Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal maakt bij de jaarwisseling balans op I VAN BEGIN TOT EIND 1958 MULDER Een greep uit Veenendaals gebeuren in de afgelopen 365 dagen. NIEUWJAERSWENSCH 32e jaargang WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 Nr. 98 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per weck in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel §fc v.v.v. ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN -.HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 5S3427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kuni:en ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Bij de jaarwisseling is het gebruikelijk een te rugblik te werpen op het achter ons liggende jaar. Er wordt dan een balans opgemaakt van de ge beurtenissen die in dit tijdsbestek plaats vonden en het zijn wellicht niet altijd blijde belevenis sen geweest. Zolang echter de debetzijde hoger is dan de credit, kan men met voldoening het jaar de revue laten passeren en vol goede moed het nieuwe jaar tegemoet gaan. De gemeente Veenendaal nu, heeft reden het nieuwe jaaar hoopvol in te gaan. Deze conclusie kunt u ook trekken uit de volgende twaalf vraaggesprekken met bekende en onbekende ingezetenen van Veenendaal, die hun indrukken weergeven over een bepaald onderwerp. Samengevoegd geven zij een beeld van onze gemeente in het jaar dat bij het lezen hiervan misschien al voorbij is, althans ten einde loopt. veel energie en werklust Burgemeester A. Bakker, de man die Veenendaal in 1958 in tijden van voor- en tegenspoed, ook weer op voorbeeldi ge wijze leidde, kon de vraag of het een gunstig jaar voor onze gemeente geweest is met een volmondig „ja" be antwoorden. Deze bevestiging toonde burgemeester Bakker met cijfers en feiten aan. Het inwonertal bedroeg begin 1958 17.166 en op 1 december 17.840, een vooruitgang dus van een kleine 700 zielen. De woningvoorraad steeg met 315 wo ningen. Twee nieuwe industrieën ves tigden zich in onze gemeente, te weten Osnapompen N.V. en Hollantor. Verder een nieuwe Hoofdstraat, een nieuw Groene-Kruisgebouw en de Sionskerk. De gemeenteraad nam een belangrijk besluit met de vaststelling van het uit breidingsplan Noord-West, dat een be langrijke verruiming zal geven van het begin van de Kerkewijk juist voorbij de Markt waar nu een hinderlijke ver nauwing is. Tevens betekent dit een verruiming van de Markt en de sane ring van de v. d. Polstraat en omge ving. Het bedrijfsleven had geen reden tot klagen. Het werkeloosheidspercentage lag hier veel gunstiger dan in vele ste den van ons land. Een plan dat eigenlijk in 1958 een feit had moeten zijn, is de grenswijzi ging die dit jaar eindelijk bij de Tweede Kamer is ingediend, terwijl het wets ontwerp was gepland op 1 januari 1959. Wel is er een verslag van de vaste commissie verschenen en de verwach ting is dat 1959 hèt jaar van de grens wijziging zal worden. „Denkt- u dat het doorgaat?" vroegen wij burgemeester Bakker. „Ik kan me niet voorstellen dat de Kamer, die kennis heeft genomen van de situatie, het ontwerp zal verwerpen", luidde het antwoord. „Een spoedige be slissing is èn voor de gemeente Vee nendaal in verband met de bouwgele- genheid èn voor Gelders Veenendaal, dat niet in een voldoende staat van on derhoud verkeert, gewenst." „Wat de toekomst van Veenendaal betreft, deze zie ik niet somber in. On ze industrieën hebben goede en slechte tijden gekend maar Veenendaal heeft altijd getoond over veel energie en werklust te beschikken waardoor onze gemeente altijd behoorlijk zijn aandeel in de maatschappelijke welvaart heeft gekregen." Een in alle opzichten voorspoedig en gelukkig 1959 moge Veenendaal deel achtig worden! De gegevens die de heer C. N. v. Kuyk, o.a. wethouder van Volkshuisvesting, ons verstrekte over 1958, zullen vooral ver loofden en pas-gehuwden die nog geen woning hebben, interesseren. Deze ge gevens betreffen namelijk de wens van zo velen: een huis. In Veenendaal zijn er in de loop van dit jaar 200 huizen voor bewoning gereed gekomen, waaronder een gedeelte be grepen is van de toewijzing van 1957. Daategenover staat het aantal aanvragen om een woning dat nu ongeveer 850 be draagt. ...moesten velen teleurstellen... Over de toewijzing van een woning zei de heer Van Kuyk, dat dit niet geschiedt in de ambtelijke stijl, maar dat in het algemeen eerst de inwonenden (met een gemiddelde inwoontijd van 3 jaar) van 27 jaar en ouder en daarbij de verloofden van 28 jaar en ouder geholpen worden. Het is dus niet zo dat de toewijzing alleen geschiedt in volgorde van inschrijving. De aanvragen zijn ingediend door ver- HOOFOSTP 51 TEL 3184 VEENENDRRL loofden, inwonende gehuwden en men sen die in oude woningen zitten die niet meer aan de gestelde eisen voldoen. Bo vendien staan er mensen op de lijst die elders wonen en in Veenendaal werk zaam zijn. In het afgelopen jaar is het aantal aan vragen sterk gestegen en de bouwvolume drastisch beperkt. Dientengevolge moes ten - en moeten we nog - velen teleur stellen maar gelukkig toont men hier be grip voor, aldus de heer Van Kuyk. Het is een deprimerend bericht, maar voor de trouwlustigen zag de heer Van Kuyk - althans op woninggebied - weinig perspectief. We moeten minstens 200 tot 300 woningen per jaar mogen bouwen, anders wordt de achterstand steeds groter. De bouwvolume voor het nieuwe jaar is nog niet bekend, maar hopenlijk wordt het voor velen een Gelukkig Nieuwjaar in dubbele betekenis. Bij de beschouwing over de werkge legenheid in het Gewest Veenendaal over het afgelopen jaar, die de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Veenen daal, de heer A. Scholtus ons gaf, kwamen natuurlijk de algemeen bekende factoren kapitaalschaarste en bestedingsbeperking te pas. Beide factoren waren oorzaak van een lichte teruggang in het aantal bezette ar beidsplaatsen in diverse sectoren van het economisch leven. In de sector nijverheid, verdeeld in textiel-, metaal- en bouw nijverheid alsmede baksteen- en aarde werkindustrie, werd een teruggang ge constateerd van resp. rond 90, 20, 140 en 60 mannelijke arbeidsplaatsen. In de voe- dings- en genotmiddelenindustrie bleef de bezettingsgraad nagenoeg gelijk. De werkgelegenheid in de sector land bouw nam met circa 20 arbeidsplaatsen af. In de dienstsector (handel, verkeer, kantoor, onderwijs e.d.) groeide de werk gelegenheid met 30 arbeidsplaatsen. Sa menvattend dus een teruggang van rond 300 mannelijke arbeidsplaatsen. (Alle cij fers hebben betrekking op vijf gemeenten t.w. Veenendaal, Rhenen, Amerongen, Leersum en Renswoude). ...niet ongunstig... Wat de werkeloosheid betreft - heden ten dage arbeidsreserve genaamd. - deze was voor ons gebied niet ongunstig. Het gemiddelde bedroeg 260 (vorig jaar 90), hetgeen neerkomt op 2 van de totale mannelijke beroepsbevolking (12100), zodat in 1958 zeker gesproken mocht worden van een full-employment situatie. Bovendien - en dit is een hoopvol teken - is er sprake van enige ontspanning, waardoor weer een gunstiger ontwikkeling in de werkgelegenheid waarneembaar is. Het afgelopen jaar is voor de Veenen- daalse industrie meegevallen. Wij zijn dankbaar maar niet voldaan. Dit zei de heer H. van Leeuwen, directeur van Hol- landia Tricotagefabrieken N.V. en be stuurslid van de Fabrikantenvereniging, over het verloop van de industrie in 1958. Na de hoogconjunctuur waren de ver wachtingen nogal somber gestemd, maar het resultaat is minder ernstig dan er verwacht werd. Het personeelvraagstuk is zelfs iets ge makkelijker geworden, alhoewel dit altijd nog een beletsel vormt voor vestiging van nieuwe industrieën in onze plaats, terwijl moeilijkheden met grondstoffenvoorraad zich slechts in enkele branches deden gelden. De verhouding van werkgever tot werk nemer is ook zeer bevredigend geweest. Er bestond - en bestaat natuurlijk nog - een prettige samenwerking in een sfeer van vertrouwen die zoveel mogelijk ge stimuleerd werd en wordt. Verder zijn op initatief van en gefinan cierd door de Fabrikantenvereniging dit jaar 20 woningen gebouwd voor het hoge re personeel, waardoor de woningnood ook weer enigszins gelenigd werd. De Spoorwegen hebben Veenendaal en in het bijzonder de industrie in de steek gelaten wat betreft de officiële toezegging de lijn Utrecht-Arnhem, die nu via De Klomp gaat, te verleggen naar het cen trum. Een antwoord gevend op de vraag wat de verwachtingen zijn voor de toekomst, dankbaar maar niet voldaan zei de heer Van Leeuwen, dat de toestand hoogstwaarschijnlijk* niet slechter zal worden. Dit is ook voor een belangrijk deel afhankelijk van de fiscus, een grote compagnon die wel deelt in de winst maar niet in het verlies! De belastingdruk is te groot voor de ondernemer, maar hopenlijk zal de fiscus in 1959 iets milder zijn en verderveel orders en voldoen de personeel. Het heeft heel wat moeite gekost voor dat wij de voorzitter van de Veenendaal- se Winkeliersvereniging „Handel Nij verheid", de heer Ant. de Ruiter, die we gens zijn drukke werzaamheden meer af- dan aanwezig is, de vraag konden stellen wat het jaar 1958 voor het Veenendaalse zakenleven gebracht heeft. Het bleek een bizonder jaar te zijn ge weest, volgens de heer de Ruiter, een jaar waarin de VWV haar 35-jarig be staan mocht herdenken. Vanzelfsprekend wilde de middenstand dit in het teken vaan de belangstelling voor Veenendaal en omtrek brengen met als resultaat de nog vers in het geheugen liggende licht- week. ...flink vooruit gegaan... De grootst opgezette actie was die van de Expo, welke zich in een enorme be langstelling mocht verheugen en een woord van dank is zeer zeker op zijn plaats voor de heer B. v. d. Pol die maan den lang elke vrijdag de grote groepen naar Brussel begeleidde. De organisatie van deze, alsook die van de Najaarsactie en St. Nicolaasfeest heb ben grote zorgen en (veel) geld gekost, maar er is duidelijk bewezen, wat de samenwerking van de Veenendaalse mid denstand vermag. Een blik achterwaarts leert dat het plaatselijke zakenleven flink vooruitgegaan is. Er werden vele zaken gemoderniseerd en nieuwe bedrijfspan den gebouwd. Mocht het begin van 1958 door velerlei omstandigheden niet zodanig zijn geweest als velen hoopten, het zakenleven heeft zich op bizondere wijze door deze tijde lijke moeilijkheden heengewerkt. De voorzitter van „Handel Nijver heid" sprak de wens uit dat door een drachtige samenwerking met alle lagen der bevolking verder aan Veenendaal ge bouwd zal worden. Veenendaal heeft nu al diverse zaken, welke zich kunnen meten met die in de grote steden, mede dank zij het vertrou wen in de middenstand. Toerisme in Veenendaal. Op het eerste gezicht zou men zeggen dat hier niet veel over te vertellen valt, maar als we de heer W. B. Versteeg, voorzitter van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer afdeling Veenendaal aan het woord laten, dan blijkt wel dat er dit jaar in Veenen daal veel werk verricht is. Onze plaats is door de toerist in het al gemeen nog niet ontdekt, maar het is op vallend dat degenen, die de vakantie in verrichtte veel werk Veenendaal hebben doorgebracht vol lof zijn over ens dorp en directe omgeving. Ieder jaar komen er dan ook meer aan vragen binnen voor een verblijf in Vee nendaal. Helaas de verblijfsruimte in Veenendaal is zéér beperkt. Dc hotelruimten zijn on voldoende en beroepspensions zijn er wei nig. V.V.V. is daarom aangewezen op par ticulieren die kamers willen verhuren. En dat Veenendaal in trek is, bewijzen toch wel de vreemdelingen die in omlig gende plaatsen logeerden en dit jaar ons dorp bezochten. Naast de hulp die V.V.V. aan vreemdelingen heeft verleend, zijn er ook talrijke inlichtingen verstrekt aan plaatsgenoten die elders met vakantie gaan. Het toerisme zal zich steeds meer uit breiden, volgens de heer Versteeg, en ook Veenendaal, liggende aan de grote ver keersweg zal steeds meer buitenlanders als gast moeten kunnen ontvangen. Er komen meer en meer vreemdelingen die liever in een plaats in de provincie logeren dan in de grote steden. Laat Veenendaal er in 1959 voor zorgen dat het weet hoe zijn gasten te ontvangen. Het zal ons dorp waar wij trots op zijn ten goede komen. Het is jammer om het te moeten zeggen, maar op verkeersgebied heeft Veenendaal in het afgelopen jaar geen best figuur geslagen, zo verklaarde Inspecteur Korps chef W. C. II. Dekker. Niettegenstaande de in de loop van dit jaar doorgevoerde beveiliging (we denken hierbij aan de stoplichten, knipperbollen en reconstructie van de Kerkewijk) zijn de cijfers in Veenendaql in vergelijking tot andere soortgelijke plaatsen absurd hoog. Begin 1958 was gunstig, namelijk „maar" 16 aanrijdingen in de eerste vier maanden. Bezien we daartegenover de eindcijfers dan is dit opgelopen tot 127 (in 1957 90). Hierbij vielen 2 doden (1) en 55 gewon den (29) te betreuren en er waren bij be trokken 100 auto's (60), 11 motoren (17), 43 bromfietsen (28), 39 rijwielen (33) en 13 voetgangers (8). Ruim 1200 processen-verbaal zijn opge maakt ter zake van verkeersovertredin gen, waaronder meer dan 100 voor het negeren van de stoplichten. Het niet aan geven van richting kostte 1 dode en 18 zwaargewonden! De oorzaak van deze zwarte bladzijde ...absurd hoog... in Veenendaals geschiedenis? Grove ach teloosheid en gebrek "au kennis van de geldende verkeersregels, verzekerde in specteur Dekker ons. Het ligt beslist niet aan gevaarlijke wegen, want bijna e! deze ongevallen zijn ontstaan op puntc i waar alleen roe keloosheid oorzaak wa'. Bij het lezen van al deze deprimerende cijfers is er toch ook v eer reden om voor de toekomst optimisti-r h gestemd te zijn, want als de bestaande plannen doorgaan, dan wordt de verkei rsveiligheid uitge breid. Zo zullen o.m. de Rembrandtlaan, de Patrimoniumlaan en Spoorlaan bevei ligd worden door stoplichten. Maar nog beter is het als de cursussen van Veilig Verkeer, d e ook aan het be gin van dit jaar zijn gehouden en totaal ZEVEN deelnemers trokken, drukker be zocht worden. Moge op verkeersgebied 1959 geen herhaling werden van zijn voor ganger! Toen de heer A. H. van Pijpen, begin van dit jaar als jeigdwerkleider naar Veenendaal kv/am, 1 ad de plaatselijke pers hier natuurlijk ook aandacht aan be steed. In het artikel stond o.m. „Als je als pessimist onder de jeugd moet gaan werken, kun je wel inpakken". Bij het opmaken vao de balans van dit jaar zou de heer Van Pijpen, die zin nog wel wat uit willen brc iden, n.l. ,,De jeugd leert het je trouwens wel af om pessimist te zijn!" - Winterjeugdwerk zijn de geplande uren al spoedig vol en we moeten uitbreiden. In de stromende regen deden meer dan 200 kinderen mee aan de Hoela-Hoep wedstrijden en er waren zeker 700 toe- schouwertjes. Neen, de start van dit algemeen stuk jeugdwerk is dank zij de belangstelling en medewerking van officiële instanties en van de gehele bevolking, niet slecht geweest. Het is nog maar een klein begin, besloot de heer Van Pijpen, maar we hopen in het nieuwe jaar ons verzekerd te mogen houden van de sympathie en medewer king van de gehele bevolking. Er staat ons veel te doen! Het wel en wee van de sport in 1958. Hierover gaf de heer E. van Asselt, een bekend sportman in Veenendaal en daar buiten, een beschouwing. Allereerst de voetbal. Voor V.V.V. is het een goed jaar geweest. Het eerste ...terreinen en zalen tekort... elftal staat niet zo gunstig op de rang lijst, maar onder de jeugd schuilen veel belovende krachten. V.V.V. bouwde zelf een prachtig clublokaal en spoedig komt het derde speelveld in gebruik. Het eerste elftal van Dovo werd kam pioen in haar afdeling en veteraan L. v. d. Berg zorgde wel voor de jeugd. De toekomstwens is het gereedkomen van de sportvelden. Het eerste elftal van V.R.C. promo veerde naar de derde klasse. Thans speelt men met drie elftallen in de competitie. Volgend jaar worden de terreinen ver beterd. G.V.V.V. is dit seizoen één der kop lopers in de nieuwe afdeling. Ook hier hoopt men op een nieuw terrein. De beoefening van de atletieksport ging gestadig vooruit. Loes Rutten behaalde prachtige successen voor haar vereniging. Een goed terrein en meer leden is de wens voor 1959. Sparta moest afscheid nemen van haar trouwe voorzitter, de heer Stip. Overigens was het een gunstig jaar met prima uit voeringen, vaardigheidsproeven en de monstraties buiten Veenendaal. Voor het speciale jeugdwerk werd dit jaar een jeugdbestuur samengesteld. Met de binnensport tafeltennis ging het uitstekend. Veel wedstrijden werden ge speeld waarin de jeugd van Veenendaal een behoorlijk balletje meesloeg. De nieuwste zaalsport badminton, draai de naar wens. Naast de vele wedstrijd successen, hebben enkele Flash-leden prachtig werk verricht tijdens de vakan tie-ontspanning. De volleybalverenigingen behaalden mooie resultaten. Vooral de dames deden het uitstekend. Nieuwjaarswens? Meer zalen. De korfbalsport ging goed vooruit. De gehele Veenendaalse jeugd werd in de gelegenheid gesteld deze sport te be oefenen. Bij de zwemsport werden drie van de zes teams van V.Z.C. kampioen. Het aan tal jeugdleden groeide gestadig. Volgend nieuwbouw niet meer weten. Al die nieuwe straatnamen klonken haar onbe kend in de oren en zij had versteld ge staan van de enorme uitbreiding van ,,'t Veen". Kingston zou een voorbeeld kun nen nemen aan de flatbouw in Veenen daal, want ze zijn hier veel mooier als bij ons (waarmee ze bedoelde in Canada). Het eerste wat haar opgevallen was, waren de overdekte bushaltes, de veran dering van de Hoofdstraat en niet te ver geten de grote verkeersdrukte in Vee nendaals straten, vooral door brommers. Laatstgenoemde vervoermiddelen zag men in Kingston bijna niet. Weet U wat ik wel gevaarlijk vind? De hoek Kerkewijk-Parallelweg; voor zo,n plaats als Veenendaal moeten op derge lijke punten toch minstens verkeerslich ten staan. Over licht gesproken, de illuminatie in de Sint-Nicolaasactie was in één woord óf. Kingston - een stad nog groter als Utrecht - organiseerde ook wel eens der gelijke acties maar Veenendaal behoeft hier beslist niet voor onder te doen. Al met al vond Mej. van de Brink - die medio februari weer op de boot stapt naar haar tweede vaderland - dat Vee jaar viert men het 25-jarig bestaan. Last nendaal op weg is een plaats van grote but not laest. De Politie Sport Vereniging, betekenis te worden, en dat wil naar die ook dit jaar weer schoolvoetbalwed- strijden organiseerde en hiermede een opvoedkundige taak verrichte. Is er in Veenendaal in het achterons liggende jaar veel veranderd? Deze vraag stelden wij aan Mej. (of Miss?) Betty van de Brink Kingston Ca nada - tijdelijk adres Noordelijke Meent- weg 20 - een emigrante die bijna ieder jaar een bezoek brengt aan haar familie in Veenendaal. Het antwoord was zowel verrassend als overtuigend: Ik zou alléén de weg in de ...de weg niet meer weten... Canadese begrippen héél wat zeggen Ook hebben wij een bezoek gebracht aan de heer Gerrit Diepenveen, die de titel mag voeren van de oudste inwoner van Veenendaal. Deze krasse oude baas, die weliswaar doof is, maar verder een goede gezond heid geniet, vierde dit jaar zijn negen ennegentigste verjaardag. Het lag aan vankelijk in de bedoeling de heer Diepen veen te vragen naar eventuele verande ringen die Veenendaal zijn inziens in 1958 had ondergaan, maar uit het gesprek dat wij met behulp van de directrice van het tehuis voor ouden van dagen met hem voerden bleek, dat hij zich niet meer zo ver van huis begaf om hier zijn visie op te geven. Wel herinnerde hij zich nog uitstekend de tijd van vroeger - en dat vroeger is heel wat jaartjes geleden - toen o.a. het Franse Gat een boerenplaats was met één of twee boerderijen en - wat hij wel wist - een „huizenhoog" verschil met nu. 't Veen was enorm uitgebreid. Om al leen maar bij de Kerkewijk te blijven, dat was vroeger een brede sloot waarin de (Zie verder pagina 2) 5 jan.; Dij graairverJnjacttnfcedeft- aan cc-itoort Jn „Sola Pi.' geen slecht begin De ouderen kunnen zich met hun be dachtzaamheid of nuchterheid dit waar schijnlijk niet indenken, zei de jeugd werkleider. Ze zien dat er van het jeugd- gebouw nog maar een stukje boven de grond staat en dat er nog maar circa 200 kinderen per week bereikt worden, maar de jeugd bekijkt dit volkomen anders. Wilt u bewijzen? Hier zijn ze: Ruim 800 kinderen uit 200 gezinnen doen geregeld mee aan het Kindervakantiewerk. Bij het de Dijkstraat komen een aantal revol vers en munitie' naar boven. 14 jan.: De heer M. Stuivenberg wordt kampioen-sigarenroker op Ritmeester- j Rookwedstrijd. 17 jan.: Heroprichting A va-af deling Veenendaal. 22 jan.: Veenendaals bedrijfsleven treedt in contact met onderwijs. 24 jan.: Veenendaal bedolven onder sneeuw. Gemeentewerken pakt sneeuw ruimen krachtig aan. 29 jan.: Hongaars gezin betrekt wo ning in Veenendaal. 30 jan.: Frans de Munck bracht per soonlijk een foto bij Henny Schoeman. 6 febr.: Utrechts Byzantijns Koor con- bij d'aenvangh van 't Jaer onses Heeren MCMLIX Haest yeder Burgher van ons goede Neederlandt heeft 't afgheloopen Jaer gescholden op de Crant wanneer er nyet in stondt, wat hij soo naerstich socht, wanneer er wel in stondt, wat er nyet in staen mogt. De Crant, waerin men alle naerigheijt kon leesen met Russen, Arabyren, Franssen en Sjineezen, waerin verteldt wierd waer men Spoetnick kon sien gaen, verhaelt werdt van misluckte reysen naer de Maen, van schepen-onder-see, die voeren onder 't IJs, dat Baerentsz teegenhieldt op syn beroemde Reijs, waerin men leesen kon hoe 't met 's Landts Schatkist gaet dat zwaare cyns ons noch seer langh te wachten staet en hoe men dievery heel handigh kan masqueeren door wat men hebben wil te nationaliseeren soo als Soekarnoo doet. Men wordt er aeckligh van. Maar 't is merekwaerdigh, dat men er niet buyten kan. Men soeckt een sondenbock en segt dan maer: de Crant, die brengt van oudsher reeds, de leughens in het Landt. Maer hoort gy dit gheraes, dan moet g'U nyet vergissen; die soo verguysde Crant wil men tog gans nyet missen. Is sy een Keer te laet, krijght men haer niet op Tijdt, dan is nog 't laetste Woordt daerover nyet gheseyt. Wat moet men sonder Crant, waerin verslaeghen staen van de Vergaering waer men nyet is heen ghegaen? De Burgherlycke Standt! De vryers en de Maeghden, die stout de stap in 't wanckel hy licksboot jen waeghden. En sy, die scheydden uyt dit Aerdtse Traenendal. Hoe comt men 't aen de weet? De Crant, die meldt het Al. De veylinghen van roerent en onroerent goedt, het is de Crant, die er ons steeds verslagh van doet. Wat in de Vroedtschap wierd vertelt door wyse Lieden in uurenlangh ghepraet, dat kan de Crant u bieden. De Buurvrouw van de hoeck, die van haer ry-wiel stortte, de penningmeester wien het aan Contanten schortte en sich verghreep aan de hem toevertroude Gelden, wie wist het, als niet de Colommen het vermeldden? Het Feest van de Pastoor en van de Dominee, wij leeven 't in de Crant, in onse leunstoel mee en hoe de Sanghers, tot een Choir vereenigt, kweelen, hoe 't Jonge Volck in de Komedie wist te speelen. Al waeren we welligt ook selven op dat Feest, de Crant moet segghen, dat 'et prachtich is gheweest. Ons jubilee, 't sy een quart eeuw of vyftich Jaeren, we cnippen 't stuckjen uyt om 't troulyck te bewaeren. Als men 't de Mensen vraegt, dan seggen se verstroyt: De Crant? daer staet toch noyt yets in, die lees ick noyt. En 't is merckwaardich, dat, ondancks die kwaede Schyn, Se van al 't Cranten-nieuws trouw op de hoochte syn! Ghy, Leeser, 'k Wensch U in dit Jaer, dat comen gaet, een Overvloet van goedt, en niet het minste Kwaedt. En kanckert dan gherust en vrylyck op de Crant, het staet u vrij in ons, Godt Lof! noch vrije Landt. Gy zult haer yedre keer weer op uw Tafel vinden, want ondankx alles syn wy immer goede Vrinden. Ghij, mans en vrouwen, ouden, jongen, met elckaer, Ick wensch Godts Zeegen U in 't nieuw begonnen Jaer. (Nadruk verboden) L. van Schooten. 10 febr.: N.V. de Haas gaat recht streekse busverbinding met Streekzie kenhuis in Bennekom onderhouden. 13 febr.: Concert van het USO in het Verenigingsgebouw waarvoor grote be langstelling bestaat. 14 febr.: De Veenendaalse Badminton club Flash promoveert naar de tweede klasse. 15 febr.: Veenendaalse Sigarenmakers- bond bestaat 50 jaar. 21 febr.: De droomwens van Miep Quint gaat in vervullling. 27 febr.: Rode Kruis besluit samen te bouwen met O.C.B. Hierdoor krijgt zij beschikking over een ruimte van on geveer 63 vierkante meter. 1 maart: Directeur der PTT, de heer C. v. Stempvoort, gaat met pensioen. 7 maart: Volgens welingelichte krin gen zal de grenswijziging 1 jan. 1959 haar beslag krijgen. 9 maart: Jeugdwerkleider A. H. van Pijpen begint zijn werkzaamheden in Veenendaal. 13 maart: Op de boerderij van Jac. van Kesteren werd een kalf geboren van 25 pond. 19 maart: Minister geeft toestemming tot bouw van kerken in Veenendaal. 26 maart: Veenendaalse kiezers wor den ter stembus geroepen voor de ver kiezing van de leden van de Provinciale Staten. 26 maart: Voetbalvereniging Dovo na acht jaar weer kampioen door een 9-4 overwinning op Apeldoorn. 27 maart: „Kleuterhof", de eerste kleuterschool in Veenendaal in een eigen gebouw, officieel geopend. 7 april: De werkzaamheden ter ver betering van de Hoofdstraat nemen een aanvang. 11 april: Aanvang van het Ritmees ter Schaaktoernooi. Hiervoor bestaat een enorme belangstelling. 16 april: De Ritmeester toneelclub speelt „Eva Bonheur". 18 april: Eerste prijswinnaars voor de reis naar de Expo worden bekend ge maakt. 26 april: Wandeltocht van Hollandia Tricot, Pehavee en Scheepjeswol. 30 april: Veenendaal viert uitbundig Koninginnefeest. Een groots vuurwerk besluit deze dag. 3 mei: Herdenking van de gevallenen bij het monument aan het spoor. 9 mei: Twee van de drie halsstarrige Hoofdstraatbewoners die weigerden de grond voor hun woningen aan de ge meente over te doen, geven te kennen dat zij de grond alsnog zullen verkopen. 14 mei: Uit de Veenendaalse raad blijkt dat trouwen oop zondag honderd gulden kost. 16 mei: WV-kampioen in de eerste klasse dames der Nevobo. 23 mei: De Veenendaalse musicus Leo van Stempvoort krijgt uitnodiging voor een Expo-compositiewedstrijd. 26 mei: Sparta neemt deel aan bonds- feesten van het KNGV en behaalt vier eerste prijzen. 27 mei: Verkiezingen van de gemeen teraad. Resultaat: twee nieuwe partijen en voor de eerste maal een vrouw in de Veenendaalse raad. I Juni: Veenendaal voetbalt ten bate van het Rode Kruis en wint van Her cules. 4 juni: Uitreiking van de diploma's van de handelsavondschool aan dertig leerlingen. 6 juni: Bij een brutale diefstal in de Hoofdstraat ruim tienduizend gulden ontvreemd. II juni: Start van twaalfde avond vierdaagse in Veenendaal. Bijna 1200 wandelaars zoeken hun geluk in de natuur. 21 juni: Voetbalvereniging GVW pro moveert naar de KNVB. Veenendaal haalt de kampioenen op glorieuze wijze binnen. 2* JimJi Atitntncht nu-lnrv vnn tlngpri. waaraan ruim 600 oudjes deelnemen. 4 juli: Feestelijke opening van de ge reconstrueerde Hoofd- en Hoogstraat. 25-jarig bestaan van de Hengelsport- vereniging „De Rietvoorn". 5 juli: Begin van het Ritmeester-wa- terpolotoernooi in het Bergbad. 14 juli: Voor de eerste maal wordt ge start met het Kindervakantiewerk voor de schooljeugd. 25 juli: De directeur van het gewes telijk arbeidsbureau te Veenendaal gaat Veenendaal verlaten m.i.v. 1 augustus wegens benoeming naar elders. 26 juli: Veenendaal begroet zijn Vier- daagselopers met muziek en bloemen. 6 aug.: Bij Koninklijk besluit wordt bekend dat burgemeester A. Bakker herbenoemd is voor de tijd van 6 jaar. 9 aug.: Grote ballonoptocht en -op lating als slot van geslaagd kinderva kantiewerk. 18 aug.: 25-jarig bestaan van „Het Bergbad". Ter gelegenheid hiervan wordt een feestvveek georganiseerd. 22 aug.: Ritmeester wint Veteranen- toernooi door een 4-1 overwinning op Neveda. 29 aug.: Knipperbollen gaan hun dienst verrichten na een lange tijd doelloos te hebben gestaan. 31 aug.: Patrimoniums Bouwvereni ging geeft opdracht tot openbare aan besteding van de bouw van achttien wo ningen. 1 sept.: Het ontspanningscentrum be jaarden wordt voor het eerst in het nieuwe seizoen geopend. 2 sept.: Wethouders De Ruiter en Van Kuijk worden weer herkozen. In de zelfde raadsvergadering werd het eer ste vrouwelijke raadslid verwelkomd. 12 sept.: Veenendaal krijgt belangrij ke internationale industrie - Hollan tor genaamd - binnen haar poorten. 15 sept.: Het Lampegietersavondfeest wordt op uitbundige wijze gevierd. De jury had een moeilijke taak de praal wagens en groepjes te beoordelen. 19 sept.: Schietkring „Gelderse Val lei" viert zevende lustrum. 24 sept.: De Veenendaalse Winke liersvereniging biedt de laatste kans de Expo te bezichtigen. Tijdens de Na jaarsactie worden er weer 20 personen per dag aangewezen om deze gratis reis mee te maken. 1 okt.: De Koningin Julianaschool afd. ulo bestaat vijfendertig jaar. 2 okt.: Ruim een kilometer lange re clame-optocht trekt door Veenendaals straten. Dit betekent tevens het einde van de geslaagde Najaarsactie van de VWV. 12 okt.: Ds. R. Kok, 28 jaar predikant te Veenendaal, neemt afscheid van de Chr. Ger. Gemeente. 14 okt.: De ambassadeur van Zuid- Afrika, vergezeld van tal van andere autoriteiten, brengt een werkbezoek aan Veenendaal. 24 okt.: Rat bijt tien zeldzame tropi sche vogels van de heer C. Drost dood. 29 okt.: Hoela-hoep rage doet zijn in trede in Veenendaal. De heer Van Pij pen organiseert wedstrijden. (Zie verder pagina 2) KERKEWIJK 167 TE1.3000 VEE Nf NOAAl Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1958 | | pagina 1