Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Raad zet mes in 't hart van Veenendaal Kaj Munkt Voor de KANTONRECHTER Markt wordt breder - oude buurten Achterkerkstraat worden opgeruimd MULDER H 1000 nieuwe w oningen Hellas en Rome; kleurenfilms van N.R.V. 32e jaargang WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 No. 93 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Haast bij het plan mimi Agenda ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Bezwaren.... „Raad is stapelgek" Met scooter tegen lichtmast iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin RHENEN KERSTNACHTDIENST IN DE CUNERAKERK predikant en verzetsheld RENSWOUDE ACHTERBERG O VERBERG Wat nu weer BRILMONTUREN"^ m§m 0i?ma Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen ku:u en ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprgs 1,65 per kwartaal Lo&e nummers 10 cent [et Uitbreidingsplan „Veenendaal Noord-West". Dat was de hoofdmoot van de j.l. maandagavond gehouden vergadering van de Veenendaalse gemeenteraad. Dat was ook het enige punt, waarom deze vergadering draaide. Inderdaad, met in totaal vijftien punten had men nog een redeigke - zy het dan kleine - agenda kunnen opstellen, maar het blijft buiten kijf, dat de veertien overige punten van de agenda slechts als franje om dit „uitbreidingsplan" heen hingen. Kennelijk was deze vergadering ook uitsluitend voor dit ene punt belegd, want het werd kort dag voor het college van burgemeester en wethouders. Gedeputeerde Staten hadden immers reeds de termijn, waarbinnen de vaststelling moest geschieden, met een half jaar verlengd, n.I. tot 1 januari 1959. En werd het plan niet vóór die datum daadwerkelyk vastgesteld, dan kwam er geen gemeenteraad meer aan te pas; dan geschiedde de vaststelling door Gedeputeerde Staten. Zeer in 't kort gezegd behelst het plan het volgende. (Wij menen thans met een summiere omschrijving te kunnen volstaan, aangezien wij j.l. vrijdag hier op reeds uitvoerig ingingen. Red.). Het nieuwe uitbreidingsplan omvat het gedeelte van Veenendaal, ten wes ten van Hoofdstraat en Kerkewijk, ten zuiden begrensd door de Rembrandt- laan en ten noorden door Munniken- weg, Vendelseweg en Nieuweweg, uit gezonderd de fabriekscomplexen van V.S.W. en de Scheepjeswolfabrieken. Voorheen bestonden voor dit gebied verschillende plannetjes. In het nieuwe, grote plan zijn o.m. begrepen het sportcomplex „Panhuis", ruim 600 huizen in de driehoek Korte Molenstraat/Geerseweg, Omleidingska naal en Panhuis, 200 woningen aan nieuwe wegen tussen de „Boxal" aan de Rozenstraat en de Munnikenweg enhet saneringsplan voor het nog ingesloten gebied tussen Achterkerk straat en Omleidingskanaal (vanouds: de Vaart), met daaraan verbonden de aanleg van een ontsluitingsweg van de Markt zelf. De uitvoering van dit plan betekent dus de verdwijning van oude huizen- wijken in Achterkerkstraat en omge ving: de beide Achterkerkdwarsstraten, de Van de Pollstraat enz., bij de oudere Veenendalers beter bekend als „Duive- weitje", „Brede Gang", „Rottepad" en hoe deze verre van ideale woonbuurten aan ook nog meer mogen worden ge noemd. Tevens houdt de aanleg van een - vrij brede - ontsluitingsweg naar dit gebied een ingrijpende verandering van de Murkt in. pe hele huizenrij aan de zuidzijde is gedoemd te verdwijnen, met inbegrip van hotel „De Koren beurs", waarvoor in de toekomst een geheel nieuw hotel, iets verder naar achteren gelegen, zal verrijzen. De Markt wordt door dit alles bijna ander half maal zo groot; ongeveer zeventien meter komt erbij. Evenwel, dit wordt niet allemaal „marktterrein". Een groot deel van deze verruiming wordt „opge slokt" door de „ontsluitingsweg". Het marktterrein zelf zal voornamelijk uit breiding vinden terzijde van de Oude Kerk. Ongeveer 200 nieuwe woningen zijn gedacht aan deze ontsluitingsweg en voorts kantoren en winkels. Dit laatste nu, hetgeen men aanduid als „het saneringsplan" was het kar dinale punt van het grote uitbreidings plan. En déarover maakte de raad zich zo druk, hetgeen te begrijpen is. Vele leden verlangden meer toelichting over een dergelijk, veelomvattend iets en hadden dan ook wel eens een avondje in besloten kring over dit plan willen praten. Twee vergaderingen geleden heeft men ons de toezegging gedaan, zei mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) dat we over uitbreidingsplannen van tevoren een informatieve bijeenkomst zouden hebben. Nu krijgen we weer - zomaar - een plan voor ons. Het moet erdoor, dat is waar, maar het is toch wel dermate belangrijk, dat de raad hier van te voren iets over hoort. De heer W. van Galen (CH) was het met mevr. Buddingh eens. Een gigan tisch plan, zei hij, waarover indertijd ui litlllllill!!! VEENENDAAL Donderdag 11 en vrijdag 12 dec.: Automobieltentoonstelling bij ga rage Vonk, Parallelweg 5, van 19.00-22.00 uur. Zaterdag 13 december: Cefa-film „Zolang je nog een moeder hebt" in Eltheto, aanvang 20.00 uur. Kindervoorstelling „Doornroosje" in Eltheto, aan vang 16.00 uur. Winteruitvoering „Caecilia" in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan, aanvang 19.30 uur. Automobieltentoonstelling bij ga rage Vonk, Parallelweg 5, van 14.00-22.00 uur. AMERONGEN Woensdag 10 december: Kontaktavond van de „Woudlo pers" in Clubhuis. RENSWOUDE Vrijdag 12 december: Lezing „Huwelijksmoeilijkheden" in Rehoboth. SCHERPENZEEL Donderdag 11 december: Jaarfeest Chr. Mannenvereniging in lokaal achter Ned. Herv. kerk, aanvang 7.30 uur. Zaterdag 13 december: Winteruitvoering „Fortissimo" in de Sociëteit. KEPKEWUK 16' -TE t. 3000-VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America de directeur van gemeentewerken, de heer Tj. Jarings, in een bijeenkomst W. van Galen (C.H.): gigantisch plan..,. met de raadsleden ook iets heeft ge opperd. Er waren toen voor- en tegen standers en ook het college van b. en w. stond er toen nog huiverig tegen over. Er zijn thans nog vele vragen over en er valt op dit moment moeilijk over te beslissen. De heer Van Galen adviseerde, om meer redelijke kans op slagen te krijgen, het plan aan te hou den en op korte termijn een bespre king te arrangeren. De heer G. J. van Deelen (SGP) was het met de heer Van Galen eens; de heer T. Verkuijl (PvdA) gedeeltelijk, doch zijn fractiegenoot, de heer Joh. van Hardeveld, zei: Er wordt van ver schillende kanten gesproken over voor lichting, maar het hele plan is bespro ken. We wisten allemaal wat er kwam. Niet in finesses en goed, daarover zou den we een bespreking kunnen houden. Burgemeester Bakker had inmiddels een grote kaart van het plan ter b. en w.-tafel uitgespreid. Het was evenwel voelbaar, dat de raad zich niet liet ver murwen. De bespreking moest er ko men en de burgemeester brak alle ar gumenten af door op staande voet een Informatieve samenspreking te arran geren. De adjunct-directeur van ge meentewerken, de heer G. C. van Stuij- venberg - waarschijnlijk reeds als com mentator in reserve gehouden - werd van de tribune ter vergadering geno digd en de deuren gingen dicht. Na een besloten bespreking van.bijna een uur beantwoordde de voorzitter verschillende sprekers, die vóór de schorsing het woord hadden gevoerd. Eén van de reclamanten, een handel in lompen en metalen, had juist vóór de vergadering haar bezwaar ingetrok ken. De voorzitter las de brief, waarin dit werd medegedeeld, voor. Dit bedrijf blijven. Het achterste - en grootste - stuk, de schrootopslag, moest weg. Toen echter maakte het bedrijf ook hiertegen weer bezwaar, hetgeen men nu - per ijlbrief - weer introk. De heer Jac. Slok (AR) begreep deze intrekking niet erg. Waarom, zo vroeg hij, vindt men nu het verdwijnen van het achterste gedeelte niet erg, als men eerst zegt, dat een economische en ver antwoorde bedrijfsvoering zonder het hele bedrijf ter plaatse niet mogelijk is? Er blijft nog maar 1600 m2 van het bedrijf over, antwoordde de voorzitter. Het bezwaar van deze N.V., dat men in het hart van de plaats moeilijk zon der een opvangcentrum voor het afval kan, is begrijpelijk. Overigens, te zijner tijd, zal de hele zaak moeten verdwij nen. Ook een grote wolfabriek had bezwa ren gemaakt, i.v.m. mogelijkheden tot uitbreiding. Gedeeltelijk waren b. en w. deze industrie tegemoetgekomen. Volgens mevr. Buddingh nog niet ge noeg. Ook het stuk grond langs het Om leidingskanaal was voor het bedrijf be langrijk. En het aantonen van voldoen de urgentie en concrete gegevens, zoals b. en w. hadden gezegd, leek haar voor een bedrijf als dit ondoenlijk. Er wordt teveel druk op een dergelijk groot be drijf uitgeoefend. Spreekster zou het plan daarom graag nu gewijzigd zien. Na de vaststelling is het moeilijk meer te veranderen. Volgens de voorzitter is er echter la ter altijd nog een partiële wijziging mo gelijk op verschillende punten van het plan. Ook dan kan men nog rekening houden met bepaalde wensen en bij een stormachtige groei is er altijd met tertijd voor deze industrie meer te doen. De sanering moet zijn voortgang heb ben, was het oordeel van de heer Ver kuijl, maar op het ogenblik werken we in de ruimte. Er is niets concreets in het hele plan. Nog een ander probleem is het socio logische aspect ervan. Waar is een rapport op dit punt? Er zijn ook nog T. Verkuyl (PvdA): sociologische rapport? andere facetten mee gemoeid. Met re creatie is b.v. totaal geen rekening ge houden. Wel degelijk is er rekening mee ge houden, aldus de voorzitter. Maar voor het hele plan in hoofdzaak. Ir. Van Embden - de stedebouwkundige - heeft voor een tiental jaren een bevolkings prognose gemaakt. Verder wordt het moest aanvankelijk geheel verdwijnen, sociologische element achteraf bekeken Later werd - van gemeentewege - in door verschillende provinciale en ho- zoverre tegemoetgekomen, dat het voor- j gere instanties. ste gedeelte als „opvangcentrum" kon I (Zie verder pagina 2) De Nederlandse Reisvcreniging zal op maandag 15 december a.s. een filmavond geven in ,,'t Trefpunt". Op deze avond zullen drie kleurenfilms worden ver toond, n.I. „Naar het hart van Hellas" en „De marmeren Archipel", twee op de nationale wedstrijd van de Ned. Org. van Amateurfilmclubs bekroonde films van Reinier Muller, de winnaar van de in 1956 door de N.R.V. uitgeloofde prijs voor de beste toeristische film, en „Rome", deze zomer onder regie van C. H. Groen opgenomen door Ed. van Ellinckhuysen. De films zullen worden ingeleid en van commentaar worden voorzien door de heer J. F. van Lunteren. De consul voor Veenendaal van de Ned. Reisvereniging, de heer F. H. de Koning, verstrekte de volgende toe lichting op deze filmavond. De eerste twee films omvatten een zeereis naar het Oude Hellas; van Mar seille, via Genua en rondom de laars van Italië, langs de Stromboli en door het vermaarde kanaal van Corinthe naar Piraeus, de haven van Athene. De bezoekers zien de grote monumenten van de Acropolis, de „heilige rots" of tempelberg met zijn Propylaeën, het Niké-tempeltje, het Erechtheion met de Caryatiden en het Parthenon, van een bovennatuurlijke rust getuigend, het Olympeion, het Theseion en het theater van Dionysos. Dan gaat het naar dë zuidelijkste punt van Attica, naar Kaap Sounion met de Posseidon- tempel. Er wordt een bezoek gebracht aan Delphi en in het kielzog van de „vorstelijke Agamemnon, de boot van WATERPOLOPROGRAMMA Het eerste herenzevental van de Veenendaalse Zwemclub speelt maan dagavond, in het kader van de winter competitie, tegen De Fuut 1 uit Maars- sen. De VZC-dames komen op diezelfde avond uit tegen Laga 1 uit Zeist. Beide wedstrijden worden gespeeld in het Amersfoortse Sportfondsenbad. Donderdagavond kwart voor twaalf is de heer S. uit Doorn, die met zijn scooter op de Kerkewijk in de richting Eist reed, door het onklaar raken van de verlich ting tegen een langs de weg staande lichtmast gereden en ernstig gewond. De duo-passagiere mej. C. uit Eek en Wiel, liep hierbij verwondingen op aan hoofd en knie. Nadat de heer S. had gedimd voor een tegenligger, bleek de verlichting niet meer te functioneren. Hierdoor (er was ook een dikke mist) geraakte de bestuur der van de weg af met bovenstaand ge volg. Beide slachtoffers werden naar het Julianaziekenhuis overgebracht. de Griekse koninklijke familie en haar gasten, wordt een odyssée gemaakt langs de Griekse eilanden: Milos, het vulkaaneiland Santorini, Kreta, Rhodos, het dodeneiland en Mikonos met zijn molens en 365 kapellen. In de derde film „Rome" trekt in prachtige kleuren en in briljante beel den al datgene wat Rome zo waard maakt toch tenminste eenmaal in het leven bezocht te worden, aan de kijkers voorbij. Men wordt gevoerd door de overblijfselen van wat de oorsprong van onze beschaving was, maar men geniet ook van de pracht en schoon heid. die rondom deze oude cultuur monumenten in de loop van êeuwen werd opgetrokken, tot daar als een wonder kleinood de eeuwige stad Rome ligt. Niet alleen aan Rome werd in deze film aandacht besteed, er werd ook een bezoek gebracht aan Pompeii, aan Pae- stum en aan het wonderlijk mooie eiland Capri. VRACHTAUTO PIKTE FIETSER MEE Maandagochtend vroeg werd in de Hoofdstraat een wielrijder enige meters meegetrokken door een vrachtauto van de fa. J. v. B. te Gelders Veenendaal. De wielrijder kwam er gelukkig goed af, terwijl de materiële schade beperkt bleef tot een vernielde autospiegel. De vrachtauto wilde in de Hoofd straat twee wielrijders passeren, die op hun beurt juist de stilstaande auto van dokter Kets voorbijreden. Van tegen overgestelde zijde kwam een auto, die ook wielrijders moest passeren en daar bij naar links uitweek. De heer Van B. hield daardoor teveel rechts aan en pikte de wielrijder v. A. mee. Deze mankeerde evenwel niets, doch de spie gel van de doktersauto sneuvelde. De Veenendaalse politie legde echter beslag op de vrachtauto, omdat waar schijnlijk de remmen niet helemaal in orde waren. BEVESTIGING NOODCOMMISSIE NED. HERV. KERK Vele leden van de Ned. Herv. Evange lisatievereniging „Sola Fide" hebben j.l. zondagavond de bevestiging bijgewoond van de noodcimmissie van het nevenpas toraat van de Ned. Herv. kerk alhier (in de Ned. Herv. kerk te Amerongen). Door de voorzitter van de provinciale kerkvergadering, Ds. C. M. van Endt te Utrecht werden bevestigd tot ouderling de heren C. van Genderen en G. G. de Ruijter en tot diakenen, de heren H. M. van Schuppen en J. Berks. Ds. Van Endt hield in deze dienst een toespraak naar aanleiding van Ps. 34 vers 6. ZESJARIG VEENENDAALS MEISJE WON HOOFDPRIJS De ter gelegenhed van de vierde Ne derlandse Kinderboekenweek uitgeschre ven affiche-prijsvraag voor kinderen is gewonnen door het zesjarige meisje Aletje van Leeuwjn, Kerkewijk 59 in Veenendaal. Van de ruim zetsduizend inzendingen uit het gehele land Is haar tekening, voor stellende een klein imeisje op de knietjes dat eer boek vastbindt. gekozen om vol gend jaar dienst té doen als affiche voor de vijfde kinderboekenweek. Behalve de hoofdprijs, vielen er nog twee 2e prijzen en drie 3e prijzen in Vee nendaal. De winnaars hiervan waren res pectievelijk Ireentje van Kuyck, Anke Brouwer en Greet je Carsouw, Teus Hiensch en Teus Kroes. Alle prijswinnaars zijn leerlingen van de Kon. Julianaschool. Een woord van lof is hier ook zeer zeker op zijn plaats voor mevrouw Koning-Bax, lerares handen arbeid aan genoemde school, onder wiens leiding de kinderen dit prachtig resultaat hebben bereikt. BUNDELTJE KLEREN GEVONDEN LANGS SPOORSLOOT Zondagmorgen werd bij de Veenendaal se politie een bundeltje herenkleding ge bracht, dat voorbijgangers aan de berm van de spoorsloot aan de Geerseweg had den gevonden. Toen men poolshoogte ging nemen trof men geen tekenen aan, die er op wezen, dat er een ongeluk of iets dergelijks was gebeurd. Men nam echter het zekere voor het onzekere en enkele arbeiders van gemeen tewerken dregden grondig een gedeelte van de sloot, waarlangs de kleren waren gevonden, af. Er werd niets aangetroffen. KERKDIENST VEENEIND In gebouw ,Eben Haëzer' aan het Veen- eind spreekt woensdag 10 december 's avonds om 7.30 uur Ds. Middelkoop van Schiedam. Evenals vorig jaar zal ook nu op de avond van 24 december in de Cunera- kerk een kerstnachtdienst worden ge houden, een samenwerking tussen de Hervormde gemeente en de Gerefor meerde kerk. De dienst vangt aan om 10.30 uur nam. Ds. N. Kooreman, Hervormd pre dikant zal de meditatie houden, terwijl Ds. H. Volten, Ger. predikant, liturg is. Behalve dat de gemeente veel zal zingen, verleent ook het zangkoor „Eben Haëzer" medewerking. De solo zang wordt verzorgd door de dames Puik en Linde. De dienst zal ongeveer vijf kwartier duren. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. W. GOEDHART Ds. W. Goedhart, voorganger van „So la Fide" zal a.s. zondagmorgen worden bevestigd tot predikant van de nood- gemeente der Ned. Herv. kerk door Ds. C. M. van Endt van Utrecht. In de avonddienst - om 7 uur - hoopt Ds. Goedhart zijn intrede te doen. SINTERKLAAS BEZOCHT VEENEN DAALSE KINDEREN Sint Nicolaas heeft j.l. zaterdagmiddag nog enkele bezoeken in Veenendaal af gelegd, o.a. bij de kinderen van de Vee nendaalse NVV-leden, die in het ver ge bouw aan de Eikenlaan hun jaarlijkse Sinterklaasfeest vierden. In de gymnastiekzaal achter de Kon. Julianaschool was Sinterklaas om met zijn aanwezigheid het feest van de kleu ters van de gymnastiekvereniging „Spar ta" op te luisteren. EVANGELISATIE-AVOND VAN CHR. GER. KERKEN Uitgaande va de Evangelisatiecommis sie van de beide Veenendaalse Chr. Ger. kerken zal hedenavond in de Chr. Ger. kerk Hoofdstraat, Ds. J. W. v. d. Gronde van Enschede spreken over het onder werp „Witte Velden". Na de dienst zal het onderwerp in sa menspreking komen in het vergaderlo kaal van deze kerk. Deze samenspreking zal onder leiding staan van Ds. Van de Gronde en*Ds. W. Heerma. Vreemder dominee dan Kaj Muilk geweest is, zal de Deense staatskerk nau- welyks gekend hebben. Het lot van zoveel uiterst begaafden is ook het zyne geweest: stelselmatige miskenning in de officiële sector van het leven. Z'n hele ambtstijd lang zal de leerlooierszoon uit Maribo z'n dagen slyten in een onaanzienlijk gehucht, Vedersö genaamd, aan de westkust van Jutland. Hij is ongedurig, neemt in gezelschap geen blad voor de mond en zegt altijd dingen, die dwars tegen het conventioneel aanvaarde ingaan. Ook zijn voorkomen is allesbehalve imponerend. Lange, magere benen, ingevallen borst en hoge rug, z'n onafscheidelijke studentenpet nog altijd op het hoofd en een bewegeiyk ge zicht, dat onmiddellyk de snel wisselende stemmingen verraadt van een licht ontvlambaar karakter. Wat in een geijkt kerkelijk milieu met zulk een enfant terrible te beginnen? Hij is dan dominee, ja, maar een, die volmaakt zijn eigen gang gaat. Zijn kor te preken munten uit door frisheid en originaliteit, 't Zijn meer vertelsels van een weergaloze diepte. Hij is een tweede Andersen, die zijn sprookjes uit de Bijbel haalt. Lachen kan hij op zijn kansel en bijten, huilen en spotten. Een heerlijke kwajongen, die men in al zijn luimen begrijpen moet. Een vaste kern van getrouwen heeft hij steeds om zich heen, waaronder men sen als de melkslijter, Johannes uit de duinen. Anderen halen de schouders voor hem op. Deze vrijgezel doet te veel van zich spreken. Laat hij op huisbezoek gaan inplaats van op de ganzenjacht. En danwaarom trouwt hij niet? De dorpskliek heeft stof genoeg. Nachtelijke rust in een der hoofdstraten van Oslo dat reeds in Kerstsfeer is gebracht. BARON TAETS VAN AMERONGEN OVERLEREN Zondagmiddag j.l. is M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude tengevolge van een hersenbloeding nog vrij plotseling overleden, op 76-jarige leeftijd. De overledene voelde zich reeds enkele dagen niet volkomen in orde en is op zaterdagmiddag nog naar het zie kenhuis De Lichtenberg te Amersfoort overgebracht, hetgeen echter geen resul taat meer mocht hebben. Baron Taets van Amerongen was in Renswoude en omgeving een algemeen bekende en geachte persoonlijkheid, mede doordat hij van 7 september 1911 tot 1 oktober 1947 burgemeester van Renswou de is geweest. Tevens heeft hij verschei dene andere functies bekleed; onder meer was hij voorzitter van de Coöp. Boeren leenbank en van de vereniging Het Groe ne Kruis, alsmede president-kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente. Daarnaast had hij het beschermschap van verschillende plaatselijke verenigingen aanvaard, ter wijl hij tot het laatst toe ambtenaar van de burgerlijke stand is geweest. Het stoffelijk overschot zal op donder dagmiddag 11 december a.s. in het fa miliegraf bij de Ned. Herv. kerk worden bijgezet. Vooraf vindt in het kerkgebouw om 2 uur een openbare rouwdienst plaats. OPBRENGST VERKOOP KINDERZEGELS De verkoop van kinderpostzegels door de kinderen van de o.l. school alhier, heeft 331,— opgebracht. SINT NICOLAAS BIJ „EXCELSIOR" Traditiegetrouw bracht de Sint met zijn knecht dit jaar ook weer een bezoek aan de kinderen van de gymnastiekvereniging „Excelsior". Vooraf werden door de heer A. M. v. d. Waal, hoofd der school, een viertal leuke kinderfilmpjes vertoond, welke zowel bij de kinderen als de aan wezige ouders goed in de smaak vielen. Omstreeks drie uur arriveerde de Sint luide toegezongen door de kinderen. Na dat de Sint door de voorzitter van de vereniging was welkom geheten, sprak de Sint de kinderen toe en wekte hen op de lessen trouw te bezoeken. Nadat enkele kinderen een liedje voor de Sint hadden gezongen, ging deze over tot het uitrei ken van cadeautjes en versnaperingen. Ook de door de ouders meegebrachte kinderen werden niet vergeten. „DEENSE" VARKENSSCHUUR Een dezer dagen werd bij de heer Joh. Appeldoorn, melkrijder te Overberg, een zeer moderne „Deense" varkensschuur opgeleverd, ruimte biedend aan 63 mest- varkens. Deze schuur welke een primeur is voor de omgeving, is gebouwd op ad vies van de voorlichtingsdienst en het bureau van de landbouw te Utrecht. De architect is J. G. Klijnstra. J. G., landbouwer te Ederveen, had toen hij met paard en wagen op de Lun- terseweg te Ede reed ook een hond bij zich gehad, welk dier op een onbewaakt ogenblik onder de wielen van een nade rende motor was geraakt. De motorist was gevallen en al met al leverde het een schade van 590,op. Het was helemaal mijn hond niet. Hij was van m'n zoon, die in een barak bij me op het erf woont, zei G. vrijdag voor het Wagenings kantongerecht. De zaak werd daarom aangehouden voor nader onderzoek, maar eerst ver telde G. nog hoe het allemaal zo gebeurd was. De hond - een jong dier - was hem achterna gelopen toen hij een vracht hooi moest halen en G. was er niet in geslaagd hem weer naar huis terug te jagen of hem in handen te krijgen. De hond rende maar aan en hij luisterde nergens naar, aldus verdachte. U ziet nu hoe gevaarlijk het is. De motorrijder had gemakkelijk een ernstig ongeluk kunnen krijgen, merkte de rech ter op. Maar ikzelf ook, vulde G. aan. Toen die motor remde en slipte schrok m'n paard zo erg, dat het bijna op hol sloeg. Dan was er niet veel van me overge bleven. Verdachte zei ook nog dat hij uit eigen zak reeds de 590,— schade aan de mo torist had betaald en hij rondde zijn ver haal voorlopig af met de mededeling, dat iets dergelijks hem nu niet meer kon overkomen. Waarom niet, vroeg de rechter. Omdat we de hond opgeruimd heb ben, luidde het antwoord. J. B., opzichter te Ede, was met zijn vrachtauto van gemeentewerken op de hoek van Kerkhoflaan en Asakkerweg te Ede in botsing gekomen met een andere auto. De zaak werd aangehouden daar verdachte zo'n merkwaardig beroep op overmacht deed, dat het gerecht een nader onderzoek wenste. B. overlegde namelijk een rapport van de Edese brandweer - die heeft alle ge meentelijke voertuigen in onderhoud - dat vermeldde dat de remmen van de wagen weigerden wanneer er mee door plassen water gereden werd En 't had die dag nogal geregend en daarom schoot de auto door en kwam hij in botsing met die andere, zei verdachte. Een vreemd geval, vond de rechter, maar enfin, de tijd zal 't wel leren. •8- A. van B., een achttienjarige chauf feur uit Renswoude, werd vrijdag voor het Wagenings kantongerecht verweten met zijn vrachtauto niet voldoende rechts gehouden te hebben op de Vee nendaalse straatweg te Eist. Een uit tegenovergestelde richting naderende vrachtauto raakte hierdoor bekneld tussen verdachtes auto en een boom. Het is altijd moeilijk om met een zware vrachtauto uiterst rechts te blij ven, voerde verdachte aan. Op dat punt reed ik bovendien achter een andere auto en toen die iets naar links zwenk te, dacht ik, dat hij een paard en wa gen in ging halen. Ik volgde hem daar om en ging ook iets meer naar het mid den van de weg. Daar heb je nu juist de fout, viel de officier, mr. F. O. Leusink, uit. Je moet nooit blindelings een voorganger volgen. Altijd even wachten tot je zelf de weg kunt overzien. Eis 50,of 20 dagen. Rechter v. d. Brand noemde het een zeer ernstige overtreding, die door hem gestraft werd met ƒ60,of 24 dagen. De afgelopen zomer was F. B., chauf feur te Eerbeek, op de Kerkewijk in Veenendaal zo gevaarlijk met zijn auto aan het draaien geweest, dat hij een naderende bromfietser, de heer G. van W. uit Veenendaal, omver gereden had. Het was gelukkig geen ernstig ongeval geworden, maar Van W. was er toch niet zonder kleerscheuren afgekomen. Hij kreeg zo'n grote winkelhaak in zijn broek dat deze niet meer te repareren viel. Vrijdag, voor het Wageningse kan- (Zie verder pagina 2) En Kaj Munk zorgt van tijd tot tijd voor de nodige opspraak. Alleen om de theeleuten voor de mal te houden. Hij plaatst voor zichzelf een gefingeerde verlovingsadvertentie in het streekblaad- je en als de roddel hem te gortig wordt belegt hij een meeting om alle praatgrage monden dicht te slaan. Stiekum is hij in geen geval. Het Deense boerenbloed gist hevig in zijn aderen. Na de vroegtijdige dood van zijn ouders opgevoed door oom Peter Munk en tante Marie op de keuterboer- derij, zal hij heel zijn leven opkomen voor de sociaal verdrukten, al lacht hij natuur lijk om partijleuzen voor de zaak en al verloochent hij nooit zijn boerentrouw aan koning Christiaan en aan de Danne- brog, de rode Deense vlag met het witte Christuskruis. De geest is hem meer dan de materie. SPANNINGEN EN ONRUST Voor zijn studententijd in Kopenhagen schrijft hij reeds zijn eerste toneelstuk; tijdens de overgang van de universiteit naar de eerste gemeente 'n tweede: „de idealist". Het wordt in de koninklijke schouwburg in de hoofdstad opgevoerd, maar de kritiek is vernietigend. Zij maakt de schoonste dag van zijn leven met één slag tot de zwaarste. Munk voelt zich de risee van heel Denemarken. Zijn innerlijke spanningen worden op gevoerd tot in het ondragelijke. Maar hoe die in een gehucht als Vedersö af te rea geren? Hij is ongeduriger dan ooit. Een huwelijk met de verstandige Lise Jörgen- söen, enige dochter van eerzame boeren- ouders, biedt zijn geslingerd levensschip een rustige haven; hoewel rust hem aller minst in de botten zit. Fel leeft hij mee met de grote politieke bewegingen van zijn tijd. Aanvankelijk neigt hij naar sympathie voor de ger- maanse dictatuur, totdat hij er de on christelijke geest van onderkent, de sla venmoraal van aan de macht gekomen slaven. Als Rusland een deel van Finland annexeert, loopt hij voorop bij een pro testoptocht. Valt Hitier Denemarken bin- nen, dan is hij het, die op een volksmee ting het recht der zwakken bepleit tegen over de sterken en tegelijk de sterken ge selt om hun verdrukking. De rede brengt hem in opspraak. De nazi-pers speelt hem listig uit tegen de democratie. Kaj Munk wordt op de politieke golven van zijn tijd omhoog geslingerd, zijns on danks. Het theater in Aarhus voert in '41 zijn onbegrepen toneelstuk „De Idealist" op, waarin hij de dictatuur ontmaskert. Ditmaal met overweldigend sukses. Een ander toneelstuk in bezettingstijd mag niet verschijnen. Kaj Munk leest in be sloten vergaderingen zelf voor. Van rege- (Zie verder pagina 2) Inwoners van Tokio mogen niet meer hoela-hoepelen op straat. De politie heeft dit verbod uitgevaardigd omdat er al vier kinderen een verkeersongeluk gekregen hebben. Door het veelvuldig hoepelen heeft ook een kind een darmbreuk op gelopen. De Engelse professor Testo, die met een vlooiencircus kermissen afreist, heeft verklaard, dat er slechts één stad in Groot-Brittannië is, waar vlooien te vin den zijn, die werkelijk talent bezitten en zeer sterk zijn. De naam van die stad wilde hij niet noemen. Een nieuwe straalbommenwerper is de oorzaak van een kippenmysterie. Na dat het vliegtuig een soort geluidsschok had veroorzaakt, raakten de kippen in de buurt van de basis in de rui en wel zo danig dat ze na twee weken volkomen kaal waren. Volgens een Brits blad, zou koningin- moeder Elizabeth al verschillende keren een Ierse helderziende hebben geraad pleegd omtrent de huwelijksmoeilijkhe den en mogelijkheden van prinses Marga- reth. Buckingham heeft echter het be richt tegengesproken. Bij een poging een hond uit zee te redden bij Durban (Zuid-Afrika) zijn drie mensen verdronken. Zij werden alle door de zee meegesleurd en konden niet meer gered worden. De hond werd door de reddingsbrigade veilig aan land gebracht* Op weg naar een begrafenis zijn ver leden week in Michican (Ver. Staten) zes mensen om het leven gekomen, toen hun auto over de kop sloeg. De snelheid waar mee dit ongeluk gebeurde bedroeg 170 kilometer per uur. Op een receptie in het hoofdbureau van politie te Kopenhagen dronk het hoofd van de Deense verkeerspolitie ver moedelijk iets te veel. Op weg naar huis werd hij bekeurd wegens het onder in vloed besturen van een auto. Gevolg: 14 dagen gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs. Volgens statistieken is het aantal echtscheidingen in West-Duitsland in ver gelijking tot een vorig jaar weer gestegen. Het aantal ontbonden huwelijken in dit land was in 1957 41.568. tegen 41.046 in ,56. Een 21-jarige schone uit Latina in Zuid-Italië, die pas getrouwd is, wilde voorkomen dat haar echtgenoot op een avond met vrienden uitging en slikte de huissleutel door. Om zijn vrouw naar het ziekenhuis te brengen moest de man de deur openbreken. Een nieuwe kollektie in lijn en kleur Charmant - Fleurig - Stijlvol Speciaalzaak voor de betere brilsoorten. Hoofdstr. 51 - Tel. 3184 - Veenendaal ZIEKENFONDS LEVERANCIER Depót Carl Zeiss Een tweede bril is onmisbaar

De Vallei | 1958 | | pagina 1