Burg er f Tijd, hoogste tijd om te zorgen voor de feestdagen m m m m w w mwwKHMwm im risksa I GROTE VOORDELEN $1 De Laatste Brug CTi DIJKSTRA begrafenis Bloemenpracht Bloemenmagazijn f ^'iOVCl Berkhof's BIJVERDIENSTE L Chocolade en bonbons Voor 'n feestelijk glaasje Lekkere toetjes Limonade Goudgeel gebak Zuidvruchten Margarineslaolie en mayonaise Hartige hapjes Fruitconserven V projiteert nu bij De Gruyter van door 10°lo korting VOORDEEL 1 Elke tweede fles wijnf 25 cent goedkoper VOORDEEL 2 3 grote goudrepen samen voor 50 cent VOORDEEL 3 een pakje toost 10 cent goedkoper VOORDEEL 4 een pakje kaaswafels Moeö0 WITTE HELPT ECHT! r Meester in de Letteren Waar men over sprak Roomboter amandelletters Een tip voor de a.s. Kerstdagen Roomboter Amandelkerstkransen Roomboter Amandelstaven U Inschrijving consumptietent en rijwielstalling Burger van de klok! Voor een A. W. de Haas Heropening VIVO Levensmiddelenbedrijf A. Klumpenaar Een schitterende collectie Kerstbloemwerk reeds vanaf f 2.25 Prachtige witte Azalia's en Cyclamen - Kerststerren en Kerstrozen - Hyacinten en Tulpen Hulst - Dennengroen - Kerstbomen Fa. A. P. van Glnkel K 8385-2865 Voor de a.s. feestdagen Poeliersbedrijf Poulardes - Piepkuikens Braadkippen - Hazen Fazanten - Patrijzen Ree, enz. Alle soorten wild en gevogelte K 8385-2865 aangeboden Chocolade oublies doos 1.75 Luxe blik pastilles blik 1.60 Kattetongen melk en puur doos 80 Bonbons 200 gr doos 1 .60-1.40 RODE BORDEAUXWIJN Domaine de Bujan 1955 3.25 WITTE BORDEAUXWIJN Premières Cötes de Bordeaux Haut-Cadillac 3.25 VOOR AAN DE KERSTBOOM Musketkransjes Melkchoc. kransjes Amandelkransjes 100 gr 50 100gr 65 pak 65 Vruchtengriespudding pak 25 Amandelgriespudding pak 24 Custardpak 56-30 Chocolade vlapoeder pak 45 Puddingsaus 3 smaken .flesje 42 Beaujolais 1955 3.35 Landwijn rood en wit - 1.95 Finest Old Douro Port. 5.40 Sherry5.60-4.50 Vermouth Tino rood en wit 5.25 Samos2.80 Castellon2.50 Vruchtenwijn rood en wit 1.50 Advocaat3.65 Sinaasappel 1.55-110 Frambozen-Bessen 1.75 Grenadine.1.15 Cakemeel 500 gr pak 45 Cakemixpak 85 Zelfrijzend bakmeel pak 41-35 Bakpoederzakje 10 Patentbloem 500 gr pak 34 Tarwebloem pak 28-25 Vanillesuiker 5 zakjes 25 Rozijnen. 100 gr 32-28-24 Krenten 100 gr 20 Abrikozen extra100 gr 69 Gehakte sukade zakje 49 Bigarreauxzakje 69 Roomboterdagprijs Super margarine 250 gr 42 Fijnste margarine 250 gr 38 Extra margarine 250 gr 36 Zuiver gesmolten vet 250 gr 44 Slasaus Slaolie roodmerk Slaolie roodmerk Slaolie blauwmerk fles 1 .00-83 .fles 1.68 */2 fles 95 .fles 1.29 Sardines in olijfolie blik 65-57-39 Haringfilets in div. sausen blik 74 Zalm blik 1.62-1.25-1.10 Schelvislever blik 65 Cocktailworstjes pot 1.15 Frankforterworstjes .blik 1.18 Wener knakworst .pot 1.35 Amandelenzakja 89 Zoute pinda's zakje 45 Zoute stengels. .zakje 25 Kaaswafeltjes .pakje 75 Mayonaise pot 83 tube 59 Appelmoes pot 56-46 blik 87 Kersen op sap. Pruimen op sap Ananas schijven Ananas blokjes Parziken op sap pot 1.58-92 pot 89 .119-85-69 blik 60 blik 1.89-1.30 Champignons Soepasperges Soepballetjes Franse mosterd blik 89-85 blik 92 pot 85 pot 30 Zoetzure augurken liter pot 74-94 Zilveruitjes pot 89 V2 pot 57 Piccalillypot 57 Mandarijntjes op sap blik 92 Fruitcocktail blik 145-83 Aardbeien op sap blik 74 Frambozen op sap blik 98 Werkelijke korting op alle artikelen, slechts met uitzondering van roomboter, suiker, zout en soda Al deze voordelen geldig t/m 29 dec. '58 advocaat of limonade Bij aankoop van f. 5,- De Gruyter-artikelen Bij elk blik leverpastei van 75 cent voor 60 cent Voor het tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER Dierenbescherming vraagt attentie handen B^i HAMEA-GELEIIL±SI12J was de heerlijke smaak van onze ons geheim. Een zeer broze korst, en een zachte Amandelvulling. bestelt bij ons Uw f en ook roept enthousiast HA gebak van HOOFDSTRAAT 21 Voe'balvereniging G.V.V.V. is voornemens per 1 januari 1959 haar te verhuren. Inschrijvingen worden ingewacht voor 24 december 1958. Inlichtingen hierover te verkrijgen bij J. Slotboom, de Sav. Lohmanstr. 10. Veenendaal. Wij hebben een ingenieuze installatie - een machinaal brein - die precies aangeeft bij welke klanten elke week - of om de twee of de drie weken - de was moet worden gehaald. Steeds staan onze bekende, blauwe auto's op dezelfde dag en hetzelfde uur dan voor uw deur! Zo perfect gaat èlles bij Burger, de modernste wasserij van Nederland. Experts bekijken elk stuk van uw was, die afzonderlijk wordt behandeld. Nooit raakt iets zoek - steeds komt uw was kraakhelder en stipt op tijd thuis. Huishoudwas 58 ct per kg - 1 ct service-toeslag per stuk); overhemden (met de grote was meegegeven) slechts 45 ct Schrgf ons even 'n briefkaart, voor onze uitvoerige prijscourant. wasserij HOFLEVERANCIER ZEIST - TEL. 2246 met auto's zijn wij speciaal ingericht 48 persoons auto's disponibel N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91 Veenendaal Telefoon 2845 Donderdag 18 dec. 9 uur heropenen wij ons uitgebreide en gemoderniseerde Tevens ook het beste adres voor Groenten, Fruit en Aardappelen Molenstraat 70 tel. 8385-2967 Maak Uw huis gezellig met de a.s. feestdagen! Komt U onze speciale Kerstetalage eens bekijken? Kerkewijk 27 Telefoon 2827 Veenendaal biedt BOSLAAN' 113 - VEENENDAAL u aan Wilt u niet teleurgesteld worden, bestel dan vroegtydig voor het samenstellen van plaatselijke lijsten van televisietoestelbezitters Brieven onder nr. 4246 aan het bureau van dit blad. MIX CAKE 581217 SCHOONHOVEN'S OLIEHANDEL Cuneraweg 344, Telef. K 8385-2669 Veenendaal JO BOS Valleistraat, Veenendaal C. VERSTEEG Sav. Lohmanstraat, Veenendaal R. GAASBEEK Emmalaan 13, Veenendaal C. HENKEN Overberg, Amerongen haard brand olie dè superieure petroleum kwaliteit voor uw oliehaard of -kachel FEUILLETON door N0RBERT KUNZE (10) Stolac. Een heel klein stadje in Herzegowina, nauwelijks op de landkaart te vinden. Op trapsgewijze terrassen tussen de groene boomgaarden, staan wit gekalkte huizen. In de straten: halfnaakte kin deren, schamele, magere katten. Op iedere muur hangt een door het zon licht verbleekt, verweerd reklamebord, dat Silvovica en Rakja aanprijst. Don kere cypressen staan in de glans van de middagzon en een witte minaret wijst als een spitse vinger naar de on bewolkte hemel. Kale bergen glinste ren op de achtergrond in het felle licht. Op het hoofdplein stond een Duits militair muziekkorps. „Auf der Heide blüht ein kleines Blü- melein, bum, bum, bum, bum, und das heisst. De soldaten van de kapel bliezen op de blinkende trompetten zodat de wel doorvoede wangen bol gingen staan en het zweet hun in kleine fonkelende beekjes over het voorhoofd stroomde. De weg voor het doorgaande verkeer was vol Duitse soldaten; bergjagers en pioniers. Er stonden lichte pantser auto's; boven hun stalen platen trilde de lucht. De zoëven opgekomen, gemengde af deling, rolde kabelspoelen af, legde de veldtelefoons aan en loste haar keuken wagens. De weinige openbare gebou wen werden door tactische borden, die men er op aanbracht, geadeld. De be wegingen van de werkende soldaten waren langzaam en vermoeid. De zon stak onbarmhartig. Wie er tussen uit kon knijpen, sloop in de smalle strepen schaduw de huizen langs. De weg zelf was verlaten. De halfnaakte kinderen stonden verwon derd bij de huisdeuren met hun vinger in hun neus te peuteren. De sergeant-majoor van de militaire kapel kende geen genade. Hij zwaaide zijn dirigeerstok in Stolac precies zo als vroeger in Berlijn „Unter den Lin den". De punt van zijn tong was in be weging en hij likte er de zweetdruppels mee uit de hoeken van zijn mond. „In der Heimat wohnt ein kleines Magdelein, bum, bum, und das heisst..." Ja, ook de muziek was noodzakelijk. Zij was dikwijls in staat, de gedrukte stemming te verbeteren. „Verdraaid", schold een dikke ba zuinblazer toen hij zijn instrument een ogenblik van zijn mond nam en ein delijk het bijtende zoute vocht kon af vegen, dat hem in zijn hals liep. „Geen mens op straat, maar wij spe len alsof wij er voor werden betaald!" sputterde hij in zijn dialect, blies daar na verder en keek verlangend naar de keukenwagen aan de overkant. und das heisst, bum, bum, bum, Erika!" Naast de brug was een betonnen bun ker zichtbaar. Een paar soldaten - „wie tekenen kan, komt naar voren!" - smeerden kalk over het „W IL DUCE", dat er in dikke witte letters op was geschilderd. Anderen plakten nieuwe Duitse proclamaties en bevelen over de niet meer actuele Italiaanse heen. Nog steeds kwamen er kleine groepen bergjagers en pioniers de stad binnen. Hoe meer Duitsers er binnentrokken, des te minder liet de inheemse bevol king zich zien. Vensterluiken werden gesloten. Een Duitse officier onderhan delt met een man van de Oestasja over DA Dl de huisvesting van het Bureau van de plaatselijke commandant. Hij liet de woordenvloed van de Oestasja over zich heen gaan, schudde vervolgens wanhopig het hoofd en tastte naar de muur om er een houvast te vinden. Op zijn gelaat was een uitdrukking van on uitsprekelijke minachting te bespeu ren: Balkan! Plotseling kwam er beweging in het trage, slaapverwekkende tafereel. Een groep gearresteerde dorpsbewoners, gijzelaars, werden, de handen achter het hoofd gekruist, door Oestasji voort- gedreven. De oorlog in deze bergen had de grens tussen burgers en militairen al lang uitgewist. Zonder veel omhaal greep hij zijn slachtoffers. Het muziekkorps speelde: „Oh du schö-ö-ner We-e-e-sterwalden de sergeant-majoor wipte met zijn knieën om zijn kletsnatte ondergoed dat door het zweet op zijn lichaam was geplakt, los te krijgen. Korporaal Haslinger, marsvaardig be pakt, tenminste uiterlijk, holde dwars over het plein, zo vlug als zijn aan zienlijke lichaamsomvang dit in de drukkende hitte toeliet. Hij zocht naar iemand. In de moskee, dicht bij de brug, richt ten zij de telefooncentrale in. Sergeant majoor Martin Berger stond daar. Met de ene hand drukte hij de hoorn tegen zijn oor, met de andere, vrije hand, sloeg hij zich wanhopig op het voor hoofd. Aan de telefoonstations zaten overal complete idioten! „Hoe zo Adria? Ik wil Paradijs, kaf fer!", schreeuwde hij. Hasi had Berger ontdekt en stevende op hem af: „Eer men jou vindt in dit gat!" „Kalmte!" siste Berger. „Met wie telefoneer je toch?" vroeg Hasi. Ach, ik had toch gisteren nog iets af gesproken voor de avond. Daar waar wij ingekwartierd zouden worden!" Hasi smeet zijn ransel op de grond en keek geërgerd naar de kleine stofwolk die opwaaide. „Paradijs?" vroeg Berger en krabde met zijn vingernagel onbestemde figu ren in het hout van het deurkozijn. „Nou, eindelijk! Ik moet dringend, met voorrang, het reservehospitaal Bje- lo Jezero hebben! Ja, Bjelo Jezero! Ja, ik wacht, wat anders!?" „Wij wachten ook!", zei Hasi somber. Op een rustiger planeet, maar helaas vergeefs. Binnen een uur verzamelen, achter de hal van de profeet." „Wat?" - „Ja. Wij moeten paraat zijn. De pio niers rukken al uit." „Ik denk, dat wij op de stormboten wachten", zei Berger. „Die hebben zij bij de staf nog nodig om te hengelen. Scherer zegt, dat zij ze niet vóór morgen of overmorgen krij gen." Berger schudde de hoorn. Het bleef stil. Eindelijk hoorde hij een stem heel uit de verte. Berger schreeuwde: „Ja, bemiddelingspost Paradijs! Man, wat duurt dat lang!" Hij viste een sigaret uit zijn zak en liet zich door de verbindingsman vuur geven. „Wat staat er op het programma?" vroeg hij Hasi. „Strafexpeditie. Morgoljewo heet het nest. Ergens in de bergen daar. Op de landkaart hebben zij het niet kunnen vinden. Misschien bestaat dat nest he lemaal niet, wie weet? Naar het heet, is daar een schuilplaats van verzets strijders." Berger zuchtte. „Ook dit nog!" Hij zag geen kans meer, om Helga te ont moeten. Vervloekte pech! De afstand tussen hen werd steeds groter. „Geef een brood en vier eieren hier", zei Berger tegen Hasi. „Telefoonkosten". Hasi was buiten zichzelf. „Vier eie ren?" De verbindingssoldaat grijnsde on beschaamd. Hasi opende zijn ransel en nam er het brood uit. Daarna maakte (Vervolg van pagina 1) lendenen vast, zodat het hoofd naar be neden hangt en geve dan met een stevig stuk hout, b.v. een niet te lichte hamer- steel, een krachtige slag op het achter hoofd achter de oren. Daarna late men ze verbloeden. Wanneer men geen routi ne heeft, wende men zich - zoals gezegd - tot een te goeder naam en faam bekend staande poelier of tot het gemeentelijk abattoir. Transport en bewaren van gekochte dieren. Gevogelte moet men ongebonden in een net met vaste bodem vervoeren en vissen in water. Is dit laatste niet mogelijk, dan late men ze door de verkoper op boven aan gegeven wijze bewusteloos maken en uit- DE BÉSTE en niet duur.Tube 95-70-45 ct P£] j|| ruw of schraal werd, dat ze ontijdig ging kalven. Wij doen een beroep op de ouders, maar rechtstreeks op de jeugd, om tocht vooral geen knallend vuurwerk af te steken. In elk geval adviseren wij aan de eigenaren van honden om hun vier voeters binnen te houden, liefst in de huiskamer waar men zelf vertoefd en als het moet om de dieren aan de lijn te la ten, immers er waren honden die, gedre ven door angst, soms tot ver buiten de grenzen van de bebouwde kom der ge meenten vluchtten. hij de trommel van zijn gasmasker open en nam er vier eieren uit. De verbin dingssoldaat nam de milde gift in ont vangst. Hij had een mand naast zich staan voor dergelijke doeleinden. (Wordt vervolgd.) Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS tabletten, poeders, cachets bloeden. Het bewaren van kreeften in in winkels en restaurants met dichtge bonden scharen is voor die dieren een kwelling. Is het nodig ze levend te be waren, dan doe men dit in ijs. NOG EEN VERZOEK: Het komt voor, dat levende dieren voor de consumptie worden verloot. Ze worden dan helaas soms weken van te voren in etalages van winkels geplaatst als lokmiddel voor het kopen van loten. Dierenbescherming dringt erop aan, dat zij die de verant woordelijkheid voor de verloting dragen. een bon aan de winnaar verstrekken, waarop wordt vermeld waar het gewon nen dier geslacht kan worden afgehaald. Bij het winnen van het levende dier zal dan de verplichting moeten worden gesteld, dat de eigenaar het door een bo nafide poelier of op een abattoir laat slachten. Het afsteken van vuurwerk op de Oudejaarsdag. Ons bereiken elk jaar klachten, dat door het afsteken van knallend vuurwerk heel veel huisdieren in grote angst wor den gebracht. Kortgeleden ontvingen wij zelfs een schrijven van een veehouder die ons meedeelde, dat het vorig jaar een drachtige koe in zijn stal zo onrustig

De Vallei | 1958 | | pagina 4