Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De Wereld van WEEK-tot-WEEK Modern opgezet ♦Jeugdwerk KERSTSPEL van Veenendaal" i J- F* TAK Ook in Veenendaal de vrije tijds besteding een vraagstuk? WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 32e jaargang VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 Nr. 94 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Eigen krachten spelen „Het nieuwe begin"' Kerstavond Veenendaalse bejaarden Agenda Geef Uw kinderen weer LEVERTRAAN Binnenkort vestiging Middenstandsbank in Veenendaal Tricota^efabriekvrouwelijke wever to* de hoge uitzon- deringen gaat behoren. Frisia Wolspinnerij N.V. „Pehavee" Tien meter hoge kerstboom op Slotemaker de Bruïneplein Waarde weer 5,- AQ 181519 REIKSWOUDE Laatste prijzen van slagzin wedstrijd toegekend Baron Taets van Amerongen bijgezet in familiegraf GEBRUIK KINDERZEGELS N.V. Textielfabriek Veenendaal Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, N.V- Weverijen Jos- Geheniau S. BOS Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van versohynlng DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Onder leiding van de heer Van Pijpen heeft een lekengroep van het „Jeugd werk Veenendaal" het initiatief genomen tot opvoering van een kerstspel, ge titeld „Het nieuwe begin", dat op donderdag 18 december a.s. in het Verenigings gebouw de première zal beleven. Dit modern opgezette kerstspel is geheel door eigen krachten ingestudeerd en door intensief repeteren op een hoogstaand peil gebracht. Het ligt in de bedoeling - hetgeen mede afhankelijk is van de hiervoor betoonde belangstelling - een dergelijk kerstspel tot een jaarlijks terugkerend evenement te maken. Gezien de inhoud van het stuk heeft men besloten de jeugd onder 14 jaar geen toegang te verlenen. Verder is deze avond voor een ieder vrij toegankelijk. Het spel berust grotendeels op citaten uit een drietal boeken, t.w. Het Boek van alle tijden (de Bijbel), Het boek van deze tijd (hedendaagse literatuur) en Het boek van vandaag (de nieuwsberichten). In het uit zeven delen bestaande spel worden steeds uit deze boeken fragmenten ge haald, die betrekking hebben op verschil lende onderwerpen. Naast „Oorlog" en „Rassenhaat", komt er ook een deel „Eco nomie en wetenschap" in voor, waar o.a. symbolisch de hond Koedriafka, aan boord van de raket Spoetnik 2, een ge sprek voert met de mensheid op aarde. Tot slot wordt een schimmenspel „Het gesprek der herders" opgevoerd. Dit spel handelt over de geboorte van de Zalig maker in de Kerstnacht. Na ieder deel worden er psalmen en NCVB VIERT KERSTFEEST De Ned. Chr. Vrouwen Bond afd. Vee nendaal houdt op donderdag 18 december a.s. 's avonds om half acht in gebouw 't Trefpunt een kerstfeestviering. Dames van de propaganda-commissie zullen de zaal versieren, terwijl ook de zieken niet vergeten zullen worden. Traditie getrouw heeft het bestuur van het OCB ook dit jaar weer omstreekt de Kerstdagen een wijdingsavond belegd voor de Veenendaalse bejaarden en wel op vrijdag 19 december a.s. De leiding van deze Kerstavond is in handen van de heer J. M. Meijer, terwijl het mannenkoor „De Veenzangers voor de muzikale omlijsting zorg draagt. De avond, die gegeven wordt in gebouw „El- theto", vangt aan om half acht. Om elke Veenendaalse bejaarde de ge legenheid te bieden deze avond te kun nen bijwonen zal er weer een bus rijden. De dienstregeling is als volgt: Vertrek: C.45 u. Parallelweg hoek Kerkewijk 6.47 u. Parallelweg/overweg 6.50 u. School Boslaanplein 6.54 u. Bergweg hoek Kerkewijk 6.57 u. Postkantoor Slot. de Bruinestraat 7.00 u. Patrim.laan hoek Sav. Lohmanstr. 7.05 u. „Sola Fide"-Eikenlaan 7.10 u. Eltheto 7.12 u. Achterkerkstr. hoek Kostverloren 7.14 u. Zandstraat hoek Gortstraat 7.16 u. Munnikenweg bij Luxor 7.18 u. Nieuweweg hoek Holleweg 7.20 u. Pr. Bernhardlaan hoek Buurtlaan 7.22 u. Pr. Bernhardlaan hoek Muldersl. 7.24 u. Pr. Bernh.l. hoek gebr. v. Leeuwen VEENENDAAL Vrydag 12 december: Automobieltentoonstelling bij ga- g rage Vonk Parallelweg 5 van m 19.00-22.00 uur. Zaterdag 13 december: „Doornroosje" kinderfilm van gs Cefa in Eltheto om 16.00 uur Ce- fa-film „Zolang je nog een moe- g| der hebt" in Elhteto aanvang m 20.00 uur. Automobieltentoonstelling bij ga- rage Vonk Parallelweg 5, van |g 14.00-22.00 uur. Winteruitvoering „Caecilia" in „Sola Fide", aanv. 19.30 uur. g| Tweede winterserie wandeltocht, m Start 14.30 u. bij Centrale school m aan Kanaalweg. Maandag 15 december: Filmavond Ned. Reisvereniging in 't Trefpunt. Luxor Theater: heden t.e.m. maandag: „Stoot- troepen in de aanval" toeg. 18 jr. g| dinsdag t.e.m. donderdag: „De g verkeerde man" toeg. 14 jaar. g§ RHENEN' Boi Rhenen: zaterdag-zondagavond-woensdag en donderdag „The bridge on the |g river Kwai" toeg. 14 jaar. zondagmiddag: „Laurel en Hardy m als dansmeesters" toeg. a.l. RENSWOUDE Vrijdag 12 december: Lezing „Huwelijksmoeilijkheden" §H in Rehoboth. SCHERPENZEEL Zaterdag 13 december: Winteruitvoering van .Fortissimo' g| in Sociëteit. verpakt in de bekende ronde flesjes rijk aan vitaminen. SINATRAN. SANOSTOL. HALLITRAN druppels, capsules vitamine A D Tel. 2576 Hoofdstraat 106 gezangen gezongen, terwijl alle voor drachten door bijpassende muziek worden begeleid. De inhoud van dit spel wil wij zen op het feit, dat de mensheidgeschie denis één groot geheel vormt en wanneer de mens de dingen kapot maakt, God alle dingen nieuw maakt. Naar wij vernemen is de N.V. Nederl. Middenstandsbank voornemens een kan- dan in voorgaande jaren. Het be- KANARIETENTOONSTELLING VAN „DE GELDERSE VALLEI" Tijdens de verleden week gehouden ledenvergadering van de kanariefokkers- ver. „De Gelderse Vallei" werd de laatste hand gelegd aan de voorbereidende werk zaamheden tot het houden van een wed strijd met een daaraan verbonden ten toonstelling. Voor dit jaarlijkse evene ment is steeds grote belangstelling getoond. De tentoonstelling zal worden gehouden in „De Samenwerking" aan de Nieuweweg op vrijdag 19 en 20 dec. a.s. Uit reeds ingekomen inschrijvingen is gebleken, dat speciaal in de afdeling kleurvogels het aantal geëxposeerde vo gels nog weer aanmeerkelijk groter zal toor te openen in Veenendaal. Hiertoe is het woonhuis Markt 5 van Mr. A. W. van Es aangekocht, dat binnen enkele maanden omgebouwd zal worden tot kantoorruimte. Over de totale personeelsbezetting kon den nog geen nadere medelingcn worden gedaan. De N.V. Nederl. Middenstands bank heeft 130 filialen in Nederland. stuur heeft verder aan de tentoonstelling een verloting verbonden met als hoofd prijs een kanarie in een luxe kooi. Dat „De Gelderse Vallei" een vereni ging is op gezonde basis en doortrokken van een vriendschappelijke sfeer bewijst wel het feit, dat steeds weer nieuwe lief hebbers zich als lid aanmelden. Doordat het artikel betreffende de textielindustrie nogal groot is uitgevallen kon het niet in een keer worden geplaatst. Dit schenkt de gelegenheid even stil te staan bij een der problemen, die vooral na de oorlog een ruime belangstelling heeft gekregen ook bij het bedrijfsleven, namelijk de goede besteding van de vrije tijd. Door de verkorting van de arbeidstijd tot 48 uur, terwijl rekening gehouden moet worden met een verdere verkorting in de toekomst, die misschien ook wel een werkweek van vijf dagen zal brengen, heeft de werknemer - zulks in tegen stelling met een halve eeuw geleden - veel vrije tijd. Hetzelfde geldt - zy het in mindere mate - voor bijv. de middenstanders, die door de winkelsluitingswet een deel van hun avonden aan hun gezin kunnen besteden. Bij vele directies werd nogal eens de opmerking gemaakt dat het zo ontzet tend moeilyk is de Veenendaalse werknemer warm te laten lopen voor een of andere georganiseerde vorm van vrije-tydsbesteding. Een uitzondering is er: n.l. de sportverenigingen. Deze mochten zich verheugen in een toenemende be langstelling. Verder was men van mening, dat hier niet alleen een taak ligt voor het be drijfsleven, doch dat ook de kerken en de gemeente zich in dienden te zetten vooral voor de jonge Veenendalers. De kerken zouden inderdaad reeds veel op dit terrein doen, doch met een bundeling van krachten der verschillende kerk genootschappen zou veel meer te bereiken zyn. Hierna volgen nog enige korte besprekingen van een aantal textielfabrieken, welke wegens plaatsgebrek niet meer geplaatst konden worden in het eerste artikel, dat in ons blad aan deze bedrijfstak werd gewijd. Deze fabriek werd in 1884 opgericht door de heer D. van Woudenberg, ter wijl eerst in 1910 de huidige naam haar intrede deed. Sedert enige jaren is de Frisia een zusterbedrijf van de N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leembruggen te Leiden, fa brikanten van de bekende „Leithen" wol. Zoals in ieder bedrijf heeft ook hier In dit bedrijf vervaardigt men ge breide bovenkleding zowel voor dames en heren als jongens en meisjes. Aandacht verdient het feit, dat uit sluitend wollen garens worden gebruikt, daar deze voor het speciale Pehavee product nog niet zijn te vervangen. Een der belangrijke factoren, waar mee in dit bedrijf moet worden reke ning gehouden is de veranderlijkheid van de mode. Mede daarom is het on- de geSchiedenis ups en downs gebracht, ÏÏÏRW.SSJüSÏÏT^SÏidoch thans kan dit bedrijf de concur rentie ten volle weerstaan o.m. door NOBELPRIJZEN UITGEREIKT In afwezigheid van de Russische schryver Boris Pasternak hebben de Russische, Amerikaanse en Engelse winnaars van de pryzen voor natuur- schei- en genees kunde in de grote concertzaal van Stock holm uit ban.-Vn 'jan Koning Gustaaf Adolf de beloning voor hun prestaties in ontvangst genomen. Een diploma, een gouden medaille en een herdenkingsge- schrift, waarin het bedrag van de prijs is vermeld. Foto v.l.n.r.: George Beadle, Edward Tatum, Igor Tamm, Frederick Sanger, Pawel Tsjerenkof, Ilja Frank en Joshua Lederberg. Op het Slot, de Bruineplein in Veenen- daal-Zuid hebben de aldaar wonende winkeliers deze week een ruim tien meter hoge kerstboom geplaatst met verlichting, die de komende dagen het plein een fees telijk aanzien zal geven. Het plaatsen van het vrij hoge gevaarte leverde aanvankelijk nogal moeilijkheden op, deels omdat de boom niet in de grond gezet kon worden en ook omdat men er met man kracht niet in slaagde de zware boom overeind te zetten. Ten einde raad riep men de hulp in van een kraanwagen die in een minimum van tijd de top in de juiste richting liet wijzen. Om omvallen te voorkomen is de boom met dikke touwen aan de grond vastgemaakt. Men doet er goed aan zich niet binnen de afrastering te begeven, daar men anders gevaar loopt getroffen te worden door de eventueel omvallende boom. KINDERMIDDAG IN KERST VAKANTIE Op 29 december a.s. zal in het vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan de kin dermiddag van de Veenendaalse Winke liersvereniging gehouden worden. Het zal voor de kinderen weer een on vergetelijke middag worden, temeer daar men erin geslaagd is enkele zeer goede artisten te engageren. Bij inlevering van 100 bonnetjes van de Sint-Nicolaasactie ontvangt men een toe gangskaart. Bedoelde bonnetjes kunnen ingeleverd worden op de volgende adres sen: Bureau V.W.V. Hoofdstraat 98, fa. P. v. d. Bovenkamp, Patrimoniumlaan 23 en fa. Huibers, Zandstraat 60. De bonnetjes behoeven niet opgeplakt te worden, maar moeten wel netjes ge- Onze oproep goed uit te kyken naar de Valleiriks is met succes bekroond. Mevrouw van Wakeren-van de Poel, werkzaam bü Huize „Chic" aan de Patrimoniumlaan ontving een rijks daalder met een rood nummer en het bleek inderdaad de Valleiriks te zijn. Bij inlevering op ons bureau ontving zij 7,50 in contanten terug. De nieuwe Vallei-riks draagt het rode nummer Degene die deze riks vóór a.s. don derdagmiddag 12 uur op ons bureau inlevert ontvangt onmiddellyk vijf gulden. VERGADERING VROUWENBOND De afd. Renswoude van de Ned. Chr. Vrouwenbond hoopt op woensdag 17 dec. "i.s. in het gebouw Rehoboth haar maan delijkse bijeenkomst te houden. Deze avond zal geen speciaal onder werp worden behandeld, doch de ver gadering zal geheel staan in het teken van het naderend Kerstfeest. Gasten zijn hierbij van harte welkom. aan te houden dan wel grote series van een bepaald model te maken. Dit brengt weer met zich mee, dat vooral de meisjes die hier werken, niet gespecialiseerd kunnen worden in de vorm van „handwerk", doch dat zij re gelmatig en iedere dag verschillende soorten werk verrichten. Daar de directeur van de Pehavee, de heer H. G. Hey, tevens directeur is van de N.V. Textiel Unie Spencer-Hey te Culemborg, bestaat er een zeer nauwe samenwerking tussen deze twee bedrij ven. De collecties van deze twee fa brieken worden zo samengesteld, dat deze elkaar aanvullen en zodoende als één collectie aan de cliënt worden aan geboden. Ook kan nog worden vermeld, dat deze beide fabrieken samen in Apel- haar moderne outillage. Ook de fabrieksgebouwen hebben de laatste jaren zowel uiterlijk als inwen dig opvallende veranderingen onder gaan. Door de toepassing van wat de bedrijfspsychologie leert op het gebied van kleuren, is men er in geslaagd de betrekkelijk oude gebouwen een vol ledig ander aanzien te geven, wat van onschatbare waarde is voor de sfeer in het bedrijf. In het begin van dit jaar kwam de nieuwe kantine gereed, die qua inrich ting en ook qua uiterlijk zonder twijfel een der mooiste in den lande genoemd mag worden. Wat de produktie van garens aangaat: ook dit heeft zich - evenals bij vele andere bedrijven - in de loop der ja- doorn een ververij hebben opgezet en rcn gewijzigd. Gö3tart als saietspinners, ïnjjprirht hotappn rins wppr ppn unnr- I ligt daarentegen nu het zwaartepunt van dit bedrijf in de vervaardiging van stapeld zijn, met een elastiekje of een plakbandje er om heen. Bij inlevering van de bonnen krijgt men de togangs- kaart direct mee. De laatste prijzen van de slagzinwed strijd der Veenendaalse Winkeliersver eniging zijn door de jury als volgt toe gekend: Het televisietoestel kwam in het be zit van de familie T. Kooiker, Boslaan 127 in Veenendaal met het bekroonde rijmpje: De vraag „waarom?" voor mij [geen vraag, In 't Veen koop ik maar al te graag. De winkels, kwaliteit en keus, Zijn voor mij doorslaggevend, heus! De fam. J. W. Looijen, Veenendaal- sestraat 11A in Eist werd de gelukkige eigenaar van een radiotoestel met de slagzin: „De V.W.V. stelt een ieder tevree! De koper, de ontvanger en de portemonnee." Ook de fam. v. d. Wetering, Prinsesse- laan 11 ontving een radiotoestel door de slagzin: „Kopen bij de V.W.V. Dat valt nooit tegen, maar altijd [mee." Donderdagmiddag j.l. werd in de Ned. Hervormde kerk te Renswoude de rouw dienst gehouden in verband met het overlijden van M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude, waarna bij zetting in het familiegraf plaast vond. Deze rouwdienst werd geleid door ds. B. van Ginkel uit Amsterdam, die in zijn toespraak 2 Corinte 5 behandelde en in dit verband stil stond bij de ootmoet en het vertrouwen, die bij de overledene steeds een zeer grote plaats hebben inge nomen. Een zeer groot aantal belang stellenden was voor deze gelegenheid in het kerkgebouw aanwezig, waarvan een gedeelte zelfs met een staanplaats genoe gen moest nemen. Onder meer waren hierbij tegenwoordig verschillende burge meesters van omliggende gemeenten, be sturen en vertegenwoordigers van plaat selijke regionale verenigingen, organisa ties en colleges, en verder talloze familie leden, vrienden en bekenden van de over ledene. Na afloop van de dienst werd het stoffelijk overschot bijgezet in het fami liegraf bij het kerkgebouw, waarbij door J. G. G. Baron Taets van Amerongen tot besluit een kort dankwoord werd gespro ken. In het kerkgebouw werd daarna tenslotte nog gelegenheid gegeven de na bestaanden te condoleren. De betoonde deelneming met dit heen gaan van de algemeen geachte landsheer van Renswoude was bijzonder groot het geen tevens tot uit drukking kwam door de schat van bloemen, die de grafkelder bedekten. Helpt het MISDEELDE KIND. Het kopen van KINDERZEGELS is een werk van weldadigheid. KINDERZEGELS op al uw post. Plak één maand KINDERZEGELS. ingericht, hetgeen dus weer een voor beeld is van de inderdaad nauwe sa menwerking tussen het Veenendaalse en het Culemborgse bedrijf. Deze fabriek, waarvan de directeur is de heer D. Sandbrink, is in feite een voortzetting van de N.V. Maatschappij voor Textielindustrie v.h. C. Roessingh Zonen, die in 1935 werd opgeheven. De N.V. Textielfabriek Veenendaal vervaardigt als katoenverwerkende in dustrie in hoofdzaak zware stoffen voor werkkleding en wel manchester, bea- verteen, keper en ook satin en blauw katoen. Hierbij moet worden opgemerkt, dat het Veenendaalse bedrijf niet volledig geoutilleerd is, doch alleen is een z.g. „single weverij". Dit systeem komt ook in Engeland veel voor; men heeft dan zelf geen spinnerij, terwijl ook de z.g. voorberei ding van de garens en de finishing el ders geschieden. Doordat de fijnere manchester een artikel is geworden in de dames- en herenmode, vervaardigt deze fabriek dit weefsel in een serie modekleuren in al lerlei kwaliteiten. Tot de moderne produkten behoort ook een kleurechte en waterafstotende peau de pêche voor damesjasjes. Het typische karakter van dit bedrijf blijkt nog eens wanneer wij de perso neelsbezetting bezien: deze N.V. heeft n.l. uitsluitend mannelijk personeel in dienst. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat de fabriek zich, zoals reeds vermeld, beperkt tot het weven van haar produkten en in deze tijd een Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 OOR. Het gebeurde op een landweg in de buurt van het Franse dorpje Meilhanne-sur- Garonne. Een 23-jarige boer had een auto-ongeluk gehad en was naar het ziekenhuis ge bracht Daar bleek dat hij een van zijn oorschelpen miste. Di rect begaf de arts zich op weg om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Ondanks de duister nis gelukte het hem het stuk oor terug te vinden. Hij spoedde zich ermee naar de patient die een uur later weer in het bezit van twee volledige oren was. Er waren veertig hechtingen nodig om de schelp weer vast te maken. FIETS. Als Nederlander kunnen we het volgende bericht beslist niet geloven. Aan mej. Shaw te New York is een medaille uitgereikt omdat zij het moedigste meisje van de stad is. Motief: zij begeeft zich elke dag temidden van de ver keersdrukte per fiets naar haar werk. Haar fiets zou de enige zijn die er in heel New York op na wordt gehouden! 2x2. Engelse psychiaters zijn het er (bijna alle) over eens geworden dat het verschil tus sen een geestelijk gestoorde en een zenuwzieke is, dat de eerste ervan overtuigd is dat 2 plus 2 vijf is, en dat hij zich bij die uitkomst gemakkelijk neerlegt, terwijl de laatste niet ontkent dat 2 plus 2 vier is, maar dat deze uitkomst hem zo veront rust dat hij eronder gaat lijden. FOTO. In de novemberweek waarin in de Ver. Staten de verkiezingen werden gehouden, hield het weekblad Life twee foto's voor de voorpagina in voorraad: één van Rockefeller voor het geval hjj tot gouver neur van New York zou worden gekozen, en één van de nieuwe koning van de rock 'n roll Ricky Nelson, voor het geval in plaats van Rockefeller Harri- man de verkiezing zou winnen. SPELD. De rock 'n roll blijft in de mode. De aanhang ers maken zich kenbaar door 'n speld van gekleurd plastic te dragen. Eén speld betekend dat men veel van rock 'n roll houdt, twee dat men de rock 'n roll goed danst, drie dat rock 'n roll de enige interesse is die men heeft, en vier dat men een (rock 'n roll) partner of partne- rin zoekt. CENTIMETER(S). De Fran sen maken zich bezorgd. In drie jaar tijds is hun gemiddelde taille met drie centimeter toe genomen tot 70 cm. „BELEEFD". Een 28-jarige Amerikaanse schrijver vindt dat men ergens alleen maar over kan schrijven als men het zelf heeft beleefd. Hij wil graag over de gevangenisjeugd schrij ven (dat boeit hem al jaren zegt hij) en heeft daarom een paar ongedekte chèques uitgegeven om zelf achter de tralies te ge raken. Nu, dat is hem gelukt. Alleen de vraag of wat hij nu beleeft wel het „echte" be leven is. De opgewekte manier waarop hij journalisten te woord stond (in zijn cel), kan dat nauwelijks doen geloven. BARBIER. Voor de opvoe ring van de opera De barbier van Sevlla voor de Italiaanse t.v. heeft men het niet minder willen doen dan met een echte barbier uit het echte Sevilla. Na een wedstrijd tussen alle zingende barbiers van die stad, is de 22-jarige Antonio Torrez, zigeuner van ongemengd ras, uitgekozen. industriegarens, die voor een belang rijk deel worden geëxporteerd, voorna melijk naar de Europese landen. Een opvallend punt van de perso neelsbezetting is, dat ongeveer de helft van de werknemers van buiten Veenen daal komt. Hieruit blijkt weer eens dat Veenendaal inderdaad een industrie- een t r u m is. In 1946 werd dit bedrijf gesticht door de vader van de huidige directeur, de heer Jos. Gehéniau. Het houdt zich be zig met de fabricage van tafelkleden, kleedjes voor slaapkamers, doch er worden ook handgeknoopte smyrna- tapijten vervaardigd. Een aspect van het bedrijf, dat op het terrein ligt van de kunstnijverheid, is de fabricage van wandtapijten. Dat dit bedrijf in dit op zicht wel iets heeft gepresteerd moge hieruit blijken, dat in 1952 in het Ste delijk Museum van Amsterdam een tentoonstelling werd gewijd aan de go belins van deze Veenendaalse industrie. De ontwerpen voor dergelijke kunst werken worden bij wijze van opdracht gemaakt door erkende kunstenaars op dit gebied. Ook bij de producten van deze fa briek speelt de modefactor een belang rijke rol, al bepaalt deze zich in hoofd zaak tot de kleuren: de modellen on dergaan weinig veranderingen. De redenen, waarom deze fabriek juist in Veenendaal werd gevestigd zijn tweeledig. In de eerste plaats was het tijde van de oprichting, moeilijk een geschikt gebouw te vinden, terwijl bo vendien een rol heeft gespeeld, dat een deel van de (zuiver wollen) garens van de Veenendaalse bedrijven wordt be trokken. Op het gebied van research bestaat er vrijwel geen contact met andere soortgelijke industrieën (om redenen van geheimhouding) doch binnen het bedrijf wordt hier zeker aandacht aan besteed. Hoewel de fabricage voor een deel veel handwerk vergt, heeft ook de ma chine een belangrijke plaats in het pro- duktieproces. Men werkt hier voor het grootste deel met Engelse en Duitse ma chines. De komende Euromarkt wordt door de directeur met vertrouwen tegemoet gezien, vooral ook om het feit, dat be drijven op het gebied van de tapijten- aidustrie vaak een „eigen" en geen ,massa"-produkt brengen, zodat de concurrentie-factor minder spreekt. De export van dit bedrijf tenslotte richt zich voornamelijk op Europa en beloopt 15-25% van de totale produk tie. r' Horlogerie Hoofdstraat - Veenendaal

De Vallei | 1958 | | pagina 1