DE VALLEI 2 BK omn WM 5 mts! Wie je ook neemt... het zijn tien tegen één De Gruyter's koffiekianten DRINK FENS een busje Oploskoffie (50 gr) voor slechts f 1.50 VOORDEEL 1 VOORDEEL DE KOFFIE- EN THEEZAAK Fa. S BOS De Laatste Brug Schotloos Veenendaal kon het in Hees niet tot winst brengen Voor de Jeugd begrafenis WAT Dovo behaalde in Ede een grote overwinning op DTS '35 VRC bleef met 3-1 harskamp de baas 431 JËff fMG£JV GVW verloor in oefenwed strijd met 0-1 van SDC uit Putten EEN SPELLETJE SKF KORFBALNIEUWS DE KANARIE VAN ANKE vf7^Twr^wmmm Ze zijn het er allemaal over eens, dat De Gruyter's koffie verreweg de geurigste, de lekkerste is. Koffie uit De Gruyter's eigen branderij, krakend vers afgewogen uit aromabe- schermende silo's. Alleen bij De Gruyter zó vers, en zó voordelig door 10% korting. ^NTENKLAA* >eGRUÏ Velk 2e pak zelfr. bakmeel extra of Cakemeel voor halve prijs Xö pakjes Vanillesuiker 1 ct GOUD - ZILVER - UURWERKEN Voor een A. W. de Haas Met adverteren werden de grootste zaken gebouwd, met niet adverteren de beste vergeten. Veenendaal heeft in een kleurloze wedstrijd met 2-0 van SCH in Hees bij Nymegen verloren. Vooral in de eerste helft waren de Veenendalers beslist de minderen. Na de thee werden zij wel iets sterker, maar misten toch de kracht om door te stoten en zodoende de achterstand in te lopen. Ook werd het in die periode een soms al te harde strijd, waardoor van beide ploegen een speler op last van de scheidsrechter het veld moest verlaten. Direc na de aftrap togen de Nijmege- naren ten aanval maar slecht schieten was de oorzaak dat doelpunten achter wege bleven, bovendien was er nog v.d. Pol, die door goed ingrijpen de situatie wist te redden. Toch werd de 35ste minuut 1-0, toen Hensen midvoor Klaassen vrij liet en de reactie van doelman'v.d. Pol net iets te laat kwam. Wel probeerde Veenendaal het spel te verleggen, maar het plaatsen en positie kiezen was van dien aard, dat alle verdere pogingen op niets uit liepen. Bij de gasten was het al niet veel beter, met dit verschil dan, dat de doelman overwegend werkeloos bleef. Na de hervatting leek het aanvanke lijk of het iets zou gaan veranderen. De Veenendaalers forceerden al direct twee corners, maar door te onbenullig spel, konden ook nu de Nijmegenaren de toe stand meester blijven. Zij wisten het spel te verplaatsen en in de vijfde minuut het tweede doelpunt te produceren. Het was weer midvo*:: VfLaassen, die een strakke voorzet van de rechtsbuiten met een keu rige kopbal in een doelpunt omzette. Daarna werd Veenendaal iets sterker en zag kans om tot op de helft van SCH door te dringen. Het hele elftal drong op en zelfs de achterspelers trachten op het vijandelijke doel te schieten. Door met man en macht te verdedigen wisten echter de gastheren dit offensief te door- Staan en het gevaar af te wenden. Het laatste kwartier werd de strijd ruw en de sportiviteit was af en toe geheel Dovo heeft met groot machtsvertoon het Edese DTS '35 een verpletterende 7-0 nederlaag toegebracht. Vooral in de eerste helft waren de Veenendalers prima in vorm. Dovo dat met drie invallers speelde heeft dit succes in belangrijke mate te danken aan de jeugdige Slotboom, die op de midvoorplaats Bertus Kroesbergen verving. Deze invaller deed het daar pri ma en zal waarschijnlijk in de toekomst nog wel eens van zich doen spreken. Ook Van Kooten, die de plaats van de op de ziekenlijst staande v. d. Kraats innam, bewees weer eens dat hij als vaste speler in het eerste elftal een buitengewoon goed figuur zou slaan. De doelpunten kwamen deze keer alle van Schoeman en Slotboom. Er was nog geen kwartier verstreken toen deze heren de stand al op 3-0 gebracht hadden en nog voor de rust maakten zij er gezamenlijk in een hoog tempo 6-0 van. Na de hervatting ging Dovo het wat rustiger aan doen, maar dit betekende echter niet dat de Edenaren nu de kans zouden krijgen. Integendeel zelfs, waren de Veenendalers nog steeds in de aanval en kon Schoeman de eindstand op 0-7 brengen. Hierna was de aardigheid er af. DTS gaf zich volkomen gewonnen, zodat deze zo goed begonnen wedstrijd als een nachtkaars uitging. *Tc net gelijke spel van vorige week, heeft VR£ het in eigen huis beter ge daan tegen Harskamp. Nu werd het on danks heftige tegenstand en soms te hard spel een verdiende 3-1 overwinning. Voor de rust was er soms vrij behoor lijk voetbal te zien. Toch konden de Vee nendalers het ondanks een duidelijke meerderheid in die periode niet verder brengen dan een 1-1 gelijk spel. Dat het na de hervatting toch een overwinning werd, was voor een groot deel te danken aan het kwieke en doortastende spel van de 16 jarige Rebergen, die als midvoor spelende, twee prima en bekeken doel punten voor zijn rekening nam. Na een serie gemiste kansen, namen de Veenendalers na een kwartier spelen door Jansen de leiding 1-0. Ook daarna bleef VRC sterker, maar zagen geen kans het overwicht in doel punten uit te drukken. Het kwam zelfs nog zo ver, dat de gasten voor de thee gelijk konden maken 1-1. Na de hervatting werd het spel steeds harder en had mede door de onvoldoende leiding al spoedig een groot deel van de aantrekkelijkheid verloren. Niettemin was het al spoedig de juniorenspeler Rebergen, die na de bal van Cornelissen ontvangen te hebben, deze keurig over de Harskamp-spil lepelde, om daarna be heerst in het doel te plaatsen (2-1). Nog geen vijf minuten later was het weer Rebergen die met een afgemeten schot in de hoek de stand op 3-1 bracht. VRC wist deze score nu tot het einde toe te handhaven en werd daarmee weer twee kostbare puntjes rijker. zoek. De scheidsrechter leidde echter goed en deelde vele waar-.chi wingen uit. Nadat Henny Muller vervangen was door Renes, ging Gaasbeek m'dvoor spe len. Hij kreeg het echter al spoedig aan de stok met spil Eibers. Het resultaat hiervan was, dat beide spelers naar het kleedlokaal verwezen werden. Zo ging het met tien man aan beide kanten ver der en het was dan ook een ware ver ademing toen de scheidsrechter het einde floot. DAMMEN Voor de onderlinge competitie werden de volgende wedstrijden gespeeld: Groep A: Maris A. v. d. Grift 20; Van Loon Meijer, afgebroken. Groep B: Wildeman Veenendaal 2—0 Plantinga Viegen 2—0 G. Reede A. Berkhof 02 Derksen Kleinveld 20 Meerwijk E. v. d. Grift 20 A. Berkhof G. v. d. Grift2—0 Reede Viegen 20 De Groot De Greef02 Swetselaar Wildeman 11 Van Wamel Rebergen 11 Derksen Plantinga 0—2 Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal ONZE JARIGEN 11 dec. Henny Schuilenburg 11 Bertus Hament 12 Jansje Veer, Eist 12 Petrus van Limbeek 13 Ria de Koning 13 Eefje Diepeveen 14 René Lodder, Rhenen 16 Woutje v. d. Bijl, Rhenen Allemaal hartelijk gefeliciteerd! ZILVERPAPIERAKTIE Van Ada Voorsluis en Rob v. d. Veen ontvingen we weer zilverpapier voor de blinden. Bedankt hoor en spaar maar weer verder! RAADSELS Voor ouderen: I. X - - - handbekleding van wol - X - - kindervriend die vertrok - - X - ander woord voor spies, speer - - - X koord v. onsteken van ont plofbare stoffen - - X - deel van een jaar - X - - armoedige, bouwval, woning X - - - naaldboom - X - - klok- of parapluvormig dier (op 't strand) - -" X - dient om mee op het bord te schrijven - - - X romp van gestrand schip Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in de Gelderse Achterhoek. II. Ik ben een vogeltje; verander mijn laatste letter dan word ik door de bakker gebruikt. Verander daarna mijn eerste letter dan word ik een kleur. III. Vul in deze 9 vakjes in van links naar rechts en van boven naar beneden: le rij: zot, grappenmaker; 2e rij meisjes naam; 3e rij geraamte, skelet. GVW benutte haar vrije zaterdag met een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Puttense SDC en verloor met 0-1, een uitslag die de spelverhouding vrij goed weergaf. De Buurtlaanbewoners die Schols, Dite- wig en v. d. Haar misten, hadden voor deze gelegenheid Ab Rebergen in de voor hoede opgenomen. Het werd een stevige, maar toch in prettige verstandhouding gespeelde wed strijd, waarin de tchnisch betere gasten reeds in de eerste helft een verdiende 0-1 voorsprong boekten. Hoewel de Veenendalers er geen enkel doelpunt tegenover konden stellen, is het voor de thuisclub toch een wedstrijd ge worden waar wel wat van te leren viel. 1 2 3 2 3 Voor jongeren: I. Ik ben een zacht, viervoetig dier; ver ander mijn eerste letter en ik word een taartje. Verander weer mijn eerste letter dan word ik een meisjesnaam. II. Verborgen bomennamen: 1. Ik heb de zwabber klaargezet 2. In deze vrucht zit veel sap 3. Is Parijs een mooie stad? 4. Ik wil Gerard straks verrassen 5 Tante zal in april of mei komen III. Waarbij zou 't papier behoren Dat zo nu en dan Hoger stijgen kan Dan het haantje van de toren? ZO ZIJN ONZE MANIEREN Jullie weten natuurlijk allemaal best, hoe je je moet gedragen in het verkeer, maar weten jullie ook zo goed hoe je je moet gedragen tegenover andere (oudere) mensen? 'k Geloof dat niet iedereen daar altijd aan denkt en daarom is het misschien wel goed dat we in ons hoekje samen nog eens even kijken hoe het hoort. In de volgende weken komt er telkens één ding waaraan we ons houden moeten als we door willen gaan voor welgemanierde jonge mensen! Willen we een gebouw of huis binnen gaan of verlaten en zijn daarbij oudere mensen aanwezig, dan laten we deze al tijd vóórgaan. SKF I heeft j.l. zaterdag kans gezien DOSC II een 26-0 nederlaag te bezorgen. Topscorer deze week was H. Diepgrond, die maar liefst achtmaal de mand wist te doorboren. SKF III Terre Neuve I (5-5) In een spannende wedstrijd is het SKF III gelukt Terre Neuve I (één van de kampioensgegadigden) een gelijk spel af te dwingen. SKF III nam al vrij spoedig een 2-0 voorsprong door A. van Rossum. Even later was het H. v. d. Bunt die de mand wist te doorboren (3-0). TN gooide er een schepje bovenop en wist de stand op 3-1 te brengen. Na de thee scoorde SKF wederom, nu door IL_de Man (4-1). Wat de Veenen dalers ook probeerden, hun tegenstanders gaven niet op en wisten zelfs de stand weer te verkleinen tot 4-2. Toen kort daarna P. Philips nummer vijf scoorde leek de overwinning veilig. TN dacht er anders over en nam de touwtjes in han den. Geleidelijk liepen zij in tot 5-5. De toeschouwers kregen hierna wel veel spanning, maar geen doelpunten meer te zien Doorn B SKF C aspiranten (0-1) In een leuke wedstrijd is het de jonge Veenendalertjes gelukt Doorn B een ne derlaag toe te brengen. Na aardig veld spel en de nodige spanning was het A. Gerritsen, die het enige doelpunt scoorde. Anke had op haar verjaardag een mooie kanarie gekregen. Natuurlijk was Anke er verschrikkelijk blij mee. Als het meisje van school thuis kwam, hoorde ze in de gang Piet, de kanarie al fluiten. „Al bo den ze me honderd gulden voor Piet", zei Anke wel eens, „dan wou ik hem nog niet missen". Op een morgen toen Anke naar school was, gebeurde er een onge luk. Moeder was in de kamer bezig en toen maakte ze ook de kooi van de kana rie s<^hoon. Ze deed het deurtje van de kooi even open en floep, Piet vloog de kooi uit en was meteen door het open raam verdwenen. Wat schrok moeder toen. Ze wist hoe gek haar dochtertje met de kanarie was. Ze keek uit het raam maar Piet was al niet meer te zien. Hoe moet dat nu, dacht moeder. Straks komt Anke thuis en het eerste wat ze doet is naar de kanarie kijken en dan is het kooi tje leeg. Die kanarie zien we nooit weer terug, dacht moeder. Het beest zou wel een paar dagen rondvliegen en dan zou het van honger sterven, want kanaries kunnen in Nederland niet het juiste voed sel vinden. Moeder had een heel nare morgen, want telkens dacht ze er aan hoe verdrietig Anke zou zijn. Ze zouden haar wel weer een nieuwe kanarie kopen, maar dan was het toch een heel andere Piet. Als Anke thuis kwam zou moeder maar voorzichtig vertellen wat er ge beurd was. ANKE OP SCHOOL Anke zat op school. Ze maakte erg moeilijke sommen en ze wist niet wat er thuis gebeurd was. Dat haar lieve. Piet weggevlogen was. Het was bijzonder zacht voor de tijd van het jaar en de meester had het raam in de klas open gezet. Ineens keek Anke op. Op de ven sterbank zat een kanarie. Anke dacht helemaal niet meer aan d.e moeilijke som- I men. Wat leuk, zo maar een kanarie op de vensterbank. Anke bekeek het vogel tje eens, dat dicht bij haar zat. Als ze niet wist, dat haar Piet thuis in de kooi zat, dan zou dit haar kanarie kunnen zijn. Hij leek er heel veel op. Ook de meester had de kanarie gezien. „Jongens", zei meester, „er zit een kanarie op de ven sterbank. Heel stil blijven zitten. Die ka narie is vast ergens weggevlogen en we zullen proberen hem te vangen. Het is een mooi beestje en als het buiten blijft vliegen gaat het vast en zeker dood. Ze kunnen geen voedsel vinden." De kinde ren bleven doodstil zitten. De kanarie zat nog steeds op de vensterbank. Ineens raasde er echter een grote vrachtauto door de straat en daar schrok Piet zo van, dat hij ineens door het open raam naar binnen vloog. Toen was meester er gauw bij en hij deed het raam dicht. De kanarie vloog even door de klas en ging toen op het bord zitten. „Zo", zei de meester, „nu zullen we proberen hem te vangen." Dat viel lang niet mee. De kanarie liet zich zo maar niet pakken. Er was ruimte ge noeg in de klas om rond te vliegen. Toen zette meester de deur van het lokaal open en de vogel vloog de gang in. Aan het eind van de gang was een berghok en meester joeg Piet in dat berghok. Nu was het met de vrijheid van de vogel gebeurd en al heel gauw had meester het diertje te pakken. Hij kwam de klas weer in en de kinderen konden de kanarie bewonde ren. ANKE KOMT THUIS „Tja", zei meester, „nu hebben we hem te pakken, maar wat moeten we er mee doen. Ik heb geen kooi en het beest moet toch ergens blijven tot de eigenaar komt" Toen zei Anke: „Meneer, ik kan de ka narie wel meenemen, ik heb thuis ook een kanarie en deze vogel lijkt precies op die van mij. Ik stop hem zolang bij onze Piet en dan kijken we in de krant of iemand soms ook een advertentie ge zet heeft over een weggevlogen kanarie." wMfflmmzMMmmmmma Ww, tot en met 16 dec. 1958 Ee»> van De G'uyter s winkels te 's-Hertogenbosch Bij aankoop van 250 gr. koffie of 50 gr.Oploskoffie 581110 Dat leek meester een prachtige oplossing. In een lege krijtdoos werd de kanarie ge stopt en om twaalf uur mocht Anke de doos met de kanarie mee naar huis ne men. Anke liep vlug, want de vogel zou het wel niet prettig vinden in de doos. Wat leuk, dat Piet nu een kameraad kreeg in de kooi. Misschien kwam de eigenaar wel gauw, maar tot zolang was het toch wel gezellig voor haar Piet. Anke duwde dedeur open en stapte haar huis binnen. Ze zette de krijtdoos even onder de kapstok en trok haar mantel uit. Me- Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten,Jaagt hem eruit met WITTE KRUIS. teen kwam moeder de kamer uit. Moeder keek erg bedrukt. „Anke", zei moeder, „ik moet je wat ergs vertellen. Je kanarie is weggevlogen. Ik maakte de kooi schoon en voor ik er erg in had was Piet het deurtje uit en hij vloog weg door het open raam. Ik vindt het erg jammer voor je. We zullen morgen direcht een advertentie in de krant zetten. Misshien heeft iemand je kanarie wel gevangen. Gebeurt dat niet dan kopen we een andere kanarie, je moet maar niet verdrietig zijn". Anke was helemaal niet verdrietig, Anke lachte zelfs en dat vond moeder maar raar. MOEDER ZETTE GROTE OGEN OP „Kijk eens' moeder," lachte Anke. „Wat staat daar onder de kapstok?" „Een doos je", zei moeder. „Ja", zei Anke, „een doosje en in dat doosje zit onze Piet." Moeder zette heel grote ogen op. „Onze Piet", zei ze, „hoe kan dat nu?" Toen vertelde Anke wat er op school gebeurd was. „Ik dacht direkt al", zei Anke, „dat de kanarie precies op onze Plet leek, maar dat het Piet werkelijk was, had ik niet kunnen denken." „Hoe is het mogelijk", zei moeder dank baar, „die vogel houdt vast veel van je, die is zo maar naar school gevlogen, nu moet hij maar gauw in de kooi daar heeft hij meer ruimte dan in dat doosje." Even later wipte Piet weer rond in z'n eigen kooi. Hij ging dadelijk naar zijn voerbakje en begon te pikken. Van zo'n avontuur zou je ook wel honger krij gen. Meester keek ook raar op toen Anke hem 's middags vertelde dat het haar eigen kanarie was, die de school was binnengevlogen. de fraai gevormde edele, onverslijtbare VERLOVINGSRING zowel klassiek als modern Hoofdstraat 91 - 91 bis Veenendaal Graveren zonodig binnen 1 uur gereed. met auto's zijn wij speciaal ingericht 48 persoons auto's disponibel N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91 Veenendaal Telefoon 2845 7JOp~kn* FEUILLETON door NORBERT KUNZE (8) „Ken je die mop", zei een van de hospitaalsoldaten, „waar Hitler, Cham berlain en Stalin in de hemel zijn?" „Nee, die ken ik niet. Vertel op!" Op de brancard lag de verzetsstrijder uit de kleine kamer. Het meisje deins de verschrikt achteruit. Zij herkende zijn gezicht: Jasjka! Jasjka Donkuc. De hospitaalsoldaat merkte de ver schrikte blik van het meisje op en trok het laken over het gezicht van de dode. Diens neus vormde een spitse, kleine heuvel in de witte vlakte. Maar het lijkkleed was te kort en de tenen van de dode kwamen er onderuit. Hij is nog maar een pakket dat zijn laatste reis begint. Naar het massagraf. De adres kaart hangt aan de grote teen. Exitus 45. En op de achterkant van de kaart mogen berichten voor de ontvanger worden geschreven. Daar staat de soort) en de graad van de verwonding ver meld en het tijdstip waarop het pakket werd ingeleverd. De ambulancewagen hobbelde van kuil tot kuil. De weg was moordend. Ondanks de geringe snelheid hing er een ondoorzichtige stofwolk achter de wagen. Soms, bij een bocht, kon men achteruitzien. De wolk bleef onbewe gelijk boven de weg hangen en teken de al zijn bochten getrouw na. Een vuile witte band die langzaam daalde. Niet het geringste briesje was te be speuren. Onheilspellend, dreigend zag het landschap van de Balkan er uit. Helga en het boerenmeisje zaten op de draagbaren die aan de carrosserie van de wagen waren vastgemaakt. Hun lichamen schommelden en zwaaiden in hetzelfde ritme. Zij waren gelijk spie gelbeelden. Wanneer de as kraakte als zij door een kuil reden, werden zij door een onzichtbare kracht omhoog getild zodat zij seconden achtereen in de lucht hingen en nog slechts met de handen waarmede zij zich aan de rand van de brancards vastklemden, de wagen aan raakten. De bestuurder vloekte voort durend binnensmonds. De ventilator op het dak zoemde en perste warme lucht naar binnen. Helga had bijna niet ge slapen en kon haar ogen niet meer open houden. Telkens daalde de druk kende, slaapverwekkende hitte op haar neer en alleen een plotselinge schok van de wagen maakte haar een ogenblik half wakker. Eenmaal had zij het meisje gevraagd hoe lang ze nog moesten rijden, maar zij had geen antwoord meer gehoord. Eindelijk leidde de weg naar een dorp. Een paar kippen renden kakelend weg, er was geen mens te zien. „Direct daar huis", zei het meisje en wees ergens vooruit. Helga dommelde opnieuw in. Ineens stond de wagen stil. De be stuurder had de motor stilgezet. Helga schrok uit de slaap wakker. „Ik ben moe", zei ze bijna veront schuldigend en het meisje knikte hef tig. De bestuurder was uitgestapt. Midden op de weg lagen een paar grote stukken steen. Hij smeet zijn uni formpet op de kap van de radiator, spuwde in zijn handen en bukte om de weg vrij te maken. Helga en het meisje keken belangstellend toe. Plotseling dook de man weg en hij draaide zijn hoofd met een ruk om, maar het was al te laat. Een slag met een geweerkolf trof hem dwars over zijn schedel en hij zakte ineen. Op het zelfde ogenblik werd de deur van de auto opengerukt en toen Helga op sprong, greep het meisje haar bij haar armen en duwde haar terug. Een ver zetsstrijder met een machinepistool in de aanslag stapte in. „Zitten!" schreeuwde hij Helga toe en zij ging, geheel ontdaan door deze plotselinge overval, wéér op de bran card zitten. De verzetsstrijder sprak met het meisje. Zij wees naar Helga en duwde de man haar instrumententas in de handen. Hij maakte die open en scheen' min of meer tevreden te zijn over de inhoud. Hij knikte tenminste goedkeurend. De beide andere verzetsstrijders, die bij de overval aanwezig waren ge weest, tilden de bestuurder op en brachten hem naar de ingang aan de achterkant van de wagen. Boro en het meisje legden hem op een draagbaar. De beide soldaten keken Helga nieuws gierig aan. Niemand was er geestdriftig over, dat zij een vrouw te pakken had den gekregen. De soldaten gingen in de bestuurders cabine zitten. De deuren klapten dicht en de motor sloeg aan. De wagen maakte een sprong en reed weg. Helga hoorde haar hart tot in haar slapen kloppen. Zij slaakte een kreet en haar stem sloeg van angst over. „Waar brengt u mij toch heen?" „Niet hebben angst?" zei Boro. „Niks gebeuren, wanneer stil zijn. Wij u no dig hebben, begrijp? Nodig hebben dokter!" Na een poos hield de auto stil en zij stapten uit. De bestuurder was nog steeds niet bijgekomen. Helga moest hem onderzoeken. Hij was dood. De slag met de kolf had zijn schedel verbrijzeld. Zij lieten hem in de wagen achter en sloten de deuren. Daarna maakte Ratko, een reus van een vent, die de auto tot dusver had bestuurd, de remmen los en zij keken hoe de wagen langzaam de weg afreed en in de rich ting van een afgrond rolde. Zij hoorde het kraken van de wagen die in de diepte te pletter sloeg, daarna was het stil. Zij gingen te voet verder. Helga liep in het midden. De weg scheen de aarde te hebben verlaten en steil naar de wolken te leiden. Niemandsland. Een pad kronkelde van de ene nevel bank naar de andere en ontweek de rotspunten die hier en daar uit de ne vel oprezen. Wanneer men sprak, weer galmden de woorden, zij kwamen uit alle richtingen terug en mondden steeds weer uit in het ene woord: Niemands land! Het kwam Helga voor, dat zij in het bodemloze stortte. Er was geen hier, er was geen ginds en geen doel. Ergens, achter de grenzen van dit grenzenloze land, stonden de vijanden tegenover elkaar, maar daar tussen was niets, daar was leegte. En. daartussen werd alles verpletterd. Wanneer de legers in beweging kwa men, wanneer de molenstenen begon nen te malen, kwam de nevel kolkend op en slingerde heftig rond. Hier en daar werden als het ware de sluiers weggerukt en onthulden enkele secon den lang de tijd. Gisteren, heden, te eniger tijdzo heetten de taferelen. Een kreet kwam op, een kreet naar Martin om hulp. Martin antwoordde en om aan zijn antwoord meer kracht bij te zetten, zette hij de handen aan de mond. Langzaam vloog het woord van zijn lippen de verte in, het steeg over de rotsen, viel door de nevel en kwam aan: Niemandsland! Helga liep tussen de anderen in. Het meisje, dat zij zo bereidwillig hulp had willen bieden, was een vreemde, vijan dige vrouw geworden. Miliza. En voor haar en achter haar liepen vreemde soldaten. Boro heette de ene en Ratko de andere. Steeds wanneer Ratko sprak schrok Helga op. Ratko was haar ergste vijand. In zijn ogen hadden zij gefaald omdat het hun niet gelukt was een mannelijke arts te vin den. De vrouw kon zijn plaats niet in nemen. Een man kon men aanvallen, neerdrukken en overwinnen. Een man zou hun een moeilijker taak geven, zou hun moeilijkheden veroorzaken, maar men kon er desondanks op rekenen, dat het resultaat zou opleveren. Dit zwakke „iets" echter, met tranen in de ogen, op wankele benen, kon vanwege zijn hulpeloosheid tenslotte alleen maar tot last zijn. En moeite hadden ze waarlijk genoeg. Een afdeling die voor de helft uit gewonden bestond! Het was avond toen zij in het kamp aankwamen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 4