A. H. VAN WAGENSVELD PAUK Staatsgreep in de Soedan Burgerlijke stand KERKDIENSTEN HET OOG VAN SIVA M1S P E SPORTOVERZICHT Veenendaal gaat naar „De Biezen" om S.C.H. te ontmoeten ELST Oplossing van het woningtekort Ingezonden DINSDAG KOOPJES Mayonaise of slag roomklopper Slagroom-spuiten Dessertborden Ingekomen en vertrokken De „onvoldoendes" op school OPTIEK WESTERA Gevonden en verloren OVERBERG o-o-o-o-o-o-o-o-o o-o-o-o-o-o-o-o-o Zondagsdienst doktoren Officiële bekendmaking MAKELAARS- en ASSU RANTIEKANT OOR BUURTLAAN W. 113 - VEENENDAAL TELEFOON 3003 Ikke en Driek bin mit Bram en Mijntjie de verlichting weeze bekijke. Hoe ken et ok anderst? zelle dur wel een hoop van jelui zegge, dat zei Wout an ze neus ver bij laate gaan. Nou, dat moe je nou niet te hard zegge, want et had kenne gebeure, da'k dur gien straaltjie van gezien had, want ik heb et een paar daage knap op de bursrok gehad. Eigelik is et nog niet heelegaar geweeke, mar je zit je eige mar te ver- kneistere achter et furnuis en ik zeg van de week teuge Driek: ik loop dur een eindj ie mit Bram omheen. As ie dan toch mit alle geweld mit je eigewijze kop dur uit wil - want Driek is alted veur goed uitzieke - laate we ons eige dan opgeeve veur die bus van et Rooje Kruis, die de ouwe vandaage graatus en veur niks langs de verlichting heen toert. Mar daar kenne jelui mijn genog veur, minse. Ik laat m n eige nog niet mit zoon bejaardebus rondrijje. Da's veur ouwe minse, mar niet veur mijn. Zodoende kwam et, dat we saavus per beenewaage langs de mooie puntjies sjeesde. Ikke en Bram mit een pin van zeuven-en-twintig sente op de lip en Driek en Mijntjie mit een builtjie haaver- strooiballegies in de karbies. Ooveral zijn we gewist. Et heele Veen deur. En ik ken niet anderst zegge, asdat et prachtig was. Allebei de meules heelegaar in lichte laaie, een hoop kerke in de schijnwerpers en daar tusse deur nog al die verlichte winkelstraate. De ouwe Kerk op de Mart vonde we allevier abseluut et mooiste. Mar je moei em dan ok alleenig mar bij aavund zien. Ooverdag is ter niet zoo heel veul moois an. Ik vin et daarom een mooi werk om ansichtkaarte van de verlichte Ouwe Kerk te koope en te verkoope, om dur zoodoende ok ooverdag een mooi bouw werk van te maake. Want die Ouwe Kerk minse, die is van ons allemaal, as Veense. Teminste van buite. Krek, zooas de bur- regemeester zee, is die kerk et eenigste hiestooriesche bouwwerk dat we hebbe. En dat motte we in eere houwe. Nou weete we 't, zelle dur nouw een hoop minse roepe, Wout die is van de Groote Kerk. Dat ken ie nou wel tusse de reegels deur leeze. Hij is zoo erg veur die Ouwe Kerk. Ik zou et heel jammer vinde, beste minse, as jelui zoo zouwe praate. Want dan zouwe we ok hier op et ouwe sje- pieter van de kerke terecht komme. En daar mag in dit geval gien spraake van zijn. Die Ouwe kerk, dat is een waardevol bezit van et heele Veen. As we daar van buite teugen an kijke, dan is et een stuk van ons dorp. En die motte we nou mit ze alle es in orde maake, onverschillig in welke kerk we 's zondags zitte of niet zitte. Want we kenne ons wel vreeselik groot veur wille doen, an oud spul hebbe we niks. Dat houdt mit die eene Kerk op. Oover onze oudheedes hoef ie nou meteen niet oover naar moonementezorg te schrijve. We perbeere et wel een bietjie in et fantastische te zeuke deur febriekspijpe te gaan verlichte, omdat je bij een goeie illemenaasje toch ok een bietjie in de hoogte moet, mar daar stal ie eerder je eige lillikheid mee uit, dan dat et mooier wordt. Laate we 't mar een tikkeltje laager bij de grond zeuke. In de parke en de ple- soene. 't Dee mijn goed te hoore, dat ze daar as de kiepe bij zijn. Nog veur de raad de sente op taafel leit, hebbe de bloemiste et gras dur al inzitte. Da's te- minste vlug afwerke. De raad was dur anderst slecht oover te spreeke en dat ken ik me ók begrijpe. De minse motte niet gaan denke: „dat stel, dat daar zit, dat ken toch gien kwaad doen", zooas één van de eedelachtbaare zee. Nou 'k et toch oover de raad heb. Driek was toch zoo ondeugend, omdat ze ge- zeid hebbe, dat de huisvrouwe gauw in de bedstee kroope. Ze wou deeze keer al op me praatstoel gaan zitte en dur teugen in gaan schrijve. Dat geleuter van jou ken best es een keer achterweeges blijve, zee ze, dur motte nou van mijn kant es een paar raake klappe uitgedeeld worde. Nog kwaajer wier ze, toen de redaksje zee, dat dat toch niet kos. Dus, eedelachtbare, lette jelui ok een bietjie op je woorde. Want wie is ter nou weer de duupe van zoon gezegde? Wout Blauwkous Voor hen die het goede waarderen. 7.70 per kruik Er is voor het komende weekend niaar een klein voetbalprogramma samen gesteld, dat waarschijnlijk zijn oorzaak heeft in de korte dagen van deze maan den. Het programma is echter belangrijk genoeg om onder de loupe te nemen. Veenendaal moet het in Nijmegen tegen een oude concurrent opnemen. Het zijn tegen SCH nooit de gemakkelijkste wed strijden geweest. Toch geven de resul taten van de laatste wedstrijden weer hoop op een dragelijk resultaat. Vermoe delijk wordt het een gelijk spel. Dovo dat zaterdag j.l. thuis tegen DTS speelde, gaat nu naar Ede om het nog eens te proberen. Dit wordt weer volle winst voor de rood-witten. VRC speelde vorige week na een goede eerste helft in Harskamp gelijk. Ook zij krijgen dezelfde tegenstander, maar nu aan de Brinkersteeg. Zij zullen nu wel wat voorzichtiger zijn en de winst beter in handen weten te houden. Voor het zondagvoetbal in de afdeling Utrecht staat de grote strijd Scherpen- zeel-Renswoude op het programma. Wie dit winnen zal is natuurlijk moeilijk te zeggen, maar een kleine overwinning voor Scherpenzeel is goed mogelijk. Voor Rhenus is ook winst weggelegd, want zij moeten toch zeker in staat ge acht worden, om het Leersumse HDS een gevoelige nederlaag toe te brengen. DVSA zal het uit tegen Dorestad niet haard brand olie het beste voor uw oliehaard of kachel en... uw portemonnaie. SCHOONHOVEN'S OLIEHANDEL Cuneraweg 344, Telef. K 8385-2669 Veenendaal JO BOS Valleistraat, Veenendaal C. VERSTEEG Sav. Lohmanstraat, Veenendaal R. GAASBEEK Emmalaan 13, Veenendaal C. HENKEN Overberg, Amerongen zo heel gemakkelijk hebben. Een gelijk spel zal het eindresultaat wel zijn. RKVUV dat het de laatste wedstrijden nog helemaal niet zo slecht doet, moet het uit tegen Rivierwijkers proberen. Ook hier wordt een gelijk spel verwacht. ZATERDAGVOETBAL In de zaterdagcompetitie van de afde ling Utrecht zijn voor dit rayon, alleen in de derde klasse B wedstrijden vast gesteld. Sportclub Rhenen kan thuis tegen DEV weer twee puntjes rijker worden en zal dat dan ook wel doen. NSVS gaat bij Rubo op bezoek. Volgens de ranglijst zouden we hier verlies voor de Veenendalers moeten voorspellen. Toch houden we het op een gelijk spel. Valleivogels-Kulan zal wel winst voor de Scherpenzeelse jongens worden. Zij hebben nu eenmaal een goede plaats veroverd en zullen zich door de Veenen dalers niet van de wijs laten brengen. PRACHTIGE FILMAVOND VAN „ZUID-OOST-UTRECHT" Een dezer dagen hield de Cult. Nat. Hist. Vereniging „Zuid-Oost-Utrecht" een culturele avond in hotel „Stuyvenberg". Mr. C. C. Nengerman uit Driebergen, een verwoed filmcineast, vertoonde een vijftal geluidsfilms, opgenomen in kleu ren. Voor de pauze werden vertoond „Rotseiland", „Het Bos", „Eierland" en „Tjerk de kapmeeuw", terwijl na de pauze de toeschouwers de film „Iberia" te zien kregen, een film die handelt over het leven van de mens in Spanje en Portugal. Deze weergaloos mooie kleurenfilms, waarin prachtige natuuropnamen van al wat leeft en groeit te bewonderen waren en dieren uit de vrije natuur de hoofdrol speelden, vielen bijzonder bij de aanwezi gen in de smaak. Ook de rolprent „Iberia" die de mens van dit schiereiland toonde in zijn schrille tegenstellingen, was prach tig. Het beste bewijs, dat het een zeer ge slaagde avond geworden is, was wel het dankbare applaus van de geheel gevulde zaal van hotel „Stuyvenberg". (Vervolg van pagina 1) PLANNEN VOOR SPORT COMPLEX GEREED Ofschoon de particuliere bouw door de overheid wordt aangemoedigd, is er voor deze sector niet veel kans. De weinige grond die ter beschikking is, wordt in eerste instantie gebruikt voor woningwetwoningen. Recreatiegebieden worden evenmin op grote schaal uit gevoerd. Men is van mening dat Vee nendaal hieraan niet direct behoefte heeft, omdat dit volop aan de grenzen van de gemeente te vinden is. Bij het huidige uitbreidingsplan zijn bepaalde stukken grond onbebouwd ge laten voor eventuele kerken en scho len. Uitgewerkte plannen spreken van een nieuwe openbare lagere school, een chr. nationale school, een chr. kleuter school, een gymnastieklokaal in Vee- nendaal-zuid, een Herv. uloschool en uitbreiding van de B.L.O.-school in Noord-West. De aanleg van een groot sportcom plex ten Westen van de tegenwoordige Dovo-velden is - zoals in bijna alle ge vallen - een kwestie van financiën. Om hiervoor subsidie te verkrijgen moet er gewacht worden op een grotere arbeids reserve dan er nü aanwezig is. Zodra dus de werkloosheid grotere vormen aanneemt en de regering zijn subsidie verleent, zal met de aanleg van het nieuwe sportcomplex een begin ge maakt kunnen worden. MARKT WORDT VERGROOT Verloopt alles volgens het uitbrei dingsplan, dan zal de Markt een geheel ander aanzien krijgen. Hotel „De Ko renbeurs" met de daarnaast staande rij woningen verdwijnt geheel en de vrijgekomen ruimte wordt bij de markt gevoegd. Een brede weg die langs de zuid kant van de Herv. kerk loopt, gaat de verbinding vormen tussen Markt en v. d. Polstraat. Het nauwe gedeelte van de Kerkewijk ter hoogte van het oude postkantoor wordt „uitgerekt", zodat Kerkewijk en Hoofdstraat even breed worden. Binnen niet al te lange tijd zal Vee nendaal ook een nieuw gemeentehuis hebben, want in Den Haag is men nu de mening toegedaan dat een nieuw gemeentehuis voor Veenendaal inder daad dringend noodzakelijk is. UITBREIDING VAN DE RAAD De grenswijzigingsproblemen rond Veenendaal zijn allerwege bekend. Na tot tweemaal toe uitgesteld te zijn, hoopt men nu dat in de eerste helft van het volgende jaar de grenswijziging een feit zal worden. Een vaste commissie die speciaal belast is met de uitvoering van de grenswijziging heeft een rap port opgesteld dat begin volgend jaar zal worden behandeld. De gevolgen hiervan zullen o.m. zijn dat het inwo nertal van Veenendaal met om en nabij de 5000 toeneemt en de raad van Vee nendaal een uitbreiding behoeft van voorlopig twee leden. Toch moet Vee nendaal er terdege rekening mee hou den, dat behalve de lusten ook de las ten een grote rol kunnen spelen als het grondgebied vergroot wordt. De Gouverneur van Suriname, Zijne Ex cellentie J. van Tilburg, heeft in een schrijven, gewezen op de grote medische nood in het bosland van Suriname en op het belangrijke werk, dat de Nederlandse zendeling-artsen Maarleveld en Doornbos in de beide hospitalen der Evangelische Broedergemeente, het Prinses Julianahos- pitaal te Kabel en het Johannes King hospitaal op het Stoelmanseiland, ver richten. Hij doet een dringend beroep op ons, hier in Nederland, onze waardering voor dit werk te tonen en door krachtige fi nanciële steun voortzetting ervan moge lijk te maken. Men kan zich haast niet voorstellen, dat er nog uitgestrekte gebieden in het bos land van Suriname zijn, waar geen me dische verzorging wordt gegeven, waar kinderen bij of kort na de geboorte ster ven, alleen door het ontbreken van me dische hulp, waar jongeren en ouderen lijden onder tropenziekten als malaria tropica, lepra en framboesia, bij goede medische behandeling, in zeer vele ge vallen, zelfs op korte termijn genezing zouden kunnen vinden. Eén voorbeeld: de dokter van het hospitaal op Stoel manseiland schrijft: Het hospitaal is te klein om op ver antwoorde wijze in de behoefte te voorzien. De toeloop van patiënten zal blijven toenemen. Uitbreiding van het hospitaal met twee zalen, met minimaal 20 bedden per zaal is noodzakelijk. In hun zendingsarbeid zoeken de Hern hutters sinds meer dan twee eeuwen de mensen in Suriname verlossing en licht te brengen in hun totale geestelijk-licha melijke nood. Medische en sociale arbeid zien zij als een wezenlijk deel van hun taak. Daarom staan er de beide hospita len en doen verscheidene kindertehui zen en internaten hun onopvallend, maar belangrijk werk. Geheel het werk der Hernhutters wordt geremd en bedreigd door een tekort uit de eerste jaren na de oorlog, dat thans door veler hulp op f 105.000,na gedekt is. Voorts vertoont de begroting voor 1958 een geraamd tekort van rond f 66.000, Een der oorzaken van dit tekort is het feit, dat 1 gulden Ned. Crt. in Suriname slechts 49 cent Sur. Crt. is. Wij menen dat ook in Veenendaal daad werkelijk geholpen moet worden, zoals dat in Rotterdam en andere plaatsen is geschied, en zoals dat in vele plaatsen en streken van ons land nog georganiseerd wordt. Veenendaal zal zeker niet achter willen blijven. Daarom hebben ondergetekenden een actie-comité gevormd, dat wil trach ten voor het medische en sociale werk der Hernhutters in Suriname de belang stelling, die ongetwijfeld ook in Veenen daal bestaat, in een belangrijke financiële een ieder, die deze oproep ontvangt en roepen u toe: Helpt, helpt, zo krachtig bijdrage uit te drukken. Wij rekenen op mogelijk! Wij verzoeken u uw bijdrage te willen storten bij: de Amsterdamsche Bank, kan toor Veenendaal, postgironummer 119518 en daarbij te vermelden: Medisch-sociaal werk van de Hernhutters in Suriname, Actie Veenendaal. Actie-comité Veenendaal voor Me disch en Sociaal werk van het Zen dingsgenootschap der Evangelische Broedergemeenschap te Zeist. A. Bakker, burg. van Veenendaal, Kerkewijk 182; G. Annot, arts, Ker kewijk 56; Dr. J. Bax, Rector Chr. Lyceum, Acacialaan 7; K. Bok, dir. Amst. Bank, kantoor Veenendaal, Kerkewijk 80; F. Buddingh, firmant Gebr. Buddingh, Kerkewijk 94; Mr. F. J. Callenbach, dir. Kon. Scheep- jeswolfabrieken N.V.; D. Dillingh, hoofd Chr. Nat. school I, v. Hogen- dorpstraat 9; C. P. Engel, arts, J. G. Sandbrinkstraat 2; Ds. W. Goed hart, pred. Ned. Herv. Evang. Ver. „Sola Fide", Stationssingel 38; Ds. W. Heerma, pred. Chr. Ger. kerk, Beatrixstraat 65; J. H. Kets, arts, Hoofdstraat 26; C. N. van Kuyk, weth. van Veenendaal, Markt 4; B. B. van Leeuwen, dir. Veenendaalse IJzerindustrie, Cuneraweg 367 Rhe nen; H. van Leeuwen, dir. Hollan- dia Tricotagefabrieken; P. W. Ma- ris, notaris, Hoofdstraat 28; Ds. J. Overduin, pred. Ger. kerk, Berg weg 47; Ant. de Ruiter, weth. van Veenendaal, Hoogstraat 12; R. H. de Ruiter, fa. Erven R. de Ruiter, Hoogstraat 16; F. H. van Schuppen dir. Ritmeester sigarenfabrieken N.V.; J. M. H. van Schuppen, dir. Panter sigarenfabrieken N.V.; Dr. J. G. Thoomes, hoofd Kon. Juliana- school, Kerkewijk 55; Ds. Jac. Ver maas, pred. Ned. Herv. kerk, Ker kewijk. HOTEL „STUYVENBERG" IN FEESTVERLICHTING Het bekende hotel-restaurant „Stuyven berg", een groot wit gebouw is momen teel fraai geillumineerd, in verband met een driedubbel jubileum. Op 12 december n.l. bestaat hotel-restaurant „Stuyven berg", dat grote bekendheid heeft gekre gen, 15 jaar. Tegelijkertijd herdenkt de directeur de heer A. Stuyvenberg het feit, dat hij 30 jaar in het Horeca bedrijf werkzaam is. En om het drietal vol te maken - zal het tevens 25 jaar geleden zijn dat het echtpaar Stuyvenberg in het huwelijksbootje stapte. Dat deze dag niet onopgemerkt voorbij zal gaan bewijst al de illuminatie van het hotel. Bovendien zullen op 12 dec. 600 personen uit binnen en buitenland de gast zijn van het echt paar Stuyvenberg. In 1943, nam de heer A. Stuyvenberg, het toenmalige dorpspension-café, over van de heer Mulder. De nieuwe eigenaar durfde heel wat aan om in tijd van oor logsdreiging, in een stil dorp, een hotel restaurant te beginnen, Hij bleek echter een goed zakenman met vooruitziende blik en pakte het metéén groots aan. En telmet succes, getuige het nu prachtige grote hotel, dat bekend is om zijn voor treffelijke keuken. Voor 4 jaar terug is het nog aanzienlijk uitgebreid. De heer Stuyvenberg die verschillende vereni gingen met raad en daad steunt is een populaire figuur in Eist. Ook is bekend dat de jubilaris met zijn zakentalent vele bedrijven heeft vooruit geholpen. Het zal op 12 dcc. voor hotel restaurant „Stuyvenberg", met zijn populaire direc teur en echtgenote, wel een zeer drukke dag worden. met pot. Metaal met f O glazen pot 1 *.UO grote maat met metalen -f 1 1 C stang, diverse mondstukjes A -L. fabr. Maastricht beslist -f O QS eerste keus 3 voor A v/» «7_J Alleen dinsdag 9 dec. Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 RHENEN Ingekomen: H. J. van Guilik (gez.) van Zoelen; H. van Brakel van Wageningen; I. Huizinga van Texel; Tr. de Jonge (gez.) van Hilversum; Cl. C. M. Hendriks g.m. A. F. E. L. I. X. A. van Ancum (gez.) van Hilversum. Vertrokken: J. Wichhart naar Renkum; Ph. Baars g.m. J. van Doleweerd naar Zeist; E. H. J. W. H. Pilon naar Arnhem; S. J. Ifland (gez.) naar Wageningen: H. van Wanrooij naar Beverwijk; H. A. Nüt- zinger naar Leersum; Chr. M. J. Felis naar Wageningen. AMERONGEN Ingekomen: R. Meijer-Roosenboom van Renkum; G. van Doornspeek van Rhenen; A. van Holland van Maurik. Vertrokken: R. Pilot naar Vaassen; G. C. Renes naar Leersum; P. P. Verbeek naar Harderwijk. BERLIJN BOUWT DOOR.... Aan de bouwactiviteit in Berlijn is niet te mer ken, dat deze stad voor de zoveelste maal weer eens in het middelpunt is van een internationale politieke crisis. De foto toont de werkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe ondergrond se spoorlijn tussen Steglitz en Wedding in de buurt van de bekende Keizer Wil helm herdenkingskerk (achtergrond). Links een gedeelte van een pas voltooi de wolkenkrabber bij de dierentuin. VEENENDAAL Geboren: Wilhelm Peter, z. v. W. H. Mol en D. Blankegtijn; Dirkje Antonia Jacoba, d. v. H. S. Klomp en B. Jansen; Henricus Petrus, z. v. A. J. M. Degen en T. H. van Raaij; Franciscus Gijsbertus, z. v. F. Heikamp en M. C. Hilverdink; Mirjam Jolande Alice, d. v. J. Wolters en M. G. Scholten; Pieter Jelle, z. v. H. Zaal en J. Mulder; Hendrik, z. v. J. Wes- selo en M. Herikhuisen; Esther Leonora, d. v. F. W. Andes en J. E. A. de Vrij; Jacobus, z. v. G. van de Scheur en N. H. Natzijl; Johan, z. v. J. van Wijk en J. Wortman. Ondertrouwd: E. van Kesteren en E. Lubbers; E. Veenbrink en E. Hazeleger; G. H. Pon en C. G. van den Bosch; F. Hardeman en J. Boers; C. J. Henken en H. J. Moesbergen. Getrouwd: C. van de Pol en R. van Heemsbergen; A. van Verseveld en H. van Viegen. Overleden: Franciscus van der Straten 83 jaar, echtgen. van W. H. Weijs; Evertje G. van der Meijden, 4 maanden, d. v. G. H. van der Meijden en M. van Dijk. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Dirkje J., d. v. D. Middelman en J. T. van Hunen; Jan H., z. v. C. van den Dikkenberg en W. van Amerongen. Overleden: Johanna C. Golstein, 72 jaar, wed. van A. Haster; Leendert van Dijk, 91 jaar; Maas van de Craats, 59 jaar. RHENEN Geboren: Harmen, z. v. KI. van de We tering en J. Hofland; Klaas, z. v. G. van den Brink en G. Oskam; Ronald, z. v. J. Plooijer en D. M. Witvliet; René André, z v. J. Th. Förster en M. M. van den Berg; Johanna Alberdina, d. v. G. A. van Dam en J. A. Willemsen; Aartje, d. v. J. van Kreel en H. van de Bruinhorst; Wij nand, z. v. J. W. Top en G. W. M. van Willigen; Willemina Hendrika, d. v. A. Albers en M. de Wit. Ondertrouwd: D. van den Berg en W. van Spanje. Getrouwd: J. van Doleweerd en Ph. Baars. Overleden: Gijsbertha van Koetsveld. 72 jaar, geh. met W. Hasselaar; Marinus de Kleuver, 65 jaar, geh. met A. Wassink. AMERONGEN Ondertrouwd: G. Legemaat en J. van den Dikkenberg. Getrouwd: D. W. Pater en C. H. Visee. W. Blankestijn en W. van Prattenburg; W. Th. Mouton en S. M. A. Kokke. kunnen wel eens niet in de hérsens maar in de ógen van Uw kind ge zocht moeten worden. Heeft U hun ogen voldoende laten controleren? Ook voor jeugdbrillen „uitstekend" slagen bij DROGISTERIJ .i- tegenover gemeentehuis, Rhenen Eigenaar: H. v. d. Berg VEENENDAAL Oude Kerk Markt: 9.30 uur ds Van de Pol 5 uur ds Bos van Sprang. Juliana Kerk: 9.30 uur ds Bos van Sprang 5 uur ds Wisgerhof. Vredeskerk: 9 en 10.30 uur ds Vroegin- deweij 5 uur ds Van de Pol. Sionskerk: 9.30 uur ds Wisgerhof 5 uur ds Tigchelaar. Veeneind: 3 uur ds Wisgerhof. Dijkstraat: 2.45 uur ds Wisgerhof. Ned. Herv. Evang. „Sola Fide": 10 uur ds Spruyt van Amsterdam 5.30 uur ds Goedhart. Geref. Kerk Kerkewijk: 9 en 10.30 uur ds Kuiper van Abcoude 5 uur ds Over duin. Ger. Kerk. (Ver. Geb. Eikenlaan): 8.15 en 3 uur ds Smelik. Herst. Apost. Gem. i.d. eenh. der Apost. godsdienst 10.15 en 16 uur woensdag 19.30 uur. Chr. Geréf. Kerk: 8.45, 10.15 en 3 uur ds Heerma. 5.15 u. ds Velema van Apel doorn. Ger. Gem. Syn. Geb. Eltheto: 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. Fluitersstraat: 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds Van de Vange van Winterswijk. Leger des Heils: 10 uur heiligingsdienst 12 uur zondagschool 6.45 uur openlucht samenkomst 7.30 uur verlossingssamen komst. R.K. Kerk St. Salvatorkerk Patrimonium laan: 8 en 10.15 uur H. Mis 7 uur Lof. H. Willebrordkerk Nieuweweg: 8 en 10.15 uur H. Mis 7 uur Lof. RHENEN Ger. Gem. Syn. 10 uur H.A. en 6 uur ds P. v. d. Bijl. Ned. Herv. (ger.) Evang.: 10 uur ds Lam van Lunteren 5 uur ds Vermaas van Veenendaal. dinsdag 9 dec. 7.30 uur ds Edelman van Dordrecht. Herv. Gem. 10 uur ds Dijkstra 5 uur ds N. Kooreman. Protestanten Bond (Wap. v. Hardenbr.) 10.30 uur ds Wolfson van Tiel. Ger Kerk: 10 uur ds H. v. Volten 5 uur ds van Enk. Ger Gem. 10 en 5.30 uur leesdienst. Dins dag 9 dec. 7.30 uur ds Dorrestein van Op- heusden. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst Maandag 8 dec. ds Toes van Kinderdijk. ELST Ned. Herv. Kerk 10 uur Dhr. Meijer van Veenendaal. 6 uur ds Vroegindewey v. Veenendaal. Ger Gem. 10 en 5.30 uur leesdienst. 10 dec. 7.15 uur. ds Steenklok van Gouda. Oud Ger. Gem. 10 en 5.30 uur leesdienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Kruishoop van Otterlo. 3 uur ds Steegman van Benne- kom. Ger Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. J. v. Noort. Oud Ger Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. Donderdag 11 dec. 7 uur ds Toes van Kinderdijk. ACHTERBERG Herv. Gem. 10 en 6.30 uur ds v. Viegen Oud Ger Gem. 10 en 4.30 uur leesdienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds H. v. d. Linden. Vrijz. Herv. dhr. Ninaber 9.45 in Bethel. Ger Kerk 10 en 6.30 uur ds v.d. Veen. Ger Gem. 10 en 6.30 uur dhr Roest. Ger Gem. (noodgeb.) 10 en 6.30 uur lees dienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 (bed. H. Doop) en 6.30 uur ds L. v.d. Peut. Ger Kerk 10 en 6.30 uur ds D. Molenaar. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds J. de Jager. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds L. Zwaan. VEENENDAAL In het tijdvak van 27 nov. tot en met 2 dec. 1958 werden aan het bureau van politie te Veenendaal de volgende voor werpen aangegeven. Gevonden: wijnrode damesglacé; kin derwantje grijs met wit; kin'derwantje gr. met wit; kinderwantje rood-rose; br. kin derhandschoenen; zwart handpompje; ac- tentas, inh. sportschoenen, trui en shirt; kinderwantje br. met wit; rood kinder wantje; paar grijze herenhandschoenen; grijs-blauwe vulpen; grijze kinderhand schoen; paar rode handschoenen; rood étui met 2 vulpennen; gr. wollen hand schoen; slagersmes; paar volleybalschoe nen; br. alpinomuts. Verloren: rood lederen portem. inh. 50 ct.; blauwe want met wit werkje; br. actentas met schoolboeken; br. dames- portem. met ritssluiting; paar dameswan ten rood met blauw; br. lederen school tas met schoolbehoeften; paar licht br. herenglacé's; licht br. damesglacé; paar gr. wollen handschoenen; zakje visite kaartjes; paar beige damesglacé's; blauwe kinderwant; leesboek; br. lederen heren- portem. met inh.; leesboek; pakje inh. een stropdas; br. suède jongensjasje; rood lederen damesportem; bankbiljet v. 10,-; gouden oorbel; bankbiljet van 10,-; br. wollen want, herenpolshorloge met rek- band; rode kinderpantoffel; paar kinder wantjes geel met blauw; rood gespikkel de portefeuille, inh. foto's en geld. GESLAAGD Onze plaatsgenoot W. Hasselaar slaagde dezer dagen in Amsterdam, voor aard- rijkskunde-leraar en wordt als zodanig aangesteld aan de U.L.O. te Zeist. 49. Aram hoort prinses Indra een doordringende gil slaken. Hij ziet de olifant van Tarai naderbij komen, doch in een flits bedenkt hij, dat Tarai te laat zal zijn om zijn keizerlijke meester te redden, er moet in de zelfde seconde gehandeld worden. Zijn werpspeer kan Aram niet gebruiken. In de eerste plaats is hij niet voldoende met dit wapen vertrouwd en bovendien be staat de kans, dat hij de keizer zou verwonden. De •jonge ridder bedenkt zich geen moment langer. Reeds staat hij rechtop op de rug van de olifant en dan slingert hij zich met een enorme sprong naar het rijdier van zijn keizerlijke gastheer. Hij voelt dat hij op de rug van de tijger terecht komt en zijn handen begraven zich diep in de ruige nek. Samen met het dier komt hij met een doffe smak op de grond terecht. We behoeven niet te klagen, dat Afrika ons geen (onwelkome) afleiding bezorgt. Want nu is het de Soedan, waar volgens een patroon waaraan we zo langzamer hand gewend raken, een soldaat de macht gegrepen heeft, de regering opzij geschoven en de dictatuur ingesteld. Het is alweer een mensenleeftijd geleden, dat de Soedan voor wereldnieuws zorgde. Er zullen nog maar weinig mensen in leven zijn, die zich herinneren de geweldige beroering toen Sir Charles Cordon Pasja sneuvelde bij de heldhaftige verdediging van Khartoem, enkele dagen vóór Lord Kitchener hem kwam ont zetten. Eeuwenlang bestonden in de Soedan negerrijken, maar toen die in verval kwamen, probeerde Egypte, dat zich aan de greep der Turken ontworsteld had, hier vaste voet te krijgen. Het was heel begrijpelijk dat Egypte bij dit gebied in het hart van Afrika was geïnteresseerd. Dwars door de Soedan liep de Nijl, de levensader van het land der Farao's. Wie de Soedan had, kon Egypte als het ware de keel dichtknijpen. GORDON PASJA Een Engelse gouverneur in dienst der Egyptische regering, Gordon, zag kans de Egyptische invloed te versterken, maar niet zodra had hij zijn hielen gelicht of zijn Egyptische opvolger begon het land te exploiteren. Tijdens de beruchte op stand van de Mahdi ging de Soedan voor Egypte verloren. Toen was Gordon weer goed genoeg om er op los te trekken en te redden wat er te redden viel. Hij bleef op zijn eigen houtje in Khartoem zitten en werd door de troepen van de Mahdi, de Derwisjen, belegerd. In Engeland was een krachtige beweging gaande om hem hulp te zenden. De imperialisten, met behulp van ko ningin Victoria (die zich bijzonder op wond), drongen er bij het ministerie- Gladstone op aan, de ridderlijke Gordon te hulp te komen. Gladstone voelde er niet voor, dank zij de koppigheid van Gordon in een imperialistisch avontuur terecht te komen, maar uiteindelijk trok Lord Kitchener met een hulpleger tegen de Mahdi op. Hij kwam te laatenkele dagen tevoren waren de Mahdisten de stad binnengedrongen en het hoofd van Gordon prijkte op een lans voor de tent van de Mahdi; -die korte tijd later ook het zijne verloor. Van toen af regeerden Engeland en Egypte samen in de Soedan en sprak men van de Anglo-Egyptische Soedan Anglo (Engeland) heel terecht voorop. Want zowel in Egypte als in de Soedan deelde Engeland de lakens uit! ZELFSTANDIG Zoals we weten werd de verhouding tussen Engelsen en Egyptenaren er na Wereldoorlog II niet beter op. Faroek sloeg een begerig oog op de Soedan, maar de Soedanezen, met niet al te beste her inneringen aan vorige Egyptische be stuursperioden, waren niet allemaal even happig op een terugkeer daarvan en de Britten, zolang ze in de Soedan nog actief waren, gingen daar (zacht gezegd) niet tegenin. Uiteindelijk kwam men overeen, dat de Soedan door een volksstemming zélf zou beslissen. De Egyptenaren probeerden nog een trucje om de stemming in het voordeel van Kairo te doen verlopen, maar die vlieger ging niet op en op Nieuwjaarsdag 1956, werd de Soedan een onafhankelijke republiek. Het ging niet allemaal over rozen. Er waren scherpe binnenlandse tegenstellingen tussen Noord en Zuid, een pro-Egyptische partij roerde zich nog steeds en tijdens de Suez-kwestie waren de symptieën van de Soedan met Nasser. Het was dan ook vanzelfsprekend dat, toen door middel van een militaire putsch generaal Ibrahim Abboed de macht greep, iedereen terstond dacht aan een beweging ten gunste van de Verenigde Arabische Republiek van Nasser. WATER IS BROOD Bij alle politieke en ideologische tam tam, die rond zo'n gebeurtenis gemaakt werd, moet men echter altijd terdege de broodvraag in het oog houden. De Nijl is de broodgever voor Egypte en de Soe dan beide. Is Egypte helemaal baas over de Nijl, dan staat de Soedan op de tweede plaats. Het vraagstuk van de Assoe'an-dam be heerst de Soedanees-Egyptische betrek kingen. Men kan nóg zoveel voor Nasser voelen en zich nóg zo „lotsverbonden" voelen Alleen voor zeer dringende gevallen, van zaterdagmiddag 12 uur tot maandag morgen 8 uur. VEENENDAAL: Dr. J. H. Kets tel. 3056. RHENEN: Dr. H. Paris Jr. tel. 432. ELST, AMERONGEN LEERSUM: Dr. S. M. v. Ommeren, Eist. tel. 08377-217. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN: Dr. S. T. Hey, De Klomp, tel. 08387-200. RENSWOUDE: Dr. S. Ter Velde (eigen praktijk) tel. 450. SCHERPENZEEL. Dr. II. G. J. Wensink, tel. 03497-250. RHENEN UITBREIDINGSPLAN DOMINEESBERG Het hoofd van het gemeentebestuur van Rhenen brengt, ter voldoening aan het bepaalde in art. 37, 4e lid der woningwet, ter openbare kennis, dat van 9 december 1958 gedurende vier weken ter gemeentesecretarie, afdeling financiën, voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van een uitbreidingsplan, regelende de bestemming in onderde len van gronden nabij de bebouwde kom van Rhenen (plan Domineesberg) bestaande uit een uitgewerkte kaart, een tekening der wegprofielen, de be bouwingsvoorschriften en een toelich tende beschrijving. Gedurende boven genoemde termijn kunnen belanghebbenden schriftelijk bezwaren tegen de vaststelling van dit plan indienen bij de gemeenteraad. Rhenen, 4 december 1958. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL EDE Burgemeester en wethouders van Ede brengen ter algemene kennis, dat ge legenheid zal worden gegeven tot kos teloze inenting en herinenting tegen de pokken in het gebouw van de gemeen telijke geneeskundige dienst, Brouwer straat 3, Ede, op dinsdag 9 december 1958, van 15 tot 16 uur. De geschiktste tijd om kinderen in te enten ligt in de leeftijd van drie maan den tot twee jaar. Het is gewenst tevoren de huisarts te raadplegen. De ouders dienen het trouwboekje mee te brengen. Met nadruk wordt er op gewezen dat kinderen die minder dan 14 dagen ge leden een injectie tegen kinderverlam ming, diphterie, kinkhoest of tetanus hebben ontvangen, voor deze inenting niet in aanmerking komen. Ede, 3 december 1958. Burgemeester en wethouders van Ede, H. M. OLDENHOF. burgemeester. SIEVES, secretaris. met Egypte en de andere Arabische Liga): wanneer de band te stevig wordt, zal de Soedan weer als voorheen een Egyptische provincie zijn, voor de boterham afhan kelijk van Nasser, terwijl men thans zélf de wacht kan houden bij de reusachtige waterkraan van het Nijl-reservoir. Voor ons in het Westen gaat het om de vraag of straks de ambitieuze, roerige Nasser de baas zal zijn over heel het Nijl- dal. Speelt hij dit klaar, dan wordt zijn positie ontzaglijk versterkt en dat zal zeker ernstige gevolgen hebben. Ook ten aanzien van de Soedan behoe ven we niet meer te zeggen: „dat is ver van ons bed". De zaken liggen anders dan in de dagen van Gordon. Wat in de Soedan gebeurt, kan in aanzienlijke mate bijdragen tot oorlog of vrede voor heel de wereld.

De Vallei | 1958 | | pagina 2