DE VALLEI ALBERT HEIJH zelfbediening HALVE PRIJS Rookworst uil X Een heerlgke Gelder§e VOOR HALVE PRIJS! 4 Dc Laatste Brug ZELFBEDIENING Voor de Jeugd maakt u het leven goedkoperl ffeeitdU WdNDKLOKKÏH f WfiNDK mm WITTE KRUIS HELPT ECHT! WITTE KRUIS Scheidsrechter Van Dijk nam dubieuze beslissing die Veenendaal de overwinning kostte Tweede helft bracht soms hard en minder fair spel Dovo boekte verdiende 3-0 zege op het Edese DTS '35 VRC nam 3-0 voorsprong maar speelde toch gelijk Merino's leed 3-0 nederlaag tegen Geinoord Oranje-Wit won van Hoogland met 3-1 Matige wedstrijd van Musketiers Advendo verloor met liefst 8-1 van Barneveld Blunderende achterhoede bezorgde GVW een 5-2 nederlaag Triangelboys kon het thuis tegen S.V. Panter nog net tot winst brengen Rhenus verloor op het nippertje OP ZOEK NAAR ZWARTE PIET 250 GRAM PER STUK VOOR 250 GRAM PER STUK ter waarde van 95 cent STEVIGE KOST! EXTRA VOORDELIG! KAPUCIJN- 500 7 EL GELDERSE 100 #1 C DERS HAM SPLIT- 500 *3 7 FIJNE 100 7 O ERWTEN SNIJWORST Groot assortiment Sint Nicolaas artikelen - Zie onze etalage! HOOFDSTRAAT 79 - TELEFOON 216S VEENENDAAL Ondanks een mooie 3-1 voorsprong met de ruit, moest Veenendaal tegen het Tielse Theole toch met een gelijk spel genoegen nemen. In de eerste helft liep het allemaal prima. De hardwerkende Veenendalers legden een enthousiasme aan de dag, waar de technisch betere Tielenaren moeilijk een antwoord op wisten. Na de thee was het minder mooi. waardoor soms heel moeilykee situa ties ontstonden. De achterhoede hield aanvankelijk moedig stand en wist steeds weer redding te brengen. Het laatste kwartier werd de strijd wel wat al te hard. De oorzaak hiervan was ongewijfeld de Tielse midvoor Van de Garde, die na de rust de geblesseerde Wennekes verving. Toen ook nog bleek dat scheidsrechter Van Dijk niet door tastend genoeg optrad en soms heel eigenaardige beslissingen nam, was het hek helemaal van de dam. Het was dan ook een van die beslissingen, die er de oorzaak van was, dat Veenendaal de overwinning moest laten glippen. Na de hervatting namen de Tielenaren al spoedig het initiatief over. Zij drongen steeds verder op en drukte de thuisclub danig in de verdediging. De Veenendaalse achterhoede bleek echter goed bij de tijd en wist aanvanke lijk doelpunten te voorkomen. Het leek er werkelijk op dat Veenendaal deze wed strijd zou gaan winnen. De met de rust ingevallen v. d. Garde begon echter zo nu en dan minder fair te spelen, waardoor de strijd steeds harder en minder fraai werd. Nadat Henny Muller zich had laten ver vangen door Reindert Heij, was het twaalf minuten voor tijd de naar voren gekomen Van Beem die de stand op 3-2 bracht. Het spel werd steeds feller, te meer daar de scheidsrechter de touwtjes ook niet goed meer in handen had. Het was tenslotte v. d. Garde, die meters bui tenspel staande de partijen op gelijke voet bracht. Ondanks heftige protesten van de Veenendalers bleef de arbiter bij zijn beslissing en kende het doelpunt toe. Reeds in het begin werd de wedstrijd getekend door een vrij hoog tempo. Er werden keurige aanvallen ondernomen, die aan beide kanten scoringskansen op leverden, welke echter niet benut werden Toch had Veenendaal al spoedig succes. In de tiende minuut maakte achterspeler v. Ewijk, hands binnen de beruchte lijnen. De hiervoor toegekende strafschop, werd door Henny Muller in een doelpunt omgezet 1-0. De vreugde in het Veenen daal kamp was echter van korte duur, want nog geen vijf minuten later maakte Piet Muller dezelfde fout en nu was het linkshalf Valburg die het vonnis voltrok 1-1. Veenendaal bleef echter in de aanval. De deze middag zeer active linksbuiten Gaasbeek ging er alleen tussen uit en los te een hard schot dat doelman Bergakker wel stopte maar niet onder controle kon krijgen. Anton Muller was er als de kippen bij, om de bal in het doel te wer ken 2-1. De wedstrijd was ongeveer 20 minuten oud, toen Gaasbeek de bal nog maals vrij speelde en een goede voorzet gaf. Anton Muller ving de bal op en plaatste door naar zijn broer Henny. Deze bedacht zich geen ogenblik en schoot ineens hard in. Doelman Bergakker deed nog een moedige poging om redding te brengen, maar dook finaal over de bal heen 3-1. Tot de rust hield Veenendaal het beste spel, maar tot doelpunten kwam het niet meer. zagen in deze periode twee schoten de buitenkant van de paal raken. Langzamerhand kwam Rhenus er ech ter beter in en ging het «pel op en neer, waarbij beurtelings de doelen aan gevaar ontsnapten. Vooral de Rhenus-achterhoe- de schitterde met keeper Ter Burg aan het hoofd. Jammer was het, dat juist hij dit foutje maakte, dat achteraf de wed strijd besliste. De Grebbabewoners zetten allei op al les om de stand op gelijke voet te bren gen. We zagen Udo een kogel op het doel van Scherpenzeel lossen, die echter op chitterende wijze werd weggewerkt. Met !e stand 1-0 voor Scherpenzeel ging de rust in. Na de rust verscheen Rhenus met een invaller voor Udo, wegens een door hem opgelopen blessure in de eerste helft. Het betekende opnieuw een gevoelige ver zwakking, speciaal voor de aanvalslinie. Rhenus gaf zich echter nog niet gewon nen en zette alles op de aanval. Wat men echter ook probeerde, het gelukte niet meer de stand te wijzigen. Ondanks het feit dat het Edese DTS de eerste burger van Ede mee naar Vee nendaal gebracht had, is het tegen Dovo toch een 3-0 nederlaag geworden. Het is van beide kanten een slechte en vrij forse wedstrijd geworden, waarbij vooral de onproduktiviteit van de Edese voorhoede opviel. Toch was in de eerste helft DTS de beste ploeg. De 1-0 voorsprong die Dovo bij de rust bereikt had, was dan ook zeker niet verdiend. Na de thee ging het beter en zo kon in behoorlijke vorm zijnde Edese doelman Dovo ondanks heftige tegenstand van de Huidhuizen, toch een verdiende 3-0 over winning boeken. Jammer dat aanvoerder Van Laar zich kort voor het einde ge noodzaakt zag Bertus Kroesbergen, die het voor deze gelegenheid zowel met de scheidsrechter als met zijn medespelers niet eens was, naar de kleedkamer te verwijzen. In het begin kwam Dovo al meteen in de aanval, maar aangezien Slotboom het doel niet vinden kon en Kroesbergen van enkele meters afstand de Edese doelman de bal in handen schoot, bleven doelpun ten uit. Na'een kwartier spelen was het wel raak. Van Laar gaf Schoeman een prachtkans, welke hij op de juiste wijze benutte (1-0). Hierna ondernamen de DTS'ers een serie goed opgezette aanvallen, maar de voorhoede was te onproduktief om sukses te boeken. Toch maakten zij nog een doel punt, hetgeen o.i. ten onrechte werd af gekeurd wegens buitenspel. Tot aan de rust waren daarna de gasten gevaarlijker in de aanval, maar de achterstand inlopen gelukte hen niet. Na de hervatting toog Dovo direct in hoog tempo ten aanval, wat reeds na vijf minuten sukses opleverde. Uit een vrije trap door Van Laar, bracht Schoeman met een keurige kopbal de stand op 2-0. Hierna zakte het spel der gasten steeds meer af, maar al kwam Dovo steeds weer gevaarlijk voor het Edese doel, gescoord werd er niet. De in prima vorm zijnde DTS-doelman kon echter niet verhinde ren dat Slotboom een corner ineens in het doel plaatste (3-0). Hierna was alle aardigheid er af en iedereen was blij toen de scheidsrechter het einde aankondigde. VRC heeft het in Harskamp niet tot winst kunnen brengen. Wel slaagden zij er in voor de rust een verdiende 3-0 voor sprong te nemen, maar met fel en hard spel wisten de gastheren de achterstand volledig weg te werken en zodoende een gelijk spel uit het vuur te slepen. Harskamp had in de eerste helft weinig in te brengen tegen het betere veldspel der Veenendalers. Het was dan ook Jan sen die al spoedig de duidelijke meerder heid der Veenendalers in een goed doel punt uitdrukte (1-0). Hoewel VRC daarna nog vele goede kansen kreeg om een ruime voorsprong te nemen moest het toch nog twintig mi nuten duren voor B. Keuken de stand op 2-0 kon brengen. Cornelissen maakte er kort voor rust 0-3 van. Na de hervatting kon de Harskamp voorhoede met overrompelend spel al spoedig de stand op 1-3 brengen. De Vee nendalers namen het aanvankelijk gemoe delijk op en voor ze goed beseften wat er gebeurde, was het al 2-3. VRC pakte beter aan, maar toen Van Barneveld in de ge vaarlijke zone de bal met de hand be werkte, kon de midvoor door de aan Hars kamp toegekende strafschop de partijen weer op gelijke voet brengen. De Veenen dalers deden daarna wat in hun vermogen lag, om het winnende doelpunt te scoren, maar de Harskampers wisten dit te voor komen, zodat met een gelijk spel genoe gen genomen moest worden. Merino's moest de meerdere erkennen in een beter spelend Geinoord. In de eerste helft ging het nog wel. Er ontspon zich toen een gelijkopgaande strijd, waar in beide ploegen beurtelings scorings kansen kregen, die echter niet benut wer den. Na de thee aanvankelijk hetzelfde beeld. De wolmensen hadden toen een voor sprong kunnen nemen, maar zowel Suk kel als Kroes misten voor open doel. Toen Geinoord in de tweede helft een 1-0 voorsprong had genomen, lieten de Veenendalers de moed zakken. Geinoord scheen dit aan te voelen en ging aan merkelijk beter spelen. Zij hadden dan ook weinig moeite om de stand tot 3-0 op te voeren. Al met al, ziet het er nu voor Merino's wel heel erg donker uit. In een harde, maar sportieve, wedstrijd heeft Oranje-Wit zondag het bezoekende Hoogland met 3-1 weten te overwinnen. De eerste tijd was Oranje-Wit sterker alhoewel ook Hoogland goede aanvallen opbouwde. Het was een steeds wisselend spel dat soms wel eens hard, maar toch niet onsportief werd. Het eerste half uur bleef de stand blanco. In de zevenender tigste minuut ontstond uit een kluwen van spelers voor het Hooglanddoel het eerste doelpunt. Miltenburg die vrij stond opgesteld kreeg de bal voor zijn voeten en schoot raak (1-0). Na de rust ging Oranje-Wit direct in de aanval en in de vierde minuut gaf Onink de bal goed af aan de vrijstaande Miltenburg, die de aanval prachtig af rondde met een schot in de hoek (2-0). Maar nog geen minuut later had ook Hoogland sukses doordat de linksbinnen van Hoogland doelman De Vries met een ver schot wist te verrassen (2-1). Oranje- Wit trok weer ten aanval, maar het harde schot van Ursinus ging net over. De Hoog land-defensie kwam onder zware druk te staan en tot tweemaal toe moest de back van Hoogland met zijn hand redding brengen in het beruchte gebied, maar de arbiter kende tweemaal een corner toe. Even later zag de scheidsrechter het wel dat een speler van Oranje-Wit ongeoor loofd werd aangevallen en hij wees toen onverbiddelijk naar de bekende stip. Mil tenburg, die de penalty nam, plaatste de bal in het net (3-1), met welke stand ook het einde kwam. Direct al in het begin van de wedstrijd tussen Musketiers en Scva, was de thuis club in de meerderheid. In de zesde mi nuut leidde dit tot resultaat, toen Kroes bergen de bal ver naar voren trapte en v. d. Klift de keeper van Sova passeerde (1-0). Toch was de verdediging van Mus ketiers deze middag niet erg op dreef en keer op keer brak de Sova-voorhoede door. In de dertigste minuut miste de achterhoede weer, de keeper greep de bal niet klemvast en de gelijkmaker was ge boren (1-1). Na de rust ging Musketiers goed van start en vier minuten later werkte G.» Henzen een aanval goed af met een prachtig doelpunt (2-1). Bij een volgende aanval stuitte een hard schot af op een speler, maar de bal rolde in de richting van Kranenburg die niet twijfelde en met een ver schot de bal in de uiterste hoek plaatste (3-1). In de dertigste minuut toen twee spelers voor het vijandelijk doel misten, maakte de toelopende rechtsbui ten van de gelegenheid gebruik en de stand was 4-1. Hierna werd door nonchalant spel Mus ketiers in de verdediging gedrukt en kon Sova de stand op 4-2 brengen. Drie minuten voor tijd kreeg Sova een penalty toegewezen wegens ongeoorloofd aanvallen. Het harde schot werd echter door keeper Honders gestopt. Veel span ning was er in deze wedstrijd niet, wat zijn oorzaak grotendeels vond in het herhaaldelijk fluiten van de arbiter. Advendo uit Ederveen blijkt na enkele successen thans weer van slag. In de uitwedstrijd tegen Barneveld moesten de zwart-witten een veelzeggende 8-1 neder laag incasseren. Barneveld was in deze wedstrijd heer en meester en daar doelman Van Wake ren van Advendo volkomen uit vorm was, kon de thuisclub met de rust al een 4-0 voorsprong nemen. Na rust probeerde Advendo wat schuch tere aanvallen, maar de uitstekende Bar- neveld-spil Beek, kon deze aanvallen af slaan. Barneveld liep intussen rustig naar een 6-0 score en toen kon eindelijk de zwoe gende midvoor W. v. d. Brink een tegen- punt laten aantekenen (6-1). Tegen het einde scoorden de produk- tieve Barnevelders nog tweemaal, profi terend van zwakke momenten bij Adven do. Het Amersfoortse Cobu Boys zag zater dag kans om GVW op eigen terrein de eerste nederlaag van dit seizoen toe te brengen. Een nederlaag met klinkende cijfers, namelijk 5-2. Het eigenaardige was dat het deze middag alleen de thuis club was die voetbalde, maar het spel te kort en te mooi hield om tegen het open en enthousiaste spel van de Amers- foorters ook maar het minste sukses te hebben. De vrij hoge score vond zijn beslag reeds in de eerste helft. Voor er een half uur verstreken was, hadden de gas ten door onoplettendheid van de Vee nendaalse achterhoede reeds een 4-1 voor sprong bereikt. J. v. d. Bovenkamp wist op werkelijk vakkundige wijze het enige Veenendaalse doelpunt voor zijn rekening te nemen. Ondanks dat de thuisclub het daarna tegen net sterk in de verdediging spelend Cobu Boys niet gemakkelijk had, zagen we tot de rust keurig voetbal, waarbij Schols met een prachtig doelpunt de stand op 2-4 bracht. Na de hervatting was er weer een steeds op de aanval spelend GVW, maar door te ver opdringen miste het de ruimte, om ook maar één der talrijke gevaarlijke aanvallen af te ronden. Aan de andere kant lukte het de gasten, om zij het dan met enige medewerking van doelman v. d. Pavert, de eindstand op 2-5 te brengen. In een over het algemeen prettig ge speelde wedstrijd hebben de Triangelboys in de plaatselijke ontmoeting tegen SV Panter, een 2-1 overwinning weten te be halen. Doordat aan beide kanten in de eerste helft ettelijke doelrijpe kansen ge mist werden, ging de rust in met een dubbelblanke stand. Een stand die de spelverhoudingen goed weergaf. Een kwartier na de hervatting was het v. d. Poel, die Panter, na een schermutse ling voor het Boys-doel, de leiding kon geven (1-0). Tien minuten later hadden de sigaren makers hun voorsprong zelfs kunnen ver groten, maar Van Riesen schoot een we gens hands toegekende strafschop aan de verkeerde kant langs de paal. Na een half uur was het Bouman, die met een effectvol schot, de partijen weer op gelijke voet bracht (1-1). Enkele minuten voor tijd kwam bij een misverstand in de Panterverdediging, de bal voor de voeten van de vrijstaande Rebergen, die geen fout maakte en zijn club de overwinning bezorgde (2-1). Rhenus verspeelde tegen Scherpenzeel twee volle punten, doordat doelman Ter Burg een harde kopbal door zijn vingers liet glijden vanwege de gladheid, nadat hij het leer reeds in zijn bezit had. De groenwitten verschenen met inval lers voor Bleijenberg en Pleijler, die we gens ziekte verhinderd waren te spelen, hetgeen een verzwakking voor Rhenus betekende. 0 Toen de scheidsrechter het sein gaf om te beginnen, zette Scherpenzeel direct een hoog tempo in, waarbij het doel van Rhenus aan doorboring ontsnapte. We Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Voor de jeugd WIE ZIJN ER JARIG? 4 dec. Franck Lansing 4 99 Ina Damman 4 99 Josje Jansen 6 99 Wim Sipman 7 99 Marion van Dorland 8 99 Cobi Ariessen 8 99 Gerrit Voorsluys 8 99 Evert Vermeer 9 99 Tonnie Blankestijn 10 99 Robbie v. d. Veen Allen gefeliciteerd! Zilverpapieractie Zilverpapier is ingebracht door Ineke van de Weerd en Gerard van de Weerd. Hartelijk dank! Spaart allemaal ijverig mee voor de blinden. EEN, TWEE, DRIE, WIE HEEFT DIE BAL Hallo, jongens en meisjes, hier is de tweede wedstrijd, waarmee jullie behal ve een bal, ook nog een heerlijke choco ladeletter kunnen winnen. Doet dus alle maal extra je best en lees goed de regels voor inzending. Ik kreeg n.l. ook raadsels toegestuurd die buiten de wedstrijd vie len. Dat is niet nodig. Alléén als er boven staat: Eén, twee, drie, wie heeft die bal., kunnen de raadsels worden ingezonden. Vermeld op je oplossing je naam, adres en geboortedatum. Dus ook je verjaardag. Inzendingen tot uiterlijk 10 december aan het Redactie bureau. De daarop volgende week lezen jullie dan de uitslag. De chocoladeletter komt dan wel wat laat, maar hij zal er nog even goed om smaken! En hier komt dan de wedstrijd die deze keer ook maar in het teken van het Sinterklaasfeest moest staan, vond ik. Probeer maar 't is niet moeilijk. Voor ouderen (van 11 tot 16 jaar) I. Elk der onderstaande getallen duidt een letter van het alfabeth aan. Zoek deze eerst op. Voorbeeld: getal 19 is letter S. Tel maar af op je vingers. Heb je alle getallen in letters omgezet dan staat er een vreemde, onsamenhangende regel. Maar nu moeten jullie de letters zó zetten, dat er de eerste regel van een bekend Sinterklaasversje komt te staan. 19, 15, 5, 11, 15, 18, 11, 5, 14, 13, 25, 14, 5, 11, 5 II. In de onderstaande regels zitten al lerlei namen en dingen verborgen die iets met het sinterklaasfeest hebben uit te staan. Er behoeven geen woorden te word/sn veranderd of omgekeerd. Lees het gewoon van voor naar achter en streep de gevonden woorden aan. Er zitten er 14 in: Toen Bas in Tiel kwam aangeraced, had Akke mij ter kennismaking een hartig hapje laten proeven. „Smaakt het?" zei Let tergend. Ik had een paar dagen te voren ruzie met haar gehad. Gelukkig had Ernst afdoende gezorgd voor herstel van de vrede, ,'k Heb aardappelen liever', zei ik. „Misschien was deze hap iets te zout", zei Akke zakelijk. Bas had schoen smeer bij zich en hij begon meteen de vuile voetbekleding van Let, Ab, Berdien en Ernst te poetsen. Voor jongeren (van 6 tot 11 jaar) I. Zet de cijfers 1 tot en met 26 op een rij. Hieronder komt de eerste regel van een heel bekend Sinterklaasversje. Je kunt de regel vinden met behulp van het volgende: 20, 17, 6, is de hoogste toren in ons land. 7, 1, 13, 9, is een zure vloeistof. 10, 11, 12, 7, 8, 19, vindt js in moeders naaimand. 22, 18, 23, 15, is e^i vaartuig. 16, 19, 18, 24, 3, 26, doe je 's nachts soms. 24, 2, 21, 14, is een meisjesnaam 26, 5, 25, 4, 3, is een plaats in de Achter hoek (Gld.) II. En hier is een briefje met het ver langlijstje van kleine Marian voor Sint. Marianneke is een echt poppenmoedertje, dat kun je goed zien aan het lijstje. Hier volgt het, maar Marian heeft alle klinkers vergeten. Zetten jullie die er tussen? Lv Sntrkls, k bn dt jr hl zt gwst. k wl grg hbbn: 1. n pp mt cht hr. 2. n pppwgn. 3. pppklrtjs. 4. tw chcldlttrs. Dg Snt, Mrn. Denken jullie er aan dat jullie de op lossing gerust kunnen inzenden ook al vonden jullie alle antwoorden niet? Je werk behoort misschien toch tot het beste. Gauw aan de slag allemaal en een gezellig Sinterklaasfeest toegewenst door Tante Jo». Kees en Koos, twee aardige jongetjes, verlangden erg naar 5 december. Dan was het immers groot feest! Een jarige Sinterklaas die geschenken uit ging delen. „Jongens," had vader gezegd, „jullie moeten de Sint maar eens een mooie brief schrijven en in die brief zet je dan maar wat jullie graag hebben willen". Dat vonden de jongens prachtig. Kees zat in de tweede klas en kon al aardig schrijven, zijn broertje, Koos, zat in de eerste klas en die kon ook al wel een beetje schrijven, maar nog niet zo goed als Kees. Maar hij kon wel mooi lezen en hij zou er wel op letten dat Kees hem niet vergat in de brief. Op een avond zou vader heel laat van kantoor thuis FEUILLETON door NORBERT KUNZE (6) „Juist!" zei Rottsieper. „Juist!" Helga zei: „Vreemd, nietwaar? En iets vreemds komt bij ons meestal over een met negatief." „Dank u voor de berisping, Rein- beck!" bromde Rottsieper geprikkeld en met het vage gevoel dat zij gelijk had. „Tot uw dienst, dokter." „Nou en wat nog meer uit deze ge zichten spreekt. Wilt u daar ook op in gaan?" „Wat bedoelt u, dokter?" vroeg Helga. „Wat ik bedoel?! De haat bedoel ik! Hebt u weieens deze haat opgemerkt. Is die misschien ook internationaal?" „Jammer genoeg", zei Helga. „Juist die." Rottsiepers sigarettenetui sprong open. Hij hield het Helga voor, wachtte even en toen er niets gebeurde, nam hij zelf een sigaret en stak die aan. Helga zei: „Kunnen zij anders dan ons haten?" „Zegt u er maar bij, dat het hier om een echte nationale opstand gaat!" zei Rottsieper. Hij greep in de zak van zijn doktersjas en haalde er een pet uit, die hij van het bed van de verzets strijder had weggenomen. Hij hield haar Helga voor de ogen. „Hier!" Dat is het teken van deze heren: een vijfpuntige rode ster! Uw nationalisten zijn internationalisten, handlangers van de Sowjets! Dat is al les!" „In elk geval verdedigen zij hun va derland", zei Helga. Rottsieper liet niet met zich pingelen. Hij had zijn stellige meningen en was militair opgevoed. Voor hem bestond er geen uitwijken. Men moest desnoods ook over menselijke gevoelens heen kunnen stappen. Alleen op deze manier kon men een zaak dienen. De wereld geschiedenis kende immers geen andere wetten. „Voor de verdediging bestaat er een georganiseerd leger!" zei hij. „En dit leger heeft twee jaren geleden regle mentair gecapituleerd! Wat er nu nog rondmarcheert, zijn en blijven voor mij bandieten!" Helga was naar haar wagen gegaan en wilde verder. Rottsieper liet zich niet afschepen. Hij ging naast haar mee. „Waarom hebt u de bandiet dan met zoveel opoffering opgelapt?" vroeg zij. Rottsieper bleef staan. Hij was wer kelijk verbaasd. Toen schreeuwde hij: „Wat heeft dat er mee te maken?! Ik ben toch arts! Het object doet er niet toe!" Helga glimlachte vermoeid. „Dank u", zei zij. „Dat wilde ik al leen weten." Rottsieper hapte naar lucht. Hij schudde het hoofd en besloot eveneens te glimlachen. In ieder geval was deze dr. Reinbeck slagvaardig, dacht hij en, een plotselinge ingeving volgend, over handigde hij haar de pet van de ver zetsstrijder. „Hier! Neemt u dit ding mee! Als talisman tegen nadenken. Tij den zoals deze vereisen duidelijke be slissingen, begrepen, dokter Reinbeck? Ook wanneer men er morele buikpijn van krijgt!" Hij was blijven staan en greep naar zijn hoofd. Hij bespeurde plotseling, dat hij zich ternauwernood staande kon houden. „Ik moet werkelijk weer eens sla pen", zei hij. „Ik spreek persklare spreuken!" Thesing moest voor het middagbezoek wakker geschud worden. Hij stond zuchtend op en masseerde zijn slapen de ledematen. Terwijl hij nog wankelde hield hij zijn hoofd onder de straal koud water en toen ging het weer. Nog enigszins wankel begon hij met zuster Martha en Helga de rondgang. Tönne schitterde als steeds. Hij was de enige Rijnlander temidden van de enigszins zwaar op de handse Zuid duitsers: boerenjongens uit Beieren en de Oostenrijkse Alpenlanden, waaruit de eenheden bergjagers meestal ge- recruteerd waren. Hoe hij daar terecht was gekomen, bleef een raadsel. Ook voor Tönne zelf. Maar in ieder geval zorgde hij als stemmingmaker algemeen voor een prachtig humeur bij de be woners van het hospitaal. Hij stond bij Rottsieper goed aangeschreven en kon zich daardoor in een ruime mate van vrijheid verheugen. Toen de bezoekers nu bij hem stonden en zijn enorme gips- been bekeken, uitte Tönne voor het eerst een werkelijke klacht. Hij had daar al de gehele dag onder geleden. Eerst was het nog dragelijk geweest, maar het kriebelen onder het gipsver ROOK WORST Van donderdag 4 t/m woensdag 10 december bij f 5.- aan gemengde boodschappen (Aan iedere koper worden maximaal twee rookworsten voor halve prijs verstrekt als het bedrag aan boodschappen f 10.- of meer bedraagt!) gram J gram gram Jr g gram ^g Onvoorwaardelijke kwaliteitsgarantie Wanneer u enig AH-artikel niet elke cent waard acht die u er voor betaalde, dan geeft AH u het volle bedrag terug. Albert Heijn komen en moeder moest nog even op zie kenbezoek in de buurt. „Jongens," zei moeder, „ik moet even weg en goed op het huis passen hoor". „Ja moe," zeiden de knaapjes, „we gaan vast een brief schrijven aan Sinter klaas." „Dat is prachtig" zei moeder en ze ging met een gerust hart op ziekenbe zoek. Kees nam een vel papier en de ball point van zijn vader en begon de brief aan de Sint te schrijven. De kleine Koos hielp hem, want het was heel moeilijk een brief te schrijven aan die deftige bis schop. Dit kwam er op het vel papier te staan: Liefe Zint. As u straks jaarig ben, kom u dan ook bei ons keiken. We verlannen erg na u. En breng u ons dan wat lekers en wat moojs mee. Ik ben Kees en ik wil graag een spoortrijn hebben, die vanself wil lopen op de reelzen. En Koos wil graag een bauwdoos heben, waarmee hei hui- sen kan bauwen. En dan graag een boek om te lesen, voor allebij een boek en ook graag wat lekers er bei. Een leter van sokola en een hard van marsapijn. En as u nog meer in de sak heeft dan wilen wei dat ook wel heben. Een kleurboek met kleurkreit voor mei en een moond- orgel voor Koos. Wei zein slim zoet ge- wees dit jaar, ik ben maar 1 keer vroeg naar bet gestuurd omdat ik de kat van de buurfrouw mit de besem gegooit hat, maar de kat wou mein duifen opvreeten en Koos moest maar 1 keer in skool blij- fen van de jufrauw omdat hei Kareltje van de baker een mep gegeven hat, maar Kareltje is een kliekspaan. Dag Zinte- klaas. Kees en Koos. Dat was een prachtige brief. Daar zou de goede Sint wel schik van hebben. En toen zei Kees: „Koos we gaan de brief samen naar zwarte Piet brengen". Weet je dan waar die is?" vroeg Koos „Jawel," zei Kees, „zwarte Piet is al druk met het luisteren aan de deuren of er ook stoute kinderen zijn, die zien we wel ergens, kom mee, moeder is toch weg." En zo gingen Kees en Koos met de brief op stap OP ZOEK NAAR PIET Het was al donker toen Kees en Koos buiten kwamen. Ze liepen de straat uit, ze zagen wel mensen lopen, maar geen zwarte Piet. „We vinden hem nooit," zei Koos. „Och vent", zei Kees, „je bent zo ongeduldig, kijk maar goed uit, wacht eens even wat ligt daar op de grond? De beide jongens zagen een dikke eierkool liggen en tien meter verder lag al weer een eierkool. „Zouden dat dan pepernoten zijn?" grapte Koos. „Dat kan best", meende Kees. „Zwarte Piet strooit met zwarte pepernoten en wat zijn ze dik van 't jaar." Kees pakte een eierkool op en likte er aan. „Bah", riep hij, „wat een vieze smaak, het is een eierkool, maar die kolen kunnen toch best van zwarte Piet zijn. Misschien is hij op weg naar een arm oud vrouwtje die hij al vast een zak eierkolen brengt en doordat er een gat in de zak was, heeft hij eierkolen ver loren. Kijk daar liggen er nog meer, we volgen de kolen en dan komen we van zelf bij zwarte Piet." Dat was een goed idee, vond Koos Maar de jongens wisten niet, dat de kolen uit een zak op een vrachtwagen waren gevallen van de ko- lenman. Ze liepen nog een straat uit en toen zagen ze ineens een grote kolenauto staan. „Kijk" juichte Koos, „daar heb je zwarte Piet, hij sjouwt net een zak naar binnen." Even later kwam de zwarte man weer naar de vrachtwagen en hij wilde weer een zak pakken. HET GOEDE ADRES „Ben je zwarte Piet?" vroeg Kees. De kolenman lachte al zijn mooie witte tan den bloot. „Ja jongens ik ben zwarte Piet". „O," zei Kees „wilt u dan deze brief aan Sinterklaas geven, 't is ons verlanglijstje, we hebben een trein en een bouwdoos gevraagd en nog meer. ,'t Komt in orde jongens', lachte zwarte Piet, „je bent aan het goede adres, geef maar hier die brief". Kees gaf de brief aan zwarte Piet. O, wat waren zijn handen zwart. „Prachtig," zei Piet, „maar staat jullie adres er ook op, anders weet mijn baas niet waar hij de trein en de bouwdoos moet brengen." „Drommels" mopperde Kees, „dat hebben we vergeten, hoe moet dat nu?" „Dat geeft niks", zei zwarte Piet, „zeg maar waar jullie wonen, dan zal ik het adres wel onthouden." „Wij wonen in de Koekoekstraat, nummer 10", zei Kees. „Schitterend", zei zwarte Piet, „en ik zal een goed woordje voor jullie doen bij de Sint, jullie zijn flinke jongens." „Dank ja wel Piet", juichten Kees en Koos. toot beter® nurweriten H00FDSTP 91 VEENENDAAL Toen gingen ze naar huis en moeder was erg kwaad dat ze zo maar in het donker weggegaan waren, maar ze moest toch lachen, nadat Kees verteld had dat ze de brief zelf aan zwarte Piet gebracht hadden. „Zwarte Piet was druk moeder, hij bracht kolen aan arme mensen en op zijn auto stond P. Zwart, kolenhandel." „Aha", zei moeder, „die zwarte Piet ken ik wel, dat komt met jullie brief vast wel in orde, die komt wel bij Sint terecht" Zouden Kees en Koos alles gekregen heb ben wat ze in hun mooie brief gevraagd hadden? Ik weet het niet, maar ze zullen zeker wel tevreden zijn geweest met hun cadeautjes. band was voortdurend erger geworden. Het was, alsof duizenden duivelen juist hem als oefenterrein voor hun sadisti sche lusten hadden uitverkoren. Helga zag zijn bekommerd gezicht. „Nu, Tönne, wat scheelt er aan? Iets niet in orde?" Tönne wees op het pak gips, dat op monsterachtige wijze de vormen van zijn been natekende. „Ik heb het gevoel, dat jullie in dat apparaat ongedierte hebben ingemet seld!" zei hij. „Het jeukt zo!" Helga stelde hem lachend gerust. „Dat is het genezingsproces, Tönne", zei ze. Het auditorium grinnikte. Tönne was boos. „Je hoeft helemaal niet zo dom te grijnzen, Karl", zei hij tot zijn buur man. „Je hoeft ook helemaal niet meer op je hoofd te krabben. Dat zijn geen luizen, dat is het genezingsproces!" Thesings gelach scheen de zaal te vullen. Zij gingen verder naar de an dere bedden. Buiten op de gang kwam Rottsieper hen tegemoet. Hij was uitgeslapen en zijn pessimis tische stemming was verdwenen. Hij sloot zich aan bij degenen, die de rond gang maakten. Later riep hij Helga bij zich. Rottsieper bespeurde het onbestemde gevoel dat iemand krijgt, die iets, dat hij bedorven heeft, moet herstellen. Hij wist dat het cynisch was en hij wist ook, dat het hem niet goed bekomen was, toen hij getracht had, zich anders voor te doen. Gedachten uit te spreken zoals zij werkelijk waren. Zoals zij op kwamen en vragen stelden. „U wenst, dokter?" zei Helga. Rottsieper grijnsde uit de hoogte. Het gebruikelijke sigarettenritueel begon. Eindelijk rookte hij. Helga had gedul dig gewacht. „Ik heb een therapie voor u ontdekt, Reinbeck!" „En welke?" „Tegen het nadenken!" zei Rottsie per. „U moest eens proberen, in plaats van de soort mens in het algemeen, één enkel exemplaar in het bijzonder lief te hebben. Zo mogelijk van het man nelijk geslacht." Helga bedankte voor de originele raad. Daarop zei zij: „Wie zegt u ove rigens, dokter, dat ik die therapie nog niet heb toegepast?" „Het blijkbaar negatieve resultaat", meende Rottsieper. Helga zei glimlachend: „Geeft u de hoop op mijn genezing niet op, dokter. Er is op het ogenblik nog een proef neming gaande. Zelfs met enige kan sen." (Wordt vervolgd.) Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar. tabletten, poeder», cachets

De Vallei | 1958 | | pagina 4