broederschap te gedragen." Zo luidt woordelijk artikel 1 der Universele verklaring van de rechten van de Mens, een verklaring die 10 jaar geleden op 10 december door de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties werd aanvaard en geproclameerd. Stellen we ons bü de herdenking van dit tienjarig bestaan de vraag: wat is hiervan in de praktyk terecht gekomen, dan is het antwoord zowel bedroevend als beschamend. Niettegenstaande de eerste stap naar een nieuwe denkwijze in de internationale verhoudingen zonder enkele tegenstem door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te Parys werd goedgekeurd, is deze verklaring in vele delen van de wereld helaas een dode letter gebleven. lerlei internationale streven en han delen, hopenlijk ook in de landen die zich tot nu toe weinig aan deze men senrechten hebben laten gelegen liggen. Om deze reden is een herdenking van het tienjarig bestaan van de Univer sele Verklaring van de Rechten van de Mens zeker verantwoord. Afgezien van de onderlinge verdeeld heid, bestaat de hedendaagse wereld uit twee delen, het getyraniseerde Oos ten en het „vrije" Westen. De lugubere en - op de meeste plaat sen - hermetisch gesloten grens, vormt het IJzeren Gordijn, dat voor de mens een beletsel vormt „zich vrijelijk te verplaatsen en te vertoeven binnen de grenzen van elke staat", zoals artikel 13-1 van de Verklaring luidt. Het recht dat een ieder volgens de Verklaring heeft, elk land, met inbe grip van het zijne, te verlaten en daar naar terug te keren (art. 13-2) blijken de Sowjet-regeerders niet meer te er kennen, alhoewel óók Rusland zijn goedkeuring gehecht heeft aan de uit dertig artikelen bestaande Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Het is een algemeen bekend feit dat in de communistisch geregeerde landen nog allerlei vormen van dwangarbeid bestaan, een feit waar óók Rusland tien jaar geleden tegen was. Degene, die de wereldpolitiek de laat ste tien jaar gevolgd heeft, zal begrij pen dat hier in vele gevallen - zo niet in alle - geen verandering te brengen is. De nog vers in het geheugen liggen de opstand in Hongarije heeft aange toond dat de Rechten van de Mens door liet Oosten theoretisch aanvaard zijn, maar in de praktijk met voeten getreden worden. En hoe staat het met de naleving van de Rechten van de Mens in het Wes ten? Helaas, ook in dit deel van de wereld staan theorie en praktijk in enkele gevallen lijnrecht tegenover el kaar. Artikel 2 luidt: „Een ieder heeft aan spraak op alle rechten en vrijheden, in deze Verklaring opgesomd, zonder enig onderscheid van welke aard ook, zoals ras, kleur, geslacht, taal, godsdienst, politieke of andere overtuiging, natio nale of maatschappelijke afkomst, eigendom, geboorte of andere status", maar de relletjes tegen de negers in Little Rock werden door overheids personen gesteund! India, Pakistan en Ceylon herhalen jaarlijks voor de Algemene Vergadering der Verenigde Naties de klacht, dat de apartheidswetgeving in Zuid-Afrika in strijd is met de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Nederlanders en Chinezen hebben zich in Indonesië, dat de verklaring op genomen heeft in de Grondwet, steeds meer te beklagen over een schending van de algemeen menselijke rechten. Ofschoon in de Verklaring aan ouders het primaire recht wordt toe gekend om over de opleiding van hun kinderen te beslisssen, werden in de Onder de kinderschare die bij de ontvangst van St. Nicolaas en zijn knechten op het gemeentehuis, el kaar verdrong om maar zoveel mo gelijk te zien en te horen, bevond zich ook een legertje „journalis ten". Zij waren gekleed in de te nue van de padvinderij en gewa pend met potlood en papier stelden zij alle toelaatbare pogingen in het werk de hoge gast zo dicht moge lijk te benaderen. Zo goed en zo kwaad als het ging noteerden zij de woorden en raad gevingen van de Sint. De reden van deze inspan ning? De verkenners van de St. Rafaël-padvindersgroep uit Vee nendaal hadden opdracht gekregen een verslag te maken van deze belangrijke gebeurtenis en handtekeningen te verzamelen van Sint en zijn knechten. Ook het 11-jarige Valkenpatrouille lid Jan van Halen ging op weg en wist, ondanks bescherming van de sterke arm, zo dicht bij de Sint te komen, dat een knipoogje en een duidelijk gebaar van „toe Sint zet U alstublieft Uw handtekening" voldoende was de Sint te doen be sluiten zijn handtekening voor het nageslacht te bewaren. Trots als een pauw verdween de „journa list" tussen de menigte met het weten zich uitstekend van zijn taak gekweten te hebben. KERKE WIJK te? Tt t. 3000 VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America VEENENDAALS PLUIMVEE HOOG GEWAARDEERD IN BARNEVELD De afgelopen week is in de eierhal te Barneveld een grote landelijke jubi leum-pluimveetentoonstelling gehouden. Aan deze show werd ook deelgenomen door verschillende leden van de Pluim veevereniging „Veenendaal en omstre ken". Door leden van deze vereniging werden meer dan 100 dieren ingezon den. De prijzen voor de Veenendaalse in zendingen waren: J. H. F. Budding, Friese Roodpel: 1 x ZZG, 1 x ZG en 1 x GG. J. P. van Dam, Ede, Rode Islands Reds: 1 x ZG, 3 x G en met een trio een ZG, hetgeen bij de grote hoenders tevens het mooiste trio van de tentoon stelling was. J. M. Jansen, Brabanter: 1 x G, Uile baarden: 1 x G, Hollandse Hoen Zilver- pel 1 x G en 1 x GG. A. W. J. Krouwel, Faverolles zalm: 3 x ZZG. W. van Leeuwen, Hollandse hoen, Zilverpel: 2 x ZG, Hollandse Krielpa- trijs: 2 x ZZG, 2 x GG en 10 x G. F. J. Maatkamp, Hollandse hoenders Zilverpel: 1 x ZG, 1 x GG en 2 x G. B. van Remmerden, Hollandse kriel in de kleuren blauw patrijs, matrijs en wit: 7 x ZG, 4 x GG en 3 x G, Koekoek wijnandotte kriel: 1 x ZG. J. Rozenboom, Sussexkrleien: 1 x G. H. G. van Schuppen, Langshan krie len: 3 x ZG, 4 x GG en een trio met ZG. J. van Vlaanderen, Wijnandotte krie len: 1 x GG, Hollandse krielen matrijs: 1 x ZZG, 3 x ZG, 2 x GG en 3 x G. K. Voerman, Nederl. Baardkuifhoen: 1 x G en 1 x GG. G. J. Voerman, Hollandse Witkuif- krielen: 1 x ZZG, 3 x ZG, 2 x GG en 1 x G. De heer J. van Vlaanderen kreeg de eerste prys toegekend voor de mooiste dwerghoender, onmiddeliyk gevolgd door de heer H. G. van Schuppen. CHR. GEREF. KERK HOOFDSTRAAT BEROEPT WEER Door de kerkeraad van de Chr. Geref. Kerk, Hoofdstraat alhier, zijn op twee tal voor een beroep geplaatst Ds. J. Keuning te Barendrecht en Ds. M. Vlietstra te Eemdijk. EERSTE STUDIE-BIJEENKOMST CHR. BESTURENBOND De Chr. Besturenbond Veenendaal heeft in hotel „De Korenbeurs" haar eerste studie-avond van dit seizoen ge houden. Op deze bijeenkomst werd behandeld het onderwerp „Waarom christelijke vakbeweging?" door de heer K. de Boer, 2e voorzitter van het C.N.V. Deze avond werd een geheel andere methode van vergaderen gevolgd dan gewoonlijk omdat thans dit onderwerp, na het maken van enkele opmerkingen door de heer De Boer, in diskussiegroe- pen werd behandeld. Na de door de twee diskussiegroepen naar voren ge brachte argumenten waarbij de ene groep de argumenten vóór en de andere groep de argumenten tégen behandelde, besprak de heer De Boer de meningen van de beide groepen. Hierbij ging de heer De Boer uiter aard uitvoerig in op de argumenten die wel worden aangevoerd tégen de chris telijke vakbeweging. Met name de mening dat een afzon derlijke christelijke vakbeweging ver splintering zou veroorzaken, bestreed hij. Het is niet de bedoeling van de chris telijke vakbeweging zich af te zonde ren, maar het is de bedoeling de wereld te beïnvloeden met de christelijk- sociale gedacht®, aldua spreker. Reed® op maandag 8 december a.s. zal de Veenendaa se gemeenteraad weer in openbare vergadering bijeenkomen, onder voorzittersc hap van burgemeester A. Bakker. WINTERUITVOERING „CAECILIA" De Veenendaalse Harmonie „Caeci- lia", dirigent Arn. Tromp, geeft op za terdag 13 december a.s. een winteruit- voering in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Het programma van deze avond be staat uit twee geceelten, t.w. concert en toneel. Voor eerstgenoemde is een ge varieerd programma opgesteld, waar van de lief hebbers zowel van klassiek als pittige marsmuziek, kunnen genie ten. Onder de el? uit te voeren num mers zijn o.a. „The Patton Brigade", „l'Entree des Gladiateurs" en de „Mars van de 45e divisie". Na de pauze, waarin een verloting plaats heeft t.b.v. het Uniformfonds, wordt een geheimzinnig spel in twee bedrijven, getiteld „Kortsluiting op ,Rust en Vree'opgevoerd. Soedan de bijzondere scholen genatio naliseerd. „Vrijheid van godsdienst" zegt de verklaring, maar er zijn landen waar de godsdienst in het algemeen of be paalde godsdiensten in het bijzonder worden bestreden. In enkele landen vinden geen vrije verkiezingen plaats, ofschoon het recht op vrije verkiezingen uitdrukkelijk in de Verklaring wordt genoemd, en waar de vrouwen geen stemrecht hebben, of waar - zoals in enkele Arabische lan den - niemand stemrecht heeft. Moeten we hieruit concluderen, dat de Universele Verklaring van de Rech ten van de Mens geen betekenis heeft? Zeer zeker niet. De grote betekenis van de Verklaring ligt in het feit. dat zij een soort internationaal wereldgeweten vormt. Schendingen van de Rechten van de mens - op welk gebied dan ook - worden onmiddellijk door dit wereldgeweten veroordeeld. De Londense rechter Salmon vertolk te de stem van dit wereldgeweten toen hij negen „Teddy Boys", die hadden deelgenomen aan de rassenrelletjes te Notting Hill op 15 september veroor deelde tot vier jaar gevangenisstraf met de motivering: „Iedereen, ongeacht zijn huidskleur, heeft het recht in vrede langs onze straten te lopen, met het hoofd rechtop en zonder vrees". Zeker, de Rechten van de Mens, zo als neergelegd in de Universele Ver klaring van de Verenigde Naties, vor men nog geen waterdichte bescherming van de algemene mensenrechten, doch zij vormen wel het lichtende ideaal, waarnaar alle mensen en alle naties be horen te streven. Wij staan nog slechts aan het begin. Wellicht zullen in de toekomst de Rechten van de Mens inderdaad het universele uitgangspunt zijn van al- „Zwerf mee" was de titel van een bonte avond, welke de Veenendaalse padvinders, ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de groep „De Zwer vers in „Eltheto" hadden georgani seerd. Een avond, welke zich - in te genstelling tot het domein van de pad vinders: bos en veld - afspeelde op het toneel. Hopman Pottjewijd verzocht het publiek in zijn openingswoord zich met dit idee te verzoenen, omdat het moeilijk anders kon. Tot de bezoekers van de avond, die door hopman Pottjewijd werden wel kom geheten, behoorden het college van burgemeester en wethouders, dis- tnctsleiders, ouders van de padvinders en andere belangstellenden. Er was ook belangstelling uit de pad vinders wereld zelf, n.l. padvinders uit Rhenen, Wage- nmgen, Bennekom, Ede en Lunteren en de Veenendaalse padvindsters, kabou ters en R.K. verkenners. In een bonte volgorde kwamen wel pen, verkenners en voortrekkers op het toneel. Er werden humoristische sket ches gespeeld, waarbij vooral „Bij de kapper" zeer in de smaak viel. Naast liedjes waren er ook meer ernstige nummers, zoals het „In memoriam Btaden) P(owell)». Zelfs de geniale olifant, luisterend naar de naam Jumbo droeg zijn steentje bij aan het succes van de avond. Op de galerij was een grappige ten toonstelling van uitzonderlijke kunst werken ingericht. Tegen een kleine ver- feeding konden deze werken, welke op de lachspieren van alle bezoekers werk ten. worden bezichtigd. Naast hopman Pottjewijd, die de avond opende en hierbij speciaal de op richting door oud-hopman De Lange herdacht, spraken burgemeester A. Bak ker en dokter J. H. Kets. De burgemeester prees de jubilerende groep en legde de nadruk op het belang van het padvinderswerk en de opoffe ringen, die de leiding zich moet ge troosten om de jongeren op het pad- vindersspoor voor te gaan. Aan het slot van de avond bracht de voorzitter van de plaatselijke commis sie, dokter J. H. Kets, namens alle aan wezigen dank voor het gebodene. In Veenendaal is het in de publieke belangstelling brengen van de padvin dersbeweging geen onbelangrijke zaak. De jubilerende groep heeft een wacht lijst van veel jongens, die graag pad vinder willen worden. Het aantal lei ders en leidsters is evenwel gering. Na lange tyd door de commandotroepen beproefd te zyn zal een nieuw gevechtstenue in het Nederlandse leger worden ingevoerd ter vervan ging van de oude „battledress". De nieuwe kleding is een gevolg van het streven - dat in alle Nato- landen waarneembaar is - de soldaat met een betere bescherming tegen de weersomstandigheden het gevechtsterrein op te sturen. Enige tyd heeft het er naar uitgezien dat de strydkrachten van geheel West-Europa met identieke modellen zouden worden aangekleed. Het niet-doorgaan van een Europese Defensie Gemeenschap heeft echter veroorzaakt dat nu ieder land voor zich een voor haar taak berekende „tweede huid" voor zyn soldaten ontwerpt. Het gevechtstenue, dat in de toekomst door alle Nederlandse soldaten zal wor den gedragen en dat nu al bij een paar dienstvakken is ingevoerd, is een ge wijzigde uitvoering van het door de DUBBEL JUBILEUM IN ACHTERBERG De Hervormde predikant, Ds. Van Vie- gen, hoopt met zijn vrouw vrijdag 12 dec. a.s. het 40-jarig huwelijksfeest te vieren. Zaterdag 9 januari 1959 zal het 35 jaar geleden zijn, dat hij als godsdienstonder wijzer, aan de Achterbergse Hervormde gemeente werd verbonden. Ds. Van Viegen werd aanvankelijk op geleid tot diakoon aan de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede en is later werk- zaam geweest als verpleger aan het op voedingsgesticht „Valkenheide" te Maars- bergen, waar hij onder leiding van zijn directeur, de in de oorlog gefusilleerde heer D. Noordam, aan de studie voor godsdienstonderwijzer is. Op zijn verjaardag, 9 januari 1924, trad hij in dienst van de kerkeraad der Her vormde gemeente van Rhenen, waaronder Achterberg destijds ressorteerde. De Her vormde groep is in Achterberg in die jaren gegroeid van een klein groepje tot een zelfstandige gemeente, welke per 1 januari 1946 werd geïnstitueerd. Het kerk gebouw moest vanzelfsprekend vele ma len worden vergroot. De laatste wijziging betrof de algehele restauratie van het interieur en de plaatsing van een pijp orgel met een behoorlijk volume. De familie Van Viegen geeft donderdag avond 11 december a.s. in de kerkekamer der Hervormde kerk gelegenheid tot ge lukwensen. Woensdagavond werd voor een groot aantal genodigden het nieuwe gym nastieklokaal in het observatie- en opvangcentrum „Kamp Overberg" in gebruik genomen. Allereerst werd het woord gevoerd door de heer Huskens, die alle aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder het voltallige raadscollege van Amerongen, heren van de Ryksgebouwendicnst, Commissie voor toezicht, dames en heren juryleden, de Paters van Rhenen, de heer Van Noort, dokter Kars en vertegenwoordigers van verschillende Veenendaalse fabrieken, waar jongens van dit observatie- en opvangcentrum werkzaam zyn. Zondag 30 november was het precies 50 jaar geleden dat de heer G. Muller, thans wonende aan de Dr. Colijnstraat 36 te Veenendaal, in dienst trad bij de N.V. Kon. Veenendaalse Sajet- en Vijf- schachtenfabriek v.h. Wed. D. S. van Schuppen. De 62-jarige jubilaris, die een goede gezondheid geniet, werd daartoe maan dagmorgen in de directiekamer van genoemd bedrijf gehuldigd. Drs. W. A. Frederikse sprak de jubila ris, die nu al weer 25 jaar chef is van de afdeling Engelse voorspoelerij, na mens de directie toe en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Tien jaar geleden, bij de herdenking van het 40-jarig jubileum, is de heer Muller reeds onderscheiden met de me daille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Onder ons artikeltje over bovenge noemd onderwerp, opgenomen in uw blad van 21 nov. j.l., geeft u de voor zitter van „Sola Fide" de gelegenheid het weigeringsbesluit te motiveren. Deze doet dat met het argument dat het hier cabaret betrof en aan het be stuur van „De Eendracht" bekend was dat dit onder het weigeringsbesluit viel. In de eerste plaats moet ik daartegen aanvoeren dat wij ons bij voorbaat be reid verklaard hadden om met even tuele bezwaren van hun zijde rekening te willen houden. Het was daarom toch wel gewenst geweest, als deze toe zegging voor hen niet voldoende was, hierover nader kontakt met ons op te nemen, of als men dat niet wenste, ons althans mede te delen dat dit de reden van de weigering was. Maar bovendien zou ik willen vragen: „waar haalt meneer v. S. de bewering vandaan dat het voor cabaret zou zijn?" Wij hebben dat nooit gezegd en dat was ook onze bedoeling niet. Wij waren voornemens een variété-programma te brengen met acrobaten, een goochelaar, een schetsje en natuurlijk ook een strijkje. Nu kan meneer v. S. zeggen: „men kan dat vooraf niet controleren" en inder daad weet men tevoren niet of die acro baten een enkele of een dubbele salto zullen maken, maar als de weigering daarop berusten moet, dan staat de commissie en staat ook het bestuur toch wel zeer zwak met hun weigering en dan is het volkomen begrijpelijk als wij spreken van het weigeren aan on welgevallige verenigingen. Dat de toestemming tot de bouw ver kregen is met de motivering dat het voor 50°/o voor kerkelijke en voor 50 voor culturele doeleinden zou worden gebruikt, geeft meneer v. S. toe. „Maar" zegt hij „dat neemt niet weg, dat aan het bestuur de beslissing blijft, over wat wel en wat niet in het gebouw gebracht mag worden." „Akkoord", zeggen wij „maar dan mag die commissie en dat bestuur toch wel eens nader informeren naar wat men onder cultuur verstaat." JOH. VAN HARDEVELD, voorzitter van „De Eendraeht" Wat de Sint voortijdig bracht? 'n Decemberzonnetje onverwacht, 't Is een kado voor jong en oud, Wijl iedereen van 't zonnetje houdt. Men hoefde er niets voor te doen, Geen hooi en haver in de schoen. Ook wortels, u weet wel, voor 't paard, Hebben de kinderen uitgespaard. Ze hebben bericht hierheen gestuurd En zijn al aardig in de buurt. Doch a.s. vrijdag is de dag, Dat je op beide rekenen mag. Zo meestal tegen Sint-Nicolaastijd (Dat is een onbetwistbaar feit) Denkt ieder kind, wordt het een gard Of wel een chocoladehart? Vaak strooit de Sint met gulle hand. Aan één ding echter heeft hij 't land. Namelijk aan koud en mistig weer. Hopenlijk schijnt de zon dit keer. 't Scheelt hem niets, als zijn baard [verkleurt, Dat is vroeger ook weieens gebeurd. Hij komt, zegt hij, erg graag in deze [buurt In Mokum had het namelijk niet lang [geduurd. Waar het hem te rumoerig bleek. Zij bezoeken liever deze streek. Maar als hij er is, ontvang hem goed, De jeugd weet wel, hoe of dat moet. J. M. Vervolgens nam de directeur van „Kamp Overberg", de heer Sasburg, het woord, die duidelijk uit liet komen, dat de jongens die hier verpleegd wor den - zij het dan op andere wijze als in een ziekenhuis - als onze medemen sen behandeld moeten worden. Spreker was erg dankbaar voor het feit, dat hij zulk een prachtig gebouw open mocht 6tellen voor deze jongens. Ter gelegenheid van het 12'/i-jarig bestaan van de inrichting heeft men een collecte gehouden, speciaal bij fa brikanten uit Veenendaal. Alle kleine en grote bedragen bij elkaar leverden een televisietoestel op, dat met het weg nemen van een deken door de heer Sasburg, op deze avond in gebruik werd gesteld. Namens de directie van de Frisia- wolfabriek feliciteerde de heer Kuipers PROGRAMMA „ZANG EN VRIENSCHAP" IS KLAAR Het Christelijk Gemengd koor „Zang en Vriendschap" o.l.v. mevr. Liesbeth Visser-Hendriks heeft een nieuw pro gramma ingestudeerd, waarmee het koor binnenkort op tournee gaat. Eerst zullen enkele inrichtingen wor den bezocht, waarna het koor in febr. a.s. een concert in Veenendaal zal ge ven. De toneelgroep van „Zang en Vriendschap" zal dan ook een nieuw stuk voor het voetlicht brengen. de kampleiding en de jongens met dit nieuwe gebouw. Tevens herinnerde hij aan de prettige samenwerking met een twaalftal jongens die op dit bedrijf hun werk vinden. Door personeel van de Frlsia werden cigaretten en snoep aan geboden. Burgemeester Martens als volgende spreker prees eveneens de goede sa menwerking tussen gemeentebestuur en kampleiding. De „Hollandia-Trico meisjes" kwa men vervolgens voor het voetlicht en onder deskundige leiding van Gijsbert van Zanten brachten zij een aantal vlotte liedjes ten gehore. In de pauze bezichtigden de aanwe zigen een tentoonstelling, samengesteld uit voorwerpen die door jongens en personeel vervaardigd waren. Een ge heel onpartijdige jury had de moeilijke taak een aantal prijzen toe te kennen. Onder leiding van de heer Remmelink gaven daarna een aantal jongens een gymnastiekdemonstratie die er zijn mocht. De heer Draad uit Veenendaal, deze avond als goochelaar, wist de spanning bij de aanwezigen er terdege in te houden. Als laatste spreker van de avond sprak de heer Sasburg een dankwoord aan allen die hebben meegewerkt aan het welslagen van de feestelijke ope ning. Vermoedelijk door de duisternis is de bromfietser N. zaterdagavond tegen middernacht op de Parallelweg inge reden op het echtpaar V., dat naar huis wandelde. Zowel de bromfietser als de wande laars kwamen op de straat terecht, doch de verwondingen vielen nogal mee. Al leen de bromfietser liep enig letsel op aan zijn gezicht. Mevrouw V. heeft evenwel nog even in angst verkeerd, aangezien men kort na het ongeval van haar man niets meer aantrof dan een hoed en een wandelstok. Men vermoedde, dat de heer V. in de spoorsloot beland was en daarom werd ook hierin gezocht. Groot was de verbazing toen bij het waarschuwen van familieleden van het echtpaar, de heer V. reeds thuis werd aangetroffen. Deze was zo geschrokken, dat hij na het ongeluk onmiddellijk de benen had genomen, zijn hoed, zijn wandelstok en zelfs zijn echtgenote ver getende WEGENBOUW OP NIEUW-GUINEA. In het basisbivak Waigo, 25 km. ten oosten van Teminaboean in Nederlands Nieuw-Guinea, zyn 600 inheemse ar beiders in augustus van dit jaar begon nen met het aanleggen van een 70 km lange autoweg naar Amajaroe. De weg, welke moet dienen voor de afvoer van inheemse produkten naar de kust, wordt - op een pneumatische hamer na - geheel met handkracht gemaakt. Over ongeveer twee jaar zal het werk voltooid zyn. Het voedsel voor de ar beiders, die door het gouvernement worden verzorgd a raison van 75 cent per man per dag, wordt momenteel per boot van Teminaboean naar Waigo ver voerd. De bovenste foto toont het aanbrengen van de verhardingslaag op het gereedgekomen wegprofiel. Foto onder: een boomstam van enkele ton nen voortslepen is kinderspel voor een grote groep trekkers. Soms moeten de stammen op deze wyze enkele kilo meters ver werden getransporteerd. Amerikanen op Korea gebruikte uni form en verschilt in een opmerkelijke mate met de „battledress" die tijdens en na de oorlog door onze landmacht is gedragen. Het bevat een verscheiden heid aan kledingstukken, die echter, alles bij elkaar, nog niet die verwar ring zullen stichten die is ontstaan door het toevoegen van allerlei - door om standigheden noodzakelijk geworden - uitrustingsstukken aan de oude dracht, zoals bijvoorbeeld overalls, motorvesten camouflagejassen enz. Het ondergoed is olijfgroen gekleurd, zoals het gehele tenue, en wordt, naar gelang het winter- of zomerweer is, in lange of korte uitvoering gedragen. Hierover komen een katoenen broek en blouse, waarmee kan worden volstaan indien de temperatuur niet te laag is. In het algemeen zal dit de kazerne dracht worden, waarbij nog een wollen vest onder de blouse kan worden ge dragen. Buiten draagt men, indien de commandant dat noodzakelijk acht, het eigenlijke gevechtspak over dit alles heen. Dit pak bestaat uit een driekwart jasje dat over een tweede bovenbroek kan worden dichtgeknoopt, een broek die op haar beurt weer om de enkels kan worden afgesloten. Aan het jasje kan een capuchon worden vastgeknoopt die over de helm kan worden geslagen en die het gezicht voor een groot ge deelte afschermt. Bij ijzige kou kan bovendien een warme voering worden aangehecht. Deze uiteindelijke bovenkleding ls, in tegenstelling met het huidige tenue, van een waterafstotende en geheel winddichte stof gemaakt, wat een grote vooruitgang betekent. Het oude pak nam al het water op en was daardoor na een regenbui bijzonder onaangenaam te dragen. Bovendien was het bij warm droog weer erg benauwd. De nieuwe velduitrusting heeft naast de grote voordelen echter één nadeel - het grote aantal knopen: meer dan negentig. Men heeft uit economische en praktische (al klinkt dat praktische wel wat tegenstrijdig) geen ritsslui tingen willen nemen. De officieren, de vertegenwoordigers van het ministerie van oorlog en de af gevaardigden van het Directoraat Ma terieel Landmacht (D.M.L.), die als tex tiel en oorlogsdeskundigen het nieuwe uniform in samenwerking hebben ont worpen, beredeneerden dat de conven tionele knopen nog altijd de voorkeur verdienen boven een ritssluiting omdat bij een defect aan dit laatste sluitings middel het kledingstuk door vakmensen moet worden gerepareerd, terwijl de gewone soldaat zonder enige moeite (Zie verder pagina 2) De Franse minister van Financiën heeft eens haarfijn uit laten rekenen hoe veel belasting er in zijn land ontdoken wordt. De verbluffende uitkomst was ruim 800 miljard per jaar, oftewel vol doende om 400.000 woningen te bouwen. Volgens de minister zou dit in Italië en Engeland nog meer zijn. Een grote industriële onderneming in West-Duitsland waar 8000 arbeiders wer ken heeft een eigen organisatie tegen in- dustrie-spionage. Deze organisatie, be staande uit 800 personen, let nauwkeurig op het gedrag der arbeiders onder werk tijd en in het privé-leven. Sir Harold Alexander, die de histo rische ontruiming van Duinkerken leidde, heeft in zijn leven maar één lijfspreuk, die er dan ook wezen mag. Hij luidt: „Val aan, val aan en val nogmaals aan, zelfs als je Je verdedigen moet." Hierin schuilt alle succes, volgens Sir Alexander. Het gezin Mondino in Toulon wiens zoon Loulou dienst doet bij de Franse troepen in Algerië, kreeg driemaal be richt dat hun zoon gesneuveld was. Even zoveel keren werd echter het tegendeel bevestigd. Loulou, thans krijgsgevangene, verkeert in blakende welstand. Miltaire kringen in Amerika hebben verklaard dat het wapen van de toekomst atoomraketten zijn, die op grote diepte onder water door onderzeeërs feilloos gelanceerd worden naar doelen op het vasteland. Een duivels wapen dat zelf onkwetsbaar is. „U hebt ons leven gered", schreef een vrouw uit Buffalo aan een rechter, die haar man beboet had wegens te hard rijden. „Sinds ik elf jaar geleden met hem getrouwd ben, rijdt hij thans voor het eerst langzaam," aldus de dankbare vrouw" Een Deense technicus heeft een toe stel ontworpen dat werkt op alcohol dampen. De adem van een bestuurder die gedronken heeft slaat tegen het toe stel, waardoor de motor automatisch stopt. Men vreest nu dat in de late avond uren de vele verkeers- en stads wegen verstopt zullen zitten. In Hamburg waarschuwden automo- blisten elkaar voor een „politieval". Prompt werden de tipgevers bekeurd. „Nee", zei de politieperfekt, „deze men sen hebben ons geholpen bij de taak de snelheid te verminderen en krijgen daar voor een dankbetuiging!" Een schadepost voor de staat van 3000 Mark. Nu er veel producten van chlorophyll worden voorzien, krijgt de brandnetel - in oorlogstijden gebruikt voor textiel- doeleinden - meer betekenis. Deze plant is namelijk rijk aan chlorophyll. In Wales en Schotland is men reeds tot het aan planten overgegaan. Een nieuwe kollektie in lijn en kleur Charmant - Fleurig - Stijlvol Speciaalzaak voor de betere brilsoorten. Hoofdstr. 51 - Tel. 3184 - Veenendaal ZIEKENFONDS LEVERANCIER Depót Carl Zeiss ien tweede bril is onmisbaar

De Vallei | 1958 | | pagina 1