Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D ierenbescherming vraagt attentie Voor de KANTONRECHTER MULDER Record deelname aan tweede lustrum scholen-volleybaltoernooi Ds. W. Goedhart deed voor de tweede maal zijn intrede bij „Sola Fide" RENSWOUDE AMERONGEN 32e jaargang WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 Nr. 95 Uitgave: „De Gelderse Vallei0 Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel DE A.S. FEESTDAGEN Brandweer voor niets uitgerukt Agenda Massale Kerstsamenzang in Verenigingsgebouw Nieuwjaarsreceptie VEENENDAAL KRIJGT WERKPLAATS VOOR MINDER-VALIDEN Drie bezwaarschriften tegen uitlreidmgs- plan Gelders-V'daal ongegrond verklaaic Garage Vonk toonde een aantal nieuwste modellen personen- en bedrijfswagens Wat nu weer. ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 553427 Eedactie: VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kum:en ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Telkenjare bereiken het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren uit alle delen van het land klachten, dat kleine dieren, als b.v. pluimvee en konijnen, op vaak afschuwelijke wijze worden gedood. Het is wel voorgekomen dat ouders aan kinderen van ca 10-12 jaar opdracht gaven om konijnen met dun touw of ijzerdraad in de schuur op te hangen. Ook zijn Dierenbescherming gevallen bekend dat konijnen nog levend werden gevild en dat ook kippen nog levend werden geplukt. Dierenbescherming vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat men feest kan vieren en met name het grote vredefeest van Kerstmis, wanneer men van tevoren e^n dergelijke executie aan weerloze dieren heeft volbracht of heeft laten volbrengen, ook door kinderen. Er zijn in ons land verschillende abattoirs, waar men voor zeer geringe prijs de dieren kan laten slachten; het vlees wordt dan ook door deskundigen gekeurd. Men kan zich voor het slachten van dieren ook vervoegen bij bonafide poeliers. Dierenbescherming wijst er voorts nog op, dat o.m. het ophangen van konijnen en het levend plukken van kippen en dergelijke voor de wet strafbaar is en dat meer dan anders - en wel in verband met de zeer vele klachten die in 1957 Dierenbescherming hebben bereikt - door de inspecteurs der Nederlandse Vereni ging, die over het gehele land hun stand plaats hebben, nauwkeurig hierop zal worden toegezien. Ook de politie is ten opzichte van dit toezicht haar sterke bondgenoot. Deze laatste mededeling bedoelt niet in de eerste plaats een dreigement te zijn, want Dierenbescherming rekent intussen op de goodwill van het gehele Nederlan- se volk. Evenwel, in de gevallen waarbij duidelijk opzettelijke wreedheid en niet te ver ontschuldigen ondoordachtzaamheid blijkt zal zeer zeker worden opgetreden. Wenken voor het pijnloos doden van kleine huisdieren formuleert de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren als volgt: Het doden van de voor consumptie bestemde dieren De instrumenten voor het slachten (mes, hakmes, bijl) moeten scherp en zon der scharen (schaarden) zijn. Is bedwelming onmogelijk dan zorge men ervoor, dat na de halssnede de kop niet naar beneden hangt. Zolang er bloed in de hersenen is, leeft en voelt het dier. Bij een opgerichte kop, waarbij de snij- wond van de hals naar beneden ligt, sterft het dier spoediger, daar het bloed dan uit de hersenen kan afvloeien. Gevogelte. Waar de kopvorm het toelaat, bedwelme men door een krachtige slag met een houten hamer, op de door een tafel gesteunde kop en snijde daarna dit lichaamsdeel af. Voor grotere vogels als ganzen verdient het aanbeveling, deze van te voren zo in een zak te doen dat alleen dn kop er uit steekt. Is bedwelming onmogelijk, dan snijde men met een scherp mes snel de kop af. Vissen. Men bedwelme met een krach tige slag op de door een vaste onder laag gesteunde kop en snijde dan dit lichaamsdeel af. Wanneer de vis bestemd is om met de kop te worden opgediend, dan snijde men na de bedwelming de wervelkolom achter de kop door. Pas daarna mogen de vissen worden ont- schubt Een totaal overstuur geraakte dame is er zaterdagmiddag oorzaak van ge weest, dat de Veenendaalse brandweer onnodig werd gealarmeerd en voor niets met drie wagens uitrukte. Enige pas serende dames zagen namelijk j.l. za terdag in een leegstaande woning aan de Zandstraat een hevig uit zijn hoofd bloedende man liggen. Eén van de da mes geraakte van deze aanblik zo van de kaart, dat zij luidkeels „brand" be gon te roepen. De omwonenden, niet beter wetende, alarmeerden telefonisch de brandweer, welke spoedig met groot materiaal ter plaatse was, maar geen spoor van brand kon ontdekken. Wel lag een vrij ernstig bloedende man op de grond. Naar later bleek de heer K. uit Amerongen, die met zijn vrouw en zoontje aan het werk was in het leeg staande huis, dat hij binnenkort zou betrekken. Men vermoedt dat de heer K. tijdens het stofzuigen is gevallen. Zijn vrouw, die op de bovenverdieping werkte, had door het lawaai van de stofzuiger, niets gehoord. Medische hulp was spoedig ter plaat se en met een hersenschudding en een gebroken neusbeen werd de heer K. naar het Julianaziekenhuis vervoerd. Aanvankelijk dacht men, dat de oor zaak van het ongeluk in electriciteit moest worden gezocht. Dit blijkt nu echter uitgesloten. De dame, die het loze brandalarm veroorzaakte, lag be wusteloos in het huis van de buren. VEENENDAAL Donderdag 18 december: Kerstfeestviering van Ned. Chr. Vrouwenbond in gebouw ,'t Tref punt". Opvoering kerstspel „Hpt nieuwe begin" van lekengroep jeugdwerk Veenendaal in Ver. geb. Eiken laan. Vrjjdag 19 december: Optreden van „De Veenzangers" voor ouden van dagen in Eltheto. Aanvang 7.30 uur. Kanarietentoonstelling van „De Gelderse Vallei" in „De Samen werking". AMERONGEN Woensdag 17 december: Kerstconcert in St. Andrieskerk. RHENEN Woensdag 17 december: Kerstwijdingsdienst in kerk om 20.00 uur. Cunera- H00FDSTR 51 TEL 3184 VEENENDAAL Alen pakke men met e.en droge doek en behandele ze overigens als andere vis sen. Nooit legge men ze levend in zout of azijn en nimmer mag de huid eraf ge trokken worden, als ze nog levend zijn. Schaaldieren. Kreeften, krabben en garnalen dompele men onder in kokend zout water en houde ze ondergedompeld tot ze levenloos zijn. Met het oog op de afkoeling van het water neme men niet teveel tegelijk in een pan of ketel. Nooit mogen ze met koud of lauwwarm water worden opgezet. Pas na de dood mogen, waar nodig, de ingewanden worden weg genomen. Konijnen. Konijnen houde men bij de (Zie verder pagina 4.) Evenals verschillende grote steden, o.a. Utrecht (Margriethal) en Amster dam (Apollohal) houdt ook Veenendaal dit jaar weer haar Kerstzangavond. Het initiatief hiertoe werd indertijd geno men door het Veenendaalse Meisjeskoor onder het motto: „Zingt allen tezamen". Deze massale samenzang zal maan dag a.s. plaats vinden in het Vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan en staat onder leiding van Gijsbert van Zanten. Ter afwisseling zingt het Veenendaals Meisjeskoor Kerstliederen in combina tie met verschillende instrumenten als viool, blokfluit, guitaar, mandoline enz. Ieder jaar blijkt er voor deze zang avond grote belangstelling te bestaan en de organisatoren rekenen weer op een grote opkomst. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar zullen de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland en mevrouw Bloemers op DINSDAG 6 JANUARI 1959 in het Huis der Provincie van half vier tot zes uur des namiddags reci piëren. Mevrouw Bloemers-VValler stelt zich voor gedurende de maanden februari en maart elke donderdagmiddag te ha ren huize, Arnhem, Velperweg 140, te ontvangen. Ruim 800 meisjes en jongens zullen volgende week weer deelnemen aan het gigantische volleybal toernooi voor mid delbare en ulo-scho len, dat nu reeds voor de tiende maal wordt gehouden. Enige honderden wedstrijden zullen moeten worden ge speeld, alvorens er zal zijn beslist welke teams de fel begeer de trofeeën voor een jaar in hun prijzen- kast mogen laten prijken. De organisatie van een dergelijk toernooi vergt heel wat hoofd brekens en het is daarom een compli ment waard aan de beide spillen, waar om alles draait: de gymnastiekleraren Buys en Van Asselt. Deze beide heren zijn jaar in jaar uit altijd' weer degenen op wie het leeuwendeel der werkzaamheden neer komt. Vooral door de grote ervaring opge daan in de loop der jaren, kan ieder jaar weer dit toernooi prat gaan op een per fecte organisatie. Als bijzonderheid (ter gelegenheid van het tweede lustrum) is er op woens dag 24 december - dus na de officiële school wedstrijden op 22 en 23 decem ber - een toernooi voor oud-leerlingen der diverse scholen, met na afloop een borreluurtje en een boerenkool-met- worst-maaltijd. DEELNEMEN BELANGRIJKER DAN WINNEN Hoewel - vooral in de hogere afde lingen - vaak uitstekend volleybal valt te zien, is de deelname aan dit toernooi belangrijker dan het winnen. De be doeling waarmede tien jaar geleden dit jaarlijks festijn werd opgezet was im mers in de eerste plaats de deelnemers een goed bestede sportdag te bieden. Daardoor kan iedere leerling mee doen, of hij nu in de eerste of de zesde klas zit, of hij nu een „crack" of een „kruk" is. Hoe groot de belangstelling voor de ze wedstrijden is, blijkt ook weer uit het feit, dat nog vele scholen aan dit toernooi mee zouden willen doen, doch dat dit ieder jaar weer moet worden geweigerd, omdat het aantal sportzalen in Veenendaal nu eenmaal geen uit breiding van het aantal deelnemers toe laat. De organisatie heeft in de loop der jaren weinig verandering ondergaan, Meisjes A-finale in 1957 in gebouw Eltheto. alleen is het thans zo, dat de uloscholen volkomen gescheiden van de middelbare scholen hun toernooi houden. Ook zijn er thans verschillende speeldagen voor jongens en meisjes, n.l. maandag de meisjes en dinsdag de jongens. Door de enorme belangstelling van de scholen, het grote enthousiasme der deelnemers en kijkers kenmerkt dit toernooi zich altijd weer door de geweldige „sfeer". Vooral tijdens de finales - uiteraard het hoogtepunt op alle wedstrijddagen - moedigen de diverse scholen luide hun favorieten aan. Hoewel chauvinisme in vele gevallen, ook waar het amateur- sportbeoefening betreft, tot onsportivi- teit leidt, is het bij deze toernooien vooral de sportieve sfeer, die voor een groot deel het slagen ervan bepaalt. KERSTFEEST CHR. METAAL- BEDRIJFSBOND Het bestuur van de afdeling Veenen daal van de Chr. Metaalbedrijfsbond houdt op zaterdag 20 december a.s. kerstfeest voor de kinderen van de le den in „Pro Rege" aan de Kanaalweg. Aanvang 's middags half vier. De heer A. van de Bovenkamp zal op deze middag de kerstgeschiedenis ver tellen, toegelicht met kleurenplaatjes. Verder staat op het programma een kerstverhaal door de heer J. Schoeman, bestuurslid van de Veenendaalse af deling. BEROEP AANGENOMEN Ds. J. Keuring, chr. geref. predikant te Barendrecht, heeft het beroep van de Chr. Geref. kerk, Hoofdstraat alhier, aangenomen. KERSTSPEL „HET NIEUWE BEGIN" De lekengroep van het Jeugdwerk Veenendaal voert donderdag 18 decem ber a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan het kerstspel „Het nieu we begin" op. Het geheel staat onder leiding van de jeugdwerkleider de heer A. H. van Pijpen. Van bevoegde zijde vernemen wij dat de stichting voor het tot stand komen van een werkplaats voor minder-vali- den in Veenendaal eind vorige week bericht heeft ontvangen dat de finan ciering van dit object geslaagd is. De aanbesteding van het gebouw, dat aan de Zuivelstraat zal verrijzen, zal begin 1959 plaats vinden. De werkplaats is bestemd voor minder-validen uit Vee nendaal, Rhenen, Leersum, Amerngen en Renswoude. Ds. W. Goedhart heeft zondag j.l. voor de tweede maal zijn intrede als predi kant in Veenendaal gedaan. Vier jaar geleden als voorganger van de toenmalige Ned. Herv. Evargelisatievefeniging „Sola Fide" en j.l. zondag als Ned. Herv. predikant verbonden aan de Kring „Sola Fide", die thans als Ned. Herv. „nood- gemeente", onder supervisie van de Provinciale Kerkvergadering, te boek staat In de morgendienst werd Ds. Goedhart bevestigd door de praeses van de Provinciale Kerkvergadering, Ds. C. M. van Endt te Utrecht. De bevestiger sprak naar aanleiding van 1 Corinthe 4, vers 1 tot 5 en noemde het een wonderlijke zaak, wat op deze morgen plaats vond. Ds. Goedhart wordt bevestigd voor een gemeente waar feitelijk geen predikantsplaats voor was. Als het precies genomen wordt is hij dominee van de provincie. U voelt het: dit is een omstreden zcak. En de mensen, die we hier graag gezien hadden zijn prin cipieel niet aanwezig. De Hervormde Kerk heeft gezegd: deze minderheidsgroep achten wij zo be langrijk, dat wij weigeren „Sola Fide" lónger genegeerd te zien. Inderdaad was het pleizieriger geweest om Ds. Goedhart te bevestigen als predikant van de Ned. Herv. kerk te Veenendaal. Maar, zei Ds. Van Endt, zij die geloven haasten niet. Toch moeten we de anderen ook niet onderschatten, te klein zien of niet-se- rieus zien. Van het Woord uitgezien is het spul, dat de mensen er van maken erg klein. Er is vrijheid onder het Gericht, doch dit betekent niet: Wij hebben toch lekker gelijk. Maar wel: we leven in Ad vent; we wachten op de komst van de Heer. Tot het bestuur en tot de hele kring „Sola Fide" zei Ds. Van Endt o.a.: Hoort u de woorden „Sola Fide" (Doorhet Ge loof alleen) nu nog. Dit is uw taak: mid den tussen de mensen te roepen, dat Hij komt. Ik hoop niet, dat het Woord nu wordt gebruikt om „Sola Fide" te consolideren, maar om alle mensen te bevrijden van alle menselijke oordelen. En met dit laat ste bedoel ik heus niet speciaal de „lui" op de Markt; de beoordelaars zitten ook hier. In „Sola Fide". Tot slot richtte de bevestiger zich in hartelijke bewoordingen tot Ds. Goed hart. 's Avonds - om zeven uur - deed Ds. Goedhart zijn int-ede, met als tekst: Je- saja 52, vers 7. De vreugde, dia hier vanavond heerst, waaruit bestaa! vroeg Da. Goedhart zich af. Omdat er nu een soort huwelijk zou plaatsvinden: de verbinding van Ds. Goedhart aan de Kring „Sola Fide", na het verlovingsfeest op 6 februari 1955, toen Ds. Goedhart werd verbonden aan de Evangelisatievereniging „Sola Fide"? Dit gaat niet op, want een huwelijk wordt gesloten voor het leven en dit is hier niet het geval. Is er dan reden tot vreugde, zoals bij de feestelijke opening van een zaak? Ook niet, want één van de genodigden, de kerkeraad van de Ned. Hervormde ge meente van Veenendaal, heeft bericht, dat hij niet aanwezig zal kunnen zijn, dat hij de ontwikkeling van deze zaak met droefheid heeft gezien en dat hij ons vermaand terug te keren tot de „oude kerk". Wij hebben dit ook met droefheid ge zien. Zonder hierbij aan concurrentienijd te denken. We hebben een blauwtje ge lopen. Volkomen bevredigd zijn we niet. Maar laten wij haastig de toevlucht nemen tot de tekst van hedenavond, voor dat wij verzanden in menselijke wegen. Men moet zich de situatie - toen deze profetische woorden werden uitgesproken - zo voorstellen. Jeruzalem ligt in puin, maar de profeet heeft de Vredebode zien naderen, m.a.w. God heeft het volk niet verlaten. De vrede zal weerkeren, als is er van deze verwachting niets te bespeu ren. Toch is er het woord van de profeet en daarom is er feest. Is dit ook vanavond, aldus Ds. Goedhart, niet de diepste reden tot feest, tot blijd schap. Jammer genoeg leeft de wereld niet van deze vreugde. De wereld is God kwijt. Ds. Goedhart citeerde in dit verband een ar tikel uit een blad over West-Berlijn. West-Berlijn lijkt zo mooi, maar de Ber- lijner is angstig voor de dreigipg. Ook wij zijn voortdurend bezorgd, dat het zo niet kan doorgaan. De wereld leeft in angst voor de weg naar de ondergang. Tot zulk een wereld moet het woord van de profeet gezegd worden. God re geert en hij keert terug in het moeras van onze zonden. Het leven komt weer in orde. God staat aan onze kant. Dat is de vreugde1 Deze boodschap wordt al 21 jaar door „Sola Fide" gebracht en wezenlijk ver andert er niets. Er is mij gezegd, dat ik van nu af geen boodschappenjongen van het bestuur meer ben. Ik moet hier open lijk verklaren, dat ik dit nooit geweest ben, de samenwerking met het bestuur, o.l.v. de voorzitter, de heer H. M. van Schuppen, is altijd van de meest prettige aard geweest en wij zullen hopen, dat hierin niets verandert. Ik blijf wel boodschappenjongen. Niet van de heren, maar van de Heer. Vandaag gaan we verder in kerkelijk verband, maar met dezelfde opdracht, al lijkt de vreugde ons soms een last en ge ven de vreugde boden - de predikanten - er ook wel eens de brui aan. Maar ook deze mensen hebben geen enkele legiti matie in zichzelf; zij hebben geen enkel bewijs waarom zij hiervoor gebruikt worden. Ds. Goedhart wees op de voeten van de vreugdeboden, die in de tekst worden ge noemd. Niet het postuur, het voorkomen van de dominee is belangrijk, maar zijn voeten. De boodschap is belangrijker dan de boodschapper, hij moet er op uit - zijn voeten zijn het - naar leed en geluk. Hij moet staan op de ruïnes van het kerke lijke leven. „Sola Fide" heeft zich uit de puinhopen van kerkelijke strijd een noodwoning ge timmerd. De menselijke bode kan zich soms ongelukkig voelen, maar zich er anderzijds toch over verwonderen wat Gods woord, voortgedragen, teweeg kan brengen. Het Woord van de vreugdebode dat vrede sticht, omdat het Advent is. (Zie verder pagina 2) Een gedeelte van de automobieltentoon stelling in de reparatiehal van garage Vonk. Tegen het uitbreidingsplan voor Gelders Veenendaal zijn bezwaren ingediend door zes ingezetenen van Gelders Veenendaal. Hieromtrent heeft de Raad van Ede advies gevraagd van de in dienst der gemeente Ede zijnde planoloog ir. S. J. van Embden, die aanvankelijk twee bezwaren gegrond verklaarde, t.w. van de erven R. v. M. en de heer A. v. D. De Raad van Ede kon zich met dit advies verenigen met uitzondering van het gestelde ten aanzien van het bezwaarschrift van S. H. De Raad is namelijk van mening dat het geen overwegende bezwaren ontmoet de heer H. in de gelegenheid te stellen op het betreffende perceel een winkel te bouwen, temeer omdat adressant reeds geruime tijd tracht het perceel Nieuweweg 156 door de bewoners te doen ontruimen, teneinde zijn reeds in het perceel Nieuweweg 154 gevestigd bedrijf met een groentewinkel te kunnen uit breiden. In de onmiddellijke omgeving van het betreffende perceel zijn reeds meer winkelpanden aanwezig. De drie ongegrond verklaarde bezwaar schriften betreffen de fa. v. E. en Zn., R. v. E. en C. v. K. Eerstgenoemden stel len dat aan hun terrein, waarop een slo persbedrijf is gevestigd, een bestemming zou zijn gegeven voor bebouwing met eengezinshuizen waardoor de uitoefening van hun bedrijf onmogelijk zou worden. Zij menen daardoor ernstig te worden geschaad in hun belangen en maken be zwaar tegen de voorgestelde bestemming Met betrekking tot deze bezwaarschriften merkt Ir. van Embden op dat de aan wezigheid van bedrijven als waarvan hier sprake is in het algemeen in woonwijken niet aanvaardbaar is. De aan het onder- werpelijke perceel gegeven bestemming voor woning bouw is stedebouwkundig de enig juiste. Het advies zegt verder dat op grond van een uitbreidingsplan nimmer kan worden opgetreden tegen het gebruik van enig perceel als opslagplaats, zodat de vaststelling van het uitbreidingsplan de uitoefening van reclamantes bedrijf ter plaatse niet onmogelijk zou maken. De heer C. v. K. maakt er bezwaar tegen dat bij tenuitvoerlegging van het uitbrei dingsplan vrijwel niets van zijn tuin zou overblijven. Reclamant is het hiermede niet eens, maar is wel bereid t.z.t. de helft van zijn tuin te verkopen. Ten aanzien van dit bezwaarschrift merkt Ir. v. Emb den op, dat met betrekking tot de aan het perceel van de heer v. K. gegeven bestem ming, het onderhavige concept-plan ge heel overeenstemt met het geldende uit breidingsplan. Overigens wordt opge merkt dat het uitbreidingsplan op het perceel van reclamant bepaalde bebou wingsmogelijkheden geeft. Het staat nog niet vast wanneer en door wie dit zal gebeuren en als eigenaar van de betreffende grond is reclamant voors hands de enige die hierover kan beschik ken. De bezwaarschriften .van de erven R. v. M., de heer A. v. D. en de heer S. H., zijn gegrond verklaard en het uitbrei dingsplan dientengevolge gewijzigd. De Erven R. v. M. wezen erop, dat het pand waarin zij thans gevestigd zijn door veroudering onmogelijk langer kon dienen voor de uitoefening van hun bedrijf. Zij zijn van plan twee bedrijven op het per ceel samen te brengen en de plannen hiervoor zijn in een vergevorderd stadium. Het uitbreidingsplan wees echter hun perceel aan voor bebouwing met eenge zinshuizen en niet met winkelpanden. Ge zien de grote belangen die hier voor re clamanten in het geding zijn is het uit breidingsplan gewijzigd met de aandui ding „winkels toegestaan." De heer v. D. die een landbouwbedrijf exploiteert maakte bezwaar tegen het feit, dat hij niet in de gelegenheid zou zijn het perceel te gebruiken voor be bouwing met bedrijfspanden wanneer dat nodig mocht blijken voor de uitbreiding van zijn bedrijf. Verder wees hij erop dat de bestemming die aan zijn grond is ge geven een grote schade tengevolge zou hebben, terwijl hem geen andere bouwgrond ter beschikking zou staan. Zijn verzoek luidde daarom zijn perceel een bestemming te geven voor bebouwing met bedrijfspanden. Ir. Van Embden was van mening dat in beginsel vestiging van bedrijven als dat van de heer Van D. te midden van woonbebouwing stedebouwkundig minder juist is. Gegeven echter de voor reclamant in het geding zijnde grote belangen was het verantwoord de wijziging „kleine be drijven toegestaan" in het uitbreidings plan aan te brengen. De heer H. zou volgens het uitbreidings plan op zijn perceel geen winkelpand mo gen plaatsen, terwijl hij al geruime tijd bezig is geweest het hem toebehorende en op dit perceel staande pand leeg te krijgen om er een winkelpand van te ma ken. Ir. Van Embden zag hierin geen reden het uitbreidingsplan te wijzigen. In een onlangs gereedgekomen aparte reparatie-afdeling van garage R. Vonk heeft deze firma verleden week een auto mobieltentoonstelling gehouden waar een aantal nieuwste modellen personenwagens en bedrijfswagens geëxposeerd werden In de met bloemen versierde hal waren de auto's op overzichtelijke wijze opge steld en enkele technici stonden de be zoekers ten dienst, die, waar nodig, uitleg gaven. De tentoonstelling boekte ruim 700 bezoekers waaronder er velen waren die van de gelegenheid een proefrit te maken druk gebruik maakten. De grootste belangstelling ging uit naar de nieuwe Citroën-ID 19, een 5-persoons- wagen met een zeer speciale luchtvering. Door de grote ruit-oppervlak heeft de in zittende een mooi uitzicht op de weg, terwijl de wagen, als vanouds met voor wielaandrijving. een grote kofferruimte In de serie modellen bedrijfswagens waren de merken International, Krupp en Morris (B.M.C.) vertegen .(jordigd. De zware Krupp-truck bestemd voor zwaar vervoer en lange-afstands-verkeer voerde de boventoon, terwijl de beide andere merken hiervoor niet veel onderdeden. J.l. zaterdagavond is de tentoonstelling gesloten. W. van den B., magazijnbediende te Ederveen, verscheen vrijdag voor het Wageningse kantongerecht omdat hij met zijn vrachtauto op de Nieuweweg te Gel ders Veenendaal naar rechts was afge slagen en daarbij de doorgang had ver sperd voor een achterop komende brom fietser. Ik had tijdig richting aangegeven, maar toch wilde hij me nog op het laatste moment rechts voorbij rijden, vertelde v. d. B. Had u hem wel gezien, wilde de offi cier weten. Nee, antwoordde verdachte. Mijn spiegel zit links en waarschijnlijk bevond hij zich juist in de dode hoek. U doet er verstandig aan ook aan de rechterkant van de wagen een spiegel aan te brengen, raadde de officier.. Dan was er inderdaad niets gebeurd, gaf verdachte toe, maar al heb ik die bromfietser dan niet opgemerkt, volgens mij mag hij niet zomaar rechts een auto gaan passeren, die al aan het afzwenken is. Hij had even moeten wachten. De officier eiste daarna 40,of 16 d., want het was wel bewezen, dat v. d. B. de bromfietser gehinderd had. Rechter v. d. Brand vonniste met 30.of 12 d. en hij adviseerde daarbij de officier eens na te laten gaan of ook de bromfietser, die zo op het laatste moment aan het inhalen was gegaan niet voor vervolging in aan merking diende te komen. B. W., autosloper te Rhenen, had het wel heel bont gemaakt toen hij door de Weverstraat in Wageningen reed. Hij was als een dolleman door de vrij smalle, bochtige straat geraasd èn had en passant nog even een lantaarnpaal omver gere den. Veel schuldbesef toonde verdachte nog niet toen hij vrijdag zich voor het kantongerecht te Wageningen kwam ver dedigen. Hoewel zijn snelheid een flink aantal kilometers boven het maximum had, gelegen, vond verdachte, dat hij be slist niet erg hard had gereden. Een in de Weverstraat wonende getuige, die behalve het omver rijden van de paal alle capri olen, die verdachte gemaakt had, had ge zien, verklaarde, dat het W's geluk was geweest, dat toevallig zich geen ander verkeer in de straat had bevonden. Ver dachte zou dit beslist niet hebben kunnen ontwijken, ook al omdat hij met onver minderde snelheid door twee onoverzich telijke bochten reed. Unaniem was het gerecht van oordeel, dat verdachte zich als een bijzonder onverantwoordelijk weggebruiker had laten kennen. 't Was gewoon een misdadige wijze van rijden, vond de officier. Een ongeluk zit in een klein hoekje, maar dit is opzet. Je zou het een poging tot moord of zelfmoord kunnen noemen, oordeelde ook de rechter. Voor deze verdachte, die bij een vroe gere overtreding reeds o.a. een voor waardelijk vonnis opgelegd was, waarvan de proeftijd nog niet was verstreken, luidde de eis in totaal 150.of 60 d. en een onvoorwaardelijke ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van 1 jaar. Kan dat laatste er niet af, vroeg W. Ik moet namelijk in verband met mijn werk nogal veel gebruik maken van een auto en rijd ook veel op Duitsland. Het berouw komt helaas vaak na de zonde. Dat had U eerder moeten beden ken. Nu is het telaat, luidde 's rechters repliek. W. werd hierop veroordeeld tot een totale boete van 200,of 80 d .en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. G. J. van E., molenaar te Gelders-Vee- nendaal, botste met zijn auto tegen een voor hem rijdende wagen en voor deze overtreding moest hij zich vrijdag voor het kantongerecht te Wageningen komen verantwoorden. - Toen ik aan kwam rijden, zag ik een eindje voor me het stoplicht op groen staan. Mijn aandacht werd toen even af geleid door een juist wegrijdende dame en een ogenblik later merkte ik opeens, da thet licht weer op rood gesprongen was en de auto's voor me waren gestopt. Ik was er echter al te dicht bij om nog met succes te kunnen remmen, verdedig de Van E. zich. 45.— of 18 d., eiste de officier. U draait er niet omheen en geeft de fout dadelijk toe tenminste, waardeerde de rechter, 'k Zal er daarom voor deze keer 40.of 16 d. van maken. B., drukker te Wageningen, was dron ken op de openbare weg in zijn woon plaats aangetroffen en, zoals vrijdag voor het Wageningse kantongerecht, bleek, het was al niet meer de eerste keer geweest. Hoe kwam dat zo, weten? wilde de rechter Door antwoord. omstandigheden, luidde het Moeilijkheden dus, constateerde de rechter. Probeerde U soms Uw verdriet te verdrinken? Zo zou je het kunnen noemen, gaf verdachte toe. Maar inmiddels heb ik wel gemerkt, dat het niet de juiste oplossing biedt. Eis en vonnis 20.of 8 d. bezit. Ook de nieuwste Deux-Cheveaux, die onlangs drastisch in prijs verlaagd is, oogstte veel bewondering. Naast de Panhard was ook de Simca vertegenwoordigd o.a. Montlhery-Beau- lieu en Versailles echter niet met de nieuwste modellen daar deze pas begin januari uit produktie komen. BRANDALARM Zaterdagmiddag j.l. werd de vrijwil lige brandweer van Renswoude ge alarmeerd voor een brand in een sme derij aan de Barneveldsestraat, gelegen achter een woonhuis. De eigenaar van dit perceel was af wezig en de buren constateerden een flinke rookontwikkeling in de smederij. Direct werd de brandweer gewaar schuwd en deze arriveerde binnen zeer korte tijd. De vuurhaard kon echter niet onmiddellijk worden ontdekt daar het gehele gebouw was gevuld met dik ke zwarte rookwolken. Daarna bleek echter vrij spoedig, dat de brand was ontstaan in het magazijn en kon een directe bestrijding worden ingezet. Het vuur was men dan ook spoedig meester. Omtrent de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duister. De scha de bleef beperkt tot de inventaris van het gebouw, waarbij dan in hoofdzaak het magazijn met inhoud werd ver nield. De schade wordt geraamd op 3500,—. Toen de eigenaar 's avonds weer thuis kwam wist hij nog van niets en de beschadiging van zijn bezit vormde een volkomen verrassing. Een Britse straaljagerpiloot, op weg van Soesterberg naar Lidie, moest boven de Middellandse zee per valscherm zijn vliegtuig verlaten. Na zesendertig uur op zee te hebben gedreven, werd hij gered. De Franse boer Jean Dupont wilde zich op zijn vrouw wreken en deed dit door zijn zevenjarig dochtertje te ver moorden. Een rechtbank te Chartre heeft Dupont ter dood veroordeeld. Verscheidene West-Berlijnse politie mannen ontvangen anonieme postwissels uit Oost-Berlijn met een vrij aanzienlijk bedrag. Als opmerking staat er: „Dit be drag is bedoeld ter verhoging van Uw laag salaris". In Casablanca hebben ongeveer twin tig Algerijnen vorige week een officier van het Vreemdelingenlegioen doodge slagen. De Franse minister van Buiten landse Zaken heeft een protestnota inge diend. Jaarlijks verkoopt de Amerikaanse woonwagenindustrie ongeveer 500.000 woonwagens die dienen als woonplaats voor arbeiders die van hun kinderjaren af er aan gewend zijn langs de wegen de dollar achterna te reizen. Vrijwel alle wagens hebben televisie. Toen een glazenwasser in Rotterdam met zijn gezicht voor één der ramen van een huis verscheen schrok een achter de ruit zittende bouvier zo erg, dat hij met zijn voorpoten door het glas heensloeg en de glazenwasser zijn lip verwondde. De eerste burger van het Duitse plaatsje Petersdorf, burgemeester Heib- ner, heeft verleden week een Boeren leenbank in zijn gemeente beroofd en in brand gestoken. Heibner zit nu achter slot en grendel. 25 jaar geleden is in de V.S. het drankverbod opgeheven. Momenteel schat men het aantal drankzuchtigen op 4l/t miljoen. Sedert de opheffing van het ver bod ontving de staat 62.000 miljoen dollar aan accijnzen. De 22-jarige Canadese amateurbok ser Thomas is na zijn allereerste gevecht in het zwaargewicht in het ziekenhuis overleden. Tijdens de derde ronde zakte hij in elkaar. Thomas was vader van vier kinderen. NUTSMIDDAG VOOR LEDEN, KINDEREN EN BEJAARDEN Reeds nuwillen wij de aandacht vesti gen op de nutsavond van dinsdag 30 dec., die verzorgd zal worden door de Stichting Diergaarde Blijdorp te Rotterdam. Deze avond wordt niet alleen voor de leden belegd, maar zeer speciaal voor de Amerongse bejaarden, die vrije toegang hebben. Er zullen o.a. enkele prachtige dierenfilms vertoond worden. 's Middags is er een kindermiddag die over hetzelfde onderwerp zal handelen. Het een en ander zal plaats vinden in het Clubhuis. KEPKEWIJK 167 - TEL. 3000- VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1958 | | pagina 1