Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ruim 200 woningen per jaar D e Wereld van WEEK-tot-WEEK r KELTIM Feestverlichting brandt zaterdagavond voor het laatst J- F* TAK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Raad beslist maandagavond over sanering van de Markt Moderne architectuur bij nieuw te bouwen Gereformeerde kerk 32e jaargang VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 Nr. 92 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel OPLOSSING VAN HET WONINGTEKORT: vijf tot tien procent van de woningen moet afgebroken worden Franse Gat wordt gecompleteerd Winkels ook vrijdagavond tot 9 uur open Agenda Geel Uw kinderen weer LEVERTRAAN Ingezonden RHENEN Cunera-carillon Rhenen op televisie Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Hij is 7,50 waard 1 AC 557417 Vergevorderde plannen voor nieuw hotel „De Korenbeurs" EDER VEEN Renswoude rm S. BOS m NfEUWE gereformeerde kerk veenendaal koi won/mx y Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 553427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knm.en ook worden opgegeven b0 de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent „De woningtoestand in Veenendaal is over het algemeen genomen niet on gunstig te noemen. Vijf tot tien procent van de woningen in onze gemeente, o.a. in de v. d. Polstraat, omgeving Valleistraat, Wilhelminastraat en Ossenblok, dient gesaneerd te worden, maar dit is niet direct mogelijk omdat het aantal woningzoekenden in Veenendaal nog te groot is. Dit laatste vindt voornamelijk zijn oorzaak in de groei van de bevolking en het groot aantal huwelijken dat gesloten wordt. Bovendien trachten vele arbeiders die elders wonen en in Veenendaal tewerkgesteld zijn hier onderdak te vinden. Voor dit jaar kreeg de gemeente een bouwvolume toegewezen van 49 woningen, waaraan er later 15 werden toegevoegd. Voor 1959 is de toewijzing hoogstwaarschijnlijk niet on gunstig, desondanks belangrijk lager dan de toename van de aanvragen om een woning". Aldus de wethouder van Volkshuisvesting der gemeente Veenendaal, de heer C. N. van Kuyk, die zo bereidwillig was het een en ander te vertellen over de woningtoestand van Veenendaal. Om een juist beeld te krijgen van de woningbouw dient men terug te gaan tot 1945, toen van overheidswege ieder jaar een bepaald aantal woningen werd toegewezen per gemeente. Tien jaar later werd dit gewijzigd en werd het aantal nieuw te bouwen wo ningen bepaald aan de hand van de bouwcapaciteit van de betreffende ge meente. Hier lag de kans voor Veenen daal en na onderling overleg gingen alle Veenendaalse aannemers gezamen lijk het spook van de woningnood te lijf. De totale capaciteit was zodanig, dat in enige jaren tijds 500 a 600 wo ningen gebouwd zouden kunnen wor den. Maar zover kwam het helaas niet. Twee jaar later, in 1957, kwam de be stedingsbeperking met het onvermijde lijke gevolg: bouwvolume. Zegge en schrijven 49 woningen kreeg onze ge meente toegewezen en na veel gepraat op hoog niveau slaagde men erin dit aantal te verhogen tot 64. Toch heeft de concentratie van aan nemers wel degelijk zijn nut gehad, ge tuige het groot aantal woningen in het Franse Gat, waarmee men met de af bouw dit jaar gereedgekomen is. Deze nieuwbouwwijk zal niet verder uitgebreid worden, wel zal het, waar nodig, gecompleteerd worden. De ver dere bouwgrond, waarmee men met de aankoop volop bezig is. ligt aan de oost kant van Veenendaal, de z.g. Schrij- verswijk. Hier zullen zowel flats (mis schien met meer verdiepingen dan tot nu toe het geval was) als eengezinswo ningen verrijzen. (Zie verder pagina 2) Het einde van de prachtige feestverlichting van Veenendaal is in zicht. Zater dag a.s. zulien de ontelbare lampjes voor het laatst branden, waarna maandag met de afbraak een begin gemaakt wordt. Dan zal „Veenendaai-Lichtstad" - dat al een vertrouwd beeld geworden was - tot het verleden behoren en het weer moeien stellen met de normale straatverlichting. De belangstelling voor de verlich tingsactie heeft ieders verwachtingen overtroffen. Uit de wijde omtrek kwa men - en komen nog - vele belangstel lenden naar de verlichting kijken, het geen veelal gepaard gaat met het doen van Sint-Nicolaas inkopen. De winke liers beleven drukke dagen, waardoor het weieens voorkomt dat zij vergeten winkelweekbonnen af te geven. Het be stuur van de Veenendaalse Winkeliers vereniging verzoekt ons dan ook er op te wijzen, dat het publiek er goed aan doet, zodra het merkt dat er te weinig of helemaal geen bonnen afgegeven worden, hierom te vragen. In de loop van de volgende week zal bekendgemaakt worden, wanneer er gelegenheid bestaat de bonnen voor de kindermiddag in te leveren. Zoals bekend ontvangt men bij in levering van 50 bonnen op het bureau van de VWV, Hoofdstraat 98, een spe culaaspop. Tot zaterdagavond 6 uur is dit mogelijk, daarna hebben de bonnen alleen nog maar waarde voor de slag zinwedstrijd of voor de kindervoorstel ling. De jury heeft in de tweede ronde van de slagzinwedstrijd de volgende winnaars aangewezen: H. Slotboom, Adriaen van Ostadelaan 42 te Veenen daal werd de gelukkige eigenaar van een televisietoestel, met de bekroonde slagzin: „De VWV weet hoe het moet", zei Piet, „het is frappant". „Ja Piet", sprak Sint, „èn kwaliteit, wy worden ook maar klant". De twee radiotoestellen werden toe- VEENENDAAL Zaterdag 6 december: Laatste avond van feestverlich ting. Bezoek St. Nicolaas aan Sparta- kleuters in Gymn. lokaal om 15.30 uur. Maandag 8 december: Openbare gemeenteraadsvergade ring. Luxor theater: Heden t/m donderdag 11 dec. .The bridge on the river Kwai' Toegang 14 jaar. RHENEN Bio Rhenen: Zaterdagavond en zondagmiddag „Love me tender", toeg. 14 jaar. Zondagavond „Schuldig bloed" toegang 18 jaar, donderdag 11 dec. ,;Scaramouche" toegang 14 j. OVERBERG Maandag 8 december: Concert van Veenzangers" berg". Mannenkoor „De in Kamp „Over- ACHTERBERG Dinsdag 9 december: Lezing van het voorlichtingsbu reau v. d. voeding in „Bethel", aanvang 19.30 uur. AMERONGEN Woensdag 10 december: Kontaktavond van de lopers" in 't Clubhuis. .Woud- verpakt in de bekende ronde flesjes rijk aan vitaminen. S1NATRAN. SANOSTOL, HALL1TRAN druppels, capsules vitamine A D Tel. 2576 Hoofdstraat 106 gewezen aan de heer S. Brinkhuis, Wil helminastraat 47 en de heer W. van Eenennaam, Zandstraat 94, beiden te Veenendaal. Het rijmpje van de heer Brinkhuis luidde: „Wat u vroeger kocht in steden Vindt u in het Veen van heden." De heer Van Eenennaam zag zijn vol gende slagzin bekroond: „Je kunt niet uitgekeken raken in al die feestverlichte zaken. Ja, Sint vindt vast voor allemaal een leuk geschenk in Veenendaal." Voor de derde - tevens laatste - ron de moeten de formulieren nu vóór woensdag 10 december in één van de rode VWV-bussen gedeponeerd worden. Mét het vertrek van Sint-Nicolaas naar het zonnige Zuiden gaat Veenen daal weer zijn normale leven beginnen. Een terugblik op de achter ons liggende dagen bewijst wel dat - ondanks de gerezen moeilijkheden met de justitie - de organisatoren van deze attractieve Lichtweek zeer tevreden kunnen zijn. Geacht bestuur der V.W.V. Hierbij deel ik mijn dank u mee Voor een van de geschenken Ik ben er echt gelukkig mee Zo'n prijs, zo'n prachtige T.V. Wie had dat kunnen denken Twee rijmpjes had ik ingebracht Maar heus ik had toch niet verwacht Dat ik een prijs zou winnen De prijzenkans is toch maar klein Maar wint men wat dan is het fijn Er komen er duizenden binnen Maar toen vier heren van 't bestuur Aanbelden in het nachtelijk uur Toen moest ik het geloven Heel vlug heb ik mij aangekleed Geen zorg aan het toilet besteed lk kwam direkt van boven Dat ik toen niet in smoking was Maar rondliep in pyamajas Moet u mij maar vergeven Want eerlijk heren van 't bestuur Ik was een beetje overstuur 't Gebeurt niet heel je leven Bedankt dus nogmaals voor de prijs Ik hoop het op een volgende reis Opnieuw weer te proberen Ik wens de V.W.V. sukses Sta voor het Veen steeds op de bres En goede zaken, heren! H. SI., winnaar T.V. I HI lilMII II1IIH HU GROENE KRUIS BREIDT BESTUUR UIT Een ledenvergadering van het „Groene Kruis", welke instelling in Veenendaal 5400 leden telt, mag zich nooit in een grote belangstelling verheugen. Ook de buitengewone ledenvergadering niet, wel ke gisterenavond in het nieuwe gebouw voor gezondheidszorg werd gehouden. Er waren, behalve het bestuur, acht leden ter vergadering. Op het enige agenda-punt, n.l. de uit breiding van het bestuur met twee per sonen, gaf de voorzitter, dokter J. P. Vergouwen een toelichting. Bit is nood zakelijk geworden door uitbreding van de werkzaamheden. Door de vergadering werden geen kan didaten gesteld, terwijl het bestuur had voorgedragen de heren S. Kroesbergen (Coöp. Raiffeisenbank) en C. Kroes (werk zaam bij D.S.), die werden gekozen. AANBESTEDING 48 ETAGE WONINGEN Voor Patrimoniums Bouwvereniging zal op vrijdag 19 dec. a.s. om 3 uur in hotel „De Korenbeurs" door architect H. Brou wer worden aanbesteed het bouwen van 48 etagewoningen met 16 garages. De aanbesteding zal geschieden in vier percelen, t.w. hoofdwerk, elektriciteits werk, glas- en schilderwerk en loodgie- terswerk. HULPBEHOEVENDEN ZAGEN GEÏLLUMINEERD VEENENDAAL Op uitnodiging van het Roode Kruis afdeling Veenendaal, hebben woensdag avond in totaal achttien hulpbehoeven den met een bus, welwillend afgestaan door N.V. v.h. Fa. Wed. A. W. de Haas, geheel gratis een rondrit gemaakt door het feestelijk verlichte Veenendaal. Van het Rusthuis voor Ouden van Dagen was de belangstelling voor deze tocht het grootst, want niet minder dan veer tien personen hadden zich in laten schrijven. Twee Roode-Kruishelpers hadden de zorg over de bejaarden tij dens de rit. Vooral de verlichting in Veenendaal-Zuid en boven op het dak van het kantoorgebouw van de Scheep- jeswolfabrieken vonden zij bijzonder mooi. Omstreeks negen uur werden de oud jes zeer voldaan en vele malen hun dank betuigend voor dc pisachtige rit, weer op de plaats van bestemming ge bracht. N.B.M.-BUS „DUWDE" WIELRIJDSTER Gisteravond omstreeks negen uur is de wielrijdster G. B. uit Gelders Vee nendaal door een achter haar rijdende NBM-bus op het kruispunt Hoofd straat-Hoogstraat aangereden. Het verkeer dat in de Hoofdstraat voor de stopstreep stond te wachten (wegens de grote drukte zijn de ver keerslichten 's avonds ook in werking) was goed en wel opgereden, toen mej. G. B., die zich op d^t moment midden op het kruispunt bevond, door de ach ter haar aankomende bus werd „ge duwd". Er was alleen materiële scha de. De politie heeft de zaak in onder zoek. Het inmiddels voor de Cuneratoren in Rhenen gereed gekomen carillon van niet minder dan 47 klokken werd za terdagochtend door een daartoe aan gewezen commissie uit de Nederlandse Klokkenspel Vereniging in Heiligerlee, in de klokkengieterij van de firma A. H. van Bergen officieel gekeurd en in prima staat bevonden. Geen enkele klok had een afwijking, er werd geen enkele zogenaamde „zwe ving" in waargenomen. De beiaard, die in een speciale stoel op het bedrijf van genoemde klokken gieterij was opgehangen, werd niet minder dan drie kwartier bespeeld door het commissielid W. Creman, stads- beiaardier van Zwolle. Joop Bovenschen, secretaris-penning- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 BEROEPEN Van het door de kerkeraad gestelde tweetal besloot de Chr. Ger. kerk Hoofd straat woensdagavond, met meerderheid, te beroepen Ds. J. Keuning van Baren- drecht. BROMFIETSER KLEM TUSSEN TWEE AUTO'S Mevr. De R. uit Den Haag wilde woens dag omstreeks het ^middaguur in de Hoofdstraat haar volkswagen draaien, maar zag daarbij niet. dat de heer Sch. uit de Groenelaan aihier met zijn brom fiets naderde. De bromfietser kwam klem te zitten tussen de wagen van mevrouw De R. en een andere, geparkeerde volkswagen. De bromfiets kwam in een vreemde situatie boven op één der voorspatborden van de draaiende auto terecht. Het bleef even wel bij materiële schade aan de drie voertuigen. De Valleiriks van de vorige week, uitgegeven bij Servicestation Rens woude te Renswoude, is niet ge vonden. De riks welke nu weer in omloop wordt gebracht heeft het rode nummer Kü'kt u dus goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer 1 AC 557417. Wanneer u hem vindt en vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie, die nu weer 5,bedraagt. Burgemeester en wethouders hebben in samenwerking met de stedebouw- kundige van Veenendaal, Ir. S. J. van Embden te Delft, een algehele herziening ontworpen voor de uitbreiding van het Noordwestelyke gedeelte van Veenen daal. Het nieuwe uitbreidingsplan „Veenendaal Noord-West" omvat thans vrijwel het gehele gedeelte van de gemeente, gelegen ten westen van de Hoofdstraat en de Kerkewijk, aan de zuidzijde begrensd door de Rembrandtlaan en aan de noordzijde door de Munnikenweg, Vendelseweg en de Nieuweweg. Voordien bestonden voor dit gebied verschillende kleinere plannen. Een belangrijk aspect van het nieuwe dit achterliggende gebied met de be- plan is de ontsluiting van het gebied tussen het omleidingskanaal en de Ach terkerkstraat. Via de Markt is een al leszins verantwoorde aansluiting van Prinses Irene bezocht het 13e bataljon gardefuseliers „Prinses Irene". H.K.H. Prinses Irene heeft donderdag een be zoek gebracht aan het 13e bataljon gardefuseliers .Prinses Irene' te Schalk haar. Bij de inspectie van de keuken met het cafetaria-systeem werd de prinses een kop soep uit de gamel aangeboden. meester van de Stichting Carillonfonds Cuneratoren, deelde ons nog mede, dat „Polygoon" en het Televisie-journaal opnamen maakten. De Nederlandse Te levisie Stichting zond deze afgelopen maandagavond uit, terwijl vanaf ko mende vrijdag dit klokkenspel zal zijn te zien en te horen in het nieuws van alle Nederlandse bioscopen. De totstandkoming van dit prachtige- carillon vormt weer een hoogtepunt in Rhenens geschiedenis. Er wordt nu hard gewerkt aan de bouw van een 16 m hoge klokkenstoel. Wanneer de beiaard officieel aan het gemeentebestuur zal worden overge dragen is nog niet bekend. NIEUWE SCHOOL TE EDERVEEN Er bestaat een goede kans, dat de Ned. Herv. school te Ederveen, die thans nog in enkele noodlokalen is ondergebracht, binnenkort een nieuw schoolgebouw zal krijgen. Tot de bouw hiervan besloot de gemeenteraad reeds een jaar geleden, maar de moeilijkheden met de financie ring waren oorzaak, dat dit besluit niet aanstonds kon worden uitgevoerd. Thans zijn b. en w. er echter in ge slaagd bij de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten een lening te sluiten van 220.000,welke voor de bouw van de Ederveense school zal worden gebruikt. De raad zal hierover in zijn vergadering van 26 november een beslissing nemen. Binnenkort zal met de bouw begonnen worden van een tweede Gereformeerde Kerk in Veenendaal, die zal verrijzen aan de Kerkewyk-hoek Dennenlaan. De aanbesteding heeft reeds één dezer dagen plaats gevonden. Het nieuwe kerk gebouw zal in moderne styi opgetrokken worden, ongeveer gelijk aan de Berg kerk te Amersfoort. De eigenlijke kerk komt langs de Kerkewyk, terwijl de bübehorende gebouwen - predikantskamer, consistoriekamer, catechisatiekamer en kosterswoning - aan de kant van de Dennenlaan worden gebouwd. Kerk en bygebouwen vormen zodoende een hoek, waardoor ,,'t Trefpunt" min of meer aan het gezicht onttrokken wordt. Parallel aan de Kerkewijk komt een gebracht zal worden, zodat de gehele VERKIEZINGEN VAN OUDERLINGEN Op maandag 24 november" j.l. werd in Renswoude een stemming gehouden voor de verkiezing van een tweetal ouder lingen der Ned. Herv. Gemeente. Blijkens de uitslag waren de heren G. Valkenburg en J. H. van der Heijden verkozen, doch beiden hebben gemeend hun benoeming groot parkeerterrein met een breed toe gangspad naar de kerk. In de grote entreehal is een garderobe geprojecteerd waar de kerkganger zijn overkleding kan bergen. Het aantal zitplaatsen in de kerk is ongeveer 660, welk aantal uitgebreid kan worden tot 1000 door het plaatsen van stoelen in de vier meter brede gang, geschilderd in zeer lichte kleu ren, aan de oostkant, die tevens dienst zal doen om het Heilig Avondmaal te houden. Vóór in de kerk is, links van de kan sel, een liturgisch centrum gemaakt, waar doopvont en avondmaalstel zijn geplaatst. De voorkant aan de Kerkewijk is een gemetselde zijde met enkele grote en kleine ramen met waarschijnlijk glas in lood of matglas. De achterzijde, die uitziet op het ga zon en evenwijdig loopt met de brede gang, is van boven naar beneden ge heel van normaal glas. De bouwcom missie der Gereformeerde kerk kon nog geen nadere mededelingen doen om trent het interieur van de kerk. Wel is het zo goed als zeker, dat onder de vloer een centrale voetverwarming aan- niet te kunnen aannemen. In verband hiermede is het nu noodzakelijk dat hier voor een tweede verkiezing wordt gehou den, waartoe de Kerkeraad wederom 2 dubbeltallen zal opmaken. Door de leden hiervoor ondertekende aanbevelingen voor candidaten worden ingediend tot en met maandag, 8 december a.s. BABY TE KOOP. Bertie het baby-nijlpaard van het New Yorkse Artis, is te koop. Reeds hebben zich liefhebbers ge meld die het diertje (450 kilo's) een onderdak willen verschaf fen. Een van hen schrijft: „Ik heb een zeer dierbare vriendin, die deze maand jarig is. Zij is gek op nijlpaarden. Deze vriendin, een gemiddelde New Yorkse, leidt een zeer gemiddeld leven in een gemiddeld apartement van drie kamers op een vierde verdieping. Denkt u, dat wij uw nijlpaard naar die verdieping zullen kunnen hijsen?" Een echtpaar, blijkbaar goed op de hoogte met de eetgewoon te van zo'n beestje (menu: per dag 15 kilo hooi, wortels, bieten, kool en 6 kilo brood), schrijft: „Wij hebben in ons huis welis waar geen plaats voor Bertie, maar wij zouden hem willen onderbrengen in onze moestuin. Wij zijn zelf namelijk ook vege tariërs." DOMICILIE. Een veertig Franse pastoors hebben ieder een brief ontvangen van een ge vangene, een zekere Bérard, waarin te lezen staat: „Ik word morgen uit de gevangenis ont slagen, ik heb vroeger m(jn eer ste communie in uw gemeente gedaan, help my." Aan bet slot stond vermeld dat het geld pos- te restante Noisyle-Sec moest worden verstuurd. CARICATUUR. Vicky, op 't ogenblik de beste tekenaar van politieke spotprenten in Enge land, zegt: ik houd ervan gene raal De Gaulle als giraffe te tekenen, maar in de vorm van de Eiffeltoren doet hij het nog beter. VERMOEIDHEID. Tegen de Franse chansonnier Yves Mon- tand, heeft de dokter gezegd: Het is voor u even vermoeiend een avond liedjes te zingen als 5000 meter hard te lopen. BROOD. Het leven in Parijs is duur, maar een Parijse arts heeft verklaard dat men er best van 45 cent per dag kan leven, waarvoor men een kilo brood, enige grammen caséïne en een paar lepels olie uit kabeljauw lever kan kopen. BORREL. Op 87-jarige leef- tijd is in Frankryk overleden slager Menard, die zegt er in zyn jonge jaren te Parüs ge woonte van te hebben gemaakt in het café Francois I elke morgen een borrel weg te geven aan een bohémien, met wie hy vriendschap had gesloten. De naam van die bohémien was Paul Verlaine. GEWOONTE. „Ik schrijf m'n boeken nog steeds in bed". zegt de Franse schrijver Fran cois Mauriac. „Dat is een ge woonte overgehouden uit m'n jonge jaren toen ik altijd te moe was om op te staan. Nu ik oud ben kan ik het niet meer laten, hoewel ik nu nooit meer moe ben." FILM-GANDHI. Alec Guin ness, de met een Oscar be kroonde Engelse filmspeler (The bridge on the river Kwai), wil naar India gaan om aan presi dent Nehroe vergunning te vra gen een film over het leven van Gandhi te maken. Hij wil zelf de rol van Gandhi spelen en een vermageringskuur on dergaan om zo dicht mogelijk het magere origineel te benade ren. Wij zouden geen toestemming geven, als wij Nehroe waren... TE VEEL. Aan de Univer siteit te Parijs heeft een pro fessor in de wiskunde gewei gerd zijn colleges te beginnen omdat zich bij de aanvang er van 1400 studenten verdrongen in de collegezaal, die slechts plaats biedt aan 378 personen. VERRAAD. By de jacht op een kat die was binnengedron gen in het communistische hoofdkwartier te Haifa, kwam men tot de ontdekking dat er microfoons verborgen waren waarmee alle gesprekken wer den afgeluisterd. GRIEP. Men kan alles na tellen. Dat heeft men nu weer gedaan met de arbeidsuren die in het arbeidsproces verloren gaan door ziekte wegens ver koudheid en griep. In Enge land kwam men op 40 miljoen arbeidsdagen per jaar, in de Ver. Staten op 120 miljoen. WIE ZEI DAT? Wat is een luiaard? Dat is iemand die niet net doet of hij werkt. (Tristan Bernard) vloeroppervlakte verwarmd kan wor den. Eveneens aan de zijde van de Ker kewijk wordt een toren geplaatst die los staat van de kerk en bijgebouwen. In de top van deze doorzichtige toren, die op driekwart hoogte spits toeloopt, zal het klokkenspel bevestigd worden. Dit bouwwerk heeft tevens ten doel het architectonisch geheel te volmaken. De totale bouwkosten worden ge raamd op ongeveer vijfhonderd duizend gulden. staande winkelbebouwing in de Hoofd straat verkregen door middel van een geprojecteerde nieuwe straat. Aan deze - vrij brede - straat is drieërlei be bouwing gedacht, n.l. twee blokken, be staande uit winkels en kantoren in drie winkellagen en drie blokken, bestaande uit een winkellaag met daarop maison nettes in twee woonlagen. Ter verdui delijking diene, dat onder een maison nette wordt verstaan een woning, die deel uitmaakt van een groter gebouw en waarvan de ruimten verdeeld zijn over twee woonlagen. Deze doorbraak via de Markt zal tot gevolg hebben, dat de bestaande wo ningen aan de zuidzijde, alsmede het hotel „De Korenbeurs", bij verwezen lijking - te zijner tijd - van het plan, gedoemd zijn te verdwijnen. Voor het hotel „De Korenbeurs" is een nieuwe plaats geprojecteerd ter hoogte onge veer van het nu achter dit hotel ge legen onbebouwde plein en het huidige gebouw van de dienst van gemeente werken, Kerkev/ijk 4. De plannen in zake verplaatsing van het hotel bevin den zich reeds in een gevorderd sta dium van voorbereiding. Op het in het onderhavige plan be grepen gebied zijn ongeveer 1000 wo ningen geprojecteerd. Daarvan zijn ruim 600 woningen gedacht in de drie hoek, gevormd door de Korte Molen- straat-Geerseweg, Omleidingskanaal en Panhuis. Bijna 200 woningen zijn gedacht aan de nieuwe wegen tussen de fabrieks gebouwen van de N.V. Boxal en de Munnikenweg en in die ten westen daarvan geprojecteerd. Deze wegen be grensd door de tot de Munnikenweg door te trekken Gladiolenstraat. De overige woningen komen in hoofd zaak langs de z.g. ontsluitingsweg, waarover wij boven reeds spraken. Tegen het ontwerpplan, dat reeds ter inzage heeft gelegen kwam een viertal bezwaren binnen, alle gericht tegen de plannen voor de Markt en het gebied tussen Achterkerkstraat en Omleidings kanaal. De bezwaren kwamen van twee, in deze omgeving gevestigde, artsen en twee industrieën, n.l. een wolfabriek en een lompen-, huiden- en metaalhandel. B. en w. stellen de raad voor aan de bezwaren van de wolfabriek en van één der artsen gedeeltelijk tegemoet te komen. De andere bezwaren achten zij in het geheel niet gegrond. De raad moet a.s. maandagavond over de vaststelling van het plan be slissen. Horlogerie Hoofdstraat - Vctncndaal tD etofi vq#r NIEUWE GEREFORMEERDE KERK. Boven: Vooraanzicht gezien vanaf Kerke wijk. Onder: Plattegrond van kerk en bijgebouwen. Architectuur: Architecten bureau Zuiderhoek, Baarn. (Afb. welwillend afgestaan door „Trouw")

De Vallei | 1958 | | pagina 1