Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Doel van werklaats voor minder- validen is lichamelijk of geestelijk gehandicapten geschikt te maken voor het vrije bedrijf J- F* TAK Vijfduizend B. francs voor „Het Ritmeesterkoor r Zeer geslaagde vvinteruitvoering van Harmonie „Caecilia" KERST KAARSEN CLOCHARD, een best beroep WAAR IS DE VALLEI-RIKS? ELST AMF.ROKGEiï 32e jaargang VRIJDAG 19 DEEMBER 1958 Nr. 96 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Plannen zijn al oud Voorlopig plaats voor 80 personen Bedrijven leveren werk Agenda S. BOS Vijf deelnemende gemeenten VOOR Kerstzangdienst in Ger. Kerk Winkels om 6 uur gesloten Eiermarkt niet op dinsdag maar op maandag KERSTNACHTDIENST VEENENDAAL Kerstsamenkomst Herv. Jeugdraad Dorpsgek met verstand en fortuin Kreeg ook nog steun Belangrijk! „De Vallei" met de komende feestdagen U krijgt er 7,50 voor 6 BT 087502 Nagekomen kerkdiensten Zondagsdienst doktoren Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Sportwagen en zeiljacht Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: VV'. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen ku:u:en ook worden opgegeven b0 dc agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 «voorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent In aansluiting op een kort bericht betreffende de bouw van een werkplaats voor minder-validen in Veenendaal hebben wij een onderhoud gehad met de Wethouder voor Volkshuisvesting, Sociale Zaken en Financiën, de heer C. N. van Kuyck, die het doel en de werkwijze van deze instelling uiteenzette. Het doel is die groep van mensen, die of lichamelijk dan wel geestelijk gehandicapt zjjn en tot nu toe niet in het normale arbeidsproces opgenomen zijn, in de werkplaats te scholen of herscholen en daardoor geschikt te maken voor het vrije bedrijf. Zowel van de zijde van het bedrijfsleven als van de te plaatsen personen is er grote belangstelling voor deze werkplaats, die de officiële naam draagt van „Werkplaats minder-validen Zuid-Oost-Utrecht". De plannen om op zulke wijze de min der-validen te helpen een plaats te ver overen in de maatschappij dateren al van jaren her. Uit alle fracties die in de loop der jaren Veenendaal vertegenwoordigd hebben in de raad zijn stemmen opgegaan om tot oprichting van een werkplaats te komen en als het gebouw er staat dan vergeet men zo gauw dat hiervoor achter de schermen bergen werk verzet zijn. Uren en uren is er vergaderd en gedebat teerd en veelal met een minimaal resul taat, maar de aanhouder wint en enige dagen geleden ontving men bericht dat de financiering geslaagd was. Naast de lening is er een renteloos voor schot van 22.500,verkregen, terwijl men de kosten van het gebouw met grond en inrichting geraamd heeft op een kleine 200.000,—. Tot voorheen konden wel af en toe enkele van deze mensen in de werkplaats in Ede opgenomen worden maar voor het gros kwam deze kans nooit omdat ook Ede meestal overbezet was. De werkplaats zal voorlopig plaats kun nen bieden aan ongeveer 80 personen. Een adviescommissie beoordeelt, in sa menwerking met het Dagelijks Bestuur, of een gegadigde al of niet voor plaatsing in aanmerking komt. Is de beoordeling positief dan zal de man werk gaan verrichten dat aangepast is aan zijn capaciteiten en hiervoor loon ontvangen, ook al weer naar gelang van zijn prestaties. Dit loon nu staat geheel apart van de invaliditeitsrente, zodat laatstgenoemde normaal doorbetaald wordt, in tegenstelling tot plaatsing in een vrij bedrijf in welk geval de invaliditeits rente vervalt. Het brutoloon is normaal belastbaar volgens de Sociale Wetten, wat tevens in houdt dat men ingevolge deze wetten verzekerd is tegen ziekte ongeval e.d. Het door deze groep mensen te verrich ten werk zal bij voorkeur aangetrokken werden uit het vrije bedrijf. Men heeft reeds toezeggingen van verschillende be drijven die genegen zijn bepaalde werk zaamheden over te laten aan de werk plaats. De werkzaamheden zijn natuurlijk ve lerlei maar men bereikt ermee dat de minder-valide zoveel mogelijk in het ar beidsproces ingeschakeld wordt en daar voor een beloning ontvangt die hem in staat kan stellen in eigen onderhoud te voorzien. Als ideaal zag wethouder Van Kuyck, dat de werkplaats zich uitsluitend toelegt op scholing en herscholing van de per- itli!! II 111! VEENENDAAL Vrijdag 19 december: Kanarietentoonstelling van „De Gelderse Vallei" in „De Samen werking" van 19.00-22.00 uur. Kerstavond voor Veenendaalse Bejaarden in Eltheto, aanvang 19.30 uur. Zaterdag 20 december: Kanarietentoonstelling in „De Samenwerking" van 14.00-22.00 u. Maandag 22 december: Massale samenzang in ver. geb. aan de Eikenlaan van kerstliede ren. Aanvang 19.30 uur. Luxor Theater: Heden t.e.m. maandag „Wien, du Stadt meiner Traüme". Toegang 14 jaar. Dinsdag „De wreker uit Mexico" toegang 14 jaar. RIIENEN Bio Rhenen: Zaterdag en zondagmiddag „De vlucht van de pijl", toegang 14 j. Zondagavond „Liefde als koop waar". Toegang 18 jaar. EDERVEEN Vrijdag 19 december: Vergadering Imkersvereniging in café v. d. Linden. Aanv. 19.30 uur. ELST Zaterdag 20 december: Muziekuitvoering van „Crescen do" in „Sportlust". AMERONGEN Zaterdag 20 december: Jacht achter de meute. Horlogerie Hoofdstraat - Veenendaal soon om dan t.z.t. opgenomen te worden in het vrije bedrijf. Voor laatstgenoemde sector mag het in geen geval concurrentie worden. De vijf deelnemende gemeenten die de exploitatie garanderen zijn: Veenendaal. Rhenen, Leersum, Amerongen en Rens woude. Minder-validen uit deze gemeen ten kunnen dus, na de beoordeling van de Adviescommissie, tewerkgesteld wor den. De leiding van de werkplaats berust bij een - nog aan te stellen - directeur en werkmeester. Hoewel steeds over mannen gesproken wordt zijn ook vrouwelijke deelnemers niet uitgesloten. Leeftijdsgrenzen zijn be paald volgens de Arbeidswet. Aanbesteding en bouw vinden begin januari plaats en men hoopt zo spoedig mogelijk de ruim 60 gegadigden ook hun plaats in de maatschappij te geven. Vooraanzicht en zijgevel van de toekomstige werkplaats voor minder-validen voor Veenendaal, Rhenen, Eist, Achterberg, Leersum, Amerongen, Overberg en Renswoude Een geheel gevuld Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan is zaterdagavond j.l. getuige geweest van een winteruitvoering van de Veenendaalse Harmonie „Cae cilia", een ultvoeriiig die de toets der kritiek glansrijk k2n doorstaan. Het eerste deel van het programma, het concert, werd op sublieme wijze gebracht en de nog jonge dirigent Arn. Tromp wist de muzikanten tot topprestaties te brengen. Jammer was het dat een deel van de toehoorders het gebodene niet op de juiste waarde wist te schatten en soms veel lawaai veroorzaakte. Burgemeester Bakker, beschermheer Bij het laatste nummer „Mars van de van „Caecilia" zei in zijn openingswoord zeer verheugd te zijn dat er zoveel be langstelling bestond voor deze winter uitvoering. Spreker spoorde iedere Vee- nendaler aan het voorbeeld van de heer Bos uit Beneden-Leeuwen, een plaats waar dirigent Arn. Tromp organist is, te volgen. Deze stelde namelijk voor de te houden verloting, waarvan de op brengst bestemd was voor het uniform fonds, een kloostertafel beschikbaar. „Laten wij er. samen voor zorgen dat Caecilia voor ons behouden blijft", aldus burgemeester Bakker. Onder beheerste en kundige leiding van de dirigent werd vervolgens het muziek programma afgewerkt. Allereerst werd de mars „IJzer en Staal" ten gehore ge bracht, direct gevolgd door de fantasie polka „Oubli et Souvenir", een solo voor bariton en piston. Beide stukken werden voortreffelijk uitgevoerd, terwijl in de fantasie-polka vooral de bariton-partij bijzonder opviel. Myddleton's „The Patton Brigade" is een moeilijk stuk maar behoudens enkele onzuivere tonen van de klarinet werd het uitstekend gebracht. Dezelfde beoor deling geldt voor het vierde nummer, „Overture Tancrede" dat na een ietwat schuchter begin ook tot een goed einde kwam. Muzikant De Man was „de man" in „1' Entree des Gladiateurs". Op grandioze wijze bespeelde hij zijn picolo en wellicht zal hij in de toekomst meer van zich doen horen. De wals „Vineta-Glocken" werd gevoel vol gespeeld met een mooi slot. Kort maar krachtig was de „Pizzicato-polka" en in Hongroises konden alle muzikanten zich uitleven. in diverse soorten en moddellen. naar Tel. 2576 Hoofdstraat 106 45e Divisie" hoorde men het orkest af en toe even als de drumband wat kalmer aan deed. Al met al kwamen de muziek liefhebbers aan hun trek. Na de pauze werd een geheimzinnig toneelspel „Kortsluiting op Rust en Vree" opgevoerd. Deze boerderij die ergens in Brabant ligt wordt na het overlijden van de boer veranderd in een pension en trekt door de mooie omgeving al gauw veel gasten. Er schuilt echter „kaf" onder het koren en wel in de persoon van iemand die zich uitgeeft als journalist, die later een dief en oplichter blijkt te zijn. Door kortsluiting aan de lichtleiding te maken neemt hij zijn kans waar een dief stal te plegen. De overige gasten weten echter de „journalist" te ontmaskeren en zijn spel is uit. Aan het slot zijn er drie verliefde paren dus een gelukkig einde. De spelers waren zonder onderscheid rolvast en mochten na afloop een ver diende ovatie in ontvangst nemen. De Veenendaalse harmonie „Caecilia" kan terugzien op een zeer geslaagde win teruitvoering. KERSTBIJEENKOMST NED. CHR. VROUWENBOND De afdeling Veenendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond heeft gisterenavond in 't Trefpunt haar jaarlijkse kerstbijeen komst gehouden. Het was een druk bezochte avond, die, onder leiding van de presidente, mevr. A. van Leeuwen-Koning, bijzonder sfeervol verliep, 't Trefpunt was voor deze ge legenheid in kersttooi gestoken, terwijl na de pauze het programma bij kaars licht werd afgewerkt. In de pauze werden de dames rijkelijk getrakteerd. Het programma bestond uit een Vlaams kerstverhaal, gelezen door de presidente en de kerstliturgie 1958 van de Ned. Chr. Vrouwenbond, bestaande uit gesproken woord, koor- en samenzang. De liturgie werd wederom gelezen door de presiden te; een dameskoortje o.l.v. Gijsbert van Zanten verzorgde het vocale gedeelte. „DE SPOOKTREIN" REED OP SCHOOLAVOND Jl. vrijdagavond heeft het Chr. Lyceum in het ver. gebouw aan de Eikenlaan haar schoolavond gehouden welke bestond uit Op vrijdag 26 december a.s. zal in de Ger. kerk aan de Vaartbrug een kerst zangdienst gehouden worden des voor middags om 10 uur. Medewerking wordt verleend door het Ger. Kerkkoor onder leiding van Kor Dijkstra. Aan het orgel Bob van Stemp- voort. CHRIST. GER. KERSTAVOND IN GER. KERK De kerkeraad van de Gereformeerde kerk heeft de Chr. Ger. kerk (Beatrix- straat) gastvrij onderdak verleend in het kerkgebouw aan de Vaartbrug voor het houden van een kerstavond op dinsdag 23 december a.s. Aan deze avond werken mee: het Chr. Ger. zangkoor „Chrigeza" met het meis jes- en kinderkoor o.l.v. de heer W. J. Hornsveld, de organist W. van Rennes, Ds. W. Heerma als liturg en Ds. P. op den Velde van Hilversuim met een kerstmedi tatie, getiteld „Opdai wij zouden geloven" Aanvang 7.30 uur. In verband met de komende feestda gen zullen de winkels in Veenendaal woensdagmiddag 24 dec. en woensdag middag 31 december 'smiddags geopend zijn tot 6 uur. Men diene er rekening mee te hou den dat de winkels in de komende we ken steeds 's avonds om 6 uur gesloten zullen zijn. KINDERFEESTMIDDAG VAN VWV Voor de kinderen, die op 100 winkel weekbonnen een gratis toegangsbewijs hebben afgehaald, zal er maandag 29 december a.s. een feestmiddag gehou den worden in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. De zeer bekende muzikale clown Fan- tasio zal samen met de kinder-confe- rencier Dick Harris, bekend van de te levisie, een non-stop programma bren gen, dat nog wordt aangevuld met een hondenshow van Martellys. Het belooft een leuke en spannende middag te wor den voor de kinderen. De winkelweekbonnetjes kunnen nog tot 24 december a.s. ingeleverd worden op het bureau van de VWV, Hoofdstraat 98 of bij de fa. P. v. d. Bovenkamp, Pa trimoniumlaan 23 en fa. Huibers, Zand straat 60. Volgende week zal de eiermarkt niet op dinsdag 23 december worden gehouden, maar op maandag 22 december, 's middags van twee tot vijf uur in de gemeentelijke eierhal. Op woensdagavond 24 december zal om 23 uur in het gebouw aan de Eiken laan weer de bekende Kerstnachtdienst worden gehouden ter herdenking van de geboorte van Jezus Christus. De toegang is vrij, terwijl een ieder hartelijk welkom is. Ook ditmaal wordt bij de ingang gratis de orde van dienst overhandigd. Liturg en spreker in deze nachtdienst die een interkerkelijk karakter draagt, is ds. J. Overduin, geref. predikant. Hij hoopt een toespraak te houden over: „Golgotha begint bij Bethlehem". Het Ned. Herv. Kerkkoor Sola Fide, o.l.v. Gijsbert van Zanten, verleent haar medewerking. De deuren van het gebouw Sola Fide gaan om 22 uur 30 open. De Ned. Herv. jeugdraad op Gerefor meerde grondslag heeft een kerstsamen komst voorbereid, te houden op zaterdag 20 december a.s. in gebouw „Eltheto". Aanvang half acht. Aan het programma, dat wordt geopend door de voorzitter Ds. J. Vermaas, werken mee het Herv. Evang. zangkoor „Con Amore" en enkele leden van de plaatse lijke jeugdverenigingen. Naast koorzang en samenzang zal Ds. A. Wisgerhof een kerstmeditatie houden en zal het kerst- declamatorium „Het Licht dezer Wereld" van mej. A. Brinkers worden opgevoerd. (Van onze correspondent) PARIJS, december. De beroemde clocharde van Belleville is dood. Maar ze laat meer dan een miljoen Franse franken achter. Het betreft de bijna tachtig jarige Eugenie Tierez, die woonachtig was in een vervallen hokje op een der grauwste, Parijse binnenplaatsen achter de Rue Ramponneaux. Eugenie had een goede bedelplaats bij de metro-ingang en aangezien ze maandelijks trouw haar bijdrage betaalde aan de Parijse bedelaarsbond had ze ook geen concurrentie te vrezen. De wijkbewoners hadden bovendien nog te doen met het oude moedertje, dat er steeds braaf in slaagde indruk te maken. Tal van winkeliers gaven haar regelmatig gratis levensmiddelen en de andere bewoners stopten haar van tijd tot tijd ook nog wat toe. Op het gemeentehuis stond ze inge schreven als „economisch zwakke", zodat ze ook nog officiële steunverlening ont ving. „Het was een plezier haar iets te geven", aldus een der buurtbewoners. Ze dankte altijd keurig met dezelfde zin: ik ben erg arm. Ik dank U, dat U medelijden met me wilt hebben". Al enige dagen had men haar niet meer in de straat gezien. De buren waar schuwden derhalve de politie, die zich toegang tot haar kamertje verschafte en het moedertje dood te bed vond liggen. Men doorzocht haar spulletjes en vrijwel overal vond men stapels bankbiljetten en oude conservenblikj es vol gangbare munt- Wij maken er onze lezers, adver teerders en correspondenten op at tent, dat de verschijningsdata van „DE VALLEI" in verband met de komende feestdagen gewijzigd zijn. „DE VALLEI" verschijnt dan als volgt: De Kersteditie op WOENSDAG 24 DECEMBER a.s. en de Oudjaars- editie op WOENSDAG 31 DECEM BER a.s. De eerste verschijnings datum in 1959 is bepaald op 7 JAN. 1959. Adverteerders en correspondenten verzoeken wij beleefd doch drin gend de copy voor genoemde edities vroegtijdig in te zenden. Dit geldt voor het Kerstnummer uiterlijk dinsdagmorgen 23 december 9 uur en voor het Oudjaarsnummer uiter lijk dinsdagmorgen 30 dec. 9 uur. Mogen wij rekenen op ieders mede werking? Red. KWALITATIEF GOEDE INZENDINGEN OP KANARIETENTOONSTELLING In „De Samenwerking" aan de Nieuwe- weg wordt momenteel een tentoonstelling gehouden door de kanariefokvereniging „De Gelderse Vallei". Deze tentoonstel ling, welke gisterenavond om 7 uur werd geopend, zal tot en met zaterdagavond voor het publiek zijn opengesteld. Donderdagmiddag had de keuring van de kanarievogels plaats door een jury, bestaande uit een drietal keurmeesters. De heer J. H. Paulissen uit Arnhem be oordeelde de kleurvogels, terwijl de kleur- vogels werden gekeurd door de heren D. van Ginkel uit Amersfoort en C. Ver- heijde uit Culemborg. De jury had geen gemakkelijke taak. want het aantal ingezonden vogels was beduidend groter dan voorgaande jaren, terwijl ook kwalitatief de inzendingen op hoog peil stonden. De uitslag was: afdeling zangvogels: A. v. d. Bos, Veenendaal, kampioen „stam- menklasse; 2 vogels eigen teelt 1958: even eens A. v. d. Bos, meesterzanger: C. Beu- mer; stamkampioenschap kleurvogels: P. van Dijk met 4 vogels E.T. 1958 in rood- agaat N.I., 360 punten; kampioenschap één vogel E.T. jong: G. Muller met rood- agaat N.I., 91 punten; tweede kampioen (en winnaar Ritmeesterbeker): P. Rozen- boom met rood-agaat N.I. De Mannenzangvereniging „Het Ritmeesterkoor" dat af gelopen zomer heeft deelge nomen aan het zestigste Zang festival in Antwerpen heeft één dezer dagen bericht ont vangen dat het een eerste prys in de afdeling „Uniformen" gewonnen heeft ter waarde van 5000 B. francs (ca. 400,-). Tijdens dit zangfestival, dat de gehele zomer geduurd heeft werden er iedere dag in het stadspark concerten gegeven die door een deskundige jury werden beoordeeld op kwali teiten, optreden en kleding. Na het optreden van het Rit meesterkoor werd geen mede deling gedaan of er een prijs toegekend was en men reken de er niet meer op dat dit als nog het geval zou zijn. Groot was dan ook de verrassing toen deze week het bericht binnen kwam dat het Ritmeesterkoor een eerste prijs gewonnen had in de afdeling „maatschappe lijke kledij" of in het Neder lands: „uniformen". Voorwaar een mooie prestatie. het opvoeren van Arnold Ridley's „De Spooktrein". De avond werd geopend door Adi Slik, voorzitter van de schoolclub „Eldorado". In zijn openingswoord heette de voor zitter allen van harte welkom en hoopte dat de aanwezigen een goede indruk zou den krijgen van deze avond. Hierna volgde het toneelstuk onder re gie van de heer Tichelaar. Het speelde zich hoofdzakelijk af in de stationswacht kamer van Talbale. Op een tamelijk gure en regenachtige avond moesten een aantal reizigers noodgedwongen hier de nacht doorbrengen, omdat een vreemde heer, die zijn nieuwe hoed verloor, aan de noodrem getrokken had en de aansluiting op de trein naar Londen gemist werd. Verdere verbinding bestond er niet met de bewoonde wereld. In de wachtkamer speelden zich allerlei dramatische gebeur tenissen af, die tot de ontknoping van een grote wapensmokkel leidden. Een goed geregisseerd en gespeeld stuk, wat wel bleek uit de ovatie die spelers en de heer Tichelaar na afloop mochten ont vangen. De waarde van de Valleiriks stijgt weer. Vorige keer is hjj uitgegeven bij Woninginrichting J. Baars, Nieu- weweg 26 in Veendaal, maar niet gevonden. De uitgave gaat normaal door en de Valleiriks van deze week draagt het nummer Bij inlevering op ons bureau vóór i.s. woensdagmiddag 12 uur ontvangt de vinder of vindster driemaal de waarde, dus 7,50 in contanten uit gekeerd. MODEL. De Amerikaanse humorist Art Buchwald geeft in de New York Herald Tribune zijn kijk op de nieuwe automer ken van de herfstsalon: De Gaulle Model II: twee maal zoveel paardekracht als Model I. Details nog niet bekend maar model voor zeven jaar gegarandeerd. De Faubus-Fury: met witte flanken. Slechts in één kleur verkrijgbaar. Federale belasting niet in de prijs begrepen. De Dulles: elastische voort beweging. In achteruit vier ver snellingen. De Tito: stuur aan linker kant. Zeer grote schokbrekers. Moeilijk te controleren. Ver maard om zijn remvermogen. De Touwnsend: één zitplaats. In Engeland niet meer verkrijg baar. Grote cylinderinhoud. Een van de modellen waarover het meest gesproken wordt. T.V.-ZIEKTE. „Mijn zoon van 16 jaar lijdt aan t.v.-ziekte,,, verklaarde een wanhopige va der voor de Engelse kinder rechter. De jongen stond daar terecht omdat hij al meer dan een jaar lang weigert naar school te gaan. Hij gaat nooit uit, maar blijft thuis om geen enkele uitzending van de tele visie te missen. Hij weigert zak geld en sinds enige weken spreekt hij geen woord meer tegen zijn huisgenoten. Voor de rechtbank stond hij verwezen in de verte te staren, bezeten van slechts één gedachte: zo vlug mogelijk terug te keren naar zijn televisiescherm. NAALD. „Verbiedt het brei en in ondergrondse en autobus", zegt het raadslid van een voor stad van Parijs, mevrouw Alex andra Debray. „De breinaalden kunnen bij sterk afremmen of bij een botsing de ernstigste verwondingen veroorzaken!" GELD TOE. De Racing Club te Straatsburg houdt er drie trainers op na. Dat is één te veel. Toen vorig jaar een nieuwe werd aangesteld, werd aan de trainer Faczinek beloofd dat hij niet zou worden ontsla gen wanneer in de lopende competitie het eerste elftal zijn plaats in de eredivisie zou her overen. Toen dit inderdaad luk te, bleef Faczinek wekelijks zijn salaris bij de penningmeester incasseren met zijn contract in de hand. Het bestuur van de Racing Club heeft zich nu op de toestand bezonnen en een advertentie geplaatst en zich bereid verklaart de helft van het salaris een jaar lang bij te passen. De moeilijkheid daarbij is dan nog, dat wanneer zich een liefhebber meldt, Faczinek zich met de transactie accoord moet verklaren. Men zegt ech ter, dat deze laatste zich in De Elzas erg goed op z'n gemak voelt SNELST. De Griekse reder Onassis Iaat het snelste plezier jacht van de wereld bouwen. Het zal een snelheid bezitten van 80 km per uur, plaats bie den aan dertig personen en 20 miljoen gulden kosten. BELANG. De Franse mi nister van oorlog heeft op de vraag van een afgevaardigde „hoeveel generaals, kolonels en luitenant-kolonels er in Frank rijk zijn", geantwoord: „Het openbaar belang verbiedt mij deze vraag te beantwoorden." VERLIES. De Amerikanen hebben zichzelf een verliespost bezorgd door de rock 'n roll- zanger Elvis Presley voor de militaire dienst op te roepen. De fiscus mist daardoor de 91 procent, die het van het salaris van de zanger inpikte (2 mil joen dollar per jaar). En boven dien moeten de andere belas tingbetalers dokken voor het salaris dat Elvis in dienst krijgt (85 dollar per maand). LEZEN. Er zijn op de we reld 700 miljoen mensen die le zen noch schrijven kunnen, staat te lezen in een Unesco- rapport. We hebben dus nog alle reden er trots op te zijn deze nuttige zaken wél te kun nen ELST Ger. Gem. 10 en 5.30 uur leesdienst, 23 dec. 7.15 uur ds. Lichtenberg. Oud Ger. Gem. 10 en 5.30 uur leesd. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr. v. Hoeven, Benthuizen. Ie Kerstdag: 10 en 5 uur ds. Wisgerhof van Veenendaal. 2e Kerstdag: geen dienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr J. van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesd. ACHTERBERG Herv. Gem. 10 en 6.30 uur ds. v. Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 4.30 uur leesd. SCHERPENZEEL Geen opgave ontvangen. VEENENDAAL: Dr. A. E. C. Reydon, tel. 2134. Ie Kerstdag: Dr. J. P. Vergouwen, telefoon 2469. 2e Kerstdag: Dr. G. Annot, tel. 3198. RHENEN. Dr. G. E. Wüchers, tel. 328. Biede Kerstdagen Dr. Ch. H. Paris Jr., tel. 432. Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag Dr. T. Almckinders, tel. 577, zondag 28 dec. Dr. T. Almekinders, tel. 577. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Dr. Bakker, Leersum, tel. 03434-495. Ie en 2e Kerstdag eveneens Dr. Bak ker. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN Dr. Ringelestyn, Ederveen, telefoon 08387-201. Beide kerstdagen: Dr. v. d. Scheur, Lunteren. Tel. 08388-460. SCHERPENZEEL: Geen opgave ontv. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 stukken. De clocharde had een originele bewaarplaats ontdekt in deonder zijde van haar tafel. Keurig in kranten gewikkelde pakken bankpapier waren er tegenaan geplakt. Men vond meer dan een miljoen frank. Twee dagen later stierf even boven Parijs de „dorpsgek", die allerlei gekke toeren uithaalde als iemand hem tien frank gaf en woedend het geld aan de gevers terug smeet als ze probeerden hem een stuk van vijftig of honderd frank te geven. Hij liet zeven miljoen achter plus een testament, waarin het volgende stond geschreven: „Ik deed dienst als dorpsgek. Als zo danig zou ik mijn kostje niet hebben kun nen verdienen als ik grotere muntstukken had aangenomen. Juist omdat ik grote stukken afsloeg ontving ik een regen van kleintjes. De wijzen willen nu eenmaal bedrogen zijn. Gebedeld heb ik nooit. Altijd leverde ik voor de gift een stevige luchtsprong of een waardevolle grimas. Erfgenamen bezit ik niet. De staat is rijk genoeg. Ik vermaak daarom mijn fortuin aan hem, die mijn opvolger wil worden." Het beroep van clochard is nog niet zo slecht. Drie weken geleden greep de Pa rijse politie een clochard, die van een metrorooster bij de Are de Triomph zijn slaapkamer had gemaakt. Hij werd op heterdaad betrapt toen hij een inbraak pleegde in een goederenmagazijn. Tegen de rechter van instructie zei hij: „Het was geen menens. Ik wilde maar eens zien of de politie inderdaad haar plicht doet. Ik heb geen inbraken nodig, mijn wijk loopt uitstekendHet in gestelde onderzoek bracht inderdaad aan het licht, dat deze clochard drie eigen huizen bezit plus een dure sportwagen en een zeiljacht. Zijn drie maanden lange vakanties brengt hij steeds door in het buitenland. Maar ondanks dat draait hij de kast in, want de politie deed wel degelijk haar plicht. MUZIEKUITVOERING „CRESCENDO" Op zaterdag 20 december a.s. zal de Elsterse muziekvereniging „Crescendo" in de zaal van café „Sportlust" een toneei- en muziekuitvoering geven. Medewerking wordt verleend door de toneelvereniging H.D.S. uit Leersum. Opgevoerd zal wor den het blijspel ,,'n Grote zwarte roos" van Rie Knechtmans en Piet Mossinkhoff. ELSTENAAR SPEELDE VOOR DETEC TIVE EN DEED GOEDE VANGST De Elstenaar v. d. B. die verleden week van zijn werk als verzekeringsagent laat huiswaarts keerde, zag te Amerongen twee jeugdige knapen die zich verdacht ophielden met een bromfiets. De heer v. d. B., die hier meer van wilde weten, volgde het tweetal in de richting Eist, waar zij bij de Kleine Bijenkorf om het huis heen slepen. Toen het tweetal weer wilde vertrekken hield v d B hen staan de en vroeg hen naar de reden van hun zonderling gedrag. Toen zij niet wisten va' voo merk bromfiets zij bij zich hadden, achtte v. d. B. het raadzaam de jongelui naar het politiebureau te brengen. Op barse toon sommeerde hij de knapen voor hem uit te lopen en niet te proberen er vandoor te gaan. Hierbij keek v. d. B. veelbeteke nend naar zijn hand in zijn jaszak, waar de heren blijkbaar een revolver vermoed den. Toen v. d. B. het tweetal bij de poli tie afgeleverd had bleken zij ontsnapt te zijn uit een inrichting en waren op reis met een gestolen bromfiets. VEEL BELANGSTELLING RECEPTIE HOTEL STUYVENBERG Voor de receptie die verleden week in hotel Stuyvenberg te Eist werd gehouden ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van hotel Stuyvenberg, alsmede dat de heer A. Stuyvenberg 30 jaar in het Ho- reca-bedrijf werkzaam was en het echt paar Stuyvenberg die dag hun 25-jarige echtvereniging vierden, bestond een enor me belangstelling. Alle plaatselijke verenigingen, burge meesters uit de omliggende gemeenten, en vele anderen kwamen hun gelukwen sen aanbieden. Velen lieten hun wensen vergezeld gaan van een stoffelijke blijk van waardering en na afloop van de re ceptie waren de zalen van het hotel don ook één bloemenzee. RECTIFICATIE In de Vallei van 17 december stond ver meld dat het Chr. Gemengde Koor „Asaf" volgende week woensdag een kerstcon cert zou geven in de Sint Andrieskerk. Deze tijdsaanduiding was echter foutief en had moeten zijn „hedenavond". NUTSAVOND OVER DIERGAARDE BLIJDORP Zoals al eerder is bericht wordt op dins dag 30 december a.s. een Nutsavond ge organiseerd, speciaal toegankelijk voor bejaarden uit Amerongen en Overberg. Het programma wordt verzorgd door de Diergaarde Blijdorp uit Rotterdam. Be jaarden voor wie de tocht naar het Club huis te zwaar kan vallen, worden verzocht tijdig kontakt op te nemen met de voor zitter van. het Nut, Dr. A. C. Kars of met de secretaris H. Slotboom, Hof 8. Zo mo gelijk worden zij dan even opgehaald. 's Middags om drie uur is er een jeugd- bijeenkomst, vrij toegankelijk voor alle jeugdigen. Eveneens een programma over Blijdorp. EN ZANGDIENSTEN IN HERVORMDE GEREFORMEERDE KERK Zowel in de Hervormde als in de Ge reformeerde kerk zal tijdens de kerstda gen een kerstzangdienst gehouden wor den. Op eerste kerstdag 's avonds om 7 uur in de Hervormde kerk, met medewerking van een koor. Op tweede kerstdag des morgens om 10 uur, een dergelijke dienst in de Gereformeerde kerk. Voorgangers zijn de plaatselijke predikanten.

De Vallei | 1958 | | pagina 1